MENÜ

Vergi Artışı

Vergi Artışı ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Vergi Artışı haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 4.459 Vergi Artışı haberi bulunmuştur.

Vergi Artışı Haberleri

Ek vergiyle işimiz zor

Ek vergiyle işimiz zor

ABD Başkanı Trump’ın demir-çeliğe getirdiği ek gümrük vergisi Türkiye’yi de etkileyecek. TEPAV’ın araştırmasına göre pazar çeşitliliği de göz önünde bulundurulduğunda, bu düzenlemeden en çok Brezilya, BAE ve Türkiye’nin negatif bir biçimde etkilenmesi bekleniyor.

20.3.2018Ekonomi
Fransa’da 36 günlük ‘grev baharı’ başlıyor

Fransa’da 36 günlük ‘grev baharı’ başlıyor

Fransa’da havayolu, demiryolu ve metro ulaşımı sağlayan kurumların yanı sıra emekliler ve memurlar da grev kararı aldı. Seçim sloganı “İlkbaharı hayal edin” olan ve ülkesine refah ile huzur getireceği sözünü veren Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un görev başındaki ilk ilkbaharı grev ve gösteriler içinde geçecek.

17.3.2018Avrupa
Merkel yanımıza gelip, ‘İşte uyum biziz’ demişti

Merkel yanımıza gelip, ‘İşte uyum biziz’ demişti

Anayasanın 23 Mayıs 1949 tarihinde kabulüyle resmen kurulan Federal Almanya Cumhuriyeti, GroKo kısa adıyla tanınan bir yeni Grosse Koalition’a (büyük koalisyon) daha ‘hoş geldin’ dedi.

14.3.2018Avrupa
ATSO, 2018i Antalya 4.0 yılı ilan etti

ATSO, 2018'i 'Antalya 4.0' yılı ilan etti

ATSO, 2018'i 'Antalya 4.0' yılı ilan etti

27.2.2018Antalya
1 kuruş zam yapılmayacak

1 kuruş zam yapılmayacak

BUGÜN ‘Elektrikli otomobillere süper ÖTV zammı’ başlıklı haberimiz üzerine Maliye Bakanlığı’ndan açıklama geldi.

20.2.2018Ekonomi
Maliye Bakanlığı: Elektrikli otomobillerde 1 kuruş zam yapılmayacak

Maliye Bakanlığı: Elektrikli otomobillerde 1 kuruş zam yapılmayacak

BUGÜN ‘Elektrikli otomobillere süper ÖTV zammı’ başlıklı haberimiz üzerine Maliye Bakanlığı’ndan açıklama geldi. TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda 15 Şubat’ta kabul edilen tasarının içinde elektrikli otomobillerin ÖTV oranları yüzde 37 ile 84 arasında yer alırken, Maliye Bakanlığı bu oranların yasa çıktığı an geçmişte olduğu gibi Bakanlar Kurulu kararıyla yeniden yüzde 3 ila 15 arasına çekileceğini açıkladı.

20.2.2018Ekonomi
G. Kore: Yabancı yatırımcılara yönelik sermaye kazancı vergi artışı ertelenebilir

G. Kore: Yabancı yatırımcılara yönelik sermaye kazancı vergi artışı ertelenebilir

G. Kore: Yabancı yatırımcılara yönelik sermaye kazancı vergi artışı ertelenebilir

29.1.2018Merkez
Cebinizde olmayan parayı harcamayın

Cebinizde olmayan parayı harcamayın

Cebinizde olmayan parayı harcamayın

8.1.2018İzmir
Alkollü içkideki vergi artışı turizmcilerde endişe yarattı

Alkollü içkideki vergi artışı turizmcilerde endişe yarattı

Alkollü içkideki vergi artışı turizmcilerde endişe yarattı

6.1.2018İzmir
2018 MTV hesaplama işlemi nasıl yapılır Hangi araca ne kadar MTV ödenecek

2018 MTV hesaplama işlemi nasıl yapılır? Hangi araca ne kadar MTV ödenecek?

MTV hesaplama işlemi 2018 yılının ilk günü itibariyle gerçekleştirilecek 'Araç değerine göre vergi' nedeniyle araştırılmaya başlandı. 2018 öncesinde satın almış oldukları araçlarında eski sisteme göre vergi ödeyecek olan vatandaşlar, yeni dönemde MTV hesaplama işlemini araçlarının değerlerine göre gerçekleştirecek. Peki, 2018 MTV tablosu detaylarına göre kim ne kadar ödeyecek? İşte, MTV hesaplama tablosu

2.1.2018Ekonomi
MTV hesaplama nasıl yapılır - 2018 Motorlu Taşıtlar Vergisi ücretleri

MTV hesaplama nasıl yapılır? - 2018 Motorlu Taşıtlar Vergisi ücretleri

Motorlu Taşıtlar Vergisi için yeni yılda araç sahiplerinin ne kadar vergi ödeyeceği belirlendi. Şimdi araç sahibi olan vatandaşlar merakla MTV ücretlerinin ne kadar olduğunu sorguluyorlar. Peki 2018 Motorlu Taşıtlar Vergisi nasıl ödenir? İşte MTV ödemeleri hakkında tüm detaylar

28.12.2017Gündem
‘Üç vardiya üretim yapıyoruz’

‘Üç vardiya üretim yapıyoruz’

Tekstil sektörünün kanaat önderleri Bursa’da gerçekleştirdikleri Tekstil Sektör Kurulu toplantısında uzun vadeli hedeflerini açıkladı. Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Tekstil Sektör Kurulu ve İstanbul Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçı Birlikleri (İTHİB) Başkanı İsmail Gülle, “Yeni bir vizyon, yeni bir misyon ve yeni bir hedef söylemenin vakti geldi. Üç vardiya üretim yapıyoruz. 7/24 ihracat yapmak istiyoruz. Misyonumuz 7/24 ihracat, vizyonumuz ihracat 4.0 ve hedefimiz dış ticaret fazlası veren bir Türkiye” dedi.

25.12.2017Ekonomi
2018 MTV hesaplama - MTV birinci taksit ne zaman ödenecek

2018 MTV hesaplama - MTV birinci taksit ne zaman ödenecek?

MTV hesaplama tablosu, Motorlu Taşıtlar Vergisi'ne getirilen %40'lık zammın ardından araç sahipleri tarafından sorgulanmaya başlandı. Binek otomobillere getirilen zam sonrası 2018 yılında artışa geçecek olan MTV oranları, Maliye Bakanlığı tarafından açıklanacak. Peki, araç sahipleri 2018 yılına ait MTV hesaplama işlemini nasıl yapılacak? İşte, yeni Motorlu Taşıtlar Vergisi hakkında detaylı bilgiler

18.12.2017Ekonomi
Ev sahipleri daha fazla vergi ödeyecek

"Ev sahipleri daha fazla vergi ödeyecek"

"Ev sahipleri daha fazla vergi ödeyecek"

13.12.2017Merkez
Dolar haftaya böyle başladı

Dolar haftaya böyle başladı

Geçtiğimiz haftayı 3.85 seviyesinden tamamlayan dolar kuru, yeni haftaya da aynı seviyelerden başladı. Piyasalar diplomatik gelişmeleri takip etmeyi sürdürüyor.

13.11.2017Ekonomi
Yavuz Dizdar: Çocukların beslenmesi için ciddi sıkıntı oluşturur

Yavuz Dizdar: 'Çocukların beslenmesi için ciddi sıkıntı oluşturur!'

İstanbul Üniversitesi Onkoloji Enstitüsü Radyasyon Onkolojisi Bölümü Öğretim Görevlisi Dr. Yavuz Dizdar, "Meyve suyu nektarlarına vergi getirilemez, kabul edilebilir bir şey değil. Meyve suyu nektarlarını diğer içecek ürünleriyle bir tutmak mümkün değildir. Meyve suyu nektarları çok sağlıklıdır ve bu durum özellikle çocukların beslenmesi için ciddi sıkıntı yaratır" dedi.

10.11.2017Gündem
Dr. Yavuz Dizdar: Meyve suyu nektarına ÖTV getirilmesi kabul edilemez

Dr. Yavuz Dizdar: Meyve suyu nektarına ÖTV getirilmesi kabul edilemez

Dr. Yavuz Dizdar: Meyve suyu nektarına ÖTV getirilmesi kabul edilemez

10.11.2017Merkez
Sigaraya zam yok, içkiye var

Sigaraya zam yok, içkiye var

Sigara ve içkide her yıl temmuz ve ocakta üretici enflasyon oranına göre Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) zammı yapılıyor. Hükümetin bu yılın başında içkide vergiyi artırması, sigarada ise aynı bırakması bekleniyor. Nedeni ise sigara zammının enflasyonu daha fazla arttırıyor olması.

30.10.2017Ekonomi
Japonyanın gündeminde vergi arttırımı var

Japonya'nın gündeminde vergi arttırımı var

Japonya'da, ekonomi alanında cesur politikaları ile bilinen Başbakan Şinzo Abe'nin temsilciler meclisinde üstünlük sağladığı seçimlerin ardından ülke borsasında yükseliş ivme kazanırken, gözler Japonya Merkez Bankası (BoJ) başkanlık seçimleri ile tüketim vergisi artırımına çevrildi.

24.10.2017Ekonomi
Vergide ‘ben yaptım oldu’ olmaz

Vergide ‘ben yaptım oldu’ olmaz

Cumhurbaşkanı Erdoğan, vergi artışlarının millete doğru izah edilmesi gerektiğini söyleyerek, “Aksi takdirde ‘Ben yaptım oldu’ anlayışına her konuda olduğu gibi ekonomide de yoktur” dedi. Erdoğan faizin istediği düzeye düşmediğine de dikkat çekerek enflasyonun yüksek faiz nedeniyle yüksek olduğunu belirtti.

3.10.2017Ekonomi
Cumhurbaşkanı Erdoğandan flaş vergi mesajı

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan flaş vergi mesajı

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti grup toplantısında konuşuyor. Erdoğan, Kuzey Irak’taki tartışmalı referandum için “Şimdilik sadece belirli ambargolarla yetiniyoruz, bu artarak devam edecektir. Kuzey Irak yönetiminin bir an önce aklını başına devşirmesini ümit ediyoruz” dedi. Yüksek faiz oranlarını da eleştiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Şu anda piyasa faizlerinin yüzde 20’yi yakaladığı bir dönemdeyiz. Yatırımcı yatırım yapabilir mi? Ondan sonra lanet ile karşı karşıya kalırız. Birçok sefil ailelerle karşı karşıya kalırız" diye konuştu. Erdoğan, "İcap ettiğinde vergi artışı yapılmaz mı elbette yapılır. Ama bir şartla: Ortaya çıkan yükü doğru hesaplayarak, millete bunu en başta izah etmemiz, insanları, yapacakları fedakarlıkla elde edilen kaynağı nereye kullanacağımıza ikna etmemiz şartıyla tabii ki bunu yapabiliriz. Aksi takdirde ben yaptım oldu anlayışına her konuda olduğu gibi ekonomi politikalarında yer yoktur" dedi.

3.10.2017Haber
Cumhurbaşkanı Erdoğandan flaş vergi mesajı

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan flaş vergi mesajı

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti grup toplantısında konuştu. Erdoğan, MTV'ye ilişkin "İcap ettiğinde vergi artışı yapılmaz mı elbette yapılır. Ama bir şartla: Ortaya çıkan yükü doğru hesaplayarak, millete bunu en başta izah etmemiz, insanları, yapacakları fedakarlıkla elde edilen kaynağı nereye kullanacağımıza ikna etmemiz şartıyla tabii ki bunu yapabiliriz. Aksi takdirde ben yaptım oldu anlayışına her konuda olduğu gibi ekonomi politikalarında yer yoktur" dedi. Vatandaşa yastıkaltı altın çağrısı yapan Erdoğan, "Altın tahvili uygulamasını çok çok önemli görüyorum. Yastığın altında veya kolumuzdaki altınlar bize bir şey kazandırmaz. Vatandaşlarımızı yastık altındaki altınlarını bu şekilde değerlendirerek hem kendisine hem de ülkemizin gelişmesine katkı sağlayamaya davet ediyorum" diye. Cumhurbaşkanı konuşmasında Geogre Orwell'in 'Hayvan Çiftliği' kitabına da atıfta bulundu,

3.10.2017Gündem
Atamalarda liyakat kurumlarda kalite

Atamalarda liyakat kurumlarda kalite

TÜRKİYE Sanayici ve İşadamları Derneği (TÜSİAD) Başkanı Erol Bilecik ile başkan olmasının ardından ikinci kez bir araya geldik. Sakin ve yapıcı kişiliği ile dikkat çeken Bilecik’in bu tavrı Kurum’un son aylarda Ankara ile ilişkilerine de yansımış durumda ki 1-2 yıl önceki gerilim yok bugün. Türkiye gündeminin baş döndürücü bir hızla değiştiğine dikkat çeken Bilecik, “İnşallah biz masadan kalkana kadar gündem değişmez” diyerek başlıyor sorularımızı cevaplamaya...

2.10.2017Ekonomi
MTV zammı ardından fiyatlar ne kadar oldu MTV 2018 hesaplama

MTV zammı ardından fiyatlar ne kadar oldu? MTV 2018 hesaplama

MTV'ye (Motorlu Taşıtlar Vergisi) yapılan yüzde 40 zammın ardından 2018 fiyatları merak konusu oldu. Milyonlarca araç sahibini yakından ilgilendiren zam, 2018 yılında binek araçlar için uygulanacak. %40 civarında gerçekleşecek olan zam, aracın yaşı ve motor büyüklüğüne göre değişiklik gösterecek. Peki MTV zammı ardından fiyatlar ne kadar oldu? MTV 2018 hesaplaması nasıl yapılıyor?

2.10.2017Ekonomi
MTV zammıyla ilgili flaş gelişme... Zam oranı düşürülecek

MTV zammıyla ilgili flaş gelişme... Zam oranı düşürülecek

MTV zammıyla ilgili flaş bir gelişme yaşandı. Hükümet Sözcüsü Bekir Bozdağ, MTV zammı konusunda yapılan değerlendirme sonrasında zam oranının düşürüleceğini ifade etti. Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek de katıldığı programda MTV zammından etkilenecek araçlarla ilgili açıklamada bulundu.

2.10.2017Ekonomi
Başbakan Yıldırım: Kuzey Iraktaki yönetim bundan sonrasının tek sorumlusudur (2)

Başbakan Yıldırım: Kuzey Irak'taki yönetim bundan sonrasının tek sorumlusudur (2)

Başbakan Yıldırım: Kuzey Irak'taki yönetim bundan sonrasının tek sorumlusudur (2)

30.9.2017İzmit
Vergi artışı sürpriz oldu

Vergi artışı sürpriz oldu

Bankacılar, kurumlar vergisindeki 2 puanlık artışı konuşuyor, bilançolara etkisini hesaplamaya çalışıyor. QNB Finansbank da enine boyuna değerlendirme yapacak ancak bankanın Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Aras, Maliye Bakanı’nın daha önceki açıklamalarının hep vergi indirimine yönelik olduğunu belirterek “Bu artış bizim açımızdan sürpriz oldu” diye konuştu.

29.9.2017Ekonomi
Vergi dilimlerindeki artış maaşlara nasıl yansıyacak

Vergi dilimlerindeki artış maaşlara nasıl yansıyacak?

Türk-İş yönetimi, çalışanların yüzde 27 olan üçüncü dilimdeki gelir vergisi oranının yüzde 30'a yükseltilmesi yönündeki çalışmanın geri çekilmesi için Başbakan Yıldırım ve Maliye Bakanı Ağbal'a mektup gönderdi.

29.9.2017Ekonomi
Toyota Türkiye CEOsu Bozkurt: Kimse durduk yere vergi artışı açıklamıyor

Toyota Türkiye CEO'su Bozkurt: Kimse durduk yere vergi artışı açıklamıyor

Toyota Türkiye CEO'su Bozkurt: Kimse durduk yere vergi artışı açıklamıyor

29.9.2017Merkez
Yeni MTV ödeme tablosu nasıl olacak Zam ardından MTV hesaplamanın yolu

Yeni MTV ödeme tablosu nasıl olacak? Zam ardından MTV hesaplamanın yolu

MTV'ye yapılan yüzde 40 zammın fiyatlara nasıl yansıdığı araç sahipleri tarafından merak konusu oldu. Yeni fiyatları merak eden vatandaşlar MTV hesaplaması yapıyor. Peki hangi araç ne kadar motorlu taşıl vergisi ödeyecek. İşte Yeni MTV ödeme tablosu!

29.9.2017Ekonomi
JP Morgandan vergi artışı uyarısı

JP Morgan'dan 'vergi artışı' uyarısı

Uluslararası yatırım bankası JP Morgan, Türkiye için büyüme tahminini koruduğunu ancak tahminlere yönelik risklerin dezavantaja dönüştüğünü bildirdi.

29.9.2017Ekonomi
Katmerli vergi

Katmerli vergi

Hükümetin TBMM’ye sunduğu 130 maddelik torba tasarı kamuoyunda tepkilere neden olurken, paketin detaylarında yeni düzenlemeler de dikkat çekiyor. Paketle hükümet araçlarda değer artış yönetimiyle katmerli vergi artışının yolunu açtı.

28.9.2017Ekonomi
CHPli Erdoğdu: Hükümet halka ekonomik darbe yapma hazırlığı içindedir

CHP'li Erdoğdu: Hükümet halka ekonomik darbe yapma hazırlığı içindedir

CHP'li Erdoğdu: Hükümet halka ekonomik darbe yapma hazırlığı içindedir

28.9.2017İstanbul
Vergi artışı orta sınıfa fatura edilen OVP

Vergi artışı orta sınıfa fatura edilen OVP

Hani şu köprüler yollar var ya; “Kamu-Özel işbirliği” olarak adlandırılan yöntemle inşa edilen ve işletilecek olan köprü ve otoyollar. Devletin bu projelere baştan günlük araç geçiş garantisi verdiği, hani “geçseniz de geçmesiniz de” bedelini ödeyeceğiniz köprüler. Özellikle binek aracı olup da, “ben nasılsa oradan geçmiyorum” diyerek omuz silkenler, en başta siz; geçmeseniz de onların bedelinin cebinizden çıktığını fark etmeye başlayacaksınız. Nasıl mı? Yılbaşından itibaren en az yüzde 40 artacak olan motorlu taşıtlar vergisini ödediğinizde.

28.9.2017Ekonomi
Ertem: Vergi oranlarında telaşa gerek yok

Ertem: Vergi oranlarında telaşa gerek yok

Cumhurbaşkanlığı Ekonomi Başdanışmanı Cemil Ertem, Maliye Bakanlığı'nı son zamlardan sonra şu sözlerle eleştirdi: "Vergi oranlarında telaşa neden olacak bir bütçemiz yok. Bütçe ağının milli gelire oranına göre artış gereksiz" dedi.

28.9.2017Ekonomi
Yeni yılda MTV ne kadar olacak İşte o rakamlar

Yeni yılda MTV ne kadar olacak? İşte o rakamlar

2018-2020 yıllarına ait Orta Vadeli Program (OVP) hedeflerine ulaşmak için hükümet yeni bir torba yasa hazırladı ve bu yasada harcamalara yönelik alınan vergi artışları ve tasarruflar dikkat çekti. 28 milyar liralık bu tedbir paketine göre Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) otomobillerde yüzde 40 artırılırken, Gelir Vergisi yüzde 30’a, finans sektöründeki Kurumlar Vergisi oranı ise yüzde 22’ye çıkartılıyor.

27.9.2017Ekonomi
Son dakika haberi... Bakan açıkladı: MTV yüzde 40 artacak

Son dakika haberi... Bakan açıkladı: MTV yüzde 40 artacak

Son dakika haberi! Maliye Bakanı Naci Ağbal, açıklamalarda bulundu. Maliye Bakanı Naci Ağbal, binek otomobil MTV’sinin 2018’de yüzde 40 artacağını açıkladı.

27.9.2017Ekonomi
Otomobil ve hafif ticari araç pazarı Ağustosta yüzde 1.4 arttı

Otomobil ve hafif ticari araç pazarı Ağustos'ta yüzde 1.4 arttı

Otomobil ve hafif ticari araç pazarı Ağustos'ta geçen yılın aynı ayına kıyasla yüzde 1.4 artarak 72,536 adete çıkarken, sekiz aylık dönemdeki daralma yüzde 2.3'te kaldı.

6.9.2017Ekonomi
Vergi artışı yok

Vergi artışı yok

Yılın ilk altı ayında bütçede 25.2 milyar liralık açık oluşurken, Maliye Bakanı Naci Ağbal, ikinci yarıda desteklerin ve ertelemelerin sona ermesiyle daha iyi bir performans sağlanacağını belirtti. Ağbal, yılın sonuna kadar hiçbir vergi artışı da planlamadıklarını söyledi.

17.7.2017Ekonomi
Maliye Bakanı Ağbal: Ocak-haziran dönemi bütçe açığı 25,2 milyar lira olmuştur

Maliye Bakanı Ağbal: Ocak-haziran dönemi bütçe açığı 25,2 milyar lira olmuştur

Maliye Bakanı Ağbal: Ocak-haziran dönemi bütçe açığı 25,2 milyar lira olmuştur

17.7.2017Ankara
Naci Ağbal açıkladı: Yıl sonuna kadar vergi artışı yok

Naci Ağbal açıkladı: Yıl sonuna kadar vergi artışı yok

Maliye Bakanı Naci Ağbal ekonomide gelişmelerle ilgili açıklamalarda bulundu.

17.7.2017Ekonomi
Genç veliahta seleften biat

Genç veliahta seleften biat

Suudi Arabistan Kralı Selman, İran’la gerilim, Katar krizi, düşük petrol fiyatları ile mücadele ettiği bir dönemde yeğeni Muhammed bin Nayif’i azledip oğlu Muhammed bin Selman’ı (32) veliaht prens yaptı. Suudi televizyonları genç Prens’in selefi Nayif’in (57) elini öperken görüntülerini yayınladı. Prens Nayif ise yeni veliahta bağlılık sözü verdi.

21.6.2017Dünya

Yazar Sonuçları

Dünya Başkanlığı konuşmamda ağzım yamuk ve kan doluydu

SANTA Farma İlaç Yönetim Kurulu Başkanı, Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) Başkanvekili Erol Kiresepi, 9 Eylül 2016 günü felç geçirdi. Felç, kendi deyimiyle yüzünün sol tarafını yamulttu.

4.3.2018

Asgari ücretliler 1.603 lirayı yıl boyu alabilecek mi?

CUMA öğleden sonra açıklandı, cumartesi günü de Resmi Gazete’ de brüt günlük 67.65 lira olarak yayımlandı.

2.1.2018

Aralıkta otomobil almanın çifte cazibesi

YILIN son aylarında otomotiv sektörü zaten hareketli olur...

19.12.2017

Solcu IMF!

IMF, önceki gün açıkladığı ‘Mali İzleme Raporu’nda gelir eşitsizliğinin azaltılması için yüksek gelir grubunun vergisinin arttırılabileceği, bunun da büyümeye engel olmayacağını anlatıyor. Şaşırtıcı olan ise haziran ayında Britanya’da İşçi Partisi’nin manifestosunda da yüksek gelirlilerin vergi eşiğini aşağı çeken bir politika hedefi konulduğu ortaya çıkmıştı. Bu aslında IMF için zihinsel bir devrim.

13.10.2017

Dolarda 3.60 TL borsada 105 bin kritik seviye

Geçen haftanın en önemli gündemi ‘orta vadeli program ve K.Irak’ oldu. Ancak programdan çok vergi artışları tartışıldı. Programın açıklanmasının ardından borsada satış, döviz kurlarında ise yukarı hareketlenmeler oldu. Borsada çıkış, dolar/TL kurunda düşüş trendi kırıldı. Borsada tepki alımlarının devamı açsından 105.000 seviyesinin üzerinde kalınması önemli. Dolarda ise ilk direnç noktası 3.60-3.65 olarak görülüyor.

30.9.2017

OVP hedefleri bu kur ve enflasyonla inandırıcı olamaz

DÜN açıklanan 2018-2020 yıllarını kapsayan Orta Vadeli Program (OVP) hedeflerinin piyasalar tarafından inandırıcı bulunmadığını söylemek yanlış olmaz. OVP’yle kur tahminleri ortaya çıkınca inandırıcılık iyice azaldı.

27.9.2017

Yüksek enflasyon hükümeti korkuttu

HAZİRAN ayı enflasyon rakamları bugün açıklanırken, hükümetten, yüksek enflasyondan daha yeni yeni korkmaya başladığını gösteren kararlar gelmeye başladı. Buna rağmen enflasyonun bu yıl içinde yeniden tek haneye düşmesinin giderek zorlaştığı görülüyor.

2.7.2017

Yüksek enflasyonda hesaplar karışmış görünüyor

DÜN açıklanan mayıs ayı enflasyon verisiyle birlikte, bir önceki aya göre çok küçük bir düşüş sağlandı ancak enflasyon yine beklentilerin üzerinde çıktı. Tüketici fiyatları mayıs ayında yüzde 0.45 artarak yıllık bazda yüzde 11.7 oldu. Nisan sonu itibariyle yüzde 11.9 ile son dönemin en yüksek seviyesini gören yıllık enflasyonda, mayıs sonunda ancak binde 2’lik gerileme sağlanması, bundan sonrası için hesap ve beklentileri de karıştırdı.

5.6.2017