MENÜ

Üstün Zekalı

Üstün Zekalı ile ilgili tüm haberleri, son dakika Üstün Zekalı haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Bugün Üstün Zekalı haberlerinde son durum nedir? İşte tüm flaş gelişmeler...

Toplam 646 Üstün Zekalı haberi bulunmuştur.

Üstün Zekalı Haberleri

Çocuğum ‘üstün yetenekli’ olabilir mi

Çocuğum ‘üstün yetenekli’ olabilir mi

Çocuğunuzun üstün yetenekli olduğunu nasıl anlarsınız? Eğitimleri nasıl olmalı? İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa Özel Yetenekliler Eğitimi Ana Bilim Dalı öğretim üyesi Doç. Dr. Serap Emir, bu soruları yanıtladı. Doç. Dr. Emir, “Üstün yetenekli çocuklar toplumun yaklaşık yüzde 3’ünü oluşturan özel bir grup ve özel gereksinimleri var. Bir çocuğun üstün yetenekli kabul edilmesi için tarama şart” diyor.

5.11.2019Eğitim
Disleksi nedir Disleksi belirtileri neler

Disleksi nedir? Disleksi belirtileri neler?

Disleksi, matematik ağırlıklı öğrenmede zorluk, okumada zorluk, yazmada zorluk, dil ve konuşmada zorluk ve ince motor becerilerde farklılık olarak beşe ayrılıyor. Peki, disleksi nedir? Disleksi belirtileri neler?

6.09.2019Sağlık
Şoke eden olay Su şişesinden alkol çıktı

Şoke eden olay! Su şişesinden alkol çıktı

İstanbul Büyükçekmece’de sınava giren kız öğrencinin başına akılalmaz bir olay geldi. İddiaya göre, bir bayiden aldığı su şişesinden alkol çıkan çocuğun dedesi bayiden ve firmadan şikayetçi oldu.

12.06.2019Gündem
Türkiyede 500-600 bin üstün zekalı çocuk var

Türkiye'de 500-600 bin üstün zekalı çocuk var

TÜZDEV Genel Başkanı Opr. Dr. Kemal Tekden, "Bütün toplumlarda yüzde 2.5 civarında üstün zekalı, 10 binde 1 de deha çapında çocuklar bulunur. Bu konuda her toplum eşit düzeyde. Türkiye'de ilkokul, ortaokul ve lise çağlarında tahminen 500-600 bin üstün zekalı, 5-10 bin de dahi çocuk olduğunu söyleyebilirim. Vakıf olarak bunları arayıp bulmak istiyoruz" dedi.

24.04.2019Eğitim
11 yaşındaki yazardan Papatya

11 yaşındaki yazardan Papatya

"Kimi bedenler küçük olur, ancak yüreğinden taşan duygular yürekleri doldurur. Yaşıtlarının dünyasında biz yetişkinlerin görmediği gözlerle gören ve farklı duygulara dokunan bir eser."

15.04.2019Keyif
Öğrencilerden güle güle yerine bye bye

Öğrencilerden güle güle yerine 'bye bye'

ÜSTÜN zekâlı ve özel yetenekli öğrencilerle yapılan araştırmaya göre, yabancı kökenli sözcükler Türkçe karşılıklarının yerine daha çok tercih ediliyor.

8.04.2019Eğitim
Okulların yeni nesil annelerle sınavı

Okulların yeni nesil annelerle sınavı

Daha çocuğu dünyaya gelmeden glutensiz, doğal, organik, GDO’suz bebek mamalarının neler olduğunu hatmeden, adına sosyal medya hesabı açan, okuyacağı okulu, çalacağı müzik aletini, yapacağı sporu belirleyen, çocuk yetiştirmeyi kitaplarla öğrenen ‘yeni nesil anneler’le okulların başı fena halde dertte.

30.03.2019Eğitim
‘Yapay zekâ öğretmenin yerini alamaz’

‘Yapay zekâ öğretmenin yerini alamaz’

‘Geçmişten Geleceğe’ temasıyla altıncısı gerçekleştirilen Eğitim Teknolojileri Zirvesi ve ‘İyi Gelecek’ temasıyla bu yıl ilk kez düzenlenen ‘Ebeveyn ve Çocuk Zirvesi’ yapıldı. Zirveye yapay zekâ ve eğitim ilişkisi damga vurdu.

11.03.2019Eğitim
Bakan Selçuk: Okullar mobil olarak izlenecek

Bakan Selçuk: Okullar mobil olarak izlenecek

‘Okul Profili’ çalışmasının 13 Mart’ta duyurulacağını belirten Milli Eğitim Bakanı Prof. Dr. Ziya Selçuk, okulların mobil olarak da izleneceğini açıkladı.

9.03.2019Eğitim
Eğitim Teknolojileri ile Ebeveyn ve Çocuk zirveleri tanıtıldı

'Eğitim Teknolojileri' ile 'Ebeveyn ve Çocuk' zirveleri tanıtıldı

İstanbul'da düzenlenecek 'Eğitim Teknolojileri Zirvesi' ile 'Ebeveyn ve Çocuk Zirvesi'nin tanıtım toplantısı yapıldı.

26.02.2019Eğitim
Turkcellden Trabzona Zeka Küpü laboratuvarı

Turkcell'den Trabzon'a Zeka Küpü laboratuvarı

Turkcell'in Türkiye’nin en büyük değeri olan özel yetenekli öğrencilerin, yeni nesil teknoloji ve eğitimlerle gelişimi için 2016’da hayata geçirdiği "Zeka Küpü" projesi kapsamında, Trabzon'da Zeka Gücü Yazılım ve Programlama Laboratuvarı açıldı.

29.12.2018 Teknoloji
Bakan Yardımcısı Er: 43 bin üstün yetenekli çocuk eğitim görüyor

Bakan Yardımcısı Er: 43 bin üstün yetenekli çocuk eğitim görüyor

Milli Eğitim Bakan Yardımcısı İbrahim Er, Trabzon Faruk Başaran Bilim ve Sanat Merkezi’ne kurulan Zeka Gücü Yazılım ve Programlama Laboratuvarı'nın açılışına katıldı. Er, "Ülke genelinde 136 Bilim ve Sanat Merkezinde 2 bin 137 öğretmen ile 43 bin üstün yetenekli çocuğa hizmet veriyoruz" dedi.

28.12.2018Eğitim
Demirhanın 6 çilesi

Demirhan'ın 6 çilesi!

Adana’nın Ceyhan ilçesinde, el ve ayaklarında birer fazla parmakla yani 24 parmakla dünyaya gelen 9 yaşındaki Demirhan, fazla parmağı olduğu için hem yazı yazmakta hem de ayakkabı giymekte zorlanıyor.

17.12.2018Gündem
Türkiye’de yazanlar, okuyanlardan fazla

Türkiye’de yazanlar, okuyanlardan fazla

“Sokakta karşılaştığım arkadaşlarıma ‘Ne yapıyorsun’ diye sorduğumda ‘Bir roman yazıyorum” sözünü duyuyorum…”  Sanat dünyasının otoritelerinden Hasan Bülent Kahraman, bir yazı kaleme aldı ve herkesin roman yazmasından nasıl mustarip olduğunu anlattı. Peki neden? Kahraman ile buluştuk, edebiyat dünyasının derdine düştük.

16.12.2018Hürriyet Pazar
Sheldon Cooper Leonard Hofstadter Howard Wolowitz hangi dizide

Sheldon Cooper Leonard Hofstadter Howard Wolowitz hangi dizide?

Sheldon Cooper, Leonard Hofstadter, Howard Wolowitz gibi isimlerin rol aldığı The Big Bang Theory, 2007 yılından bu yana 12 sezondur izleyicisiyle buluşmaya devam ediyor. Amerikan yapımı bir dizi olan The Big Bang Theory, durum komedisidir. İşte, Sheldon Cooper, Leonard Hofstadter, Howard Wolowit gibi isimlerin rol aldığı The Big Bang Theory hakkında bazı bilgiler

10.12.2018Gündem
Yaratıcılık ne değildir

Yaratıcılık ne değildir?

Yaratıcı düşünen insanlar yetiştirmek her zaman önemli ve gerekli bulunur. Yaratıcı insanlar yetiştirilmesinde ebeveyn veya öğretmen olarak bir katkımız olabileceğini sezgisel olarak biliriz. Fakat bunun nasıl olduğunu ya da neden olmadığını tam olarak açıklayamayız. Belki de neden, yaratıcılık hakkındaki peşin hükümlerimizdir. Çünkü, yaratıcılığın mahiyeti veya yaratıcı insanların özellikleri kadar şehir efsaneleriyle dolu bir konu az bulunur. O yüzden, yaratıcılığın ne olduğundan çok ne olmadığını anlamak belki de daha iyi bir başlangıç yolu olacak.

26.11.2018Eğitim
Down ve otizmliler için komisyon kararı Resmi Gazete’de... Öncelikli sorun: Eğitim

Down ve otizmliler için komisyon kararı Resmi Gazete’de... Öncelikli sorun: Eğitim

Down sendromlu, ostistik ve diğer gelişim bozukluklarına sahip bireylerin durumlarına çözüm Meclis Araştırma Komisyonu kurulması kararı Resmi Gazete’de yayımlandı. Kararla umutlanan aileler ve bu konuda çalışan STK’lar öncelikle eğitim sorununa çözüm bulunmasını istiyor.

14.11.2018Eğitim
Çocuklarda bilişsel becerileri geliştirmek için 10 yöntem

Çocuklarda bilişsel becerileri geliştirmek için 10 yöntem

Çocuğun ve ergenin beyninin gelişimini ve beynin nerelerinde  hangi işlevlerin nasıl gelişiminin gerçekleştiğini bilirseniz çocuğunuzu eğitmek için sayısız yöntem var. Bu yöntemler ezberleyeceğiniz yöntemler olmamalı, şimdi anlatacağım gelişim nörogelişimsel basamaklarını bilmenizle ilgili.

5.11.2018Eğitim
Lise öğrencisi, hamam böceği ve bor bileşiminden radyasyon zırhı üretti

Lise öğrencisi, hamam böceği ve bor bileşiminden radyasyon zırhı üretti

Balıkesir’de lise son sınıf öğrencisi Alperen Berberoğlu (18), Çernobil gibi nükleer faciada sağ kalan ve zarar görmeyen hamam böceklerinden esinlenerek, böceklerin kabuklarından elde ettiği kitosan maddesi ve bor bileşimlerinden radyasyon zırhı yaptı. Piyasada 600 liraya mal edilen radyasyon yeleklerini, kitosan ve bor bileşimi maddeyle 20 liraya yapan Berberoğlu, yeleğin radyasyona karşı yüzde 98.25 oranında koruma sağladığını söyledi.

17.10.2018Eğitim
‘Zeka Gücü ile genç beyinlere daha çok destek

‘Zeka Gücü' ile genç beyinlere daha çok destek

Turkcell’in 2016 yılında hayata geçirdiği, Türkiye’nin üstün zekalı çocuklarına yönelik hazırladığı Zeka Küpü porgramının yenileneceği duyuruldu. 27 şehirdeki, 33 laboratuvar ile yola devam eden proje, eğitimde fırsat eşitliği vizyonu doğrultusunda yerli ve milli teknoloji üreten çocukların başarılı olması için ‘Zeka Gücü’ne dönüşecek.

5.10.2018Teknoloji
Bakanı Selçuk: Eğitimde kıyameti koparmamız lazım

Bakanı Selçuk: Eğitimde kıyameti koparmamız lazım

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, 2023'e Doğru Türk Eğitim Sistemi "Bulma Konferansı"na katıldı. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, "Eğitimde 'bir şey yapmamız lazımın ötesinde kıyameti koparmamız lazım" dedi.

8.09.2018Eğitim
Sözleşmeli öğretmen atama sonuçları erişime açıldı..En çok atama nereye yapıldı

Sözleşmeli öğretmen atama sonuçları erişime açıldı..En çok atama nereye yapıldı?

MEB tarafından 20 bin öğretmen ataması bilgisayar kurası ile gerçekleştirildi. Saat 13.00'te açıklanacağı duyurulan sözleşmeli öğretmen atama sonuçları, beklenenden önce erişime açıldı. Atama öncesinde Milli Eğitim Bakanı Prof. Dr. Ziya Selçuk açıklama yaptı. İşte, 20 bin öğretmenin görev yerini öğrendiği sözleşmeli öğretmen atama sonuçları ve atamaların yoğunlukla yapıldığı bölgeler hakkında detaylar

24.07.2018Eğitim
Çocuk üniversitesi için kayıt zamanı

Çocuk üniversitesi için kayıt zamanı

İstanbul Üniversitesi Çocuk Üniversitesi kayıtları başladı. Yaratıcı yazarlık, felsefe atölyesi, diş hekimi olmak istiyorum, doktor olmak istiyorum’ gibi başlıklarda birçok program uygulayan çocuk üniversitesine başvurular başladı. Son gün 23 Haziran olarak açıklandı.

24.05.2018Eğitim
Öğrenciyi koruyamayan okula tazminat cezası

Öğrenciyi koruyamayan okula tazminat cezası

İstanbul Maltepe’de özel bir okulda yüzde 80 burslu okuyan üstün zekalı 11 yaşındaki kız öğrenci T.N.B’nin velisi B.B., 2012’de çocuğunun okulda arkadaşları tarafından dışlandığını, aşağılandığını, şiddete uğradığını gerekçe göstererek, okul aleyhine 74 bin TL’lik maddi ve manevi tazminat talepli dava açtı.

18.05.2018Gündem
Hababamın Ahmete yaptıklarını hatırlatan dava

Hababam'ın Ahmet'e yaptıklarını hatırlatan dava

Özel bir okulda yüzde 80 burslu okuyan üstün zekalı 11 yaşındaki kız öğrenci T.N.B'nin velisi, kızının okulda arkadaşları tarafından dışlandığını, aşağılandığını, akran şiddetine uğradığını gerekçe göstererek okul aleyhine 74 bin TL'lik maddi ve manevi tazminat talepli dava açtı. Davayı kısmen kabul eden mahkeme, okulun veliye 16 bin 976 lira tazminatı 6 yıllık faizi ile ödenmesine hükmetti.

18.05.2018Kampüs
Akademisyenlerden çarpıcı rapor...Öğrenciler eleştirel düşünemiyor

Akademisyenlerden çarpıcı rapor...Öğrenciler eleştirel düşünemiyor

‘Üstün ve normal zekâlı öğrencilerin başarılı zekâ teorisine dayalı görevlerde performans değerlendirmesi: Pilot çalışma’ başlıklı araştırmaya göre, öğrenciler neden-sonuç ilişkisi kurmakta, karşılaştırma veya kıyaslama yapmakta yetersiz. Araştırmayı yapan akademisyenlere göre, öğrenciler bu yüzden eleştirel düşünemiyor.

6.05.2018Eğitim
Çocuğa Instagram hesabı açmak doğru mu

Çocuğa Instagram hesabı açmak doğru mu?

Demet Akalın, kızı Hira için Instagram hesabı açtı ve Hira’nın takipçi sayısı 2 saatte 50 bine ulaştı. O yaştaki bir çocuğun sosyal medya hesabı olması doğru mu? Haftanın en çok konuşulan olaylarını Magazin Konseyi masaya yatırdı.

29.04.2018Magazin
Aleyna Tilki çok iddialı: Zeka seviyem 140

Aleyna Tilki çok iddialı: Zeka seviyem 140

Aleyna Tilki, üstün zekalı olduğunu açıkladı...

22.04.2018Magazin
TEVİTÖL’deki değişim Twitter’da... #TEVITOLiyidir

TEVİTÖL’deki değişim Twitter’da... #TEVITOLiyidir

Üstün yetenekli çocukların eğitiminde öncü kurum olan TEVİTÖL’de, IB ve yabancı dil hazırlık sınıflarının kaldırılması eleştirilere neden oldu. Aralarında eğitimcilerin de bulunduğu kullanıcılar #TEVITOLiyidir hashtag’i ile bir an önce bu karardan vazgeçilmesi gerektiğini belirttiler.

11.04.2018Eğitim
TEVİTÖL’de IB ve İngilizce hazırlık gitti, sınava hazırlık geldi

TEVİTÖL’de IB ve İngilizce hazırlık gitti, sınava hazırlık geldi

Türkiye’de üstün yetenekli çocukların eğitiminde öncü kurum olan 25 yıllık okul TEVİTÖL’de büyük değişikliklere imza atılıyor.  IB ve yabancı dil hazırlık sınıfları kaldırılıyor. Bunların yerine okulda 12’nci sınıfta ‘sınav odaklı eğitim’e geçileceği açıklanırken,  IB’nin öğrencileri Türk ve dünya üniversitelerine girişte ‘arada bıraktığı’, hazırlık sınıflarının da ‘akademik kesintiye uğrattığı’  belirtilerek değişiklikler savunuldu. Ayrıca, yeni modele hazırlık için bu yıl okula yeni öğrenci alınmayacak.

10.04.2018Eğitim

Yazar Sonuçları

Okulların yeni nesil annelerle sınavı

Daha çocuğu dünyaya gelmeden glutensiz, doğal, organik, GDO’suz bebek mamalarının neler olduğunu hatmeden, adına sosyal medya hesabı açan, okuyacağı okulu, çalacağı müzik aletini, yapacağı sporu belirleyen, çocuk yetiştirmeyi kitaplarla öğrenen ‘yeni nesil anneler’le okulların başı fena halde dertte. 

30.03.2019

Burnu diğer Barbie’lere göre daha uzun, çok yakın hissettim kendime!

Hem bu kadar zeki, güzel hem de bu kadar komik ve fırlama kadın pek az! Gülse Birsel, bizim mizahımızın prensesi. Kadınların medarı iftiharı. Onunla bu ülkede yepyeni bir mizah dönemi başladı. Hayatımıza değen, unutulmaz tipler yarattı. Bence müthiş bir hayal gücü var. Disiplini var, çalışma azmi var... Ve matrak. Üstelik ürettikçe üretiyor. Bence meslek hayatının zirvesini yaşıyor. Dünyada rol model olan 20 başarılı kadının Barbie bebeği yapıldı. Biri de Gülse... Amaç, bebeği yapılan kadınların genç kızlara ilham olması. Ben de sordum tabii...

10.03.2019

Çocuğunuza ‘üstün zekâlısın’ demeyin!

Yaşından büyük sözler söylemesi ya da akıllı telefonu çok iyi kullanması çocuğunuzun üstün yetenekli ya da ileri zekâlı olduğunu göstermiyor. ‘Üstün’e Titre adlı kitabın yazarı Batuhan Nar’la gerçekten öyle bir durum varsa nasıl anlaşılabileceğini ve yapılması gerekenleri konuştuk.

17.08.2018

Yeter ki hayallerimiz eksik olmasın

19. yüzyıl mantığıyla kurulan okul 21. yüzyıla yetmiyor. Çocuklarımızı geleceğe hazırlamak için yeni yollar bulmamız gerekiyor...

12.05.2018