MENÜ

Yapı Kredi Yayınları

Yapı Kredi Yayınları ile ilgili tüm haberleri, son dakika Yapı Kredi Yayınları haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Bugün Yapı Kredi Yayınları haberlerinde son durum nedir? İşte tüm flaş gelişmeler...

Toplam 1.332 Yapı Kredi Yayınları haberi bulunmuştur.

Yapı Kredi Yayınları Haberleri

Turgut Uyar’ın tam ortası: Divan

Turgut Uyar’ın tam ortası: Divan

Turgut Uyar, ‘Divan’ ile uzun ve esnek mısra kurmanın hünerini kendi şiirinin mülküne dönüştürür. Bu, dili yoklarken buluşlara da açık durmanın anahtarı olmalı. Ferahlamak için adeta uçmak üzere rüzgâra karşı kollarını açmak gibi.

10.10.2019Kitap Sanat
Selçuk Demirel’den kendi hikâyesinin çizgileri...

Selçuk Demirel’den kendi hikâyesinin çizgileri...

Selçuk Demirel’i sadece ‘çizgi’ye sığdırmak yaptıklarını anlatmaya yetmiyor. ‘Kıyıda Tek Başına’ bunun tescili olarak ortaya çıkmış gibi. Çizgilerin hikâyecisi, kendi hikâyesinin çizgileriyle karşımızda bu kez.

10.10.2019Kitap Sanat
Bunu saymayız Başkomserim

Bunu saymayız Başkomserim!

Ahmet Ümit’in üç öyküden oluşan yeni kitabı tadımlık da olsa Başkomser Nevzat’la özlem gidermemizi sağlıyor. Üç öykü bir yapbozun parçalarını tamamlar gibi hem İstanbul’u hem de insanı farklı yönlerden inceleyerek okura insan olmaya dair sorular soruyor. Üç farklı mekân, üç farklı tutku, üç farklı sır...

3.10.2019Kitap Sanat
Psikanalizle iyileşip özgürleşen Piggle’ın hikâyesi

Psikanalizle iyileşip özgürleşen Piggle’ın hikâyesi

‘Piggle - Küçük Bir Kız Çocuğunun Psikanalizle Tedavisinin Öyküsü’, özellikle bebek ve çocuk psikanalisti üzerine çığır açan Donald W. Winnicott’un 2.5 ile 5 yaş arası takip ettiği, takma ismi Piggle olan çocuk hastanın dönüşümünün ilginç hikâyesini anlatıyor.

3.10.2019Kitap Sanat
Bir annenin serdiği döşekte uyumak...

Bir annenin serdiği döşekte uyumak...

‘Yaşayıp Ölmek Aşk ve Avarelik Üstüne Şiirler’, hem şairin hem de onun şiiriyle açığa çıkan yeni hayatın arayış izleriyle doludur. Oktay Rifat kitaptaki şiirlerde Garip anlayışının önemli izlerini bırakırken, sadece orada kalmak istemediğini zarif bir göz kırpmasıyla ima eder.

29.08.2019Kitap Sanat
Yeni sezon, yeni kitaplar...

Yeni sezon, yeni kitaplar...

Yerli edebiyatın ustalarının en yeni eserleri, dünyanın dört bir yanından ödüllü romanlar, çarpıcı biyografiler, yeni keşifler, tarih, bilim, anı türünde dikkat çeken çalışmalar... Yayın dünyası yeni sezona hazırlanırken önümüzdeki günlerde tanışacağımız kitapları seçtik, öne çıkanları derledik...

22.08.2019Kitap Sanat
‘Küçük ve kalabalık birisiydi Yurdaer’

‘Küçük ve kalabalık birisiydi Yurdaer’

Hayatını grafik sanatına adamış, Türkiye’nin yetiştirdiği en üretken sanatçılardan Yurdaer Altıntaş, 84 yaşında yaşama veda etti. Altıntaş hayattayken planlanıp hazırlanan ‘Yurdaer’i Anlatmak’ kitabı, büyük sanatçının ölümünün ardından okuyucuyla buluştu. Altıntaş’ı, kitabı hazırlayan ve kendisi gibi grafik sanatının önde gelen isimlerinden olan 40 yıllık arkadaşı Bülent Erkmen anlattı...

8.08.2019Kitap Sanat
Bir hastalık olarak aşk

Bir hastalık olarak aşk

Ian McEwan, sinemaya da uyarlanan ‘Sonsuz Aşk’ romanında yolları trajik bir kaza sonucu kesişen iki insan arasındaki ölümcül ilişkiyi anlatıyor. ‘Patolojik’ bir aşkın akıldışı ve ürkütücü doğası ile ‘normal’ aşkın akıcı ve kırılgan doğasını karşılaştıran ‘Sonsuz Aşk’, gerilimli, anlatıya derinlik ve görsellik kazandıran mükemmel bir roman.

8.08.2019Kitap Sanat
Gülten Akın Şiir Cumhuriyeti

Gülten Akın Şiir Cumhuriyeti

Tüm iyi, ince, büyük, şahane şairler, boşluk bırakan ve bu boşlukla alan açan şairlerdir. Tamamlansın diye eksik bırakan, eksikleri başkaları tarafından tamamlansın diye şiir boşluğu bırakan şairler... Gülten Akın da bu şairlerden işte. Bir cumhuriyet gibi çalışıyor şiiri, demokratik bir cumhuriyet gibi, yetmeye, yetişmeye çalışıyor. Büyük şairin şiirleri YKY’nin Delta serisinden, özel ciltli baskısıyla şimdi elimizde...

1.08.2019Kitap Sanat
Geçmiş, yanılsamalar ve yalanlarla doludur

Geçmiş, yanılsamalar ve yalanlarla doludur

Kentler, mekânlar üzerinden bireyin yalnızlığını, unutma ve hatırlama mekanizmalarını incelediği ‘Olmayan Yer’, ‘Casablanca: Filmler ve Hafıza’, ‘Unutma Biçimleri’ gibi heyecan verici kitaplarıyla tanınan antropolog Marc Augé, arka planına Fransa’nın yakın tarihini ve Paris sokaklarını yerleştirdiği ‘Biri Sizi Bulmaya Çalışıyor’da insanın kimliğini nasıl oluşturduğunu ve hayatı anlamlandırma çabasını sorguluyor.

25.07.2019Kitap Sanat
Grafik tasarımının öncülerindendi

Grafik tasarımının öncülerindendi

TÜRKİYE’de grafik tasarımın öncü isimlerinden Prof. Yurdaer Altıntaş, dün tedavi gördüğü Florence Nightingale Hastanesi’nde 84 yaşında hayata veda etti.

25.07.2019Kitap Sanat
Grafik tasarımının öncülerindendi

Grafik tasarımının öncülerindendi

Türkiye'de grafik tasarımının öncü isimlerinden Prof. Yurdaer Altıntaş, dün tedavi gördüğü Florence Nightingale Hastanesi’nde 84 yaşında hayata veda etti.

25.07.2019Gündem
Didem Madak kimdir Ölüm yıl dönümünde anılıyor

Didem Madak kimdir? Ölüm yıl dönümünde anılıyor

Didem Madak, aramızdan ayrılışının 8'inci yılında anılıyor. Henüz 41 yaşında yakalandığı kanserden hayatını kaybeden Madak, sosyal medya kullanıcıları tarafından da hatırlatılıyor. 2011’de genç yaşında aramızdan ayrılan Didem Madak’ın henüz tanımayanlar için hayatına dair bilgileri derledik. İşte, Didem Madak’ın hayatına ilişkin bilgiler

24.07.2019Gündem
Cemal Süreya hâlâ ‘Göçebe’

Cemal Süreya hâlâ ‘Göçebe’

Cemal Süreya’nın yeniden basılan, ‘Göçebe’sinde hâlâ değişmeyen yalın bir şeyler var: Jest, ironi, erotizm ve 'göçebelik’.

22.07.2019Kitap Sanat
Çağdaş Türk sanatının dönüm noktası: Paris Okulu

Çağdaş Türk sanatının dönüm noktası: Paris Okulu

‘Paris Tecrübeleri’ kitabında 1945-1965 arası Paris’e gidip orada üreten Türk sanatçıları ele alan Necmi Sönmez, “Bu dönem çağdaş Türk sanatının en önemli dönüm noktalarından biridir. Paris’e geldikten kısa süre sonra hem önemli galerilerde kişisel sergiler açarak hem de grup etkinliklerinde boy göstererek ‘zamanın ruhunu yakalamayı’ başardılar” diyor.

18.07.2019Kitap Sanat
Halit Kıvançın sağlık durumu nasıl Açıklama geldi...

Halit Kıvanç'ın sağlık durumu nasıl? Açıklama geldi...

Usta gazeteci ve sunucu Halit Kıvanç'ın sağlık durumu ile ilgili ortaya atılan iddiaların ardından oğlu Ümit Kıvanç bir açıklama yaptı.

16.07.2019Futbol
Dünyanın bittiği yerde başlayan yaşam

Dünyanın bittiği yerde başlayan yaşam

Megan Hunter’ın ‘Sondan Sonra’ adlı romanı distopyaların alışıldık aksiyonundan uzak durarak bir anne ile bebeğinin telaşsız varoluş mücadelesi ve yaşamı keşfediş öyküsüne odaklanıyor.

12.07.2019Kitap Sanat
Şiirsel, tempolu ve  karanlık bir roman: İz

Şiirsel, tempolu ve karanlık bir roman: İz

Forrest Gander’ın Türkçeye çevrilen ikinci romanı ‘İz’ bir yandan Meksika tarihinin Pancho Villa gibi figürlerinin, bir yandan Bierce gibi bir şairin, bir yandan da romanın ana karakterleri, karı-koca Dale ve Hua’nın içsel sıkıntılarının izini sürüyor...

4.07.2019Kitap Sanat
Harflerin büyücüsü: İlhan Berk

Harflerin büyücüsü: İlhan Berk

Anlatmayı sevmiyordu İlhan Berk ama yine de “Ben bir anlatı doymazıyım” diyordu kendisi için. İkinci Yeni’nin büyük şairinin gençlik yıllarındaki ‘şairane’ yazılarını bir araya getiren ‘Bir Limandan Üç Resim’, sonraki İlhan Berk’in öncül kalem alıştırmaları sayılabilir. Yazılardaki kimi cümleler, onun İkinci Yeni savunması olarak adlandırılabilecek kimi söyleyişlerini akla getiriyor: “Her şeyin anlatılamayanının ancak güzel olduğunu” derken, “Şiir bir şey anlatmaz, anlatmak öykünün görevidir” cümlelerini hatırlıyoruz örneğin.

20.06.2019Kitap Sanat
Dublin Edebiyat Ödülü sahibini buldu

Dublin Edebiyat Ödülü sahibini buldu

Uluslararası Dublin Edebiyat Ödülü bu yıl ABD’li yazar Emily Ruskovich’in Idaho romanına verildi...

18.06.2019Kitap Sanat
Google, Heykeltıraş İlhan Koman’ı unutmadı

Google, Heykeltıraş İlhan Koman’ı unutmadı

Google, ünlü Heykeltıraş İlhan Koman ismini Google Doodle’a taşıdı. Türk Da Vinci’si olarak adlandırılan Koman 98. yaş gününde anıldı...

17.06.2019Kitap Sanat
Başkalarının hikâyeleri

Başkalarının hikâyeleri

Rachel Cusk, 2014’te ‘Çerçeve’ ile başlayıp 2017’de ‘Geçiş’ ile sürdürdüğü ‘Outline’ üçlemesini ‘Övgü’ ile noktalıyor. Sözlü tarih yöntemine benzer bir kurguyla yazdığı üç romanında kendi hikâyesini başkalarının hikâyeleri üzerinden anlatıyor.

4.06.2019Kitap Sanat
Varlık ve zaman üzerine bir kitap

Varlık ve zaman üzerine bir kitap

Tuğba Doğan’ın dünyaya tutunamayan Salih’in varoluş sancısını anlattığı ‘Nefaset Lokantası’, ismiyle müsemma bir roman; grek dili gerek felsefi altyapısıyla okuru doyuruyor.

31.05.2019Kitap Sanat
Mutfakta gizli kültür tarihi

Mutfakta gizli kültür tarihi

‘İstanbullu Rum Bir Ailenin Mutfak Serüveni’, ismiyle uyumlu ama isminin söylediğinden çok daha fazla şeyi tatlı ve akıcı bir dille anlatan bir kitap. Marianna Yerasimos, güçlü anlatımı, entelektüel dikkati ve ayrıntıcılığıyla keyifle okunan, hemen mutfağa girip pişirmeye özendiren bir kitap yazmış.

9.05.2019Kitap Sanat
Şair ülkesinden çıkabilir mi

Şair ülkesinden çıkabilir mi?

Furuğ Ferruhzad’ın toplu şiirlerinin bulunduğu ‘Rüzgâr Bizi Götürecek’i okuduğumuzda yaşadığı zamandan ve ona giydirilen kimlikten fena halde sıkılmış ve bunun sonucunda şiirin özgür uzamına sürüklenmiş bir şairle karşılaşıyoruz.

9.05.2019Kitap Sanat
Freud anlatıyor, Selçuk Demirel çiziyor

Freud anlatıyor, Selçuk Demirel çiziyor

Çağımızın en üretken çizerlerinden biri olan Selçuk Demirel’in son çalışması ‘PSİ Bilinçaltından Gerçeküstüne’, Spinoza, Freud, Nietzsche gibi isimlerden pası alarak okuyucuya yeni kapılar açtığı çizimlerden oluşuyor. Demirel’in çizimleriyle zorlu ama keyifli bir yolculuğa çıkıyoruz.

9.05.2019Kitap Sanat
Varlık üzerine şiir gibi öyküler

Varlık üzerine şiir gibi öyküler

Nursel Duruel, ‘Yazılı Kaya’ kitabında Anadolu’yu antik geçmişiyle bir araya getirerek şiirsel bir üslupla felsefi konuları öyküleştiriyor. Okur, kitap bittikten sonra kafasında beliren soru işaretleriyle hemhal oluyor.

2.05.2019Kitap Sanat
NDS ödülünün sahibi Ömer F. Oyal

NDS ödülünün sahibi Ömer F. Oyal

Notre-Dame de Sion Fransız Lisesi ile Notre-Dame de Sion’lular Derneği tarafından 2008 yılından bu yana düzenlenen NDS Edebiyat Ödülü’nü bu yıl, yazar Ömer F. Oyal aldı. Oyal, ödüle ‘Zaman Lekeleri’ adlı romanıyla layık görüldü.

30.04.2019Kitap Sanat
Bir hafta sonu anlatısı

Bir hafta sonu anlatısı

Max Frisch’in yazdığı ‘Montauk’, her satırda yazarın kendisini ve ilişkilerini; bir anlamda mahremini ve buna dair iç hesaplaşmalarını okura açtığı bir kitap.

25.04.2019Kitap Sanat
Olay yeri: Orman

Olay yeri: Orman

Hasan Gören, ‘Altı Yaprak Üstü Bulut’ta 40’lı yılların Türkiye’sine, değinirken aynı zamanda savaş ortamında insanların yaşamına, bir Alman gencinin Nazileşmesine ve yaşadığı aşk üzerinden insan ilişkilerine bakıyor.

25.04.2019Kitap Sanat
Tezer Özlünün yaşamına yolculuk

Tezer Özlü'nün yaşamına yolculuk

İlk kez 1984’te yayımlanan ‘Yaşamın Ucuna Yolculuk’, 35 sene sonra yine çok şey anlatıyor. Tezer Özlü, Svevo, Kafka ve Pavese’nin yoldaşlığında ölümü, yalnızlığı, yolculuğu, melankoliyi ve isyanı anlatıyor. Özlü, yaşamın sonunu nasıl ve nerede gördüğünü anlattığı metinde, bir anlamda ‘yaşayarak intihar ediyor’.

12.04.2019Kitap Sanat
Hayal ve rüya labirenti

Hayal ve rüya labirenti

Derviş Zaim ikinci romanı ‘Rüyet’te kurduğu başkarakter Sine’nin ruh hâlini betimleyip çözümlerken geçmiş ile günümüz arasında bir sarkaç misali gelip gidiyor.

4.04.2019Kitap Sanat
Dostumsun, kardeşimsin, oğlumsun’

'Dostumsun, kardeşimsin, oğlumsun’

Nâzım Hikmet’in akıcı ve içten anlatımıyla keyif ve merakla okunan ‘Kemal Tahir’e Mahpusaneden Mektuplar’ büyük bir şairle usta bir yazarın dostluklarını belgelerken onların yaşamlarının önemli bir bölümünü de yansıtıyor.

28.03.2019Kitap Sanat
Haller Leyla, şiirler Lale

Haller Leyla, şiirler Lale!

Ferit Edgü’nün, Lâle Müldür’ün en yeni kitabı ‘Tehlikeliydi, Biliyordum’a yazdığı kısa ama sıkı ‘sunu’sunda “Yazma sürecinde değil, doğurma sürecinde oluşan bir şiir” dediği büyü sürüyor. Zira Lâle’de bütün haller şiir.

28.03.2019Kitap Sanat
Dünyamız olduğundan çok daha genç

Dünyamız olduğundan çok daha genç

David Wootton’ın, ‘Bilimin İcadı Bilim Devrimi’nin Yeni Bir Tarihi’ isimli kitabı Yapı Kredi Yayınları’ndan Nurettin Elhüseyni’nin çevirisiyle çıktı. Akıcı üslubuyla kendini okutan kitap, bilimsel gelişmeleri irdelerken kültürel gelişmeleri göz ardı etmiyor.

21.03.2019Kitap Sanat
Kitaptan sahneye uzanan yol

Kitaptan sahneye uzanan yol

Tiyatronun en çok beslendiği alan hiç kuşkusuz edebi metinler. Hem Türkiye’de hem de dünyada kültleşmiş, milyonlarca okura değmiş roman öykü, hatta şiirler sahnede yeniden doğuyor. 27 Mart Dünya Tiyatro Günü yaklaşırken şu anda izleyebileceğiniz 15 edebiyat uyarlaması tiyatro oyununu bir araya getirdik. Tiyatro eleştirmenleri Asu Maro, Bahar Çuhadar, Gülin Dede ve Yavuz Pak uyarlamaları değerlendirdi.

21.03.2019Kitap Sanat
Hayatın otopsisi ölüm

Hayatın otopsisi ölüm

Jean-Louis Fournier, ‘Otopsim’de kitabı yekpare bir beden gibi kurgulamış. Sonra da o bedenin uzuvları gibi irili ufaklı, kısa-uzun metinlere ayırmış. Bu bakımdan o da bir kadavracı.

14.03.2019Kitap Sanat
Balkon’dan İstanbul

'Balkon’dan İstanbul

Orhan Pamuk ‘Balkon’ adını verdiği albüm-kitaba aldığı fotoğraf karelerinde bilindik olduğu kadar her bakışta farklı bir İstanbul manzarası sunmuş.

13.03.2019Kitap Sanat
Bir facianın anatomisi

Bir facianın anatomisi

Emily Ruskovich, ilk romanı ‘Idaho’da bir aile trajedisini ve bu trajedinin içyüzünü aydınlatmaya çalışan bir kadının uzun yıllara yayılan hikâyesini anlatıyor. Ruskovich, canlı ve yoğun anlatımıyla pek çok yan hikâyecikle zenginleştirmiş romanını.

6.03.2019Kitap Sanat
Sovyetler’i yıkıma götüren yapı

Sovyetler’i yıkıma götüren yapı

Hélène Carrère D’encausse’un kaleme aldığı ‘Dünyayı Değiştiren Altı Yıl -1985-1991 Sovyet İmparatorluğu’nun Yıkılışı’, yakın tarihimiz hakkında tarihi bir polisiye gibi.

27.02.2019Kitap Sanat
‘Bu bir öfke kitabı’

‘Bu bir öfke kitabı’

Yazar Mine Söğüt, ‘Gergedan - Büyük Küfür Kitabı’nda ‘Deli Kadın Hikâyeleri’nin izinden gidiyor. Farklı ama birbirine ince bir iple bağlı öyküler son bölümdeki ‘Gergedan’da birleşiyor, bütüncül bir anlam kazanıyor. Kitabı Mine Söğüt’ten dinledik...

20.02.2019Kitap Sanat

Yazar Sonuçları

Müzik sözün önüne geçiyor

GEREK bir operayı gerek sözlü bir parçayı dinlerken müziğe odaklanırız, söz yazarına dikkat etmeyiz.

22.09.2019

Nezihe Meriç Heybeliada’da anılıyor

İnsanların bulundukları yerlerdeki sanat-edebiyat olaylarını izlemelerini her zaman anımsatırım. Özellikle orada yaşamış sanatçıları, yazarları anma hem bir vefadır hem de onları okurların gündemine yeniden getirmektir.

12.09.2019

Okula alışması için oyuna ihtiyacı var

Çocukların büyük kısmı bu hafta okula başlıyor. Bu süreçte anne-babalar, onlardan daha endişeli. Peki ama çocukların okul kaygısı nasıl aşılır? Psikiyatr Dr. Sabri Yurdakul, ebeveyn ve öğretmenlere sağduyu öneriyor.

7.09.2019

Robınson gerçekti ama...

Bir adam sahiden de bir adada tek başına yıllarca yaşadı. Ama adı Robinson Crusoe değildi.

10.08.2019

Alaçatı’da yaz nasıl geçecek?

Hafta başında Alaçatı’daydım. Bir temmuz ayında Alaçatı sokaklarını ilk kez bu denli boş gördüm.

13.07.2019

Bu çocuklara trafik vız gelir!

Günümüz çocukları sadece 10 yıl sonra trafikte aktif rol alacak. Var olan sorunları onlarla birlikte çözmeyi amaçlayan ‘Şehrin Akıllı Çocukları’ projesi İstanbul Emniyet Müdürlüğü’yle hayata geçirildi. Bu yaratıcı önerileri çok seveceksiniz.

13.07.2019

Mercimekli baklava

Durun durun! Başlığa bakıp da hemen heyecanlanmayın. Diyet baklava tarifi filan verecek değilim. Fakat bugün kulağa biraz tuhaf gelen mercimekli baklavanın bugün adı Türk mutfağıyla özdeşleşmiş o tatlının atası olduğunu söylesem ne dersiniz?

1.06.2019

Leyla Gencer’i tanımak, anlamak...

Müzik eleştirmeni ve tarihçisi Evin İlyasoğlu’nun, ‘Ben Leyla Gencer/La Diva Turca’ kitabı, büyük sanatçının yaşamını bütün ayrıntısıyla veriyor.

4.05.2019

Şiirimizde olup bitenler

Edebiyat Ortamı dergisinin ek olarak çıkardığı, Arif Ay’ın hazırladığı ‘Şiir Yıllığı 2019’ bir yılın şiir dökümünü içeriyor.

23.03.2019