MENÜ

Unesco Dünya Mirası Listesi

Unesco Dünya Mirası Listesi ile ilgili tüm haberleri, son dakika Unesco Dünya Mirası Listesi haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Bugün Unesco Dünya Mirası Listesi haberlerinde son durum nedir? İşte tüm flaş gelişmeler...

Toplam 532 Unesco Dünya Mirası Listesi haberi bulunmuştur.

Unesco Dünya Mirası Listesi Haberleri

Gizli kentleri lazerle keşfettiler

Gizli kentleri lazerle keşfettiler

Bilim adamları, Kamboçya'daki UNESCO'nun Dünya Mirası Listesi'nde bulunan Angkor Vat Tapınağı çevresindeki ormanlarda toprak altında ortaçağ şehirleri keşfetti.

13.06.2016Dünya
Paris’e 200, Lille’e 40 km. uzaklıkta... Lens: Fakir ama gururlu

Paris’e 200, Lille’e 40 km. uzaklıkta... Lens: Fakir ama gururlu!

2012’de dünyaca ünlü Louvre Müzesi’nin şubesinin açılışıyla gündeme oturan Fransızların eski maden şehri Lens, şimdi de Avrupa Kupası’nın dört maçıyla gündemde. Onlardan biri 21 Haziran’daki Türkiye-Çek Cumhuriyeti karşılaşması...

13.06.2016Seyahat
CHPli Yiğitten UNESCOya çağrı

CHP'li Yiğit'ten UNESCO'ya çağrı

CHP İzmir Milletvekili Ali Yiğit İzmir'in UNESCO Dünya Miras Listesinde yer alması için yapılan çalışmaları TBMM'ye taşıdı.

2.05.2016Ege
IŞİD Gaziantep’te tarihi eser satıyor iddiası

'IŞİD Gaziantep’te tarihi eser satıyor' iddiası

Rusya’nın Birleşmiş Milletler (BM) Daimi Temsilcisi Vitaly Çurkin, Gaziantep’in, IŞİD militanlarının Suriye’den çıkardığı tarihi eserlerin satış merkezine dönüştüğünü iddia etti. Türk Dışişleri Bakanlığı'ndan bir yetkili; iddiaların inceleneceğini, fakat suçlamaların siyasi amaçlı olduğunu düşündüğünü belirtti.

8.04.2016Dünya
Surda cami kilise ağlıyor

Sur'da cami kilise ağlıyor

UNESCO’nun Dünya Mirası Kalıcı Listesi’ne giren Diyarbakır surlarının içindeki Sur bölgesinde 602 tescilli yapı var. PKK terörü ve çatışmalarda Kurşunlu Cami, Dört Ayaklı Minare, Surp Giragos Ermeni Kilisesi, Katolik Ermeni Kilisesi gibi pek çok tarihi mekân tahrip oldu. Alevi, Ermeni, Süryani, Domani, Keldani Katoliği, Sünni ve Ezidi gibi farklı inançların buluştuğu ‘Kırklar Meclisi’ temsilcileriyle, tarihi surların önünde bir araya geldik.

22.02.2016Gündem
UNESCOdan Hasankeyf açıklaması

UNESCO'dan Hasankeyf açıklaması

Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO) Dünya Mirası Merkezi Direktörü Mechtild Rössler, Türkiye’nin Ilısu Barajı göl suları altında kalma tehlikesi bulunan antik kent Hasankeyf için UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne başvurmadığını açıkladı.

5.02.2016Ekonomi
Yedikule Bostanları: Bostancılar tedirgin, uzmanlar uyarıyor

Yedikule Bostanları: Bostancılar tedirgin, uzmanlar uyarıyor

BBC Türkçe muhabiri Selin Girit, Yedikule Bostanları'ndaki son durumu yerinde inceledi. Girit'in konuştuğu çiftçilerden biri,  “Ben yirmi senedir buradayım. Kırk yıldır, elli yıldır, yetmiş yıldır burada olan insanlar var. Şu anda kaderimize küsmüş gibi böyle oturuyoruz. Elimiz ayağımız bağlı. Düşüncedeyiz. Hiçbir şey yapamıyoruz" diye konuştu.

25.01.2016Ekonomi
Laodikya kazılarına hava muhalefeti arası

Laodikya kazılarına hava muhalefeti arası

DENİZLİ’deki Laodikya Antik Kenti’nde kazı çalışmalarına olumsuz hava şartları nedeniyle ara verildiği bildirildi. Antik kentte ilk kazı çalışmalarının başladığı 2003 yılından bu yana 3 bin 663 eserin gün yüzüne çıkarıldığı açıklandı.

18.01.2016Ege
Sur mankeni

Sur mankeni

Diyarbakır’ın Sur ilçesinde uygulanan sokağa çıkma yasağı 9 gün sonra dün kaldırılınca bir sokaktaki barikata konan PKK’lı terörist görünümlü cansız manken dikkati çekti.

11.12.2015Gündem
Diyarbakır’ın simgelerinden tarihi minare çatışmada hasar gördü

Diyarbakır’ın simgelerinden tarihi minare çatışmada hasar gördü

Diyarbakır’ın merkez Sur İlçesi’nde bulunan ve İslam dininin dört mezhebini simgeleyen Dört Ayaklı Minare, güvenlik güçleri ile PKK’nın gençlik yapılanması YDG-H’liler arasında çıkan çatışmada hasar gördü.

26.11.2015Gündem
Tarihi ilçeye asker dopingi

Tarihi ilçeye 'asker' dopingi

Yılda yaklaşık 750 bin yerli ve yabancı turistin ziyaret ettiği, tarihi evleriyle ünlü Karabük'ün Safranbolu ilçesinin ekonomisi, vatani görevlerini yapmak için her yıl er eğitim alayına gelen yaklaşık 8 bin askerin yemin törenlerinde canlanıyor. Safranbolu Belediye Başkanı Aksoy, "Buraya gelen asker ve aileleri, kentimizin turizm açısından hareketlenmesine büyük katkı sağlıyor" şeklinde konuştu.

31.08.2015Ekonomi
İzmir kenti dünyaya miras olmalı

İzmir kenti dünyaya miras olmalı

Yaşar Üniversitesi Turizm İşletmeciliği Bölüm Başkanı Doç. Dr. Gökçe Özdemir İzmir’in Helenistik ve Roma Dönemine ait Kadifekale ve Surlar, Roma Yolu, Değirmentepe Tapınağı, Antik Stadyum, Antik Tiyatro ve Agora gibi tarihi yapıların Unesco Dünya Kültür Mirası listesine girebilmek için şansının yüksek olduğunu söyledi, "Bu durumda yakın bir gelecekte dünyanın gözü İzmir’e çevrilebilir" dedi.

20.07.2015Ege
Güneydoğunun ilk körüklü terminali Diyarbakıra kuruluyor

Güneydoğu'nun ilk körüklü terminali Diyarbakır'a kuruluyor

KALKINMA Bakanı Cevdet Yılmaz, Diyarbakır’da yapımı devam eden havalimanı terminal binasında incelemelerde bulundu; Güneydoğu’da ilk kez körüklü bir terminal binasının Diyarbakır’da kurulduğunu söyledi.

11.07.2015Ekonomi
Kocaoğlu, Sıra Foçada

Kocaoğlu, "Sıra Foça'da"

İZMİR’in Bergama İlçesinin ardından Selçuk’taki Efes Antik Kenti’nin UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’ne girmesi büyük sevinç yaratırken, Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu sırada Foça’nın olduğunu söyledi.

9.07.2015Ege
Laiklik bu sarayda doğdu

Laiklik bu sarayda doğdu

Günümüzün en çok konuşulan konularının çıkış noktası burası... Dünyanın ilk sarayı burada yapıldı, ilk silahları burada üretildi, ilk makbuz da burada kesildi. Dahası laikliğin ilk uygulandığı yer de burası. Malatya Arslantepe’deki 5300 yılına dayanan saray, ‘Devletin atası benim’ diyor.

4.07.2015Seyahat
Diyarbakır Surları ve Hevsel Bahçeleri UNESCO DÜnya Kültür Mirası listesine girdi

Diyarbakır Surları ve Hevsel Bahçeleri UNESCO DÜnya Kültür Mirası listesine girdi

Diyarbakır Surları ile Hevsel Bahçeleri'nin "Dünya Kültür Mirası" olarak tescillendi. Müjdeyi Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik verdi.

4.07.2015Gündem
Efeste UNESCO için son bir hafta

Efes'te UNESCO için son bir hafta

Selçuk Belediye Başkanı Zeynel Bakıcı, Efes Antik Kenti'nin UNESCO Dünya Miras Listesi'ne alınması konusundaki oylamanın 5 Temmuz'da yapılmasını beklediklerini ve sevindirici bir karar çıkacağına inandıklarını söyledi.

16.06.2015Ekonomi
Efeste UNESCO için geri sayım

Efes'te "UNESCO" için geri sayım

Selçuk Belediye Başkanı Bakıcı, Efes Antik Kenti'nin UNESCO Dünya Miras Listesi'ne alınması konusundaki oylamada sevindirici bir karar çıkacağına inandıklarını söyledi.

16.06.2015Avrupa
Amfi tiyatroda IŞİD katliamı

Amfi tiyatroda IŞİD katliamı

Terör örgütü IŞİD, Suriye’deki antik Palmira kentinde bulunan amfi tiyatroda 20 kişiyi öldürdü.

28.05.2015Dünya

Yazar Sonuçları

Trakya’nın başına yeni bela termik santrallar

TRAKYA’da ‘kömür modası’na uyan enerji şirketleri, salgın halinde termik santral projelerine yönelmeye başladılar.

6.05.2016

Baharın kaçırılmayacak fırsatları

Cemre havaya düştü ve bahar geldi kapımıza dayandı. Ilıman havanın etkisiyle rahat rahat gezmenin keyfini sürmek için tüm şartlar müsait. Yılın temposu sizi hafiften yorduysa ve hatta şimdiden tatil hayali kurmaya başladıysanız sizlere yurtiçi ve yurtdışı çok güzel bahar önerilerimiz var.

19.02.2016

Göbeklitepe Davos’tan dünyaya açılıyor

TÜRKİYE bu yıl Davos’a Göbeklitepe’yle büyük bir çıkarma yapmaya hazırlanıyor.

9.01.2016

10 adımda peri masalının başkenti

Budapeşte iki bölümden oluşuyor; geçmişte yöneticilere ev sahipliği yapmış Tuna Nehri’nin yüksek ve ağaçlıklı kısmı olan Buda ile ticaret ve sanayinin geliştiği nehrin karşısındaki Peşte. Peki, her yıl milyonlarca turistin arşınladığı bu görkemli şehri nasıl gezmeli, iki yakayı nasıl bir araya getirmeli?

16.10.2015

Geleceğe umut için Ayvalık

AYVALIK kendine yepyeni bir gelecek hazırlıyor. Geçenlerde kısa bir tatil geçirdiğim Ayvalık’ta Belediye Başkanı Rahmi Gencer’in ofisine uğradım.

31.08.2015