MENÜ

Yargı Reformu

Yargı Reformu ile ilgili tüm haberleri, son dakika Yargı Reformu haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Bugün Yargı Reformu haberlerinde son durum nedir? İşte tüm flaş gelişmeler...

Toplam 1.500 Yargı Reformu haberi bulunmuştur.

Yargı Reformu Haberleri

Hâkim-savcıya atama ve terfiye yeni sistem

Hâkim-savcıya atama ve terfiye yeni sistem

ADALET Bakanı Abdulhamit Gül’ün, kamuoyuna yakında açıklanması beklenen Yargı Reformu Strateji Belgesi’nde (YRSB) sona gelindi.

2.03.2019Gündem
5 ülkeye  imaj turu

5 ülkeye imaj turu

İKTİDAR Partisi, bir yandan yerel seçimle ilgili kampanya çalışmalarına hız verirken, diğer yandan partinin imajı ve Türkiye algısı konusunda yurtdışında temaslar yapıyor. Partinin Dış İlişkiler Başkanlığı geçtiğimiz aylarda Belçika, Almanya, Romanya, Rusya ve Çin’e ziyaretler düzenledi.

2.03.2019Gündem
Son dakika... Bakan Çavuşoğlundan vizesiz Rusya açıklaması

Son dakika... Bakan Çavuşoğlu'ndan vizesiz Rusya açıklaması

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, "Rusya'yla da vizeleri kaldırmak için adımları attık, bir yerden başladık. Yakın zaman içinde de tamamen kaldırmak için yoğun çaba sarf ediyoruz." dedi.

1.03.2019Dünya
Bakan Gül: 2019un yargıya güven yılı olmasını hedefliyoruz

Bakan Gül: '2019'un yargıya güven yılı olmasını hedefliyoruz'

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, "Biz, 2019'un yargıya güven yılı olmasını hedefliyoruz. Bu konuda önemli mesafeler aldık. Ne olursa olsun insanımızın adalete yaslanması gerektiğini bilmesi gerekir. Yalnızca adalet huzur getirir" dedi.

28.02.2019Gündem
Adalet Bakanı o örneği anlattı: Türk yargısıyla dalga geçilmeyeceğini tüm dünya görecek

Adalet Bakanı o örneği anlattı: Türk yargısıyla dalga geçilmeyeceğini tüm dünya görecek

Adalet Bakanı Abdülhamit Gül FETÖ davaları ile ilgili dikkat çeken bir örnek vererek “Ağır ceza mahkemesi başkanı kamerada resmini gösteriyor, sözde sakal bıyık bırakmış. Dalga geçer gibi 'O kişi ben değilim' diyerek bu milletle ve mahkemeyle dalga geçmeye çalışıyor. Bu milletle, Türk yargısıyla dalga geçilmeyeceğini başta bu hainler olmak üzere tüm dünya görecek” dedi.

9.02.2019Gündem
Adalet Bakanı Gülden önemli açıklamalar

Adalet Bakanı Gül'den önemli açıklamalar

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, katıldığı televizyon programında gündeme dair önemli açıklamalarda bulundu. Bakan Gül, "FETÖ elebaşı Gülen Mısır'a kaçacak" iddialarıyla ilgili olarak, "O konuda; bir duyum üzerine bir şey söyleyecek değilim. Biz resmi karar ve belgelerle ilgili konuşmamız gerekir. Ama Türkiye Cumhuriyeti, dünyanın neresinde olursa olsun FETÖ'nün elebaşı ve yöneticileriyle ilgili ara vermeksizin yapmaya devam edeceklerdir. Nereye giderlerse gitsinler Türkiye Cumhuriyeti'ni enselerinde göreceklerdir. Bu konuda hiçbir rehavete kapılamayız" dedi.

7.02.2019Gündem
Son dakika... Dışişleri Bakanı Çavuşoğlundan önemli açıklamalar

Son dakika... Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu'ndan önemli açıklamalar

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, "Beyoğlu Buluşmaları" kapsamında düzenlenen toplantıda konuştu.

3.02.2019Dünya
Yargı için stratejik adım

Yargı için stratejik adım

Mesleki yeterlilik sınavı, hâkim-savcı yardımcılığı sistemi, tüketici ve kentsel dönüşüm uyuşmazlıklarında da arabuluculuğun dava şartı haline getirilmesi gibi önemli düzenlemeleri içeren yeni dönemde yargının yol haritası niteliğini taşıyan Yargı Reformu Strateji Belgesi (YRSB) Bakanlar Kurulu’ndan vize aldı.

2.02.2019Gündem
Adalet Bakanı Gülden flaş açıklamalar FETÖye kara paradan soruşturma

Adalet Bakanı Gül'den flaş açıklamalar! 'FETÖ'ye kara paradan soruşturma'

Ankara’da medya temsilcileri ile bir araya gelen Adalet Bakanı Abdülhamit Gül önemli açıklamalar yaptı. Gül, ABD'li heyetin Türkiye ziyareti ile ilgili yaptığı açıklamasında “Soruşturmanın gizli olduğunu belirtiyorlar. İki savcı geldi. Hem New York hem Washington’dan geldi. Delil niteliği önemli. Soruşturma bizimki gibi terör örgütü değil kara para gibi boyutuyla önemli. Sunulan belgeler, sorulara alınan cevaplar, deliller bir hukuk çerçevesinde daha farklı.” dedi.

5.01.2019Gündem
Fuat Oktay: Savunmada değil taarruzdayız

Fuat Oktay: Savunmada değil taarruzdayız

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, "Terörle mücadelede ciddi bir strateji değişikliğine gittik. Artık tehdidi ve tehlikeyi kendi sahamızda değil, oluştuğu yerde karşılıyoruz. Savunmada değil taarruzdayız. Ülkemize tehdit oluşturan son terörist de ortadan kalkana kadar mücadeleyi sürdürmekte kararlıyız." dedi.

21.12.2018Gündem
İkinci 100 gün planı

İkinci 100 gün planı

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, ‘İkinci 100 Günlük Eylem Planı’nı dün açıkladı.

14.12.2018Gündem
Son dakika... Cumhurbaşkanı Erdoğan İkinci 100 Günlük Eylem Planını açıkladı

Son dakika... Cumhurbaşkanı Erdoğan İkinci 100 Günlük Eylem Planı'nı açıkladı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezi'nde "İkinci 100 Günlük Eylem Planı Tanıtım Toplantısı"nda açıklamalarda bulundu. Cumhurbaşkanı Erdoğan yaptığı açıklamada; "İkinci 100 Günlük Eylem Planı'na göre, Gebze-Haydarpaşa, Sirkeci-Halkalı Banliyö Hatları tamamlanarak işletmeye alınacak" dedi.

13.12.2018Ekonomi
AB’ye çağrı: Teşvik edici olun

AB’ye çağrı: Teşvik edici olun

5. Reform Eylem Grubu (REG) Toplantısı’nın ardından yayımlanan ortak bildiride “Gümrük Birliği’nin güncellenmesi müzakerelerinin bir an evvel başlaması hem Avrupa Birliği (AB) hem de Türkiye’nin yararına olacaktır. Önümüzdeki süreçte, AB’nin çabalarımızı teşvik edici şekilde siyasi, mali ve teknik desteğini arttırmasını bekliyoruz” denildi.

12.12.2018Gündem
SON DAKİKA... 5. Reform Eylem Grubu Toplantısında önemli mesajlar

SON DAKİKA... 5. Reform Eylem Grubu Toplantısı'nda önemli mesajlar

5. Reform Eylem Grubu toplantısı Ankara’da düzenlendi. Reform Eylem Grubu Bildirisi'nde "Gümrük Birliği'nin güncellenmesi müzakerelerinin bir an evvel başlaması hem AB hem de Türkiye'nin yararına olacaktır" denildi.

11.12.2018Gündem
Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, Hürriyet’e konuştu: Yargısal aktivizm  geride kaldı

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, Hürriyet’e konuştu: Yargısal aktivizm geride kaldı

ADALET Bakanı Abdulhamit Gül, “Andımız kararının ardından bu mütalaa sizi endişelendirdi mi” sorusu üzerine Danıştay’ın ideolojik bir tutum içinde olmadığını belirterek, “Geçmişte yargısal aktivizm örneklerini çok gördük. Ben o düzeyde olmadığını düşünüyorum. Bu tür gündemler artık geride kaldı” dedi.

9.12.2018Gündem
Hâkim-savcı sınavlarına baraj geliyor

Hâkim-savcı sınavlarına baraj geliyor

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, “Kısa vadede hâkim ve savcı adaylığı için yapılan yazılı yarışma sınavında 70 puan barajını yeniden getirmeyi planlıyoruz” dedi.

4.12.2018Gündem
Adalet Bakanı duyurdu: Hakim ve savcılık için 70 puan barajı yeniden geliyor

Adalet Bakanı duyurdu: Hakim ve savcılık için '70 puan barajı' yeniden geliyor

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, yargıda meslek öncesi eğitimle ilgili çok önemli bir karar aşamasında olduklarını belirterek, "Kısa vadede hakim ve savcı adaylığı için yapılan yazılı yarışma sınavında 70 puan barajını yeniden getirmeyi planlıyoruz" dedi.

3.12.2018Gündem
Yargı zirvesinde yargıya eleştiri yağdı

Yargı zirvesinde yargıya eleştiri yağdı

Adalet Bakanlığı’nın, yeni dönem yargısının yol haritası niteliğini taşıyan Yargı Reformu Strateji Belgesi’nin güncellenmesi amacıyla yaptığı toplantıda üç yüksek yargı başkanından yargıya eleştiri yağdı. İlk kez Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu ve baro başkanları ile hukuk fakültesi dekanlarının da davet edildiği seminerde katılımcıların görüşleri şöyle:

30.11.2018Gündem
Ankara’da ‘yargı zirvesi’ toplanıyor

Ankara’da ‘yargı zirvesi’ toplanıyor

Adalet Bakanlığı’nın, 11 bin 89 hâkim, savcı, avukat ve yargı personeline anket yapıp görüş sorduğu, yargıda yeni dönemde yol haritasını çizecek “Yargı Reformu Strateji Belgesi” çalışmaları kapsamında yarın Ankara’da “yargı zirvesi” toplanacak.

28.11.2018Gündem
Yargı Zirvesi Ankarada toplanacak

Yargı Zirvesi Ankara'da toplanacak

Adalet Bakanlığınca, Yargı Reformu Strateji Belgesi'nin güncellenmesi çalışmaları kapsamında 29 Kasım Perşembe günü Ankara'da Yargı Zirvesi yapılacak.

27.11.2018Gündem
Sadeleştirilmiş yargılama

Sadeleştirilmiş yargılama

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, Yargı Reformu Strateji belgesinin ay sonunda açıklanacağını bildirdi. Adalet Bakanlığı’nın 2019 bütçesi önceki akşam TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda kabul edildi. Adalete 2002’de bütçeden ayrılan pay, yüzde 0.83 iken 2019’da bu oran yüzde 1.75’e yükseldi.

22.11.2018Gündem
Son dakika... Yargıda önemli hazırlık

Son dakika... Yargıda önemli hazırlık

Adalet Bakanı Gül, "Hakim yardımcılığı müessesi üzerinde çalışıyoruz. Bu sistemde mesleğe geçiş öncesinde bir kademe oluşturmayı öngörüyoruz" dedi.

18.09.2018Gündem
İdlib kriziyle birlikte başa çıkarız

İdlib kriziyle birlikte başa çıkarız

Avrupa Birliği Türkiye Büyükelçisi Christian Berger, AB ile Türkiye’nin İdlib konusunda birlikte çalıştıklarını, çünkü olası bir insani ve siyasi krizle ancak birlikte başa çıkabileceklerini kaydetti. BM Genel Kurulu kapsamında AB ile Türkiye’nin Suriye konulu bir toplantı gerçekleştireceğini belirten büyükelçi, büyük bir göç yaşanması durumunda Brüksel’in ekstra mali yardımda bulunmaya hazır olduğunu bildirdi.

13.09.2018Dünya
TBMM Dışişleri Komisyonu Başkanı Volkan Bozkır: AB havayı da suyu da temizler

TBMM Dışişleri Komisyonu Başkanı Volkan Bozkır: AB havayı da suyu da temizler

AB ile atılım sürecini ileriye taşımak amacıyla kurulan Reform Eylem Grubu üç yıl sonra ilk kez toplandı. Amaç: ilişkileri yeniden canlandıracak yol haritasını belirlemek. Peki ne oldu da Türkiye, yüzünü yeniden AB’ye çevirdi? Türkiye hangi adımları atacak? Yargı, insan hakları, ekonomi bu süreçten nasıl etkilenecek? Grubun isim babası, eski AB Bakanı ve TBMM Dışişleri Komisyonu Başkanı Volkan Bozkır’la konuştuk.

2.09.2018Gündem
AB’ye üyelik atağı: Reformlar hızlanacak

AB’ye üyelik atağı: Reformlar hızlanacak

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin ilk Reform Eylem Grubu toplantısından Avrupa Birliği’ne yönelik üyelik olsun ya da olmasın ‘siyasi reform sürecinin hızlandırılması’ kararı çıktı.

29.08.2018Gündem
Son dakika... Dört bakandan ortak açıklama Çok önemli mesajlar

Son dakika... Dört bakandan ortak açıklama! Çok önemli mesajlar

'Dördüncü Reform Eylem Grubu' toplantısıyla ilgili Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Adalet Bakanı Abdulhamit Gül ve İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ortak açıklama yaptı. İşte, 4 bakanın toplantıda yaptıkları açıklamalar:

29.08.2018Gündem
Polonya’da yargı reformu 20 şehirde protesto edildi

Polonya’da yargı reformu 20 şehirde protesto edildi

Polonya Devlet Başkanı Andrzej Duda iktidarın yüksek yargı üzerindeki nüfuzunu artırdığı gerekçesiyle eleştirilen yargı reformu yasasını onayladı. Yasa, ülkenin çeşitli kentlerinde protesto edildi.

27.07.2018Avrupa
AB’den Polonya’yı sorguya çekme kararı

AB’den Polonya’yı sorguya çekme kararı

Avrupa Birliği (AB), hukukun egemenliği ilkesini çiğnediği gerekçesiyle Polonya’yı 27 Haziran’da sorguya çekmeye karar verdi. Kararın, AB dönem başkanı Bulgaristan tarafından yarın açıklanması bekleniyor.

19.06.2018Avrupa
Yargı reformu Meclise gelecek

Yargı reformu Meclis'e gelecek

BAŞBAKAN Binali Yıldırım, yargıya olan güveni daha da arttırmak ve yargılamaları hızlandırmak amacıyla bir dizi yeniliği içeren yeni bir reform paketini yakın zaman içinde Meclis’e getireceklerini söyledi. Yıldırım, Adalet Şûrası’nda yaptığı konuşmada özetle şöyle dedi:

10.01.2018Gündem
UYAPı FETÖye kaptırdık

'UYAP'ı FETÖ'ye kaptırdık'

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Ulusal Yargı Ağı Bilişim Sistemi (UYAP) konusunda, “UYAP gibi çok önemli bir teknolojiyi, mekanizmayı, maalesef bu bir özeleştiridir, FETÖ’cülere kaptırdık. Bu ağ orayı, o kendi sinsi emelleri için çok acımasız kullandılar, en büyük zulmü icra ettiler” dedi. İlk kez düzenlenen Adalet Şûrası dün Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezi’nde toplanırken Erdoğan, özetle şu mesajları verdi:

10.01.2018Gündem
Polonya’da kabine değişikliği

Polonya’da kabine değişikliği

Polonya hükümetinde aralarında dışişleri bakanı, savunma bakanı ve içişleri bakanın da bulunduğu dokuz bakan değişti. Köklü kabine revizyonu Brüksel’e bir yakınlaşma sinyali olarak nitelendiriliyor.

10.01.2018Dünya

Yazar Sonuçları

Yargıya etik kod geliyor

HSK, Türk yargısı etik kodlarını bir kez daha tartışmak üzere cuma günü toplantı yapacak. ‘Türk Yargı Etiği Bildirgesi’ yakında açıklanacak. HSK’da Yargı Etiği Bürosu ve Yargıtay’da Etik Kurulu faaliyete geçti.

4.03.2019

Avukatlara: Bu tekeli kırın

Adalet Bakanlığı’nın yargı reformu strateji belgesini güncelleme toplantısından sonra, Türkiye Barolar Birliği de 0-5 yıl meslek kıdemindeki genç avukatlarla mesleğin geleceğini masaya yatırdı. İstanbul’da avukatlıktan elde edilen gelirin yüzde 92’sinin 40-50 büro tarafından, yüzde 8’inin diğer avukatlarca paylaşıldığını açıklayan TBB Başkanı Metin Feyzioğlu, genç avukatları bu tekeli kırmaya ve iş istemeye çağırdı.

24.12.2018

Ticari uyuşmazlık da arabulucuya

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, 1 Ocak 2019’dan itibaren açılacak tüm ticari uyuşmazlıklara ilişkin davalarda arabuluculuk yoluna başvurmanın zorunlu hale getirildiğini açıkladı. Gül, ortalama 541 gün süren ticari davaların bir haftada çözüme kavuşturulmasının hedeflendiğini söyledi.

10.12.2018

Tüketici ve kentsel dönüşüm uyuşmazlığı da arabulucuya gidecek

Yargı Reformu Stratejisi Belgesi hazırlandı. Taslak belgede bakın neler var? Hâkim yardımcılığı mesleki yeterlilik sınavı geliyor. İş uyuşmazlıkları gibi ‘tüketici davaları, kentsel dönüşüm uyuşmazlıkları, ticari davalar, icra takipleri, fikri ve mülkiyet ile aile hukuku uyuşmazlıklarında’ arabulucuya gitmek dava şartı haline getiriliyor. İşte o belge ve yeni vizyon: Güven veren ve erişilebilir bir yargı sistemi...

3.12.2018

Adaletteki yangın nasıl söndürülecek?

Salondaki topluluğa “Değerli katılımcılar” hitabından sonra “Geciken adalet vicdanları yakan bir ateşe dönüşür” diye söze giriyor Adalet Bakanı Abdulhamit Gül ve ekliyor:“Bu ateşi hukukla, hukukun sınırları içinde behemehal söndürmek gerekiyor.”

1.12.2018

Yeni dönemin şifreleri

ABD ile Brunson krizinin zirvede olduğu 22 Ağustos’ta “Şu sıralar Trump’ın en çok Amerika’da uçağın merdivenlerinden inen Brunson’ı Beyaz Saray’da ağırlayıp seçim zaferini cebine koymayı hayal ettiğine inanıyorum” diye yazmıştım.

15.10.2018

Piyasaların OVP beklentisi ve Brunson olayındaki gelişme

GEÇEN haftayı Merkez Bankası’nın 6.25 baz puanlık faiz artışıyla kapattık.

17.09.2018

AB toplantısında bakanlar ne talimat verdi?

ÜÇ yıl aradan sonra yapılan Reform Eylem Grubu (REG) toplantısı, Türkiye’nin AB ve reform iradesinin yansıtılması açısından önemliydi.

29.08.2018

AB ile ilişkilerde yeni adımlar geliyor

AVRUPA Birliği yeniden gündemimize giriyor. Yeniden diyorum çünkü AB ile ilişkiler son 3 yıldır buzdolabına kaldırılmıştı.

27.08.2018

Türkiye ve AİHM (3) İhlal kararlarının uygulaması da sorunlu

TÜRKİYE’nin Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ndeki (AİHM) durumunu konu alan dizimizin ilk yazısında 2016 yılı içinde Türkiye’nin Rusya’dan sonra en çok ihlal kararına muhatap olan ikinci ülke konumunu vurguladık.

19.12.2017

Fetullahçılar Baykal’ı neden devirdi

GEÇEN hafta 3 Ekim tarihinde bu köşede çıkan “Baykal ve Bahçeli’ye kaset operasyonlarından kim çıktı” başlıklı yazı, hazırlanan yeni bir iddianameden yola çıkarak bu operasyonların birer FETÖ/PDY projesi olduğuna dikkat çekiyor ve 2010-2011 dönemindeki bu olaylara yeniden bakabileceğimiz değerlendirmesiyle son buluyordu.

12.10.2017