MENÜ

Yeme Alışkanlıkları

Yeme Alışkanlıkları ile ilgili tüm haberleri, son dakika Yeme Alışkanlıkları haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Bugün Yeme Alışkanlıkları haberlerinde son durum nedir? İşte tüm flaş gelişmeler...

Toplam 639 Yeme Alışkanlıkları haberi bulunmuştur.

Yeme Alışkanlıkları Haberleri

Sağlıklı Beslenmede Yeni Akım: Sezgisel Yemek Nedir

Sağlıklı Beslenmede Yeni Akım: Sezgisel Yemek Nedir?

Gittikçe hızlanan günlük yaşam, anı yaşamaya odaklandıkça anda kalmakta zorlanan bireylerin bozulan yeme alışkanlıkları ile ilgili dünya yepyeni bir akımı tartışıyor; sezgisel yemek... Uzman Diyetisyen Seba Sarıtepe, bu yeni akımı anlattı.

Tatili kilo almadan bitirin

Tatili kilo almadan bitirin

Eğitim ve öğretim dönemi sona erdi. Tatile giren öğretmen ve öğrencilerin, uyku, beslenme gibi günlük düzenleri değişmeye başladı. Bu dönemde ortaya çıkan dengesiz beslenme davranışları ve hareketsizlik obezitenin başlangıcı olabiliyor. Yaz mevsiminde de en az kış aylarında olduğu kadar kilo alınabiliyor. Bu konu hakkında uyaran uzmanlar, yaz tatilinde obezitenin önüne geçilmesi için yapılması gerekenleri anlattı.

17.06.2019Eğitim
X, Y ve Z Kuşakları Nasıl Besleniyor

X, Y ve Z Kuşakları Nasıl Besleniyor?

Kuşak kavramı kişilerin; aşağı yukarı aynı yıllarda doğduğu, aynı çağın koşullarını, benzer sıkıntıların olduğu yazgıları yaşamış benzer ödevlerle yükümlü olmuş kişilerin oluşturduğu topluluktur. Diyetisyen Ebru Kahraman, kuşakların beslenme programları ve yaşam tarzları hakkında bilgi verdi.

e-ticaretin bugünü ve geleceği konuşuldu

e-ticaretin bugünü ve geleceği konuşuldu

Pek çok markanın üst düzey yöneticilerinin konuşmacı olduğu “Webrazzi E-Ticaret 2019” konferansında e-ticaretin bugünü ve geleceği ele alındı.

22.02.2019Teknoloji
AFT (ağız yarası) nedir AFT nasıl geçer

AFT (ağız yarası) nedir? AFT nasıl geçer?

AFT nedir, nasıl geçer sorusunun yanıtı, rahatsız edici hastalığı yaşayan vatandaşlar tarafından sorgulanmaya başladı. Ağzın içinde dil ve yanak içlerinde çoğunlukla çıkan AFT'ın nasıl geçeceği merak ediliyor. Peki, AFT (ağız yarası) nedir? AFT nasıl geçer?

15.02.2019Sağlık
Sağlıklı Beslenerek Kalbinizi Zinde Tutun

Sağlıklı Beslenerek Kalbinizi Zinde Tutun

Dünyada her yıl 1 milyondan fazla, Türkiye'de ise 13 ila 15 bin arasında çocuğun doğuştan kalp hastalığıyla dünyaya geliyor. Kalp sağlığının önemine dikkat çeken Philips, sağlıklı beslenmenin kalp sağlığı konusunda sağladığı faydalar ile ilgili farkındalık yaratmaya odaklanıyor. Philips Türkiye Personal Health Genel Müdürü Milena Elmasoğlu anlattı…

Anoreksiya nervoza nedir Anoreksiya hastalığı tanısı nasıl konur

Anoreksiya nervoza nedir? Anoreksiya hastalığı tanısı nasıl konur?

Yemek bozukluklarından biri olan anoreksiya hastalığı son günlerin en çok gündeme gelen konularından biri. Aynı zamanda psikolojik bir bozukluk olan anoreksiya nervozanın tedavisi 1 ile 5 yıl arasında sürebilmektedir. Peki, anoreksiya nervoza nedir? Anoreksiya hastalığı tanısı nasıl konur?

20.11.2018Gündem
Bunlar Cinsel İsteksizliğe Neden Oluyor

Bunlar Cinsel İsteksizliğe Neden Oluyor!

Cinsel isteksizlik bir kişinin, cinsel arzularının azalması olarak tanımlanabilir. Temel belirtileri, cinsel isteğin ve birlikteliklerin sıklığının azalmasıdır. Bu probleme yol açan birçok neden vardır. Bu nedenlerin çoğu bir uzman yardımıyla çözülebilirken bazıları da kendi çabalarınızla çözülebilir. Peki cinsel isteksizliğe neden olan etkenler neler?

12.11.2018Cinsellik
Aft neden çıkar Aft nasıl geçer

Aft neden çıkar? Aft nasıl geçer?

Aft, ağız içerisinde oluşan ve genellikle yeme içme alışkanlıklarını etkileyici düzeylere erişebilen bir rahatsızlıktır. Ağzın hemen her bölgesinde gözlemlenebilen aft, tuzlu ya da ekşi gıda maddelerinin tüketimi halinde acı verici etki göstermektedir. Peki, aft neden çıkar ve nasıl geçer? İşte, hemen her yaştan kişilerin karşılaşabileceği bu sorun hakkında bazı bilgiler

2.10.2018Sağlık
Kavanoz içinde ihracat yapacak

Kavanoz içinde ihracat yapacak

2012 yılında profesyonel iş hayatını bırakıp üretim için kolları sıvayan iki kadın girişimci Ebru Ergüler Karadeniz ve İdil Ocak, bugün gurme marketlere kavanoz yemekler üretiyor. Et ve sebze sularının yanında çorbalar da geliştiren girişimcilerin hedefinde ise ihracat var.

24.09.2018Ekonomi
Tostçular yeni girişimci avında

Tostçular yeni girişimci avında

Dışarıda yeme-içme sektörünün gelişmesi birçok yerel lezzeti de Türkiye’nin dört bir yanına ulaştırdı. Bu ürünlerin başında da tost geliyor. Marmaristen Susurluk’a kadar birçok bölgede öne çıkan tostçular franchise sektörüyle büyümeye başladı.

Farklı kültürlerden farklı kahvaltı çeşitleri

Farklı kültürlerden farklı kahvaltı çeşitleri

Her ülkenin kendine özgü bir mutfağı ve yeme alışkanlıkları vardır. İşte bu alışkanlıklar birbirinden oldukça farklı olduğunda, ne yazık ki herkes için çok da çekici olmayabiliyor. Mesela kahvaltı... Bizim kültürümüzde kahvaltı öylesine özel ve çeşitli ki kahvaltısını kısa sürede ve birkaç çeşit yiyecekle yapan insanları ve kültürlerini anlamamız, neredeyse imkânsız. Sucuklu yumurta, bol demli bir çay, reçel çeşitleri, peynir çeşitleri... İnsanın bunlardan bahsedince bile iştahı açılıyor. Peki başka ülkeler, kahvaltıda neler tüketiyor? İşte farklı kültürlerden kimisi size hitap edecek kimisi şaşırtacak kahvaltılar...

Çocuklara sakinleşmeleri için verilen yiyecekler yeme bozukluğuna yol açabilir

Çocuklara sakinleşmeleri için verilen yiyecekler yeme bozukluğuna yol açabilir

İngiltere'de yapılan bir araştırma, stresli ya da üzgün olduğunda daha fazla veya daha az yemek yiyen çocukların, bu davranış biçimini kalıtsal olarak edinmediğini, ev ortamında geliştirdiğini ortaya koydu.

19.06.2018Dünya
En Sağlıklı 5 Bahar Meyvesi

En Sağlıklı 5 Bahar Meyvesi

Soğuk havalar yerini yaz mevsimine devrederken, besinler de hava gibi bir devir sürecinde. Sadece soğuğun yerini güneşe bırakmasının değil kestanenin yerini çileğe, ayvanın karpuza, portakalın kavuna, kerevizin de bayrağını semizotuna bıraktığını belirten Beslenme ve Diyet Uzmanı Ulaş Özdemir, “Yaz mevsimi denilince akla gelen şeylerden biri de taze meyveler oluyor” dedi. Özdemir, bu meyveler içerisindeki ilk 5 meyveyi ve faydalarını şöyle sıraladı.

Okul öncesinde sağlıklı beslenme nasıl olmalıdır

Okul öncesinde sağlıklı beslenme nasıl olmalıdır?

Bir ülkenin sosyal ve ekonomik yönden beklenen uygarlık seviyesine ulaşabilmesi ancak bedensel ve zihinsel yönden güçlü, sağlıklı ve yetenekli bireylerin varlığına bağlıdır. Ülkemiz nüfusunun büyük çoğunluğunu oluşturan çocuk ve gençlerin yeterli ve dengel i beslenmiş olmaları, onların gelecekte sağlıklı ve üretken bireyler olması için ön koşuldur.

27.04.2018Sağlık
Sıcak çay kansere yol açabiliyor

'Sıcak çay kansere yol açabiliyor'

Çinli bilim insanları, sıcak çayın sigara ve alkol ile düzenli olarak tüketilmesi sonucunda yemek borusu kanseri riskinin arttığını belirtti.

7.02.2018Dünya
Ömür uzatan mutfak

Ömür uzatan mutfak

Avrupa Kardiyoloji Kongresi’nde ‘dengeli yağlı beslenme’ sloganıyla sunulan ve Türkiye’yi de kapsayan araştırma, ‘Akdeniz tipi beslenme’nin sağlık için önemini ortaya koydu. Günde 3-4 porsiyon meyve, sebze ve baklagil yiyenler daha uzun ömürlü oluyor.

7.09.2017Gündem
Yeni slogan dengeli yağlı beslenme

Yeni slogan dengeli yağlı beslenme

Beslenmede yeni trend ‘sağlıklı yağlar’... Saygın tıp dergilerinden Lancet’ta ve Avrupa Kardiyoloji Kongresi’nde yayınlanan son araştırma düşük oranda yağ tüketenlerde ölüm oranının daha fazla olduğunu ortaya koydu. Peki bu, sınırsız olarak zeytinyağı ve tereyağı tüketebileceğimiz anlamına mı geliyor? Uzman kardiyologlar Hürriyet’e yorumladı.

6.09.2017Gündem
Yemek pişirmeyi unutacak mıyız

Yemek pişirmeyi unutacak mıyız?

İzmirli üniversite öğrencisi Gül Aydın, staj yapmak üzere geldiği Almanya’nın Fürth kentindeki Kadınlar Müzesi’nde ‘Lezzetlerin Kültürel Belleği’ adıyla etkinlik düzenledi.

23.07.2017Dünya
Uykusuz gecelerinizin 7 nedeni

Uykusuz gecelerinizin 7 nedeni

Uykusuzluk, fiziksel ve psikolojik kaynaklı olan birçok nedenden dolayı olabilir. Bu sorunların bilinmesi ve sorunlara yönelik çözümlerin üretilmesi, uykusuzluğun tedavisinde oldukça önemlidir. İşte uykusuz gecelerinizin nedenleri.

18.07.2017Hayat
Londra’da son trend: Sağlıklı kafeler

Londra’da son trend: Sağlıklı kafeler

Sydney ve Los Angeles’tan yola çıkıp tüm dünyaya hızla yayılan sağlıklı; bitkisel bazlı, paleo, glütensiz, işlenmemiş, vegan, süt ürünü içermeyen yiyecek ve meyve sularının satıldığı kafelerin Avrupa’da en yaygın adresi şu an Londra. Neredeyse her ay bu konuda yeni bir yerin açıldığı şehirde defalarca denediğim, kitaplarını alıp evde mönülerini uygulamaya çalıştıklarımın içinden favorilerimi seçtim. Bana göre, kendinizle birlikte çocuklarınıza da düzgün beslenme alışkanlıklarını kazandırmak için en doğru mekanlar buraları. Biz 7 yaşındaki yeğenimle kapılarında uzun uzun sıra bekliyoruz, keyifle yiyoruz.

11.01.2017Seyahat
Ne kadar tıkınma atağı o kadar büyük sorun

Ne kadar tıkınma atağı o kadar büyük sorun

Tıkınırcasına Yemek Bozukluğu’ndan (TYB) söz etmek için, 3 ay boyunca haftada en az bir atak yaşanması gerekiyor. Yaşanan atak sayısı, sorunun derecesini belirliyor. Günde birkaç kez bu atakları geçirenler de var.

4.09.2016Gündem
Çocuklukta alınan kiloları vermek daha zor

Çocuklukta alınan kiloları vermek daha zor

Küçük yaştan beri alınan kiloları vermek, erişkin dönemde alınanlardan daha zor. Yağ hücreleri sayısının artışında çocuklukta 12-18 ay, ergenlikte 12-16 yaş arasının kritik önemi var.

4.07.2016Eğitim
Kilo verdiren 21 öneri

Kilo verdiren 21 öneri

İnsanların birçoğu fazla kilolarından şikayet ederken, bir kısmı da hayatı boyunca hiç diyet yapmadan ideal kilosunu koruyabilir. Bu durum kimi zaman genetik olabileceği gibi yemek yeme alışkanlıkları da önemli rol oynar.

24.05.2016Sağlık
Anne bugün ne yiycez

Anne bugün ne yiycez?

Çocuk beslenmesi alanında dört yıldır etkili bir yayıncılık yapan www.gurmebebek.com’un kurucuları Seda Öztezel ve İpek Baykurt Akgün bir kitap çıkardı: ‘Anne Bundan Yine Yap!’ Öztezel ve Akgün “Çocuğun bir yetişkin edasıyla yemek yemesini beklemek doğru değil. Tatları keşfediyor, bir ‘lezzet kütüphanesi’ oluşturuyor. Bu nedenle çocukların besinlerle oynamasını destekliyoruz” diyor.

Bir toplum doğru yemek yemeyi nasıl öğrenir

Bir toplum doğru yemek yemeyi nasıl öğrenir?

Şu aralar elimden düşüremediğim bir kitap hem toplumların hem bireylerin yemek alışkanlıkları hakkında çok önemli bilgiler veriyor. Bee Wilson’ın ‘İlk Isırık’ kitabı, bizdeki yemek yeme yanlışlarını düşündürdü.

19.03.2016Hürriyet Pazar
Anoreksiya Nervoza Nedir

Anoreksiya Nervoza Nedir?

Anoreksiyalı insanların yoğun bir kilo alma korkusu vardır. Yediklerini aşırı kısıtlarlar ve tehlikeli düzeyde zayıflayabilirler. Peki anoreksiya nervoza nedir?

Ne yersen ondan mı ibaretsin

Ne yersen ondan mı ibaretsin?

Yediklerimizin vücudumuzda farklı etkiler yarattığı bilinen bir gerçek. Sağlıksız beslenme olarak tabir ettiğimiz fast food ürünleri şişmanlamaya sebep olurken salatalar ise her diyette kullanılan ürünlerdendir. Peki, yediğinden ibaret olmak ile kastedilen nedir?

27.01.2016Kelebek

Yazar Sonuçları

Yeni Trend; Yemek Yeme Takıntıları...

Bu bir psikolog ve danışan yazısıdır. İsimler bizde saklı tutulmuştur. Okuyun çevrenizdeki kaç kişi aynı durumda? Yakın gelen örnekleri bizimle paylaşırsanız danışan cevabı ile birlikte size de geri dönüş yapabiliriz.

16.07.2019

İstanbul’da keşifler bitmez...

Yeme-içme dünyamızın merkez üssü İstanbul’da yeni açılan yerlerin hızına yetişmek kolay değil. Kültür sanat, sosyal sorumluluk projeleri de bir o kadar çok. Önümüzde 9 günlük tatil var. Bugün kentte kalanlar ve İstanbul’a gelecekler için gittiğim yerler ve yapmaya değer bulduğum etkinliklerden kısaca söz etmek istiyorum.

25.05.2019

Şah Yaycı, yaşadığı deneyimi bakın nasıl anlatıyor... 50 yaşında bana gelen hediye: 4.5 santimlik beyin tümörüm!

O farklı biri. Ultra dürüst, “dan” diye söyler düşündüğü her şeyi. Yamuğu, yalanı yok. Pratik, zeki, samimi, algıları açık ve estetik duyguları çok gelişmiş biri.

5.04.2019

Gezegenler ‘yavaşla’ diyor

İletişim gezegeni Merkür salı günü gerilemeye başlıyor, çarşamba günü ise yeniay var. Karışıklıklarla yeni başlangıçların iç içe geçtiği bir hafta başlıyor.

3.03.2019

Diyabetikler için hayat değiştirecek öneriler

Sağlıklı bir beslenme programı uygulamak herkes için zordur; ama diyabetliler için bir mecburiyet. İşte doğru yeme alışkanlıkları edinme yolunuzda size yardımcı olacak 5 öneri…

24.02.2019

Bir kaşık daha?

Malumunuz geçtiğimiz hafta sonu Anneler Günü'ydü. Anneliğin ve evlatlığın şöyle ya da böyle tanımlanmasına, annelerin 1-3-5 taşlı yüzüğü hak etmelerine yahut şu ya da bu sıfatı taşımaları gerektiğine dair mesajların bombardımanı altında geçti birkaç günümüz. Ben de hazır rüzgârı arkama almışken annelik hakkında biraz atıp tutayım dedim.

15.05.2017

Bir toplum doğru yemek yemeyi nasıl öğrenir?

Şu aralar elimden düşüremediğim bir kitap hem toplumların hem bireylerin yemek alışkanlıkları hakkında çok önemli bilgiler veriyor.

19.03.2016