MENÜ

Uygur Türkleri

Uygur Türkleri ile ilgili tüm haberleri, son dakika Uygur Türkleri haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Bugün Uygur Türkleri haberlerinde son durum nedir? İşte tüm flaş gelişmeler...

Toplam 382 Uygur Türkleri haberi bulunmuştur.

Uygur Türkleri Haberleri

Çini bölmeye çalışanların cesetlerini çiğner, kemiklerini parçalarız

'Çin'i bölmeye çalışanların cesetlerini çiğner, kemiklerini parçalarız'

Çin Devlet Başkanı Şi Jinping, ülkesini bölmeye yönelik her türlü girişimin "çiğnenmiş cesetler ve parçalanmış kemiklerle son bulacağını" söyledi. Şi ayrıca, "bu girişimleri destekleyen dış güçleri boş hayaller kurmamaları" konusunda uyardı.

14.10.2019Dünya
Çinden ABDnin vize yasağına tepki

Çin'den ABD'nin vize yasağına tepki

Çin, ABD'nin Sincan Uygur Özerk Bölgesi'ndeki Uygur Türklerine ve diğer Müslüman azınlıklara uygulanan baskı ve şiddetten sorumlu olan bazı Çinli yetkililere vize kısıtlaması getirmesine tepki gösterdi.

10.10.2019Dünya
ABDden bir hamle daha Kriz çıkaracak gelişme

ABD'den bir hamle daha! Kriz çıkaracak gelişme

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Sincan Uygur Özerk Bölgesi'ndeki Uygur Türklerine ve diğer Müslüman azınlıklara uygulanan baskı ve şiddetten sorumlu olan bazı Çinli yetkililere vize kısıtlaması getirdiklerini açıkladı.

8.10.2019Dünya
ABD, Çinli teşekkülleri ticari kara listeye aldı

ABD, Çinli teşekkülleri ticari kara listeye aldı

ABD, Sincan Uygur Özerk Bölgesi'nde Uygur Türklerine yönelik baskıya müdahil oldukları gerekçesiyle 28 Çinli teşekkülü ticari kara listeye aldı.

8.10.2019Dünya
Drone ile çekilen bu tutuklular Uygur Türkleri mi

Drone ile çekilen bu tutuklular Uygur Türkleri mi

Çin’in Sincan Uygur Özerk Bölgesi’nde çekildiği iddia edilen bir görüntü Çin’in Uygur Türklerine yönelik kötü muamelesini yeniden gündeme getirdi.

24.09.2019Dünya
Son dakika Trumpa kötü haber

Son dakika! Trump'a kötü haber

ABD Temsilciler Meclisi Adalet Komitesi, ABD Başkanı Donald Trump'a yönelik azil sürecinin açılıp açılmamasına ilişkin Komite'ye kapsamlı şekilde çalışma imkanı veren bir düzenlemeyi kabul etti. Öte yandan ABD Senatosu, Çin'in Uygur Türklerine yönelik uygulamalarına ilişkin kapsamlı bir rapor hazırlanmasını öngören yasa tasarısını onayladı.

12.09.2019Dünya
Ömer Çelik: Türkiyenin takviminin kısaldığını söylemeliyim

Ömer Çelik: Türkiye'nin takviminin kısaldığını söylemeliyim

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, partisinin MYK toplantısının ardından açıklamalarda bulundu. "Türkiye'nin takviminin kısaldığını söylemeliyim." diyen Çelik, "Fırat'ın doğusu ile ilgili harekat basit bir polemikle geçiştirilmemeli. Müttefiklerimizden olumlu bir yaklaşım bekliyoruz." ifadelerini kullandı.

6.08.2019Gündem
Çinden ABDye sert tepki

Çin'den ABD'ye sert tepki

Çin'in Birleşmiş Milletler Daimi Temsilcisi Zhang Jun (Ticaret savaşı) ABD konuşmak isterse konuşacağız, savaşmak isterse de savaşacağız" dedi.

3.08.2019Ekonomi
Çin’den danslı Uygur açıklaması

Çin’den danslı Uygur açıklaması

Çin’e bağlı Sincan Uygur Özerk Bölgesi’ndeki ‘eğitim kampları’ ile ilgili dün bir basın toplantısı düzenlendi. Çinli yetkililer, Uygur Türkleri’nin zorla alıkonduğu öne sürülen bu kamplardaki insanların büyük bir kısmının serbest kaldığını açıkladı. Toplantı öncesinde Uygur halk dansları gösteri yapılması ise ilginç bir görüntü oluşturdu.

31.07.2019Dünya
Son dakika... Dışişleri Bakanı Çavuşoğlundan Uygur Türkleri açıklaması

Son dakika... Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu'ndan Uygur Türkleri açıklaması

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, "Bizim beklentimiz tek Çin çatısı altında Uygur kardeşlerimizin huzur ve barış içinde yaşamalarıdır." dedi.

30.07.2019Dünya
Göç İdaresi Genel Müdürlüğünden açıklama: Gerçeği yansıtmıyor

Göç İdaresi Genel Müdürlüğünden açıklama: Gerçeği yansıtmıyor

Göç İdaresi Genel Müdürlüğünden, Uygur Türkü anne ve iki çocuğunun Çin'e sınır dışı edildiğine ilişkin haberlerin gerçeği yansıtmadığı bildirildi.

29.07.2019Gündem
Havanın ‘İpek Yolu’ merkezi İstanbul olacak

Havanın ‘İpek Yolu’ merkezi İstanbul olacak

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Çin resmi haber ajansı Xinhua’ya verdiği mülakatta Türkiye’nin barışı, istikrarı, ekonomik işbirliğini zedeleyen tek taraflı adımları ve yaptırımları doğru bulmadığını kaydetti. Kuşak ve Yol Projesi’ne dikkat çeken Erdoğan, “İstanbul Havalimanı’nın Çin’in ‘Hava İpek Yolu’nun en önemli merkezlerinden biri haline geleceğine inanıyoruz” dedi. Erdoğan, Türkiye ile Çin arasında siyasi, ekonomik, ticari, beşeri ve kültürel alanlarda yoğun ve köklü bir işbirliği olduğuna dikkat çektiği mülakatta şu ifadeleri kullandı:

3.07.2019Gündem
İsveçte Uygur Türklerine mülteci statüsü verilecek

İsveç'te Uygur Türkleri'ne mülteci statüsü verilecek

İsveç Göçmen Ofisi'nin internet sitesinden yapılan açıklamada, Çin'in Sincan Uygur Özerk Bölgesi'nden gelerek İsveç'e sığınma talebinde bulunan Müslüman Uygur Türkleri ve diğer Müslüman azınlık grubu mensuplarına mülteci statüsü verileceği belirtildi.

19.03.2019Dünya
Çin’den Uygur Türkleri uyarısı

Çin’den Uygur Türkleri uyarısı

Çin’in Ankara Büyükelçisi Deng Li, Reuters ajansına yaptığı açıklamada, Türkiye’nin Sincan Uygur Özerk Bölgesi’nde Uygur Türklerine yönelik uygulanan baskılar hakkında son dönemde ön plana çıkan eleştirilerinin sürmesinin ticari ilişkileri olumsuz etkileyebileceğini kaydetti.

2.03.2019Dünya
Son dakika... Bakan Çavuşoğlundan Uygur Türkleri mesajı

Son dakika... Bakan Çavuşoğlu'ndan Uygur Türkleri mesajı

İnsan Hakları Konseyinin 40'ıncı oturumun "yüksek seviyeli" bölümünde konseye hitap eden Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Çin'in Uygur Türkleri ve Müslüman azınlıklara yönelik politikası hakkında konuştu.

25.02.2019Dünya
ABD Büyükelçiliğinden Uygur Türkleri mesajı

ABD Büyükelçiliği'nden Uygur Türkleri mesajı

ABD'nin Ankara Büyükelçiliği, Çin'in gözetim kamplarında tuttuğu Uygur Türkleri ve Müslüman azınlıklar hakkında Twitter hesabı üzerinden bir mesaj yayınladı.

19.02.2019Dünya
ABDden Türkiyenin Uygur açıklamasına destek

ABD'den Türkiye'nin Uygur açıklamasına destek

ABD'nin Ankara Büyükelçiliği, Türkiye Dışişleri Bakanlığının Uygur Türkleri'ne ilişkin açıklamasına destek verdi.

15.02.2019Dünya
Uluslararası Af Örgütünden BMye Uygur çağrısı

Uluslararası Af Örgütü'nden BM'ye 'Uygur' çağrısı

Uluslararası Af Örgütü (Amnesty International) ve bazı sivil toplum kuruluşları, 1 milyondan fazla Müslüman Uygur Türkü'nün toplama kamplarında tutulduğu Çin'in Sincan Uygur Özerk Bölgesi'ne gözlemci heyeti göndermesi için Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Konseyi'ni göreve çağırdı.

12.02.2019Dünya
Uygur Türkleri Washingtonda Çini protesto etti

Uygur Türkleri Washington'da Çin'i protesto etti

ABD Kongresi önünde toplanan yüzlerce Uygur Türkü, Çin yönetimine karşı protesto gösterisi düzenledi.

14.11.2018Dünya
Son dakika... Almanyadan Uygur Türkleri açıklaması

Son dakika... Almanya'dan Uygur Türkleri açıklaması

Almanya Dışişleri Bakanı Maas, Çin'in Uygur Türkleri'ne dayattığı eğitim kamplarının kabul edilemez olduğunu söyledi.

13.11.2018Dünya
Çinden Uygur Türkleri hakkında skandal açıklama: Hayatlarına renk katıyoruz

Çin'den Uygur Türkleri hakkında skandal açıklama: 'Hayatlarına renk katıyoruz'

Çin'de Şincan Özerk Uygur bölgesinin valisi Şohrat Zakir, gözetim kamplarında tutulan bir milyondan fazla Uygur Türkü için küstah ifadeler kullandı ve onlara eğitim vererek "hayatlarına renk kattıklarını" söyledi.

16.10.2018Dünya
Çinin Uygur Türklerini zorla tuttuğu kamplar yasalaştı

Çin'in Uygur Türkleri'ni zorla tuttuğu kamplar yasalaştı

Batı Şincan bölgesinde Çin'in Uygur Türkleri'ni keyfi gözaltılarla zorla tuttuğu gözetim kampları yasallaştı.

11.10.2018Dünya
DEAŞ’a ABD desteği endişesi

DEAŞ’a ABD desteği endişesi

Suriye’deki gelişmelere ilişkin değerlendirme yapan istihbarat birimleri, ABD’nin son dönemde PKK-PYD’ye gönderdiği silahlara gerekçe yaratmak için DEAŞ unsurlarının canlandırılacağı yorumu yapıyor.

29.09.2018Dünya
ABD Uygur Türkleri için Çine yaptırım hazırlığında

ABD Uygur Türkleri için Çin'e yaptırım hazırlığında

Amerika Birleşik Devletleri'nin Çin yönetiminin Müslüman Uygur Türklerine yönelik işlediği insan hakları ihlalleri nedeniyle bu ülkeye yaptırım hazırlığında olduğu ortaya çıktı.

11.09.2018Dünya
Profesörün eş isyanı: Geri verin

Profesörün eş isyanı: Geri verin

Prof. Dr. Erhan Aydın’ın Çin uyruklu eşi, 5 ay önce gittiği Çin’de alıkonuldu. Dönüş için izin verilmediğini belirten Aydın, “Devlet yetkilileri yardım etsin” dedi

5.09.2018Gündem
Ortadoğu dediğinizde ABDnin birinci hedefi İrandır

Ortadoğu dediğinizde ABD'nin birinci hedefi İran'dır

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin, PKK, PYD-YPG ve DEAŞ’a mensup teröristleri etkisiz hale getirmek üzere Afrin’e başlattığı Zeytin Dalı Harekâtı’nın üçüncü günü... Peki bu noktaya nasıl gelindi, sonuçları ve riskleri neler? ABD, Rusya ve Türkiye Suriye’de ne istiyor? Bir sonraki adım ne olmalı? 26. Genelkurmay Başkanı Org. İlker Başbuğ yanıtladı.

21.01.2018Gündem
Uygur Türkleri hapisten kaçtı

Uygur Türkleri hapisten kaçtı

Çin'e teslim edilmek üzere Tayland'da bir hapishanede tutulan 25 Uygur Türk'ü hücre duvarını kazarak ve battaniyeleri merdiven gibi kullanarak hapisten kaçtı. Mahkumlardan 5'i yakalandı, diğer 20'si ise kayıplara karıştı.

20.11.2017Dünya
Uzak Doğu atakta

Uzak Doğu atakta!

Önceki gün 1.3 milyar dolarlık yerli güneş paneli üretim ve santral projesine teklif veren, dün de Çanakkale köprüsü için imza atan uzak doğulu firmaların Türkiye’ye bu ilgisi tesadüf değil. Uzak Doğulu devlerin ilgisinin son 3 yıldır arttığını kaydeden Ünlü&Co Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Ünlü, Japon, Çinli, Malezyalı ve Koreli şirketlerin Türkiye’ye yönelik planlarını ve stratejilerini anlattı.

16.03.2017Ekonomi
Reina saldırısıyla ilgili Kayseri’de operasyon

Reina saldırısıyla ilgili Kayseri’de operasyon

Yılbaşı gecesi İstanbul Ortaköy’deki Reina adlı gece kulübünde düzenlenen silahlı saldırının faili DEAŞ’lı terörist Abdulgadir Masharipov ile ilişkili olduğu gerekçesiyle Doğu Türkistan asıllı 26 yaşındaki Mansuer Mijiti, Kayseri polisince gözaltına alındı.

20.01.2017Gündem

Yazar Sonuçları

Türkiye’den Uygur Türkleri konusunda Çin’e karşı açık tavır

Geçen cumartesi akşamı saat 20.00 sularında Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy’un bakanlığın web sitesinde yayımlanan bir açıklaması son iki gündür uluslararası alanda geniş yankılara yol açmış bulunuyor.

12.02.2019

Depreme hâlâ hazır değiliz

TÜRKİYE bugün 19 yıl önceki Marmara depreminden daha iyi durumda değildir.

16.08.2018