MENÜ

Volkswagen Grubu

Volkswagen Grubu ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Volkswagen Grubu haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 944 Volkswagen Grubu haberi bulunmuştur.

VOLKSWAGEN

Volkswagen Alman otomobil firmasıdır. Şirketin adı Almancada "halkın arabası" anlamına gelmektedir. İlk otomobilleri, Hitler'in her Alman ailesini bir otomobil sahibi yapma düşüncesi doğrultusunda, Porsche firması tarafından tasarlanıp üretilmeye başlanmıştır.

Türkiyede tosbağa olarak bilinen beetle arabalar tüm dünyaca bilinmektedir. Tüm dünyada 20 milyondan fazla üretilen bu arabanın üretimi 2003 yılında durdurulmuştur. Brezilyadaki fabrikalarında  VW Titan Tractor adıyla kamyon üretmeye başlamışlardır. Grup, Audi, Porsche, Bentley, Bugatti, Lamborghini, Seat, Skoda, Volkswagen Ticari Araç ve Scaina markalarına sahiptir. 

 

Volkswagen Grubu Haberleri

Kadınlarla büyürüz

Kadınlarla büyürüz!

Yaşanan tüm olumsuzluklara rağmen Avrupa’dan ‘Tüm zamanların en iyi pazar payı performansı’ ödülünü alan Skoda Türkiye’nin genel müdürü Zafer Başar, “Eğer krizi havadaki bir düşman uçağı olarak tabir ederseniz, düşürmek için uçağın üstüne değil önüne doğru ateş etmeniz gerekir. Biz öyle yaptık” dedi. Başar, Türkiye’de hedeflerine kadın müşterilerinin güven ve memnuniyetiyle ulaşacaklarını söyledi.

10.12.2018Ekonomi
Audi’nin kârı resmen eridi: Yüzde 90…

Audi’nin kârı resmen eridi: Yüzde 90…

Alman otomobil üreticisi Audi’nin bu yılın üçüncü çeyreğindeki net karı, dizel skandalından dolayı aldığı ceza ve satışlardaki gerilemeden dolayı 1 milyar avrodan fazla eridi.

31.10.2018Ekonomi
Audi’ye dizel faturası 1 milyar euroyu geçti

Audi’ye dizel faturası 1 milyar euroyu geçti

Audi’nin bu yılın üçüncü çeyreğindeki net karı, dizel skandalından dolayı aldığı ceza ve satışlardaki gerilemeden dolayı 1 milyar eurodan fazla eriyerek 110 milyon euroya düştü. Şirket geçen yıl 1 milyar 261 milyon euro kar etmişti.

31.10.2018Avrupa
Bundesbank’tan önemli büyüme uyarısı

Bundesbank’tan önemli "büyüme" uyarısı

Almanya Merkez Bankası Bundesbank, Alman ekonomisinde büyümenin bu yılın üçüncü çeyreğinde ağırlıklı olarak otomobil üreticilerinin yeni emisyon testlerine geçişte zorlanmalarından dolayı durabileceği uyarısında bulundu.

23.10.2018Ekonomi
Alman devine rekor ceza

Alman devine rekor ceza

VOLKSWAGEN Grubu bünyesindeki Audi Alman savcıları tarafından dizel ihlalleri için 800 milyon Euro (927 milyon Dolar) para cezasına çarptırıldı. Cezayı kabul eden Audi karara itiraz etmeyeceğini açıkladı.

16.10.2018Ekonomi
Alman Porsche, dizel otomobil üretmeyecek

Alman Porsche, dizel otomobil üretmeyecek

Alman otomotiv üreticisi Volkswagen Grubu'nun (VW) lüks otomobil markası Porsche, hibrit modellerine talebin artması ve sürdürülebilirliğe katkı sağlamak için dizel otomobil üretimini durduracağını bildirdi.

24.09.2018Teknoloji

Alman Porsche, dizel otomobil üretmeyecek

Alman otomotiv üreticisi Volkswagen Grubu'nun (VW) lüks otomobil markası Porsche, hibrit modellerine talebin artması ve sürdürülebilirliğe katkı sağlamak için dizel otomobil üretimini durduracağını bildirdi.

23.09.2018Ekonomi
VW’deki emisyon skandalının benzinli araçlara da sıçradığı iddiası

VW’deki emisyon skandalının benzinli araçlara da sıçradığı iddiası

Alman otomobil üreticisi Volkswagen'in (VW) dizel araçlardan sonra bazı benzinli motorlardaki egzoz gazı testlerini de manipüle ettiği iddia edildi.

2.09.2018Ekonomi
Audi CEO’su tutuklandı

Audi CEO’su tutuklandı

Dizel motorlu araçlarda kullandığı hileli yazılımın ortaya çıkmasının ardından bir skandala imza atan Volkswagen Grubu’nun başı dertten kurtulmuyor. ABD tarafından 25 milyar Euro ceza kesilen ve yüz binlerce aracı geri çağrılan Volkswagen Grubu’nun en önemli markalarından biri olan Audi’nin CEO’su Rupert Stadler, ‘delilleri karartma’ şüphesiyle dün tutuklandı.

18.06.2018Ekonomi
Audi yöneticisinin evine polis baskını

Audi yöneticisinin evine polis baskını

Almanya'yı sarsan egzoz skandalının boyutları büyüyor. Volkwagen'in kardeş şirketi Audi markasının CEO'su Rupert Stadler ve bir başka yönetim kurulu üyesinin evlerine baskın düzenlendi.

12.06.2018Dünya
İşin ‘SUV’unu çıkardılar

İşin ‘SUV’unu çıkardılar!

Son 4 yıldır tüm dünyada tam anlamıyla bir SUV rüzgârı esiyor. Küresel SUV satışları model sayısının artmasına bağlı olarak 4 yılda yüzde 67.4 büyürken, toplam otomobil satışları içindeki payı yüzde 34’e yükseldi. Türkiye’de de SUV satışları 4 yılda yüzde 77 ile dünya ortalamasının üzerinde büyüyerek, toplamda yüzde 19.5’lik pazar payına ulaştı.

20.05.2018Ekonomi
60 bin Cayenne ve Macan motoru geri istendi

60 bin Cayenne ve Macan motoru geri istendi

Almanya’daki egzoz skandalı büyümeye devam ediyor. Dizel motorlarda emisyon değerini düşük gösteren özel bir program kullanan Volkswagen, Audi ve Mercedes’in ardından lüks spor otomobil üreticisi Porsche’nin de 60 bin Cayenne ve Macan dizel motoru geri istendi.

18.05.2018Avrupa
Dev şirkette gözaltı iddiası

Dev şirkette gözaltı iddiası

Alman Haber Ajansı'nın haberine göre, dizel skandalıyla ilgili soruşturma kapsamında bir Porsche çalışanı delilleri karartma ve kaçma şüphesiyle gözaltına alındı.

20.04.2018Ekonomi
Porsche’de ‘manipülasyon’ araması

Porsche’de ‘manipülasyon’ araması

Almanya’da dizel araçlarda egzoz salınımı manipülasyonu şüphesiyle yapılan soruşturma kapsamında Porsche şirketinin üst düzey yöneticilerine yönelik aramalar yapıldı.

18.04.2018Avrupa
Şahane işler yapıyorsunuz

Şahane işler yapıyorsunuz!

ALMAN Volkswagen Grubu’nun bünyesindeki Çek üretici Skoda’nın yeni Başkan Yardımcısı Alain Favey, göreve gelir gelmez soluğu şirketin dünyada ki sekizinci büyük pazarı olan Türkiye’de aldı.

1.04.2018Ekonomi
VW’den yeni bir otomobil markası; Cupra

VW’den yeni bir otomobil markası; Cupra

ALMAN Volkswagen Grubu’nun markalarından İspanyol Seat, daha önce sportif modellerinde kullandığı Cupra ismini bağımsız bir marka haline getirdi.

23.02.2018Ekonomi
İşte Akın Bey’in kamyoneti

İşte Akın Bey’in kamyoneti!

Fiat Chrysler Grubu (FCA), ABD Başkanı Trump’ın tehditleri sonrası 1.5 milyar dolar yatırım yapacağını açıkladığı Michigan fabrikasının başına geçtiğimiz yıl Tofaş’ın Bursa fabrikası direktörü Akın Aydemir’i getirmişti.

3.01.2018Ekonomi
Son dakika... Doğuş Otomotiv’de tüm taşlar yerinden oynadı

Son dakika... Doğuş Otomotiv’de tüm taşlar yerinden oynadı

BÜNYESİNDE Volkswagen, Audi, Seat, Porsche, Skoda, Bentley, Bugatti, Lamborghini ve Scania gibi 12 dev markayı barındıran Türkiye’nin en büyük otomotiv distribütörü Doğuş Otomotiv’de markaların yönetim kademesi yer değiştirdi.

21.12.2017Ekonomi
Almanya her 3 araçtan birini Çin’e sattı

Almanya her 3 araçtan birini Çin’e sattı

Alman otomobil piyasası için önemli bir pazar haline gelen Çin, Almanya’da üretilen araçların yüzde 34’ünü satın alıyor.

21.11.2017Ekonomi
Amerika mı asla

Amerika mı asla!

BÜNYESİNE Mitsubishi’yi de katan Fransız-Japon otomotiv ittifakı Renault-Nissan’ın tepesindeki isim olan Carlos Ghosn, Nissan ve Mitsubishi’nin aksine Renault’u yakın zamanda asla Amerika pazarına sokmayacaklarını söyledi.

21.11.2017Ekonomi
Gözler bu fuarda: Almanların şovu başladı

Gözler bu fuarda: Almanların şovu başladı

DÜNYANIN en büyük otomobil şovlarından biri olan ‘Uluslararası Frankfurt Otomobil Fuarı’ ‘Gelecek şimdi’ sloganıyla bugün önce dünya basını için kapılarını açtı.

12.09.2017Ekonomi
Nikâh mı cenaze mi

Nikâh mı cenaze mi?

Yarın kapılarını açacak Frankfurt fuarına katılımda yaşanan sıkıntı ‘Otomobil fuarları ölüyor mu’ tartışmasını alevlendirdi. Alternatif yakıt teknolojileri konusunda çalışmaların hız kazanması ve yüksek teknolojili otonom araçların devreye girmesi sonucu bazı üreticilerin teknoloji fuarlarına yönelmesi, gelecekte otomobil ve teknoloji fuarlarının tek çatı altında olmasını zorunlu kılıyor.

10.09.2017Ekonomi
Almanya’da dizel skandalının sonu gelmiyor

Almanya’da dizel skandalının sonu gelmiyor

Almanya’da dizel skandalının sonu gelmiyor. Eylül 2015’te otomobil devi Volkswagen’in (VW) dizel otomobillerin emisyon değerini özel bir programla düşük gösterdiği ortaya çıkmıştı. Zaman içerisinde Volkswagen grubu içerisindeki çok sayıda ünlü markanın yanı sıra BMW, Mercedes gibi diğer Alman otomobil devlerinin de benzer yöntemlere başvurdukları tespit edilmişti. Volkswagen (VW), Audi, Porsche, BMW ve Daimler‘in (Mercedes Benz) yıllarca gizli çalışma gruplarında bir araya gelerek, teknoloji, maliyetler, tedarikçiler ve hatta dizel araçların emisyon değerleri konusunda birlikte hareket ettikleri ve kartel oluşturdukları da gündeme gelmişti.

31.07.2017Ekonomi
Porsche 22 bin aracını geri çağıracak

Porsche 22 bin aracını geri çağıracak

Almanya Ulaştırma Bakanı Alexander Dobrindt, Porsche Cayenne’in 3 litrelik TDI modellerinde emisyon değerlerini olduğundan düşük gösteren yasa dışı yazılım kullanıldığını ve 22 bin aracın geri çağırılacağını açıkladı.

28.07.2017Ekonomi
Bir Alman devine daha şok Bakanlık müdahale etti

Bir Alman devine daha şok! Bakanlık müdahale etti

Alman otomobil devleri birbiri ardına emisyon skandalı nedeniyle sıkıntılı günler geçirmeye başladı. Volkswagen, Audi ve Mercedesin ardından lüks spor otomobil üreticisi Porsche'de de emisyon değerlerini düşük gösteren program tespit edildi. Porsche modellerinden birinin trafik tescili askıya alındı.

27.07.2017Ekonomi
Harley-Davidson gözünü Alman devine dikti

Harley-Davidson gözünü Alman devine dikti

Kaynaklardan gelen bilgilere göre yaklaşık iki aydır konuşulan Volkswagen Ducati‘nin satış sürecine Amerikalı dev Harley-Davidson da dahil olmaya hazırlanıyor.

22.06.2017Ekonomi
İlle de  SUV  olsun

İlle de SUV olsun

TÜRK Ekonomi Bankası (TEB) Cetelem Araştırma Merkezi’nin 15 ülkede 8 bin 500’den fazla otomobil sahibinin görüşüne başvurularak hazırladığı rapora göre, otomobil pazarında Avrupa’daki SUV’ların (Sport utility vehicle-spor amaçlı araç) pazar payı 2010 yılında yüzde 8 seviyesindeyken, 2015’te yüzde 20’ye yükseldi.

21.05.2017Ekonomi
Otomobiller yeni teknolojilerle akıllanıyor

Otomobiller yeni teknolojilerle akıllanıyor

Son yıllarda, elektrikli, kendi kendine park edebilen ve otomatik fren yapabilen otomobillerin kullanımı daha da yaygınlaşırken, otomotiv şirketlerinin geliştirdikleri yeni teknolojilerle, yakın gelecekte sürücüsüz araçların yollarda olması mümkün görünüyor.

19.04.2017Ekonomi
Volkswagenin dizel otomobilleri satışa çıkıyor

Volkswagen'in dizel otomobilleri satışa çıkıyor!

Volkswagen grubu onarım sürecini tamamladığı modelleri tekrar satışa çıkartmak için Amerika’daki gerekli testlerden geçmeyi başardı.

3.04.2017Teknoloji
EPA, Alman devine yeşil ışık yaktı

EPA, Alman devine yeşil ışık yaktı

Volkswagen, yaklaşık iki yıl önce patlak veren Dieselgate skandalından sonra Amerika Birleşik Devletleri'nde dizel otomobil satmak için gerekli izni aldı. EPA'nın verdiği onay doğrultusunda 2015 model yılına dâhil dizel araçlar da gerekli emisyon yazılımı ile güncellendikleri takdirde yeniden satılabilecek.

3.04.2017Otomobil
Trump’a özel Türk yönetici

Trump’a özel Türk yönetici

Tofaş, ABD’ye Ram markasıyla ‘Doblo’ ihracatından sonra şimdi de üst düzey yöneticisini ihraç etti. Fiat Chrysler Grubu (FCA),  ABD Başkanı Trump’ın tehditleri sonrası 1.5 milyar dolar yatırım yapacağını açıkladığı Michigan fabrikasının başına Tofaş’ın Bursa fabrikası direktörü Akın Aydemir’i getirdi. Aydemir’in yöneteceği Sterling Heights Fabrikası’nda daha önce Meksika’da üretilen Ram 1500’ün yeni versiyonu devreye girecek.

2.04.2017Ekonomi
General Motors, Opel’i yeniden satışa çıkardı

General Motors, Opel’i yeniden satışa çıkardı

Amerikan otomotiv devi General Motors (GM) 8 yıl sonra Opel’i yeniden satışa çıkardı. GM CEO’su Mary Barra’nın yatırımcılara verdiği, “Kâr etmeyen pazar ve işleri terk edeceğiz” sözünün ardından uzun süredir zarar eden Opel’in gözden çıkarıldığı, Fransız Peugeot Citroen Grubu’nun (PSA) da almak için talip olduğu açıklandı. PSA CEO’su Carlos Tavares’in ise Opel’i alarak kendisini kovan Renault CEO’su Carlos Ghosn’dan intikam alacağı belirtiliyor.

15.02.2017Ekonomi
VWden yeni bir teknoloji atılımı mı geliyor

VW'den yeni bir teknoloji atılımı mı geliyor?

Volkswagen Grubu, önümüzdeki üç yıl boyunca oyun endüstrisi de dahil olmak üzere çeşitli alanlardan toplam 1,000 adet uzman alacak.

5.01.2017Otomobil
Emisyon krizi VW araçlarını teğet geçti

Emisyon krizi VW araçlarını teğet geçti

Avrupa'daki dizel Volkswagen araçlarının aşırı derecede değer kaybetrmesi nedeniyle telafi ödemesi söz konusu olmayabilir.

20.12.2016Otomobil
Volkswagen Cezayire fabrika kurdu, sırada Türkiye mi var

Volkswagen Cezayir'e fabrika kurdu, sırada Türkiye mi var?

Türkiye, öngörülemeyen vergi artışlarıyla satış planı bile yapması zor bir ülke olmaya doğru ilerlerken üreticilerin yeni pazar arayışları farklı kıtalara fabrika kurduruyor.

28.11.2016Otomobil
Audinin vites şanzımanları hileli mi

Audi'nin vites şanzımanları hileli mi?

Audi araçlarının vites şanzımanlarında hileli yazılım bulunduğu iddia edildi.

8.11.2016Otomobil
Hepsi okumuş çocuklar...

Hepsi okumuş çocuklar...

Türkiye’de 4 yılda yüzde 192 büyüyen Seat’ın müşteri kitlesinin yüzde 60 gibi büyük çoğunluğunun üniversite mezunu olduğunu anlatan Doğuş Otomotiv Seat Genel Müdürü Anıl Gürsoy, “Kullanıcıların yüzde 69’u ise 18-40 yaş arası. Otomotiv sektöründeki en genç müşteriler Seat’ta” dedi.

16.10.2016Ekonomi
‘10 MİLYON’ İÇİN SAVAŞ

‘10 MİLYON’ İÇİN SAVAŞ

Küresel otomotiv pazarının adım adım 100 milyona doğru ilerlemesi, zirvedeki dev otomotiv gruplarında konsolidasyonları ve işbirliklerini artırdı. 8 yıldan beri Toyota, Volkswagen ve General Motors’un yaklaşık 10 milyon adetlerle ilk 3 sırada yer aldıkları zirveyi, Renault-Nissan ittifakı da zorlamaya başladı. Bu yıl ilk çeyrekte GM’i geride bırakan Fransız-Japon grup, Mitsubishi’yi de bünyesine katarak 10 milyon adetlik satış hedefliyor.

10.10.2016Ekonomi
10 milyon için savaş

10 milyon için savaş

Küresel otomotiv pazarının adım adım 100 milyona doğru ilerlemesi, zirvedeki dev otomotiv gruplarında konsolidasyonları ve işbirliklerini arttırdı. 8 yıldan beri Toyota, Volkswagen  ve General Motors’un yaklaşık 10 milyon adetlerle ilk 3 sırada yer aldıkları zirveyi, Renault-Nissan ittifakı da zorlamaya başladı. Bu yıl ilk çeyrekte GM’i geride bırakan Fransız-Japon grup, Mitsubishi’yi de bünyesine katarak 10 milyon adetlik satış hedefliyor.

9.10.2016Ekonomi
Skoda otomobillerde TomTom dönemi

Skoda otomobillerde TomTom dönemi

Dünyanın navigasyon devi TomTom, Volkswagen Grubu bünyesindeki Skoda’nın da Trafik Bilgisi tedarikçisi oldu. Kodiaq modeliyle başlayan işbirliği 2017 yılında tüm Skoda modellerini kapsayacak.

30.09.2016Teknoloji
Adan Zye Paris Otomobil Fuarı

A'dan Z'ye Paris Otomobil Fuarı

Bugün kapılarını basın günü ile açan Paris Otomobil Fuarı bu sene oldukça renkli geçecek gibi gözüküyor.

29.09.2016Oto

Yazar Sonuçları

‘Küresel yarışta biraz daha suskun kalacağız’

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın verdiği destekle 5 babayiğitin Kasım 2017’de düğmeye bastığı ‘Türkiye’nin otomobili’ projesinde tam 13 ay geride kaldı.

17.12.2018

Yeniden yapılandırma değil vadelendirme

Bir süredir borçları için bankalarla masada olan Doğuş Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Ferit Şahenk, yeniden yapılandırma değil yeniden vadelendirmeyi konuştuklarını belirtti. Şahenk, “2 yıl faiz, 4 yıl anapara ve faiz ödemeli bir plan yaptık. 2.3 milyar Euro borca 3.6 milyar Euro teminat verdik. Yakın zamanda imzalanmasını bekliyoruz” dedi.

7.08.2018

Doğuş Otomotiv’in satışına kim engel oldu?

OTOMOTİV Distribütörleri Derneği’nin (ODD) Ocak-Haziran dönemi raporunda markaların ilk yarı performansını incelerken, özellikle bir marka dikkatimi çekti.

22.07.2018

Yerli otomobile ÖTV şakası

GEÇTİĞİMİZ hafta Motorlu Taşıtlar Vergisi’ne (MTV) yapılan fahiş zamma ilişkin tartışmalar sürerken, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü’nün yerli otomobil çalışmaları hakkındaki açıklamaları biraz gölgede kaldı.

8.10.2017

Avrupa, kendi otomobil markalarını korur mu?

DAHA önce defalarca yazdım, özellikle ABD’deki dizel skandalı sonrası yeni teknolojilerden ve düzenlemelerden kaynaklanan aksamalarla karşı karşıya olan Avrupa otomotiv endüstrisi, Ar-Ge’ye büyük bir kısmı yakıt verimliği teknolojisi olmak üzere yılda 45 milyar Euro civarında yatırım yapıyor.

6.08.2017

36 bin araç nasıl kayboldu?

TÜRKİYE’de otomobil ve hafif ticari araç satışları her ay düzenli olarak açıklanır. Yani ‘hangi marka ne kadar satmış’, ‘hangi modeli daha fazla talep görmüş’ hepsini şeffaf olarak görürüz. 

21.05.2017

Tavares, Torbalı’daki arsayı satar mı?

AMERİKAN General Motors’un (GM) bünyesindeki Alman Opel’i, Fransız Peugeot Citroen Grubu’na (PSA) satması Türkiye’de de tüm dengeleri değiştirecek. Bu hem satış hem de yönetimsel olarak yakında kendini gösterecektir.

12.03.2017

Ferit Şahenk otomobilden vazgeçer mi?

GEÇTİĞİMİZ hafta Doğuş Grubu’nun Garanti Bankası’nda kalan yüzde 10’luk hissesinin 9.95’ini 3.3 milyar TL’ye İspanyol BBVA’ya satmasından kısa süre sonra telefonuma önemli bir işadamından mesaj geldi.

26.02.2017

Her 100 araçtan 20’sini Doğuş satıyor

BÜNYESİNDE Volkswagen, Audi, Porsche, Seat, Skoda, Lamborghini, Bentley, Bugatti ve Scania  gibi önemli markaları barındıran Türkiye’nin en büyük otomotiv distribütörü Doğuş Otomotiv, uzun süredir sessizliğini koruyordu.

16.10.2016