MENÜ

Uranyum Nedir

Uranyum Nedir ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Uranyum Nedir haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 69 Uranyum Nedir haberi bulunmuştur.

Uranyum Nedir Haberleri

Uranyum nedir Zenginleştirilmiş uranyum ne demek

Uranyum nedir? Zenginleştirilmiş uranyum ne demek?

Uranyum, santrallerde kullanılan nükleer güç yakıtıdır. Günümüzde nükleer güç santrallerinde yakıt olarak kullanılmaktadır. Doğal uranyumlu yakıt ağır su ile soğutulan reaktörlerde kullanılmaktadır. Hafif su ile soğutulan reaktörlerde ise zenginleştirilmiş uranyum yakıtı kullanılmaktadır. İşte, Uranyum hakkında bazı bilgiler

21.05.2019Gündem
Çernobil faciası ne zaman ve nerede oldu İşte çernobil patlamasının tarihi

Çernobil faciası ne zaman ve nerede oldu? İşte çernobil patlamasının tarihi

İnternet üzerinde yayın yapan ve dünya çapında çok sayıda izleyicisi bulunan Chernobyl isimli dizi ile Çernobil faciası gündeme geldi. Çernobil Nükleer Santrali'nde meydana gelen patlamada çok sayıda kişi can vermişti. Peki, hala günümüzde yankıları devam eden çernobil faciası ne zaman ve nerede oldu? İşte çernobil patlamasının tarihi ile ilgili bazı bilgiler.

5.06.2019Gündem
Kaliforniyum nedir

Kaliforniyum nedir?

Dünyanın en pahalı maddelerinden biri olan ve altın aramada da kullanılan kaliforniyum, basında yer alan haberlerin ardından araştırma konusu oluyor. Doğada bulunmayan bu madde, nükleer araştırmalarda fisyon parçacıkları kaynağı olarak da kullanılıyor. Peki, Kaliforniyum nedir?

18.04.2019Gündem
Adanada kaliforniyum operasyonu Dünyanın en pahalı maddeleri arasında...

Adana'da 'kaliforniyum' operasyonu! Dünyanın en pahalı maddeleri arasında...

ADANA'da, dünyanın en pahalı maddelerinden biri olan ve altın aramada da kullanılan 'kaliforniyum' olduğu öne sürülen kimyasal maddeyi satmaya çalışan 1’i Suriye uyruklu, 3 kişi yakalandı.

18.04.2019Gündem
Niğdede nükleer madde operasyonu Polis ihbar üzerine harekete geçti

Niğde'de nükleer madde operasyonu! Polis ihbar üzerine harekete geçti

NİĞDE’de 'kaliforniyum' adlı kimyasal maddeyi satmaya çalışan Suriye uyruklu 2 kişi, alıcı gibi davranan polisler tarafından suçüstü yakalandı.

28.03.2019Gündem
Obama yaptı Trump bozdu

Obama yaptı Trump bozdu

ABD Başkanı Trump, selefi Obama döneminde uluslararası toplum ile İran arasında varılan nükleer mutabakattan çekildiğini dün resmen ilan etti. Kararını Tahran’a ağır suçlamalar yönelterek duyuran Trump, yaptırımların yürürlüğe gireceğini belirtti. İran lideri Ruhani ise, Washington’ın güvenilirliğini sorguladığı değerlendirmesinde, “Anlaşmaya bağlıyız” mesajı verdi.

8.05.2018Dünya
Nükleer alarm

Nükleer alarm

Kuzey Kore rejimi, dün şu ana kadarki tahrip gücü en yüksek nükleer denemesini gerçekleştirerek, kendisini “termonükleer devlet” ilan etti. Güney Koreli ve Japon uzmanlar son denemenin yol açtığı sarsıntının öncekinden 10 kat daha şiddetli olduğunu açıkladı. Teste sert tepki gösteren ABD Başkanı Trump, bu ülkenin ABD’ye tehdit olmaya devam ettiğini söyleyerek, “Kuzey Kore haydut bir devlet” dedi.

3.09.2017Dünya
Kuzey Korenin nükleer bomba testine dünyadan tepki yağdı

Kuzey Kore'nin nükleer bomba testine dünyadan tepki yağdı

Nükleer programı ve testleri komşuları için endişe kaynağı olan Kuzey Kore dün dördüncü denemeyi yaptı. Pyongyang, önceki üç denemeden termonükleer ya da diğer adıyla hidrojen bombası patlattığını iddia etti. 5.1 büyüklüğünde deprem bir denemenin olduğunu gösterse de uzmanlar açığa çıkan enerjinin tipik bir termonükleer teste göre çok az olduğunu belirtti. K. Kore’nin müttefikleri Çin ve Rusya dahil dünyadan kınama yağdı.

6.01.2016Dünya
ABD ile görülmemiş ölçüde yakınlaştık

ABD ile görülmemiş ölçüde yakınlaştık

Türkiye’nin Washington Büyükelçisi Namık Tan, ABD ile Türkiye'nni K. Irak'taki görüş ayrılığını anlattı: "40'tan fazla şirketleri orada ama Türk şirketlerinin gitmesinden rahatsız oluyorlar."

6.01.2013Gündem
Türkiyenin altın oyununu bozacağız

"Türkiye'nin altın oyununu bozacağız"

ABD'nin İran'a karşı almaya hazırlandığı bir dizi yeni ticaret yaptırımlarının kıymetli madenleri de kapsayacağı bildiriliyor.Adının açıklanmasını istemeyen üst düzey bir Senato yetkilisi yeni yaptırımların "Türkiye'nin (İran'la) doğalgaza karşılık altın oyununu bozacağını" belirtti. Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan ise ABD’nin yaptırımlarının ABD’nin kendisini bağladığını söyledi.

28.11.2012Ekonomi
Wikileaks Türkiye belgelerinin tüm detayları

Wikileaks Türkiye belgelerinin tüm detayları

Wikileaks'in bugüne kadar yayımladığı belgeler içinde Türkiye'yle ilgili olanların tam metni. Aşağıdaki indekste sıralanan başlıklara tıklayarak, ilgili metne ulaşabilirsiniz.

9.12.2010Gündem
İsrailin bir yıl içinde İranı vurma ihtimali yüzde 50nin üzerinde

İsrail'in bir yıl içinde İran'ı vurma ihtimali yüzde 50'nin üzerinde

ABD’nin en prestijli haber dergilerinden The Atlantic Eylül sayısının kapak makalesini İsrail’in İran’ın nükleer tesisleri üzerine düzenlemesi olası bir hava operasyonuna ayırdı. Derginin editörlerinden Jeffrey Goldberg’ün İsrailli, Arap ve ABD’li yetkililerle yaptığı bir dizi mülakat sonucu hazırladığı dosyada, Tel Aviv’in Temmuz 2011'e kadar İran’ı vurma ihtimalinin yüzde 50’nin üzerinde olduğu belirtiliyor.

15.08.2010Gündem
İsrailin İranı vurma ihtimali yüzde 50den fazla

İsrail'in İran'ı vurma ihtimali yüzde 50'den fazla

ABD’nin en prestijli haber dergilerinden The Atlantic Eylül sayısının kapak makalesini İsrail’in İran’ın nükleer tesisleri üzerine düzenlemesi olası bir hava operasyonuna ayırdı. Derginin editörlerinden Jeffrey Goldberg’ün İsrailli, Arap ve ABD’li yetkililerle yaptığı bir dizi mülakat sonucu hazırladığı dosyada, Tel Aviv’in Temmuz 2011'e kadar İran’ı vurma ihtimalinin yüzde 50’nin üzerinde olduğu belirtiliyor.

15.08.2010Gündem
Şimşek: Türkiye Avrupaya yük değildir

Şimşek: Türkiye Avrupa'ya yük değildir

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Türkiye'nin Avrupa için yük değil, değer olduğunu söyleyerek, “AB şu anda, Türkiye'ye farklı bir perspektiften bakmak için gerekli olan stratejik vizyondan ve liderlikten yoksun” dedi.

5.07.2010Ekonomi
Erdoğan: Bazıları kuru sıkı atıyor

Erdoğan: Bazıları kuru sıkı atıyor

BAŞBAKAN Recep Tayyip Erdoğan, Zonguldak'ta söylediği sözlerin çarpıtıldığını ve bunun üzerinden siyaset yapıldığını belirterek, ”İnsan olarak bir yere kadar muktedirsin, daha ötesine değil. Sınırsız bir iktidarın olamaz, bunu bileceksin. İktidarımızın sınırlı olduğunu bilmeliyiz. Bazıları kuru sıkı atıyor. Sanki sınırsız iktidarlar var. Onun için atalarımız güzel söylemiş, 'Bekara karı boşamak kolaydır.' Onların durumu bu, başka bir şey değil” dedi.

24.05.2010Gündem
Nijerli Don Kişot’un radyoaktif direnişi

Nijerli Don Kişot’un radyoaktif direnişi

Nijerli Almustafa Alhacen, Fransız devi Areva’nın Nijer’de işlettiği dünyanın en büyük uranyum madenlerinin çevreye ve sağlığa verdiği zarara karşı seferberlik yürütüyor.

3.04.2010Dünya
İran atomun tetiğini yapıyor

İran atomun tetiğini yapıyor

Irak’ın kitle imha silahları olduğu iddiasının asılsız çıktığı bizzat işgalin emrini veren ABD eski Başkanı George W. Bush ve başmüttefiki Tony Blair tarafından itiraf edilirken şimdi de İran ile ilgili “kanıtlar” ortaya çıkmaya başladı. İngiliz Times gazetesi dünkü sayısında, İran’ın bir nükleer bomba yapmaya hazırlandığını kanıtlayan yüzlerce sayfalık gizli bir belgeye ulaştığını iddia etti. Konuya ilişkin haberi manşetinden duyuran gazete, “İran’ın en hassas nükleer projesiyle ilgili ele geçirdiği bu belgelerin” nükleer bombayı ateşleyecek bileşenle ilgili dört yıllık bir deneye ait olduğunu öne sürdü.

14.12.2009Dünya
Obamadan Erdoğana İran itirafı

Obama'dan Erdoğan'a İran itirafı

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, İran'ın nükleer meselesinde Türkiye'nin, ABD ile ters konuma düşmek gibi bir hesabının olmadığını belirterek, “İran ile ilişkilerimiz noktasında Sayın Barack Obama'nın da memnuniyetini kendilerinden bizzat dün de dinledim. Bu bağları tamamen koparmak zaten yanlıştır” dedi.

9.12.2009Dünya
Nükleer bomba hem haram hem de menfaatimize aykırı

Nükleer bomba hem haram hem de menfaatimize aykırı

İran’ın nükleer programının asli sorumlusu, İran Atom Ajansı’nın (AEOI) yeni başkanı Dr. Ali Ekber Salihi, nükleer programla ilgili bütün iddialara cevap verdi. Salihi, “Çok sevdiğim Türk halkına bütün samimiyetimle açıklıyorum. Nükleer bomba üretmiyoruz çünkü hem haramdır hem de menfaatimize değildir” diye konuştu.

22.10.2009Ekonomi
İşte cevaplar 5

İşte cevaplar 5

İşte yüzyılın deneyiyle ilgili Prof. Dr. Cengiz Yalçın'a sorduğunuz sorular ve cevapları...

24.09.2008Teknoloji
İşte cevaplar 4

İşte cevaplar 4

İşte yüzyılın deneyiyle ilgili Prof. Dr. Cengiz Yalçın'a sorduğunuz sorular ve cevapları.

15.09.2008Teknoloji
Geleceğin enerjisi Ay’da saklı

Geleceğin enerjisi Ay’da saklı

Dünya üzerinde bulunmayan, fakat Ay’da çok rahat bulunan bir madde sayesinde enerji sorunu çözülebilir

18.08.2008Teknoloji
Carla’ya övgüler

Carla’ya övgüler

Sarkozy çifti, ABD Başkanı Bush ve eşini, önceki akşam Elysee Sarayı’nda konuk etti.

14.06.2008Dünya
İşte son röportajı

İşte son röportajı

İşte Hürriyet Gazetesi'nden
Ayşe Karasu'nun Prof.Dr. Engin Arık'la
evrenin sırları üzerine yaptığı röportaj....

1.12.2007Gündem
Güney Koreye Nükleer enerjiİ” gezisi

Güney Kore'ye 'Nükleer enerjiİ” gezisi

TÜRKASYA Stratejik Araştırmalar Merkezi (TASAM), enerji kullanımı konusunda dünyadaki son durumu ve çağdaş enerji politikalarındaki eğilimleri, literatürde yer alan çalışmalar ışığında gözden geçirmek amacıyla Güney Kore’de bulunan nükleer santrallere bir gezi düzenledi.

26.12.2006Ekonomi
Atom bombasına bir adım daha

Atom bombasına bir adım daha

Nükleer programdan vazgeçmeye zorlanan İran, dün nükleer teknoloji konusunda bir adım daha ileri gitti. Batı’nın uranyum zenginleştirme faaliyetlerini durdurması için verdiği sürenin dolmasına beş gün kala Ahmedinejad, atom bombası yapımında da kullanılabilecek ağır su tesisinin açılışını yaptı ve bunun dünyaya bir tehdit olmadığını savundu.

26.08.2006Dünya
Akademisyenler nükleer enerjiye farklı bakıyor

Akademisyenler nükleer enerjiye farklı bakıyor

Akademisyenlerin önemli bir bölümü nükleer enerji konusunda olumlu görüş bildirirken, bazıları da karşı.

7.05.2006Gündem
İran ’Tokamak’ yapmış

İran ’Tokamak’ yapmış

İran’ın, nükleer programı tüm dünyada yoğun tartışmalara neden olurken, Tahran yönetimi, nükleer enerjisini hiçbir ülkenin beceremediği şekilde kontrol altına aldığını, kapalı manyetik alan içerisinde yeryüzünde Güneş’i yaratabilecek kapasiteye eriştiğini iddia etti.

11.04.2006Dünya
Abdullah Gül’ün resmine internetten bakacağım

Abdullah Gül’ün resmine internetten bakacağım

19 yaşında gazeteciliğe soyunan, ancak başarısızlığını fark edip sinemaya yönelen George Clooney, "Good Night and Good Luck" (İyi Geceler ve İyi Şanslar) adlı filminde araştırmacı gazeteciliğin Amerika’yı sarstığı günlere döndü. Senaryosuna 1 dolar, oyunculuğuna asgari ücret aldığı, bedava yönettiği film, 6 dalda Oscar adayı. Clooney ile film dışında Abdullah Gül’e olan benzerliğini de konuştuk.

19.02.2006Kelebek
Popçu Mirkelam’ın babası iflah olmaz bir polisiye yazarı

Popçu Mirkelam’ın babası iflah olmaz bir polisiye yazarı

Onu telefonda ikna etmem zor oldu. Hayır, röportaj için değil. Nazım Bey, Hürriyet Gazetesi’nden aradığıma bir türlü inanamadı. Hürriyet’ten arıyorum dediğimde, ‘Kızım saat 8 buçuğa geliyor, bu saatte işyerleri kapalı, siz benimle dalga mı geçiyorsunuz’ dedi.

20.11.2004Kelebek
Erdoğan: Cumhurbaşkanının yetkisi kısıtlanmıyor

Erdoğan: Cumhurbaşkanı'nın yetkisi kısıtlanmıyor

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanı'nın yetkilerini kısıtlamaya yönelik herhangi bir çalışmanın gündemlerinde olmadığını söyledi.

4.09.2003Gündem

Yazar Sonuçları

Nükleer krizin görsel tarihçesi

İran, yıllardır tırmanan nükleer krizin ardından, ABD, Rusya, Çin, İngiltere, Fransa ve Almanya ile Cenevre'de ön anlaşmayı imzaladı. Tarihi sürecin görsel tarihçesi, "ihtiyatlı bir iyimserlik" içinde olmamız gerektiğini söylüyor. Ne azı, ne fazlası...

1.12.2013

Harbiden o göktaşları kaçtan gidiyor?

Bingöllülerin şehirlerine düşen göktaşı parçalarını toplayıp oraya gelen Ruslara, Almanlara sattığı haberini okuduğunuzda muhakkak aklınızdan şu soru geçmiştir:

21.11.2015

Esprinin de zeki, çevik ve ahlaklısı var

Dün Türkiye şampiyonluk yarışının final bölümünü konuşuyordu.

17.05.2010

İsrail’e öyle davranılırken İran’a böyle davranılır mı?

Tayyip Erdoğan öyle bir “Amerika ziyareti performansı” ortaya koydu ki, muhtemelen “İsrail’den fazla İsrailci” bazı Amerikan Yahudi çevreleri nezdinde “Rubicon’u” geçti. Davos’taki onarılabileceği umudu yitirilmeyen “one minute”un çok ötesine vardı.

28.09.2009

Ortadoğu’nun en tehlikeli dönemindeyiz, çünkü...

MASANIN etrafı bu kez her zamankinden daha kalabalık.

1.03.2009

18 milyon hane, 18 milyon yatırımcı

Sivas
Ooooo , görkemli bir karşılama. Bir bakanın karşılanmasını aşan, olağan "hoşgeldin" konuk severliğini katlayan bir tören.

18.07.2008

Kısa kısa

Saç sakal tıraşı olmuş, kravatını takmış, eskilerin "efendi görünüşlü" dediği cinsten bir adam asla resim, heykel yapamaz, fotoğraf çekemez di mi?

13.06.2008

Öksürük deyip geçmeyin

Akciğer kanserinin dünyada en sık görüldüğü ülkelerden biriyiz.

28.01.2008

Parçacık áleminin Türk fizikçileri

"Dan Brown iyi ki Melekler ve Şeytanlar’ı yazmış. Onun sayesinde parçacık fiziği áleminde olup bitene dikkat kesilebiliyoruz" dememe parçacık fizikçileri hiç alınmadı.

16.03.2007

İran ve Güvenlik Konseyi

ULUSLARARASI Atom Enerjisi Kurumu’nun (UAEK) İcra Direktörleri Kurulu, 4 Şubat’ta, İran dosyasının tümünün BM Güvenlik Konseyi’ne de sunulmasını içeren kapsamlı bir karar kabul etti. Bu aşamada konsey, konuyu ele almayacak.

10.02.2006

Bizde çok değerli Abuzittinyum madeni var ama çıkarmamıza mani oluyorlar

Milletçe paraya sıkışıklığımız artınca, madenli mineralli komplo teorilerinin dozu da katlanıyor. Hani bir aralar bor ve toryum rezervlerine takmıştık ya.

11.04.2003