MENÜ

Unesco Dünya Mirası Listesi

Unesco Dünya Mirası Listesi ile ilgili tüm haberleri, son dakika Unesco Dünya Mirası Listesi haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Bugün Unesco Dünya Mirası Listesi haberlerinde son durum nedir? İşte tüm flaş gelişmeler...

Toplam 532 Unesco Dünya Mirası Listesi haberi bulunmuştur.

Unesco Dünya Mirası Listesi Haberleri

Ne Antalya ne Bodrum ne de Çeşme... Adım atacak yer yok

Ne Antalya ne Bodrum ne de Çeşme... Adım atacak yer yok

DENİZLİ’de UNESCO’nun Dünya Kültür Mirası Listesi’nde yer alan beyaz cennet Pamukkale’deki Kleopatra Antik Havuzu, bölgeyi ziyarete gelen turistlerden büyük ilgi görüyor. Sıcak su ve havuzun içindeki tarihi kalıntı, sütun başlıkları, büyük mermer parçaları ile Roma Dönemi’nin izlerini taşıyan antik havuza turistler güzelleşmek ve sağlık için giriyor. Rivayete göre Hazreti Meryem Efes’e giderken Pamukkale’deki suyla rahatsızlanan gözlerini yıkıyor ve düzeliyor.

23.07.2017Ekonomi
Aphrodisias Antik Kenti UNESCO listesinde

Aphrodisias Antik Kenti UNESCO listesinde

Polonya’nın Krakow şehrinde gerçekleştirilen UNESCO 41. Dünya Miras Komitesi Toplantısında Türkiye´nin Dünya Kültür Mirası Kalıcı Listesine aday gösterdiği Aphrodisias Antik Kenti Arkeolojik Alanı UNESCO Dünya Miras Listesine kaydedilmesine karar verildi.

12.07.2017Seyahat
Dünya mirası Afrodisyas

Dünya mirası Afrodisyas

Polonya'nın Krakow şehrinde gerçekleştirilen UNESCO 41. Dünya Miras Komitesi Toplantısı’nda Türkiye’nin Dünya Kültür Mirası Kalıcı Listesi’ne aday gösterdiği Afrodisyas Arkeolojik Alanı’nın, UNESCO Dünya Miras Listesi’ne kaydedilmesine karar verildi.

10.07.2017Kitap Sanat
Büyük Set Resifi tehlike altındaki Dünya Miraslarına dahil edilmedi

Büyük Set Resifi "tehlike altındaki" Dünya Miraslarına dahil edilmedi 

Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütünden (UNESCO), Avustralya'daki Büyük Set Resifi'nin "tehlike altındaki" Dünya Mirasları Listesi'nin dışında tutulmasına karar verildiği bildirildi.

6.07.2017Dünya
Ne Rus ne Ukraynalı bu kez oradan akın akın geliyorlar

Ne Rus ne Ukraynalı bu kez oradan akın akın geliyorlar

ÇANAKKALE’ye bağlı Tevfikiye Köyü sınırları içinde 5 bin yıllık geçmişe ışık tutan Truva Ören Yeri, Uzak Doğu ülkelerinden gelen turistlerin ilgisiniÿçekmeye devam ediyor. Yaz aylarıyla birlikte ziyaretçi yoğunluğu görülen antik kenti, ilk 5 ayda 98 bin 330 turist ziyaret etti. Çinli turistler de antik kente büyük ilgi gösterdi.

19.06.2017Ekonomi
Sivastaki Divriği Ulu Caminin ilginç hikayesi

Sivas'taki Divriği Ulu Cami'nin ilginç hikayesi

Sivas'ın Divriği ilçesinde bulunan hak ettiği değeri göremeyen yapıtlardan biri, Anadolu'nun El-hamrası Divriği Ulu Cami ve Darüşşifa… İşte bu güzel camiyle ilginç ve bir o kadar da gizemli bilgiler...

3.06.2017Seyahat
İsfahan’ı çok sevmek için 5 neden

İsfahan’ı çok sevmek için 5 neden

İpekyolu’nun önemli duraklarından İsfahan, mimarisinden geleneksel sanatlarına Doğu’nun ince zevkini görebileceğiniz ender şehirlerden. Sarayları, köprüleri, parkları, havuzlarıyla suya adeta şiir yazıyor, kutsuyor.

11.01.2017Seyahat
Toskanada bir Ortaçağ şehri: Siena

Toskana'da bir Ortaçağ şehri: Siena

Düzenli mimarisi, dokusunu yitirmemiş sokakları ile ön plana çıkan Siena, Ortaçağ'da yaşıyormuş hissi uyandırıyor. UNESCO korumasında olan bölge olan Siena gezginleri bekliyor.

12.12.2016Seyahat
Esad rejimi Halep’e odaklanırken Palmira’da kâbus

Esad rejimi Halep’e odaklanırken Palmira’da kâbus

Suriye’de Türkiye’nin El Bab, SDG’nin Rakka ve Irak’ta hükümet güçlerinin Musul operasyonlarıyla baskı altına alınan DEAŞ, 9 ay önce kaybettiği Suriye’nin antik kenti Palmira’nın merkezine dün girdi. DEAŞ’ın Palmira’daki ordu birliklerinin Halep cephesine sevk edilmesinden faydalandığı belirtiliyor.

11.12.2016Dünya
Öğrenciler derslerini tabiatta işleyecek

Öğrenciler derslerini tabiatta işleyecek

Samsun Milli Eğitim Müdürlüğü’nce hazırlanan "Tabiatta Ders Var Projesi" kapsamında bazı ilkokul, ortaokul ve lise öğrencilerinin sınıf yerine Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti'nde ders yapması planlanıyor.

27.10.2016Eğitim
Bir alan bin bir yaşam; Kızılırmak Deltası

Bir alan bin bir yaşam; Kızılırmak Deltası

Türkiye’de en çok nereyi seviyorsun ya da kırsalda nereye yerleşirsin diye sorulduğunda saydığım üç yerden biri mutlaka Kızılırmak Deltası olur. Deltaya ilk kez bir baharda adım attığımda baktığım manzara bana “Gömün beni buraya.” dedirtecek kadar etkileyiciydi. Renklerin, seslerin ve kokuların birbirine karışıp insanın aklını başından alması yetmezmiş gibi bir de sağda solda minik boylu köpekleriyle yeşillikler içinde koşuşan çocuklar ve etrafta uçuşan rengârenk kuşlar “Bu da doğanın yaptığı mutluluğun resmi” dedirtecek kadar iddialıydı. Ve bu güzellik nihayet tescillendi. Bu masalsı diyar doğal özellikleri nedeniyle UNESCO’nun Geçici Dünya Mirası Listesi’ne alındı. Bu çok güzel haber, barajlar nedeniyle her yıl onlarca metresi deniz tarafından yutulan deltanın geleceği için de umut veriyor.

28.09.2016Seyahat
Keşfettikçe daha çok seveceksiniz...

Keşfettikçe daha çok seveceksiniz...

Kuzeyin beyaz başkenti Helsinki, 466 yıllık geçmişiyle tarihseverlerin; 100 kilometreye varan sahil şeridi, 300’e yakın adası ve şehri saran parklarıyla da doğaseverlerin ilgisine mazhar olan bir kent. 2000’de Avrupa’nın Kültürel Başkenti seçilen şehir, 1812’den bu yana Finlandiya’nın başkenti unvanını taşıyor. Talin ve St. Petersburg’a çok yakın olan Helsinki’de her yere yürüyerek kolayca gidebilirsiniz. Mutlaka yapılması gerekenlerin başında ise şehrin tarihini keşfe çıkmak var. İşte Helsinki’nin ‘yapmadan dönmeyin’ listesi...

31.08.2016Seyahat
UNESCO Kültür Mirası Listesine aday olan Afrodisiasın belgeseli çekildi

UNESCO Kültür Mirası Listesi'ne aday olan Afrodisias'ın belgeseli çekildi

Adını Tanrıça Afrodit' den alan Afrodisias, UNESCO'nun Dünya Kültür Miras Listesi'ne aday.

26.08.2016Hayat
Bir rüya yolculuğu: Bernina Treni

Bir rüya yolculuğu: Bernina Treni

Bir belgeselde görmemle başladı Bernina rüyası. "Gitmeliyim, muhakkak bu trene binmeliyim" dedim. Kısa bir araştırmadan sonra hemen çıkardım rotayı ve birkaç arkadaşıma söyledim. En sonunda bir de baktım ki Paris ve Düsseldorf’tan arkadaşlarımın katılımıyla yedi kişi olmuşuz Bernina Treni'nde... Heidi’nin yeşil yamaçlarından, Alp Dağları’nın arasındaki İsviçre’nin ufak şehri Chur’dan başlayıp İtalya’nın Tirano şehrinde sonlanan kıpkırmızı bir trenle huzur dolu macera başladı.

26.07.2016Seyahat
Güneşin, renklerin, ışığın ve insanın sıcacık olduğu diyar: Fas

Güneşin, renklerin, ışığın ve insanın sıcacık olduğu diyar: Fas

Fes, Marakeş, Rabat, Meknes, Essaouira derken antik şehir Volubilis... Paris’te üşümüş tenlerimizin iki haftalık seyahatimiz boyunca sıcacık güneşle, bahar esintisiyle uyandığı; bulduğumuz her ortak yönde Ortadoğulu olduğumuzu damarlarımıza kadar hissettiren; trafiğiyle, insan kalabalığıyla, coşkusuyla biraz deli, biraz haylaz, biraz ürkütücü, biraz esrarengiz bir memleket: Fas!

24.06.2016Seyahat

Yazar Sonuçları

Koç ve Şahenk’ten dünya mirasına hediye

Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Koç ve Doğuş Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ferit Şahenk’in destekleriyle koruma altına alınan Afrodisyas Arkeolojik Alanı ile Göbeklitepe Arkeolojik Alanı, artık UNESCO’nun Dünya Miras Listesi’nde.

19.07.2017

Koç ailesinin göz bebeği Afrodisias ‘Dünya Mirası’ listesinde

DÜNYANIN ilk heykeltıraşlık okulunun olduğu, Aşk ve Bereket Tanrıçası Afrodit’e adanmış Aydın’daki antik Afrodisias şehri Unesco’nun Dünya Miras Listesi’ne girdi.

10.07.2017

Atık su arıtılmadan denize akıtılıyor

AYVALIK... Gözbebeğimiz... Bir gidip gören, genelde sevdalısı olur. Güzellikleri saymakla bitmez. Son olarak UNESCO’nun “Dünya Mirası Geçici Listesi”nde yer aldı... Dilerim, “Dünya Mirası” seçilir... Her şey çok güzel...

5.05.2017

Korkunç Bir Film 7: Saklama Alanım Doldu!

Hissedilen sıcaklığın eksi bin beş yüz, gerçek sıçaklığın -2 olduğu bir Kapadokya sabahıydı.

5.03.2017

İstanbul’u kalbinden bıçaklamak niye?

HÜRRİYET’in geçtiğimiz Pazar günü birinci sayfasında yer alan Fatma Aksu’nun “Tarihi Yarımada’da Koruma Kurulu devre dışı” haberini yeterince konuşmadık. Hepimizin bildiği gibi Tarihi Yarımada İstanbul’umuzun kalbi. Tarihi yarımada 1985 yılında Unesco Dünya Miras Listesi’ne girmişti. İki yıl önce ise Unesco’nun “Tehlikeye Düşen Dünya Mirası” listesine alınması gündeme gelmişti.

29.12.2016

Chambord’da sürek avı (Fransa)

Fransa'daki Loire kıyıları bir zamanlar Fransa krallarının oturduğu, kendilerine özgü mimarileriyle ilk bakışta insanı büyüleyen, alıp bir masal alemine götüren yapılardır. İşte Fransa'daki Loire kıyıları ve muhteşem şatoların hikayesi...

22.12.2016

Dünya mirasına kültür turu

Kültür mirasımızın gelecek nesillere aktarılması amacıyla kurulan EPOS 7 Derneği, Stratonikeia Antik Kenti’ne gezi düzenledi. Jolly Tur’un organize ettiği kültür turunda operacılar konser verdi.

16.12.2016

Suriyelilerle uzun yaşam planlıyoruz

KAMPLARDA 50 bin, şehirde ise 350 binin üzerinde Suriyeli mülteci ağırlayan Gaziantep’in her türlü fırtınayı atlatma, hayata asılma kapasitesine hayran kalmamak mümkün değil.

1.12.2016

Avrupa’da sudan ucuz 10 kent

Standart, kalite, yenilik, orijinallik, gelişmişlik... Avrupa ülkeleri denince bir gezgin için akla ilk gelen şeylerden biri bu nedenle para olur. Ama bütün Avrupa öyle mi? Tabii ki hayır... Dünyanın en pahalı kentleri de bu kıtada, en hesaplıları da... Ucuz ama keyifli bir Avrupa seyahati planlıyorsanız kendi deneyimlerimle harmanladığım bu listeye mutlaka göz atın.

13.08.2016