MENÜ

Vegan Beslenme

Vegan Beslenme ile ilgili tüm haberleri, son dakika Vegan Beslenme haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Bugün Vegan Beslenme haberlerinde son durum nedir? İşte tüm flaş gelişmeler...

Toplam 134 Vegan Beslenme haberi bulunmuştur.

Vegan Beslenme Haberleri

“Vegan beslenme biçimi sağlıklı değil”

“Vegan beslenme biçimi sağlıklı değil”

TÜM hayvansal gıdaların reddedildiği vegan beslenme şeklini insan sağlığı açısından değerlendiren Beslenme ve Diyetetik Bölümü Araştırma Gör. Gökçen Özüpek, vücut için hayati öneme sahip proteinlerin bitkisel gıdalardan yeterince karşılanmayacağının altını çizerek “Vegan beslenme, bilimsel veriler ışığında sağlıklı bir yaşam şekli değil” dedi.

9.07.2019Gündem
Buradan ilan edeyim, artık kuzu yemeyeceğim”

"Buradan ilan edeyim, artık kuzu yemeyeceğim”

Hürriyet yeme-içme yazarı Vedat Milor, sosyal medyayı kullanmaya başladıktan sonra fenomene dönüştü. Takipçilerin yorumlarıyla zaman zaman çileden çıkardığı Milor’a hem “Sosyal medyanın onu nasıl delirttiğini” hem de Türk mutfağını sordum. Geçtiğimiz yıllarda 20 günlük süt kuzusu yediği için çok eleştirilen Milor, hayvanseverleri mutlu edecek bir açıklama da yaptı: “Buradan ilan edeyim, artık kuzu yemeyeceğim.”

26.05.2019Magazin
Türkiye’nin Vegan Festivali için geri sayım başladı

Türkiye’nin Vegan Festivali için geri sayım başladı

Düşüncesinin temelinde doğa, hayvan ve insan sevgisi yatan, Türkiye’nin ilk Vegan Festivali’nin üçüncüsü bu yıl 19-22 Nisan tarihleri arasında Didim’deki Apollon Tapınağı’nın olduğu bölgede gerçekleşecek. Didim Belediyesi’nin öncülüğünde düzenlenecek festivalde, veganlık ve vegan beslenme üzerine birçok etkinlik sizi bekliyor.

15.04.2019Seyahat
Samimi anlatmış babalık duygularını

Samimi anlatmış babalık duygularını

Arda Turan ve Aslıhan Doğan’ın oğulları Arda Hamza dünyaya geldi. Arda’nın baba olduktan sonra yaptığı “3 kilo doğdu. Aslıhan’dan müthiş performans. Doğuma girmeyecektim Aslıhan son anda ‘gel’ dedi. Girdim. İnsan o filmlerdeki gibi sarılı bir bebek çıkacak sanıyor. Çıkan bambaşka bir şey” açıklamasını nasıl buldunuz?

28.10.2018Magazin
Soya sütünden yapılan vejeteryanların tercih ettiği besin nedir

Soya sütünden yapılan vejeteryanların tercih ettiği besin nedir?

Soya sütü, genellikle et tüketimi yapmayan vejeteryanların sıkça tükettiği ürünler arasında yer alıyor. Tofu adı verilen bir ürünü ortaya çıkaran soya sütü, vejeteryanlar tarafından et ürünlerine ikame olarak kullanılıyor. Bir çeşit peynir olarak nitelendirmenin mümkün olduğu Tofu, besin değeri dolayısıyla soya sütünden yapılan vejeteryanların tercih ettiği gıda ürünüdür. İşte, Tofu hakkında bazı detaylar

6.10.2018Gündem
Veganlık, anaakım mı oluyor

Veganlık, anaakım mı oluyor?

Vegan yaşam tarzı, Türkiye’de ve dünyada giderek daha fazla sayıda insanın seçtiği bir yol. İnternet arama motoru google’a “Vegan nedir” diye sorduğunuzda size 4 milyor 340 bin Türkçe içerik sunuyor. Karşınıza bilimsel makalelerden vegan tariflere kadar ucu bucağı olmayan bir derya çıkıyor. İstanbul, Ankara, İzmir gibi büyük şehirlerde vegan ürünleri bulmak artık çok daha kolay. Vegan restoranların sayısı çoğaldı, köfteciler bile mönülerinde vegan lezzetlere yer vermeye başladı. Veganlığa geçenlerin motivasyonu farklı farklı. Kimi daha uzun ve sağlıklı bir yaşam için, kimi hayvan haklarını önemsediğinden, kimiyse iklim ve çevre duyarlılığından dolayı hayvansal ürün tüketimini bırakıyor. Çünkü hayvancılık ve yan ürünlerinden kaynaklanan karbondioksit salınımı, dünyadaki tüm sera gazı emisyonunun yüzde 51’ini oluşturuyor. Alternatif bir yaşam biçimi olarak anılan veganizm, anaakım olma yolunda emin adımlarla ilerliyor. Türkiye’nin ilk vegan şehri olan Didim’de her yıl yüzbinlerce insan vegan festivalinde bir araya geliyor. Uluslararası İstanbul Vegfest, 8-9 Eylül’de Life Park’ta düzenlenecek. Bir haber de Bodrum’da vegan restoran açan sanatçı Zeynep Casalini’den geldi. Verdiği bir röportajda “Vegan beslenerek sağlığıma kavuştum” diyordu. Dünden bugüne vegan yaşam tarzını masaya yatırdık, son eğilimleri araştırdık, olan biteni doktor, diyetisyen ve aramızdan veganlarla konuştuk...

Tofu nedir

Tofu nedir?

Özellikle vegan beslenme tarzını benimsemiş kişilerin protein ihtiyaçlarını karşılamak açısından son derece özel bir yeri olan tofu nedir? Nasıl yapılır? İşte, tofu hakkında detaylı bilgiler

31.07.2018Gündem
Vegan nedir, vejeteryanlıkla farkı ne Vegan beslenme nasıl olur

Vegan nedir, vejeteryanlıkla farkı ne? Vegan beslenme nasıl olur?

Bir beslenme biçimi olan vegan ve vejeteryan kavramları kimi zaman birbirine karıştırılabiliyor. Veganlık, daha yaygın olarak bilinen vejetaryen beslenmenin bir türüdür ancak çok daha sıkı kuralları içermektedir. Peki, vegan nedir? Vejeteryan ve vegan arasındaki fark ne? Vegan beslenme nasıl olur?

27.07.2018Gündem
Vegan ne demek

Vegan ne demek?

Vegan kelimesi, 1944 yılında Elsie Shrigley ve Donald Watson tarafından vejetaryen (vegetarian) kelimesinden türetilmiş. Veganizm, et ve süt ürünleriyle birlikte hayvan kaynaklı yumurta, bal, deri süet, yün ve ipek gibi ürünleri de reddeder. Veganlık ve vejetaryenlik birbiriyle sıkça karıştırlan beslenme biçimleridir. Peki vegan olmak ne demek?

20.07.2018Gündem
Tofu nedir Faydaları neler

Tofu nedir? Faydaları neler?

Japonya, Çin ve Tayland gibi ülkelerde soya ile yapılan tipik Uzak Doğu yemeği olan tofu, son dönemde Uzak Doğu'nun dışında da oldukça popüler bir hale geldi. Haşlanmış soya fasulyesinden elde edilen ve asit ya da tuzlu bileşiklerle kestirilerek elde edilen bir çeşit peynir olan tofu özellikle, vejetaryen ve vegan beslenme tarzını seçenler için vazgeçilmez bir besin. Peki, tofunun faydaları neler? Tofu nedir?

10.05.2018Sağlık
Anne ben vegan oldum

Anne ben vegan oldum

91. sayımızın 101 sayfasında çok önemli bir meseleye giriş yapıyoruz: Vegan beslenme.

7.05.2018Kampüs
Vegan nedir Vegan ne demek

Vegan nedir? Vegan ne demek?

Vegan ya da Veganlık, beslenme ihtiyacını hayvansal gıdalardan sağlamama anlamını taşımaktadır. Vegan yaşam tarzına göre hayvandan gelen et ve süt ile birlikte, yine hayvansal yağlarla üretimi gerçekleştirilen ürünlerin kullanımı doğru bulunmamaktadır. Bu felsefede sağlıklı yaşamak kadar çevresel etiğe uygun beslenmek de önem arz ediyor. Peki, Vegan nedir? Veganlık ne demektir? İşte, detaylı bilgiler

4.04.2018Sağlık
Gençlerin yeni trendi ham su içmek

Gençlerin yeni trendi 'ham su içmek'

Batı’daki gençler arasında yeni bir akım yayılıyor. ‘Ham su içmek’ adı verilen yeni trendi tutkunları, içme suyu olarak da kullanılan musluk suyu yerine kırsal ve ormanlık alanlarda buldukları kaynak ve membalardan şişelerine su doldurup içiyorlar. Ancak uzmanlar musluk suyunu reddeden bu gençlerin risk aldığı görüşünde...

3.01.2018Dünya
Veganların dostu 8 restoran

Veganların dostu 8 restoran

Vegan beslenme popülaritesini artırdıkça bu trende ayak uyduran mekanlar da çoğalıyor.

Türk mutfağı 2.0

Türk mutfağı 2.0

Michelin yıldızı alan ilk Türk mutfak şefi olan Ali Güngörmüş, 14 yaşındayken sektöre adım attığı Münih’te yeni bir sürprize hazırlıyor. 2014 yılında Münih’te, Tunceli’de doğduğu köy olan Pago’nun adını verdiği ‘Pageou’ isimli restoranını açan Güngörmüş, bu kez ’insanların değişen yemek yeme alışkanlıklarına cevap verecek farklı bir konsept uygulayacağı’ yeni bir restoran açacağını söyledi. Güngörmüş, “Ben buna ‘Türk mutfağı 2.0’ diyorum” dedi. İstanbul’da inşaatı devam eden beş yıldızlı bir otelden teklif aldığını da açıklayan Ali Güngörmüş, yeni yılda üzerinde çalıştığı projeleri Hürriyet’e açıkladı.

31.12.2016Dünya
İtalyada çocuklarını vegan yetiştirenlere hapis cezası

İtalya'da çocuklarını vegan yetiştirenlere hapis cezası

İtalyan La Repubblica gazetesinin haberine göre, İtalya'da çocuklarını vegan olarak yetiştiren ya da onları tehlikeli beslenme alışkanlığına zorlayan ailelerin 6 yıla kadar hapis cezası alması tartışılıyor.

11.08.2016Dünya
Vegan çiftten bebeklerinin velayeti alındı

Vegan çiftten bebeklerinin velayeti alındı

İtalya’nın Milano kentinde vegan bir çiftin bebeği yetersiz beslenme ve kalp rahatsızlığı nedeniyle hastaneye kaldırılınca, mahkeme çocuğun velayetini anne-babasının elinden aldı.

12.07.2016Dünya
Ünlülerin yeni trendi, vegan diyeti

Ünlülerin yeni trendi, vegan diyeti

Ünlülerin neler yediğini, nasıl beslendiğini merak ediyor musunuz? Sizin için ünlülerin yeni trendi vegan diyetini sayfamıza taşıdık.

1.01.2016Kelebek
6 yeni film vizyonda (07 Ağustos 2015)

6 yeni film vizyonda (07 Ağustos 2015)

Türkiye'deki sinemalarda bu hafta 1'i yerli 6 film vizyona girecek.

7.08.2015Keyif
Çocuğunu yetersiz besleyen vegan anne babaya soruşturma

Çocuğunu yetersiz besleyen vegan anne babaya soruşturma

İtalya’da vegan yaşam tarzını benimsemiş bir çift hakkında, 11 aylık çocuklarını yetersiz besledikleri gerekçesiyle soruşturma başlatıldı. Savcılık, söz konusu çifti, çocuklarına kötü muamele etmekle suçluyor.

3.07.2015Dünya
Veganlığı sürdürme rehberi

Veganlığı sürdürme rehberi

Türkiye’de vegan olmak zor zanaat diyenlere ‘Yeryüzüne Özgürlük Derneği’ bir sürprizi var: Türkçe hazırladıkları vegan beslenme tablosu hayatınızı kolaylaştırabilecek kadar pratik.

12.12.2014Sağlık
Şimdi de yeşil cinsellik

Şimdi de 'yeşil cinsellik'

ABD ve Kanada'da yeni eğilim, "yeşil cinsellik".

7.03.2007Dünya
Kahvaltıyı geç yapın öğlen 10 dakika uyuyun tempolu yürüyün

Kahvaltıyı geç yapın öğlen 10 dakika uyuyun tempolu yürüyün

Dr. Mehmet Öz’den yeni ‘sağlıklı yaşam’ prensipleri... Bodrum’da mevsim normallerinde bir sabah... Karşımda dünyaca ünlü doktorlardan biri oturuyor: Dr. Mehmet Öz. Yazarımız ABD’de yaşıyor ancak sık sık Türkiye’ye geliyor. Bu kez 80 yaşındaki annesini görmek için gelmiş. Haberi duyunca soluğu yanında aldık. Birlikte yemek yedik, kano yaptık, kürek çektik, bisiklete bindik. Beslenme, uyku, egzersiz ve seks tavsiyeleri aldık.

Evlilik tarihimiz çok önceden belliydi

Evlilik tarihimiz çok önceden belliydi

Gittiği bir sergi daveti hayatını değiştirdi. Kendi deyişiyle, basketbolcu Caner Erdeniz’e çarpıldı: “Bizimki ilk görüşte aşktı. Sen ona bakarsın, o sana bakar... Onda kendini hissedersin. Saf bir bakıştır. İşte öyle bir şey oldu.” Kısa sürede nikâh masasına oturdu, hemen ardından hamile olduğunu açıkladı. Bu hafta vizyona giren ‘Geçmiş Olsun’ filmi için buluştuğumuz Müge Boz, yaşadığı aşkı, evlilik sürecini ve hamileliğini ilk kez anlattı.

Erol Köseye öğretmen eşinden 10 milyon TLlik boşanma davası

Erol Köse'ye öğretmen eşinden 10 milyon TL'lik boşanma davası

MÜZİK yapımcısı Erol Köse'nin Türkçe öğretmeni eşi Fulden Köse zina, sadakatsizlik ve haysiyetsiz hayat sürme, fiziksel, psikolojik ve ekonomik şiddet, pek kötü ve onur kırıcı davranış içeren şiddetli geçimsizlik nedeniyle boşanma davası açtı. Fulden Köse hayatını zindana çevirdiğini ileri sürdüğü Erol Köse'den 50 bin TL nafaka ile 10 milyon TL tazminat istedi. Fulden Köse eşi hakkında uzaklaştırma kararı çıkarmasına rağmen Erol Köse'nin aile konutundaki eşyalarının götürdüğünü belirterek, polise şikayetçi olduğunu belirtti.

6.05.2019Magazin
Sınırları aşan bir aşk ve rengarenk bir festival

Sınırları aşan bir aşk ve rengarenk bir festival

Binlerce yıllık tapınağın gölgesindeki sokakta, bir aşağı bir yukarı yürüyen kalabalığın içinde uzaktan bile dikkat çekiyordu. Bir şemsiye ile güneşten korunduğu yuvarlak bir masanın üzerinde rengarenk sabunlar, sarılı pembeli şişeler içinde farklı renklerde el yapımı yağlar, bakım malzemeleri.

24.04.2019Keyif
Bu sokakta neler oluyor

Bu sokakta neler oluyor?

Butik çiçekçiler, ‘hip’ kafeler, butikler, plak dükkânları... Burası İstanbul’un yeni cazibe merkezi Ahmet Fetgari Sokak. Sakinlerinin ‘arka sokak’ olarak tanımladığı, kendi halinde bir mahalle nasıl ‘Brooklyn’vari bir havaya büründü? İşte esnafın ve yeni sakinlerinin gözünden kısa zamanda yaşanan büyük değişim...

2020’li yılların beslenme çantası

2020’li yılların beslenme çantası

Dünya artık içine doğduğumuz gibi değil. Sınırsız açgözlülükle birçok şeyin sonunu getirdik. Ama biraz da bu sayede yepyeni alanlar keşfettik. Rotayı tam gaz veganlığa çeviren beslenme âlemleri, bu felsefe etrafında çok yaratıcı şeyler söylüyor. Etin yerini sebzeler, inek sütünün yerini bitkisel sütler, şekerin yerini meyveler alıyor. Bin yıllık lahana, karnabahar, nohut bambaşka kılıklara bürünüyor. Alışverişe ya da restorana gittiğinizde zamanın gerisinde kalmamanız için sözlüğünüzü hazırladık. Ç. BEGÜM SOYDEMİR/bsoydemir@hurriyet.com.tr

27.01.2019Hürriyet Pazar
Cahil insanlar vegan olmazlar, olamazlar

Cahil insanlar vegan olmazlar, olamazlar!

Ailesinde istisnasız herkesin kalp rahatsızlığı vardı. Kendi kendine “Sen de bunu yaşayacaksın, boşuna uğraşma” diyordu. Ama tesadüfen denk geldiği bir makale hayatını değiştirdi. Bitkisel beslenmeyle kalp hastalığından korunabileceğini öğrendi, dört buçuk yıl önce vegan oldu. İç hastalıkları ve kardiyoloji uzmanı Murat Kınıkoğlu, bugün Türkiye’de veganlığın en sıkı savunucularından biri. Kınıkoğlu’yla kendi hayatını da kökünden değiştiren bu akımı konuştuk.

13.01.2019Hürriyet Pazar
Ya bu koyunlar bize ne etti

Ya bu koyunlar bize ne etti?

Hava alamadım yerine Fatih Kadınlar Pazarı’nda bol bol et kokusu aldım. Valla kimse kusura bakmasın veganların marketleri daha iyi kokuyor.

Tahıl yersek koyun gibi oluruz demişti... Karataya kötü haber

'Tahıl yersek koyun gibi oluruz' demişti... Karatay'a kötü haber

Türkiye Vegan Derneği, “Vegan demek tahıl beyinli demek” ve “Veganlık misyonerliktir” diyen Prof. Dr. Karatay için suç duyurusunda bulundu.

7.12.2018Gündem
Bilim insanları uyardı: Dünyanın geleceği için et yemeyi bırakmalıyız

Bilim insanları uyardı: Dünyanın geleceği için et yemeyi bırakmalıyız

Bilim insanları iklim değişikliği, su kıtlığı ve çevre kirliliği gibi sorunlarla başa çıkmak için "fleksitaryen" beslenme biçiminin benimsenmesi gerektiğini duyurdu. "Fleksitaryen" beslenme biçimi ağırlıklı olarak bitkilerden elde edilmiş gıdaların tüketimi anlamına geliyor.

Şeker vücuda ne kadar zararlı

Şeker vücuda ne kadar zararlı?

Fazla şeker tüketen insanlarda tip 2 diyabet, kalp hastalıkları ve kanser riski artıyor. Ama bunun sorumlusu tek başına şeker olmayabilir.

20.09.2018Teknoloji
Vegan Festivaline Fatma Turgut ile veda

Vegan Festivali'ne Fatma Turgut ile veda

Türkiye’nin uluslararası nitelikli ilk vegan festivali 8-9 Eylül’de Sarıyer Life Park’ta yerli-yabancı konuşmacı ve katılımcılarla gerçekleştirildi.

11.09.2018Keyif

Yazar Sonuçları

"Buradan ilan edeyim, artık kuzu yemeyeceğim”

Hürriyet yeme-içme yazarı Vedat Milor, sosyal medyayı kullanmaya başladıktan sonra fenomene dönüştü. Takipçilerin yorumlarıyla zaman zaman çileden çıkardığı Milor’a hem “Sosyal medyanın onu nasıl delirttiğini” hem de Türk mutfağını sordum. Geçtiğimiz yıllarda 20 günlük süt kuzusu yediği için çok eleştirilen Milor, hayvanseverleri mutlu edecek bir açıklama da yaptı: “Buradan ilan edeyim, artık kuzu yemeyeceğim.”

26.05.2019

Yaşam sürenizi uzatmanın 5 doğal yolu

50 yaş birçok açıdan hayatın en güzel yıllarının başlangıcı. Ama bir yandan da yaşın ilerlemesiyle gelen bazı gerçekler var. İyi haber: Ömrünüzü sağlıkla uzatmak mümkün.

3.03.2019

Oturmak neden en büyük günahtır?

HER beden bir armağan, bize emanet bir mucizedir.

4.11.2018

Boza mı şalgam mı?

“Daha çok probiyotik” diyorsanız bozaya, “Bana probiyotikle birlikte antioksidan da lazım” diyorsanız şalgama öncelik vermelisiniz.

10.11.2017

Vegan çılgınlığı büyüyor

Vegan diyetler son yılların en önemli beslenme akımlarından biri. Basitçe “bitkisel beslenme” olarak tanımlayabileceğimiz bu akımın doğru olduğunu düşünenler de, problem yaratabileceğini ileri sürenler de var.

15.09.2017

Temiz beslenme mi ortoreksiya nervoza mı?

Bugünkü yazıma bir önkabulle başlamak istiyorum: Bu köşeyi düzenli olarak okuyorsanız, hayatta tercihinizi mümkün mertebe sağlıklı beslenmeden yana yapmış ya da en azından böyle bir şeye niyet etmiş olmanızı beklerim, zira ben de öyleyim. Peki biz neden böyle olduk ve dahası bu işin sonu nereye varır? Bu hafta sonu İngiliz Guardian gazetesinde bu konuda okuduğum çok ilginç bir yazıyı paylaşacağım şimdi sizinle.

15.08.2017

İftar sofrasından doymadan kalkın

Gülben Ergen bu hafta, Detoks ve Sağlıklı Yaşam Danışmanı Gül Kaynak ile bir araya geldi ve ramazan öncesinde beslenme ile ilgili merak ettiklerini sordu.

23.05.2017

Y bitti, sıra Z’de!

Önce bütün dünya Y kuşağını konuştu;

20.05.2017

Vegan beslenmek dogru mu?

Değişik ve biraz da iddialı bir tercih aslında. Uzun süre devam ettirebilmek ne ölçüde mümkün pek emin değilim ama bu tercihin bazı sağlıklı sonuçları olduğu, özellikle de kilo vermeye yardımcı olabileceği biliniyor.

10.10.2016

Neden kansızım?

Farklı pek çok sebebi olsa da kansızlığın en sık görülen nedeni demir eksikliğidir ve demir eksikliği kansızlığının en yaygın olduğu grup da 15-45 yaş aralığındaki hanımlardır.

9.02.2016
Bir haftalığına vegan

Bir haftalığına vegan

Daha önce vejetaryen olmuştum, vegan olmakla da başa çıkabilirim sandım. Çok zor. Mesele sadece irade değil, İstanbul gibi büyük bir şehirde dahi vegan ürünler bulmak bir dert.

12.04.2013

İrem neden TT oldu

Twitter bazen hoş bazen de fena halde boş bir yer.

16.07.2019

İsrafa son! Vakit geldi geçiyor...

Dünyanın geleceğinin açlık, obezite, israf paradoksunun çözümünde olduğunu artık herkes biliyor.

19.01.2019

İnsülin direncinin tek çaresi metformin mi

İnsülin direnci de, bu direncin yarattığı kilo meselesi de çoğu zaman sadece beslenme önlemleri ve düzenli egzersizle ortadan kalkabiliyor. Ama bazen metformini de devreye sokmak gerekebiliyor.

8.11.2018

Babadan kızına armağan gerçek ekmek

Son yıllarda ‘ekmek yensin’, ‘yenmesin’ tartışmaları kafaları karıştırdı. İletişimci Mehmet Kıvanç Önder de kızı iki yaşına geldiği günlerde tam bu tartışmanın içine düşer.

7.09.2018