MENÜ

Yapı Kredi Yayınları

Yapı Kredi Yayınları ile ilgili tüm haberleri, son dakika Yapı Kredi Yayınları haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Bugün Yapı Kredi Yayınları haberlerinde son durum nedir? İşte tüm flaş gelişmeler...

Toplam 1.339 Yapı Kredi Yayınları haberi bulunmuştur.

Yapı Kredi Yayınları Haberleri

Dünyamız olduğundan çok daha genç

Dünyamız olduğundan çok daha genç

David Wootton’ın, ‘Bilimin İcadı Bilim Devrimi’nin Yeni Bir Tarihi’ isimli kitabı Yapı Kredi Yayınları’ndan Nurettin Elhüseyni’nin çevirisiyle çıktı. Akıcı üslubuyla kendini okutan kitap, bilimsel gelişmeleri irdelerken kültürel gelişmeleri göz ardı etmiyor.

21.03.2019Kitap Sanat
Kitaptan sahneye uzanan yol

Kitaptan sahneye uzanan yol

Tiyatronun en çok beslendiği alan hiç kuşkusuz edebi metinler. Hem Türkiye’de hem de dünyada kültleşmiş, milyonlarca okura değmiş roman öykü, hatta şiirler sahnede yeniden doğuyor. 27 Mart Dünya Tiyatro Günü yaklaşırken şu anda izleyebileceğiniz 15 edebiyat uyarlaması tiyatro oyununu bir araya getirdik. Tiyatro eleştirmenleri Asu Maro, Bahar Çuhadar, Gülin Dede ve Yavuz Pak uyarlamaları değerlendirdi.

21.03.2019Kitap Sanat
Hayatın otopsisi ölüm

Hayatın otopsisi ölüm

Jean-Louis Fournier, ‘Otopsim’de kitabı yekpare bir beden gibi kurgulamış. Sonra da o bedenin uzuvları gibi irili ufaklı, kısa-uzun metinlere ayırmış. Bu bakımdan o da bir kadavracı.

14.03.2019Kitap Sanat
Balkon’dan İstanbul

'Balkon’dan İstanbul

Orhan Pamuk ‘Balkon’ adını verdiği albüm-kitaba aldığı fotoğraf karelerinde bilindik olduğu kadar her bakışta farklı bir İstanbul manzarası sunmuş.

13.03.2019Kitap Sanat
Bir facianın anatomisi

Bir facianın anatomisi

Emily Ruskovich, ilk romanı ‘Idaho’da bir aile trajedisini ve bu trajedinin içyüzünü aydınlatmaya çalışan bir kadının uzun yıllara yayılan hikâyesini anlatıyor. Ruskovich, canlı ve yoğun anlatımıyla pek çok yan hikâyecikle zenginleştirmiş romanını.

6.03.2019Kitap Sanat
Sovyetler’i yıkıma götüren yapı

Sovyetler’i yıkıma götüren yapı

Hélène Carrère D’encausse’un kaleme aldığı ‘Dünyayı Değiştiren Altı Yıl -1985-1991 Sovyet İmparatorluğu’nun Yıkılışı’, yakın tarihimiz hakkında tarihi bir polisiye gibi.

27.02.2019Kitap Sanat
‘Bu bir öfke kitabı’

‘Bu bir öfke kitabı’

Yazar Mine Söğüt, ‘Gergedan - Büyük Küfür Kitabı’nda ‘Deli Kadın Hikâyeleri’nin izinden gidiyor. Farklı ama birbirine ince bir iple bağlı öyküler son bölümdeki ‘Gergedan’da birleşiyor, bütüncül bir anlam kazanıyor. Kitabı Mine Söğüt’ten dinledik...

20.02.2019Kitap Sanat
‘Bir ada hikâyesi’

‘Bir ada hikâyesi’

Norveçli roman ve öykü yazarı Roy Jacobsen, birbirini tamalar nitelikli iki romanı ‘Görülmeyenler’ ve ‘Beyaz Denizde’ küçük bir adada yaşayan bir ailenin üç nesil süren hayatta kalma mücadelesini anlatıyor.

13.02.2019Kitap Sanat
Mine Söğütten Gergedan

Mine Söğüt'ten Gergedan

Mine Söğüt, kısa bir süre önce piyasaya çıkan yeni kitabı Gergedan- Bir Küfür Kitabı ile unutulmaz “Deli Kadın Hikâyeleri”nin izinden gidiyor.

8.02.2019Keyif
Bir Türk divası

Bir Türk divası

Evin İlyasoğlu imzasıyla yayımlanan ‘Ben Leyla Gencer - La Diva Turca’ kitabı 20. yüzyılın en önemli opera yorumcularından Leyla Gencer’in kendi ağzından yazılan kurmaca iç konuşmaları, tanık söyleşilerini, video kayıtlarındaki ifadeleri bir araya getiriyor. Bu kapsamlı biyografiyi mutlaka edinmelisiniz. Çünkü bu toprakların yetiştirdiği muhteşem ses ve insanı mutlaka tanımak, sahiplenmek gerekir.

6.02.2019Kitap Sanat
‘Anne-babalara ulaşmayı hedefliyoruz’

‘Anne-babalara ulaşmayı hedefliyoruz’

Psikanalist Talat Parman’ın hazırladığı ‘Psikanaliz Defterleri 1: Çocuk ve Ergenle Çalışmak’ kitabı, çocuk ve ergen psikanalizi alanında yayın ve etkinliklerden oluşacak bir çalışmanın ilk ürünü. Tijen Demirörs, Sezai Halifeoğlu, Talat Parman, Şeyda Postacı, Alper Şahin, Neslihan Zabcı’nın katkılarıyla hazırlanan kitabı Parman’a sorduk...

31.01.2019Kitap Sanat
Kültür ve sanat tarihi üzerine düşünmek

Kültür ve sanat tarihi üzerine düşünmek

Metin And, ‘Çarşı Ressamları’nda Osmanlı döneminde var olan Aliciğim Baliciğim satıcısından mangala oynayan kadınlara, padişahlardan, baca temizleyicisine kadar insan portreleri anlatıyor.

24.01.2019Kitap Sanat
Kesintisiz kitap okuma zamanı

Kesintisiz kitap okuma zamanı!

Okullar yarıyıl tatiline girdi. 15 günlük bu tatil, çocukların yaratıcılıklarını geliştireceği kitaplar okuması için biçilmiş kaftan. Çocuk kitapları eleştirmenimiz Devrim Yılmaz, çocukların tatili sıkılmadan geçirmeleri, maceradan maceraya koşup hayal dünyalarını geliştirmeleri için birbirinden güzel kitaplar seçti...

17.01.2019Kitap Sanat
70’ler uçmadan kanadı kesilmiş gibi...

70’ler uçmadan kanadı kesilmiş gibi...

‘Sazlı Cazlı Sözlük’ün üçüncü cildi ‘Görecek Günler Var Daha’da 70’li yıllar Türkiye’sinde hayatın akışını müzik, popüler kültür üzerinden anlatan Derya Bengi, “Âşık Mahzuni’nin bir türküsü var: ‘Daha anamdan doğmadan, yedi yaşına değmeden, ihtiyar oldum’. 70’lerin ruh halini iyi yansıtıyor. Bir yanda umut dolu, dinamik, örgütlü bir toplum fotoğrafı gözüküyor, ama 12 Mart rejiminin tetiklemesiyle kolayca şiddet sarmalına girip ziyan oluyor” diyor.

9.01.2019Kitap Sanat
Cemal Süreya’nın kaleminden Gülriz Sururi Ka­de­rini ke­ndi  çizdi bu kız

Cemal Süreya’nın kaleminden Gülriz Sururi! 'Ka­de­rini ke­ndi çizdi bu kız'

Sanatçı Gülriz Sururi bu hafta, yılın son günü aramızdan ayrıldı. Tiyatromuzun önde gelen isimlerinden olan Sururi’yi büyük şair Cemal Süreya’nın satırlarıyla uğurluyoruz. Süreya’nın 1 Mayıs 1988 tarihli yazısı, Yapı Kredi Yayınları’ndan çıkan ‘99 Yüz, İzdüşümler-Söz Senaryosu’ isimli kitabında yer alıyor. Ünlü şair yazısında Sururi için, “Ressam bir tanrıya düşmüş” diyor ve Haldun Taner’in şu sözlerini alıntılıyor: “Ka­de­rini ke­ndi çizdi bu kız. Ka­ra­rını­ ve­rdi. Ge­rçe­kle­şt­irdi. Sı­rf ira­de­s­i ile­. Doğuşta­n ye­t­e­ne­kle­rine­ he­r gün ye­ni bir şe­yle­r ka­t­a­ra­k, t­a­ a­rka­la­rda­n ge­ldi, Türk t­iya­t­ros­unun e­n ö­nde­ ge­le­n ka­dın s­a­na­t­çılar­ı a­rasında­ ye­rini a­lı­ve­rdi.”

Yayıncılar için  Sabahattin Ali vakti

Yayıncılar için Sabahattin Ali vakti

70 yıl önce öldürülen büyük yazar Sabahattin Ali’nin kitaplarındaki telif hakkı bu yıl kalktı. Pek çok yayınevi Ali’nin kitaplarını yepyeni tasarımlarla yayımlanmaya başladı bile. İşte ‘Sabahattin Ali yılı’ olarak anabileceğimiz 2019’da yayıncılık dünyasında yaşanacaklar...

3.01.2019Kitap Sanat
Geçmişi zaman olur ki…

Geçmişi zaman olur ki…

51 yıllık hayatında binlerce mektup kaleme alan Marcel Proust’un 120 mektubunun derlendiği ‘Kalan Son Güzel Kâğıdım’da yazarın özel hayatı, politik duruşu ve edebiyata bakışından izler var.

2.01.2019Kitap Sanat
Geliyor gönlümün senesi... 2019’U UNUTULMAZ KILACAK 100 GÜZEL ŞEY

Geliyor gönlümün senesi... 2019’U UNUTULMAZ KILACAK 100 GÜZEL ŞEY

2018’iniz nasıl geçti bilinmez; herkesinki farklı farklı... Ama eğer edebiyattan, sinemadan, müzikten, bilimden, yeme-içmeden keyif alan biriyseniz, sizi muhteşem bir 2019 bekliyor. Türkler’in komedi filmleri, yabancıların bilimkurguları; yeni albümler, düetler, konserler; insanı ekrana kilitleyecek diziler; ufkumuzu açacak bilimsel denemeler; ağzımızın tadını yerine getirecek gurme trendler... Noel Baba’yı kıstırdık; yeni yıl torbasında neler varmış önden göz attık.

30.12.2018Hürriyet Pazar
2018in en iyi 50 kitabı

2018'in en iyi 50 kitabı

Hürriyet Kitap Sanat yazarları Doğan Hızlan, Selim İleri, A. Ömer Türkeş, Ömer Erdem, Yücel Kayıran, Haydar Ergülen, İhsan Yılmaz, Metin Celâl ve Erkan Aktuğ’un oylarıyla 2018’in en iyi 50 kitabını seçtik. Yıllar sonra aynı anda iki romanla karşımıza çıkan Latife Tekin ‘Sürüklenme’si ilk sırada yer aldı. Devrim Yılmaz ise yılın en iyi 10 çocuk kitabını sıraladı.

26.12.2018Kitap Sanat
Kışın keyfine varmak için 18 uzmandan 50 öneri

Kışın keyfine varmak için 18 uzmandan 50 öneri

Havalar iyiden iyiye soğudu ve sabah karanlığa uyanmak da pek mutlu etmiyor. Hele bir de evden çıkasınız gelmiyorsa, listemiz tam size göre. Alanında uzman isimlere danıştık, kışınıza sıcaklık katacak öneriler aldık. Kedi evi yaparak patili dostlarımızın hayatını kurtarabilir, battaniye altına kıvrılıp Paul Auster’ın ‘Kış Günlüğü’ kitabını okuyabilirsiniz. Yanınıza bir fincan sıcak çikolata almayı da unutmayın...

16.12.2018Hürriyet Pazar
Halil İnalcık kimdir Tarihçilerin Kutbu Halil İnalcık

Halil İnalcık kimdir? 'Tarihçilerin Kutbu Halil İnalcık'

Halil İnalcık, dünya tarihine çok önemli katkılar sağlayan tarih araştırmacıları arasında yer almaktadır. Türk-Osmanlı tarihi konusunda onlarca makale ve kitaba sahip olan Halil İnalcık, yaptığı araştırmalarla özellikle Osmanlı tarihine dair birçok detayı ortaya çıkarmıştır. Peki, Halil İnalcık kimdir? İşte, 2016 yılında hayata gözlerini yuman ünlü tarihçi hakkında bazı bilgiler

28.11.2018Gündem
Kant’ın felsefi devrimi

Kant’ın felsefi devrimi

Her felsefecinin iyi bir yazar olması mümkün değil. H. Bülent Gözkân’ın ‘Kant’ın Şemsiyesi - Kant’ın teorik felsefesi üzerine yazılar’daki üslubu Ernst Cassirer’in yaratıcılığına benziyor. Kitap etüt odasında değil, mesai saatleri sonrasında evdeki çalışma odasında yazılmış gibi.

28.11.2018Kitap Sanat
TÜYAP fuarı için son gün ne zaman İşte 37. Uluslarası İstanbul Kitap Fuarı İmza günleri

TÜYAP fuarı için son gün ne zaman? İşte 37. Uluslarası İstanbul Kitap Fuarı İmza günleri

Bu yıl ki ana teması ‘Hayatı Edebiyatla Kuşatmak’ olan 37. Uluslararası İstanbul Kitap Fuarı, yarın kapılarını açacak. Dokuz gün boyunca panel, söyleşi, şiir dinletisi ve çocuk atölyelerinden oluşan kültür etkinlikleri ve imza günlerinin düzenleneceği TÜYAP fuarında bir de Sanat Fuarı gerçekleşecek. İşte, fuara katılmayı planlar için takvim ve 37. Uluslarası İstanbul Kitap Fuarı İmza günlerinin listesi

9.11.2018Gündem
Hayatını kitapla kuşatanların fuarı

Hayatını kitapla kuşatanların fuarı

Yaklaşık 750 bin ziyaretçi sayısıyla geçen yıl rekor kıran Uluslararası İstanbul Kitap Fuarı’nın 37’ncisi yarın TÜYAP Büyükçekmece’de başlıyor. ‘Hayatı Edebiyatla Kuşatmak’ temasıyla 18 Kasım’a kadar yüzlerce imza günü ve etkinliğe ev sahipliği yapacak fuarın bu yılki onur yazarı, Türk edebiyatının büyük ismi Selim İleri olacak.

8.11.2018Kitap Sanat
İrlanda kırsalında gizem

İrlanda kırsalında gizem!

Hannah Kent’in yeni romanı ‘Irmağın Cinleri’nde batıl inançlarına bağlı bir topluluk ile katıksız Katolik olmaya çalışanların çatıştığı küçük bir köyün iç dünyasına sızıyoruz.

7.11.2018Kitap Sanat
Bir zamanlar Bâb-ı Âli’deki yayınevleri

Bir zamanlar Bâb-ı Âli’deki yayınevleri

Yeni bir kitap fuarının açılması beni anılarımda kalmış, artık yaşamayan yayınevlerinin olduğu hayali bir kitap fuarına götürdü...

7.11.2018Kitap Sanat
Rus kültürünü anlamak için...

Rus kültürünü anlamak için...

Rusya tarihi üzerine yaptığı çalışmalarıyla tanınan Orlando Figes, ‘Nataşa’nın Dansı’nda, Tolstoy’un ‘Savaş ve Barış’ romanındaki bir dans tasvirinden yola çıkarak, Rus kültürünü keşfetmeye çıkıyor.

7.11.2018Kitap Sanat
2018 Attilâ İlhan Edebiyat Ödülleri’nin sahipleri belli oldu

2018 Attilâ İlhan Edebiyat Ödülleri’nin sahipleri belli oldu

Attilâ İlhan Bilim, Sanat ve Kültür Vakfı’nın, Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları’nın desteğiyle düzenlediği 2018 Attilâ İlhan Edebiyat Ödülleri’nin sahipleri belli oldu.

31.10.2018Kitap Sanat
Çeviri edebiyatımız…

Çeviri edebiyatımız…

Ne yazık ki çeviribilim alanında bizi aydınlatacak pek az çalışmamız söz konusu. Yüksel Pazarkaya’nın yeni yapıtı ‘Çevirinin Estetiği ve Çeviri Serüveni’ni çok severek okudum.

31.10.2018Kitap Sanat
Çocukluktan olgunluk yaşlarına gerçek Atatürk

Çocukluktan olgunluk yaşlarına gerçek Atatürk

İpek Çalışlar’ın kaleme aldığı ‘Mustafa Kemal Atatürk’, hem yeni bilgileriyle hem üslubuyla hem tarihsel nesnelliğiyle hem de zor konulara getirdiği mutedil ve ikna edici cevapları ve yaklaşımıyla okuyucuyu derinden etkileyecek bir kitap.

25.10.2018Kitap Sanat
Kazanan Yok

Kazanan Yok

Ian McEwan, kendisine Booker Ödülü’nü kazandıran ‘Amsterdam’da Düello’ romanında iki eski dost arasındaki ölümcül bir çatışmanın hikâyesini anlatmış. Kara mizahla psikolojik gerilimin harmanlandığı hikâyenin geri planında McEwan ilkeleri, erdemleri ve orta sınıf ahlakı sorgulanıyor.

17.10.2018Kitap Sanat
Atanın alyansı... İşte Atatürk’ün  Latife Hanım’a taktığı nikâh yüzüğü

Ata'nın alyansı... İşte Atatürk’ün Latife Hanım’a taktığı nikâh yüzüğü

İsmet Paşa Lozan’daydı. Mustafa Kemal kendisini aradı. Latife Hanım ile nikâhlanacağını söyleyerek bir yüzük ısmarladı. O yüzüğün fotoğrafı ilk kez ‘Mustafa Kemal Atatürk/Mücadelesi ve Özel Hayatı’ kitabı için araştırma yapan İpek Çalışlar tarafından ortaya çıkarıldı. Çalışlar, fotoğrafı Hürriyet’le paylaştı ve hikâyesini anlattı.

16.10.2018Gündem
Ayşe Erbulak, dünyaca ünlü yazarı misafir etti

Ayşe Erbulak, dünyaca ünlü yazarı misafir etti

Yapı Kredi Yayınları’nın büyük ilgi gören ve ‘Dilek Başak’ tarafından Türkçeye çevrilen kitapları “Doppler” ve “Bildiğimiz Dünyanın Sonu”nun yazarı Erlend Loe, imza ve söyleşi etkinliği için geçtiğimiz gün İstanbul’a geldi. Usta tiyatrocu ve yazar Ayşe Erbulak, moderatörlüğünü yaptığı söyleşide dünyaca ünlü yazarı misafir etti.

12.10.2018Keyif
‘Öpüldünüz...’

‘Öpüldünüz...’

Tarık Dursun K. bir gün İstiklâl Caddesi’ne Zeki Müren’e rastlıyor, “Öpüldünüz” diyor -Tarık bütün dostlarına böyle söylerdi- Zeki Müren de ona biraz daha farklı bir cevap veriyor!

10.10.2018Kitap Sanat
‘Çelik Pire’ye nal çakan Ruslar

‘Çelik Pire’ye nal çakan Ruslar

Nikolay Semyonoviç Leskov, ‘Çelik Pire’sinde hikâyeleri ve anlatıcıları ile 19. yüzyıl Rusyasının ayrıntılı ve kapsamlı panoramasını gözler önüne seriyor.

10.10.2018Kitap Sanat
Psikanaliz hareketinin kendini imhası

Psikanaliz hareketinin kendini imhası

Sébastien Dupont’un ‘Psikanaliz Hareketinin Kendini İmhası’, psikanaliz hareketinin en verimli olduğu çağın, 1960 ile 1980 arasındaki yıllar olduğunu belirtiyor. Ama hareket bugün çok verimli olduğu bir çağın geri tepmesiyle karşı karşıya.

3.10.2018Kitap Sanat
Çalışarak yaşayan  Vehbi Koç

Çalışarak yaşayan Vehbi Koç

95 yaşında aramızdan ayrılan işadamı Vehbi Koç, ömrünün büyük bir bölümünü çalışarak geçirdi ve uzun hayatın sırrının da bu olduğunu söyledi. ‘Vehbi Koç Anlatıyor’, Koç’un hayatından kesitler başarısının püf noktalarına yer veren bir kitap.

27.09.2018Kitap Sanat
İlk aşk

İlk aşk

Edebiyatımızın yaşayan en büyük ustalarından Kamuran Şipal, ‘Dua Çiçeği’nde şimdi çoktan gerilerde kalmış gençlik çağını -özellikle de- ilk aşkını hatırlayan bir adamın iç dünyasında dolaşıyor. Şipal’in yazarlık ustalığını sergileyen ‘Dua Çiçeği’, belleğin ve zamanın doğasını sorgulayan zarif, kısa ama yoğun bir roman.

20.09.2018Kitap Sanat
Türkiye’nin edebiyat elçisi

Türkiye’nin edebiyat elçisi

Uzun yıllar Almanya’da yaşayan şair ve yazar Yüksel Pazarkaya’nın Türk edebiyatının yurt dışında tanıtılmasında büyük emeği vardır.

20.09.2018Kitap Sanat

Yazar Sonuçları

Bir çevirmenden öğreneceklerimiz

İyi şair ve çevirmen Yüksel Pazarkaya’nın yeni çıkan Çevirinin Estetiği ve Çeviri Serüveni* kitabını altını çize çize okudum.

19.02.2019

Dönemi, kişileri mektuplardan anlamak

Mektup türünü seviyorsanız, bu kitabı mutlaka okuyun. ‘Bâkî Muhabbet’ kitabında 99 mektup yer alıyor. Yapı Kredi Yayınları.

9.02.2019

Bir dünya markamız La Diva Turca Leyla Gencer

Dünyanın önde gelen müzik eleştirmenleri tarafından 20. yüzyılın en önemli opera sanatçıları arasında gösterilen Leyla Gencer’in  İKSV tarafından hayata geçirilen, “Leyla Gencer: La Diva Turca” belgeselini önceki gün seyrettim.

3.02.2019

Toplumun evrimsel atıkları

İNSANOĞLUNUN anatomisinde zamanla işlevini kaybettiği için küçülen, yok olan, “kadük” hale gelen “özellikler” için “evrimsel atık” tabiri kullanılıyor.

24.01.2019

Woody Allen ve Howard Stern’in kafasına FETÖ’yü böyle sokmak iyi olur mu

ENES Kanter, Fetullah Gülen’e kesin inanmış bir basketbol oyuncusu...

17.01.2019

Gaziantep’in dünyaya duyuracağı bir başka değeri: Karkamış

Gaziantep deyince biliyorum hemen aklınıza Zeugma, Unesco Gastronomi Şehri gibi şeyler geliyor.

18.11.2018

TÜYAP Kitap Fuarı yarın açılıyor

37. TÜYAP Kitap Fuarı, Beylikdüzü’ndeki fuar alanında açılıyor.

8.11.2018

‘Bir gün gelecekler’

45 yıllık deneyime sahip bir iş insanının, “Doğrusu budur” diyerek görüşlerini paylaştığı değil, ülkemiz ve dünyamız için önem taşıyan çeşitli sorunlar hakkında ilgili herkesi birlikte düşünmeye davet etmek için yazdığı bir kitap...

18.09.2018

Senin gibi kardeş yerin dibine batsın ulan

ESAD’ın ordusu askerimizden iki adım ötede konuşlanmış.

15.09.2018