MENÜ

Vefa Anadolu Lisesi

Vefa Anadolu Lisesi ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Vefa Anadolu Lisesi haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 329 Vefa Anadolu Lisesi haberi bulunmuştur.

Vefa Anadolu Lisesi Haberleri

Liseliler şehitlerin kahramanlıklarını türkülerle anlatacak

Liseliler şehitlerin kahramanlıklarını türkülerle anlatacak

Kabataş Erkek, Vefa Anadolu ile İstanbul Erkek liselerinin öğrencilerinden oluşan koro, Milli Mücadele'nin 100’üncü yılı dolayısıyla 17 Mayıs'ta gerçekleştirilecek anma konserinde, cepheye gönüllü giderek, şehit düşen öğrenci ve öğretmenler ile vatandaşların kahramanlıklarını türkülerle dile getirecek.

14.05.2019Eğitim
Spor Şöleni başladı

Spor Şöleni başladı

Genç sporcuları teşvik etmek, öğrencilerin centilmence spor yapmasını desteklemek ve onları spor yoluyla birleştirmek amacıyla düzenlenen ‘100 Yıllık Okullar Spor Şöleni’nin bu yıl 14’üncüsü düzenleniyor.

4.05.2016Eğitim
15 köklü lisenin vakfından eğitimde seferberlik çağrısı

15 köklü lisenin vakfından eğitimde seferberlik çağrısı

Aralarında Galatasaray Lisesi, Haydarpaşa Lisesi, İstanbul Lisesi, Kabataş Erkek Lisesi, Vefa Anadolu Lisesi ve Ankara Atatürk Lisesi gibi çoğu Cumhuriyetten önce kurulmuş 15 köklü lisenin kurduğu vakıfların biraraya gelmesinden oluşan TEVDAK (Türk Eğitim Vakıfları Dayanışma Konseyi)önümüzdeki hafta eğitim seferberliği çağrısı yapacak. TEVDAK, 2 yıl sonra ilk kez toplanıyor.

31.07.2007Eğitim
YÖK üyesi: ÖSS iki aşamalı olsun

YÖK üyesi: ÖSS iki aşamalı olsun

YÖK Üyesi Halis Ayhan, üniversiteye girişte 3.5 saatlik bir sınavın, adayların ilgisini ve yeteneğini tam ortaya koyamadığını belirterek, iki sınavlı bir sisteme geçilmesi gerektiğini söyledi.

14.11.2006Gündem
Okulların emektarları

Okulların emektarları

Onlar gençliklerinde hizmetli olarak işe başladıkları okullarda, yılllardır çalışıyor. Binlerce, hatta bazıları on binlerce öğrenciyi mezun etmişler. Kimi 50 yıldır, kimi 30 yıldır hizmet ettikleri okullarından kopup da emekli olmayı akıllarına bile getirmiyorlar. İşte, Vefa Anadolu Lisesi'nin 50 yıllık 'Osman Amcası' Osman Yurttaş, Pertevniyal Lisesi'nin 50 yıllık 'Cafer Amcası' Cafer Çokçeken, Nuri Akın Lisesi'nin 30 yıllık emektarı Ali Karataş ve Şehremini Lisesi'nin 27 yıllık emektarı Mehmet Çıvgınoğlu'nun hikayesi.

9.01.2004Gündem
Vefa Lisesinin en vefalısı

Vefa Lisesi'nin en vefalısı

Mehmet Özdemir'in Vefa Lisesi'ne olan aşkı 40 yıl önce, büyük oğlunu okula yazdırmasıyla başlamış. Üç oğlu da aynı okuldan mezun olmuş. Onların okulu bitmiş ama Özdemir adeta okula demir atmış. Okul Aile Birliği'nde, Vefa Spor Kulübü'nde, Okul Koruma Derneği, Vefalılar Derneği ve Vefa Vakfı'nda çalışıyor. 80 yaşındaki Özdemir, her gün dört saat yolculuk yaparak okula geliyor ve ‘‘Gücüm yettiği kadar buradayım‘‘ diyor.

2.01.2004Gündem
Vefalı olmak buna denir

Vefalı olmak buna denir

İstanbul'un tam orta yerinde, Vefa'da bir lise var. Adını bulunduğu semtten alan bu lise, hem ülkeye, hem mensuplarına, hem de öğretmenlerine hep vefa gösterdi. Okul mezunlarından birçoğu Osmanlı ordusunda subay olarak görev yaptı. Bingazi'den Sina'ya, Yemen'den Kafkasya'ya, Şam'dan Balkanlar’a ve Çanakkale’ye kadar onlarca cephede binlerce Vefalı ülkeleri için savaştı. Gidenlerin çoğu dönmedi. Cumhuriyet tarihi boyunca da bilimadamları, siyasetçiler, bürokratlar, çok büyük sanatçılar çıkardı. Bugün Vefa Liseliler Elif Naci, Yahya Kemal, Hasan Ali Yücel gibi övündükleri eski mezunların adlarını taşıyan sınıflarda ders yapıyor. Ve bu okul tam 130 yıldır ayakta duruyor...

11.05.2002Gündem
Lise için çifte şans

Lise için çifte şans

Anadolu liselerini kazanamayanlar, 27-31 Ağustos arasında kontenjanı dolmayan Anadolu liselerine başvuru yapabilecek. Bu öğrenciler 31 Ağustos'a kadar yabancı dil ağırlıklı eğitim veren süper liselere de başvurabilecekler.

25.08.2001Gündem
Son dakika... Kulelide öğrencilerin hayatlarını karartmışlardı Gözaltı karar verildi

Son dakika... Kuleli'de öğrencilerin hayatlarını karartmışlardı! Gözaltı karar verildi

Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerince, İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen FETÖ/PDY soruşturması kapsamında kapatılan Kuleli Askeri Lisesi'nde bazı öğrencilere sağlık durumlarında bir sorun olmamasına rağmen ‘askeri öğrenci olamaz’ raporu veren binbaşı ve üzeri rütbedeki kurul üyesi 17 askeri doktor hakkında operasyon başlatıldı. Sabah saat:05.00’te başlayan operasyonda 11 askeri doktor yakalandı. 'Vefa' adı verilen operasyonda diğer şüphelilerin yakalanması için operasyonun sürdüğü bildirildi.

1.10.2019Gündem
Öğrencilere hasar nakli

Öğrencilere hasar nakli

İstanbul’da perşembe günü meydana gelen 5.8’lik depremin ardından 29 okulda hasar nedeniyle eğitime ara verilirken öğrenciler geçici olarak başka okullara nakledildi. Hasarlı okullardan bazılarının daha önce tadilattan geçtiği, bir kısmına kat eklendiği belirtildi.

1.10.2019Gündem
Son dakika... İstanbulda hasarlı 29 okuldaki öğrencilerin geçici eğitim göreceği okulların listesi açıklandı

Son dakika... İstanbul'da hasarlı 29 okuldaki öğrencilerin geçici eğitim göreceği okulların listesi açıklandı

İstanbul'da 5.8'lik deprem sonrası hasar gören 29 okulda eğitime bugün ara verilmişti. İstanbul Valiliği, bu okullarda öğrenim gören öğrencilerin geçici olarak devam edecekleri okulların listesini açıkladı.

30.09.2019Gündem
Son dakika İstanbulda 29 okulda Pazartesi günü okullar tatil edildi

Son dakika! İstanbul'da 29 okulda Pazartesi günü okullar tatil edildi

İstanbul Valiliği, ağır hasarlı ve az hasarlı toplam 29 okulda 30 Eylül 2019 Pazartesi günü eğitim-öğretime 1 gün süreyle ara verildiğini duyurdu. Ayrıca öğrencilerin 1 Ekim'den itibaren hangi okullarda eğitime devam edecekleri yarın saat 14.00'e kadar duyurulacağı açıklandı.

29.09.2019Gündem
Son dakika... İstanbul Valiliği duyurdu: 9 ilçede 14 okul tatil edildi

Son dakika... İstanbul Valiliği duyurdu: 9 ilçede 14 okul tatil edildi

İstanbul Valiliği, dünkü depremin ardından 9 ilçede 14 okulun tatil edildiğini duyurdu. Ayrıca Marmaraereğlisi'nde bugün okullar tatil edildi

27.09.2019Gündem
Sosyal medya bu karneyi konuşuyor En çok o paylaşıldı...

Sosyal medya bu karneyi konuşuyor! En çok o paylaşıldı...

Şehit Eren Bülbül için karne düzenleyip annesine verdiler, o karne sosyal medyada büyük ilgi gördü. Anne Ayşe Bülbül "2 yıldır karne günlerini buruk geçiriyorum" dedi.

14.06.2019Gündem
Türkiye uyumadı Cumhuriyet Bayramı gece de kutlandı

Türkiye uyumadı! Cumhuriyet Bayramı gece de kutlandı

Cumhuriyet’in 95. yılı tüm Türkiye'de coşkuyla kutlandı. Birçok kentte binlerce vatandaş, ellerindeki Türk bayrakları ve meşalelerle birlikte kortej halinde yürüdü.

29.10.2018Gündem
Nitelikli okul nedir Nitelikli okullardan bazıları

Nitelikli okul nedir? Nitelikli okullardan bazıları

Tercih döneminin başlamasıyla birlikte en çok araştırılan konulardan biri de nitelikli okul tanımı oldu. Lise tercihi yapacak olan öğrenciler nitelikli okulların listesini, taban puanlarını ve kontenjan durumlarını araştırmaya başladı. Sınavla öğrenci alacak okulların kontenjan sayısı 126 bin 510 olarak belirlendi. Peki, kılavuzda geçen nitelikli okul ne demek?

28.06.2018Eğitim
Nitelikli okullar açıklandı mı İşte, o okullardan bazıları

Nitelikli okullar açıklandı mı? İşte, o okullardan bazıları

Milli Eğitim Bakanlığı'nın yeni sistem kapsamında yayımlayacağı nitelikli okullar öğrenciler ve veliler tarafından merakla araştırılıyor. Sınavla alım yapılacağı duyurulan nitelikli okullar, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından belirlenecek. Peki, nitelikli okullar ne zaman açıklanacak? İşte, MEB Müsteşarı Yusuf Tekin'in konuyla ilgili yapmış olduğu açıklamalar ve detaylı bilgiler

13.03.2018Eğitim
Lise öğrencileri İngiltere yolcusu

Lise öğrencileri İngiltere yolcusu

Fen ve Teknoloji Lisesi öğrencileri, matematik dünyasına iz bırakmış ve Batı’ya örnek olan bilim insanlarını tanıtan bir projeye imza attı. Öğrenciler, projelerini hem Türkçe hem de İngilizce olarak İngiltere’de bulunan Keele Üniversitesi’nde akademisyenlere sunacak.

16.01.2018Eğitim
Bu liselere sınavla girilecek

Bu liselere sınavla girilecek

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, sınavla öğrenci alacak liseler, eğitim bölgeleri ve örnek soruların bu ay içerisinde açıklanacağını söyledi. Ancak fen, sosyal bilimler proje okulları gibi liselerin aralarında yer aldığı yaklaşık 700-800 okul sınavla öğrenci alacak. Bu liselerin isimleri henüz açıklanmadı ancak Pertevniyal, Cağaloğlu, Galatasaray, İzmir Fen, Bornova Anadolu, Ankara Fen liseleri sınavla alacak okullar arasında görülüyor.

12.12.2017Eğitim

Yazar Sonuçları

‘Beyaz terör’

İSTANBUL'daki karakışın etkisini 'İstanbul çöktü', 'Beyaz afet', 'Kar kábusu' 'İstanbul felç' veya 'Ak felaket' sözcükleri anlatmaya yeter mi?

23.01.2004

Trakya’ya kirli petro-kimya sanayi kurulmamalı

HÜKÜMET dün 23 yatırıma teşvik vereceğini ilan etmiş ve bunların arasında da Marmara Ereğlisi-Tekirdağ arasında Katarlılarla ortak PP Polipropilen petro-kimya tesisi kurulacağı ilan edilmiştir.

11.04.2018

Bacım daha ne kadar sürecek bu başörtü ‘mağduriyetizmi’

İNTERNET Haber’deki yazılarını ilgiyle okuduğum bir yazar Hatice Kübra...

17.11.2017

Hava kirliliğinden her gün 75 yurttaşımız ölüyor: ‘Nefesimiz tükenmeden’

GÖĞÜS hastalıkları alanımın dışında hava kirliliği ve insan/çevre etkisi/doğal yaşama etkisi ile yakından ilgileniyorum. Türk Toraks Derneği Türkiye‘nin en büyük göğüs hastalıkları derneği; ben de bu derneğin hava kirliliği görev grubu başkanıyım. Her sene duyurduğumuz Türkiye hava kirliliği haritalarının mimarları da bizleriz. 18-19 Kasım’da Şişli Radisson Blu Hotel’de ‘Artık Yeter’ diyerek, en temiz ve en kirli illeri açıklayacağız. ‘Artık Yeter’ diyoruz!

14.11.2017