MENÜ

Yapı Kredi Yayınları

Yapı Kredi Yayınları ile ilgili tüm haberleri, son dakika Yapı Kredi Yayınları haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Bugün Yapı Kredi Yayınları haberlerinde son durum nedir? İşte tüm flaş gelişmeler...

Toplam 1.341 Yapı Kredi Yayınları haberi bulunmuştur.

Yapı Kredi Yayınları Haberleri

Hüzünlü ama yaşam kadar acıklı değil

Hüzünlü ama yaşam kadar acıklı değil

Belki izlediniz, belki de adını bile duymadınız bu oyunun; Onca Yoksulluk Varken.

6.04.2012Kelebek
Çocuk kitapları sayesinde renk ve teknik öğrendim

Çocuk kitapları sayesinde renk ve teknik öğrendim

Dünyanın sayılı gazete ve dergilerine çizdiği desenleriyle, açtığı sergiler ve hazırladığı albümleriyle tanıyoruz Selçuk Demirel’i. Halen, 1979’da gidip yerleştiği Paris’te yaşayan Demirel’in çocuk kitapları da art arda yayımlanıyor Yapı Kredi Yayınları tarafından.

16.02.2012Kelebek
Bu kütüphanede konuşmamak yasak

Bu kütüphanede konuşmamak yasak

Yaşayan Kütüphane fikri, ilk önce Danimarkalılar’dan çıktı.

16.02.2012Kelebek
Protestocu şairler yıllığa alınmadı

Protestocu şairler yıllığa alınmadı

Kitap-lık Şiir Yıllığı'nda eserlerinin yayınlanmasını istemeyen 48 şair yıllık dışında tutuldu. Ama asıl kıyamet önsözdeki gerekçe için kopacak gibi

11.02.2012Kelebek
Tophane’de açık pazar günü

Tophane’de açık pazar günü

Bilen bilir, 2009’dan bu yana müthiş bir etkinlik var Tophane’de; Art Walk, namı diğer Açık Pazar.Tophane bölgesinde yer alan galerilerin ortak gücünden doğmuş bir etkinlik bu.

9.02.2012Kelebek
Senaryo baştan yazılabilir

Senaryo baştan yazılabilir

Kanuni Sultan Süleyman'ın veziriazamı Makbûl ve Maktul İbrahim Paşa, nâm-ı diğer Pargalı İbrahim Paşa, bilindiğinin aksine padişahın damadı değilmiş.

8.02.2012Gündem
Nazımdan mektup var

Nazım'dan mektup var

'Nazım Hikmet'ten Piraye'ye Aşk Mektupları' adlı kitap, okurla buluştu.

8.02.2012Gündem
Kafayı kelimelerle bozmasam tuhaf olurdu

Kafayı kelimelerle bozmasam tuhaf olurdu

Kerem Işık’ın ilk öykü kitabı ‘Aslında Cennet de Yok’ 2010 yılında yine Yapı Kredi Yayınları’ndan çıkmıştı. Yeni kitabı ‘Toplum Böceği’ ise, geçen hafta raflardaki yerini aldı.

2.02.2012Kelebek
Almanlar Türk sanatçıları keşfediyor

Almanlar Türk sanatçıları keşfediyor

Geçen haftasonu Avrupa’da sanatın kalbinin attığı Berlin’deydim.Gerekçe, 2008 yılında Vehbi Koç Vakfı girişimiyle Berlin’de kurulan galeri Tanas’taki ‘Zwölf im Zwölften-On İkide On İki’nin açılışıydı.

16.12.2011Kelebek
Yazdıklarımı yaşamış olsaydım şimdi hastanede olurdum

Yazdıklarımı yaşamış olsaydım şimdi hastanede olurdum

Mine Söğüt, Yapı Kredi Yayınları’ndan çıkan ilk öykü kitabı Deli Kadın Hikâyeleri’nde ‘kadınlıkla lanetlenmiş bir varoluş hezeyanı’ anlatıyor. Saçlarının ve ayaklarının ucu arasında olup biten şeylerden ibaret, doğurmaya mahkûm, çocuklarını kaybetmekle mühürlü kadınları; ensest mağdurlarını, erkekleri, travestileri... Kadın veya erkek olsun, her okurun taşıdığı insanî çelişkilere göre yeniden anlamlanacak, böylece tekrar tekrar yazılacak 21 tane öykü bırakıyor masamızın üzerine. Eşi Bahadır Baruter’in çizimleriyle daha da ‘rahatsız edici’ hâle gelen kitabı, ‘delirerek ölenlere’ ithaf ediyor yazar. Mine Söğüt’le deli kadın hikâyelerini konuştuk.

17.11.2011Kelebek
Bu hafta sonu her şey Van için

Bu hafta sonu her şey Van için!

Acısı hem maddi hem de manevi devam eden Van depreminin ardından sadece devlet kurumları ya da özel şirketler değil, sanat toplulukları da elinden geleni yapıyor.

27.10.2011Kelebek
Paranın yenmeyeceğini anlayın artık

Paranın yenmeyeceğini anlayın artık

Aslında kuruluş adımları ilk kez 1997’de Adana’da Bilge Kösebalaban, Yiğit Vural ve Saygın Çığşar tarafından atıldı. İsimleri ‘Direc-t’yi, bir otomobilde giderken aracın direğe çarpıp kaza yapması sonrasında koydular.

21.10.2011Kelebek
Evliya Çelebi’nin 10 ciltlik Seyahatname’si tamamlandı

Evliya Çelebi’nin 10 ciltlik Seyahatname’si tamamlandı

YAPI Kredi Yayınları, Evliya Çelebi Seyahatnamesi’nin günümüz Türkçesi ile yayımladığı onuncu ve son cildini tamamladı.

20.10.2011Gündem
Çelebi Külliyatı tamamlanıyor

Çelebi Külliyatı tamamlanıyor

Yapı Kredi Yayınları (YKY) 1996 yılında ilk kez başlattığı Evliya Çelebi kitapları serisini Eylül 2011’le birlikte çok önemli bir noktaya getirdi.

25.09.2011Gündem
İspanya’nın rahipleri Medine’ye neden geldi

İspanya’nın rahipleri Medine’ye neden geldi

Evliya Çelebi 1671 yılında çıktığı hac yolculuğuyla ilgili yazdıklarında, Şam Halifesi Nureddin Şirin’in (1118-1174) Hz. Muhammed’le ilgili hayli ilginç olan rüyasına yer verir.

26.08.2011Gündem
Müzik sektörüne yeni bir soluk geliyor

Müzik sektörüne yeni bir soluk geliyor

Albüm piyasası karışık. Korsan yüzünden satışlar sallantıda. Bunu körükleyen en büyük nedenlerden biri de fiyatlar. Özellikle yabancı bir albüm satın almaya kalktığınızda el yakıyor.

5.08.2011Kelebek
Yaşayan en büyük Türk yazarı

'Yaşayan en büyük Türk yazarı'

Fransa’nın sol eğilimli gazetelerinden Libération, İnce Memed’in Gallimard yayınevi tarafından tek cilt halinde yayımlanması nedeniyle haftalık kitap ekinde Yaşar Kemal’e geniş yer verdi.

14.07.2011Gündem
Nar / Ece Gamze Atıcı

Nar / Ece Gamze Atıcı

NAR, 21. yüzyılda yazılmış, bestesi Zeki Müren’e ait, bir kadınla bir adamın seslendirdiği tuhaf bir neşe ve keder hikâyesi.

23.06.2011Kelebek
Dinleyici de hayal gücünü kullanmalı

Dinleyici de hayal gücünü kullanmalı

İstanbul Müzik Festivali, 39’uncu yılında bir yeniliğe imza attı. Çağdaş Türk müziği repertuvarını genişletmek amacıyla her yıl bestecilere eser siparişi vermeye başladı. Bu yıl 90’ıncı yaşını kutlayan İlhan Usmanbaş, festivalde seslendirilmek üzere Opus 103 “Konçerto Orkestra İçin” başlıklı bir eser yazdı. Besteci 16 Haziran’da Akbank Oda Orkestrası’nın dünya prömiyerini yapacağı yeni eseri için “Bir çalgının ve solistin kendisini gösterdiği, orkestranın eşlikçi konumuna düştüğü klasik konçerto bana hiç yakın gelmiyor. Ben konçertomu orkestra için yazdım” diyor.

10.06.2011Kelebek
Ödüllü klasikçiler

Ödüllü klasikçiler

Andante klasik müzik dergisinin öncülüğünde ilki geçen sene Andante 2010 Klasik Müzik Ödülleri adıyla düzenlenen klasik müzik ödülleri, bu yıl ‘Donizetti Klasik Müzik Ödülleri 2011’ adıyla, Beyoğlu Belediyesi’nin evsahipliğinde ve KÜSAV’ın desteğiyle, Rahmi M. Koç Müzesi’nde düzenlenen törenle sahiplerini buldu.

21.05.2011Gündem
Klasik müziğin en iyileri

Klasik müziğin en iyileri

Andante klasik müzik dergisinin öncülüğünde düzenlenen 'Donizetti Klasik Müzik Ödülleri 2011', Rahmi M. Koç Müzesi'nde düzenlenen törenle sahiplerini buldu.

19.05.2011Gündem
Orhan Kemal Ödülü Kâmuran Şipale

'Orhan Kemal Ödülü' Kâmuran Şipal'e

2011 yılı 40. Orhan Kemal Roman Armağanı, Şipal'in 'Sırrımsın Sırdaşımsın' isimli romanına verildi

17.05.2011Gündem
Yeniden Nutuk

Yeniden Nutuk

Atatürk’ün yakın tarihimiz açısından büyük önem taşıyan ünlü eseri Nutuk, yıllar sonra Arap harflerinden bir kez daha çevrildi.

16.05.2011Kelebek
Sesleri Alan: Marko Buduris

Sesleri Alan: Marko Buduris

Sesleri Alan: Marko Buduris Ressam Turhan KA., çocukluğunda gittiği sinema filmlerinin jeneriğinde okuduğu Marko Buduris ismini hafızasına kazımıştı. Geçen hafta TÜRVAK’ta açtığı sergisine de ‘Sesleri Alan: Marko Buduris’ adını vermesi bu yüzdendi... Yeşilçam emekçisi Buduris’in ailesinden haber almasıysa büyük bir sürpriz oldu...

14.05.2011Kelebek
Unutulmaz röportajlara 60’ıncı yıl kitabı

Unutulmaz röportajlara 60’ıncı yıl kitabı

Modern röportaj yazarlığının ülkemizdeki öncüsü Yaşar Kemal’in Anadolu’yu adım adım dolaşarak 12 yılda kaleme aldığı ve yayımlandığı dönemde büyük olay yaratan röportajları özel baskı bir kitapta bir araya geliyor.

2.05.2011Gündem
Çağdaş sanatın insanlık kanıtı

Çağdaş sanatın insanlık kanıtı

ArtBosphorus’un bu yılki teması ‘Düşler, Renkler, Gerçekler’di. İlk ikisi mevcuttu ama üçüncü çok uzakta, Kars’ta param parça ediliyordu o dakikalarda.

30.04.2011Kelebek
Okuma köprüsü

Okuma köprüsü

Piri Reis İlköğretim Okulları, öğrencileri küçük yaşlarda kitapların renkli ve dünyası ile tanıştırıyor. Özel Karşıyaka ve Güzelbahçe Piri Reis İlköğretim Okulu’nda bu yıl ikincisi düzenlenen “Kitap Köprüsü” projesi kapsamında, öğrencilere düzenli kitap okuma alışkanlığı kazandırılması hedefleniyor.

26.03.2011Ege
Son kitabı piyasaya çıkacaktı

Son kitabı piyasaya çıkacaktı

Günümüz edebiyatının en başarılı isimlerinden yazar Ali Teoman, 49 yaşında kansere yenik düştü. Ne acı ki ölümün onu yakaladığı gün, son kitabı 'Gezgin Günce Britanya Defterleri' ise kitapevlerinde yerini aldı.

24.03.2011Gündem
Baştan çıkaran ‘sütü bozuklar’

Baştan çıkaran ‘sütü bozuklar’

Ayşegül Sağbaş’ın ‘Sütü Bozuklar’ adını verdiği sergi 12 resim ile bir penis heykelinden oluşuyor. Casa Dell’Arte’deki açılışta Sağbaş, penis şeklinde şekerler dağıtarak konukları da bu performansa dahil etmiş

19.03.2011Kelebek
Ustanın daha önce hiç yayınlanmamış şiirleri

Ustanın daha önce hiç yayınlanmamış şiirleri

Tam 50 yıllık bir sır. Hazine gibi saklanan bir kaset... Nâzım Hikmet’in 1961’te Paris’te 57 şiirini okuduğu kasetten bahsediyorum. Bedri Rahmi dönerken, yasaklı şair Nâzım Hikmet’in kayıtlarına el konulmaması için özel önlemler aldı. Hayatı boyunca kasede gözü gibi baktı. Ve en değerli mirası olarak oğlu Mehmet ve gelini Hughette Eyüboğlu’na bıraktı. Hughette Eyüboğlu, ‘Gün ışığına çıkmasının zamanı gelmiştir’ diyerek kasedi Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları’na teslim etti. Yayınevi de Nâzım’ın yayıncısı Yapı Kredi Yayınları’yla birlikte ‘Büyük İnsanlık-Kendi Sesinden Şiirler’ CD ve kitabını yayımladı. Hughette Eyüboğlu bu sırrı ilk kez anlattı...

11.03.2011Kelebek

Yazar Sonuçları

Olayların faturasından devlet sorumludur...

Bazı dostlar kızmışlar. Nevruz olayları sırasında yakıp yıkılan yerlerin faturasının kim tarafından ödeneceği sorgulanıyor. Kimse devletin tutumunu sorgulamıyor. Aynı kutlamalar iki yıldır yapılıyordu ve hiç olay çıkmıyordu. Neden bu defa yasak getirildi sorusunu soran çok az.

20.03.2012

Orhan Veli’yi dinliyorum gözlerim kapalı

ŞAİRLERİN kendi sesinden şiirlerini dinlemek, değişik bir duygu verir bana.

3.03.2012

Çek bir Abdülcanbaz tokadı

BABAMIN okuduğu Milliyet gazetesindeki çizgilere hiçbir şey anlamasam da merakla bakardım.

4.02.2012

Tavşan kanı bir kitap

Çay içmeyen var mı aranızda? Ne abes soru diyebilirsiniz. Evet cevabının azınlıkta olduğunu / olacağını bildiğimden, içtiğiniz çayın tarihini okuyacağınız bir kitap salık vereceğim bu hafta: Mustafa Duman’ın ‘Bahçeden ıncebel Bardağa Türk Çayı’

13.01.2012

Kitabın peşinden Gaziantep’e

SEVGİLİ ONAT’ın kenti Gaziantep’e ilk gidişim.

12.01.2012

Bu yazı bittikten sonra

Biriken notlara bakarken “Niye hepsinden birden bahsetmiyorum?” noktasına vardım. Biraz ‘Bu hafta sona ermeden...’ sayfalarına çengel atmış gibi oldum. Bir nevi ‘izleyin’, ‘dinleyin’, ‘okuyun’ durumu oluştu.

6.01.2012

Seyyahların en sevimlisi: Evliya Çelebi

Evliya Çelebi Yılı’nda en anlamlı projeyi, Ege Üniversitesi Türk Dünyası Araştırmaları Enstitüsü gerçekleştirdi.

31.12.2011

Atatürk ve İnönü

İSMET İnönü’nün kızı Özden Toker telefonda; Atatürk’le İnönü arasında, 25 ve 26 Temmuz 1938’de yazılan iki mektubu anlattı, sordum “Kamuoyuna ilk defa açıklıyoruz” dedi...

5.12.2011

Van’da insanlık

DEPREM yüzünden yaşanan faciaların yarasını sarmak için bütün Türkiye seferber olmuşken, PKK’nın yayın organı Özgür Gündem gazetesinin yayını iki noktada toplanıyor: ‘Demokratik Toplum Kongresi’nin ve BDP’nin yardım için seferberlik çağrısı yaptığı... Ve, facianın sorumlusunun iktidar olduğu!

24.10.2011

Yüzüklerin Efendisi Hüsn-ü Aşk’tan esinlenme

Ben değil, İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Muhammet Nur Doğan söylüyor bunu

19.08.2011

‘Esas duruş mülkün temelidir’

KİMİ “mümtaz erlikten mümtaz çavuşluğa” terfi ihtimalinin heyecanıyla, kimi mevsim meyvesi teklifiyle, kimi “Devre arkadaşımdır, tanırım ‘daha iyi çocuk’tur” diyerek coşuyor.

3.08.2011

Evliya Çelebi’nin olmayan sakalı

GÖZÜNÜZÜ kapatıp Evliya Çelebi’nin tipini tarif etmenizi istesem, herhalde çoğunuz “Sakallı, kavuklu, at üstünde bir seyyah” cevabını verirsiniz.

16.07.2011

‘Entarisi ala benziyor’ meğerse Türk değilmiş!

CANDAN Erçetin’in Aranjman 2011 isimli yeni CD’sini dün aldım. Sabah gazetelerde de bununla ilgili haberler vardı. Candan Erçetin’in “aranjman yıllarının” şarkılarını seslendiren nostaljik bir albüm yaptığı ile ilgili haberler. Zaten ilgimi çeken de bu olmuştu.

8.07.2011

Bursa Anadolu Arabaları Müzesi’nde neler gördüm

TOFAŞ Türk Otomobil Fabrikası A.Ş.’nin açtığı Bursa Anadolu Arabaları Müzesi’ni cumartesi günü gezdim.

19.06.2011

Kitap dağıtımı sorununa birinci elden çözüm

PAZARTESİ günü büyük bir yayınevinin yöneticisi ile, kitap satışı ve kitap dağıtımından konuştuk.

10.05.2011

O, röportajın da büyük ustasıdır

Yaşar Kemal’in röportajlarını okurken, yeniden röportaj türü üzerine düşünmeye başladım.

5.05.2011

Benim gündemimde İtalyan mutfağı var

Sicilya’da portakal salatası yediniz mi hiç ya da İtalyan usulü şakşuka (capanota)?

20.04.2011