MENÜ

Yapı Kredi Yayınları

Yapı Kredi Yayınları ile ilgili tüm haberleri, son dakika Yapı Kredi Yayınları haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Bugün Yapı Kredi Yayınları haberlerinde son durum nedir? İşte tüm flaş gelişmeler...

Toplam 1.340 Yapı Kredi Yayınları haberi bulunmuştur.

Yapı Kredi Yayınları Haberleri

Yorgun kitaplar...

Yorgun kitaplar...

Bizim edindiğimiz ve bizden sonra geriye kalacak kitaplar, eski kitaplar, imzalılar, bize imzalanmış olanlar, satır altlarını çizdiklerimiz, sayfa kenarlarına duygularımızı, düşüncelerimizi çiziktirdiklerimiz: Bizden sonra her birinin kaderi meçhul.

15.03.2018Kitap Sanat
Hayatın kırılganlığı...

Hayatın kırılganlığı...

Eugenio Borgna, ‘Şu Bizim Kırılganlığımız’ isimli kitabında, baştan sona insani kırılganlığı mesele edinir. Bir yandan kırılganlık kelimesinin anlambilimsel kırılış ve yüklenimlerine vurgu yaparken onu ‘hayatın bir parçası, yapıtaşlarından, ontolojik köklerinden biri’ olarak görür.

15.03.2018Kitap Sanat
Faşizmin yirmi yılı

Faşizmin yirmi yılı

Andrea Camilleri, ‘Unvansız Maktul’de, 1921 yılında Sicilya’da işlenen bir cinayeti farklı açılardan ele alıyor. Gerçek bir olaydan esinlenerek yazdığı bu romanda Camilleri, İtalya’da faşizmin yükseliş sürecini, bu süreçte Milliyetçi Cephe’nin işlevini ve karakteristiğini de teşhir ediyor.

15.03.2018Kitap Sanat
Kötümserleri iyimserliğe zorlayan yıllar, 60’lar...

Kötümserleri iyimserliğe zorlayan yıllar, 60’lar...

Derya Bengi’nin ‘Dünya Durmadan Dönüyor/ 60’lı Yıllarda Türkiye: Sazlı Cazlı Sözlük’ kitabı, dünyayı ve kendini değiştirme gücüyle yaşanan o zamanları titizce cımbızlanmış ayrıntılarla, muazzam güzellikte belge, bilgi ve fotoğraflarla anlatıyor. Bengi’ye bağlandık, kitabın hikâyesini dinledik.

8.03.2018Kitap Sanat
Çocuklarının gözünden diktatörler

Çocuklarının gözünden diktatörler

‘Diktatörlerin Çocukları’ okuyucuya, çoğunluğu geçen yüzyılda yaşamış meşhur diktatörlerin vârislerini röportajlar, tanıklıklar ve araştırmalardan çıkan verilerle objektif olarak yansıtmış iyi bir tarih okuması sunuyor.

1.03.2018Kitap Sanat
Sabahattin Ali 111. doğum gününde unutulmadı - İşte Sabahattin Ali sözleri ve hayatı

Sabahattin Ali 111. doğum gününde unutulmadı - İşte Sabahattin Ali sözleri ve hayatı

Türk edebiyatının ölümsüz yazarlarından Sabahattin Ali, doğum gününde unutulmadı. Cumhuriyet döneminin ilk yıllarındaki gerçekçi edebiyat akımının öncülüğü yapan Sabahattin Ali kendi sözleri ve kitaplarından alıntılarla anılıyor. İşte Sabahattin Ali’nin hayatı!

25.02.2018Gündem
Çoktan unutulmuş, bir daha anılmayacak…

Çoktan unutulmuş, bir daha anılmayacak…

On dokuzuncu yüzyılın sonu, yirminci yüzyılın başı göz önünde tutulursa, Recaizade Mahmut Ekrem’in ‘Araba Sevdası’ o hiç dinmez Doğu/Batı karşıtlığı konusunda yeniden ve yeniden yorumlanması ille gerekli bir romandır.

22.02.2018Kitap Sanat
On üç inatçı ses: ‘Vazgeçme, sen de yapabilirsin’

On üç inatçı ses: ‘Vazgeçme, sen de yapabilirsin!’

“Kız olmak bazen zordur. Hayatının bir yerinde muhtemelen birisi sana hayır diyecek ve sessiz olmanı hatta hayallerinin imkânsız olduğunu söyleyecek. Onları dinleme...”

15.02.2018Kitap Sanat
Bir mecra olarak çizgi roman

Bir mecra olarak çizgi roman

Çizgi romanlar uzun süredir farklı anlatım türlerinde araç olarak kullanılıyor. Gazetecilikte de belgeselde de bir mecra olarak kabul görür oldular. Üstelik sevindirici bir şekilde Türkçeye çevrilme hızlarında da ciddi bir artış var. Tarihe yön veren devrimler, direnişler, ikonik isimler, yakın tarihin olayları ya da sanatçılar çizginin diliyle çıkıyor karşımıza...

15.02.2018Kitap Sanat
Aşkı en iyi onlar anlatır

Aşkı en iyi onlar anlatır

Yaklaşan Sevgililer Günü vesilesiyle, bu hafta aşkı en iyi anlatan romanları seçtik. Ancak bir sınırlama yaptık ve jürimize 21. yüzyılın en iyilerini sorduk. Ortaya çıkan listeye bakınca, henüz 17 yılı geride bırakmasına rağmen bu yüzyılda pek çok başyapıtın kaleme alındığını gördük. Listedeki romanların yarısı, çoktan sinemaya uyarlanmış bile.

Kim ne derse desin, sen bir kedisin

Kim ne derse desin, sen bir kedisin

Cangılda yaşamayan, yağmur ormanlarının adını bile duymamış Simon mu kediymiş, hadi oradan! Hem rengi de bir kedi için uygun değil ki. Kedi dediğin panter gibi simsiyah olur. Yok yok, kaplan gibi turuncu. Bu grilikle olsa olsa bir faredir de farkında değildir Simon...

8.02.2018Kitap Sanat
‘Hastalıklı’ bir kitap: Sarsıntı

‘Hastalıklı’ bir kitap: Sarsıntı

Avusturyalı yazar Thomas Bernhard’ın ‘Sarsıntı’ isimli anlatısı Esen Tezel’in çevirisiyle Yapı Kredi Yayınları’ndan çıktı. Yazar, otobiyografik çizgilerin olduğu kitapta hastalık, ölüm, yalnızlık gibi temalara felsefi açıdan bakıyor.

8.02.2018Kitap Sanat
Beckett: Sanatta arafta olma hali

Beckett: Sanatta arafta olma hali

Andrew Gibson, kaleme aldığı Samuel Beckett biyografisinde, İrlanda’dan başlayarak çocukluğundan ölümüne kadar Beckett’in hayatına, eserine ve düşüncesine etki eden sebepleri sorguluyor. Çalışma, Beckett’in öngörüleri eşliğinde modern dünyayı ve modern bireyi alttan alta incelemeye alıyor.

1.02.2018Kitap Sanat
60’lar neredeyse bir yüzyıla bedel

60’lar neredeyse bir yüzyıla bedel

Gazeteci-yazar Derya Bengi’nin kaleme aldığı ‘60’lı Yıllarda Türkiye: Sazlı Cazlı Sözlük-Dünya Durmadan Dönüyor’, merkezine müziği alsa da gündelik hayattan siyasete, yakın tarihten medya arşivlerine kadar pek çok arıdan bal topluyor.

Kâzım Taşkent ve Ömer M. Koç’un kadirbilirliği

Kâzım Taşkent ve Ömer M. Koç’un kadirbilirliği

Yapı Kredi Yayınları, 5000’inci kitap olarak büyük şair Nâzım Hikmet’in ‘Nâzım’ın Cep Defterlerinde Kavga, Aşk ve Şiir Notları (1937 – 1942)’nı yayımladı geçen hafta ve bunu bir toplantıyla kutladı. Ömer M. Koç orada yaptığı konuşmada Kâzım Taşkent’i andı. O konuşma beni de Taşkent ile tanıştığım yıllara götürdü.

25.01.2018Kitap Sanat
Yapı Kredi Yayınlarından 5 bininci kitap

Yapı Kredi Yayınları'ndan 5 bininci kitap

2017'de beş milyona yakın kitap basan Yapı Kredi Yayınları, bugün başlık sayısında 5000'inci kitabını yayımlayarak bir rekora imza attı. 5000'inci kitap olarak büyük şair Nâzım Hikmet’in 'Nâzım’ın Cep Defterlerinde Kavga, Aşk ve Şiir Notları(1937 – 1942)'nı seçen yayınevi, bunu çarşamba akşamı Yapı Kredi Kültür Sanat’ta düzenlediği bir etkinlikle kutladı.

19.01.2018Kitap Sanat
Mahpushane defterleri de şiire dahil

Mahpushane defterleri de şiire dahil!

Yapı Kredi Yayınları, 5000’inci kitap olarak ‘Nâzım Hikmet’in Cep Defterlerinde Kavga, Aşk ve Şiir Notları’ adlı görkemli bir çalışmayı şiirseverlere armağan etti. Büyük şaire hapishanelerde yarenlik eden bu altı cep defteri, Nâzım’ın “kararmasın yeter ki/ sol memenin altındaki cevahir” umudu, inancı ve kararlılığının elyazısı halidir.

18.01.2018Kitap Sanat
Kötülük evrensel bir problemdir

Kötülük evrensel bir problemdir!

Olgular değişince fikirlerimizin de değişmesi gerektiğine odaklanan Tony Judt, tarihi, geçmiş üzerinden günümüze kadar getiriyor... Judt denemeleri ‘Olgular Değişince’de Yahudi Soykırımı’ndan ‘kötülük sorunu’ olarak bahsediyor...

11.01.2018Kitap Sanat
Hayal ve gerçeğin tam ortasında bir İran köyü

Hayal ve gerçeğin tam ortasında bir İran köyü

İran modern edebiyatının önemli isimlerinden Gulam Hüseyin Sâedi, ‘Bayel Ağıtçıları’nda okuyucuyu, biraz hayali biraz gerçek, yoksul bir Şii köyü olan Bayel’e götürüyor. Kendi içinde bütünlüğe sahip sekiz farklı hikâye barındıran farklı bir roman bu...

4.01.2018Kitap Sanat
Mağara duvarlarından bugüne resmin tarihi

Mağara duvarlarından bugüne resmin tarihi

Mesleği, yaşı ne olursa olsun meraklı herkese hitap eden parlak bir çalışma: ‘Resmin Tarihi’. Ressam David Hockney ve sanat eleştirmeni Martin Gayford birbirlerini tamamlayan anlatılarıyla, okuru dünyanın bir ucundan öbürüne, tarihin ilk yıllarından bugüne eserlerle buluşturuyor. Dürer’den Matisse’e yüzlerce sanatçının eserini bu kitapta görebilirsiniz. Sonuç: Bakması da okuması da keyifli bir sanat yolculuğu.

21.12.2017Kitap Sanat
2017nin en iyi 20 kitabı

2017'nin en iyi 20 kitabı

Edebiyat eleştirmenleri ve kitap ekleri editörlerinden oluşan 10 kişilik jüri, 'edebiyat' ve 'edebiyat dışı' kategorisinde ayrı ayrı 2017’nin en iyi 10 kitabını seçti. Edebiyat kategorisinde Selim İleri’nin tarumar olmuş bir yazarın hesaplaşmalarını anlattığı ‘Sona Ermek’ adlı son romanı birinci olurken edebiyat dışı kategorisinin birincisi Tayfun Atay'un 'Görünüyorum O Halde Varım'i oldu. Selahattin Demirtaş’ın ‘çok satan’ kitabı ‘Seher’ ise edebiyat kategorisinin ikincisi... İşte 2017'nin en iyi 20 kitabı...

21.12.2017Kitap Sanat
Ayna ayna, söyle bu küçük kıza...

Ayna ayna, söyle bu küçük kıza...

‘Malena’nın Aynası’ bir çocuğun kendiyle barışmasının hikâyesi. Elena Ferrandiz’in hikâyesi pek çok çocuğun yaşadığı özgüven sorununu sağaltmaya aday bir kitap...

14.12.2017Kitap Sanat
Fantastik dostlarım

Fantastik dostlarım

Bizzat tanıştığım bütün yazar dostlarımla belki de ‘ayakkabısını bağlamayı geç öğrenenler kulübü’ üyesiyizdir diye düşünürüm. Alberto Manguel başta olmak üzere onlar benim ‘fantastik dostlarım’.

7.12.2017Kitap Sanat
Enis Baturun yeni adresi belli oldu

Enis Batur'un yeni adresi belli oldu

Kırmızı Kedi Yayınevi, yeni yayın döneminde Genel Yayın Yönetmeni'nin Enis Batur olduğu açıklandı.

6.12.2017Kitap Sanat
Mantıklı olan şey eve geri dönmektir

Mantıklı olan şey eve geri dönmektir

Amerikan edebiyatının en kabiliyetli yazarlarından Richard Yates’in, sıradan hayatların büyüleyici tragedyasını anlattığı bir roman ‘Sessiz Sahil’. Tuz kokan rüzgârlar gibi sert, göz yaşartıcı, kalp sızlatıcı.

30.11.2017Kitap Sanat
Türkiye en çok Zweig okuyor

Türkiye en çok Zweig okuyor

Online kitap okuma platformu İdefix, Türkiye’nin son 6 aylık okuma haritasını çıkarttı. Yapılan araştırmalara göre, okurlar en çok, roman ve çocuk öykülerini tercih ederken, Türkiye’nin en çok okuyan illeri Ankara, İstanbul, Eskişehir, İzmir ve Tunceli olarak belirlendi.

29.11.2017Keyif
Son 6 ayda en fazla kitap hangi ilde okundu

Son 6 ayda en fazla kitap hangi ilde okundu?

Bir online kitap okuma platformu, Türkiye’nin son 6 aylık okuma haritasını çıkarttı. Yapılan araştırmalara göre, okurlar en çok, roman ve çocuk öykülerini tercih ediyor. Türkiye’nin en çok okuyan illeri ise Ankara, İstanbul, Eskişehir, İzmir ve Tunceli olarak belirlendi.

27.11.2017Eğitim
Herkes bir hikâyeye sahip olmak ister; hayvanlar da...

Herkes bir hikâyeye sahip olmak ister; hayvanlar da...

Yalvaç Ural’ın öyküleri arasında dolaşırken hayal edebilmenin, hikâyeye sahip olmanın sadece insanlar için değil hayvanlar için bile ihtiyaç olabileceğinin altı çiziliyor. Bu kez karşımızda ‘Mavi Eşek’in Serüvenleri’ serisinin yeni macerası ‘Mavi Eşek ile Yapboz Karga’ var...

24.11.2017Kitap Sanat
Nermi Uygur: Felsefeci mi denemeci mi

Nermi Uygur: Felsefeci mi denemeci mi?

Nermi Uygur, kendisi sıkı bir akademisyen olmakla birlikte, felsefeci kimliğini üniversitenin dışında, edebi kamuoyunda bir yazar biçiminde inşa etmiş ilk Cumhuriyet dönemi felsefecisidir. Uygur’un 1981-2004 yılları arasında yayımlanmış kitapları, şimdi toplu halde elimizde...

23.11.2017Kitap Sanat
Küfürbaz, asi, provokatif  ve nihilist bir klasik

Küfürbaz, asi, provokatif ve nihilist bir klasik

Louis-Ferdinand Céline’in geleneksel edebiyatı tersyüz ettiği ‘Taksitle Ölüm’ küfürbaz, asi, provokatif, müptezel, haz düşkünü, sınır ihlali yapan kaotik bir roman.

16.11.2017Kitap Sanat
Doğa bilgisi öğretmeniniz Yaşar Kemal

Doğa bilgisi öğretmeniniz Yaşar Kemal

Seyhan Belediyesi ve Yaşar Kemal Vakfı’nın bir ay boyunca düzenlediği ‘Yaşar Kemal Sanat Günleri’nin ilk ürünü çocukların dev yazarın eserleri rehberliğinde yaptığı resimler... Büyük yazar, yeni nesilleri doğayla uyumlu yetiştirmek gerektiğine inanıyordu. Ölümünden sonra kurulan vakıf şimdi bu amacı belirgin kılmaya hazırlanıyor.

10 Kasım’dan sonrası... Ertesi gün

10 Kasım’dan sonrası... Ertesi gün

Selahattin Giz Koleksiyonu’ndan seçilen fotoğraflarla hazırlanan ‘10 Kasım Yas Günü’ kitabı, Yapı Kredi Yayınları etiketiyle yayımlandı. Kitap, o günün gazetelerinden yapılan alıntılarla 10-20 Kasım 1938 arasındaki tarihi günleri yeniden yaşatıyor.

Bir ‘yas günü’ hikâyesi

Bir ‘yas günü’ hikâyesi

‘10 Kasım Yas Günü’, Yapı Kredi Bankası Tarihi Arşivi, Selahattin Giz Koleksiyonu’ndan seçilen fotoğraflar ve o günün gazetelerinden yapılan alıntılarla hem o güne tekrar uzanıyor hem de resmi tarihin yazdıklarının tam ortasına fotoğraflardan oluşan bir duygu gerçekliği tüneli açıyor.

9.11.2017Kitap Sanat
Christopher Isherwood’un ‘Kamera Gözü’

Christopher Isherwood’un ‘Kamera Gözü’

Her şeyin yanınızdaki insanlarla ilgili olduğunu, sizi etkileyen varlıkları gözlemlediğinizi, onları anlamlandırmaya veya anlamlı kılmaya çalıştığınızı hayal edin. Kendinizle ilgili hiçbir şey vermeden onların hayatlarını tüm çıplaklığıyla ortaya serdiğinizi. Gözlem gücü ve anlatım tekniğiyle Christopher Isherwood ‘Gelip Geçerken’deki anlatıcı karakterleri ‘Christopher’ tam da bunu yapıyor.

7.11.2017Kitap Sanat
‘Hepimiz makineyiz fakat neyse ki kusurlu makineleriz’

‘Hepimiz makineyiz fakat neyse ki kusurlu makineleriz’

Provokatif kitabı ‘Kuklanın Ruhu’nda insanın gerçekte özgür olup olmadığını din, felsefe ve fantastik edebiyattan örnekler üzerinden irdeleyen ünlü siyaset felsefecisi John Gray, “Teknolojilerin insanlık açısından ne anlama geldiği hep belirsiz olmuştur. 80’lerde insanlar eğer bir katliamı videoya kaydedebiliyorsan hiçbir ülke katliam yapmaya cesaret edemez diye düşünüyordu. Ancak günümüzde bu her gün oluyor” diyor.

7.11.2017Kitap Sanat
‘Hepimizin makineyiz fakat neyse ki kusurlu makineleriz’

‘Hepimizin makineyiz fakat neyse ki kusurlu makineleriz’

Provokatif kitabı ‘Kuklanın Ruhu’nda insanın gerçekte özgür olup olmadığını din, felsefe ve fantastik edebiyattan örnekler üzerinden irdeleyen ünlü siyaset felsefecisi John Gray, “Teknolojilerin insanlık açısından ne anlama geldiği hep belirsiz olmuştur. 80’lerde insanlar eğer bir katliamı videoya kaydedebiliyorsan hiçbir ülke katliam yapmaya cesaret edemez diye düşünüyordu. Ancak günümüzde bu her gün oluyor” diyor.

7.11.2017Kitap Sanat
Dağlarca mucizesi

Dağlarca mucizesi

Arka arkaya yeni şiir kitapları çıkıyor Fazıl Hüsnü Dağlarca’nın... Mevcut haliyle binlerce sayfayı bulan şiirlerine yeni kitaplar ekleniyor ve Dağlarca bir dil ve şiir toprağı gibi kabarmayı sürdürüyor.

2.11.2017Kitap Sanat
Hayal Krallığı’na nasıl gidilir

Hayal Krallığı’na nasıl gidilir?

Geronimo Stilton maceraları çocukların okuyup bir kenara bırakacakları maceralar olmaktan çok uzak. Kitap devam ederken geride bırakılan her harita, çocuk zihninde farklı çağrışımlar uyandırarak yaşamaya devam ediyor. Bu kez çocuklar ‘Hayal Krallığı’na varmanın yollarını arayacak...

26.10.2017Kitap Sanat
İtalyan usulü seri katil hikâyesi

İtalyan usulü seri katil hikâyesi

İtalyan yazar Antonio Fusco imzalı ‘Her Günün Derdi Kendine’ Amerikan ‘bestseller’ları tarzında yazılmış bir seri cinayet hikâyesi anlatıyor. Ancak hemen ekleyelim ki Fusco, seri katil motifini İtalya koşullarına çok iyi uyarlamış.

26.10.2017Kitap Sanat
Hürriyetin olmadığı yerde fikir gelişmez

Hürriyetin olmadığı yerde fikir gelişmez

Bilim tarihi profesörü, akademisyen, diplomat, siyasetçi, yazar ve MHP milletvekili... Türkiye Ekmeleddin İhsanoğlu’nu, 2014’teki cumhurbaşkanlığı çatı adaylığıyla tanıdı ancak kendisinin pek çok farklı şapkası var. 30 yıllık emeğin ürünü olan son çalışması, iki ciltlik ‘Osmanlı Bilim Mirası’, Yapı Kredi Yayınları’ndan çıktı. Eser için 52 ülkede 527 yazma eser koleksiyonu, 130’dan fazla kütüphane tarandı. Kitap, Osmanlı’nın kayda değer bir bilim mirasına sahip olduğunu belgeler ve istatistiklerle ortaya koyuyor. İhsanoğlu’na, “Mevcut eğitim sistemiyle Türkiye’nin 10 yıl sonraki bilim hayatı nerede olur” diye sorduk, “Bugünden ortada, sıralamalarda en alttayız” dedi.

Yazar Sonuçları

Ekmeğe övgü

Bir zamanlar yerde gördüğümüzde alıp öptükten sonra yüksekçe bir yere koyduğumuz ekmek, şimdi yerlerde sürünüyor! Nedeni, sağlığa zararlı olması. Ekmeği yeme de ne yersen ye. Oysa ekmek zararlı olsaydı insanlıktan eser kalmazdı...

10.03.2018

Dünyayı bir de çocukların gazetelerinden okuyun

Hürriyet Çocuk Kulübü’nün geleneksel hale gelen yarışması ‘Kendi Gazeteni Yap’ sonuçlandı. İlk ve ortaokul dönemi çocuklarının katıldığı yarışmaya binlerce başvuru geldi. Hürriyet Gazetesi yazarları Doğan Hızlan ve Ayşe Arman, Dinozor Çocuk editörü Nihal Ünver ve benim aralarında bulunduğum jüri, ödül alacak gazeteleri seçmekte çok zorlandık. Gazeteleri seçerken, tasarım fikri, mizanpaj, haber, özgünlük, katılımcının yaşı gibi ölçütleri göz önünde bulundurmaya çalıştık.

9.02.2018

Nâzım Hikmet defterlerinin içeriği

DÜN defterlere dair genel notları yazmıştım.

25.01.2018

Bir şairin birebir hayat/şiir belgesi

YAPI KREDİ YAYINLARI geçtiğimiz hafta yenilenen binalarında yayımladıkları 5 bininci kitap dolayısıyla bir kutlama toplantısı yaptı.

24.01.2018

Trumpvari çirkin müdahale tutmamış

Tahran’da ve Mazenderan’da nümayiş ve gösteri görmedik. Özellikle eski büyükelçimiz Selim Karaosmanoğlu’nun da belirttiği gibi Washington’un ve Trump’ın ekşi üslupla müdahalesi nedeniyle gösteriler kendiliğinden dağılmış. Çünkü İran ülkesinin kendine has bir milliyetçiliği var ve Trumpvari çirkin müdahalelerin kabulü mümkün değil.

20.01.2018

Bak bir varmış bir yokmuş...

Derya Bengi’nin ‘60’lı Yıllarda Türkiye: Sazlı Cazlı Sözlük-Durmadan Dünya Dönüyor’ isimli kitabı anılarımı tazeleme fırsatı verdi. Böyle kitapları alıp kitaplığınıza koyacak, zaman zaman açıp okuyacaksınız.

22.12.2017

Ne emir verin ne de ricacı olun

Günümüz anne-babaları çocukla iletişim konusunda ikiye bölünmüş durumda. Bir kısmı aşırı ricacı diğer kısmı ise oldukça emredici! Hâlbuki ikisi de doğru değil. Sebeplerini Psikolog Serap Duygulu ile konuştuk.

1.12.2017