MENÜ

Unesco Dünya Mirası Listesi

Unesco Dünya Mirası Listesi ile ilgili tüm haberleri, son dakika Unesco Dünya Mirası Listesi haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Bugün Unesco Dünya Mirası Listesi haberlerinde son durum nedir? İşte tüm flaş gelişmeler...

Toplam 536 Unesco Dünya Mirası Listesi haberi bulunmuştur.

Unesco Dünya Mirası Listesi Haberleri

Amfi tiyatroda IŞİD katliamı

Amfi tiyatroda IŞİD katliamı

Terör örgütü IŞİD, Suriye’deki antik Palmira kentinde bulunan amfi tiyatroda 20 kişiyi öldürdü.

28.05.2015Dünya
Turizm Haftasına Selçukta renkli açılış

Turizm Haftası'na Selçuk'ta renkli açılış

İZMİR'in Selçuk İlçesi'nde, bu yıl 39'uncusu düzenlenen Turizm Haftası etkinlikleri başladı. Gün boyu süren etkinlikler renkli görüntüleri beraberinde getirdi. Açılış sırasında başlayan sağanak yağışa aldırmayan katılımcılar, 'Bir Çağ Masalı Ege' adlı defileyi alkışlarla izlerken, İzmir Devlet Türk Dünyası Müzik Topluluğu'nun şarkılarına da eşlik etti.

17.04.2015Ege
Nâzım Hikmetin mezarının bitişiğindeki manastır yandı

Nâzım Hikmet'in mezarının bitişiğindeki manastır yandı

Rusya'nın başkenti Moskova'nın en büyük manastırlarından biri olan Novodeviçye Manastırı'nda yangın çıktı. Nâzım Hikmet'in mezarı da Novodeviçye Manastırı'nın bitişiğindeki aynı adlı mezarlıkta bulunuyor.

16.03.2015Dünya
Çok adalar görürsün gezsen Yunanistan’ı

Çok adalar görürsün gezsen Yunanistan’ı

Yunanistan nüfusunun yaklaşık yüzde 10’u adalarda yaşıyor ama bu adalar her yıl bu nüfusun onlarca kat fazlasını turist olarak ağırlıyor. Gemi turlarıyla rahatça gidebileceğiniz yanı başımızdaki cennet olan Yunan adaları, başta Rodos, Mikonos ve Santorini, güzel vakit geçirmeyi garanti ediyor.

22.02.2015Seyahat
‘UNESCO artık daha anlayışlı’

‘UNESCO artık daha anlayışlı’

Tartışma yaratan Haliç Metro Köprüsü’nün mimarı Hakan Kıran, UNESCO ile yeni bir döneme girildiğini belirterek, “UNESCO artık yeni yapılara daha anlayışlı bakıyor” dedi.

11.02.2015Gündem
UNESCO ‘mega projelerden’ endişeli

UNESCO ‘mega projelerden’ endişeli

UNESCO, İstanbul tarihi yarımadada devam eden mega projelerden endişeli. İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Türkiye’de bulunan UNESCO Direktörü İrina Bokova’ya bu projeleri ve etkilerini anlatan bir sunum yaptı.

8.01.2015Keyif
Efes Antik Kenti UNESCO Dünya Mirası Listesine girecek mi

Efes Antik Kenti UNESCO Dünya Mirası Listesi'ne girecek mi

UNESCO Dünya Mirası Listesi'ne girmek için 1994 yılında başvurusu yapılan Efes Antik Kenti'nin 22 yıllık rüyasının tamamlanan çalışmalarla birlikte bu yıl gerçekleşmesi bekleniyor.

5.01.2015Keyif
22 yıllık rüya gerçekleşiyor

22 yıllık rüya gerçekleşiyor

İzmir’in Selçuk ilçesinde yer alan Efes Antik Kenti’nin 22 yıllık rüyası gerçekleşiyor. Selçuk Belediye Başkanı Zeynel Bakıcı, “Haziran ayında UNESCO Dünya Kültür Mirası asıl listesine girmesini bekliyoruz” dedi.

4.01.2015Keyif
Ebru sanatı UNESCO Dünya kültürel miras listesine girdi

Ebru sanatı UNESCO Dünya kültürel miras listesine girdi

Ebru sanatı UNESCO Dünya Somut Olmayan Kültürel Miras Listesi'ne girdi.

28.11.2014Keyif
Dünya mirası Bergama büyüteç altında

Dünya mirası Bergama büyüteç altında

Dünyanın 999., Türkiye'nin 13., İzmir'in ise ilk UNESCO Dünya Mirası olan Bergama ilçesinin kültür turizmindeki geleceği, bir toplantıyla masaya yatırıldı.

23.10.2014Ege
Retorasyon çağrısı

Retorasyon çağrısı

İZMİR’in Foça İlçesi’nde kısa bir süre önce restore edilmesine rağmen tarihi Beşkapılar Kalesi’nin duvarlarındaki yıpranma ve tahribat göze çarptı. Restorasyonu tamamlanan ve kısa bir süre önce açılan Foça Kent Duvarlarını örnek gösteren vatandaşlar, bir an önce Beşkapılar Kalesi için de çalışma yapılması için yetkililere çağrı yaptı.

20.10.2014Ege
Çılgın kalabalıktan uzakdoğayla baş başa

Çılgın kalabalıktan uzakdoğayla baş başa

Jurassic Coast Path, İngiltere’nin ünlü üniversite kenti Exeter’in kıyı kasabası Exmouth’tan başlayıp, doğuda Swange kentinde biten 150 kilometrelik bir patika. Okurumuz, tıp doktoru Prof. Dr. Nadir Paksoy, 10 kiloluk sırt çantası ve bastonuyla betonlardan arınmış bu patikada 12 gün boyunca yürüdü. Yolun hikâyesini ve yürüyüş sırasındaki izlenimlerini yazdı.

30.08.2014Seyahat
Truvaya yeşil müze

Truva'ya yeşil müze

ÇANAKKALE'nin merkeze bağlı Tevfikiye Köyü sınırları içinde, 5 bin yıllık geçmişe ışık tutan Truva Antik Kenti'nde, bir yıl önce temeli atılan müze inşaatı yükselmeye başladı. Müze, yağmur sularıyla sulanacak 5 bin metrekarelik yeşil çatısı ve antik kentin surlarını andıran istinat duvarıyla bittiğinde birçok mimari ödüle aday olacak.

15.07.2014Ege
Akdamar Kilisesi UNESCO Dünya Mirası Listesine giriyor

Akdamar Kilisesi UNESCO Dünya Mirası Listesi'ne giriyor

Van Gölü’nde bulunan ve adayla aynı adı taşıyan Akdamar Kilisesi’nin, UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne girmesi için başvuru yapıldı. Van Kültür ve Turizm İl Müdürü Muzaffer Aktuğ, Akdamar Kilisesi’nin dünya miras listesine girmesi için 10 kriterden 6’sını taşıdığını söyledi.

27.06.2014Keyif
Virungada doğal hayatı korumak için tüm dünya seferber oldu

Virunga'da doğal hayatı korumak için tüm dünya seferber oldu

Bu goriller dünyanın cennet köşelerinden birinde, Virunga’da yaşıyor. Türleri zaten tehlike altında. Tamamen yok olma tehdidinden onları bir Türk kurtardı.

20.06.2014Seyahat
Garonne’dan Dordogne’ya şatolar, bağlar arasında

Garonne’dan Dordogne’ya şatolar, bağlar arasında

Güneybatı Fransa’nın en büyük iki nehri Garonne ve Dordogne, Gironde Deltası’nda buluşup beraber okyanusa karışıyor. Yaz başında Bordeaux’dan kalkan gemilerle bu bölgede tura çıkmak bülbüllerin hiç bitmeyen şarkıları eşliğinde şarap efsaneleriyle dans etmek demek.

25.05.2014Seyahat
Suveyre’de kapılar geçmişe açılır, çarşılar okyanus kokar

Suveyre’de kapılar geçmişe açılır, çarşılar okyanus kokar

Geçen ay çıktığım bir haftalık Fas seyahatinin sürprizlere en açık etabı, 70 bin nüfuslu balıkçı şehri Suveyre oldu. Atlas Okyanusu’nun hırçın dalgalarını dizginleyen limanı, Orson Welles’in Othello’sundan, Ridley Scott’un Cennetin Krallığı’na pek çok filme sahne olan tarihi kalesi, çarşısıyla görülmeye değer...

23.03.2014Seyahat
Tarihi yarımadaya miting burnu

Tarihi yarımadaya miting burnu

Başbakan Erdoğan, 23 Mart’ta İstanbul mitingini Yenikapı’da denizin doldurulmasıyla oluşturulan dev miting alanında yapacak. İstanbul’un tarihi yarımadasının haritasını değiştiren alan 1.5 milyon kişiyi taşıyacak.

16.03.2014Ekonomi
Cancun’un mahcup kardeşi

Cancun’un mahcup kardeşi

Tulum, Maya sahilleri olarak bilinen Yucatan Yarımadası’nda, az bilinen bir tarihi kasaba. Meşhur Cancun’un 130 kilometre güneyinde. 300 yıl boyunca Maya’lara ev sahipliği yapan, UNESCO Dünya Mirası Listesi’ndeki antik şehir kadar, turkuvaz denizi, yerel kültürü yaşatan pansiyonlarıyla da görülmeye değer. Mart, nisan en güzel dönemi. Okurumuz Zahide Bilsay yazdı.

9.03.2014Seyahat
Uzakdoğu’nun gizemli sularından Hindistan’a

Uzakdoğu’nun gizemli sularından Hindistan’a

Avrupa limanları sıradan, Akdeniz atmosferi size çok tanıdık geliyorsa, uzaklara gitmek çok farklı kültürlerle tanışmak istiyorsanız yönünüzü Uzakdoğu’ya çevirmenin vakti gelmiş demektir. Tayland’dan başlayan bir turda yedi ülkeyi birden görebilirsiniz.

23.02.2014Seyahat
Çalışmalara UNESCO hızı

Çalışmalara UNESCO hızı

MUĞLA'nın Marmaris İlçesi Orhaniye Köyü'ndeki Kızkumu'nun Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Teşkilatı'nın (UNESCO) Dünya Kültürel ve Doğal Miras Listesi'nde yer alabilmesi için başlatılan çalışmalar olumlu sonuç verdi.

19.01.2014Ege
Kastilya’nın dünya mirası

Kastilya’nın dünya mirası

Segovia, Madrid’e karayoluyla 112 kilometre uzaklıktaki bir ortaçağ kenti. İyi korunan tarihi dokusu sayesinde UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde. Okurumuz Zahide Bilsay gitti, izlenimlerini yazdı.

12.01.2014Seyahat
Müze bitecek Troya hazineleri dönecek

Müze bitecek Troya hazineleri dönecek

ÇANAKKALE'nin Tevfikiye Köyü sınırları içindeki, UNESCO'nun 1998 yılında Dünya Kültür Mirası Listesi'ne aldığı 5 bin yıllık Truva Antik Kenti'nde yükselen Troya Müzesi inşaatında incelemelerde bulunan AK Parti Milletvekili Mehmet Daniş, burasının tamamlanmasıyla, dünyanın 20'den fazla ülkesine dağılan Troya hazinelerine eve dönüş yolunun açılacağını söyledi.

24.11.2013Ege
Truva Müzesi yükseliyor

Truva Müzesi yükseliyor

ÇANAKKALE merkezine bağlı Tevfikiye Köyü sınırları içindeki Dünya Kültür Mirası Truva Antik Kenti, çıkan eserlerin sergilenebileceği müzesine 2014’te kavuşacak. Antik kentten kaçırılan hazinelerin eve dönüşüne imkan sağlayacak müze yaklaşık 22 milyon liraya mal olacak.

22.10.2013Gündem
Anadolu’nun mirası dünyaya açılıyor

Anadolu’nun mirası dünyaya açılıyor

UNESCO’nun Dünya Kültür Mirası Listesi’ne giren ve girmeye aday olan tarihi eserleri tüm dünyaya tanıtmak için Türkiye’den genç bir belgeselci ekibi yola çıktı.

30.09.2013Kelebek
Sinop’un Fransız kardeşi

Sinop’un Fransız kardeşi

İki büyük nehri ve uygarlıkları buluşturan Lyon, müzeler kenti olmanın haklı gururunu taşıyor. Şehir aynı zamanda gerçek bir gastronomi merkezi ve dünyaca ünlü şeflerin hazırladığı yemekleri tadabileceğiniz lezzet cenneti.

8.09.2013Seyahat

Yazar Sonuçları

Diplomatların yerini aşçılar mı alıyor?

Aşkın olduğu gibi diplomasinin de yolu artık mideden geçiyor. Ülkeler, başka ülkelerde tanınmak, o ülke halkının sempatisini kazanmak için aşçılarını, yemeklerini, yiyeceklerini seferber ediyor; buna da ‘gastrodiplomasi’ deniyor.

11.04.2015

‘İnsanca’ bir çözüm

Yaşlı bir adam evinden çıkmış sokakta ilerliyor. Birazdan adımları tedirginleşiyor çünkü, 10’a yakın köpek sokağın başında.

14.03.2015

Oysa Edirne’nin hayalleri vardı

ŞEHİRLERİN hayalleri aslında yöneticilerinin vizyonu.

24.11.2014

Kültür turizmine yatırım yapan gözü pek kim?

BİR kaç yıl öncesine kadar turizm çevrelerinde “ güneş, deniz, kum out”, “kültür turizmi in” deniyordu.

25.08.2014