MENÜ

Yahudi Düşmanlığı

Yahudi Düşmanlığı ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Yahudi Düşmanlığı haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 521 Yahudi Düşmanlığı haberi bulunmuştur.

Yahudi Düşmanlığı Haberleri

Almanyadan Yahudilere ‘kipa’ uyarısı

Almanya'dan Yahudilere ‘kipa’ uyarısı

Almanya Yahudi düşmanlığı karşıtlığı müfettişi Felix Klein, Yahudi düşmanı saldırıların artmasının ardından, kipa takmanın olası tehlikerine karşı uyardı.

26.05.2019Avrupa
Polonyanın İsrail Büyükelçisi darp edildi

Polonya'nın İsrail Büyükelçisi darp edildi

Polonya'nın İsrail Büyükelçisi Marek Magierowski, İsrail'in başkenti Tel Aviv'de bir kişi tarafından darp edildi.

15.05.2019Dünya
Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu dış politikada Türk halkının sesi oldu

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu dış politikada Türk halkının sesi oldu

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Antalya'da yapılan NATO Parlamenter Asamblesi (NATO PA) toplantısında Fransız parlamenter Sonia Krimi'nin 1915 olaylarına tepkisine verdiği yanıt geniş yankı uyandırdı.

15.04.2019Dünya
Polonya ve İsrail arasında soykırım krizi

Polonya ve İsrail arasında soykırım krizi

Polonya Başbakanı Mateusz Morawiecki, ülkesinin Vişergad Grubu Ülkeleri (V4:Polonya, Çekya, Macaristan ve Slovakya) - İsrail ortak toplantısına katılmayacağını açıkladı.

18.02.2019Dünya
Yahudi düşmanlığı tedirginliği

Yahudi düşmanlığı tedirginliği

Avrupa Birliği (AB) ülkelerinde ‘antisemitizm’ olarak bilinen Yahudi düşmanlığının son yıllarda büyük ölçüde arttığı zaten biliniyordu. Ama AB Temel Haklar Ajansı’nın 12 üye ülkede yaptığı kamuoyu yoklamaları bunu bir daha gözler önüne serdi. Hem de gerçekten tedirgin edici bir biçimde.

12.12.2018Avrupa
‘Türkiye ile ilgilendiğiniz kadar Almanya ile de ilgilenin’

‘Türkiye ile ilgilendiğiniz kadar Almanya ile de ilgilenin’

Almanya’ya iki günlük ziyaret düzenleyen AK parti Genel Başkan Yardımcısı Cevdet Yılmaz, Almanya ile Türkiye’nin çıkarlarının da amaçlarının da ortak olduğunu söyledi. Yılmaz, ülkede yaşayan Türklere “Türkiye siyaseti ile ilgilendiğiniz kadar, Almanya siyaseti ile de ilgilenin. Temsil gücü elde etmeniz çok çok önemli” dedi.

21.11.2018Avrupa
Fransa’da Yahudi düşmanlığı yüzde 69 arttı

Fransa’da Yahudi düşmanlığı yüzde 69 arttı

Fransa Başbakanı Edouard Philippe, Yahudi düşmanlığı olarak bilinen antisemitizmin yüzde 69 yükseldiğini açıkladı.

10.11.2018Avrupa
İngiliz ana muhalefet liderinden Filistini tanıma sözü

İngiliz ana muhalefet liderinden Filistin'i tanıma sözü

İngiltere'de ana muhalefetteki İşçi Partisinin lideri Jeremy Corbyn, iktidara gelmeleri halinde Filistin devletini tanıyacaklarını söyledi.

26.09.2018Dünya
Bugünkü dersimiz ‘anti-semitizm’

Bugünkü dersimiz ‘anti-semitizm’

Almanya’nın Luckau kentindeki Bohnstedt Lisesi, son olarak ünlü futbolcu Mesut Özil ile de gündeme gelen, bu ülkenin en büyük sorunlarından ’yabancı düşmanlığı’ ve özelinde de ‘Yahudi düşmanlığı’na karşı ilginç bir projeyi uygulamaya koydu.

29.07.2018Dünya
AK Partili Bozdağdan 300 Fransız tepkisi

AK Partili Bozdağ'dan '300 Fransız' tepkisi

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bekir Bozdağ, Le Parisien gazetesinde yayımlanan bir bildiride, şiddet ve Yahudi düşmanlığı yaydığı iddiasıyla Kur’an-ı Kerim’in bazı ayetlerinin çıkarılması yönündeki talepleri sert sözlerle eleştirdi. Bozdağ, "Bunlar 21. yüzyılın beyinsizleri, barbarları ve Ebu Cehilleridir; DEAŞ’ın batı versiyonudur." dedi.

7.05.2018Gündem
Skandal bildiriye Türkiye’den tepki

Skandal bildiriye Türkiye’den tepki

FRANSA’da eski Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy ile eski başbakanlardan Manuel Valls’ın da aralarında bulunduğu 300 siyasetçi ve yazarın, Yahudi düşmanlığını yaydığı gerekçesiyle Kuran’dan bazı ayetlerin çıkarılmasını isteyen bildirisine Türkiye’den tepki yağdı. Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, sosyal medya hesabından bildiriye tepki gösterdi. Kalın, “Aralarında Sarkozy’nin de bulunduğu 300 Fransız yazar ve siyasetçi, şiddet ve Yahudi düşmanlığı yayıyor iddiasıyla Kuran’dan bazı ayetlerin çıkartılmasını talep etmiş. Modern çağda cehalet ve hamakat bu kadar olabilir” dedi.

6.05.2018Gündem
Türkiyeden çok sert tepki var: Barbarlık

Türkiye'den çok sert tepki var: Barbarlık

Avrupa Birliği (AB) Bakanı ve Başmüzakereci Ömer Çelik, eski Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy'nin de aralarında bulunduğu 300 Fransız yazar ve siyasetçinin "şiddet ve Yahudi düşmanlığı yaydığı" iddiasıyla Kur'an-ı Kerim'den bazı ayetlerin çıkarılmasını istemesine ilişkin, "İnsanlık rehberi Kur’an’dan insan karşıtı bağnazlık ve şiddet çıkaran DEAŞ neyse, bu 300 Fransız da aynı." dedi.

6.05.2018Gündem
Yahudi düşmanlığına karşı kipa taktılar

Yahudi düşmanlığına karşı kipa taktılar

Almanya’da son dönemde Yahudilere yönelik saldırıların artması üzerine ülke genelinde gösteriler düzenlenerek Yahudilerle dayanışma gösterildi. Gösterilere federal ve eyalet düzeyinde çok sayıda politikacı da destek verdi.

26.04.2018Avrupa
Göç yoluyla Yahudi düşmanlığı

Göç yoluyla Yahudi düşmanlığı

Almanya’nın gündemine son dönemlerde Yahudi düşmanlığı yeniden yerleşti. Başkent Berlin’deki bir ilkokulda Yahudi kökenli bir 2. sınıf öğrencisini “Allah’a inanmadığı için” daha yüksek sınıflardaki birkaç Arap kökenli öğrencinin ölümle tehdit ettikleri haberi yayıldı.

25.04.2018Avrupa
Almanya’da Yahudilere kipa uyarısı

Almanya’da Yahudilere kipa uyarısı

Almanya Yahudiler Merkez Konseyi Başkanı Josef Schuster, son günlerde düzenlenen bazı saldırıların ardından Yahudilere, ülkenin büyük kentlerinde dışarda başlarında kipa ile dolaşmamaları çağrısı yaptı.

25.04.2018Avrupa
Almanyada Yahudilere çağrı: Büyük kentlerde kipa takarak dolaşmayın

Almanya'da Yahudilere çağrı: Büyük kentlerde kipa takarak dolaşmayın

Almanya Yahudiler Merkez Konseyi Başkanı Josef Schuster, son günlerde düzenlenen bazı saldırıların ardından Yahudilere, ülkenin büyük kentlerinde dışarıda başlarında kipa ile dolaşmamaları çağrısı yaptı.

25.04.2018Dünya

Almanya, ‘aşırıları’ vatandaşlıktan atmayı planlıyor

Almanya İçişleri Bakanı Horst Seehofer, radikal İslamcıları Alman vatandaşlığından çıkarıp pasaportlarını geri almayı planlıyor. Seehofer, böylece çifte vatandaş olan radikal İslamcıların sınır dışı edilmelerine ortam hazırlamak istiyor.

9.04.2018Avrupa
AfD acı veriyor

AfD acı veriyor

Sovyet ordusu, 27 Ocak 1945 tarihinde, Polonya sınırları içinde bulunan Auschwitz’deki Nazilerin koplama kampındaki gaz odalarında yakılarak ölmeyi bekleyen Yahudileri kurtardı.

29.01.2018Dünya
Berlin antisemitizmle mücadele sorumlusu istiyor

Berlin antisemitizmle mücadele sorumlusu istiyor

Almanya'da meclis, hükümete bir antisemitizmden sorumlu devlet bakanlığı oluşturması çağrısı yaptı. Sağ popülist AfD partisi ise antisemitizmin "Müslümanlardan kaynaklandığını" savundu.

19.01.2018Dünya
Cumhurbaşkanından medyaya sitem

Cumhurbaşkanından medyaya sitem

Almanya Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier, önceki hafta Berlin’de ‘Bellevue Forumu Demokrasinin Geleceği’ adı altında yeni bir etkinlik forumunu hayata geçirdi. Bellevue Sarayı’nda düzenlenen bu ilk etkinlikte, ‘Batı’nın nasıl bir geleceği var?’ konusu üzerinde duruldu.

29.09.2017Dünya
Bu şaşkınlık niye

Bu şaşkınlık niye?

ALMANYA’da geçen hafta en çok bir Alman üsteğmenin ırkçı olduğunun ortaya çıkması konuşuldu, tartışıldı.

8.05.2017Dünya

Lüders: Almanya’da dindarlığa karşı bir tutum var

Almanya’da Ayrımcılıkla Mücadele Dairesi Başkanı Christine Lüders, başörtülülerin hayatın farklı alanlarında ayrımcılığa uğradığını söyledi.

4.05.2017Dünya
Macaristanda mahkemede Erdoğan videosu izletildi

Macaristan'da mahkemede Erdoğan videosu izletildi

Macaristan Erpatak Belediye Başkanı Orosz, İsrail'i eleştirdiği için mahkemede ifade verdi. Orosz, kendisini savunurken Erdoğan'ın Davos'taki 'one minute' videosunu izletti.

3.04.2017Dünya
Disney, YouTube yıldızı PewDiePie ile bağlarını kopardı

Disney, YouTube yıldızı PewDiePie ile bağlarını kopardı

Disney Stüdyoları, dünyanın en ünlü YouTube yıldızlarından, takma adı PewDiePie olan Felix Kjellberg ile yayınladığı Yahudi karşıtı videolar nedeniyle ilişkisini kesti.

14.02.2017Teknoloji
FDP lideri Lindner, AfD seçmenini uyardı: Bu partiyi seçen kini seçer

FDP lideri Lindner, AfD seçmenini uyardı: Bu partiyi seçen kini seçer

FDP lideri Lindner, göçmen ve İslam karşıtı parti AfD’de ırk sorunu bulunduğunu belirterek seçmeni uyardı: “Kim ki AfD’yi seçiyor, insana düşmanı ve kini seçiyor. AfD’nin hareket tarzı ve sloganları anayasanın ruhuyla çelişiyor...”

11.07.2016Avrupa
Aşırı sağcı parti AfDde deprem... 13 milletvekili istifa etti

Aşırı sağcı parti AfD'de deprem... 13 milletvekili istifa etti

Aşırı sağ eğilimli Almanya için Alternatif Parti (AfD) içinde yeni bir deprem daha. Seçimlerde oy patlaması yaşayan AfD’den Baden Würtemberg Eyalet Meclisi’nde 23 milletvekilinden 13’ü istifa etti.

5.07.2016Avrupa
Cemevleri ibadethane sayılsın

Cemevleri ibadethane sayılsın

ABD’nin Dini Özgürlükler Komisyonu, yayınladığı yıllık raporda Türkiye’de Alevilere ait cemevlerinin resmi ibadethane sayılması, Ruhban Okulu’nun önkoşulsuz açılması, nüfus cüzdanlarından din hanesinin çıkarılması, din dersinden muafiyet çağrısında bulundu.

4.05.2016Dünya
Türk kökenli öğrenciler soruyor: Ankaraya niye yok

Türk kökenli öğrenciler soruyor: Ankara'ya niye yok

Almanya ve Avrupa’dan Suriye’ye terör örgütü saflarına gidenlerin yaşı giderek küçülüyor. Suriye’ye gitmek isterken yakalanan 13 yaşında çocuklar bulunuyor. Paris’teki terör saldırısı kurbanları için düzenlenen saygı duruşuna okullarda kalkmayan öğrenciler var. Almanya tedirgin. Öğretmenler çaresiz.

24.12.2015Dünya
İspanyadaki Müslümanlar cami istiyor

İspanya'daki Müslümanlar cami istiyor

İspanya İslam Toplumları Birliği (Ucide) Başkanı Riay Tatary, İspanya'da toplam bini bulan Müslümanların ibadet alanından sadece 12'sinin cami geri kalanının mescit olduğunu belirterek, yeni camilerin yapılmasını istedi.

17.12.2015Avrupa
Almanyada İslamofobi raporu

Almanya'da İslamofobi raporu

Almanya'da Friedrich Ebert Vakfı (FES) tarafından hazırlanan “Aşırılık ve İslam düşmanlığı ile mücadelede öneriler” adlı rapor, başkent Berlin'de açıklandı.

12.11.2015Avrupa
Bu da Almanya

Bu da Almanya

Dünyanın her yerinde medya için genelde “Only bad news are good news” (yalnız kötü haber iyi haberdir) ilkesinin geçerli olduğu söylenir.

28.10.2015Avrupa
Dantenin mezarı IŞİD saldırısına karşı koruma altında

Dante'nin mezarı IŞİD saldırısına karşı koruma altında

İtalyan edebiyatının gelmiş geçmiş en büyük isimlerinden olan Dante'nin mezarının, IŞİD saldırısı riski yüksek olan yerler arasına alındığı belirtildi.

16.07.2015Dünya
Rus parlamentosundan soykırım bildirisi

Rus parlamentosundan "soykırım" bildirisi

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin Ermenistan’daki anma törenine katıldığı sırada başkent Moskova’da “soykırım” bildirisi kabul edildi.

24.04.2015Dünya
1915 Olaylarında hayatını kaybedenler için Erivanda tören düzenlendi

1915 Olayları'nda hayatını kaybedenler için Erivan'da tören düzenlendi

Ermenistan'ın başkenti Erivan başta olmak üzere ülke genelindeki kiliselerde çanların çalmasıyla 100'üncü yılında 1915 Olayları'da hayatını kaybedenler anıldı.

24.04.2015Dünya
Almanyadaki Yahudilere kipa uyarısı

Almanya'daki Yahudilere 'kipa' uyarısı

Almanya Yahudi Merkez Konseyi Başkanı Josef Schuster, Müslümanların yoğun olarak yaşadığı semtlerde geleneksel Yahudi kıyafetleri ve kipa ile dolaşılması konusunda uyarıda bulundu.

28.02.2015Avrupa

Yazar Sonuçları

Son Rus çarı... ‘Kanlı Nikolay’ 123 yıl önce bugün taç giymişti

II. Nikolay neredeyse bütün Avrupa hükümdarları gibi Victoria’nın torunları arasındaydı. II. Wilhelm doğrudan torunuydu. II. Nikolay onun kuzeniydi. Hükümdarlardan oluşan bir aile resminde İngiltere Kralı VII. Edward, Kayzer Wilhelm ve II. Nikolay’ın birbirlerine ikiz kadar benzedikleri görülür. Ayrıca II. Nikolay uzaktan kuzeni sayılabilecek Hessen-Darmstadt hanedanının prenseslerinden Alix Helena (yeni Ortodoks vaftiz adıyla Çariçe Aleksandra Fyodorovna) ile evlendi.

26.05.2019

Bizim Yahudiler

1921 yılı bütün tarihimizdeki en kritik dönemdir.

17.05.2018

Eşitsiz propaganda nelere yol açar?

- Bir mağduriyet duygusuna yol açar. Bu öyle yaman bir duygudur ki... Nasıl bir şey olduğunu bu zamana kadar hep mağduriyetten beslenenlere sorun anlatsınlar!

7.05.2018

Sarkozy ve İslam

ESKİ Fransa Cumhurbaşkanı Sarkozy ile 300 kadar kişinin yayımladığı açık mektupta, Kuran-ı Kerim’deki bazı ayetlerin kitaptan çıkarılması isteniyor!

7.05.2018

Onbaşıdan Führer’e Hitler’in ‘ölüm’ü

1933 yılında Birinci Cihan Harbi’nde yenilen ve imparatorluğu lağvederek Weimar’da cumhuriyeti ilan eden Almanya hâlâ parlamenter rejimi karışıklık içinde yürütmeye çalışıyordu.

28.04.2018

Ortadoğu’da tarihi bir gündü

70 yıl önce 29 Kasım’da BM Genel Kurulu’nda bir anlamda Ortadoğu’nun kaderi oylandı. O gün onaylanan plan hayata geçmedi ama ardından İsrail devleti kuruldu; savaşlar yaşandı ve Ortadoğu’nun çekişmeli tarihine yeni halkalar eklendi.

2.12.2017