MENÜ

Vajinal Akıntı

Vajinal Akıntı ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Vajinal Akıntı haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 218 Vajinal Akıntı haberi bulunmuştur.

Vajinal Akıntı Haberleri

Vajinal akıntı neden olur

Vajinal akıntı neden olur?

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Tamer Gültekin, vajinal akıntı hakkında bilgi veriyor.Vajinal akıntı çok sık karşılaştığımız bir durumdur. Vajinal akıntıda hastaların en çok merak ettiği konu akıntının fizyolojik mi patolojik mi yoksa normal mi olduğudur. Bunun anlaşılması için akıntının şekli, rengi ve kokusu önemlidir.

Rahim Ağzı Kanserini Ne Kadar İyi Tanıyorsunuz

Rahim Ağzı Kanserini Ne Kadar İyi Tanıyorsunuz?

Birçoğumuz kanserle ilgili bilgiye sahip olsak da harekete geçmek ve tedavi olmak için geç kalıyoruz. Bu durum kanserin dünyadaki ölüm sebeplerinde zirvede olmasına sebep oluyor. her gün binlerce kişi geç kalınmış teşhis sebebiyle hayatını kaybediyor. Çünkü gerçek anlamda kanseri tanımıyor. Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Attila Okur, rahim ağzı kanserine dair detayları ve korunma yöntemlerini anlattı.

Kolposkopi nedir ve nasıl yapılır

Kolposkopi nedir ve nasıl yapılır?

Kolposkopi, rahim ağzı kanserinin erken dönemde tespiti için çok önemli bir yere sahiptir. Genellikle 30 dakika civarında süren Kolposkopi, anormal değişikliklerin ortaya çıkarılmasına imkan sağlamaktadır. Peki, Kolposkopi nedir ve ağrı yapar mı? İşte, o konu hakkında bazı bilgiler

20.08.2019Sağlık
Yaz Aylarında Genital Hijyen İçin 10 Altın Öneri

Yaz Aylarında Genital Hijyen İçin 10 Altın Öneri

Sıcak havaların gelmesi ile birlikte kadınlarda vajinal ve idrar yolları enfeksiyonlarında artış gözleniyor. Özellikle tatil zamanı ıslak mayo ile oturmak, dar kıyafetler giymek, hijyenik olmayan tuvaletler kullanmak hastalıklara davetiye çıkartıyor. Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Prof. Dr. Nilgün Turhan, yaz aylarında genital hijyen için 10 öneride bulundu.

Gonore (Bel Soğukluğu) nedir

Gonore (Bel Soğukluğu) nedir?

Cinsel yolla bulaşan hastalık denildiğinde ilk akla gelenlerden biri de Gonore (Bel Soğukluğu) oluyor. Bel soğukluğu, özellikle üreme sisteminin serviks (Rahimağzı), rahim, tüpler ve üretra (İdrar yolları) gibi sıcak ve nemli bölgelerinde kolayca çoğalabilmektedir. Peki, bel soğukluğu nasıl anlaşılır, belirtileri neler?

27.06.2019Sağlık
Kadın Hastalıklarında Kendi Doktorunuz Olun

Kadın Hastalıklarında Kendi Doktorunuz Olun

Bugün binlerce kadın meme kanseriyle mücadele ediyor, rahim kanseriyle savaşıyor ve daha birçok kadın hastalığıyla uğraşıyor. Çoğu durumda tedavi edilebilecek hastalıklar, erken teşhis edilemediği için olumsuz bir şekilde sonuçlanıyor. Kadın Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Gamze Baykan, kadınlarda en sık görülen kadın hastalıklarını ve tedavi yöntemlerini sizler için anlattı.

Rahim Ağzı Kanserinin 12 Belirtisi

Rahim Ağzı Kanserinin 12 Belirtisi

Rahim ağzı kanseri kadınlarda en sık görülen kanser türü olarak biliniyor ve gelişmekte olan ülkelerde görülme sıklığı da giderek artıyor. Jinekolojik Onkoloji Uzmanı Prof. Dr. Mehmet Murat İnal, rahım ağzı kanseri hakkında bilgiler verdi, 12 önemli belirtisini açıkladı.

Vajinal Akıntı Neden Olur Vajinal Akıntı Türleri

Vajinal Akıntı Neden Olur? Vajinal Akıntı Türleri

Vajinal akıntı, her kadının yaşadığı bir durumdur. Verdiği ıslaklık ile rahatsız eden vajinal akıntı, yapısı, rengi hatta kokusu ile bir şeylerin mesajını veriyor olabilir. Peki vajinal akıntı neden olur? İşte vajinal akıntı türleri…

Kadınlarda En Çok Görülen Hastalıklar ve Tedavi Yöntemleri

Kadınlarda En Çok Görülen Hastalıklar ve Tedavi Yöntemleri

Bugün binlerce kadın meme kanseriyle mücadele ediyor, rahim kanseriyle savaşıyor ve daha birçok kadın hastalığıyla uğraşıyor. Çoğu durumda tedavi edilebilecek hastalıklar, erken teşhis edilemediği için olumsuz bir şekilde sonuçlanıyor. 8 Mart Kadınlar Günü’ne özel açıklamalarda bulunan Kadın Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Gamze Baykan, kadınlarda en sık görülen kadın hastalıklarını ve tedavi yöntemlerini sizler için anlattı.

Jinekoloji nedir Jinekolog ne demek

Jinekoloji nedir? Jinekolog ne demek?

Gündemdeki haberlerin ardından jinekoloji ve jinekolog terimleri bir kez daha gündeme geldi. Jinekoloji, hastalıklardan korur, kanserlerin erken tanısını, üreme organlarını etkileyen enfeksiyonların erken tanı ve tedavisini ve daha sonra görülebilecek kısırlık gibi komplikasyonların önlenmesini sağlar. Peki, jinekoloji nedir? Jinekolog ne demek?

7.12.2018Gündem
Hamilelik belirtileri ne zaman başlar Gebelikte ilk belirtiler

Hamilelik belirtileri ne zaman başlar? Gebelikte ilk belirtiler

Hamile olduğundan şüphelenen pek çok kadın, hamilelikte ilk belirtilerin ne zaman başladığını merak ediyor. Hamile kaldığınızda vücudunuz bazı erken uyarılar vermeye başlayabilir. Bu uyarıların neler olduğunu merak eden kadınlar da konuya dair internette araştırma yapıyor. Peki, hamilelik belirtileri ne zaman başlar?

9.11.2018Sağlık

Sağlıklı Bir Kış İçin Bol Bol Tüketin!

Soğuklar iyiden iyiye yüzünü gösterdi. Kışı rahat ve sağlıklı geçirmek için doğru beslenmek doğayla iç içe, uyum içinde yaşamak önem taşıyor. Bazı püf noktalarına uyarak sonbahar ve kışı mevsimini sağlıkla geçirmek mümkün. Yrd. Doç. Dr. Eren Eroğlu sağlıklı bir kış için neler yapılabileceğini anlattı.

Vajinal enfeksiyon nedir Vajinal enfeksiyon neden olur

Vajinal enfeksiyon nedir? Vajinal enfeksiyon neden olur?

Birçok kadının hayatı boyunca en az bir kere karşılaştığı vajinal enfeksiyonlar, tedavi edilmediği takdirde kişiye çok rahatsızlık verecek şekilde tekrarlayan bir hal alabilmektedir. Bu sorunla karşılaşan kadınlarda, vajinal enfeksiyon hakkında bilgi almak adına araştırma yapıyor. Peki, vajinal enfeksiyon nedir? Vajinal enfeksiyon neden olur?

12.07.2018Gündem
Kandidiyaz nedir Vajinada mantar enfeksiyonu

Kandidiyaz nedir? Vajinada mantar enfeksiyonu

Hemen hemen her kadının hayatında en az bir kez yaşadığı bir rahatsızlık olan ve tedavi edilmezse daha önemli problemlere yol açan kandidiyaz ya da vajinada mantar enfeksiyonunun ne olduğu kadınlar tarafından araştırılıyor. Vajinada mantar enfeksiyonunun neden olduğunu ve belirtilerini araştıran kişiler bir yandan da bu rahatsızlığın tedavi yöntemlerini sorguluyor. Peki, kandidiyaz nedir? Vajinada mantar enfeksiyonunun belirtileri neler?

11.07.2018Gündem
Gebeliğin 1. 2. ve 3. haftası | Hafta hafta gebelik

Gebeliğin 1. 2. ve 3. haftası | Hafta hafta gebelik

Heyecanla bebeklerini kucaklarına alacakları günü bekleyen anne adaylarının cevabını en çok merak ettiği sorulardan biri de gebeliğin ilk 3 haftasında neler olduğu. Anne adayları, gebeliğin 1. 2. ve 3. haftalarında neler olduğunu ve nasıl belirtilerle karşılaşacaklarını araştırıyor. Peki, gebeliğin ilk 3 haftasında neler olur?

19.04.2018Sağlık
Hamilelik belirtileri nelerdir İlk hamilelik belirtileri

Hamilelik belirtileri nelerdir? İlk hamilelik belirtileri

Hamilelik belirtileri bazı istisnalar olsa da birçok kadında neredeyse aynı şekillerde görülmektedir. Hamile olunduğu gebeliğin ilk 4 haftası içinde neredeyse hiç anlaşılmaz, ancak 5. hafta itibariyle bazı işaretler kendini göstermeye başlar. Bu durum bazı anne adaylarında ise 6-7 hafta civarı olabilir. Peki, hamilelik belirtileri nelerdir? İlk hamilelik belirtisi nedir?

29.03.2018Sağlık
Günlük Vajinal Akıntı Sağlıklı ve Normal Bir Floranın Göstergesidir

Günlük Vajinal Akıntı Sağlıklı ve Normal Bir Floranın Göstergesidir

Jinekolog Op. Dr. Ebru Zülfikaroğlu, kimi zaman kadınları endişelendiren vajinal akıntıların her sağlıklı kadında görülebilen normal bir durum olduğunun altını çiziyor. Günlük vajinal akıntının nemlendirme, koruma gibi özellikleri olduğunu anlatan Op. Dr. Ebru Zülfikaroğlu, genital sağlık için yapılması gerekenlere dikkat çekiyor.

Gebelikte vajinal akıntı nasıl geçer

Gebelikte vajinal akıntı nasıl geçer?

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Zahide Küçük cevapladı; Gebelikte vajinal akıntı nasıl geçer?

O haplar kanser riskini azaltıyor mu

O haplar kanser riskini azaltıyor mu?

Jinekolojik kanserler olarak da adlandırılan serviks (rahim ağzı), endometriyum (rahim) ve over (yumurtalık) kanser türleriyle ilgili bilgilendirme yapan Prof. Dr. Ateş Karateke rahim ağzı kanseri ile mücadelenin en önemli adımı kadınların tarama konusunda duyarlı olmasıdır diyor.

13.04.2016Sağlık
Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar

Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar

Türkiye'de bu konudaki tek sorun AİDS değil. Tıpkı AİDS gibi cinsel yolla bulaşan hastalıklar hayatımızı riske sokuyor. Peki siz onlardan korunma yollarını biliyor musun?

Bel Soğukluğu Belirtileri Nelerdir

Bel Soğukluğu Belirtileri Nelerdir?

Bel soğukluğu veya tıbbi ismi ile ‘Gonore’ cinsel yolla bulaşan ve hem kadınlarda hem de erkeklerde ciddi sağlık problemlerine neden olan bir hastalıktır.

Genital enfeksiyonlar kısırlık yapıyor

Genital enfeksiyonlar kısırlık yapıyor

Üreme sağlığını korumanın en önemli basamaklarından birinin genital enfeksiyonların erken tanı ve tedavisi olduğunu belirten Acıbadem Maslak Hastanesi Tüp Bebek Merkezi koordinatörü Prof. Dr. Bülent Tıraş genital enfeksiyonların, kısırlığa yol açabildiğini belirtiyor...

En büyük ölüm nedeni kanama

En büyük ölüm nedeni kanama

Anne ölüm oranlarında elde ettiği hızlı düşüş oranıyla dikkati çeken Türkiye'de anne ölümlerinin en çok “kanama”dan kaynaklandığı bildirildi.

8.03.2013Sağlık
En Sık Rastlanılan 5 Kadın Hastalığı

En Sık Rastlanılan 5 Kadın Hastalığı

Özellikle üreme döneminde kadınların sık sık şikayetlerle hastaneye gitmesiyle en sık rastlanılan 5 hastalık belirlendi...

Kadınları en çok bu 5 hastalık vuruyor

Kadınları en çok bu 5 hastalık vuruyor

Kadın hastalıkları geniş bir yelpaze oluştursa da bunlardan bazıları üreme çağındaki kadınları daha çok etkiliyor.

6.03.2012Sağlık
Erken tanı hayat kurtarıyor

Erken tanı hayat kurtarıyor!

Rahim ağzı (serviks) kanseri, dünyada kadınlar arasında meme ve bağırsak kanserinden sonra en sık görülen 3. kanser tipidir. Ancak tarama testlerinin yaygın olarak kullanılması ile rahim ağzı kanserinin görülme sıklığını ve ölüm oranlarını azaltmak mümkün.

Kadınlara kanser uyarısı

Kadınlara kanser uyarısı

Operatör Dr. Osman Denizhan Özgün, kadınlarda görülen kanserlerin yaklaşık yüzde 40-45’ini oluşturan jinekolojik kanserlerin giderek artış gösterdiğine dikkat çekerek, korunmak için her yıl en az bir kere muayene olunması ve gerekli taramaların tamamlanarak uzman hekim tarafından incelenmesi gerektiği uyarısında bulundu.

23.06.2011Kelebek
21 yaşında yaptırılması gereken test

21 yaşında yaptırılması gereken test

Dünyada her yıl yaklaşık 500 bin kadın Human Pappiloma Virüsü’nun sorumlu tutulduğu rahim ağzı kanserine yakalanıyor ve bu kadınların yarısı hayatını kaybediyor. Oysa yılda bir kez yaptırılması önerilen pap smear testi ile rahim ağzı kanserlerinin yüzde 90’ı erken dönemlerinde, hatta henüz hücre değişimlerinin olduğu süreçte yakalanabiliyor, bu sayede de tedavi olanağı doğuyor.

8.04.2011Kelebek
Kanserde ürküten artış

Kanserde ürküten artış

2030'lu yıllarda kanser görülme sıklığı 2 misli artacak ve 100 binde 450'lere yaklaşacak.

5.04.2011Gündem
Genital enfeksiyonlarda kısırlık

Genital enfeksiyonlarda kısırlık

Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Bülent Tıraş, üreme sağlığını korumanın en önemli basamaklarından birinin genital enfeksiyonların erken tanı ve tedavisi olduğunu belirterek, “Genital enfeksiyonlar, kısırlığa yol açabiliyor” dedi.

6.10.2010Kelebek
Hamilelikte bunlara dikkat

Hamilelikte bunlara dikkat

Gebelik sırasında kuşkusuz ki anne adayının vücudunda pek çok değişiklikler, metabolizmasının çalışmasında farklılıklar görülmektedir. Ancak bazı durumlar karşısında hemen hekimi aramak veya hekim tarafından acilen muayene edilmek gerekebiliyor.

7.03.2010Kelebek
Çocuğunuzun kilosu ve boyunu izleyin

Çocuğunuzun kilosu ve boyunu izleyin

Çocukların sağlıklı büyüyüp gelişmeleri, bedensel ve ruhsal olarak kendilerini daha iyi hissetmeleri, hatta okul başarıları, doğru dengeli ve yeterli beslenip beslenmedikleriyle yakından ilişkilidir.

3.03.2010Kelebek
Çok eşli cinsel yaşam virüs riskini artırıyor

Çok eşli cinsel yaşam virüs riskini artırıyor

Üreme organı kanserleri içinde en sık görülen üçüncü kanser türü olan rahim ağzı kanserinin, erken tanısı 6 ayda bir yapılan pap-smear testi ile sağlanabiliyor.

Hamilelikte utandıran anlar

Hamilelikte utandıran anlar

9 aylık heyecanlı bekleyiş sadece iyi olaylardan ibaret değil.İşte hamileliğin utandıran anları...

2.07.2009Kelebek
İlişki sonrası doğum kontrolü

İlişki sonrası doğum kontrolü

Hangi doğum kontrol yönteminin size uygun olduğunu belirlerken mutlaka hekime başvurmanız gerekir.

Vajinal duş sağlıklı mı

Vajinal duş sağlıklı mı?

Vajinal duş ne gebelikten korur ne de cinsel yolla bulaşan hastalıklara karşı koruma sağlar.

5 soruda rahim ağzı yaraları

5 soruda rahim ağzı yaraları!

Halk arasında rahim ağzında yara olarak bilinen servisit en sık karşılaşılan jinekolojik problemlerden birisi.

30 soruda ağrı

30 soruda ağrı

Ağrı ile ilgili yanıt alamadığınız soruları derledik.

Orgazm sorununu çözün

Orgazm sorununu çözün

Hem uyarılmanızı, hem de ilişkinizin kalitesini ve aldığınız zevki arttırabilecek egzersizlerle, orgazm sorununu çözebilirsiniz.

13.01.2009Cinsellik
Hamilelikte utandıran anlar

Hamilelikte utandıran anlar

Hamile olduğunuzu açıkladığınız andan itibaren bulantı, baş dönmesi, aşerme gibi konularda pek çok hikâye ve tavsiye dinlersiniz. Ancak en korkunç hamilelik ve doğum hikâyelerini ayrıntıları ile anlatan kişiler bile hamileliğin bazı etkilerinden neredeyse hiç söz etmezler. İşte hamileliğin utandıran yönleri...

8.01.2009Kelebek
Hamilelikte utandıran anlar

Hamilelikte utandıran anlar

Hamile olduğunuzu açıkladığınız andan itibaren bulantı, baş dönmesi, aşerme gibi konularda pek çok hikâye ve tavsiye dinlersiniz. Ancak en korkunç hamilelik ve doğum hikâyelerini ayrıntıları ile anlatan kişiler bile hamileliğin bazı etkilerinden neredeyse hiç söz etmezler. İşte hamileliğin utandıran yönleri...

8.01.2009Kelebek

Yazar Sonuçları

Rahim Ağzı Kanseri, Kadınlarda En Sık Görülen 3. Kanser Türü

Rahim ağzı kanseri kadınlık organları (Yumurtalık, rahim, rahim ağzı, vajen, vulva) içinde rahim ve yumurtalık tümörlerinden sonra 3. sıklıkta görülen tümörlerdir. Bu  hastalık, bazen erken evrede bulgu verirken bazı hastalarda ancak ileri evrede hissedilebilmektedir.

2.11.2019

Rahim Kanseri Tedavi Edilebilir Bir Hastalık Mıdır?

Batı toplumlarında, kadınlık organı (yumurtalık, rahim, rahim ağzı, vajen ve vulva) kanserleri içerisinde en sık görülenidir. Rahim (Endometriyum) kanseri çoğunlukla erken evrede bulgu verir.

16.10.2019

Yaz Aylarında Genital Hijyen Nasıl Korunur?

Yaz mevsimiyle beraber bir kısmımız için havuz-deniz mevsimi başladı. Bu dönemde oluşabilecek enfeksiyonlarla ilgili aldığımız sorular nedeniyle kısa bir özet yapmak istedim.

24.06.2019

Yumurtalıkta Çikolata Kistleri

Endometrioma olarak da bilinen çikolata kisti, yumurtalıklarda çeşitli kist tiplerinden biridir.

21.05.2019

Çocuğunuzun kilosu ve boyunu izleyin

Çocukların sağlıklı büyüyüp gelişmeleri, bedensel ve ruhsal olarak kendilerini daha iyi hissetmeleri, hatta okul başarıları, doğru dengeli ve yeterli beslenip beslenmedikleriyle yakından ilişkilidir.

2.03.2010

Ünlülere uyarı: VIP sendromu

Michael Jackson’ın ölümü sonrasında yazılıp çizilenler ve tartışmalar, “ünlü biri olmanın” (ıngilizce söylemiyle Very Important Person-VIP) sağlık söz konusu olduğunda faydadan çok zarar verdiğini düşünenlerin sayısını artırdı.

3.09.2009