MENÜ

X Ist

X Ist ile ilgili tüm haberleri, son dakika X Ist haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Bugün X Ist haberlerinde son durum nedir? İşte tüm flaş gelişmeler...

Toplam 130 X Ist haberi bulunmuştur.

X Ist Haberleri

16 adımda 16’ncı İstanbul Bienali

16 adımda 16’ncı İstanbul Bienali

16’ncı İstanbul Bienali bugün kapılarını açıyor. ‘Yedinci Kıta’ başlığıyla 10 Kasım’a kadar sürecek olan ve küratörlüğünü Nicolas Bourriaud’nun üstlendiği bienaldeki eserler ücretsiz görülebilecek. İşte ihtiyacınız olan tüm bilgiler ve etkinlik programı...

Her yer sanat: Altın sezon

Her yer sanat: Altın sezon

İki yeni müze, bir bienal, bir sanat fuarı, onlarca sergi ve etkinlik... Sanat sezonu en çarpıcı ve yoğun açılışlarından birini yapıyor eylül ayında. Alanında dünyanın en saygın etkinlikleri arasında yer alan ve uluslararası sanat profesyonellerini Türkiye’ye çeken İstanbul Bienali yaklaşırken Contemporary İstanbul’un yanı sıra müze ve galeriler de en iddialı sergilerine hazırlanıyor. Bu yılın heyecanını artıran önemli gelişme ise merakla beklenen iki yeni müzenin; Arter ve Odunpazarı Modern Müze’nin art arda açılıyor olması. İşte sanat dünyasının altın sezonu...

30.08.2019Kitap Sanat
Sanata bir adım

Sanata bir adım

İSTANBUL yeni bir çağdaş sanat etkinliğine kavuşuyor. Çağdaş İstanbul ve Tomtom Designhood işbirliğiyle 25-28 Nisan tarihlerinde düzenlenecek olan Step İstanbul, sanatseverleri Tomtom Kırmızı’da ve İtalyan Lisesi’nin binasında ‘sanata bir adım’ atmaya davet ediyor.

11.04.2019Kitap Sanat
Bölünmüş döngü, tamamlanmış yolculuk

Bölünmüş döngü, tamamlanmış yolculuk

Aylin Zaptçıoğlu’nun ‘Bölünmüş Döngü’ başlıklı sergisini bir tür ‘kahramanın yolculuğu’ haline getiren şey, sona doğru kahramanın vardığı bir ayrım; dışadönük bir dişilik ile kendini bir eskrim maskesi altında gizleyen içedönük bir dişilik arasındaki yol ayrımı...

6.02.2019Kitap Sanat
Bu galerilere dikkat

Bu galerilere dikkat!

20 – 23 Eylül tarihleri arasında 13'üncüsü düzenlenecek Contemporary Istanbul’da yer alacak dikkat çeken sanat galerilerini derledik...

13.09.2018Kitap Sanat
Maslak’ta bir sanat vahası

Maslak’ta bir sanat vahası

Maslak 42, şehrin merkezinden uzaklaşan insanları yeniden sanatla buluşturuyor. Altı ayrı sanat alanına sahip Maslak 42’de aynı anda birçok sergi görebilir, sanatçı atölyelerine elinizi kolunuzu sallayarak dalabilirsiniz.

5.07.2018Kitap Sanat
Kaldırımsızlık kızdırır, gizli bahçeler şaşırtır, amatör heykeller güldürür

Kaldırımsızlık kızdırır, gizli bahçeler şaşırtır, amatör heykeller güldürür

Uykusuz çizerlerinden Cem Dinlenmiş, ‘Blok Sakinlerinin Dikkatine’ isimli yeni sergisinde şehrin ilginç ama bir parça geri planda kalmış yapılarını ele alıyor. Dinlenmiş’le serginin hikâyesini ve şehirle ilişkisini konuştuk.

‘Naftalinli’ naiflik

‘Naftalinli’ naiflik

Uykusuz’daki ‘Her Şey Olur’ köşesinin çizeri Cem Dinlenmiş’in yeni sergisi ‘Blok Sakinlerinin Dikkatine’ bugün x-ist’te kapılarını açıyor. Dinlenmiş, 1980’lerin sonunda inşa edilen Perpa, Galleria gibi yapıları resmederek çocukluk yıllarının estetik kodlarını inceliyor.

17.05.2018Kitap Sanat
Günümüzün canavarları

Günümüzün canavarları

Özellikle klasik minyatür formu ile popüler kültür öğelerini kendine özgü bir tarzla buluşturan Murat Palta, x-ist’teki yeni sergisi ‘Gods, Monsters & Men’de (Tanrılar, Canavarlar & Adamlar) bu kez mitolojinin tanrı, insan ve canavarları anlatım şekline odaklanıyor.

15.02.2018Kitap Sanat
Romantik olmak istemeyen denizkızları

Romantik olmak istemeyen denizkızları

Seda Hepsev’in 6. kişisel sergisi “Sirenler ve Denizkızları” x-ist’te izleyiciyle buluşuyor.

19.06.2017Keyif
Seda Hepsev: Kadınsal meselelerimizi yanımızda taşıyoruz

Seda Hepsev: Kadınsal meselelerimizi yanımızda taşıyoruz

Yeni sergisi ‘Sirenler ve Denizkızları’nda kadın olma hallerini ele alan Seda Hepsev, “Zürih’e taşındıktan sonra, gündelik hayatta kadın olarak yaşanan zorluklar ortadan kalktı ama sonra fark ettim ki, burada da kadın, erkek egemen düzen içinde debeleniyor. Anladım ki, nereye gidersek gidelim kadınsal varoluş meselelerimizi de yanımızda taşıyoruz ve bu mücadeleyi sürekli güncellemek durumunda bırakılıyoruz” diyor.

8.06.2017Kitap Sanat
Yeşilin inşası

Yeşilin inşası

Resimlerinde daha önce terk edilmiş, endüstriyel mekânlar görmeye alışık olduğumuz Burcu Perçin, ‘Yeşili Doldurmak’ başlıklı yeni sergisinde insanın yaşamak için yarattığı yapay çevrelere, insanın doğayla olan sorunlu ilişkisine eğiliyor.

28.04.2017Kitap Sanat
Aldanma

Aldanma!

Genç enstalasyon sanatçısı Hüseyin Arıcı’nın “Aldanma!” başlıklı kişisel sergisi, ‘Bir’, ‘Hazır Nesne’ ve ‘Omurgasızlar’ serileriyle Nişantaşı x-ist'te izleyicinin karşısına çıkıyor. Sergide, sanatçının farklı malzemeler kullanarak taklitten öte bir kandırmacaya geçerek, gerçeklik ve aldanma arasındaki ilişkiy yansıtmasına tanık oluyorsunuz.

1.03.2017Keyif
Ne çirkin bir kedi

Ne çirkin bir kedi!

x-ist, 1-31 Aralık 2016 tarihleri arasında gerçekleşecek olan yılın son sergisini mizaha ayırdı. 14 karikatür sanatçısının buluşturan ‘Çirkin’ isimli sergide, çirkin kavramı farklı mizahı bakış açılarıyla inceleniyor.

9.12.2016Keyif
Her şeye rağmen 2016’da da Contemporary Istanbul

Her şeye rağmen 2016’da da Contemporary Istanbul!

Contemporary Istanbul, 3 - 6 Kasım tarihlerinde İstanbul Kongre Merkezi ve Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı’nda 11. yılını kutluyor.

4.11.2016Keyif
Istanbul Gallery Weekend ile yeni sanat sezonunda birlikte ve daha güçlü

Istanbul Gallery Weekend ile yeni sanat sezonunda birlikte ve daha güçlü

30 Eylül Cuma ve 1 Ekim Cumartesi tarihleri arasında ilk kez gerçekleşecek olan Istanbul Gallery Weekend'in hikayesini x-ist’ten Daryo Beskinazi, Pg Art Gallery’den Pırıl Arıkonmaz ve The Empire Project’ten Kerimcan Güleryüz anlattılar.

30.09.2016Keyif
Gri duvarlardan rengarenk resimlere: Decolife

Gri duvarlardan rengarenk resimlere: Decolife

Grafiti sanatçısı Decolife’ın üçüncü kişisel sergisi “Horizontal”, hiçbir yerde görülmemiş resimleri ile 11 Haziran'a kadar Nişantaşı x-ist’te.

7.06.2016Keyif
Üçüncü köprünün gölgesinde, kimin İstanbul’u

Üçüncü köprünün gölgesinde, kimin İstanbul’u?

Dünyanın en önemli fotoğrafçılık kurumu olan Uluslararası Fotoğraf Merkezi (ICP) tarafından "Genç Fotoğrafçı" ödülünü kazanan ilk Türk fotoğrafçı Ahmet Polat, 2 Nisan'a kadar İstanbul'un bugününe dair kayıt tuttuğu "A Bridge Too Far" sergisi ile x-ist’te.

26.03.2016Keyif
Devlet sanat galerilerini desteklemeli

Devlet sanat galerilerini desteklemeli

x-ist, genç Türk sanatçılarını uluslararası sanat ortamında temsil etme misyonu ile yola çıkmış bir galeri. 2006’dan beri önemli uluslararası fuarlarda yer alan galerinin kurucusu ve sahibi Daryo Beskinazi ile hem biraz Türkiye’deki sanat ortamından, hem de katıldıkları uluslararası fuarlardan konuştuk. Önce ABC’den başladık ve Daryo bana koleksiyoner ile sanat eseri alıcısının farklarını ve piyasaya etkilerini anlattı, sonra Avustralya’da Türk sanatının genç sanatçılarla temsiline kadar uzandık...

9.03.2016Keyif
Cem Dinlenmiş: Bugünün kahramanları inşaattan çıkıyor

Cem Dinlenmiş: 'Bugünün 'kahramanları' inşaattan çıkıyor'

Türkiye’nin en yetenekli çizerlerinden... Penguen’deki ‘Her Şey Olur’ isimli köşesi, yıllardır haftanın yükünü başarıyla sırtlıyor; hem günlerin kirini pasını alıyor hem de topyekûn yaşadıklarımızın üzerinden mümkün olan en estetik, en dokunaklı ve aynı anda nasıl oluyorsa, en komik özeti sunuyor. Cem Dinlenmiş’in İstanbul Nişantaşı’nda x-ist’te yeni başlayan sergisi ‘Görsen Kesin Tanırsın’, önemli bir meselenin, Türkiye’deki o meşhur ‘inşaat hamlesi’nin ve dönüştürülen mahallelerin Z raporu!

29.01.2016Keyif
Contemporary İstanbulun en iyi 10 galerisi

Contemporary İstanbul'un en iyi 10 galerisi

Türkiye’nin çağdaş sanat fuarı Contemporary İstanbul, bu yıl 10 yaşında. Pek çok yabancı galeri de var ama fuarın temel taşları Türkiyeli galeriler. Türkiye sanat dünyasının ve piyasasının en önemli aktörleri bu fuarın da başlıca katılımcıları. Fuar turuna çıkan bir koleksiyoncu ya da sanat izleyicisinin uğramadan geçmeyeceği bu galerilerden 10 maddelik bir liste yaptık. Küçük bir rehber niyetine.

6.11.2015Keyif
Dünya starları ArtInternationalda

Dünya starları ArtInternational'da

Modern ve çağdaş sanatın ikonlarını İstanbul’a getiren ArtInternational, 4-6 Eylül tarihlerinde Haliç Kongre Merkezi’nde gerçekleşecek. İspanya’dan Çin’e, İtalya’dan Bulgaristan’a, 27 ülkeden 87 galeri ve 400’den fazla sanatçının katılacağı fuar Türk ve dünya sanatının zirve isimlerini de bir araya getiriyor.

30.08.2015Keyif
Artinternational sanat dünyasını İstanbulda buluşturacak

Artinternational sanat dünyasını İstanbul'da buluşturacak

Uluslararası çağdaş ve modern sanat fuarı Artinternational, 4-6 Eylül'de Haliç Kongre Merkezi'nde gerçekleştirilecek. Bir önceki yıl 26 milyon euroluk satışın yapıldığı ve bu sene üçüncüsü düzenlenecek fuarda, Andy Warhol, Joan Miro ve Banksy gibi dünyaca ünlü isimlerin eserleri görülebilecek.

25.08.2015Keyif
Dali ve Bunuel’in izinde

Dali ve Bunuel’in izinde

x-ist’in yeni karma sergisinin adı ‘Bir Endülüs Köpeği’. Çıkış noktası ise, Salvador Dalí ve Luis Bunuel’in Madrid Üniversitesi yıllarında gelişen dostluklarının ilk meyvesi ve sürrealist sinemanın ilk örneği olan aynı adlı kısa filmleri.

2.08.2015Keyif
Ekin Saçlıoğlu kafası

Ekin Saçlıoğlu kafası

X-ist’te açılan ‘Seç Sakla’; her zaman yaratıcı, zeki ve ironik olmayı başaran, çok da üreten bir sanatçının, Ekin Saçlıoğlu’nun biriktirdiklerini ortaya döktüğü şaşırtıcı bir sergi.

17.05.2015Keyif
Aret Gıcır: Soykırımın birebir temsilini yapmak imkansız

Aret Gıcır: Soykırımın birebir temsilini yapmak imkansız

Öktem&Aykut Galeri’de açtığı ’Ateş ve Kılıç Arasında’ başlıklı sergide 1915’e uzanan süreçte isimleri ve hikâyeleri az bilinen Ermeni kadın direnişçilerin portrelerine yer veren Aret Gıcır, “Bu sergide yaptığım ‘Felaket’e yaklaşmaya çalışmak’ olarak özetlenebilir” diyor.

19.04.2015Keyif
Nuri Bilge en son kaça olur

Nuri Bilge en son kaça olur?

Türkiye’nin en büyük çağdaş sanat fuarı ‘Contemporary İstanbul’ başladı. Cem Erciyes, sanat eleştirmeni Hasan Bülent Kahraman’ın hazırladığı 1 milyon liralık listeyle bir koleksiyoner edasıyla fuara girdi, hangi eserlere sahip olabileceğini inceledi. Gördü ki sanat var diye burada paradan konuşmak ayıp değil. Hele pazarlık yapmak hiç değil. Fiyatlar yüksek olsa da Türkiye’de ve dünyada sanatın nereye gittiğini görmek için bile bu fuar ziyaret edilir. İşte yeni başlayanlar için Contemporary İstanbul...

21.11.2014Hayat
24 ülkeden 80 galeri Artinternational’da

24 ülkeden 80 galeri Artinternational’da

Bu yıl 26 ve 28 Eylül tarihleri arasında ikincisi düzenlenecek ArtInternational uluslararası çağdaş sanat fuarı, Amerika’dan Çin’e, Suudi Arabistan’dan Finlandiya’ya, 24 ülkeden 80 galeriyi ağırlayacak. Fuarda Türkiye’den de 12 galeri yer alacak.

21.09.2014Keyif
Kadın, evlilik şirketinin CEO’sudur

Kadın, evlilik şirketinin CEO’sudur

Karikatürist Bahadır Baruter’in ‘Evim, Evim Güzel Evim’ sergisi Nişantaşı’ndaki X-ist sanat galerisinde açıldı. Baruter ev ve evlilik üzerine gözlemlerini, düşüncelerini tuvaline aktarmış.

3.05.2014Kelebek
Şubat ayı etkinlikleri

Şubat ayı etkinlikleri!

Şubat ayı bitmeden sizin için seçtiğimiz bu çok özel etkinliklerden en az birine mutlaka katılın...

13.02.2014İyi Yaşam
F.Bahçe set vermedi

F.Bahçe set vermedi

ACIBADEM Erkekler Voleybol Ligi’nde Fenerbahçe Grundıg, son haftaların başarılı takımı İstanbul B.Şehir Belediyespor’u 72 dakikada 3-0 yendi.

10.02.2014Diğer
X-ist’te açılan Serkan Adın’ın yeni sergisi ‘AnonymoX’ta odak noktasında kadınlar var.

X-ist’te açılan Serkan Adın’ın yeni sergisi ‘AnonymoX’ta odak noktasında kadınlar var.

İzmirli sanatçı Serkan Adın’ı (36), ‘Anlık İleti’ (2005), ‘Farklı Kaydet’ (2007), ‘E-doll’ (2008) ve ‘Oyunbozan’ (2011) sergilerinden hatırlayabilirsiniz.

21.12.2013Kelebek
Kesişme devam ediyor

Kesişme devam ediyor

X-ist sanat galerisinin genç yetenekleri bir araya getirdiği ‘Kesişme’ adlı sergi serisi devam ediyor.

23.11.2013Kelebek
Taksitle çağdaş sanat

Taksitle çağdaş sanat

Fiyatlar, artık çağdaş sanata merakı olan ve koleksiyonerliğe ilk adımı atmayı amaçlayanların gözünü korkutmayacak. Bu sene Contemporary Istanbul’da taksitle alışveriş mümkün.

30.10.2013Kelebek
Taksitle çağdaş sanat

Taksitle çağdaş sanat

Fiyatlar, artık çağdaş sanata merakı olan ve koleksiyonerliğe ilk adımı atmayı amaçlayanların gözünü korkutmayacak. Bu sene Contemporary Istanbul’da taksitle alışveriş mümkün.

29.10.2013Kelebek
Herkes bir gölge taşır

Herkes bir gölge taşır

Fotoğraf sanatçısı Lale Tara, yeni serisini ‘Everyone Carries a Shadow/ İnsan Kendi Gölgesinde Yaşar’ başlığıyla Galeri x-ist’te sunuyor.

5.10.2013Kelebek
ArtInternational Istanbul

ArtInternational Istanbul

Bu yıl ilki yapılacak ArtInternational Istanbul, 16-18 Eylül tarihleri arasında İstanbul’dan New York’a, Dubai’den Viyana’ya, uluslararası 60 galeriyi buluşturacak.

3.09.2013Kelebek
Aynı oyunun içindeki düşman kutupların öyküsü

Aynı oyunun içindeki düşman kutupların öyküsü

Ansen’in son kişisel sergisi ‘İttifak’, Galeri X-ist’te açıldı. 15 Haziran’a kadar devam edecek sergide yer alan dokuz iş, ortak sorgulama alanları ve temalar üzerinden bütünlüklü bir yapı sergiliyor.

10.05.2013Gündem
Şehirler mi değişiyor insanlar mı

Şehirler mi değişiyor insanlar mı?

Genç sanatçı Ceren Oykut, geri dönüşüme mahkum, defalarca yıkılıp yeniden kurulmuş eski ve batıl bir kentle her türlü yıkım, şiddet ve otoriteyle beraber yaşamaya alışkın, uykucu şehir sakinlerini, farklı diller kullanarak canlandırıyor.

8.03.2013Seyahat
İspanya’da odak noktası Türkiye olacak

İspanya’da odak noktası Türkiye olacak

Dünyanın önemli çağdaş sanat fuarlarından İspanya’nın başkenti Madrid’de 13-17 Şubat tarihleri arasında yapılacak Arco’nun 2013 yılı konuk ülkesi ‘Türkiye’.

9.02.2013Kelebek
Aklımızdan çıkmayan sergiler

Aklımızdan çıkmayan sergiler

Her geçen yıl çıtayı yükselten galeri ve müzeler, 2012’de de görmeye doyamadığımız sergiler açtı. Peki onlardan hangileri en iyileriydi, eleştirmenlere sorduk...

29.12.2012Kelebek
Ansen sizi sinemanın büyülü dünyasına davet ediyor

Ansen sizi sinemanın büyülü dünyasına davet ediyor

Microbigs serisi bu kez sinema tarihinin ölümsüz karakterleriyle büyüleyecek.

7.11.2012Kelebek
Ne kadarını biliyorsunuz

Ne kadarını biliyorsunuz?

Ülkede var olan bir sorun sizce biz bireylere nasıl aktarılıyor? Olması gerektiği gibi mi, yoksa devletin kendi kurguları üzerinden mi... Sanatçı Ali Elmacı, son sergisi ‘Ateşinle Koru Beni’de bu konuya değiniyor.

3.11.2012Gündem
Onu ateşle koruyun

Onu ateşle koruyun

Galeri x-ist'te güncel tarihi hiciv ve kinayeden sakınmadan resmeden Ali Elmacı bir kez daha toplumun en gizli kalıplarını karikatürize eden eserleri ile sanatseverlerle buluşuyor.

24.10.2012Gündem
Aile, birlik adına bireyi yok ediyor

Aile, birlik adına bireyi yok ediyor

Mine Söğüt’ün geçen sene Yapı Kredi Yayınları’ndan çıkan ‘Deli Kadın Hikâyeleri’ adlı kitabının okuyucuları, hafızalarında tadı kalan öykülerin yanı sıra, karikatürist eşi Bahadır Baruter’in kitap için hazırladığı müthiş deli kadın resimlerini de anımsayacaktır.

8.09.2012Kelebek

Yazar Sonuçları

Çağdaş sanatçılarımızın Art Dubai çıkarması

21 Mart’ta başlayıp dün sona eren 12. Art Dubai Sanat Fuarı’na genç çağdaş Türk sanatçıları önemli bir çıkarma yaptı.

24.03.2018