MENÜ

Unesco

Unesco ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Unesco haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 2.735 Unesco haberi bulunmuştur.

Unesco Haberleri

Diyarbakır Surda 6300 parsel için acele kamulaştırma kararı (2)

Diyarbakır Sur'da 6300 parsel için 'acele kamulaştırma' kararı (2)

Diyarbakır Sur'da 6300 parsel için 'acele kamulaştırma' kararı (2)

25.3.2016Diyarbakır
Suriye ordusu Palmiraya girdi

Suriye ordusu Palmira'ya girdi

Suriye devlet televizyonu, Esad rejimi güçlerinin Palmira kentine girdiğini duyurdu. Palmira antik kenti yaklaşık bir yıldır terör örgütü IŞİD'in elindeydi.

24.3.2016Dünya
AKÜden Musa Eroğluna Yaşam Boyu Onur Ödülü

AKÜ'den Musa Eroğlu'na 'Yaşam Boyu Onur Ödülü'

AKÜ'den Musa Eroğlu'na 'Yaşam Boyu Onur Ödülü'

24.3.2016Afyon
Suriye ordusu Palmiranın girişinde

Suriye ordusu Palmira'nın girişinde

SURİYE ordusu ve müttefik güçleri, terör örgütü IŞİD’in kontrolündeki Palmira antik kentinin yeniden kontrolü altına almak için başlattıkları operasyonda ilerliyor.

23.3.2016Dünya
Özel gün ve haftalar yılın yarısını kapsıyor

Özel gün ve haftalar yılın yarısını kapsıyor

- Türkiye ve dünyada kutlanan özel gün ve haftalar, yılın 365 gününün neredeyse yarısını kapsıyor- Özel günler arasında Dünya Kadınlar Günü, Öğretmenler Günü, Sevgililer Günü gibi bilinenlerın yanı sıra Şaka Günü, Dans Dünü, Kaynanalar Günü ve Nineler Günü gibi ilginç günler de yer alıyor- Yıl içinde yılbaşı, 23 Nisan, 1 Mayıs, 19 Mayıs, 30 Ağustos, 29 Ekim ile Ramazan Bayramı ve Kurban Bayramı'nda toplam 14 gün resmi tatil bulunuyor

23.3.2016Samsun
Laodikya Kilisesindeki restorasyona AB Kültürel Miras Ödülü”

Laodikya Kilisesi'ndeki restorasyona "AB Kültürel Miras Ödülü”

- Denizli Belediye Başkanı Zolan: "Laodikya her geçen gün Türkiye'nin marka değeri olma yolunda emin adımlarla ilerliyor"

22.3.2016Denizli
Nevruz Bayramı

Nevruz Bayramı

- Eskişehir, Kütahya ve Bilecik'te Nevruz Bayramı dolayısıyla törenler düzenlendi

21.3.2016Eskişehir
Nevruz Bayramı

Nevruz Bayramı

- Eskişehir'de Nevruz Bayramı dolayısıyla düzenlenen törene Türk dünyası ülkelerinden katılan dansçılar renkli görüntüler oluşturdu- Vali Tuna: "Osmanlı'nın 'Nevruz-ı mübarek' olarak adlandırdığı bu bayramı, devleti yaşatmak için insanı yaşatmayı gaye edinmiş bir ecdadın torunları olarak, manasına ve mesajına uygun olarak ve kardeşlik duygularını pekiştirerek kutlamaya devam edeceğiz"

21.3.2016Eskişehir
Göbeklitepe sunumu

Göbeklitepe sunumu

Tüm Kadın Lobisi Derneği (TÜKAL), Erimtan Arkeoloji ve Sanat Müzesi’nde bir etkinlik düzenledi.

20.3.2016Ankara
Safranboluda tarihi eserler restore ediliyor

Safranbolu'da tarihi eserler restore ediliyor

- Karabük'ün Safranbolu ilçesinde, geleneksel 75 konağın yanı sıra Osmanlı döneminde yapılmış 47 çeşmenin onarımı yapılacak - Belediye Başkanı Aksoy:"Sivil mimarinin yaşatılması çok önemli. Özellikle Osmanlı mimarisinin ilçemizdeki gibi bir bütün olarak korunduğu yerleşim yeri kalmadı"

20.3.2016Karabük
Artık koruma altında

Artık koruma altında

AYDIN ile Muğla il sınırları içinde bulunan, M.Ö. 6 bin yıl öncesine dayanan, kaya resimleri ve yerleşim kalıntılarının olduğu Latmos’taki Kutsal Tapınak, tescil edilerek korumaya alındı.

19.3.2016Ege
Döner yasağı tartışması büyüyor

Döner yasağı tartışması büyüyor

İtalya’nın tarihi kentlerinden Floransa’da “kentin kimliğini ve yemek kalitesini korumak” amacıyla restoranların yüzde 70’inin yerel olması koşulu getirildi. Türk restorancıların bir kısmı ise karara tepki gösterdi. Çünkü yasaklanan işletmelerin önemli bir kısmında Türk lezzetleri döner ve kebap bulunuyor. Kimi işletmeciler ise İtalyanların kendi kültürlerini korumak adına doğru bir adım attığını belirtti.

18.3.2016Ekonomi
GTO Başkanı Bartık:

GTO Başkanı Bartık:

- "Girişimcinin cinsiyeti olmaz, üreten ve ülkesine değer katan herkes bizim için değerlidir"

13.3.2016Gaziantep
Görgün Taner ve Özlem Ece: İhaleyle kültür-sanat olmaz

Görgün Taner ve Özlem Ece: İhaleyle kültür-sanat olmaz

Türkiye’nin en büyük tartışmaları kültürel meseleler çevresinde çıkıyor; zıtlıkları, çekişmeleri tartışmaya doyamıyoruz ama hepsi bu kadar. Bir zemin, bir çerçeve yok. İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) ‘Yerel Yönetimler İçin Kültürel Planlama’ başlıklı raporunda, en azından yerel ölçekte bu çölleşmeden çıkma yollarını gösteriyor. İKSV Genel Müdürü Görgün Taner ve raporda imzası olan Kültür Politikaları Çalışmaları Direktörü Özlem Ece ile konuştuk.

12.3.2016Keyif
Mültecilerin dramını çizdi

Mültecilerin dramını çizdi

Karikatürist Oğuz Peker’in eserlerinden oluşan ‘Avrupa Tarafında Mültecilerin Algısı’ adlı sergi, Paris Anadolu Kültür Merkezi’ndeki açıldı.

12.3.2016Dünya
Küllerinden yeniden doğan bir başkent: Beyrut

Küllerinden yeniden doğan bir başkent: Beyrut

Beyrut denince çoğu insanın aklına, karışıklık ve savaş geliyor. Zira 1970’lerde başlayıp yaklaşık 20 yıl süren iç savaş ülkeyi adeta durma noktasına getirdi. Lübnan'ın başkenti Beyrut, gerek güzelliği, gerekse gelen turist sayısı ve renkli gece hayatından dolayı yıllardır Ortadoğu'nun Paris'i olarak adlandırılıyor. Kötü günleri geride bırakmayı hedefleyen Beyrut, son yıllarda adeta küllerinden yeniden doğuyor. Ülkeye yapılan uçuş ve ülkeye gelen turist sayısı her geçen gün daha da artıyor.

11.3.2016Seyahat
500 yıllık kültürel miras için geri sayım başladı

500 yıllık kültürel miras için geri sayım başladı

UNESCO’nun koruma altına aldığı ve 500 yıllık kültürel miras olan Manisa Mesir Macunu Festivali için geri sayım başladı.

7.3.2016Keyif
UNESCO’dan korkutan eğitim raporu

UNESCO’dan korkutan eğitim raporu

Birleşmiş Milletler Bilim Eğitim ve Kültür Kuruluşu (UNESCO) tarafından yayınlanan rapor, dünyada 6 ila 11 yaşlarındaki yaklaşık 16 milyon kız çocuğunun eğitim hakkından tamamen mahrum kalma riskini ortaya koydu.

2.3.2016Eğitim
Bakanlar Ünal ve Elitaş Kayseride

Bakanlar Ünal ve Elitaş Kayseri'de

- Kültür ve Turizm Bakanı Ünal: - "PKK terör örgütü, bütün dünyada internet üzerinden Türkiye'ye gelmeyi düşünen turistlere dönük, gelmemeleri konusunda ölüm tehditleri yağdırıyor. Paralel yapı, 160 ülkede 'Türkiye güvenlik açısından riskli bir ülkedir, Türkiye'ye gitmeyin' diye maalesef algı operasyonu yürütüyor"- "Bu konuda Hükümet olarak gerekli tedbirleri aldık. Sektör temsilcileri rahat olsun gereken bütün önlemleri alıyoruz. 2016 yaz sezonu, turizm açısından rahat ve kolay geçecek diye ümit ediyoruz" - Ekonomi Bakanı Elitaş: - "2016 yılında 155,5 milyar dolarlık ihracat hedefimiz, 2023 yılına kadar da 150 milyar dolarlık hizmet ihracatının olacağı beklentisi içindeyiz"

27.2.2016Kayseri
Kuşdili konuşan Kuşköyün gözü UNESCOda

"Kuşdili" konuşan Kuşköy'ün gözü UNESCO'da

- Giresun'da yaklaşık 400 yıldır kullanılan kuşdilinin UNESCO tarafından "İnsanlığın Somut Olmayan Kültürel Mirası" olarak kayıt altına alınması beklentisi, Kuşköy'de heyecanla karşılandı - İl Kültür ve Turizm Müdürü Güleç:- "Kuşdili büyük ihtimalle Türkiye'nin ilk Acil Koruma Altına Alınması Gereken İnsanlığın Somut Olmayan Kültürel Mirası olarak kayıt altına alınacaktır"- Köy sakinlerinden Köçek: - "Dünyanın her yerinde kuşdilinin tanınmasını istiyoruz. Kendi çocuklarıma da öğrettim. Bu bizim kültürümüz, UNESCO tarafından kayıt altına alınırsa çok seviniriz"

26.2.2016Giresun
Duayen diplomatın vedası

Duayen diplomatın vedası

Diplomasi koridorlarının duayenlerinden Büyükelçi Mithat Rende görevine veda etti.

25.2.2016Gündem
Muğla yeni turizm sezonundan umutlu

Muğla yeni turizm sezonundan umutlu

- Kültür ve Turizm İl Müdürü Çelik:- "Muğla'yı geçen yıl 3 milyon 81 bin yabancı, 4 milyonun üzerinde yerli turist ziyaret etti. Bu yıl bu sayıyı daha da artıracağız"- "Bölgedeki tüm marinalar yüzde 90'ın üzerinde dolu, birçok marina da yat kabul edemiyor"

25.2.2016Muğla
476 yıllık gelenek mesir festivali

476 yıllık gelenek "mesir festivali"

- Bu yıl 476'ncısı düzenlenecek Uluslararası Manisa Mesir Macunu Festivali'nde, Sultan Camii'nden halka saçılacak macunun karılmasına başlandı- 41 çeşit baharatın karışımıyla hazırlanan mesir macunu, kadınlardan oluşan 15 kişilik ekip tarafından eski yöntemlerle yapılıyor- Manisa'yı Mesir'i Tanıtma ve Turizm Derneği Başkanı Tanık: - "Belgelere baktığımız zaman macunun 5 asır önceki orjinaline en yakınını yaptığımızı düşünüyoruz"

24.2.2016Manisa
Vali Yerlikaya Ve Başkan Şahin’den Dubai Gulfood Fuarına Moral Ziyareti

Vali Yerlikaya Ve Başkan Şahin’den Dubai Gulfood Fuarına Moral Ziyareti

VALİ YERLİKAYA VE BAŞKAN ŞAHİN’DEN MORAL ZİYARETİ

23.2.2016Gaziantep
Ani Ören Yeri, UNESCO Dünya Miras Listesi’ne Aday

Ani Ören Yeri, UNESCO Dünya Miras Listesi’ne Aday!

ANİ ÖREN YERİ, UNESCO DÜNYA MİRAS LİSTESİ’NE ADAY!(IŞIK ÇAPANOĞLU/KARS-İHA)

23.2.2016Kars
Tekirdağdan kısa kısa

Tekirdağ'dan kısa kısa

- 57. Alay Yürüyüş Komitesi'nen Çorlu Belediyesi'ne ziyaret

23.2.2016Tekirdağ
Surda cami kilise ağlıyor

Sur'da cami kilise ağlıyor

UNESCO’nun Dünya Mirası Kalıcı Listesi’ne giren Diyarbakır surlarının içindeki Sur bölgesinde 602 tescilli yapı var. PKK terörü ve çatışmalarda Kurşunlu Cami, Dört Ayaklı Minare, Surp Giragos Ermeni Kilisesi, Katolik Ermeni Kilisesi gibi pek çok tarihi mekân tahrip oldu. Alevi, Ermeni, Süryani, Domani, Keldani Katoliği, Sünni ve Ezidi gibi farklı inançların buluştuğu ‘Kırklar Meclisi’ temsilcileriyle, tarihi surların önünde bir araya geldik.

22.2.2016Gündem
Gözünü ilk kırpan kim olacak; Erdoğan mı Obama mı

Gözünü ilk kırpan kim olacak; Erdoğan mı Obama mı?

Daily News Genel Yayın Yönetmeni Murat Yetkin yazdı...

22.2.2016Gündem
Antep mutfağı UNESCO listesinde

Antep mutfağı UNESCO listesinde

GASTRONOMİ dalında Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü’nün (UNESCO) “Yaratıcı Şehirler Ağı”na dahil edilmeye hak kazanan Gaziantep’in başarısı İstanbul’dan kamuoyu ile paylaşıldı.

21.2.2016Gündem
Dünyanın yüzde 40’ı anadilde öğrenmiyor

Dünyanın yüzde 40’ı anadilde öğrenmiyor

Uluslararası Anadil Günü, dün kutlandı. UNESCO’nun “Anlamazsanız nasıl öğrenebilirsiniz?” başlıklı raporuna göre dünya nüfusunun yaklaşık yüzde 40’ı anadilinde eğitim görmüyor.

21.2.2016Dünya
Son 30-40 yıl içinde 3 dil yok oldu

'Son 30-40 yıl içinde 3 dil yok oldu'

Halkların Demokratik Partisi (HDP) ve Halkların Demokratik Kongresi (HDK) üyeleri, '21 Şubat Dünya Anadil Günü' nedeniyle Beyoğlu Galatasaray Lisesi önünde basın açıklaması yaptı. Yapılan açıklamada, son 30-40 yılda Kapadokya Rumcası, Ubihça ve Mılahso dillerinin tamamen yok olduğu belirtildi.

21.2.2016Gündem
Gaziantep Mutfağı UNESCO Başarısını Kutladı

Gaziantep Mutfağı UNESCO Başarısını Kutladı

GASTRONOMİ DALINDA BİRLEŞMİŞ MİLLETLER EĞİTİM, BİLİM VE KÜLTÜR ÖRGÜTÜ’NÜN (UNESCO) “YARATICI ŞEHİRLER AĞI”NA DAHİL EDİLMEYE HAK KAZANAN GAZİANTEP’İN BAŞARISI, 20 ŞUBAT 2016 AKŞAMI İSTANBUL ÇIRAĞAN PALACE KEMPİNSKİ’DE CUMHURBAŞKANI RECEP TAYYİP ERDOĞAN, GAZİANTEP VALİSİ ALİ YERLİKAYA VE GAZİANTEP BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI FATMA ŞAHİN’İN KATILDIKLARI ÖZEL BİR PROTOKOL YEMEĞİ İLE KUTLANDI.

21.2.2016Gaziantep
Gaziantep’in Başarı Öyküsü Basınla Paylaşıldı

Gaziantep’in Başarı Öyküsü Basınla Paylaşıldı

GASTRONOMİ DALINDA BİRLEŞMİŞ MİLLETLER EĞİTİM, BİLİM VE KÜLTÜR ÖRGÜTÜ’NÜN (UNESCO) “YARATICI ŞEHİRLER AĞI”NA DAHİL EDİLMEYE HAK KAZANAN GAZİANTEP’İN BAŞARISI, İSTANBUL ÇIRAĞAN KEMPİNSKİ PALACE İSTANBUL’DA GAZİANTEP VALİSİ ALİ YERLİKAYA VE GAZİANTEP BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI FATMA ŞAHİN’İN KATILIMIYLA YEREL, ULUSAL VE ULUSLARARASI BASIN MENSUPLARIYLA PAYLAŞILDI.

20.2.2016Gaziantep
DİSİAD 2016 Yılı İstişare Toplantısı Gerçekleştirildi

DİSİAD 2016 Yılı İstişare Toplantısı Gerçekleştirildi

DİYARBAKIR SANAYİCİ VE İŞ İNSANLARI DERNEĞİ (DİSİAD), 2016 YILI İSTİŞARE TOPLANTISI GERÇEKLEŞTİRİLDİ. DİSİAD BAŞKANI BURÇ BAYSAL, FELAKETLERLE BOĞUŞAN BÖLGEDEKİ BİRÇOK YERE SAHİP ÇIKAN DİYARBAKIR’IN BUGÜN BU DURUMLA KENDİSİNİN KARŞI KARŞIYA GELDİĞİNİ AMA DİYARBAKIR’IN O BÖLGELERDEN DAHA ARTI OLAN BİR TARAFI OLDUĞUNU BELİRTTİ.

19.2.2016Diyarbakır
Gaziantep Sanayi Odasına Proje Ofisi

Gaziantep Sanayi Odasına Proje Ofisi

GAZİANTEP SANAYİ ODASINA PROJE OFİSİ

17.2.2016Gaziantep
Karaman’da Anneler İçin Emzirme Ve Bebek Bakım Kabini

Karaman’da Anneler İçin Emzirme Ve Bebek Bakım Kabini

KARAMAN'DA ANNELER İÇİN EMZİRME VE BEBEK BAKIM KABİNLERİ KURULDU.

17.2.2016Karaman
Bölgesel Kalkınma Dinamikleri Gaziantep Tanıtım Toplantısı

Bölgesel Kalkınma Dinamikleri Gaziantep Tanıtım Toplantısı

BÖLGESEL KALKINMA DİNAMİKLERİ, İPEKYOLU’NUN TİCARET VE SANAYİ KENTİ TANITIM TOPLANTISI YAPILDI. TÜRKONFED BAŞKANI TARKAN KADOOĞLU

16.2.2016Gaziantep
Van Herpen, Gaziantep Gastronomisini Anlatacak

Van Herpen, Gaziantep Gastronomisini Anlatacak

VAN HERPEN, GAZİANTEP GASTRONOMİSİNİ ANLATACAK

15.2.2016Gaziantep
BM lider değiştiriyor, en güçlü aday komşudan , hem de Putin dostu

BM lider değiştiriyor, en güçlü aday komşudan , hem de Putin dostu

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri ban ki-Mun’un görev süresi yıl sonunda doluyor. Yeni genel sekreter 1 ocak 2017’de görevine başlayacak.

13.2.2016Razi CANİKLİGİL
Gaziantep Mutfağı Başarısını Kutluyor

Gaziantep Mutfağı Başarısını Kutluyor

GAZİANTEP MUTFAĞININ ANADOLU MUTFAK KÜLTÜRÜNÜ YANSITAN EN SEÇKİN ÖRNEKLERİNİN İSTANBUL’DAKİ GAZİANTEPLİ ŞEFLERİN HAZIRLAYACAĞI, ÇIRAĞAN OTELİ MUTFAK EKİBİNİN ÖZEL SUNUMLARLA SERVİS EDECEĞİ AKŞAM YEMEĞİNE, GAZİANTEP’İ GELİŞTİRME VAKFI GAGEV ADINA GAZİANTEP VALİSİ ALİ YERLİKAYA VE GAZİANTEP BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI FATMA ŞAHİN EV SAHİPLİĞİ YAPACAK.

13.2.2016Gaziantep

Yazar Sonuçları

Kentlerde her sorunu parayla çözemeyiz

PEK çok ülkede kentleri yönetenlerin öncelikleri ulaşım, konut inşası, suçla mücadele gibi konular.

28.2.2016

‘Kahke’nin üçü’ ile Gaziantep Türkiye 4’üncüsü olur mu

GAZİANTEP Sanayi Odası Başkanı Adil Konukoğlu, birkaç yıl önce kente gittiğimde şu deyimi kullandı:

27.2.2016

Hangi yerel yönetimde nasıl bir uygulama  

DÜNKÜ, ‘Yerel yönetimlerin kültürel planlamaları’ başlıklı yazımda, İstanbul Kültür Sanat Vakfı’nın (İKSV), yerel yönetimlerin kültür politikasıyla ilgili hazırladıkları, “Yönetimler İçin Kültürel Planlama” başlıklı raporu hakkında bilgiler paylaşmış, bugün devam edeceğimi belirtmiştim yazının sonunda. 

23.2.2016

İnadına kültür-sanat

KARAMSARLIĞIN dalga dalga yayıldığı günlerde inadına sanat-kültür.

22.2.2016

Baharın kaçırılmayacak fırsatları

Cemre havaya düştü ve bahar geldi kapımıza dayandı. Ilıman havanın etkisiyle rahat rahat gezmenin keyfini sürmek için tüm şartlar müsait. Yılın temposu sizi hafiften yorduysa ve hatta şimdiden tatil hayali kurmaya başladıysanız sizlere yurtiçi ve yurtdışı çok güzel bahar önerilerimiz var.

19.2.2016

BM lider değiştiriyor: En güçlü aday komşudan, hem de Putin dostu

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri ban ki-Mun’un görev süresi yıl sonunda doluyor. Yeni genel sekreter 1 ocak 2017’de görevine başlayacak.

14.2.2016

Caner'in yeni hayatı

İki hafta önce Asena Atalay’la boşanan Fenerbahçeli futbolcu Caner Erkin, öğrendiğime göre kendisine Emirgan’dan ev aldı.

14.2.2016