MENÜ

Vergi Beyannamesi

Vergi Beyannamesi ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Vergi Beyannamesi haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 1.524 Vergi Beyannamesi haberi bulunmuştur.

Vergi Beyannamesi Haberleri

Devlet bursluluk sınavı (İOKBS) başvurusu için beyanname nasıl doldurulur Başvuru nasıl yapılıyor

Devlet bursluluk sınavı (İOKBS) başvurusu için beyanname nasıl doldurulur? Başvuru nasıl yapılıyor?

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından İOKBS olarak anılan bursluluk sınavı için başvurular devam ediyor. Yıllık fert başına belirli bir gelirin altında olan öğrencilerin başvurabileceği bursluluk sınavı için gelir beyannamesinin doldurulması ise önem arz edecek. Peki, İOKBS ya da eski adıyla PYBS olarak da bilinen bursluluk sınavı için doldurulması gereken beyanname nedir? İşte, o konu hakkında bazı bilgiler

14.03.2019Eğitim
Herkes müteahhit olamayacak İşte yeni getirilen şartlar

Herkes müteahhit olamayacak! İşte yeni getirilen şartlar

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, yapı müteahhitlerine yönelik sınıflandırma yapan yönetmeliği Resmi Gazete'den duyurdu. Müteahhit olmak için bazı gereklilikler ortaya çıktı.

2.03.2019Ekonomi
Yıllık gelir vergisi beyanname verme dönemi başladı

Yıllık gelir vergisi beyanname verme dönemi başladı

Geçen yıla ait yıllık gelir vergisi beyannamesi 25 Mart'a kadar verilebilecek.

1.03.2019Ekonomi
Kira gelir vergisi ne zaman verilir Kira beyannamesi nasıl verilir

Kira gelir vergisi ne zaman verilir? Kira beyannamesi nasıl verilir?

Kira geliri elde edenler için beyan süreci başladı. Konutta yıllık 4 bin 400, iş yerinde ise 34 bin lira gelir elde eden vatandaşların ödeyeceği kira beyannamesi için süreç başladı. Milyonlarca gayrimenkul sahibinin ödeyeceği kira beyannamesi, 1-25 Mart tarihleri arasında Gelirler İdaresi Başkanlığının internet sitesi üzerinden yatırılabilecek. Peki, kira beyannamesi nasıl verilir? İşte, o konu hakkında bazı bilgiler

1.03.2019Ekonomi
KDV uygulamasında değişiklik

KDV uygulamasında değişiklik

Katma değer vergisi genel uygulama tebliğinde değişiklik yapılmasına dair tebliğ Resmi Gazete'de yayımlandı.

20.02.2019Ekonomi
İnteraktif Vergi Dairesine 5 hizmet daha

İnteraktif Vergi Dairesi'ne 5 hizmet daha

İkinci 100 Günlük İcraat Programı kapsamı kapsamında İnteraktif Vergi Dairesi'ne 5 yeni hizmet eklendi.

19.02.2019Ekonomi
Poşet beyannamesi ne zaman verilecek İşte poşet beyannamesi hakkında son durum

Poşet beyannamesi ne zaman verilecek? İşte poşet beyannamesi hakkında son durum

Çevre Koruma Kanunu kapsamında bazı işletmelerde poşet kullanımının ücretlendirilmesinin ardından poşet beyannamesi süreci başladı. Peki, poşet beyannamesi için 15 Şubat olarak belirlenen süre uzatıldı mı? İşte, poşet beyannamesi hakkında merak edilen bazı bilgiler

15.02.2019Ekonomi
Muhtasar ve prim hizmet beyannamesi ne zaman

Muhtasar ve prim hizmet beyannamesi ne zaman?

Geçtiğimiz bahar aylarında Resmi Gazete'de yayımlanan Muhtasar ve Prim Hizmet Beyannamesi Genel Tebliği’nde Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliği başlıyor. 1 Temmuz tarihinde yürürlüğe girmesi beklenirken ertelenme kararı alınan beyanname, 1 Ekim tarihinde resmen başlamış olacak. Bu tebliğle birlikte yayımlanan Defter Beyan Sistemi için ise son tarih 30 Eylül olarak duyurulmuştu.

26.09.2018Ekonomi
Nefes Kredisi başvuru şartları neler

Nefes Kredisi başvuru şartları neler?

Ticaret Bakanlığı ilk olarak 2016 yılında başlattığı Nefes Kredisi uygulaması bu yıl da devam ediyor. Daha önce TOBB öncülüğünde başlatılan KOBİ'lere yönelik Nefes Kredisi'nde hacim 7.5 milyar lira olmuştu. Peki, Nefes Kredisi başvuru şartları neler?

20.09.2018Ekonomi
İlave istihdama teşvik uygulaması

İlave istihdama teşvik uygulaması

İşverenlerin işe aldıkları ilave çalışan için 12 ay boyunca yararlanacağı gelir vergisi stopajı teşvikinin uygulanmasına ilişkin şartlar belirlendi.    

6.07.2018Ekonomi
Hangi olaylar veraset ve intikal vergisine tabidir

Hangi olaylar veraset ve intikal vergisine tabidir?

Bir kişinin ölümü üzerine, sahibi bulunduğu menkul ve gayrimenkul mallarla bütün hak ve alacaklarının mirasçılarına intikali veraset ve intikal vergisine tabidir. Öte yandan, malların herhangi bir suretle ivazsız (karşılıksız) bir şekilde bir şahıstan diğer şahsa intikali halinde de veraset ve intikal vergisi ödenmesi gerekmektedir.

3.07.2018Gündem
Yapılandırmalardan 21 milyar lira ek gelir

Yapılandırmalardan 21 milyar lira ek gelir

MALİYE Bakanı Naci Ağbal, geçmişteki ve yeni yapılandırmadan bu yıl bütçeye 21 milyar liralık gelir gelmesinin beklendiğini söyledi.

13.06.2018Ekonomi
MHPnin seçim bildirgesi açıklandı... Bahçeli: Pişmanlık yaşayan ülküdaşım  ile kucaklaşmaya hazırım

MHP'nin seçim bildirgesi açıklandı... Bahçeli: Pişmanlık yaşayan ülküdaşım ile kucaklaşmaya hazırım

MHP'nin seçim beyannamesi iki bölümden oluşuyor. İlk bölümünde 15 Temmuz  darbe girişiminin ardından halk oylamasına giden süreç ve cumhurbaşkanlığı hükümet sisteminin gerekçeleri ve neler getirdiği ile Cumhur İttifakı'nın hedefleri yer alıyor. Bahçeli, bildirgeyi açıklarken "İşte Milliyetçi Hareket, işte fazilet, işte adam gibi adamlık" dedi. Bahçeli'nin bu sözlerini salonda bulunanlar ayakta alkışladı. Bahçeli, "İYİ Parti de dahil alayı PKK'lı Demirtaş'ın serbest bırakılmasını istiyorlar. Buradan diyorum, pişmanlık yaşayan, hatasını anlayan her ülküdaşım ile kucaklaşmaya hazırım" dedi..

26.05.2018Gündem
İlk detaylar geldi: Beyannamede af...

İlk detaylar geldi: Beyannamede af...

Anadolu Ajansı'nın haberine göre MHP'nin seçim beyannamesinde, emeklilikte yaşa takılanların mağduriyetlerinin giderilmesi, vatandaşın kredi ve kredi kartı borcuna yapılandırma, sınavsız üniversite ile ekonomide ihtiyaç duyulan yapısal reformlar bulunuyor. MHP "Cumhur İttifakı" sloganlarının yanında "Hilale yıldız ol" sloganı da kullanılacak.

25.05.2018Gündem
3600 ek gösterge nedir Ek göstergenin maaşa etkisi nasıl olacak

3600 ek gösterge nedir? Ek göstergenin maaşa etkisi nasıl olacak?

Ek gösterge, son günlerde polis, öğretmen ve birçok kamu personelinin gündemindeki önemli husus oldu. AK Parti'nin seçim beyannamesinin içerisinde açıklanan 3600 ek gösterge değişikliği, kamudan emekli olacak bazı memurların emekli maaşlarında bir miktar artışa imkan tanıyacak. Peki, polis, öğretmen, hemşire ve din görevlilerine verileceği ifade edilen ek gösterge nedir? İşte, konuyla ilgili detaylar ve Bakan Naci Ağbal'ın açıklamaları

25.05.2018Ekonomi
Muharrem İnce: Bayrama giden Suriyeliyi almam

Muharrem İnce: Bayrama giden Suriyeli'yi almam

Canlı yayında gazetecilerin sorularını yayınlayan CHP’nin cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıkladığı Atatürk Havalimanı'na 'millet bahçesi' projesi için "Atatürk Havalimanı'nın olduğu yere park yapacaksa hiç itirazım yok. Zaten o yapamayacak, ben yapacağım. Ben devam ettiririm onu." diye konuştu. İnce, Fetullahçı Terör Örgütü elebaşı Fetullah Gülen’in ABD’den usulüne uygun istenmediği iddiasında ısrar ederek, “ABD FETÖ’yü vermez, Tayyip Erdoğan da istemez." dedi. İnce, “4.5 milyon Suriyeli Türkiye’de yaşıyor. Bayram’da gidiyor 72 bin kişi, 1 hafta 10 gün kalıyor, sonra geri dönüyor. Eğer sen gidip 10 gün kalıp geri gelebiliyorsan kal orada devamlı. Ne diye geliyorsun, tatile mi geliyorsun? Demek ki şartların uygun. Gittikten sonra kapatırım kapıyı kalırsın. Burası aşevi mi? Benim ülkemin insanları işsiz” ifadelerini kullandı.

24.05.2018Gündem
KDV uzatıldı mı Gelirler İdaresi açıklama yaptı

KDV uzatıldı mı? Gelirler İdaresi açıklama yaptı

KDV Beyannamesi ile birlikte Muhtasar Beyannameler, Damga Vergisi Beyannameleri için belirlenen süre, Gelirler İdaresi Başkanlığı tarafından duyuruldu. Bakanlığa iletilen talepler nedeniyle uzatılma kararı alınan KDV Beyannamesi, birçok vatandaşın araştırdığı konu olmaya devam ediyor. Peki, KDV Beyannamesi ne zamana kadar verilebilecek? İşte, konuyla ilgili detaylı bilgiler

24.05.2018Ekonomi
KOSGEB kredisi nasıl alınır Destek kredisi başvuru şartları neler

KOSGEB kredisi nasıl alınır? Destek kredisi başvuru şartları neler?

Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB), kendi işini kurmak isteyen vatandaşlar için pek çok fırsat sunuyor. KOSGEB destek kredisi için almak isteyen vatandaşların istenen şartlara uygun olması ve gerekli evrakları tamamlaması gerekiyor. Peki KOSGEB kredisi nasıl alınır? Destek kredisi başvuru şartları neler?

7.05.2018Ekonomi
Bakandan ÖTV indirimi iddiasına yanıt

Bakandan 'ÖTV indirimi' iddiasına yanıt

Maliye Bakanı Naci Ağbal, akaryakıtta ÖTV indirimi olabileceği iddialarına ilişkin konuştu. Bakan Ağbal, "Şu an itibariyle akaryakıt ürünlerinde ÖTV'nin aşağı çekilmesi yönünde bir çalışma yok" dedi. Bakan Ağbal, S&P'nin not indirimine ilişkin ise "Zamanlaması ilginç" dedi. Bakan Ağbal, emeklilerin 1000 TL'lik ilk ikramiyeyi bu Ramazan Bayramı öncesi alacağını açıkladı.

2.05.2018Ekonomi
KDV uzatıldı mı sorusuna bakanlıktan önemli duyuru

'KDV uzatıldı mı' sorusuna bakanlıktan önemli duyuru

Gelirler İdaresi Başkanlığı'nın (GİB) internet üzerinden kabul ettiği E Beyanname girşi sistemi, KDV Beyannamesinin son günü olan 24 Nisan tarihinde hata verdi. Saat 17.00'a kadar tamamlanması gereken KDV Beyannamesi için sisteme ulaşamayan vatandaşlar, KDV uzatıldı mı sorularını yöneltti. Gelirler İdaresi Başkanlığı, konuyla ilgili önemli bir duyuru gerçekleştirdi. İşte, KDV uzatıldı mı sorusuna cevap arayan vatandaşlar için o duyuru

24.04.2018Ekonomi
Yurtdışı sitelerden alışveriş limiti 22 avroya düştü

Yurtdışı sitelerden alışveriş limiti 22 avroya düştü

HÜKÜMET, yurtdışı internet sitelerinden yapılan alışveriş sınırını ikinci kez düşürdü. Daha önce 75 avroluk sınırı 30 avroya indiren hükümet, dün de 22 avroya düşürdü. Kitap kurtlarına ise müjdeli haber geldi. Kitap veya benzeri basılı yayın alışverişinda ise 150 avroya kadar gümrük vergisi ödenmeyecek. Bu kararlar 26 Nisan’dan itibaren geçerli olacak.

12.04.2018Ekonomi
İnternetten alışverişte yeni dönem... Tek istisna kitap

İnternetten alışverişte yeni dönem... Tek istisna kitap

Hükümet yurtdışı internet sitelerinden yapılan alışveriş sınırını ikinci kez düşürdü. Daha önce 75 Euro'luk sınırı 30 Euro'ya indiren hükümet, dün de 22 Euro'ya düşürdü. Kitap kurtlarına ise müjdeli haber geldi. Kitap veya benzeri basılı yayın alışverişinde ise 150 Euro'ya kadar gümrük vergisi ödenmeyecek. Bu kararlar 26 Nisan’dan itibaren geçerli olacak.

12.04.2018Ekonomi
Nefes kredisi nedir Kimler nefes kredi alabilir, başvuru şartları neler

Nefes kredisi nedir? Kimler nefes kredi alabilir, başvuru şartları neler?

Düşük faiz oranlarıyla geçtiğimiz sene KOBİ’lerin ilgi odağı olan Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Nefes Kredisi Projesi bu yıl da yoğun talep görüyor. Eczaneler, kooperatifler, döviz büfesi/bürosu, factoring şirketleri, emlakçılar, mali müşavirler Nefes Kredisi'nden faydalanamıyor. Peki Nefes kredisi nedir? Kimler nefes kredi alabilir, başvuru şartları neler?

4.04.2018Ekonomi
Nefes Kredisi nedir 2018 Nefes Kredisi başvuru şartları

Nefes Kredisi nedir? 2018 Nefes Kredisi başvuru şartları

İlk kez geçtiğimiz yıl Nefes Kredisi 2018 yılında da devam edecek. Bir üyenin maksimum 200 bin lira kredi kullanabildiği Nefes Kredisi, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği'ne (TOBB) bağlı oda ve borsalara üye olan KOBİ'lere yıllık %9.9 faiz oranı ile verilecek. Peki Nefes Kredisi nedir? 2018 Nefes Kredisi başvuru şartları şartları neler? İşte Binali Yıldırım'ın da açıklamada bulunduğu Nefes Kredisi ile ilgili merak edilenler!

2.04.2018Ekonomi
Bu gece 23.59a kadar süreniz var

Bu gece 23.59'a kadar süreniz var!

Ticari, zirai ve mesleki faaliyetinden dolayı gerçek usulde vergilendirilen yaklaşık 1 milyon 880 bin gelir vergisi mükellefinin, geçen yıla ilişkin yıllık gelir vergisi beyannamelerini bugün sonuna kadar vermesi gerekiyor. Evini veya iş yerini kiralayan yaklaşık 1,5 milyon kişi de beyannamelerini bugün verecek.

2.04.2018Ekonomi
BES’den ayrılanlara yapılan ödemeler beyan edilecek mi

BES’den ayrılanlara yapılan ödemeler beyan edilecek mi?

Bireysel Emeklilik Sistemi'nden (BES) ayrılanlara yapılan ödemelerin beyan edilip edilmeyeceği vatandaşlar tarafında büyük bir merakla sorgulanan ve araştırılan konular arasında yer alıyor. Öte yandan Eurobond'dan elde edilen gelirlerin vergisinin nasıl hesaplandığı da merak ediliyor. İşte detaylar.

7.03.2018Gündem
Günlük haftalık kiralık ev ve yazlık için kira beyannamesi verilir mi

Günlük haftalık kiralık ev ve yazlık için kira beyannamesi verilir mi?

Günlük ya da haftalık ev kiralayan mal sahiplerinin araştırdığı konulardan birisi de kira beyannamesi oldu. Ticari sıfatla kullanılan ve defter tutma zorunluluğu bulunan bu dairelerin beyanname koşulları biraz daha farklı işliyor. Yazlık evin kira geliri beyannamesi olup olmadığı da aynı koşullar dahilinde merak edilen konular arasında yer alıyor. Peki, yazlık ev ile günlük ve haftalık kiralık ev için beyanname verilme koşulu bulunuyor mu?

7.03.2018Gündem
KOSGEB destek kredisi nasıl alınır KOSGEB destek kredisi başvuru şartları

KOSGEB destek kredisi nasıl alınır? KOSGEB destek kredisi başvuru şartları

Küçük ve Orta Ölçekli Sanayiyi Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı yani bilinen adıyla KOSGEB, kendi işini kurmak isteyen küçük girişimcilere yardım etmek, onları kalkındırmak ve ekonomik faaliyetlerine katkıda bulunmak amacıyla destek kredisi veriyor. Bu krediden yararlanmak isteyen vatandaşlar, krediyi almak için ne gibi şartların olduğunu merak edip araştırıyor. Peki, KOSGEB destek kredisi nasıl alınır?

7.03.2018Gündem
Kaç arabadan sonra vergi vermeye başlarım

Kaç arabadan sonra vergi vermeye başlarım?

Araç alım-satım vergisiyle ilgili birçok detay, araç alım-satımı yapan vatandaşlar tarafından büyük bir merakla sorgulanan ve araştırılan konular arasında yer almaya devam ediyor. Araç alım-satım ticaretiyle ilgilenen vatandaşlar, "kaç arabadan sonra vergi vermeye başlarım?" sorusunu soruyorlar. İşte, kaç arabadan sonra vergi vermeye başlarım sorusunun yanıtı.

6.03.2018Gündem
Kira gelir vergisi nasıl hesaplanır 2018 Kira beyannamesi için istisna tutarı ne kadardır

Kira gelir vergisi nasıl hesaplanır? 2018 Kira beyannamesi için istisna tutarı ne kadardır?

Kira geliri elde edenlerin merak ettiği konular sorgulanmaya devam ediliyor. Kira vergisi hesaplama işlemi üzerinden ne kadar beyanname verebileceklerini öğrenen ev sahipleri, kira gelir vergisinin yanı sıra istisnai durumları da sorguluyor. Peki, Kira gelir vergisi hesaplama işlemi nasıl yapılır? Ödenecek olan vergiyi götürü gider ve gerçek giderler azaltır mı? İşte, kira gelir vergisi hakkında detaylı bilgiler

6.03.2018Gündem

Yazar Sonuçları

Yurtiçi faiz gelirlerinin beyanı gerekmiyor

BAKKAL, kasap, manav olsun, avukat, doktor, mimar olsun 2018’de elde ettikleri gelirleri için beyanname verecekler. Son günler artık, haftaya pazartesiye (25 Mart) kadar gelir vergisi beyannamesinin vergi dairesine iletilmesi gerekiyor. 2018’de mülkü üzerinden kira geliri elde edenler de, mülkünü satıp kazanç elde edenler de aynı şekilde... Belirlenen kriterler çerçevesinde kazançlarını beyan edecekler.  

20.03.2019

Beyannameler Maliye’ye nasıl ulaştırılacak?

KİRA gelirlerinde, verginin hesaplanmasında kritik noktaları çarşambadan itibaren ayrıntılarıyla ele aldık.

5.03.2019

Kira gelirlerini kim beyan edecek?

Kira gelirlerinin beyanı sırasında birçok özellikli konu var. Kimi mülk sahipleri, kira geliri elde etse de beyanname vermeyecek. Kimi mülk sahipleri, kira geliri elde etmemiş olsa da beyanname verecek. Merak edilen tüm ayrıntıları 5 gün boyunca ele alıyoruz...

27.02.2019

Mart ayında kimler beyanname verecek?

Beyan dönemi yaklaşıyor. Mart ayının 1’i ile 25’i arasında gelir vergisi beyannamesi verilecek. Tabi ki en çok merak edilen de şu: Gelirin türüne göre, ne kadar kazanç elde edildiğinde beyanname verilecek? Beyanname vermek için belirlenen sınırlar her yıl güncellenerek yeniden açıklanıyor.

20.02.2019

Hem sigaraya zam yok hem de tedavi bedava

HÜKÜMET, sigara enflasyonu arttırıyor diye firmalara zam yaptırmıyor. Bir yandan da sigaranın bırakılması için ücretsiz sağlık hizmeti kampanyası başlatıyor.

16.01.2019

Hangi çekilişlerde vergi var?

MERAKLA beklenen çekiliş, yılbaşı gecesi yapıldı. Büyük ikramiye tam bilete çıktı, 70 milyon liraya tek bir kişi sahip oldu. Yılbaşı özel çekilişinin ikinci büyük ikramiyesi 7 milyon lirayı ise, çeyrek bilet alan dört talihli paylaşacak. Üçüncü büyük ikramiye de milyonluk; 1 milyon lira...

2.01.2019

Okul faturalarının vergi avantajı var mı?

30 yaşın üstünde olanlar hemen hatırlayacaktır...

26.09.2018

Huzur hakkı mı, kâr payı mı?

Hürriyet'te Dinçer Gökçe’nin haberinde (29.08.2018) okumuştum...

11.09.2018

TL mevduatta vergi avantajı

GEÇEN hafta itibariyle faiz gelirlerinden kesilen vergilerde değişiklik yapıldı.

4.09.2018

Gülşen Hanım’ın vergi soruları

GÜLŞEN Hanım ilettiği elektronik postasında soruyor: “İstanbul’daki evimi yılın başında aylık iki bin liradan kiraya verdim. Daha önce hiç kira geliri de elde etmedim, vergi de vermedim. Ne yapmam gerekiyor?”

14.08.2018

Beyanname vermek için son günler

GELİR Vergisi beyannamesi, normalde mart ayının 25’ne kadar Maliye’ye verilebiliyor.

27.03.2018

Gayrimenkul ve hisse senedi satanlar beyanname verecek mi?

GAYRİMENKUL için alım tarihinden 5 yıl sonra, hisse seneti içinse alım tarihinden 2 yıl sonra satış yapıldığında gelir vergisi ödenmiyor.

20.03.2018

Hangi faiz gelirleri için beyanname verilecek?

GELİR vergisi beyanı için süre azalıyor. 26 Mart pazartesi son gün. Geçen hafta kira gelirlerinin beyanı açısından konuyu detaylarıyla ele almıştık. Bugün faiz geliri elde edenler için beyan durumuna göz atıyoruz.

13.03.2018

Kira gelirinde vergi nasıl hesaplanıyor?

Salıdan bugüne konut kira gelirlerini ve işyeri kira gelirlerinin vergilendirilmesini örneklerle irdeledikten sonra bugün beyanname vermenin yöntemlerini ve verginin hesaplanmasındaki dilim ve oranları ele alıyoruz. Yazlıklardan elde edilen ve günlük-haftalık kiralanan taşınmazlardan elde edilen gelirlerin püf noktalarını da ayrıca açıklıyoruz.

9.03.2018