MENÜ

Unesco Dünya Mirası Listesi

Unesco Dünya Mirası Listesi ile ilgili tüm haberleri, son dakika Unesco Dünya Mirası Listesi haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Bugün Unesco Dünya Mirası Listesi haberlerinde son durum nedir? İşte tüm flaş gelişmeler...

Toplam 540 Unesco Dünya Mirası Listesi haberi bulunmuştur.

Unesco Dünya Mirası Listesi Haberleri

Romantizmin başkenti: Fransa

Romantizmin başkenti: Fransa

Fransa, romantizmin başkenti olarak da kabul edilen başkenti Paris olmak üzere, Avrupa'nın ve dünyanın başta gelen tarihi ve turistik ülkelerinden biridir. Şimdi, Fransa'nın gezilecek yerlerinden bazılarını tanıyalım...

9.07.2018Seyahat
Muhteşem doğasıyla Dalaman…

Muhteşem doğasıyla Dalaman…

Uçsuz bucaksız yeşil alanları, el değmemiş muhteşem doğası, huzurlu yaşamı ve sahil boyunca uzanan cennet gibi plajlarıyla Dalaman'ın gezilecek tarihi ve turistik yerlerinden bazılarını haberimizde bulabilirsiniz...

6.07.2018Seyahat
Göbeklitepe oldu... 77 aday daha var

Göbeklitepe oldu... 77 aday daha var

Göbeklitepe’nin UNESCO Dünya Mirası kabul edilmesiyle Türkiye’nin listede bulunan yer sayısı 18’e yükseldi. Geçici aday listesinde 77 adet varlığımız daha bulunuyor.

2.07.2018Kitap Sanat
Göbeklitepe sevinci: 18e yükseldi

Göbeklitepe sevinci: 18'e yükseldi!

Birleşmiş Milletler (BM) Bilim, Eğitim ve Kültür Teşkilatının (UNESCO) Dünya Mirası Geçici Listesi'nde bulunan dünyanın bilinen en eski tapınak merkezi Göbeklitepe, Bahreyn’in başkenti Manama’da gerçekleştirilen UNESCO 42. Dünya Miras Komitesi Toplantısı'nda kalıcı listeye alındı. Kararın ardından Dışişleri Bakanlığı da açıklama yaptı.

1.07.2018Gündem
Turistler Hitit hapishanesinde konaklayacak

Turistler Hitit hapishanesinde konaklayacak

UNESCO'nun "Dünya Kültür Mirası" ve "Dünya Belleği" listelerindeki tek antik şehir unvanına sahip Çorum'un Boğazkale ilçesinde Hititlere 450 yıl başkentlik yapmış Hattuşa'nın tanıtımı için Hitit Köyü inşa ediliyor.

26.06.2018Keyif
Kral kızı UNESCOnun geçici listesinde

'Kral kızı' UNESCO'nun geçici listesinde

Yozgat'ın Sarıkaya ilçesinde, halk arasında "Kral Kızı" olarak bilinen, "Basilica Therma" adlı tarihi Roma hamamının, UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi'ne alındığı bildirildi.

1.06.2018Gündem
Titus Tüneli nerede Titus Tünelinin özelliği

Titus Tüneli nerede? Titus Tüneli'nin özelliği

Roma imparatoru Vespasian’in emri ile yapılan Titus Tüneli, ziyaretçileri tarafından büyük bir ilgi görüyor. Peki tarihi Roma İmparatorluğu’na dayanan ve 2014 yılında tünel UNESCO'nun Dünya Mirası Geçici Listesi'ne eklenen Titus Tüneli nerede, özelliği ne? İşte Titus Tüneli hakkında merak edilenler!

17.04.2018Gündem
Troya her yerde

Troya her yerde!

Berlin Turizm Fuarı’nda (ITB) Türkiye’nin tanıtımında öne çıkan ‘Troya Atı’ ve 2018’in ‘Troya Yılı’ ilan edilmesi, fuar kapsamında gerçekleştirilen konferansın konusu oldu.

10.03.2018Avrupa
Göbeklitepe 18 ay sonra ziyarete açıldı

Göbeklitepe 18 ay sonra ziyarete açıldı

ŞANLIURFA'da dünyanın en eski anıtsal tapınağı olarak kabul edilen ve 18 aydır kapalı olan Göbeklitepe, üzerinin çatıyla kapatılmasının ardından yeniden ziyarete açıldı.

22.02.2018Gündem
Tarihi Yarımada’yı koruma protokolü

Tarihi Yarımada’yı koruma protokolü

İstanbul’daki tarihi yarımadanın korunması için Büyükşehir Belediye Başkanlığı ile Kültür ve Turizm Bakanlığı arasında 10 yıllık ‘Ortak Hizmet Protokolü’ imzalandı.

19.02.2018Kitap Sanat
Pena Sarayı görenleri büyülüyor

Pena Sarayı görenleri büyülüyor

Lizbon’a trenle 40 dakika mesafedeki Sintra şehrinde görülmeden dönülmemesi gereken yerlerin başında Pena Sarayı geliyor. Pena Sarayı rengarenk yapısıyla turistleri büyülüyor. İşte 1995'te UNESCO Dünya Mirası Listesi'ne alınan Pena Sarayı hakkında bazı bilgiler...

12.02.2018Seyahat
Göreme Tarihi Milli Parkı gezi rehberi

Göreme Tarihi Milli Parkı gezi rehberi

Biz öyle bir ülkeye sahibiz ki, mevsimsiz… Yazın da gezeriz kışın da eğleniriz… Mesela siz kış mevsiminde gezmenin zevkini tattınız mı hiç? Soğukların sizi korkutmadığı yerlerde yürüyüp tebessümle gelen sıcacık bir yudum çayın içinizi ısıtmaya yettiği tabiatta piknik yaptınız mı? Botları eldivenleri giyip çantanızı sırtlanıp gördüğünüz manzara karşısında nereye bakacağınızı, hangi anı ölümsüzleştireceğinizi şaşırtacak güzellikte vadileri tepeleri aştınız mı? Yazın cıvıltısının yerini kışın sessizliğin kucağına dinlenmeye bıraktığı şu günlerde gelip hayata bir de buralardan baktınız mı? Tüm bunlara cevabınız ‘hayır’ ise Orman ve Su İşleri Bakanlığı sizleri, Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü korumasında olan Nevşehir-Göreme Tarihi Milli Parkı’na Davet ediyor…

7.02.2018Seyahat
Şanlıurfa’dan  gastronomi atağı

Şanlıurfa’dan gastronomi atağı

O Antep, Şam fıstığı diye bildiğiniz fıstığın yüzde 60’ı burada üretiliyor. Yine Türkiye’nin yüzde 70 buğdayı bizden çıkıyor. Ama Gaziantep bizim sadeyağı alıyor, buğdayı alıyor, fıstığı alıyor, baklavayı yapıyor, oluyor Gaziantep baklavası. Ustalar onlardaydı. Ama artık biz de varız, yemeklerimizin lezzetini göstereceğiz. Burası 12 bin yıllık tarihi, mutfağı olan bir şehir.

18.12.2017Seyahat
Karadenizde asırlardır kullanılan ıslık dilini artık dünya tanıyacak

Karadeniz'de asırlardır kullanılan 'ıslık dili'ni artık dünya tanıyacak!

Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş, asırlardır Doğu Karadeniz’de “kuş dili” olarak da bilinen ıslık dilinin UNESCO Acil Koruma Gerektiren Somut Olmayan Kültürel Miras Listesi’ne alındığını bildirdi.

6.12.2017Gündem
Diyarbakırda bugün böyle görüntülendiler

Diyarbakır'da bugün böyle görüntülendiler

Diyarbakır'da geçtiğimiz yıllarda 'timsah paniği' haberleriyle gündeme gelmişlerdi... Onlara 'canavar' da dediler, 'Fırat Kaplumbağası' da. Diyarbakır'ın tarihi surların bitişiğinden, UNESCO’nun Dünya Kültür Mirası Listesi’nde yer alan Hevsel Bahçeleri’nden geçen Dicle Nehri’nde yaşayan 3 su samuru bugün görüntülendi.

20.11.2017Gündem
İtalya’da ortaçağ şehri: Siena

İtalya’da ortaçağ şehri: Siena

Siena, İtalya’da dokusunu yitirmemiş sokaklarıyla görülesi bir güzellik… Düzenli mimarisiyle sanki ortaçağ’da yaşıyormuş hissi uyandırıyor. Peki Siena’ya gidildiğinde nereler gezilmeli, hangi lezzetler tadılmalı? İşte size Siena gezi rehberi...

ABD uluslararası örgütten çekiliyor

ABD uluslararası örgütten çekiliyor

ABD'li yetkililerin Associated Press'e yaptığı açıklamaya göre Filistin'in üyeliği konusundaki uzun süredir devam eden anlaşmazlığın ardından ABD, UNESCO'dan çekilme kararı aldı.

12.10.2017Dünya

Yazar Sonuçları

Berberoğlu ve ‘yasama dokunulmazlığı’

SON seçimlerde tekrar milletvekili seçilen, tutuklu sanık, eski ve yeni milletvekili Enis Berberoğlu’nun, yargılamanın durması ve kazandığı yeni ‘dokunulmazlık hakkı’ nedeni ile tahliye talebi reddedildi.

24.07.2018

Troya Müzesi nihayet açılıyor

GEÇENLERDE, 2013 yılından beri Troya kazı başkanlığını yürüten Prof. Dr.Rüstem Aslan’ın “Yeni Başlayanlar için Troya” kitabı elime geçti.

21.07.2018

Suyun renk kattığı diyarlar

Medeniyetler kurulurken hep suyu istemişler yanı başlarına. Bilmişler suyun hayat demek olduğunu, can demek olduğunu, bir soluk olduğunu. Bu yazımla suyun güzelleştirdiği, suyun, nehrin, gölün şehre bambaşka bir tat kattığı yerlere götüreceğim sizi. Haydi başlayalım mı diyar diyar gezmeye, suların içinde süzülmeye?

20.05.2018

Gerçek olamayacak kadar güzel altı nokta

Dünyada öyle noktalar var ki her yıl milyonlarca turistin akınına uğramıyor belki ama popülerliği sahip olduğu ayrıcalıklı doğadan geliyor. Benzerine az rastlanır coğrafyası ile her zaman gidilmeyen ama bir kez gidildiğinde de ömür boyu unutulmayacak yerler… Sadece fotoğraflarına baktığınızda bile kendinizi, “gerçek olamayacak kadar güzel” diye düşünürken bulacağınız 6 harika rotayı tanımaya ne dersiniz?

14.05.2018

Gemiyle Havana

Küba’daki son dört turumu gemiyle yaptım. İlk nedeni otellerin çok sıradan ama bir o kadar pahalı, servisin ise vasat olması. İkinci sebep ise Havana’da konaklıyorsanız anında kendinizi şehrin merkezinde buluyorsunuz. MSC Opera gemisi ile bir haftalık seyahatte sadece Küba’yı değil Jamaika, Cayman Adaları ve Meksika’yı da görüyorsunuz. İkinci bir haftanız varsa gemi Beliz ve Honduras’a da uğruyor. Bu yazımda sizi adım adım tarihi Havana sokaklarında dolaştıracağım. Önümüzdeki haftalarda ise Karayipleri keşfedeceğiz birlikte.

25.03.2018

Güzellikleri suyundan

Balkanların farklı yerlerinde yer alan küçüklü büyüklü kentler... Kimi kendi halinde, belki adını ilk kez bu yazıda duyacaksınız kimi ihtişamlı yapılarıyla ışıltılı başkentler… Onları bu yazıda buluşturan ortak nokta ise cazibelerini suya borçlu olmaları. Okuyacağınız 10 şehirden bazıları denize kıyısıyla bazıları ortadan ikiye bölünmelerine neden olan nehirleriyle hafızalarda yer ediyor. Hayat suyun etrafında akıyor, güzellikleri suyun saflığından, enerjisinden, dinamizminden geliyor…

12.03.2018

2018 Troya Yılı... BBC’den izleyin!

Belki haberiniz bile yoktur, 2018 Troya Yılı ilan edildi...

10.03.2018

Masal şehri Riga

Kuzeyde Estonya, güneyde Litvanya arasına sıkışmış üç Baltık ülkesinden biri olan Letonya’nın başkenti Riga’dayız. Letonya’nın 1991’de Sovyetler Birliği’nden bağımsızlığını kazanmasından sonra Riga, bağımsız Letonya’nın başkenti olmuş. Letonya, 2004 yılında Avrupa Birliği’ne kabul edildiğinden, Riga’ya girebilmek için Schengen Vizesi’ne sahip olunması gerekiyor.

5.03.2018

Yeryüzündeki şarap ve yemeğin cenneti: Bordeaux

Bordeaux şarapları, yemekleri, neo klasik mimarileri, restoranları ve modern şehir içi ulaşımlarıyla kendine hayran bırakıyor. Fransa’nın şirin liman kenti olan Bordeaux UNESCO Dünya Miras listesinde de yerini almış. İşte size şarap cenneti Bordeaux gezi rehberi…

8.12.2017

İklim değişikliği zeytini de vurur mu?

AYVALIK Ticaret Odası’nın 13. Ayvalık Uluslararası Zeytin Hasat Günleri’ne gitmeden iyi ki New York Times Gazetesi’nde “İklim Değişikliğinin Zeytinyağına Etkisi” yazısını okumuşum.

6.11.2017