MENÜ

Vergi Kaybı

Vergi Kaybı ile ilgili tüm haberleri, son dakika Vergi Kaybı haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Bugün Vergi Kaybı haberlerinde son durum nedir? İşte tüm flaş gelişmeler...

Toplam 2.664 Vergi Kaybı haberi bulunmuştur.

Vergi Kaybı Haberleri

Mobil iletişim markalarımızın pazar payını yüzde 40a çıkartabiliriz

"Mobil iletişim markalarımızın pazar payını yüzde 40'a çıkartabiliriz"

Mobil İletişim Araçları ve Bilgi Teknolojileri İş Adamları Derneği (MOBİSAD) Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Kemal Turnacı, geçen sene yerli mobil iletişim markaların pazar payının yüzde 12’nin üzerinde olduğunu belirterek, “Bu payı yüzde 40'a çıkartabiliriz. Yerli markalarımız için gerekli teşvik ve düzenlemelerin yapılmasına odaklanmalıyız.” dedi.

3.06.2019Teknoloji
2018de 341 milyar liralık gayrimenkul satıldı

2018'de 341 milyar liralık gayrimenkul satıldı

Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü verilerine göre, geçen yıl 2,5 milyon gayrimenkul el değiştirirken, tapuda bu satışlarda 341 milyar liralık değer ibraz edildi.

9.05.2019Ekonomi
Yurt dışından yasa dışı alışverişin önü kesilecek

Yurt dışından yasa dışı alışverişin önü kesilecek

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın vergi sinyali verdiği yurt dışı alışverişleri gittikçe artıyor. 2018’de ülkeye ‘mektup’ adı altında 60 milyon ticari ürün girdi. Bunların değeri 20 milyarı buluyor.

1.03.2019Ekonomi
Gel farkı izah et

Gel farkı izah et!

Hazine ve Maliye Bakanlığı, satılan konutların tapudaki satış kaydı ile alınan banka kredilerini karşılaştırıp satış bedelini düşük gösteren mükellefleri vergi dairelerine çağırdı. 2018 yılında 4 bin 421 mükellefe ‘Gel aradaki farkı izah et’ diyen Maliye’nin görüşmeleri sonrasında devletin kasasına toplamda 6.8 milyon lira girdi.

18.02.2019Ekonomi
Servetiyle birlikte Brexit’ten kaçıyor

Servetiyle birlikte Brexit’ten kaçıyor

İngiltere’nin en zengin işadamı James Ratcliffe’ın Brexit (İngiltere’nin AB’den ayrılması) yüzünden bütün mal varlığını Monako’ya taşımasının maliyeti, İngiltere için 4 milyar sterlin kadar ‘vergi’ kaybı olarak hesaplanınca ülkede tartışma çıktı.

18.02.2019Dünya
Otomotiv sektörü, süre uzatımı kararından memnun

Otomotiv sektörü, süre uzatımı kararından memnun

Otomotiv Yetkili Satıcıları Derneği (OYDER) Yönetim Kurulu Başkanı Murat Şahsuvaroğlu, ÖTV düzenlemesi sonucu indirim yansımasının sürecek olmasının tüketiciler lehine olumlu havanın devam etmesi anlamına geldiğini belirterek, "Bu durum yeni araç almak isteyenler için de önemli bir teşvik olacaktır." ifadesini kullandı.

1.01.2019Ekonomi
Hükümete iletilen rapora göre tek paket bakkalları vuracak

Hükümete iletilen rapora göre tek paket bakkalları vuracak

Meclis'te görüşmeleri başlayan sağlık paketinde yer alan sigaraya düz paket uygulaması, sigara üreticilerini harekete geçirdi.

5.11.2018Ekonomi
Kira ödemelerinde TLye dönüş için 10 günümüz kaldı

"Kira ödemelerinde TL'ye dönüş için 10 günümüz kaldı"

KMD Yönetim Kurulu Başkanı Yenal Gökyıldırım:"(Kiralamalarda TL'ye dönülmesi) Burada, hangi kurdan dönüleceğine dair ucu açık kalan bir kısım vardı. Onu da önümüzdeki 10 gün içerisinde, biliyorsunuz süre 30 gündü, karşılıklı kazan-kazan anlayışı içinde bir noktaya varılacağını düşünüyoruz.Bu işin daha sürdürülebilir olması için bizim talebimiz kiralamaların TL, avro veya dolar üzerinden değil ciro bazlı olması.Kiralarımızı ciro üzerinden ödemeye başlarsak önümüzdeki dönemlerde ne avroyu, ne enflasyonu ne doları konuşuruz. Bu konu iki tarafı da kazan-kazan anlayışı ile mutlu eder.Kredi kartındaki taksit sınırlandırmasının tekrar gözden geçirilmesi ve rahatlatıcı adımlar atılmasını arzu ediyoruz." açıklamalırnda bulundu.

2.10.2018Ekonomi
Son dakika... Bedelli askerlik düzenlemesi Resmi Gazetede

Son dakika... Bedelli askerlik düzenlemesi Resmi Gazete'de

Bedelli düzenlemesinin de yer aldığı "Askerlik Kanunu ile Bazı Kanunlarda ve 663 Sayılı Kanun Hükmünde Kararname'de (KHK) Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun" Resmi Gazete'de yayımlandı.

3.08.2018Gündem
Bunu yapan sosyal medya fenomeni yandı

Bunu yapan sosyal medya fenomeni yandı

Turizm, moda, güzellik gibi sektörlerde sosyal medya fenomenlerine tanıtım yaptıran şirketlerin ağzı yandı. Şirketten istediği parayı alamayınca karalama kampanyası yürüten kötü niyetli fenomenlere davalar yolda

8.07.2018Gündem
Çok önemli uyarı... Hayalleriniz yıkılmasın

Çok önemli uyarı... Hayalleriniz yıkılmasın

MUĞLA’nın dünyaca ünlü turistik ilçeleri Bodrum, Datça, Marmaris ile Fethiye’de yerli ve yabancıların mülk edinirken korsan emlakçılar tarafından dolandırılmamaları için yetkililerden uyarı geldi.

18.06.2018Gündem
Yılda 500 bin konut yeniden üretilecek

Yılda 500 bin konut yeniden üretilecek

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, 2018 yılında bakanlık gündeminin kentsel dönüşüm olacağını açıkladı. 7 buçuk milyon bağımsız birimin yeniden yapılacağını söyleyen Bakan Özhaseki, “ Şunu açıkça ifade edeyim ki, kentsel dönüşüm çalışmalarında kaybedecek bir dakikamız bile yok. Yılda 500 bin konut yeniden üretilecek” dedi.

17.05.2018Ekonomi
Sosyal medyadan gelen vurgun 20 milyon TLlik kayıp...

Sosyal medyadan gelen vurgun! 20 milyon TL'lik kayıp...

Sosyal medya kayıtdışı ticaretin merkezi oldu. Sadece Instagram’dan günlük 7 milyon TL’lik satış yapılıyor. Değişim ya da iadenin olmadığı bu kanalda sahte veya sorunlu ürün tüketiciyi mağdur ediyor

3.04.2018Ekonomi
Anlık takip başlıyor

Anlık takip başlıyor

Maliye Bakanlığı 2 bin kişinin çalışacağı yeni bir risk analiz merkezi kuruyor. Risk analiz merkezi, mükellefi işe başlama bildiriminden işyerini kapatma sürecine kadar hem genel hem de sektörel düzeyde takip edecek. Belge düzeyinde bütün mal ve hizmet hareketlerini Maliye artık günlük anlık olarak takip edecek.

19.03.2018Ekonomi
2018, yerli yazılım sektörünün altın yılı olacak

"2018, yerli yazılım sektörünün altın yılı olacak"

CPM Yazılım Yönetim Kurulu Başkanı Recep Palamut, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın son günlerde yerli yazılım sektörüyle ilgili açıklamaları sonrası Türk sanayisinin önde gelen firmalarının yerli yazılım konusunda hızlı davranmaya başladığını bildirdi.

12.02.2018Teknoloji
Ev alıp satanlar dikkat 10 başlıkta tapu uyarısı

Ev alıp satanlar dikkat! 10 başlıkta tapu uyarısı

Ev alıp satarken dikkat! Maliye’den 10 başlıkta tapu uyarısı geldi. İster nakit, ister krediyle gerçek değeri bildirin. Müteahhitten, emlakçıdan fatura almayı unutmayın

12.01.2018Ekonomi
Dikkat... Artık onlar konut satamayacak

Dikkat... Artık onlar konut satamayacak!

Realty Co. Dünya Başkanı Fatih Elibol, "Bundan sonra devlet tarafından verilen gayrimenkul sertifikasına sahip emlakçı olmadan kimse gayrimenkulünü satamayacak" dedi.

16.12.2017Ekonomi
Kaçakçılık ‘zirve’ yaptı

Kaçakçılık ‘zirve’ yaptı

DÜNYADA devletlerin tüm çabalarına rağmen yıllık 650 milyar dolar büyüklüğe ulaşan kaçak ticaret pazarı, özel sektörün de önemli mücadele alanlarından birine dönüştü.

16.10.2017Ekonomi
Cepten internete girenler dikkat Yüzde 50 zam...

Cepten internete girenler dikkat! Yüzde 50 zam...

Özel İletişim Vergisi’nin yüzde 7.5’te eşitlenmesinin nedeni, WhatsApp gibi uygulamalarla internetten iletişimin artması. 800 milyon liraya yakın vergi kaybı doğunca data ve internette yüzde 5’lik ÖİV yüzde 50 artırıldı.

30.09.2017Ekonomi
Kaçak azaldı sarma patladı

Kaçak azaldı sarma patladı

Türkiye’de sigara üzerindeki yüksek vergi yükü, önce kaçak sigara satışlarını patlattı şimdi de kayıt dışı sarma sigara gerçeğini gözler önüne serdi. Düzenlemelerle ticareti kolaylaşan açık tütünün 15 binden fazla noktada satılması sonucu, devletin vergi kaybı 7 milyar TL’yi aştı. Maliye ve Emniyet, bu kaybın artmasından endişe ederek Türkiye genelinde ‘duman operasyonu’ başlattı.

30.08.2017Ekonomi
Oyuncakçıda kaçak sigara

Oyuncakçıda kaçak sigara

Kaçak sigara satışı sonunda oyuncakçıya kadar uzadı. Yurtdışından yasal olmayan yollarla Türkiye’ye sokulan kaçak sigaraların satış merkezi konumundaki Tahtakale’de bir mağaza küçüklere oyuncak büyüklere kaçak sigara satıyor. Sipariş halinde gizli depodan çıkan, piyasada 10 liraya satılan sigaralar burada 7 lira. Üstelik alım miktarı artarsa paket başı fiyat 5.5 liraya kadar geriliyor.

31.07.2017Ekonomi
Palandökenden kira sigortası değerlendirmesi

Palandöken'den "kira sigortası" değerlendirmesi

TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken: "Kira sigortası ile konut kiralama işlemlerinin tümü kayıt altında olacak ve devletin vergi kaybı olmayacak" açıklamasında bulundu.

10.07.2017Ekonomi
Korsan yazılıma 5 yıl hapis talebi

Korsan yazılıma 5 yıl hapis talebi

Macaristan merkezli bir şirkete ait navigasyon yazılımlarını korsan olarak satan Türk bir şirketin sahibi hakkında 1 yıldan 5 yıla varan sürede hapis istemi ile dava açıldı.

28.05.2017Ekonomi
Bankamızın arkasındayız

Bankamızın arkasındayız!

Halkbank’ın Eurobond ihracı için yabancı yatırımcılarla yaptığı toplantılardan dönerken ABD’de tutuklanan Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Hakan Atilla’nın durumu ihracı nasıl etkileyecek? Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, talep ve maliyete etkisine zamanla bakacaklarını söylerken Halkbank’ın arkasında olduklarını vurguladı.

11.04.2017Ekonomi

Yazar Sonuçları

Otomotiv sektörü destek nöbetinde

KASIM 2018’de devreye giren ve 30 Haziran’da son bulan ÖTV ve KDV teşvikleri 8 ay boyunca otomotiv sektörü için önemli bir can suyu oldu.

8.07.2019

‘Ferrari’sini yurtdışına isteyen bilge...

İTALYAN süper spor otomobil markası Ferrari’nin Avrupa’da fiyatları 165 bin Euro’dan başlıyor, seri üretim modellerde 260 bin Euro’ya kadar çıkıyor.

4.03.2019

Bakkal Kanber üniversiteliye ‘Umut var’ dedirtti

Bilgi Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkan Yardımcısı Dr. Ecmel Ayral ve öğretim üyesi Doç. Itır Erhart’ın liderliğindeki ekip, yeni projeleri konuşmak için bir araya geldiğinde şu gözlem ortaya çıktı:

12.11.2018

Bakan Albayrak sektörü dinliyor

Eylül ayında otomobil ve hafif ticari araç satışlarındaki yüzde 68’lik kaybın ardından ekim ayında da pazarın 25 bin adedin altında tamamlayacağına ilişkin beklentiler otomotiv sektörünü tam anlamıyla köşeye sıkıştırdı.

28.10.2018

Satıcı değil, kullanıcıyım

UYUŞTURUCU operasyonlarıyla ilgili birçok haberde ‘satıcı değil, içiciyim’ sözünü işitiriz hep...

15.05.2018

Ev tekstili 3 bakan çıkardı, ihracatının kilosu 10 dolara oturdu

TÜRKİYE Ev Tekstili Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TETSİAD) Başkanı Ali Sami Aydın, CNR’da gerçekleşen İstanbul Ev Tekstili Fuarı’nın (EVTEKS) açılışından önceki akşam Başkan Yardımcıları Ali Rıza Hasoğlu, Ahmet Serdar Sütçüoğlu ve Mali Sekreter Abdülhadi Köseoğlu ile durum değerlendirmesi yaparken şu saptamayı ortaya koydu:

26.04.2018

Tatlıtuğ’dan sonra Şıkel de muhasebeciden şikâyetçi

DAHA birkaç ay önce Kıvanç Tatlıtuğ savcılığa şikâyette bulunmuştu... “Muhasebecime vergilerimi ödemesi için 3.5 milyon lira verdim ama sonradan bu vergilerin ödenmediğini öğrendim” diyerek muhasebecisi tarafından dolandırıldığını söylemişti. 

3.04.2018

Kaçakçının aracını ‘dozerle ezme’ ve ‘hapis’ cezası

TV’de, haberlerde izledim... Olay yeri Filipinler: Onlarca lüks ve yeni otomobil yan yana dizilmiş, üzerlerinden dozer geçiyor... Ve tabii kaçakçıların arabaları hurda haline geliyor. Bu işlemi yapan devlet, talimatı veren Filipinler Devlet Başkanı Rodrigo Duterte...

13.02.2018

Şeker piyasası yönetilmiyor denetlenmiyor

Şeker piyasasında son yıllarda yaşanan belirsizliğin devam edeceği anlaşılıyor. Yönetim ve denetimde doğan boşluklar ile yenilenmeyen kotalar nedeniyle kaçak ve vergi kaybının iyice arttığı iddia ediliyor.

23.10.2017

Bütçenin durumu vergi indirimini zorlaştırıyor

MALİYE Bakanlığı bir süredir vergi indirimleri üzerinde çalışıyor. Maliye Bakanı Naci Ağbal, bazı sektörlere dönük kurumlar vergisi indirimlerinin gündemlerinde olduğunu söylüyor.

30.08.2017

Engellileri üzmeyin

UZUN süredir engelli raporu ile vergisiz otomobil alma konusunda okuyuculardan şikayet alıyorum.

30.07.2017