MENÜ

Vatandaşlık

Vatandaşlık ile ilgili tüm haberleri, son dakika Vatandaşlık haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Bugün Vatandaşlık haberlerinde son durum nedir? İşte tüm flaş gelişmeler...

Toplam 9.574 Vatandaşlık haberi bulunmuştur.

Vatandaşlık Haberleri

ABD’den ‘yeşil kart’a yeni düzenleme

ABD’den ‘yeşil kart’a yeni düzenleme

Her yıl dünyanın her yerinden yüz binlerce kişinin ABD’de yaşama hakkı kazanmasını sağlayan yeşil kart uygulamasına yeni düzenleme getirildi.

13.08.2019Dünya
Düşük bütçeyle oturma izni veren ülkeler belli oldu 600 dolarlık gelirle...

Düşük bütçeyle oturma izni veren ülkeler belli oldu! 600 dolarlık gelirle...

Destinationon.com çok yüksek meblağlar vermeden vatandaşlık ve oturma izni veren ülkeleri sıraladı.

10.08.2019Ekonomi
Hususi pasaport nedir ve kimlere verilir

Hususi pasaport nedir ve kimlere verilir?

Hususi pasaport halk arasında yeşil pasaport olarak da bilinmektedir. Devlet memurları arasında bir, iki ve üçüncü derece kadrolarda bulunan kişiler ve çeşitli kamu görevinde bulunan kişilerin şartları karşılayan yakınları tarafından alınabilen hususi pasaport, bazı avantajlara sahiptir. İşte, hususi pasaport hakkında bilinmesi gereken bazı detaylar

7.08.2019Gündem
Özel statü kalktı... Ve resmen kriz

Özel statü kalktı... Ve resmen kriz

Hindistan, yarım asırdan uzun süredir Cammu Keşmir'e ayrıcalık tanıyan anayasa maddesini iptal ederek, bölgenin özel statülü yapısını ortadan kaldırdı. Yaşanan gelişmelerin ardından bölgenin eski başbakanlarından Omar Abdullah ve Mehbuba Mufti tutuklandı.

5.08.2019Dünya

Nakil sonuçları için gözler e Okul sisteminde - E Okul VBS girişi nasıl yapılır?

Milli Eğitim Bakanlığı’nın öğrenciler, öğretmenler ve veliler için pek çok avantaj sunan uygulaması e Okul sistemi LGS işlemleri nedeniyle büyük ilgi görüyor. Yaz sezonu nedeniyle sisteme daha az erişim sağlayan öğrenciler, LGS’ye bağlı sonuçlar için sık sık VBS girişi yapıyor. Peki, E okul VBS girişi nasıl yapılır?

5.08.2019Gündem
İzmir’i açsak günde 35 bin kişi Avrupa’ya gider

'İzmir’i açsak günde 35 bin kişi Avrupa’ya gider'

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, gazete ve televizyonların Ankara temsilcileriyle ‘Göç’ konulu toplantıda bir araya geldi. Türkiye’de bulunan Suriyelilerle ilgili bilgi veren Bakan Soylu, Avrupa Birliği’ni (AB) eleştirdi. Soylu, “AB ülkeleri şu ana kadar anlaşma kapsamında 22 bin Suriyeliyi Türkiye’den aldı. Şu an İzmir’i açalım, bırakalım. Günlük 30-3 5 bin kişi geçer. Bırakalım İzmir’i bakalım neler oluyor? Yani birileri diyor ki bırakın Avrupa’ya gitsinler. Öyle demekle olmuyor. Ben AB’yi tehdit etmiyorum, tespit yapıyorum” dedi. Soylu toplantıda şunları söyledi:

3.08.2019Gündem
İçişleri Bakanı Süleyman Soylu: 8 bin FETÖ’cü Edirne’den Avrupa’ya Kaçtı

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu: 8 bin FETÖ’cü Edirne’den Avrupa’ya Kaçtı

İÇİŞLERİ Bakanı Süleyman Soylu, gazete ve televizyonların Ankara temsilcileriyle bir araya geldi. Soylu, “92 bin 280 kişiye vatandaşlık verildi. Bunun 47 bini yetişkin, 45 bin 280’i çocuk. Halen 30-40 bin civarında da vatandaşlık için başvuru var” dedi. Soylu açıklamalarında çok çarpıcı bir bilgi daha paylaşarak 15 Temmuz sonrası iki buçuk yılda Edirne’den Yunanistan’a 8 bin FETÖ’cünün kaçtığını belirtti.

2.08.2019Gündem
İçişleri Bakanı Süleyman Soylu: 8 bin FETÖ’cü Edirne’den Avrupa’ya kaçtı

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu: 8 bin FETÖ’cü Edirne’den Avrupa’ya kaçtı

İÇİŞLERİ Bakanı Süleyman Soylu, gazete ve televizyonların Ankara temsilcileriyle bir araya geldi. Soylu, “92 bin 280 kişiye vatandaşlık verildi. Bunun 47 bini yetişkin, 45 bin 280’i çocuk. Halen 30-40 bin civarında da vatandaşlık için başvuru var” dedi. Soylu açıklamalarında çok çarpıcı bir bilgi daha paylaşarak 15 Temmuz sonrası iki buçuk yılda Edirne’den Yunanistan’a 8 bin FETÖ’cünün kaçtığını belirtti.

2.08.2019Gündem
CHPnin Suriyeli raporu

CHP'nin Suriyeli raporu

CHP, geniş katılımlı Suriye Çalıştayı’na hazırlanırken CHP Genel Başkan Yardımcısı Prof. Fethi Açıkel’in Türkiye’deki Suriyeliler ve Suriye politikasına ilişkin raporları da güncellendi. Rapora göre, Suriyelilerin Türkiye nüfusuna oranı yüzde 5. Türkiye, Ortadoğu’daki her 3 Suriyeli sığınmacının 2’sine ev sahipliği yapıyor. Rapordan bazı bilgiler şöyle:

2.08.2019Gündem
Ehliyet harcı hangi bankaya yatırılır

Ehliyet harcı hangi bankaya yatırılır?

Ehliyet harcının yatırılacağı banka, sürücü belgesi sahibi olmak için işlemlerini tamamlamak isteyen binlerce kişinin merakla araştırdığı konular arasında yer almaya devam ediyor. Peki, ehliyet harcı hangi bankaya yatırılır? İşte, ehliyet harcının yatırılacağı banka bilgileri ve bazı detaylar

1.08.2019Ekonomi
İzmir Valiliğinden muhtarlara Suriyeli talimatı iddiasına yalanlama

İzmir Valiliği'nden "muhtarlara Suriyeli talimatı" iddiasına yalanlama

İzmir Valiliği'nce, muhtarlara "kentteki Suriyelilerle ilgili sorunların dışarı yansıtılmaması talimatı verildiği" yönündeki iddiaların gerçeği yansıtmadığı bildirildi.

30.07.2019Gündem
6 ayda 1 milyon konut satıldı

6 ayda 1 milyon konut satıldı

Tapu ve Kadastro Genel Müdürü Mehmet Zeki Adlı "İlk 6 ay sonu itibarıyla satış işlemlerine baktığımızda, 1 milyon civarında satış işlemi gerçekleşmiş. Buna karşılık da aşağı yukarı 4 milyar harç geliri elde edilmiş. Yabancılara gayrimenkul satışıyla ilgili işlemlerde geçen yıllara göre ciddi artış söz konusu" dedi.

25.07.2019Ekonomi
Rakamlar belli oldu... Almanya birinci çıktı

Rakamlar belli oldu... Almanya birinci çıktı

Avrupa Birliği (AB) ülkeleri, 2017'de 29 bin 807 Türk'e AB vatandaşlığı verdi. Türklerin Avrupa'da en çok vatandaşlık aldığı ülke, yüzde 50,2 ile Almanya oldu.

23.07.2019Dünya
Toplum 5.0; insanların, robotların ve yapay zekanın güç birliğini temsil ediyor

"Toplum 5.0; insanların, robotların ve yapay zekanın güç birliğini temsil ediyor"

Yeditepe Üniversitesi Ticari Bilimler Fakültesi Yönetim Bilişim Sistemleri Bölümü Dr. Öğr. Üyesi Çağla Şeneler, "Endüstri 4.0" kavramından sonra, ilk kez Japonya’da ortaya atılan "Toplum 5.0" kavramının; insanların, robotların ve yapay zekanın güç birliği yaptığı bir toplumu temsil ettiğini bildirdi.

22.07.2019Teknoloji
ATA AÖF üç ders sınavı giriş belgeleri yayımlandı | ATA AÖF üç ders sınavı ne zaman

ATA AÖF üç ders sınavı giriş belgeleri yayımlandı | ATA AÖF üç ders sınavı ne zaman?

Atatürk Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi (ATA AÖF) üç ders sınavı giriş belgeleri yayımlandı. Mezuniyet için en fazla üç dersi bulunan öğrencilerin katılım sağlayacağı sınavın giriş belgelerine, üniversitenin internet sitesi üzerinden erişim sağlanacak. Peki, ATA AÖF üç ders sınavı giriş belgesi nasıl görüntülenir? ATA AÖF üç ders sınavı ne zaman yapılacak? İşte, sınava dair bilgiler.

21.07.2019Gündem
Robotların dünyayı yönetmesi, bizim  ne kadar aptal olacağımıza bağlı

Robotların dünyayı yönetmesi, bizim ne kadar aptal olacağımıza bağlı

Robotlarla yaşamaya ne kadar hazırsınız? Evinizi veya işyerinizi robotlarla paylaşma fikri kulağınıza nasıl geliyor? İngiliz araştırma şirketi Oxford Economics’e göre 2030’a kadar 20 milyon işçinin yerine robotlar geçecek. Boğaziçi Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Levent Akın’la bu alandaki son gelişmeleri konuştuk. Prof. Akın, yapay zekâ konusunda araştırmalar yapıyor, zeki robotlar tasarlıyor ve dünyanın en büyük robot yarışması RoboCup’ı 2011’de İstanbul’da düzenleyen kişi. İyi haber: Akın’a göre yapay zekâyla rekabet, bizim kuşağımızın sorunu olmayacak.

21.07.2019Hürriyet Pazar
Pasaport harcı nasıl ödenir Pasaport için gerekli belgeler nelerdir

Pasaport harcı nasıl ödenir? Pasaport için gerekli belgeler nelerdir?

Yurt dışı için seyahat etmeye hazırlanan vatandaşlar, resmi işlemlerini tamamlayarak pasaport harçlarını belirlenen ödeme şekilleri ile gerçekleştiriyorlar. Pasaport harçlarının nasıl ödeneceğini merak edenler ise, konuya dair detayları internet üzerinden araştırıyor. Peki, pasaport harcı nasıl ödenir? Pasaport için gerekli belgeler nelerdir? İşte, o konuya ilişkin bazı bilgiler.

16.07.2019Gündem
İran Fransa vatandaşı akademisyenin gözaltına alındığını doğruladı

İran Fransa vatandaşı akademisyenin gözaltına alındığını doğruladı

İran Yargı Erki Sözcüsü Gulam Hüseyin İsmaili, Fransa-İran vatandaşı kadın akademisyen Feriba Adilhah'ın gözaltına alındığını doğruladı ancak detay vermedi.

16.07.2019Dünya
FETÖ mensupları ABDde yasallaşmak için Türkiyeyi karalıyor

FETÖ mensupları ABD'de yasallaşmak için Türkiye'yi karalıyor

ABD'ye firar eden FETÖ mensupları, burada yasal bir kimlik kazanmak için Türkiye'yi karalayıp, çeşitli iftiralar atıp, şirket evlilikleri yaparken, Türkiye düşmanlığı çatısında bir lobi kurmayı amaçlıyor.

15.07.2019Dünya
Son dakika Trump emri vermişti... Ve başladı

Son dakika! Trump emri vermişti... Ve başladı

ABD Göçmenlik ve Sınır Muhafaza (ICE) Birimi, ülkedeki yasa dışı göçmenlere yönelik baskınlarını başlattı.

14.07.2019Dünya
Trump, nüfus sayımında vatandaşlık sorusundan vazgeçti

Trump, nüfus sayımında vatandaşlık sorusundan vazgeçti

ABD Başkanı Donald Trump, 2020'de yapılacak nüfus sayımına vatandaşlık sorusu eklenmesi yönündeki çabalarına son verdi.

12.07.2019Dünya
Yabancı yatırımcılardan 981i Türk vatandaşı oldu

Yabancı yatırımcılardan 981'i Türk vatandaşı oldu

İçişleri Bakanlığı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü verilerine göre, Türk Vatandaşlığı Kanunu'nun Uygulanmasına İlişkin Yönetmeliğin 19 Eylül 2018'de değiştirilmesinden bugüne kadar ABD, Kanada, Çin, Rusya, İtalya, Avustralya ve Yunanistan vatandaşlarının aralarında bulunduğu 981 yatırımcı, Türk vatandaşlığı hakkını kazandı. Türk vatandaşı olmak isteyen 2 bin 700 yabancı, 1 milyar dolara yaklaşan tutarda yatırım yaptı.

11.07.2019Ekonomi
Aatif Chahechouhe: Türk vatandaşlığı için başvuru yaptım

Aatif Chahechouhe: Türk vatandaşlığı için başvuru yaptım

Spor Toto Süper Lig'de yeni sezon hazırlıklarını Erzurum'un Yüksek İrtifa Kamp Merkezi'nde sürdüren Antalyaspor'da yeni transfer Aatif Chahechouhe ile kırmızı-beyazlı takımın golcüsü Souleymane Doukara, Demirören Haber Ajansı'na (DHA) özel açıklamalarda bulundu.

9.07.2019Futbol
Mısırda yatırım yapan yabancılara vatandaşlık verilecek

Mısır'da yatırım yapan yabancılara vatandaşlık verilecek

Mısır Meclisi, hükümet tarafından sunulan ve ülkede yatırım yapan yabancılara vatandaşlık verilmesini öngören yasa tasarısını prensipte onayladı.

8.07.2019Dünya
Yargıyı baypas edecek

Yargıyı baypas edecek

ABD merkezli haber sitesi Axios, ABD Başkanı Donald Trump’ın 2020 yılında gerçekleştirilecek nüfus sayımında kullanılacak formlara ‘vatandaşlık sorusu’ eklemek için başkanlık kararnamesi yayımlamayı gözden geçirdiğini iddia etti.

5.07.2019Dünya
Trump geri adım atmadı... Yeni hamle

Trump geri adım atmadı... Yeni hamle

ABD Başkanı Donald Trump'ın 2020'de yapılacak nüfus sayımında yer alması tartışma konusu olan vatandaşlık sorusu için başkanlık kararnamesi çıkaracağı iddia edildi.

4.07.2019Dünya
Kızı sarı bültenle aranıyor Mesajı görünce çılgına döndüm...

Kızı sarı bültenle aranıyor! 'Mesajı görünce çılgına döndüm...'

Antalya’da evlendiği Ukraynalı eşinin, kızlarını 3 yıl önce ülkesine götürdüğünü ve kendisinden koparmak istediğini söyleyen Türk baba İsmail Yüce, Ukrayna’da hukuk mücadelesi veriyor. “Çocuğum Ukrayna’da illegal olarak alıkonuluyor” diyen acılı baba, Kiev’deki duruşma sonrası konuştu.

4.07.2019Gündem
e-YDS sınav giriş yerleri açıklandı e-YDS sınavları ne zaman

e-YDS sınav giriş yerleri açıklandı! e-YDS sınavları ne zaman?

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından, düzenlenecek olan e-YDS sınav giriş belgeleri kurumun internet sitesi üzerinden adayların erişimine açıldı. Sınav için gün sayan adaylar, sınav giriş belgelerinin yayımlanması sonrası e-YDS sınav takvimini sorgulama başladı. Peki, e-YDS sınavları ne zaman? e-YDS sınav giriş yerleri nasıl öğrenilir? İşte, o konuya dair detaylar.

3.07.2019Gündem
Tarihi Kuleli Yalısı 190 milyon liraya satışa çıkarıldı

'Tarihi Kuleli Yalısı' 190 milyon liraya satışa çıkarıldı

'Noel Eram Yalısı' olarak da bilinen İstanbul Boğazı'ndaki en değerli yalılarından Çengelköy'deki Tarihi Kuleli Yalısı satışa çıkarıldı. 190 milyon lira değer biçilen yalıda 14 oda ve 4 salon bulunuyor. Yalı, 50 yıl sonra ailenin sığamaması gerekçesiyle satılıyor.

3.07.2019Ekonomi
Trump yönetimi, nüfus sayımında vatandaşlık sorusundan vazgeçti

Trump yönetimi, nüfus sayımında vatandaşlık sorusundan vazgeçti

ABD'de Donald Trump yönetimi, 2020 yılında yapılacak nüfus sayımında yer almasını istediği vatandaşlık sorusundan vazgeçtiğini açıkladı.

3.07.2019Dünya
KPSS yerleri açıklandı mı Gözler sınav giriş belgesinde

KPSS yerleri açıklandı mı? Gözler sınav giriş belgesinde

Memur olmak isteyen binlerce aday KPSS hazırlıklarını sürdürüyor. Sınav için başvurular 15 Mayıs’ta tamamlanmıştı. Kamu Personel Seçme Sınavı (KPSS) için kısa bir süre kalması nedeniyle sınav giriş belgesine yönelik araştırmalar hız kazandı. Peki, KPSS sınav yerleri açıklandı mı, sınav giriş belgesi yayımlandı mı?

2.07.2019Gündem
DGS saat kaçta başlayacak Sınav kaç dakika sürecek

DGS saat kaçta başlayacak? Sınav kaç dakika sürecek?

Önlisan eğitimlerini lisans eğitimine tamamlamak isteyenlerin girdiği 2019 DGS (Dikey Geçiş Sınavı) bugün gerçekleşecek. Öğrencilerin sınava girmeden önce nüfus cüzdanını sınav giriş belgesini yanında bulundurması, belirtilen saatte sınav binasında yer alması zorunlu. Peki, DGS saat kaçta başlayacak? Sınav kaç dakika sürecek?

30.06.2019Gündem
Almanya’da yeni vatandaşlık yasa tasarısı kabul edildi

Almanya’da yeni vatandaşlık yasa tasarısı kabul edildi

Almanya’da yeni vatandaşlık yasa tasarısı Federal Mecliste (Bundestag) yapılan oylamayla kabul edildi. İktidar ortakları CDU, CSU ve SPD milletvekillerinin oylarıyla kabul edilen düzenlemeye muhalefet hayır oyu kullandı.

28.06.2019Avrupa
Askerlik sistemi Resmi Gazetede yayımlandı Askerler erken terhis ne zaman yapacak

Askerlik sistemi Resmi Gazete'de yayımlandı! Askerler erken terhis ne zaman yapacak?

Kamuoyunu yakından ilgilendiren ve uzun zamandır çalışmaları devam eden yeni askerlik sisteminde sona gelindi. TBMM'de yapılan görüşmeler çerçevesinde, yeni askerlik sistemi onaylandı ve Resmi Gazete'de yayımlandı. Yeni düzenlemeyle birlikte 100 binden fazla askerin erken terhis olması bekleniyor. Peki, erken terhisten kimler faydalanabilecek, bedeli askerlik yaşı kaç? İşte, askerlikte yeni düzenlemeyle ilgili detaylar.

26.06.2019Gündem
Son dakika... Cumhurbaşkanı Erdoğan, Yeni Askerlik Kanununu onayladı

Son dakika... Cumhurbaşkanı Erdoğan, Yeni Askerlik Kanunu'nu onayladı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yeni askerlik kanunu'nu onayladı. Kanun, resmi gazetede yayımlandıktan sonra yürürlüğe girecek.

25.06.2019Gündem
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Sağlam temellere oturan demokrasimiz yine kazanmıştır

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Sağlam temellere oturan demokrasimiz yine kazanmıştır

CUMHURBAŞKANI Recep Tayyip Erdoğan, "23 Haziran Pazar günü yapılan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı yenileme seçim sonuçlarının öncelikle İstanbulumuz için hayırlara vesile olmasını diliyorum. Milli irade bir kez daha tecelli etmiş, sağlam temellere oturan demokrasimiz yine kazanmıştır" dedi.

25.06.2019Gündem
DEİK Başkanı Olpak: İstanbul seçimini yaptı, milletin iradesi hayırlı olsun

DEİK Başkanı Olpak: İstanbul seçimini yaptı, milletin iradesi hayırlı olsun

DEİK Başkanı Nail Olpak "Bugünden sonraki hedefimiz, sosyal, siyasal, ekonomik ve demokratik standartları daha da yüksek bir Türkiye için hep birlikte çalışmaktır" dedi.

24.06.2019Ekonomi
Alman hayat tarzını al, Alman vatandaşı ol

Alman hayat tarzını al, Alman vatandaşı ol

Almanya, bu ülkede doğup büyüyen, burada yaşayan ve çalışan göçmen kökenlilere Alman vatandaşlığının önünden önce bir engeli kaldırıyor. Hemen arkasından başka engeller getiriyor. Bir adım ileri, iki adım geri misali.

24.06.2019Avrupa
Tatile seçim molası

Tatile seçim molası

Umut Akyürek, geçtiğimiz gün eşi Oktay Ertuğrul ile birlikte Vadistanbul’da görüntülendi.

24.06.2019Magazin
Suudi Arabistanda  Ayrıcalıklı Oturum Sistemi hayata geçti

Suudi Arabistan'da Ayrıcalıklı Oturum Sistemi hayata geçti

Riyad yönetimi, bugünden itibaren uygulamaya koyduğu "Ayrıcalıklı Oturum Sistemi" ile yabancılara, ömür boyu ve birer yıllık olmak üzere iki çeşit oturum imkanı tanıyor.

23.06.2019Dünya
İstanbul Havalimanında seçim yoğunluğu

İstanbul Havalimanı'nda seçim yoğunluğu

Oy kullanan bazı yolcuların seyahat etmek üzere İstanbul Havalimanı'na gelmesi nedeniyle gidiş terminallerindeki kontuvar ve güvenlik kontrollerinde yoğunluk oluştu.

23.06.2019Ekonomi
Meral Akşener oyunu kullandı

Meral Akşener oyunu kullandı

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, oyunu Üsküdar'da kullandı.   

23.06.2019Gündem
Avcılarda 18 bin 450 seçmenli okulda büyük kalabalık

Avcılar'da 18 bin 450 seçmenli okulda büyük kalabalık

ÖĞRENCİ sayısı bakımından Türkiye’deki 66 ilçe merkezi nüfusundan daha kalabalık olan Avcılar’daki Leyla Bayram İlkokulu'na 53 sandıkta kayıtlı 18 bin 450 seçmen, oy kullanmak için akın etti.

23.06.2019Gündem
Binali Yıldırım oyunu kullandı

Binali Yıldırım oyunu kullandı

AK Parti İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Binali Yıldırım ile eşi Semiha Yıldırım, oyunu Tuzla'da kullandı. Yıldırım oyunu kullandıktan sonra yaptığı açıklamada "Kampanya esnasında belki kırgınlıklar olabilir, rakipler arasında da olabilir veya vatandaşlarımızdan kırgınlıklar olabilir... Bugün artık kırgınlıkları bırakma, geleceğe odaklanma zamanıdır" dedi.

23.06.2019Gündem
Gittikten sonra ne oluyor

Gittikten sonra ne oluyor?

Gazeteci Bahar Çuhadar, Türkiye’den gönüllü olarak göç etmiş 10 kişinin öyküsünü ‘Yeni Ülke Yeni Hayat’ adlı kitabında anlatıyor. Anlatılar, ‘yeni nesil göçmenlerin’ yeni hayatlarını kurarken yaşadıklarını, hissettiklerini ve gidilen şehirlerdeki yaşam koşullarını içeriyor.

23.06.2019Hürriyet Pazar
Baltık Kaplanının önlenemez yükselişi

Baltık Kaplanının önlenemez yükselişi

İnsan hayatında kaç kere bir ülkenin kurucu babalarından biriyle tanışma fırsatı yakalar ki? Özellikle de bugün bildiğimiz ulus devletlerin önemli bölümü geçen yüzyılda şekillenmişken... Toomas Hendrik Ilves, Estonya’nın 1991’de Sovyetler Birliği’nden ayrılışı sonrası görev yapan dördüncü cumhurbaşkanı ama ilk günden itibaren ülkenin yeni rotasını belirleyen isimlerden. Bugün Estonya inovasyon konusunda dünya lideriyse, onun sayesinde. Ilves ile Türkiye İnovasyon Haftası için geldiği İstanbul’da buluştuk. Bu küçük ve fakir Baltık ülkesinin 28 yılda nasıl müreffeh bir özgürlükler diyarına dönüştüğünü anlattı.

23.06.2019Hürriyet Pazar
Almanya, vatandaşlığa geçmeyi zorlaştırıyor

Almanya, vatandaşlığa geçmeyi zorlaştırıyor

Almanya’da hükümet, vatandaşlık yasasında değişikliğe gidiyor. Perşembe günü mecliste oylanacak olan yasa değişikliği, Alman vatandaşlığını 1980’li yıllara geri götürüyor. Değişiklik onaylanırsa, Alman vatandaşlığına geçmek, ‘Alman hayat tarzına uymuş olma’ şartına bağlanıyor. Hukukçulara göre bu maddeyle Alman vatandaşlığına geçiş bir hayli zorlaşıyor ve yetkili memurun keyfine bırakılıyor. Alman yaşam tarzından ne kastedildiği ve bir kişinin ne zaman Alman yaşam tarzını almış olacağı ise yasada yer almıyor.

22.06.2019Avrupa

Yazar Sonuçları

Mezun olmak için 10 fidan şartı

 SOSYAL medyada bir haber gördüm. Hoşuma gitti, özetleyeyim dedim: “Filipinler’de bir geleneğe göre lise ve üniversite öğrencileri mezun olduktan sonra fidan dikermiş. Şimdi bu gelenek yasayla zorunlu kılınmış. Okullardan mezun olabilmek için en az 10 fidan dikmek gerekiyormuş.

25.06.2019

Işık hızında seçim sonuçları

Pazar günkü yazımda “Bu akşam 20.00’ye kalmadan İstanbul’un belediye başkanını öğrenmiş olacağız. Sonrası analizler” demiştim...

25.06.2019