MENÜ

Yapı Kredi Yayınları

Yapı Kredi Yayınları ile ilgili tüm haberleri, son dakika Yapı Kredi Yayınları haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Bugün Yapı Kredi Yayınları haberlerinde son durum nedir? İşte tüm flaş gelişmeler...

Toplam 1.339 Yapı Kredi Yayınları haberi bulunmuştur.

Yapı Kredi Yayınları Haberleri

Klasik, Kan  Dolaşımı ve Edvar

Klasik, Kan Dolaşımı ve Edvar

Boğdan Prensi Dimitri Kantemiroğlu’nun, Hıristiyan âleminde ‘barbar’ olarak bilinen Osmanlı Türklerinin müzik ve müzik hayatlarını kayda geçirmekle kalmayıp teorisini yapmaya da soyunduğu Edvar’ına odaklanıyor ‘Kan Dolaşımı’nda Cem Behar.

6.10.2017Kitap Sanat
Edebiyat ödülü Ishiguronun

Edebiyat ödülü Ishiguro'nun

Nobel Edebiyat Ödülü’nü Japon asıllı İngiliz yazar ve senarist Kazuo Ishiguro kazandı. Ishiguro, Nobel ile birlikte 1.1 milyon dolar tutarındaki ödülünü de alacak.

5.10.2017Kitap Sanat
Nobel Edebiyat Ödülü’nün bu yılki sahibi Kazuo Ishiguro

Nobel Edebiyat Ödülü’nün bu yılki sahibi Kazuo Ishiguro

İsveç Akademisi tarafından verilen ve yazın dünyasının en büyük ödülü kabul edilen Nobel Edebiyat Ödülü’nün bu yılki sahibi Japon asıllı İngiliz yazar Kazuo Ishiguro oldu. Sinemaya da uyarlanan ‘Günden Kalanlar’ ve ‘Beni Asla Bırakma’ gibi romanlarıyla tanınan Ishiguro’nun birçok kitabı Türkçede de yayımlandı.

5.10.2017Kitap Sanat
Kazuo Ishiguro kimdir Kazuo Ishiguro kitapları

Kazuo Ishiguro kimdir? Kazuo Ishiguro kitapları

Kazuo Ishiguro, edebiyat alanındaki başarısıyla dikkatleri üzerine çekmeye devam ediyor. 2005 yılında yazdığı Beni Asla Bırakma ile adından söz ettiren Kazuo Ishiguro'nun kitapları, yaşı ve kariyeri gibi bilgiler merak konusu oldu. Peki Kazuo Ishiguro kimdir? Kazuo Ishiguro kitapları!

5.10.2017Gündem
Nice başarılara Filiz Ali

Nice başarılara Filiz Ali

Filiz Ali’nin son kitabı ‘Yok Bi’şey Acımadı ki...’ beni anıların uçsuz dünyasına sürükledi. Kitaptaki birçok isim bana dostlar meclisinde hissettirdi.

5.10.2017Kitap Sanat
Bankalardan kültür-sanata büyük destek

Bankalardan kültür-sanata büyük destek

- Bankalar, açtıkları kültür merkezlerinden galerilere, yayınladıkları kitaplardan sahibi oldukları koleksiyonlara, sahneledikleri tiyatrolardan sinema gösterimlerine, düzenledikleri konserlerden ev sahipliğini yaptıkları sergilere kadar kuruluşlarından bu yana kültür-sanata olan desteklerini sürdürüyor.

1.10.2017Ekonomi
Fransız Kültür’de edebiyat buluşması

Fransız Kültür’de edebiyat buluşması

Louis-Ferdinand Céline’in ‘Taksitle Ölüm’ (Mort à crédit) romanının Yapı Kredi Yayınları’nın basımıyla Türkçeye kazandırılması sebebiyle bir edebiyat buluşması düzenlenecek.

29.09.2017Kitap Sanat
İki kişilik delilik

İki kişilik delilik

Ian McEwan, son romanı ‘Fındık Kabuğu’nda Shakespeare’in ‘Hamlet’iyle Lawrence Sterne’in ‘Tristram Shandy’sini bir araya getirmiş. Doğmamış bir çocuğun bakış açısından bir ihanet ve cinayet öyküsü anlatan ‘Fındık Kabuğu’, gerilimli hikâyesi, esprili anlatımı ve zarif üslubuyla hem güzel bir roman hem de Ian McEwan’ın sanatının karakteristik bir örneği.

28.09.2017Kitap Sanat
Piramitler, ‘Aida’, Fazıl Hüsnü Dağlarca

Piramitler, ‘Aida’, Fazıl Hüsnü Dağlarca

1989’un nisan ayında Kahire’ye gitmiştim. Bu ilk ziyaretimin sebebi, orada düzenlenen bir kongreydi. Kongreyle aynı tarihte Verdi’nin ‘Aida’ operası tarihi piramitlerde temsil edilecekti. Temsilin en etkileyici sahnesinde Dağlarca’nın dizeleri dilimden dökülmüştü.

21.09.2017Kitap Sanat
Haldun Taner’i anmak

Haldun Taner’i anmak

Hikâyeci Haldun Taner, denemeci, gazete yazarı Haldun Taner, oyun yazarı, tiyatro adamı, üniversite öğretim üyesi... Hepsinde büyük başarıya imza atmış. Yine de, sahne üzerindeki eserlerinin ‘alkış’ı daha farklı gibime geliyor.

14.09.2017Kitap Sanat
İçinden Beyoğlu geçiyor

İçinden Beyoğlu geçiyor

2015’ten bu yana tahta perdelerin ardında saklanan eski bir dost, Beyoğlu’na geri dönüyor. Galatasaray Meydanı’nda, eskiden Yapı Kredi Yayınları’na ev sahipliği yapan tarihi bina, Yapı Kredi Kültür Sanat Binası adıyla 13 Eylül’de kapılarını açacak. Artık bünyesinde sergi salonları, kütüphane, kitapçı, kafe ve bir performans salonu var. Bir cephesi tamamen cam. O camdan Beyoğlu’na bakan İlhan Koman’ın ‘Akdeniz’ heykeli, caddeden geçen herkesi kucaklıyor.

Uzun bıçaklar gecesi

Uzun bıçaklar gecesi

Howard M. Sachar’ın ‘Avrupa’nın Katli’ kitabını okurken Avrupa’nın ta içine dalarsınız. 1918-1942 yılları arasında Avrupa’yı saran ruhu ölüm, cinayet, çatışma ve suikastlar üzerinden takip etmenin düşünsel hayretine kapılırsınız.

7.09.2017Kitap Sanat
Aristoteles için yeni bir ilgi kapısı

Aristoteles için yeni bir ilgi kapısı

Michel Crubellier&Pierre Pellegrin’in ‘Aristoteles-Filozof ve Bilme Meselesi’ adlı çalışması filozof için yeni bir ilgi kapısı açmakla kalmıyor, filozofu bugüne kadar karanlıkta kalmış bir bölgeden okumanın yolunu açıyor.

30.08.2017Kitap Sanat
Sonbaharda ne okuyacağınızı biliyoruz

Sonbaharda ne okuyacağınızı biliyoruz

Yerli edebiyatın güçlü sesleri, ödül komitelerinin gözbebekleri dünyaca ünlü isimler, çarpıcı biyografiler, yepyeni soluklar... Kitap dünyasının yeni sezonunda her okuru heyecanlandıracak bolca havadis var. Yıl bitmeden buluşacağımız roman, öykü, inceleme, biyografi, söyleşi türlerinin en öne çıkan kitaplarını sizler için derledik.

24.08.2017Kitap Sanat
İhtiyarlara yer yok

"İhtiyarlara yer yok"

Magda Szabo ilk kez 1963 yılında yayımlanan ‘Iza’nın Şarkısı’nda anne-kız ilişkisine odaklanarak insanlar arasındaki empati ve hoşgörü yoksunluğuna dayalı bir hikâye anlatıyor. Toplumsal ve bireysel benliklerimiz arasındaki karanlık duvarı, aile ilişkilerini, ama özellikle de yaşlılığı öne çıkaran çok zarif ve bir o kadar da hüzünlü bir roman.

24.08.2017Kitap Sanat
Sorgulamak yükseltir bizi, hikâyelerse ikna eder

Sorgulamak yükseltir bizi, hikâyelerse ikna eder

Alberto Manguel ‘Merak’ta “Merak nedir”, “Neyi bilmek isteriz”, “Dil nedir”, “Hakikat nedir” benzeri sorular geliştirerek, bunları dibe dalacaklara bir can simidi gibi hazırlamayı başarıyor. Merakın ana ateşleyicileri soru ve sorgulama, kitabın ana gerekçeleri...

17.08.2017Kitap Sanat
Firmin bu kez Edna

Firmin bu kez Edna!

İki yaz önce Sam Savage’ın ‘Firmin: Hümanist Entel Serseri’sini çok severek okumuştum; şimdilerde aynı yazarın ‘Cam’ını okuyorum. Firmin ortalarda yok artık; ama komşusunun bitkilerine bakmakla yükümlü Edna var. Kim bu Edna?

10.08.2017Kitap Sanat
Seksen yaşında bir başyapıt

Seksen yaşında bir başyapıt

Son yıllarda Sabahattin Ali’nin adı hep ‘Kürk Mantolu Madonna’ ile beraber anılıyor olsa da büyük ustanın bir diğer başyapıtı şüphesiz ‘Kuyucaklı Yusuf’tur. Sabahattin Ali’nin hapishane yıllarında filizlenen, ilk yayımlandığında yasaklanan romanı ‘Kuyucaklı Yusuf’ 80. yıl özel baskısıyla yeniden karşımızda.

10.08.2017Kitap Sanat
Kitaplar ve rüyalar...

Kitaplar ve rüyalar...

Cumartesiyi pazara bağlayan gece rüyamda Çolpan İlhan’la Attilâ İlhan’ı gördüm. Neydi beni üzen, bunca anılara savuran? Gerçi son sıralar böylesi rüyalarla zaten baş edemiyorum. Belki de Nietzsche’ydi rüyama yol açan...

3.08.2017Kitap Sanat
Yerli ve milli karikatür

Yerli ve milli karikatür!

Levent Cantek ve Levent Gönenç’in hazırladığı ‘Muhalefet Defteri/Türkiye’de Mizah Dergileri ve Karikatür’ başlıklı çalışma, Türkiye’de karikatürün doğuşu ve geldiği noktayı anlatan önemli bir kaynak.

3.08.2017Kitap Sanat
‘Kara Kitap’ görsellik açısından müthiş zengin bir roman

‘Kara Kitap’ görsellik açısından müthiş zengin bir roman

Her şey Selçuk Demirel’in, Orhan Pamuk’la çıktığı bir yürüyüşte başladı. İkili Taksim’e vardıklarında ‘Kara Kitap’la ilgili bir şeyler yapmaya karar vermişlerdi bile. Uzun bir çalışma süreci sonunda Selçuk Demirel’in çizgileri ve Orhan Pamuk’un el yazısı roman sayfaları birbiriyle harmanlandı. Ortaya Yapı Kredi Yayınları’ndan sizi büyülü bir yolculuğa çıkarmaya hazırlanan “Sen Surat Okumayı Bilir Misin?- Kara Kitap İçin Resimler” çıktı. Çalışmanın hikayesini ve oluşum sürecini Selçuk Demirel’le konuştuk.

20.07.2017Kitap Sanat
Calvino olsanız bile...

Calvino olsanız bile...

Sevgi Soysal, Bilge Karasu gibi yazınsal beğenilerine çok kapılıp gittiğim dostlarıma rağmen Italo Calvino’ya pek ısınamamıştım... Şimdilerde ‘Seçme Mektuplar / 1945-1985’i dikkatle okuyorum.

13.07.2017Kitap Sanat
Sorsana, hâlâ buradalar mı

Sorsana, hâlâ buradalar mı?

Sosyolog Deniz Bağrıaçık, başımızın üstünde ağırladığımız ya da tam tersi ‘üst akıl-ajan’ olarak yaftaladığımız yabancılarla bizi konuşuyor. ‘Sorsana, Bizi Sevmiş mi?’ İstanbul’da yaşayan yerleşik yabancıların gözünden bir Türkiye portresi.

6.07.2017Kitap Sanat
Günler... Ah o günler...

Günler... Ah o günler...

Cemal Süreya düzyazıda da büyük şairdi. Her şeyden önce titizliği, kılı kırk yarışı okuru basbayağı büyülüyor. Kişisel yaşamından ‘itiraf’lara da yer verilmiş ‘Günler’, bence edebiyatımızda benzeri olmayan bir yapıt.

6.07.2017Kitap Sanat
Çizgi roman sanattır

Çizgi roman sanattır

Akademisyen Bart Beaty, ‘Sanat Karşısında Çizgi Roman’ adlı incelemesinde hem çizgi romanın kültürel olarak değersiz görülmesine sebep olan süreçleri hem de yakın dönemdeki öne çıkışının nasıl gerçekleştiğini sorguluyor.

29.06.2017Kitap Sanat
Nâzımın Leipzigli dostu veda etti

Nâzım'ın Leipzig'li dostu veda etti

Melih Güneş’in Yapı Kredi Yayınları’ndan çıkan kitabı 'Suyun Şavkı: Leipzig’de Bir Aile ve Nâzım Hikmet'in kahramanı Anjel Açıkgöz, 17 Haziran Cumartesi günü Leipzig’te hayatını kaybetti. Açıkgöz, öldüğünde 94 yaşındaydı.

22.06.2017Kitap Sanat
Oktay Rifat: Güneşe bakar, ona döner, onu dil yapar

Oktay Rifat: Güneşe bakar, ona döner, onu dil yapar

Bir şairin şiirini okuduğumuzda lirik bir hazzı tatmaktan ziyade yaratıcı benzetmelerin verdiği heyecan ve şaşkınlıkla düşüncelere dalmamızın sebebi nedir? Alphan Akgül ‘Güneş Yalnız Dirileri Isıtır’da, Oktay Rifat üzerinden bunu yanıtlamaya çalışıyor.

22.06.2017Kitap Sanat
Suyun şavkı söndü

'Suyun şavkı' söndü

GEÇTİĞİMİZ aylarda Yapı Kredi Yayınları etiketiyle çıkan, M. Melih Güneş’in hazırladığı ‘Suyun Şavkı: Leipzig’de Bir Aile ve Nâzım Hikmet’ kitabının kahramanı Anjel Açıkgöz, 17 Haziran Cumartesi günü Leipzig’de hayatını kaybetti.

21.06.2017Kitap Sanat
Cihana nam  salmış  kediler

Cihana nam salmış kediler!

Zamanın nam salmış kedilerinin hayat hikâyelerine odaklanan bir kitap bu; karşımızda binbir surat kedilerden müteşekkil sihirli bir dünya kuruluyor...

16.06.2017Kitap Sanat
Koç Ailesi’ne içeriden bakış

Koç Ailesi’ne içeriden bakış

Koç Ailesi ve topluluğu ile elli yıllık bir mesaisi ve dostluğu olan Tuğrul Kudatgobilik’in kaleme aldığı ‘Koç’ta Üç Nesil’ bir anı kitabı olmanın ötesinde, Türk sanayiinin gelişme sürecine de ışık tutan bir çalışma...

16.06.2017Kitap Sanat
Büyüklerin Kanlı Oyuncağı: TOP

Büyüklerin Kanlı 'Oyuncağı': TOP

Oscar’lı yönetmen Asghar Farhadi’nin “Kitaplarından çok şey öğrendim. Bana göre İran’ın Arthur Miller’ıdır” dediği Türk kökenli İranlı yazar Gulam Hüseyin Sâedi, ‘Top’ adlı romanında 1906 İran Meşrutiyeti’nin hikâyesini anlatıyor.

8.06.2017Kitap Sanat
İspanyol yazar Goytisolo hayatını kaybetti

İspanyol yazar Goytisolo hayatını kaybetti

İspanyol edebiyatının önde gelen yazarlarından Juan Goytisolo 86 yaşında hayata veda etti. Ünlü yazarın Barcelona kentindeki ajansı Carmen Balcells, Goytisolo’nun pazar günü Fas’taki evinde 86 yaşında yaşamını yitirdiğini ve vefatı sırasında ailesiyle birlikte olduğunu duyurdu. Ailesi ünlü yazarın sağlık durumunun son zamanlarda iyi olmadığını ve kalçasındaki kırık nedeniyle tekerlekli sandalye kullandığını açıklamıştı.

6.06.2017Kitap Sanat
Atatürk’ün elyazısıyla kenar notları

Atatürk’ün elyazısıyla kenar notları

Türkiye yeni bir ‘Mustafa Kemal gündemi’ni henüz geride bırakmışken çok ilginç detaylar içeren bir kitabın yeni baskısı elimizde. Mustafa Kemal’in 1917-1937 arasındaki kritik olaylar sırasında yaptığı yazışmaları, aldığı notları kapsayan ‘Atatürk/Belgeler, Elyazısıyla Notlar, Yazışmalar’, büyük bölümü Atatürk’ün el yazısı olan ve Yapı Kredi Bankası Arşivi’nde bulunan belgelerden derlenmiş.

25.05.2017Kitap Sanat
Şavkar Altınel’i okurken...

Şavkar Altınel’i okurken...

Şavkar Altınel şair, yazar ve iyi bir okur. ‘Tetikçiyi Beklerken’deki yazılarında sözünü ettiği yazarları ve kitapları yakından izleyen okurları edebiyatın ne denli çekici bir dünya olduğunu gösteren yollara düşürüyor.

25.05.2017Kitap Sanat
Roland Barthes edebiyat düşüncesini yeniledi

Roland Barthes edebiyat düşüncesini yeniledi

Louis-Jean Calvet’nin Roland Barthes biyografisi beni yıllar önceki sözlerimle karşı karşıya getirdi. Denebilir ki iki yazar, koca bir yüzyılın edebiyat düşüncesini bir yerden alıp başka bir yere çıkardı: İlki Roland Barthes, öteki Umberto Eco.

18.05.2017Kitap Sanat
Yazının nesir renginde mırıldanması

Yazının nesir renginde mırıldanması

Haydar Ergülen’in ‘Düz Yazı-100 Yazı’sı ile Michel Tournier’nin ‘Düşüncelerin Aynası’ kitabı ortak bir yazma biçimleriyle zevk ve hayret duygusunu kabartan ilginç bir çift okuma imkanı sunuyor.

18.05.2017Kitap Sanat
Orhan Kemal Roman Armağanı Gürsel Korat’ın oldu

Orhan Kemal Roman Armağanı Gürsel Korat’ın oldu

2017 yılı 46. Orhan Kemal Roman Armağanı, Gürsel Korat’ın Yapı Kredi Yayınları tarafından yayımlanan ‘Unutkan Ayna’ isimli romanına verildi.

14.05.2017Kitap Sanat

Yazar Sonuçları

Erbil ve Kerkük Türklerini görmezden gelemeyiz

Kuzey Irak’ın 4 ülkeye dağılmış bir kavmin problemlerini üstlenmeye niyeti olmadığı açıktır. Ülkenin zenginliklerini o bölge için kullanmayı tercih ediyorlar. İrredantizm geniş Kürt coğrafyası için 19’uncu yüzyılın genç İtalya’sı veya Balkan uluslarının bazı hayalleri gibi değildir. Ama bize düşen de öncelikle Kerkük ve Erbil’deki bir milyonu aşkın Türk nüfusu yalnız bırakmamaktır.

30.09.2017

Bazı büyüklere günde 3 kez okuyacakları bir çocuk kitabı

“Kadınlar pantolon giymesin, kaşlarını aldırmasın, üniversiteye gitmesin” diyen o karanlık kafa var ya...

27.09.2017

Okul çantası yük olmasın

Çocukların okula giderken yaptığı en büyük yanlışlardan biri de okul çantasına tüm ders malzemelerini doldurmak. Ağırlaşan okul çantası sadece çocuğa fiziksel zarar vermiyor, onları okuldan da soğutabiliyor. Ağır çanta taşıyan çocukların bel, sırt ve boyun ağrıları ise erken yaşlarda başlıyor. Konuyu Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Prof. Dr. Çağatay Öztürk ile konuştuk.

22.09.2017

Akdeniz heykeli tüm sevgisi ile bizlere kucak açıyor...

Canım arkadaşım Aycan Kaygun’un daveti üzerine Türkiye’nin birbirinden önemli isimlerinin katıldığı İstiklal Caddesi'nde uzun süredir inşaatı devam eden Yapı Kredi Kültür Sanat binasının açılışına gittim.

16.09.2017

Zor zamanlarda sanat ve kültürün yükselişi

Türkiye’nin içinde bulunduğu ağır siyasi ve diplomatik sorunlara rağmen sanat ve kültür hayatında ciddi bir patlama yaşanıyor ve adeta Türk halkının, en azından önemli bir kısmının evrensel değerlerden ve kültürden kopmak istemediğini gösteriyor.

13.09.2017

Bazı dergilere göz gezdirmek

EYLÜL ayında çıkan dergilerin bazılarından söz edeceğim. Elbet diğer dergileri de ihmal etmeyeceğim.

4.09.2017

Sinemanın sessiz tarihi

Görsel sanatların tarihine dair her kitap zevklerimizin niteliğini belirler. Sessiz filmleri seyreden biri olarak bu konudaki bir kitap elbette benim fazlasıyla ilgimi çekti. Ali Özuyar’ın ‘Sessiz Dönem Türk Sinema Tarihi’ kitabı sinemamızın gelişimini aktardığı gibi o dönem dünya sinemasındaki filmlerle karşılaştırılmasını sağlıyor.

1.09.2017

Televizyon izleyen ve izlemeyen çocuk farklı

Teknoloji bağımlılık yaşının hızla düştüğü günümüzde çocukların düşünme becerileri ve uygulama yetenekleri de hızla zayıflıyor. Bunun en önemli göstergelerinden biri de çizdikleri resimler. Televizyon izleyen, tabletle veya cep telefonuyla oynayan çocuklarda dikkat sorunları, kendini ifade edememe, yaşına uygun becerileri gösterememe gibi sorunlar ortaya çıkıyor. Konuyu Pedagog Aykut Akova ile konuştuk.

11.08.2017

Yaşlı köşe yazarları ve siyasetçi rapor almalı

ASLINDA cümlenin sonuna “mı” eki koyup soru haline getirmeliydim.

1.07.2017