MENÜ

Uşak Lezzetleri

Uşak Lezzetleri ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Uşak Lezzetleri haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 20 Uşak Lezzetleri haberi bulunmuştur.

Uşak Lezzetleri Haberleri

Şifa kaynağı İzmir mutfağı

Şifa kaynağı İzmir mutfağı

Yaşar Üniversitesi Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölüm Başkanı Doç. Dr. Seda Genç, çok sayıdaki bitki türü ve 2 bin 600 yıllık zeytinyağı kullanımı geçmişi ile göz dolduran İzmir’in, gastronomik bir destinasyon olması için önerilerde bulundu.

‘Turizmde farklılaşma için Karadeniz en avantajlı lokasyon’

‘Turizmde farklılaşma için Karadeniz en avantajlı lokasyon’

Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Başkan Yardımcısı Hasan Erdem, turizmde farklılaşma için Karadeniz’in en avantajlı lokasyon olduğunu belirterek, "Orta Karadeniz Bölgesi’ni Trabzon taşıyor. Bu hattı genişletmek zorundayız. Karadeniz’in odak noktası Orta Doğu ve Körfez turizmidir. Bölgeden gelen turistin yüzde 80’i bu lokasyonu tercih ediyor. O zaman Karadeniz özelinde yüzde 15’lik Avrupalı turist yerine, yüzde 80’lik dilimi artırmak üzere çalışmalar yapmalı, konsantrasyonumuzu buraya vermeliyiz." dedi.

19.11.2018Ekonomi
Uşak yemekleri, Avrupa’nın unutulmuş yöresel lezzetler kitabına girdi

Uşak yemekleri, Avrupa’nın unutulmuş yöresel lezzetler kitabına girdi

Avrupa’nın Paris, Liverpool ve Fano kentlerinin unutulmaya yüz tutmuş yemeklerinin yer aldığı kitaba, Uşak da kendi yöresel lezzetleriyle girdi.

Uşak’ın birbirinden leziz yemekleri

Uşak’ın birbirinden leziz yemekleri

Uşak mutfağının önemli damak tatları arasında bulunan 'gümlü kebabı', 'zini hamursuzu' ve 'demir tatlısı', farklı lezzet arayanlara alternatif sunuyor. Birbirinden farklı yemekleriyle adeta keşfedilmeyi bekleyen Uşak mutfağının vazgeçilmezleri arasında gümlü kebabı, zini hamursuzu ve demir tatlısı yer alıyor.

16.11.2018Seyahat
Uşakın damak çatlatan lezzetleri

Uşak'ın damak çatlatan lezzetleri

Uşak mutfağının önemli damak tatları arasında bulunan "gümlü kebabı", "zini hamursuzu" ve "demir tatlısı", farklı lezzet arayanlara alternatif sunuyor.

14.11.2018Yemek Kültürü
Anadolu’nun keşfedilmemiş mutfağı Uşak

Anadolu’nun keşfedilmemiş mutfağı Uşak

Uşak’ın tahıla ve hamura dayanan mutfağı çok lezzetli. Bunun nedenlerinden bir tanesi, bir zamanlar Uşak halkının büyük bir bölümünün Rumlardan oluşmasıdır.

19.09.2014Hürriyet Pazar
Bu kütüphane iştah açacak

Bu kütüphane iştah açacak

UŞAK’taki tarihi Özyozgat Konağı’nda, Aşçılar ve Lokantacılar Esnaf Odası’nca hazırlanan proje kapsamında ‘Uşak Yemekleri Kütüphanesi’ açılacak.

23.06.2014Ege
Taksim bayrama Balık Ayhan ile girecek

Taksim bayrama Balık Ayhan ile girecek

İstanbul Taksim Gezi Parkı’ndaki ramazan etkinlikleri diğer bölgelerde düzenlenenlerden farklı. Dekorasyon daha girişte insanı çekiyor. Stantlarda satılan yöresel ürünler şaşırtıcı derecede çeşitli. Müzik programı da dolu. Sadece tasavvuf müziğine değil, ilüzyon, tiyatro, meddah gösterileri ve etnik müziğe de bolca yer veriliyor. Sanat etkinliklerinin organizasyonunda İstanbul Kültür Sanat Vakfı da rol almış. Bu akşam Erol Günaydın-Rasim Öztekin meddah gösterisi, bayramda ise Balık Ayhan konseri var.

4.10.2007Kelebek

Yazar Sonuçları

Bu otoyolla ekonomi büyüyecek

CUMARTESİ günü Çeşme’den Soma ve Kırkağaç’a gittim.

6.08.2019

Dönüşümüz muhteşem olacak

Yılın en uzun tatili bugün bitiyor. Bu dokuz günü kimimiz şehirde sevdikleriyle, kimimiz memlekete giderek, kimimiz de seyahate çıkarak değerlendirdik. Bazılarımız çoktan döndü, bir kısmımız hâlâ yollarda. Peki bu ‘muhteşem dönüşümüz’de yollarda hangi noktalara dikkat etmeliyiz? Trafiğe takılmak istemiyorsak, nerelerde soluklanıp ‘lezzetli vakit’ geçirebiliriz? Tatil dönüşü sendromundan nasıl korunacağız, kapıldıysak çıkmak için ne yapmalıyız? Olağanüstü sahillerden ve doğadan birden bire kent hayatına girerken uyum sağlamamıza yardımcı olacak ara istasyonlar nereleri?

25.08.2018

Su savaşları

HER şey normal takviminde yürürse 2019’da yerel seçimler yapılacak.

30.11.2017

Anadolu’nun keşfedilmemiş mutfağı Uşak

Son gezimde Uşak mutfağıyla ile biraz daha haşir neşir oldum. Özellikle de hamur işlerine öncelik tanıdım. Bir börek tutkunu olarak, tepsilerin başında kendimden geçtiğimi tahmin edebilirsiniz. Neler mi yedim?

22.09.2013

EGE-KOOP büyük aşkım

EGE-KOOP Genel Başkanı Hüseyin Aslan, “Mevlana gibi, neysek oyuz...

21.10.2011

Anadolu’nun bittiği yer KARABURUN

Festivali bahane edip Türkiye’nin batı ucundaki Karaburun Yarımadası’na gittim. Bir yandan köy köy dolaşıp yöre yemeklerinin tadına baktım, diğer yandan festivale katılan toplulukların söylediği barış şarkılarına eşlik ettim. Lezzetiyle, rüzgárıyla, doğasıyla, deniziyle Karaburun’a aşık oldum.

23.08.2008