MENÜ

Vergi Artışı

Vergi Artışı ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Vergi Artışı haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 4.360 Vergi Artışı haberi bulunmuştur.

Vergi Artışı Haberleri

Ev sahipleri daha fazla vergi ödeyecek

"Ev sahipleri daha fazla vergi ödeyecek"

"Ev sahipleri daha fazla vergi ödeyecek"

13.12.2017Merkez
Dolar haftaya böyle başladı

Dolar haftaya böyle başladı

Geçtiğimiz haftayı 3.85 seviyesinden tamamlayan dolar kuru, yeni haftaya da aynı seviyelerden başladı. Piyasalar diplomatik gelişmeleri takip etmeyi sürdürüyor.

13.11.2017Ekonomi
Yavuz Dizdar: Çocukların beslenmesi için ciddi sıkıntı oluşturur

Yavuz Dizdar: 'Çocukların beslenmesi için ciddi sıkıntı oluşturur!'

İstanbul Üniversitesi Onkoloji Enstitüsü Radyasyon Onkolojisi Bölümü Öğretim Görevlisi Dr. Yavuz Dizdar, "Meyve suyu nektarlarına vergi getirilemez, kabul edilebilir bir şey değil. Meyve suyu nektarlarını diğer içecek ürünleriyle bir tutmak mümkün değildir. Meyve suyu nektarları çok sağlıklıdır ve bu durum özellikle çocukların beslenmesi için ciddi sıkıntı yaratır" dedi.

10.11.2017Gündem
Dr. Yavuz Dizdar: Meyve suyu nektarına ÖTV getirilmesi kabul edilemez

Dr. Yavuz Dizdar: Meyve suyu nektarına ÖTV getirilmesi kabul edilemez

Dr. Yavuz Dizdar: Meyve suyu nektarına ÖTV getirilmesi kabul edilemez

10.11.2017Merkez
Sigaraya zam yok, içkiye var

Sigaraya zam yok, içkiye var

Sigara ve içkide her yıl temmuz ve ocakta üretici enflasyon oranına göre Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) zammı yapılıyor. Hükümetin bu yılın başında içkide vergiyi artırması, sigarada ise aynı bırakması bekleniyor. Nedeni ise sigara zammının enflasyonu daha fazla arttırıyor olması.

30.10.2017Ekonomi
Japonyanın gündeminde vergi arttırımı var

Japonya'nın gündeminde vergi arttırımı var

Japonya'da, ekonomi alanında cesur politikaları ile bilinen Başbakan Şinzo Abe'nin temsilciler meclisinde üstünlük sağladığı seçimlerin ardından ülke borsasında yükseliş ivme kazanırken, gözler Japonya Merkez Bankası (BoJ) başkanlık seçimleri ile tüketim vergisi artırımına çevrildi.

24.10.2017Ekonomi
Vergide ‘ben yaptım oldu’ olmaz

Vergide ‘ben yaptım oldu’ olmaz

Cumhurbaşkanı Erdoğan, vergi artışlarının millete doğru izah edilmesi gerektiğini söyleyerek, “Aksi takdirde ‘Ben yaptım oldu’ anlayışına her konuda olduğu gibi ekonomide de yoktur” dedi. Erdoğan faizin istediği düzeye düşmediğine de dikkat çekerek enflasyonun yüksek faiz nedeniyle yüksek olduğunu belirtti.

3.10.2017Ekonomi
Cumhurbaşkanı Erdoğandan flaş vergi mesajı

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan flaş vergi mesajı

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti grup toplantısında konuşuyor. Erdoğan, Kuzey Irak’taki tartışmalı referandum için “Şimdilik sadece belirli ambargolarla yetiniyoruz, bu artarak devam edecektir. Kuzey Irak yönetiminin bir an önce aklını başına devşirmesini ümit ediyoruz” dedi. Yüksek faiz oranlarını da eleştiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Şu anda piyasa faizlerinin yüzde 20’yi yakaladığı bir dönemdeyiz. Yatırımcı yatırım yapabilir mi? Ondan sonra lanet ile karşı karşıya kalırız. Birçok sefil ailelerle karşı karşıya kalırız" diye konuştu. Erdoğan, "İcap ettiğinde vergi artışı yapılmaz mı elbette yapılır. Ama bir şartla: Ortaya çıkan yükü doğru hesaplayarak, millete bunu en başta izah etmemiz, insanları, yapacakları fedakarlıkla elde edilen kaynağı nereye kullanacağımıza ikna etmemiz şartıyla tabii ki bunu yapabiliriz. Aksi takdirde ben yaptım oldu anlayışına her konuda olduğu gibi ekonomi politikalarında yer yoktur" dedi.

3.10.2017Haber
Cumhurbaşkanı Erdoğandan flaş vergi mesajı

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan flaş vergi mesajı

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti grup toplantısında konuştu. Erdoğan, MTV'ye ilişkin "İcap ettiğinde vergi artışı yapılmaz mı elbette yapılır. Ama bir şartla: Ortaya çıkan yükü doğru hesaplayarak, millete bunu en başta izah etmemiz, insanları, yapacakları fedakarlıkla elde edilen kaynağı nereye kullanacağımıza ikna etmemiz şartıyla tabii ki bunu yapabiliriz. Aksi takdirde ben yaptım oldu anlayışına her konuda olduğu gibi ekonomi politikalarında yer yoktur" dedi. Vatandaşa yastıkaltı altın çağrısı yapan Erdoğan, "Altın tahvili uygulamasını çok çok önemli görüyorum. Yastığın altında veya kolumuzdaki altınlar bize bir şey kazandırmaz. Vatandaşlarımızı yastık altındaki altınlarını bu şekilde değerlendirerek hem kendisine hem de ülkemizin gelişmesine katkı sağlayamaya davet ediyorum" diye. Cumhurbaşkanı konuşmasında Geogre Orwell'in 'Hayvan Çiftliği' kitabına da atıfta bulundu,

3.10.2017Gündem
Atamalarda liyakat kurumlarda kalite

Atamalarda liyakat kurumlarda kalite

TÜRKİYE Sanayici ve İşadamları Derneği (TÜSİAD) Başkanı Erol Bilecik ile başkan olmasının ardından ikinci kez bir araya geldik. Sakin ve yapıcı kişiliği ile dikkat çeken Bilecik’in bu tavrı Kurum’un son aylarda Ankara ile ilişkilerine de yansımış durumda ki 1-2 yıl önceki gerilim yok bugün. Türkiye gündeminin baş döndürücü bir hızla değiştiğine dikkat çeken Bilecik, “İnşallah biz masadan kalkana kadar gündem değişmez” diyerek başlıyor sorularımızı cevaplamaya...

2.10.2017Ekonomi
MTV zammı ardından fiyatlar ne kadar oldu MTV 2018 hesaplama

MTV zammı ardından fiyatlar ne kadar oldu? MTV 2018 hesaplama

MTV'ye (Motorlu Taşıtlar Vergisi) yapılan yüzde 40 zammın ardından 2018 fiyatları merak konusu oldu. Milyonlarca araç sahibini yakından ilgilendiren zam, 2018 yılında binek araçlar için uygulanacak. %40 civarında gerçekleşecek olan zam, aracın yaşı ve motor büyüklüğüne göre değişiklik gösterecek. Peki MTV zammı ardından fiyatlar ne kadar oldu? MTV 2018 hesaplaması nasıl yapılıyor?

2.10.2017Ekonomi
MTV zammıyla ilgili flaş gelişme... Zam oranı düşürülecek

MTV zammıyla ilgili flaş gelişme... Zam oranı düşürülecek

MTV zammıyla ilgili flaş bir gelişme yaşandı. Hükümet Sözcüsü Bekir Bozdağ, MTV zammı konusunda yapılan değerlendirme sonrasında zam oranının düşürüleceğini ifade etti. Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek de katıldığı programda MTV zammından etkilenecek araçlarla ilgili açıklamada bulundu.

2.10.2017Ekonomi
Başbakan Yıldırım: Kuzey Iraktaki yönetim bundan sonrasının tek sorumlusudur (2)

Başbakan Yıldırım: Kuzey Irak'taki yönetim bundan sonrasının tek sorumlusudur (2)

Başbakan Yıldırım: Kuzey Irak'taki yönetim bundan sonrasının tek sorumlusudur (2)

30.9.2017İzmit
Vergi artışı sürpriz oldu

Vergi artışı sürpriz oldu

Bankacılar, kurumlar vergisindeki 2 puanlık artışı konuşuyor, bilançolara etkisini hesaplamaya çalışıyor. QNB Finansbank da enine boyuna değerlendirme yapacak ancak bankanın Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Aras, Maliye Bakanı’nın daha önceki açıklamalarının hep vergi indirimine yönelik olduğunu belirterek “Bu artış bizim açımızdan sürpriz oldu” diye konuştu.

29.9.2017Ekonomi
Vergi dilimlerindeki artış maaşlara nasıl yansıyacak

Vergi dilimlerindeki artış maaşlara nasıl yansıyacak?

Türk-İş yönetimi, çalışanların yüzde 27 olan üçüncü dilimdeki gelir vergisi oranının yüzde 30'a yükseltilmesi yönündeki çalışmanın geri çekilmesi için Başbakan Yıldırım ve Maliye Bakanı Ağbal'a mektup gönderdi.

29.9.2017Ekonomi
Toyota Türkiye CEOsu Bozkurt: Kimse durduk yere vergi artışı açıklamıyor

Toyota Türkiye CEO'su Bozkurt: Kimse durduk yere vergi artışı açıklamıyor

Toyota Türkiye CEO'su Bozkurt: Kimse durduk yere vergi artışı açıklamıyor

29.9.2017Merkez
Yeni MTV ödeme tablosu nasıl olacak Zam ardından MTV hesaplamanın yolu

Yeni MTV ödeme tablosu nasıl olacak? Zam ardından MTV hesaplamanın yolu

MTV'ye yapılan yüzde 40 zammın fiyatlara nasıl yansıdığı araç sahipleri tarafından merak konusu oldu. Yeni fiyatları merak eden vatandaşlar MTV hesaplaması yapıyor. Peki hangi araç ne kadar motorlu taşıl vergisi ödeyecek. İşte Yeni MTV ödeme tablosu!

29.9.2017Ekonomi
JP Morgandan vergi artışı uyarısı

JP Morgan'dan 'vergi artışı' uyarısı

Uluslararası yatırım bankası JP Morgan, Türkiye için büyüme tahminini koruduğunu ancak tahminlere yönelik risklerin dezavantaja dönüştüğünü bildirdi.

29.9.2017Ekonomi
Katmerli vergi

Katmerli vergi

Hükümetin TBMM’ye sunduğu 130 maddelik torba tasarı kamuoyunda tepkilere neden olurken, paketin detaylarında yeni düzenlemeler de dikkat çekiyor. Paketle hükümet araçlarda değer artış yönetimiyle katmerli vergi artışının yolunu açtı.

28.9.2017Ekonomi
CHPli Erdoğdu: Hükümet halka ekonomik darbe yapma hazırlığı içindedir

CHP'li Erdoğdu: Hükümet halka ekonomik darbe yapma hazırlığı içindedir

CHP'li Erdoğdu: Hükümet halka ekonomik darbe yapma hazırlığı içindedir

28.9.2017İstanbul
Vergi artışı orta sınıfa fatura edilen OVP

Vergi artışı orta sınıfa fatura edilen OVP

Hani şu köprüler yollar var ya; “Kamu-Özel işbirliği” olarak adlandırılan yöntemle inşa edilen ve işletilecek olan köprü ve otoyollar. Devletin bu projelere baştan günlük araç geçiş garantisi verdiği, hani “geçseniz de geçmesiniz de” bedelini ödeyeceğiniz köprüler. Özellikle binek aracı olup da, “ben nasılsa oradan geçmiyorum” diyerek omuz silkenler, en başta siz; geçmeseniz de onların bedelinin cebinizden çıktığını fark etmeye başlayacaksınız. Nasıl mı? Yılbaşından itibaren en az yüzde 40 artacak olan motorlu taşıtlar vergisini ödediğinizde.

28.9.2017Ekonomi
Ertem: Vergi oranlarında telaşa gerek yok

Ertem: Vergi oranlarında telaşa gerek yok

Cumhurbaşkanlığı Ekonomi Başdanışmanı Cemil Ertem, Maliye Bakanlığı'nı son zamlardan sonra şu sözlerle eleştirdi: "Vergi oranlarında telaşa neden olacak bir bütçemiz yok. Bütçe ağının milli gelire oranına göre artış gereksiz" dedi.

28.9.2017Ekonomi
Yeni yılda MTV ne kadar olacak İşte o rakamlar

Yeni yılda MTV ne kadar olacak? İşte o rakamlar

2018-2020 yıllarına ait Orta Vadeli Program (OVP) hedeflerine ulaşmak için hükümet yeni bir torba yasa hazırladı ve bu yasada harcamalara yönelik alınan vergi artışları ve tasarruflar dikkat çekti. 28 milyar liralık bu tedbir paketine göre Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) otomobillerde yüzde 40 artırılırken, Gelir Vergisi yüzde 30’a, finans sektöründeki Kurumlar Vergisi oranı ise yüzde 22’ye çıkartılıyor.

27.9.2017Ekonomi
Son dakika haberi... Bakan açıkladı: MTV yüzde 40 artacak

Son dakika haberi... Bakan açıkladı: MTV yüzde 40 artacak

Son dakika haberi! Maliye Bakanı Naci Ağbal, açıklamalarda bulundu. Maliye Bakanı Naci Ağbal, binek otomobil MTV’sinin 2018’de yüzde 40 artacağını açıkladı.

27.9.2017Ekonomi
Otomobil ve hafif ticari araç pazarı Ağustosta yüzde 1.4 arttı

Otomobil ve hafif ticari araç pazarı Ağustos'ta yüzde 1.4 arttı

Otomobil ve hafif ticari araç pazarı Ağustos'ta geçen yılın aynı ayına kıyasla yüzde 1.4 artarak 72,536 adete çıkarken, sekiz aylık dönemdeki daralma yüzde 2.3'te kaldı.

6.9.2017Ekonomi
Vergi artışı yok

Vergi artışı yok

Yılın ilk altı ayında bütçede 25.2 milyar liralık açık oluşurken, Maliye Bakanı Naci Ağbal, ikinci yarıda desteklerin ve ertelemelerin sona ermesiyle daha iyi bir performans sağlanacağını belirtti. Ağbal, yılın sonuna kadar hiçbir vergi artışı da planlamadıklarını söyledi.

17.7.2017Ekonomi
Maliye Bakanı Ağbal: Ocak-haziran dönemi bütçe açığı 25,2 milyar lira olmuştur

Maliye Bakanı Ağbal: Ocak-haziran dönemi bütçe açığı 25,2 milyar lira olmuştur

Maliye Bakanı Ağbal: Ocak-haziran dönemi bütçe açığı 25,2 milyar lira olmuştur

17.7.2017Ankara
Naci Ağbal açıkladı: Yıl sonuna kadar vergi artışı yok

Naci Ağbal açıkladı: Yıl sonuna kadar vergi artışı yok

Maliye Bakanı Naci Ağbal ekonomide gelişmelerle ilgili açıklamalarda bulundu.

17.7.2017Ekonomi
Genç veliahta seleften biat

Genç veliahta seleften biat

Suudi Arabistan Kralı Selman, İran’la gerilim, Katar krizi, düşük petrol fiyatları ile mücadele ettiği bir dönemde yeğeni Muhammed bin Nayif’i azledip oğlu Muhammed bin Selman’ı (32) veliaht prens yaptı. Suudi televizyonları genç Prens’in selefi Nayif’in (57) elini öperken görüntülerini yayınladı. Prens Nayif ise yeni veliahta bağlılık sözü verdi.

21.6.2017Dünya
Gözler orta sınıfta

Gözler orta sınıfta

Almanya’da 24 Eylül’de yapılacak Federal Meclis seçimleri öncesi köklü partilerin hepsi de gözlerini orta sınıfa dikti. Tabii aynı zamanda orta sınıfın hem gönlünü, hem de oyunu almak için partiler arasında adeta bir ‘vergi indirimi’ vaadi yarışı da başladı.

26.5.2017Dünya
Otomotiv pazarı Martta yüzde 11 daraldı

Otomotiv pazarı Mart'ta yüzde 11 daraldı

Vergi artışı ve kur farkı nedeniyle talebin daraldığı otomobil ve hafif ticari araç pazarında satışlar geleneksel olarak hız kazandığı Mart ayında geçen yıla kıyasla yüzde 11 daralarak 73,802 adete indi. Satışlar ilk çeyreğin tamamında yüzde 7.4 düşüş kaydetti.

4.4.2017Ekonomi
Bakan Ağbaldan vergi indirimi açıklaması

Bakan Ağbal'dan vergi indirimi açıklaması

Maliye Bakanı Ağbal, ekonominin 2016 yılının dördüncü çeyreğinde hızla toparlandığını söyledi. Ağbal vergi indirimleriyle ilgili ise vergi indiriminin devam ettirilmesi mi gerekiyor yoksa diğer sektörler için mi yapmalıyız ona bakmalıyız açıklamasında bulundu.

4.4.2017Ekonomi
Bakan Ağbaldan çok önemli vergi indirimi açıklaması

Bakan Ağbal'dan çok önemli vergi indirimi açıklaması!

Bu yıl vergi artışı öngörmediklerini belirten Maliye Bakanı Ağbal, "Şu anda başka sektörlerde geçici vergi indirimi düşünmüyoruz" dedi.

22.2.2017Ekonomi
Lobi yapan kazandı

Lobi yapan kazandı!

Gayrimenkule yönelik hükümet tarafından verilen desteklerin sayısı 6 ayda 12’yi aşarken, sanayinin ve ihracatın dinamosu olan otomotiv ise kasım sonunda ÖTV artışıyla karşı karşıya kaldı. Bu noktada temel sorunun otomotivin gayrimenkul sektörü gibi güçlü lobi gücüne sahip olmaması gösteriliyor. Maliye Bakanı Ağbal da, “Otomotiv sektörü organize olup derli toplu görüş ve önerilerle bana henüz gelmedi” diyerek bunu doğruluyor.

8.2.2017Ekonomi
Kurdaki yükseliş vergi artışından etkilenmeyen otomobil bırakmadı

Kurdaki yükseliş vergi artışından etkilenmeyen otomobil bırakmadı

Hükümetin, fiyat matrahına göre ayarladığı yeni ÖTV düzenlemesinden artan kurlar nedeniyle neredeyse etkilenmeyen otomobil kalmadı. 2016 yılında Türkiye’de satılan otomobillerin yüzde 39’u ÖTV artışından etkilenmezken, bu oran Euro’nun 4 TL’yi bulmasıyla yüzde 14’e inmiş durumda. Bu da kur yükseldikçe gizli bir ÖTV artışının yaşandığını, otomobillerin vergisinin yolda gelirken arttığını ortaya koyuyor.

15.1.2017Ekonomi
Son dakika: Asgari ücret belli oldu.. Asgari ücrete yüzde 8 artış yapıldı

Son dakika: Asgari ücret belli oldu.. Asgari ücrete yüzde 8 artış yapıldı

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu asgari ücretin 2017 yılı için yaklaşık yüzde 8 artış ile net 1,404 TL, brüt 1,777.5 TL olarak belirlendiğini açıkladı.

29.12.2016Ekonomi
Başbakan Yıldırım, Ekonomi Destek Paketini açıkladı (2) (Yeniden)

Başbakan Yıldırım, Ekonomi Destek Paketini açıkladı (2) (Yeniden)

Başbakan Yıldırım, Ekonomi Destek Paketini açıkladı (2) (Yeniden)

8.12.2016Ankara
Başbakan Yıldırım, Ekonomi Destek Paketini açıkladı (2) (Yeniden)

Başbakan Yıldırım, Ekonomi Destek Paketini açıkladı (2) (Yeniden)

Başbakan Yıldırım, Ekonomi Destek Paketini açıkladı (2) (Yeniden)

8.12.2016Ankara
Son Dakika: Başbakan Yıldırım EKK kararlarını açıkladı

Son Dakika: Başbakan Yıldırım EKK kararlarını açıkladı

Başbakan Binali Yıldırım Ekonomi Koordinasyon Kurulu (EKK) toplantısında alınan kararları açıkladı. Yıldırım'ın açıkladığı kararlara göre, reel sektör, ihracatçılar ve iş gücü piyasasına yönelik tedbirler alındı. Firmaların piyasada nakit ihtiyaç sıkıntılarını gidermek amacıyla Kredi Garanti Fonu'nun kefaletiyle 250 milyar liraya kadar kredi hacmi oluşturulacak. İhracatı artırmak amacıyla Eximbank'ın sermayesi artırılacak. KOBİ'lere, ilk 12 ay geri ödemesiz, toplam 3 yıl vadeli 50 bin lira kredi sağlanacak. Gelecek yılın ocak, şubat, mart ayında ödenmesi gereken SGK primleri faizsiz olarak ekim, kasım, aralık ayına ötelenecek

8.12.2016Ekonomi
Sigaraya %6, içkiye %3 zam

Sigaraya %6, içkiye %3 zam

Kurlarda yaşanan hareketliliğin fiyatlara zam olarak yansıması beklenirken hükümet daha hızlı davrandı. Maliye, kasımda bir gece ansızın otomobillere yönelik vergi artışının ardından dün de sigara ve içkilerin ÖTV’sini arttırdı. Maliye Bakanı Ağbal, sigara fiyatlarının yüzde 5-6, içki fiyatlarının yüzde 3 artacağını söyledi. Zamlarla bütçeye 3.2 milyar lira gelecek.

1.12.2016Ekonomi
Maliye Bakanı Ağbaldan sigara ve alkollü içeceklerde ÖTV artışı açıklaması

Maliye Bakanı Ağbal'dan sigara ve alkollü içeceklerde ÖTV artışı açıklaması

Maliye Bakanı Naci Ağbal, tütün ürünlerindeki Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) düzenlemesine ilişkin, "Yaptığımız hesaplamalara göre buradaki artış, sigara fiyatlarına yüzde 5-6 oranında bir yükseliş getiriyor. Buradaki 7 kuruşluk maktu vergi artışına bağlı olarak paket başına ortaya çıkabilecek fiyat artışı 50 kuruş olacak." dedi.

1.12.2016Ekonomi
Alkollü içki ve sigaraya ÖTV zammı

Alkollü içki ve sigaraya ÖTV zammı

Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yer alan, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan onaylı Bakanlar Kurulu Kararı'na göre, sigara, tütün ürünleri ve alköllü içeceklerden alınan maktu vergi ve ÖTV artışı yüzde 10 ile yüzde 27.5 arasında değişiyor.Alkollü içeceklerde maktu vergi oranı yüzde 10 arttırılırken, ürünlerde satış fiyatlarının ortalama yüzde 3 ila 4 lira civarında artış yaşanması bekleniyor.Tütündeki maktu vergi artışı ise 7 kuruş olarak gerçekleşirken bunun fiyatlarda ortalama yüzde 5 civarında artış olması öngörülüyor.

1.12.2016Haber
Alkol ve sigaraya ÖTV zammı

Alkol ve sigaraya ÖTV zammı

Alkol ve sigaraya ÖTV zammı

1.12.2016Ankara

Yazar Sonuçları

Solcu IMF!

IMF, önceki gün açıkladığı ‘Mali İzleme Raporu’nda gelir eşitsizliğinin azaltılması için yüksek gelir grubunun vergisinin arttırılabileceği, bunun da büyümeye engel olmayacağını anlatıyor. Şaşırtıcı olan ise haziran ayında Britanya’da İşçi Partisi’nin manifestosunda da yüksek gelirlilerin vergi eşiğini aşağı çeken bir politika hedefi konulduğu ortaya çıkmıştı. Bu aslında IMF için zihinsel bir devrim.

13.10.2017

Dolarda 3.60 TL borsada 105 bin kritik seviye

Geçen haftanın en önemli gündemi ‘orta vadeli program ve K.Irak’ oldu. Ancak programdan çok vergi artışları tartışıldı. Programın açıklanmasının ardından borsada satış, döviz kurlarında ise yukarı hareketlenmeler oldu. Borsada çıkış, dolar/TL kurunda düşüş trendi kırıldı. Borsada tepki alımlarının devamı açsından 105.000 seviyesinin üzerinde kalınması önemli. Dolarda ise ilk direnç noktası 3.60-3.65 olarak görülüyor.

30.9.2017

OVP hedefleri bu kur ve enflasyonla inandırıcı olamaz

DÜN açıklanan 2018-2020 yıllarını kapsayan Orta Vadeli Program (OVP) hedeflerinin piyasalar tarafından inandırıcı bulunmadığını söylemek yanlış olmaz. OVP’yle kur tahminleri ortaya çıkınca inandırıcılık iyice azaldı.

27.9.2017

Yüksek enflasyon hükümeti korkuttu

HAZİRAN ayı enflasyon rakamları bugün açıklanırken, hükümetten, yüksek enflasyondan daha yeni yeni korkmaya başladığını gösteren kararlar gelmeye başladı. Buna rağmen enflasyonun bu yıl içinde yeniden tek haneye düşmesinin giderek zorlaştığı görülüyor.

2.7.2017

Yüksek enflasyonda hesaplar karışmış görünüyor

DÜN açıklanan mayıs ayı enflasyon verisiyle birlikte, bir önceki aya göre çok küçük bir düşüş sağlandı ancak enflasyon yine beklentilerin üzerinde çıktı. Tüketici fiyatları mayıs ayında yüzde 0.45 artarak yıllık bazda yüzde 11.7 oldu. Nisan sonu itibariyle yüzde 11.9 ile son dönemin en yüksek seviyesini gören yıllık enflasyonda, mayıs sonunda ancak binde 2’lik gerileme sağlanması, bundan sonrası için hesap ve beklentileri de karıştırdı.

5.6.2017

Otomotivin tek kurtuluşu var o da...

GEÇEN hafta yazdığım ‘Lobi yapan kazandı’ başlıklı analiz haberim hem otomotiv sektörü içinde hem de Maliye Bakanlığı nezdinde tartışma yarattı.

12.2.2017

Yüzde 20 devalüasyonun faturası 2017’ye kaldı

2016 yılının en çok kazandıran yatırım araçlarından biri yüzde 20 değer artışı ile dolar oldu. Bu cümleyi tersinden okursak; TL’nin dolar karşısındaki değer kaybı yüzde 20’ye ulaştı.

28.12.2016