MENÜ

Vize muafiyeti

Vize muafiyeti ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Vize muafiyeti haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 829 Vize muafiyeti haberi bulunmuştur.

Umuma Mahsus Pasaport sahibi Türk vatandaşları, 63 ülkeye herhangi bir vize uygulamasına tabi olmadan, 30 ülkeye kapıda vize alarak ve 8 ülkeye (Avustralya, Meksika, Myanmar, Fildişi Sahilleri, Ruanda, São Tomé ve Príncipe, Zimbabve ve Kenya) internetten vize alarak girilebilmektedir. Böylelikle Umuma mahsus pasaport sahibi Türk vatandaşları, toplam 101 ülkeye vizesiz ya da kapıda vize alarak seyahat edebilmektedirler. 146 ülke ise hususi pasaport ve Hizmet Pasaportu sahiplerine vize uygulamazken 9 ülke kapıda vize vermektedir. Bu sebeple Hususi pasaport ve Hizmet Pasaportu sahipleri toplamda 156 ülkeye seyahat edebilmektedirler. Diplomatik Pasaporta ise 164 ülke vize uygulamamakta, 9 ülke kapıda vize vermektedir.

Böylelikle Diplomatik Pasaport sahipleri toplamda 173 ülkeye seyahat edebilmektedirler. Kuzey Kıbrıs ve Gürcistan'a ise nüfus cüzdanı ile giriş mümkündür.

DEVAMI

Vize muafiyeti Haberleri

Vize kriterleri 7’den 6’ya düştü

Vize kriterleri 7’den 6’ya düştü

TÜRKİYE ile Avrupa Birliği (AB) arasında, Ankara’nın vize muafiyeti için karşılanması gereken 72 kriterden karşılanmayan 7’si için Ankara’nın şubatta Brüksel’e ilettiği öneriler temelinde 31 Mayıs’ta yapılan teknik görüşmenin detaylarına Hürriyet ulaştı. Görüşmede kriter sayısının atılan adımlarla birlikte 7’den 6’ya düştüğü teyit edildi.

17.6.2018Dünya
Vize serbestisinde önemli gelişme

Vize serbestisinde önemli gelişme

Avrupa Birliği'nde (AB) vize muafiyeti konusunda görüşmeler yapmak üzere gelen heyetin Türkiye'nin Şubat ayında Komisyon'a sunduğu çalışma planı hakkında ek bilgi talep ettiği belirtilirken, teknik çalışmaların sürdürülmesi mutabakatına varıldı.

1.6.2018Gündem
AB ile ‘kriter’ zirvesi: En kolayı biyometrik pasaport

AB ile ‘kriter’ zirvesi: En kolayı biyometrik pasaport

Türkiye ile Avrupa Birliği (AB) arasında Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına vize muafiyeti getirilmesi için dört aydır ertelenen toplantı dün Dışişleri Bakanlığı’nda yapıldı. Türkiye, toplam 72 olan vize muafiyeti kriterlerinden 65’ini yerine getirdi. Geriye kalan 7 kriter için yapılan toplantıya, Dışişleri Bakanlığı’nın yanı sıra AB, Adalet ve İçişleri bakanlıklarından da yetkililer katıldı.

31.5.2018Gündem
Kanada BAE vatandaşlarına vize şartını kaldırdı

Kanada BAE vatandaşlarına vize şartını kaldırdı

Kanada, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) vatandaşlarına uyguladığı vize şartını kaldırdığını duyurdu.

29.5.2018Dünya
AB heyeti vize için geliyor

AB heyeti vize için geliyor

Türkiye ile Avrupa Birliği (AB) arasında vize muafiyetine ilişkin olarak yapılması planlanan ancak özellikle Brüksel’in ağırdan alması nedeniyle yaklaşık dört aydır sürüncemede kalan toplantı 31 Mayıs’ta Ankara’da gerçekleştirilecek.

26.5.2018Dünya
AB’den vize  ziyaretine yine erteleme

AB’den vize ziyaretine yine erteleme

ÜYELİK müzakerelerinin kâğıt üstünde sürse de pratikte donduğu bir ortamda Türkiye’nin Avrupa Birliği’nden en önemli beklentileri arasında yer alan vize muafiyeti, Brüksel tarafından ağırdan alınıyor.

3.5.2018Dünya

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Onları anmayacağız da kimleri anacağız

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Özbekistan Parlamentosu'nda konuştu. Erdoğan, 16 Temmuz 1922 tarihli Buhara Ahbarı Gazetesi'nde, "Yaşasın vatanlarını işgal eden düşmana karşı öz vatanlarını müdafaa eden Türk askerleri" şeklinde manşet atıldığını, Minare-i Kelam Meydanı'nda Buharalıların "Anadolu'daki kardeşlerimizin zaferi kutlu olsun" sloganlarıyla bir hafta kutlama yaptıklarını ve aynı meydandaki Cuma Mescidi'nde şehitler için hatimler indirdiklerini anımsatarak, "Biz onları anmayacağız da kimleri anacağız." dedi.

30.4.2018Gündem
AB Bakanlığı Müsteşarı Yenel: AB bize  istediklerimizi vermedi

AB Bakanlığı Müsteşarı Yenel: AB bize istediklerimizi vermedi

AB Bakanlığı Müsteşarı Büyükelçi Selim Yenel, vize muafiyeti konusunda bir tarih öngöremediğini ve AB’nin Türkiye’yi ancak göç krizi çıkınca hatırladığını belirterek, “Türkiye’yi istiyorlar mı? İstemiyorlar. Niyet yok. Biz onların istediklerini verdik ama onlar bizim istediklerimizi vermediler” dedi.

28.4.2018Dünya
Ortadoğu ve Afrika’nın yeni dili Türkçe

"Ortadoğu ve Afrika’nın yeni dili Türkçe"

"Ortadoğu ve Afrika’nın yeni dili Türkçe"

27.4.2018Merkez
Alman basını iddia etti: ‘Türkiye-AB mülteci sözleşmesi sallantıda’

Alman basını iddia etti: ‘Türkiye-AB mülteci sözleşmesi sallantıda’

2015 sonbaharında yaşanan Avrupa’ya mülteci akınını önlemek için AB ile Türkiye arasında imzalanan mülteci sözleşmesinin sallantıda olduğu iddia edildi.

3.4.2018Dünya
Alman basını yazdı Avrupa Türkiyeye ödemeye yanaşmıyor

Alman basını yazdı! 'Avrupa Türkiye'ye ödemeye yanaşmıyor'

Almanya'da yayın yapan Spiegel Online, aralarında Almanya'nın da bulunduğu birçok Avrupa ülkesinin Türkiye ile imzalanan mülteci anlaşması kapsamında Türkiye'ye sıradaki ödemeleri yapmaktan kaçındıklarını yazdı.

3.4.2018Dünya
Vize heyeti nisanda geliyor

Vize heyeti nisanda geliyor

TÜRKİYE’nin vize muafiyeti için gerekli olan ancak henüz karşılanmayan 7 kriter için sunduğu pozisyon belgesine ilişkin çalışmaları tamamlama aşamasına gelen Avrupa Birliği (AB) Komisyonu, Ankara’ya teknik bir heyet göndermeyi planlıyor.

27.3.2018Dünya
Kritik gelişme... Vize heyeti Nisanda geliyor

Kritik gelişme... Vize heyeti Nisan'da geliyor

TÜRKİYE’nin vize muafiyeti için gerekli olan ancak henüz karşılanmayan yedi kriter için sunduğu pozisyon belgesine ilişkin çalışmaları tamamlama aşamasına gelen Avrupa Birliği Komisyonu, Ankara’ya teknik bir heyet göndermeyi planlıyor. Heyetin, belgeye ilişkin pürüzleri gidermek ve AB açısından kabul edilebilir hale gelmesini sağlamak amacıyla nisanda Türkiye’de olması öngörülüyor.

27.3.2018Dünya
Türklere vizesiz Avrupa konusunda kritik gelişme...

'Türklere vizesiz Avrupa' konusunda kritik gelişme...

TÜRKİYE ile 26 Mart’ta Bulgaristan’ın Varna kentinde yapılacak zirveye eli boş gitmek istemeyen Avrupa Birliği, vize muafiyetine yönelik çalışmalarını hızlandırdı. AB Komisyonu, vize muafiyeti konusunda Türkiye’nin sunduğu pozisyon belgesine genel hatlarıyla olumlu bakıyor. Bu konudaki değerlendirmenin önümüzdeki günlerde Ankara’ya iletilmesi bekleniyor.

8.3.2018Dünya
AB ile vize muafiyetinde iyimser hava

AB ile vize muafiyetinde iyimser hava

Türkiye, şimdiye kadar AB’nin vizesiz seyahat için istediği 72 maddenin 65’ini karşıladı, geri kalan yedi madde için sunduğu öneriler ise Brüksel’de olumlu bir hava yarattı. Terörle mücadele, kişisel verilerin korunması ve Europol anlaşması konusunda beklentileri bulunan AB’nin Ankara’dan iyileştirme gelmesi halinde 26 Mart’ta yapılacak ikili zirvede vize konusunda olumlu mesaj verebileceği konuşuluyor.

7.3.2018Dünya
Alman gazetesinden ilginç iddia Kritik tarih 26 Mart

Alman gazetesinden ilginç iddia! Kritik tarih 26 Mart

TÜRKİYE ile 26 Mart’ta Bulgaristan’ın Varna kentinde yapılacak zirveye eli boş gitmek istemeyen Avrupa Birliği, vize muafiyetine yönelik çalışmalarını hızlandırdı. AB Komisyonu, vize muafiyeti konusunda Türkiye’nin sunduğu pozisyon belgesine genel hatlarıyla olumlu bakıyor.

7.3.2018Dünya
Başbakan Yıldırım Belarus ONT kanalına konuştu

Başbakan Yıldırım Belarus ONT kanalına konuştu

Başbakan Binali Yıldırım, Türkiye ile Belarus arasındaki ticaret hacmini önümüzdeki 10 yıl içinde 8 milyar dolara çıkarmayı başarabileceklerini söyledi.

18.2.2018Gündem
O ülkeden Türk vatandaşlarına vize muafiyeti başladı

O ülkeden Türk vatandaşlarına vize muafiyeti başladı

Cumhurbaşkanı Mirziyoyev'in imzaladığı kararnameyle yürürlüğe giren uygulamaya göre, aralarında Türkiye'nin de bulunduğu 7 ülke vatandaşları vize almadan 30 gün boyunca ülkeye seyahat edebilecek.

10.2.2018Ekonomi
Vizede umut var garanti yok

Vizede umut var garanti yok

Türkiye, vizesiz AB için istenen 72 maddeden geri kalan 7’sinin aşılması için hazırladığı çalışma belgesini AB Komisyonu’na sundu. Türkiye en kritik başlık olan Terörle Mücadele Yasası’na ‘eleştiri amacıyla’ ya da ‘habercilik sınırını aşmayacak’ şekilde düşüncenin ifade edilmesinin suç teşkil etmeyeceğine dair ekleme yapmayı önerdi.

8.2.2018Dünya
Türkiyeden vizesiz Avrupa için flaş öneri

Türkiye'den vizesiz Avrupa için flaş öneri

TÜRKİYE ile Avrupa Birliği ilişkilerini hareketlendirme potansiyeli içeren en önemli konu başlıklarından olan vize muafiyetine ilişkin Brüksel’e iletilen yeni pozisyon belgesi, sürece ilişkin ihtiyatlı iyimserlik oluşmasına neden oldu. Ankara, belgede sunduğu unsurların yeşil ışık alacağı konusunda umutlu.

8.2.2018Dünya
Türkiye karşıtlığında anlaştılar

Türkiye karşıtlığında anlaştılar!

Almanya’daki koalisyon anlaşmasının taslak metninde AB üyelik müzakerelerinde Türkiye ile yeni bir fasıl açılmaması konusunda görüş birliğine varıldı.

7.2.2018Dünya
Bir ülke daha vizeyi kaldırdı

Bir ülke daha vizeyi kaldırdı!

Özbekistan, Türkiye vatandaşlarına 30 gün süreli vize muafiyeti tanıdı.

3.2.2018Ekonomi
İstanbulda Avrupa Birliği sempozyumu

İstanbul'da Avrupa Birliği sempozyumu

İstanbul'da Avrupa Birliği sempozyumu

2.2.2018Merkez
Çavuşoğlu’ndan Kılıçdaroğlu’na Adalar yanıtı: Davet etsin, anlatalım

Çavuşoğlu’ndan Kılıçdaroğlu’na Adalar yanıtı: Davet etsin, anlatalım

CHP’nin bir süredir gündeme getirdiği Ege adalarıyla ilgili olarak Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’ndan CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’na “Davet etsin, belgeleriyle adalar meselesini anlatalım” çağrısı geldi. Kılıçdaroğlu, “Bu adalar bizim mi Yunanistan’ın mı? 4 mil uzakta Keçi Adası var. Bize mi ait? Çipras ziyaret etti. Yunan bayrağı var” demişti.

19.1.2018Gündem
Kritik buluşma 5 Ocakta... Erdoğan o ülkeye gidiyor

Kritik buluşma 5 Ocak'ta... Erdoğan o ülkeye gidiyor

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 5 Ocak’ta Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ile görüşmek için Paris’e gidiyor.

30.12.2017Dünya
Müttefiklerimizden kötü niyet seziyoruz

Müttefiklerimizden kötü niyet seziyoruz

Sud-Ouest gazetesinin sorularını yanıtlayan Türkiye’nin Paris Büyükelçisi İsmail Hakkı Musa, Türkiye ile AB arasındaki ilişkilere değindi.

29.12.2017Dünya
Vize muafiyeti için gözler Beştepe’de

Vize muafiyeti için gözler Beştepe’de

Türkiye'nin, AB’den vize muafiyeti almak için yerine getirmesi gereken son 7 kriter içinde en önemli başlığı oluşturan ‘terörle mücadele tanımı konusunda teknik açıdan bazı değişiklikler’ hazırladığı öğrenildi.

3.12.2017Gündem
Türkiye’den kritik vize hamlesi

Türkiye’den kritik vize hamlesi

TÜRKİYE, Avrupa Birliği ile en önemli konu başlıkları arasında yer alan ancak uzun süredir tıkanıklık yaşanan vize muafiyeti sürecini canlandıracak kritik önemde bir adım attı. Vize serbestisi için tamamlanması gereken son 7 kriter konusunda son dönemde Brüksel’in telkinlerine rağmen herhangi bir girişimde bulunmayan Ankara, kriterleri tamamlama konusunda izlenecek yaklaşımı ve atılacak adımları belirledi. Konuyla doğrudan ilgili dört bakanın ortak çalışması sayesinde oluşturulan Türkiye’nin ‘pozisyon belgesi’ onay sürecinin tamamlanmasının ardından kısa sürede AB’ye iletilerek beklemeye geçilecek.

2.12.2017Dünya
Erdoğan ve Putinden önemli açıklamalar

Erdoğan ve Putin'den önemli açıklamalar

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Putin'in, Soçi'de Devlet Başkanlığı Rezidansı'ndaki görüşmesi saat 17.20'de başladı ve yaklaşık 2 saat 10 dakika sürdü. Görüşmenin ardından heyetler arası görüşmeye geçildi. Daha sonra iki lider ortak açıklama yaptı. Rusya Devlet Başkanı Putin "İlişkilerde, krizden önceki seviyeye ulaştık." dedi ve "Geçen yıldan bu yana oluşan düşüşü telafi edeceğiz." diye konuştu. Erdoğan ise "Suriye'de siyasi bir çözüm olmasında mutabıkız." açıklamasında bulundu. Erdoğan, "Savunma sanayiinde atacağımız adımları önemsiyorum." diye konuştu.

13.11.2017Gündem
Erdoğandan Rusya ziyareti öncesi kritik açıklama: İsmail Kahraman...

Erdoğan'dan Rusya ziyareti öncesi kritik açıklama: İsmail Kahraman...

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Rusya, Kuveyt ve Katar ziyaretleri başladı. Erdoğan, AK Parti'nin TBMM Başkanlığı'na İsmail Kahraman'ı aday göstermesi için "Meclis Başkanlığı'na adaylık hususu her milletvekilinin kendi tercihidir. İsmail beyin bu kararını ben de sizler gibi yeni öğrenmiş bulunuyorum. Bana düşen hayırlı olsun demektir" dedi.

13.11.2017Gündem
Cumhurbaşkanı Erdoğan Ukraynada konuştu

Cumhurbaşkanı Erdoğan Ukrayna'da konuştu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ukrayna Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko ile görüşmesinin ardından ortak basın toplantısı düzenledi. Erdoğan basın toplantısında ABD ile yaşanan vize krizi hakkındaki soruyu da cevapladı. Erdoğan, "Tabi bu karar her şeyden önce çok çok üzüntü verici. Yani Ankara’da büyükelçinin böyle bir kararı alarak uygulamaya sokması üzüntü verici. Dışişleri Bakanlığımız yetkilileri konuyla ilgili bunu duydukları anda girişimlerde bulunmak suretiyle muhataplarını aramışlardır. Tabi bakanımız bana bu konuyu ilettiği anda da kendilerine ben sadece şunu söyledim. "Türkiye bir hukuk devletidir. Her şeyden önce biz bir kabile değiliz. Bir kabile devleti de değiliz. Onların açıkladığı metin ne ise mütekabiliyet esasına dayalı olarak o metnin karşı metnini aynen bizim de Amerika’da yine büyükelçimiz anında açıklasın." Süreç bundan ibarettir" ifadelerini kullandı.

9.10.2017Gündem
Hatay Ekonomisine Can Simidi Aranıyor

Hatay Ekonomisine Can Simidi Aranıyor

Gila Benmayor

14.9.2017Hatayı Keşfet
‘Sayın Merkel, Gabriel Türkleri üzüyorsunuz’

‘Sayın Merkel, Gabriel Türkleri üzüyorsunuz’

Almanya’nın Aşağı Saksonya Eyalet Meclisi Sosyal Demokrat Parti (SPD) milletvekili Mustafa Erkan, Almanya Başbakanı Angela Merkel ile Almanya Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel’e, “Lütfen artık Türkiye’nin üzerinden siyaset yapıp prim çıkarmaya çalışmayalım” diye seslendi.

11.9.2017Dünya
‘Türkiye, Avrupa ailesinin parçası olarak kalmalı’

‘Türkiye, Avrupa ailesinin parçası olarak kalmalı’

ANKARA’nın Avrupa Birliği ile ilişkilerinde olumsuzluğun üst düzeyde olduğu bir ortamda Avrupa Konseyi (AK) Genel Sekreteri Thorbjorn Jagland ile Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron arasında yapılan görüşmenin önemli başlıklarından biri Türkiye oldu. Jagland, önceki gün Paris’te yapılan görüşmede, “Türkiye’nin Avrupa ailesinin parçası olarak kalması gerektiği” mesajını verdi. Fransa ise son dönemde AB içinde Türkiye ile ‘al-ver’ ilkesine dayalı politika izlenmesine karşı çıkan tavrıyla dikkat çekiyor.

1.9.2017Dünya
Kriz gölgesinde AB ile diyalog

Kriz gölgesinde AB ile diyalog

AVRUPA Birliği ile Türkiye, 25 Mayıs’ta Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Birlik kurumlarının liderleriyle Brüksel’de yaptığı toplantının ardından bakanlar düzeyinde yapılacak Siyasi Diyalog Toplantısı için bugün masaya oturuyor. Toplantı, Almanya ile Türkiye arasında gerginliğin tırmandığı bir dönemde yapılması açısından da önem taşıyor. AB içinde Türkiye’ye karşı daha sert tavırdan yana olanları şu ana kadar frenleyen Almanya’nın, Berlin-Ankara hattındaki gerginliği AB boyutuna taşıyıp taşımayacağının ilk sinyalleri de bu toplantıda gelecek.

24.7.2017Dünya
Ömer Çelikten vize serbestisi açıklaması

Ömer Çelik'ten vize serbestisi açıklaması

Türkiye ve AB'nin ortak bir zeminde anlaşarak hızlıca yerine getirebileceğine inandığını dile getiren Çelik, "Ancak bizim atacağımız adımların akabinde, vatandaşlarımıza vizesiz seyahatin artık vakit geçirilmeden tanınması için kesin bir güvence verilmesi gerekiyor" şeklinde konuştu.

18.7.2017Gündem
Bizi övmeniz işinize yarar

Bizi övmeniz işinize yarar

Türkiye-Macaristan İş Forumu’nda konuşan Macaristan Başbakanı Viktor Orban, Türk işadamlarına ‘iş yapmak istiyorsanız Macarlara ders vermeyin. Övmeniz işe yarar” diye konuştu. Başbakan Binali Yıldırım ise vize kolaylığı sağlanmasını istedi.

30.6.2017Ekonomi
Başbakan Yıldırım: Türkiyenin, AB hakkındaki ilk hayal kırıklığı değil; son da olmayacak

Başbakan Yıldırım: Türkiye'nin, AB hakkındaki ilk hayal kırıklığı değil; son da olmayacak

Başbakan Yıldırım: Türkiye'nin, AB hakkındaki ilk hayal kırıklığı değil; son da olmayacak

30.6.2017Ankara
Başbakan Yıldırımdan Macaristana vize çağrısı

Başbakan Yıldırım'dan Macaristan'a vize çağrısı

Başbakan Binali Yıldırım Türkiye-Macaristan Forumu'nda yaptığ ıkonuşmada "Buradan sayın Başbakan'a çağrıda bulunuyorum. İş adamlarından başlayarak vizelerin kolaylaştırılması gerekiyor" dedi.

30.6.2017Gündem
Sırp turizm yazarı Alanyada

Sırp turizm yazarı Alanya'da

Sırp turizm yazarı Alanya'da

22.6.2017Alanya
AB Temsilcisi Türkiye’ye geliyor

AB Temsilcisi Türkiye’ye geliyor

REFERANDUM sürecinde gerilen Türkiye-AB ilişkilerini yeniden rayına oturtma ve hız kazandırma hedefli temaslar kapsamında AB Komisyonu’nun Genişlemeden Sorumlu Üyesi Johannes Hahn, 6 Temmuz’da Türkiye’ye gelecek.

20.6.2017Dünya
Ömer Çelikten AB zirvesi

Ömer Çelik'ten AB zirvesi

Avrupa Birliği (AB) Bakanı ve Başmüzakereci Ömer Çelik, AB Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Christian Berger, delegasyon üyeleri ve AB üyesi ülkelerin büyükelçileri ile görüştü.

20.6.2017Dünya
AB ile proaktif ilişki dönemi

AB ile proaktif ilişki dönemi

AB Komisyonu Başkanı Juncker’in 25 Mayıs’taki görüşmede Cumhurbaşkanı Erdoğan’a ilettiği iki sayfalık belgenin tam metni ortaya çıktı. Belgede AB ve Türkiye’nin inisiyatif alması gerektiği kastedilerek, “İki tarafın proaktif şekilde sürece yeniden bağlanmaya başlama zamanı geldi” denildi.

13.6.2017Dünya
Gümrük Birliği güncellemesi fırsat olsun

Gümrük Birliği güncellemesi fırsat olsun

Gümrük Birliği güncellemesi fırsat olsun

2.6.2017İzmir
MGK’da YPG ve AB vurgusu: Müttefiklikle bağdaşmaz

MGK’da YPG ve AB vurgusu: Müttefiklikle bağdaşmaz

CUMHURBAŞKANI Tayyip Erdoğan, AK Parti Genel Başkanı seçilmesinin ardından ilk kez Milli Güvenlik Kurulu (MGK) toplantısına başkanlık etti. Toplantı sonrası MGK bildirisinde, “Türkiye’nin beklentisi gözardı edilerek, Suriye demokratik güçleri kisvesi altında faaliyet gösteren PKK/PYD-YPG terör örgütüne uygulanan destek politikasının 31.05.2017 16:46dostluk ve müttefiklikle bağdaşmayacağı vurgulanmıştır” ifadesi dikkat cekti. Bildiride AB ile ilişkilerin, verilen taahhütlerin yerine getirilmesi çerçevesinde geliştirilmesinin desteklendiği vurgusu da yapıldı.

31.5.2017Gündem
Avrupayla yola devam

Avrupa'yla yola devam

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın NATO zirvesinde AB yetkilileri ve liderlerle yaptığı görüşmeler ‘yapıcı’ havada geçerken ‘Ankara-Brüksel işbirliğine devam’ mesajları verildi. Avrupa Birliği Konseyi Başkanı Donald Tusk “İşbirliği içinde olunması gerektiğini görüştük” dedi.

25.5.2017Dünya
AB’yle kritik buluşma

AB’yle kritik buluşma

Cumhurbaşkanı Erdoğan, NATO zirvesi çerçevesinde gittiği Brüksel’de bugün AB temsilcileri ile de üçlü bir toplantı yapacak. Buluşma, AB ile gerilimli ilişkilerin seyrini belirleme açısından kritik öneme sahip.

24.5.2017Dünya

Yazar Sonuçları

İyi haber

İHRACAT artışımız aylar itibarıyla rekorlar kırıyor; bu elbette iyi haber. Bir iyi haber daha var: AB ülkeleri ile vize muafiyeti konusunda yapılan müzakereler de iyi gidiyor.

1.6.2018

Çin seferi

10 yılda 10 trilyon dolarlık ithalat hedefi açıklayan Çin’i Türkiye yakından izliyor.

5.5.2018

AB'ye vize muafiyetinde son durum

Göçmen krizinin ardından AB ile Türkiye arasında  imzalanan '18 Mart mutabakatı'nın üzerinden iki yıl geçti, bu süreçte Türkiye üzerine düşeni yaptı ancak Türk vatandaşlarına vize muafiyeti için AB tarafından en ufak bir adım atılmadı. Bizler, AB üyesi ülkelere her gidişimizde o ülkelerin buradaki temsilciliklerinde bitmek bilmeyen vize kuyruklarına girmeye ve vize görevlileri tarafından neredeyse "potansiyel kaçak göçmen" muamelesi görmeye devam ediyoruz. Peki vize muafiyetinde son durum nedir? İşte en yetkili ağızdan  vizede son durum...

30.4.2018