MENÜ

Yargı Reformu

Yargı Reformu ile ilgili tüm haberleri, son dakika Yargı Reformu haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Bugün Yargı Reformu haberlerinde son durum nedir? İşte tüm flaş gelişmeler...

Toplam 1.500 Yargı Reformu haberi bulunmuştur.

Yargı Reformu Haberleri

Yargıtay Başkanı: Daire sayısını arttırmak sorun çözmez

Yargıtay Başkanı: Daire sayısını arttırmak sorun çözmez

Yargıtay Başkanı Hasan Gerçeker, sadece Yargıtaydaki daire ve üye sayısını artırmanın ağır iş yükünün çözümünde kalıcı bir önlem olmayacağını belirterek, “Yargıtaya temyiz incelemesine gelen dosya sayısı sınırlandırılmadıkça yeni kurulan daireler de kısa bir süre sonra artan dosya sayısı karşısında çaresiz kalacaktır” dedi.

23.03.2011Gündem
Babacan: Türkiye ekenomosine gıptayla bakılıyor

Babacan: Türkiye ekenomosine gıptayla bakılıyor

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Türkiye'nin ekonomisine bütün dünyanın gıptayla batığını belirterek, “Demokrasi, hak, hukuk ve adil yargıda da Türkiye'ye gıptayla bakılmasını çok arzu ediyoruz” dedi.

11.03.2011Gündem
Ameliyattan çıktı yargı reformu açıkladı

Ameliyattan çıktı yargı reformu açıkladı

Hakkında açılan seks skandalı davasıyla başı dertte olan İtalya Başbakanı Silvio Berlusconi, bugün Parlamento’da kabul edilmesi beklenen yargı reformuyla rahatlayacak.

10.03.2011Dünya
Cemil Çiçek gözaltıları değerlendirdi

Cemil Çiçek gözaltıları değerlendirdi

Çağlayan’daki Adalet Sarayı'nın Bayındırlık ve İskan Bakanlığı'ndan Adalet Bakanlığı'na teslim töreni öncesi programa gelen Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek gazetecilerin Ergenekon soruşturması kapsamında gazetecilerin gözaltına alınmasıyla ilgili sorularını yanıtladı.

4.03.2011Gündem
Gerçekerden yeni üye açıklaması

Gerçeker'den yeni üye açıklaması

Yargıtay Başkanı Hasan Gerçeker, Yargıtay'a yeni seçilen üyelere ilişkin “Yeni seçilen arkadaşlarımız inşallah Yargıtayımıza güç katacaklar. Hep birlikte sorunlarımızı bir an önce çözmeye çalışacağız” değerlendirmesinde bulundu.

25.02.2011Gündem
Kılıçdaroğlu: Görevimizi yapıyoruz

Kılıçdaroğlu: "Görevimizi yapıyoruz"

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, yargı reformuyla ilgili olarak, “Elbette Anayasa'ya aykırılık olursa başvuracağız. Muhalefetin görevi budur. Bundan korkması yerine, 'hukuk devleti işliyor' diye övünmesi lazım. Ama Başbakan övünmüyor” dedi.

16.02.2011Gündem
Demirtaş: Yargıda egemenlik el değiştiriyor

Demirtaş: "Yargıda egemenlik el değiştiriyor"

BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, AK Parti iktidarının, “Kürt sorunun” çözümünde irade gösteremediğini öne sürerek, “AKP, bu sorunu her dönem kendi çıkarına, kendi lehine kullanarak iktidarını güçlendirdi” dedi.

15.02.2011Gündem
Gerçeker: Dosya sayısını azaltmak yetmez

Gerçeker: Dosya sayısını azaltmak yetmez

Yargıtay Başkanı Hasan Gerçeker, ilk derece mahkemelerinden itibaren yargı reformu yapılması gerektiğini belirterek, “Yoksa Yargıtaydaki dosya sayısını azaltmakla yargının sorunlarını bitirmek mümkün değil” dedi.

14.02.2011Gündem
Yargıdaki kaygılarımızı AB’ye aktardık

Yargıdaki kaygılarımızı AB’ye aktardık

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, dün Avrupa Komisyonu’nun Genişlemeden Sorumlu Üyesi Stefan Füle ile Conrad Oteli’nde yaklaşık bir saat görüştü.

11.02.2011Gündem
Yüksek yargıdaki değişiklik dikta rejimine neden olur

Yüksek yargıdaki değişiklik dikta rejimine neden olur

İzmir Barosu’nun, yüksek yargının yapısının değiştirilmesine tepki olarak, dün için aldığı duruşmalara girmeme kararına yüzde 80’lik katılım oldu.

4.02.2011Gündem
İzmirde avukatlar duruşmalara girmiyor

İzmir'de avukatlar duruşmalara girmiyor

İzmir Barosu Başkanı Avukat Sema Pekdaş, yüksek yargının yapısının değiştirilmesine tepki olarak ve bu konuya dikkat çekmek için aldıkları, bugün duruşmalara girmeme kararının, yüksek katılımla uygulandığını söyledi.

4.02.2011Gündem
Mevcut durumda ‘yarı başkanlık’ var

Mevcut durumda ‘yarı başkanlık’ var

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Bişkek’te gazetecilerle sohbetinde başkanlık sistemiyle ilgili, “Fransa’da da var. Rusya’da da var. Mevcut durumda bizde de yarı başkanlık sistemi var. Güçlü cumhurbaşkanlığı var” dedi. Erdoğan, Türkiye’nin dış ilişkilerini değerlendirirken ise “Cumhuriyet tarihinde hep suçu Batı’ya attılar. Siyonistler şöyle yaptı, böyle yaptı. Sen ne yaptın. Gardını alsana. Sen adam değil misin? Senin gardın düşmüş. O geldi vurdu, bu geldi vurdu” diye konuştu.

2.02.2011Gündem
Haşim Kılıç: Halkı sakinleştiremezsiniz

Haşim Kılıç: Halkı sakinleştiremezsiniz

Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç, Anayasa Mahkemesi üyeliğine seçilen Prof. Dr. Erdal Tercan'ın yemin töreninde yargı sorunlarıyla ilgili açıklamalarda bulundu. Tahliyelerle ilgili ise 'Halkın vicdanını sakinleştiremezsiniz.' dedi.

1.02.2011Gündem
Hükümete bağımlı yargı isteniyor

Hükümete bağımlı yargı isteniyor

Yargıtay ve Danıştay’ın üye sayısının Cumhuriyet tarihinde görülmemiş şekilde arttırılmak istenmesinin nedeni, siyasi iktidara bağımlı bir yüksek yargı yaratmaktır. Yüksek yargının yürütme organına bağımlı kılınması sonucunda, demokrasinin vazgeçilmez şartı olan kuvvetler ayrılığı ortadan kalkacaktır.

31.01.2011Gündem
Yargı reformu bitince bize kafa gerekmeyecek

Yargı reformu bitince bize kafa gerekmeyecek

Bolu Ağır Ceza Hâkimi Çetin Canbazoğlu, internetteki sosyal paylaşım sitesi Facebook’taki sayfasında yargı reformunu eleştirerek, “Biz hâkimlere kafa gerekmeyecek” dedi.

31.01.2011Gündem
Adalet Bakanından yargı reformu açıklaması

Adalet Bakanı'ndan yargı reformu açıklaması

Adalet Bakanı Sadullah Ergin, yargıda iş yükünün süratle artmasına karşın hakim, savcı sayısında yeterli artış sağlanamadığını belirterek, “Hakim ve savcı sayısı 2002'ye göre yüzde 25-26 arttı. Yüksek yargıçlarımız, yılda ortalama 4 bin 28 dosyayla çalışmak durumundayken, Fransa'da 320, Almanya'da 48 dosya” dedi.Yargıtay ve Danıştayın daire ve üye sayısını artıran “Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapan Kanun Tasarısı”nın, TBMM Adalet Komisyonundaki görüşmeleri, “yer tartışmasıyla” başladı.

28.01.2011Gündem
Danıştay’dan açıklama

Danıştay’dan açıklama

Danıştay, yeni yargı paketine ilişkin kanun tasarısı hazırlanırken görüşlerinin alınmadığını açıkladı.

28.01.2011Gündem
Has Partide vekil adaylarını üyeler seçecek

Has Parti'de vekil adaylarını üyeler seçecek

Has Parti Genel Başkanı Numan Kurtulmuş Bolu’da üyelerle buluştu. Kurtulmuş üyelerin sorularına cevap verdi.

24.01.2011Gündem
CHPli Oran: Kimseye öneride bulunmadık

CHP'li Oran: Kimseye öneride bulunmadık

CHP Genel Başkan Yardımcısı Umut Oran, eski Başbakanlardan Mesut Yılmaz'a milletvekilliği teklif götürüldüğü yönündeki haberlerle ilgili, "Herhangi bir kimseye davetiye veya öneride bulunmamız söz konusu değil" dedi.

21.01.2011Gündem
Yoksa gelin Ayşe Kaddafi mi

Yoksa gelin Ayşe Kaddafi mi

Hakkındaki fuhuş iddialarına “Şu an kalıcı, sürekli ve sağlıklı bir ilişki yaşıyorum. Yani nişanlıyım” diye cevap veren İtalya Başbakanı Silvio Berlusconi’nin nişanlısının Libya lideri Muammer Kaddafi’nin 34 yaşındaki kızı Ayşe olabileceği iddia edildi.

20.01.2011Dünya
Berlusconiden fuhuş açıklaması

Berlusconi'den 'fuhuş' açıklaması

İtalya Başbakanı Silvio Berlusconi, Milano Cumhuriyet Savcılarının kendisi hakkında açtığı fuhuş soruşturması çerçevesinde dile getirilen iddialara, bir video mesajla yanıt verdi.

17.01.2011Dünya
TÜSİAD heyeti, Bahçeli ile görüştü

TÜSİAD heyeti, Bahçeli ile görüştü

TÜSİAD Başkanı Ümit Boyner ve beraberindeki heyet, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'yi parti genel merkezinde ziyaret etti.

12.01.2011Gündem
Orada nasıl halay oynarsam Egede de zeybek oynarım

"Orada nasıl halay oynarsam Ege'de de zeybek oynarım"

Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TÜSİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Ümit Boyner, Diyarbakır ziyareti sırasında poşu takarak halay çekmesini eleştiren İzmir Ticaret Odası Başkanı'na "Orada nasıl halay oynarsam Ege'de de zeybek oynarım, böyle bir ayrımcılığı açıkçası ben yadırgadım" dedi.

12.01.2011Ekonomi
Adalet Bakanı: “Vatandaşa özür borcumuz var”

Adalet Bakanı: “Vatandaşa özür borcumuz var”

Adalet Bakanı Sadullah Ergin, “Bir özür borcu varsa adalet bekleyen, yıllardır dosyalarında karar bulamayan vatandaşlarımızdan topyekun bir özür borcumuz var. Yüksek yargının, siyaset kurumunun hep birlikte...” dedi.

11.01.2011Gündem
Gülden jaguarlı öğrenci açıklaması

Gül'den 'jaguarlı öğrenci' açıklaması

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, geçtiğimiz hafta Çankaya Köşkü’nde verdiği yemeğe Jaguar marka otomobili ile katılan Öğrenci Konseyi Başkanı ile ilgili değerlendirme yaptı.

10.01.2011Gündem
Bu tahliyeler yanlışın devamı

Bu tahliyeler yanlışın devamı

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, İstanbul Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği’ni ziyaretinden çıkışında, “Hizbullah liderlerinin tahliyesini nasıl değerlendiriyorsunuz” sorusunu, “Bir yanlışlığın devamıdır bu. Özellikle MHP olarak referandum sürecinde ortaya koymuş olduğumuz gizli gündemler sürecinin bir bölümü olmalı” diye yanıtladı.

8.01.2011Gündem
Kılıçdaroğlu: AK Parti yargıyı nasıl geçiririm diye uğraştı

Kılıçdaroğlu: AK Parti yargıyı nasıl geçiririm diye uğraştı

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, yargıdaki sorunların hiçbirinin hükümet tarafından görülmediğini ifade ederek, “(Biz yargıyı nasıl ele geçiririz), onunla uğraştılar” dedi.

8.01.2011Gündem
Bahçeli Erdoğana sahip çıktı

Bahçeli Erdoğan'a sahip çıktı

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, Yunanistan Başbakanı Yorgo Papandreu'nun yaptığı değerlendirmelere verdiği karşılıkları doğru bulduğunu söyledi.

8.01.2011Gündem
ABden Karadağa aday ülke statüsü

AB'den Karadağ'a aday ülke statüsü

AB devlet ve hükümet başkanları, Karadağ'a aday ülke statüsü verilmesini onayladı.

17.12.2010Dünya
Denizli Baro Başkanı’nın isyanı

Denizli Baro Başkanı’nın isyanı

Denizli’de Hukuk Fakültesi’nden geçen yıl mezun olarak stajını tamamlayan 24 yaşındaki Burcu Aybey, cübbe giyerek yemin etti.

15.12.2010Ege
Yargıtay Başkanı: Tepede istediğiniz kadar değişiklik yapın

Yargıtay Başkanı: Tepede istediğiniz kadar değişiklik yapın

Yargıtay Başkanı Hasan Gerçeker, Yargıtay'daki iş yükünü azaltmak için yeni daire kurulmasının hiç bir zaman soruna köklü bir çözüm getirmeyeceğini belirterek, “Sorunun köklü çözümü şu anda Bölge Adliye Mahkemelerini hayata geçirmekten başka bir şey olarak görünmüyor” dedi.

29.11.2010Gündem
Reform diyor kol kırıyorsunuz

Reform diyor kol kırıyorsunuz

Anadolu Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ndeki sempozyumda konuşan Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç, öğrencilerin yumurtalı protestosu ile karşılaştı. Kılıç konuşurken bir kız öğrenci, “Yargı reformu, ileri demokrasi diyorsunuz ama İTÜ’de 18 arkadaşımız hapis cezasına çarptırıldı. Bu mudur ileri demokrasi? 2 hafta önce burada kolumuz, bacağımız kırıldı” diye bağırdı. İki öğrenci de Kılıç’a yumurta attı.

26.11.2010Gündem
Kılıç: Ciddi bir yargı reformuna ihtiyaç var

Kılıç: "Ciddi bir yargı reformuna ihtiyaç var"

Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç, “Türkiye'de yargı sorunludur. Bu sorunlarımızı hepimiz biliyoruz ve zaman zaman da dile getiriyoruz. Türkiye'nin çok ciddi bir yargı reformuna ihtiyacı var” dedi.

26.11.2010Gündem
Türkiye için ponpon olmaya devam

Türkiye için ponpon olmaya devam

İngiltere’nin Avrupa Birliği ile İlişkilerden Sorumlu Devlet Bakanı David Lidington, Türkiye’nin AB’ye tam üyeliğinin en coşkulu destekçisi olmayı sürdürdüklerini söyledi.

13.11.2010Dünya
Rapor tam üyelik yolunda olduğumuzun göstergesidir

Rapor tam üyelik yolunda olduğumuzun göstergesidir

Avrupa Birliği 2010 İlerleme Raporu'nun açıklanmasının ardından Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış düzenlediği basın toplantısında 'Raporun kapsamlı değerlendirmeler içermesi tam üyelik yolunda doğru adımlar attığımızın en açık göstergesidir' dedi.

10.11.2010Gündem
Ankara rapordan memnun

Ankara rapordan memnun

Avrupa Birliği 2010 İlerleme Raporu'nun açıklanmasının ardından Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış düzenlediği basın toplantısında 'Raporun kapsamlı değerlendirmeler içermesi tam üyelik yolunda doğru adımlar attığımızın en açık göstergesidir' dedi.

10.11.2010Gündem
Bağımsız yargıda en ileri ülkeyiz

Bağımsız yargıda en ileri ülkeyiz

Yargıtay Başkanı Hasan Gerçeker, Uluslararası Yüksek Mahkemeler Zirvesi’nin dün yapılan son toplantısında, “Gördük ki, yüksek yargı konusunda, yargı bağımsızlığında belki dünyanın en ileri ülkesiyiz” değerlendirmesinde bulundu.

3.11.2010Gündem
YARSAVdan savcı yetkisi eleştirisi

YARSAV'dan 'savcı yetkisi' eleştirisi

YARSAV Başkanı Emine Ülker Tarhan, HSYK’nın yeni yapısına yönelik hazırlanan yasa ile idari bir görev yapan müfettişlere “Ceza yargılama yasası ile Cumhuriyet savcılarına verilen tüm yetkileri kullanabilme olanağının tanındığını” ifade etti.

8.10.2010Gündem
Bertaraf olmayız

Bertaraf olmayız

İstanbul Barosu Başkanı Muammer Aydın, yeni adli yılın başlaması dolayısıyla yaptığı basın toplantısında referandumuna ilişkin fikirlerini “Biz bertaraf olmayacağız” diye açıkladı.

6.09.2010Gündem
Gerçekerden önemli açıklamalar

Gerçeker'den önemli açıklamalar

2010-2011 Adli Yılı bugün başlıyor. Adli Yıl açılış töreni, devletin zirvesini bir araya getirdi. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan törene katılmazken, hükümet kanadından da katılım düşük oldu. Törene Cumhurbaşkanı Abdullah Gül de katılıyor. Yargıtay Konferans Salonu'nda düzenlenen törende, Yargıtay Birinci Başkanı Hasan Gerçeker açıklamalarda bulundu.

6.09.2010Gündem

Yazar Sonuçları

Artık neyi bekliyorsunuz Sayın Bakan?

HALKIN adalete bakışında ve güven eksikliğinde, halkla ilişkilere yeterince önem verilmemesinin büyük rolü bulunmaktadır...

6.03.2011

Ergenekon faturası

Türkiye’nin son günlerdeki gündeminin üst sırasına yerleşen ve “basın özgürlüğü” ve “muhalefet hakkı” gibi kavramlara ilişkin hararetli tartışmalara yol açan gelişmeden, haftasonu Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile birlikte Tahran’a ayak bastığımız sırada haberdar olduk.

18.02.2011

Haşim Kılıç’ın iktidar partisi sözcüsü gibi konuşması endişe verici

ANAYASA Mahkemesi Başkanı Kılıç, Cumhurbaşkanı’nca atanan yeni üyenin yemin töreninde, Cumhurbaşkanı, Başbakan ve diğer davetliler huzurunda, yargıdaki yeni düzenlemeleri eleştirenlere ağır ifadelerle cevap vermiş.

2.02.2011

Abdullah Gül, Hrant Dink cinayetinin peşine düşüyor

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün, kişisel kariyeri ve düşünsel evriminde büyük role sahip olduğunu söylediği ve “insan hakları okulu” diye nitelediği Strasbourg’daki Avrupa Konseyi’ne ziyaretinin en somut sonucu, Cumhurbaşkanı’nın “Hrant Dink cinayeti”nin peşine düşmeye karar vermesi oldu!

26.01.2011

Nereden nereye: G-20’ye ders vermek

EKONOMİDEN sorumlu Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan’la öğlen yemeğinde sohbet ediyoruz. Masanın etrafındaki gazeteciler ekonomi basınından değil, aksine o Dışişleri Bakanı iken onunla sık sık seyahat eden siyasi gazeteciler, yazar ve genel yayın yönetmenleri.

20.01.2011

Sorumluları açıklıyorum

AYRINTILARI bir tarafa bırakırsak...

Ortaya çıkan basit, acı ve vicdan kanatan gerçek şudur:

“Ergenekon içeride / Hizbullah dışarıda.”

5.01.2011

Brüksel ’den Beşiktaş Adliyesi ’ne mesaj var

AB’nin Türkiye’yi konu alan 2010 İlerleme Raporu’nun gelişmeleri olumlu gördüğü alanlar arasında iki başlık özellikle dikkat çekiyor. Bunlar yargı reformu ve ordu üzerindeki sivil denetimin artması. Yargı reformuyla başlayalım. Rapor, “yargı” başlığında “ilerleme sağlandığını” belirterek, baştan geçer bir not veriyor.

11.11.2010

Elinizi tutan mı oldu?

iLGİNÇ bir siyasetçi Bülent Arınç. Kendine özgü bir üslubu var. Bakıyorsunuz zarif bir insan. İnsan ilişkilerinde kendisine düşeni her zaman yapacak kadar olmasa da beklentileri söz konusu olunca hayli dikkatli. Sevgi ve duygu yüklü bir konuşma içine kezzap gibi bir cümle sokabiliyor.

9.10.2010

Anayasa konusundaki kaygılarım

ANAYASA değişikliği paketi içindeki maddelerin büyük çoğunluğunu benimsiyorum. Ancak özellikle ikisi ile ilgili ciddi çekincelerim var. Bunlar, Anayasa Mahkemesi (AYM) ve Hakim ve Savcılar Yüksek Kurulu’nun (HSYK) yapısıyla ilgili değişiklikler.

9.09.2010