MENÜ

Unesco Dünya Mirası Listesi

Unesco Dünya Mirası Listesi ile ilgili tüm haberleri, son dakika Unesco Dünya Mirası Listesi haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Bugün Unesco Dünya Mirası Listesi haberlerinde son durum nedir? İşte tüm flaş gelişmeler...

Toplam 530 Unesco Dünya Mirası Listesi haberi bulunmuştur.

Unesco Dünya Mirası Listesi Haberleri

Orta ve Güney Amerika’da Mayalar’ın izinde

Orta ve Güney Amerika’da Mayalar’ın izinde

“Biz de Mayalar gibi yok mu olacağız?” Binlerce yıl süren dünyanın en büyük uygarlığı bir anda yok olduğu için insanın aklına ister istemez bu soru geliyor. Cevabını ise hemen en baştan vereyim: Hayır. Mayalar gibi yok olmayacağız. Çünkü Mayalar da yok olmadı. Hâlâ varlıklarını sürdürüyorlar. İyi ama o zaman nerede ve nasıl? İşte size Mayaların izinde Güney Amerika rehberi...

2.02.2017Seyahat
Anadolu’nun 4 bin yıl önceki ilk başkenti

Anadolu’nun 4 bin yıl önceki ilk başkenti

Çorum’daki Hattuşaş 1986’dan bu yana UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde. Hattuşaş, Anadolu’nun ve dünyanın en eski merkezi devletlerinden Hititlerin başkenti. Bugün ortaya çıkarılan kadarıyla Hattuşaş, geniş bir bozkırda gezginlerini saatlerce meşgul edecek bir tarih şöleni sunuyor...

6.12.2016Seyahat
Soyluların asil şehri: Antigua / Guatemela

Soyluların asil şehri: Antigua / Guatemela

Bir ülkenin yıllarca başkentliğini yapacak kadar önemli bir yere sahipken çevresindeki yanardağ lavlarından ve art arda gelen depremlerden yok olan bir şehir Guatemala'nın Antigua şehri.İşte size ilginç bir seyahat rotası: Antigua / Guatemela

11.11.2016Seyahat
Efes, Unesco Dünya Mirası Listesine girdi

Efes, Unesco Dünya Mirası Listesi'ne girdi

Diyarbakır surları ve Hevsel Bahçeleri'nin ardından Türkiye'den bir yer daha Unesco Dünya Mirası Listesi'ne girdi. Almanya'nın Bonn kentinde düzenlenen Dünya Miras Komitesi 39. Dönem Toplantısı’nda Türkiye'nin “Efes” dosyası, UNESCO Dünya Miras Listesi’ne kaydedildi.

6.07.2015Keyif
Efes, Unesco Dünya Mirası Listesine girdi

Efes, Unesco Dünya Mirası Listesi'ne girdi

Diyarbakırsurları ve Hevsel Bahçeleri'nin ardından Türkiye'den bir yer dahaUnesco Dünya Mirası Listesi'ne girdi. Almanya'nın Bonn kentindedüzenlenen Dünya Miras Komitesi 39. Dönem Toplantısı’nda Türkiye'nin“Efes” dosyası, UNESCO Dünya Miras Listesi’ne kaydedildi.UNESCO 39'uncu Dünya Miras KomitesiToplantısı'nda yapılan oylama sonucu Efes Antik Kenti, UNESCO DünyaKültür Mirası Listesi'ne girdi. Haberi, Kültür ve Turizm Bakanı ÖmerÇelik, twitterhesabından paylaştı.31 Adayın bulunduğu listede Türkiye'den iki aday,bu yıl UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi'ne dahil oldu. Diyarbakırsurları ve Hevsel Bahçelerinin ardından Efes Antik Kenti de listeyegirdi. Almanya'nın Bonn kentinde düzenlenen Dünya Miras Komitesi 39.Dönem Toplantısı'nda Türkiye'nin 'Efes' dosyası, UNESCO Dünya MirasListesi'ne kaydedildi. Haberi, Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik,twitter hesabından paylaştı.

5.07.2015Haber
Yaşayan En Eski Spor Geleneğimiz

Yaşayan En Eski Spor Geleneğimiz

UNESCO Somut Olmayan Dünya Mirası listesindeki Kırkpınar Güreşleri ve Kültürel Etkinlikleri’nin bu yıl 651’incisi yapılacak. Geçen yılki organizasyona seyirci olarak katılan Gezgin Aynur KOÇ izlenimlerini yazdı.

17.06.2012Kelebek
En iyi 10 bisiklet rotası Pedala kuvvet

En iyi 10 bisiklet rotası Pedala kuvvet

Baharın geldiği, içimizin açıldığı şu günlerde akıllarda hep bir arayış var: Bu hafta sonu nereye gitsek, ne yapsak? Hem doğayla buluşmak hem spor yapmak ve yeni heyecanlar tatmak bisiklet turları sayesinde gerçekleşebiliyor. Jürimize hafta sonu kaçamaklarında gidilebilecek şehir içinde ya da çok yakınında bulunan ama stresi unutturacak bisiklet rotalarını sorduk. Sahil yolları vazgeçilmez olduklarını kanıtlarken daha hareketli geziler yapmak isteyenlere de çeşitli alternatifler çıktı

6.04.2012Seyahat
Erdemli köyü, UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne aday

Erdemli köyü, UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne aday

Kültür ve Turizm Bakanlığı, Kayseri’nin Yeşilhisar ilçesindeki geçmişi 9. yüzyıla dayanan ve “Bizans Köyü” olarak bilinen Erdemli köyünün, Unesco Dünya Mirası Listesi’ne aday gösterilmesi için çalışma başlattı.

20.03.2011Kelebek
Türkiye’den 50 yeri UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne sokacaklar

Türkiye’den 50 yeri UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne sokacaklar

Dünya Mirası Gezginleri Derneği, Türkiye’de UNESCO Dünya Kültür Mirası listesine giren yerlerin önemine dikkat çekmek, bu listeye daha fazla yerin girmesini sağlamak amacıyla çalışmalar yapmayı üstlenen bir grup gönüllü gezginden oluşuyor. Üye sayısı şu anda 164. Toplam sayısı 911 olan UNESCO Dünya Mirası’ndan 551’ini gören Başkan Atila Ege, “Amacımız en az 5 bin kişinin desteğini sağlamak” diyor.

26.09.2010Gündem
Atatürk ’rötuşla’ sigarayı bıraktı

Atatürk ’rötuşla’ sigarayı bıraktı

Sigaraya karşı duyarlılığıyla bilinen Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, 2008 yılı için hazırlattığı takvimde, Atatürk’e sigarayı rötuşla bıraktırdı.

11.12.2007Gündem
Adriyatik’in Kalbi’nde sonbahar

'Adriyatik’in Kalbi’nde sonbahar

Hırvatistan; meşhur Ortaçağ kentleri, birbirinden güzel koy ve kasabaları, masmavi ve berrak denizi, UNESCO Dünya Mirası Listesine girmiş çok sayıdaki şehriyle ziyaretçilerine her mevsim sayısız alternatif sunabilen bir ülke. Ancak sonbahardaki renk cümbüşü benim için büyüleyiciydi.

19.10.2019Avrupa
Troya 2 bin 500 yıl önce de turistlerin gözdesiydi

Troya 2 bin 500 yıl önce de turistlerin gözdesiydi

UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi'nde yer alan Troya Antik Kenti'nde yapılan kazılarda ele geçirilen buluntular, bölgenin antik çağlarda da ilgi çektiğini ortaya çıkardı.

17.09.2019Seyahat
Hamletin Kalesi Kronborg

Hamlet'in Kalesi 'Kronborg'

William Shakespeare'in "Hamlet" adlı eserinde "Elsinore" olarak ölümsüzleştirilen Danimarka'nın Helsingör şehrindeki "Kronborg Kalesi", her yıl binlerce turisti ağırlıyor.

13.09.2019Seyahat
Şehzadeler şehri bayramda 30 bin kişiyi ağırladı

'Şehzadeler şehri' bayramda 30 bin kişiyi ağırladı

Harşena Dağı ve Pontus Kral Kaya Mezarları ile UNESCO'nun "Dünya Mirası Geçici Listesi"nde yer alan "Şehzadeler şehri" Amasya, Kurban Bayramı'nda 30 bin kişiyi misafir etti.

20.08.2019Seyahat
2011de ilan edildi, her şey değişti Gelgitler sonucu ortaya çıkanlar şaşırttı

2011'de ilan edildi, her şey değişti! Gelgitler sonucu ortaya çıkanlar şaşırttı

Sine ve Saloum nehirlerinin birleşerek oluşturduğu 180 bin hektarlık Saloum Deltası, "Senegal’in Amazonu" olarak adlandırılıyor. Biyosfer Dünya Rezervi olarak UNESCO'nun Dünya Mirası Listesi'ne giren delta, baobab ve mangrov ağaçları, pirinç tarlaları, balık çeşitleri, tuz konileri ile bölge ekonomisi ve turizmin can damarını oluşturuyor. Senegal'in etnik topluluklarından Serer kabilesine ait Sine ile Saloum krallıklarının da 15'inci yüzyılda burada kurulması, bölgenin önemini daha da arttırıyor.

16.08.2019Ekonomi
Şehzadeler şehrinin 2019 yılı hedefi 1 milyon turist

Şehzadeler şehrinin 2019 yılı hedefi 1 milyon turist

UNESCO'nun 'Dünya Mirası Geçici Listesi'ne alınan şehzadeler şehri Amasya'yı, geçen yılın aynı ayında 615 bin turist ziyaret etti. Bu yıl ise hedef 1 milyon turist.

19.07.2019Ekonomi
40 yıllık hatır için müze açtılar

'40 yıllık hatır' için müze açtılar

Anadolu'da 500 yıllık geçmişe sahip kahve kültürünü yaşatmak için yola çıkan üç kahve ustası, Türkiye'nin ilk kahve müzesini açtı.

25.06.2019Seyahat
Perilere koruma zırhı geliyor

Perilere koruma zırhı geliyor

Hürriyet’in kasım ayında Kapadokya’da kaçak inşaatları gündeme getirdiği ‘Peribacaları şaştı bu işe’ manşetinin ardından başlayan kurtarma planında yeni bir adım atılıyor. AK Parti, Kapadokya’nın daha iyi korunması ve yatırımcı için ağır ve uzun bürokratik süreçlerin kısalması için ‘alan başkanlığı’ kurulmasına yönelik yasa teklifi verdi. AK Parti Grup Başkanvekili Mehmet Muş, “Orada arzu etmediğimiz kaçak yapılaşmalar, uygun olmayan yapılar maalesef ortaya çıkabiliyor. Tüm bunların önüne geçecek, yetkiyi tek elde toplayacak bir alan başkanlığı kurulmasına yönelik kanun teklifini veriyoruz. Kapadokya’nın korunmasından asla taviz vermeyeceğiz” dedi.

9.05.2019Gündem
5 bin yıllık Troya, Almanların kaçırdığı, Rusların savaş ganimeti olarak ülkesine götürdüğü hazineleri bekliyor

5 bin yıllık Troya, Almanların kaçırdığı, Rusların savaş ganimeti olarak ülkesine götürdüğü hazineleri bekliyor

Alman arkeolog Heinrich Schliemann’ın 1873 yılında Türkiye’den kaçırdığı 8 bin 831 Troya Hazinesi, İkinci Dünya Savaşı sonrası savaş ganimeti olarak Almanya’dan Rusya’ya götürüldü. Puşkin Müzesi’nde sergilenen eserlerin vatanına dönmesi bekleniyor.

4.05.2019Avrupa
Tarihi köprüleriyle Diyarbakır

Tarihi köprüleriyle Diyarbakır

Turizmde büyük ivme yakalayan Diyarbakır, ata yadigarı köprüleriyle de turistlerin gözdesi.

29.04.2019Seyahat
Notre Dame Katedrali djital kopyasıyla yeniden yapılabilir

Notre Dame Katedrali djital kopyasıyla yeniden yapılabilir

Paris'te çıkan yangında büyük hasar gören Notre Dame Katedrali, 2010 yılında oluşturulan üç boyutlu dijital kopyası sayesinde birebir restore edilebilecek.

17.04.2019Dünya
Ballıca Mağarası, UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi’ne girdi

Ballıca Mağarası, UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi’ne girdi

Birleşmiş Milletler, Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO) "Dünya Mirası Listesi Yolunda Ballıca Mağarası Projesi" kapsamında yapılan başvuruyla Tokat'ın Pazar ilçesindeki Ballıca Mağarası'nın UNESCO Dünya Miras Geçici Listesine alındığı bildirildi.

16.04.2019Gündem
Giresun Adası için UNESCO sürecinde sona gelindi

Giresun Adası için UNESCO sürecinde sona gelindi

Giresun Adası'nın Dünya Miras Geçici Listesi'ne alınması için UNESCO'ya rapor sunuldu. Giresun Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Kültür Varlıklarını Koruma ve Onarımı Bölüm Başkanı Dr. Gazanfer İltar, "Hem mitolojideki yeri hem arkeolojik buluntuları hem de kuş türleri ve endemik bitki türleriyle ada bulunmaz bir numunedir" dedi.

15.04.2019Seyahat

Yazar Sonuçları

Kapadokya'da Balon kavgası

Türkiye’nin kültür turizminde başrol oyuncusu Kapadokya’nın sembolü balon uçuşlarında ciddi sorunlar yaşanıyor. Dorak Turizm’in 25 balon firmasını bir konsorsiyum çatısında bir araya getirmesiyle başlayan tekelleşme iddialarına Rekabet Kurumu soruşturması yanıt verecek. Ancak bu süreçte konsorsiyum dışında balon uçuşu yapmak isteyenlerin engellendiği, bireysel rezervasyon yapan turistlerin ise rezervasyonlarının iptal edildiği belirtiliyor.

9.06.2019

Son Troyalıların Köyü Unesco’da

TROYA’nın Unesco Dünya Mirası Listesi’ne girmesinin 20. yılında Paris’teki Unesco binasındaydık.

20.03.2019

Tofaş kazılara sahip çıkıyor, Hierapolis turist rekoru kırıyor

Hierapolis Türkiye’nin en önemli beş antik şehri arasında.

29.09.2018

Ne mutlu Ara Güler’e

ARA Güler ile 90. yıldönümünde Bomontiada’da kapılarını açan Ara Güler Müzesi’nde karşı karşıyayız.

18.08.2018

Göbeklitepe Unesco Dünya Mirası listesinde: Şanlıurfa’ya şan kattı Turizmini sıçratacak

MISIR Piramitleri’nden 7 bin yıl daha eski, 12 bin yıllık geçmişi olan Şanlıurfa’daki  Göbeklitepe bizi sevindirdi.

7.07.2018

Mavi cennette yolculuk

İnsan yaş aldıkça ‘tembel gezileri’ daha çok seviyor. Tembelden kastım, koşturmadan, gün aşırı bavul toplamadan, fazla yorulmadan yapılan geziler. Bunların başında gemi turları geliyor benim için. “Aheste çek küreği, mehtap uyanmasın” cinsinden yani! Oku, yaz, ye, iç... Limanlarda bir kahvede oturup, geleni geçeni seyret. Bu güne kadar Karayip Denizi’nde ve Akdeniz’de bir kaç sefer yaptım bu şehir benzeri gemilerle… Son gezimi ise İtalyan gemisi Costa Favolosa ile biraz Baltık Denizi’nde, biraz da Norveç’in cenneti andıran güney fiyortlarında yaptım.

18.06.2018

Hierapolis’in turizm rekoruna Tofaş katkısı

BİRİ antik dönemlerin en önemli sağlık ve tekstil merkezi Pamukkale’deki Hierapolis.

11.09.2017

Festivaller şehri: Edinburgh

Her yıl ağustosta tiyatro, opera, dans ve klasik müziğin nabzı İskoçya’nın başkentinde atıyor. Özellikle İskoçya’nın yemyeşil doğasının içinde kurulu, eski ve yeni şehir merkezinin büyük bir harmoni içinde bir arada bulunduğu Edinburgh’a tam da festival zamanı… Bu güzel şehre yakın zamanda gittim ve deneyimlediklerim karşısında adeta büyülendim. İşte size Edinburgh gezi rehberi…

15.08.2017

İş dünyasında yolsuzlukla mücadelede yol uzun

BU yıl Davos’un en ilgi çeken toplantılardan biri yolsuzlukla ilgili olanıydı.

20.03.2017

Başka Ege’de başka bir yer; Assos

İlk kitabım ¨2 kıyı, başka Ege¨ için Nissan Türkiye ve Canon Türkiye desteği ile Gökçeada’dan başladığım yolculuğum, Bozcaada ve Çanakkale’den sonra Assos durağına ulaştı.

7.08.2016

Çinli Burdur’a neden gelir?

GARANTİ Anadolu Sohbetleri için Burdur’daydık.

20.09.2012

Mücevherlerin dili

Geçenlerde sohbet ettiğim ünlü mücevher markası Chopard’ın sahiplerinden Caroline Scheufele “Lüks genlerinizde var” demişti. Kuşkusuz Osmanlı dönemini ima etmişti.

2.06.2012

Vural Öger: 17 Aralık için umutluyum

BRÜKSEL ile Türkiye arasında bugünlerde inanılmaz bir trafik yaşanıyor.

17 Aralık gününe kadar da böyle devam edecek büyük olasılıkla.

2.12.2004

Sevgili Anadolu ve Fırat Kıyısında Tanrı Krallar

Kültür ve Turizm eski Bakanı Ertuğrul Günay’ın Sevgili Anadolu kitabı bayram tatilinde bana eşlik eden kitapların arasındaydı.

18.08.2019

Yakın ve hesaplı rotalar

Bu yazıya konu ülke ve şehirler, her yıl milyonlarca turistin aktığı kültleşmiş rotalar değil. Hiçbiri için uzun yollar kat etmeniz gerekmiyor. Gelin bu kez yakınları keşfedin. Rahatlıkla gidebileceğiniz, farklı kültürlerin arasına dalacağınız, tarihten ilginç izler yakalayabileceğiniz, doğasına hayran kalacağınız ve cebinize dost coğrafyalar... Bu bayramda ne yapacağınıza karar vermediyseniz bir son dakika rehberi olarak da bakabilirsiniz.

4.08.2019

Plajlarda yeni trend

Son dönemde hangi plaj restoranına gitsem, menülerinin en popüler çeşitleri lahmacun, pide ve sonra da hamburger oluyor. Bir zamanlar “alt kültür” yiyeceği gibi görülen lahmacun belli ki “sınıf atladı”. Lahmacun ve pidelerimiz gastronomik açıdan hak ettiği değeri buldu.

3.08.2019

Ölü yasalar

Batılı hukukçular diyor ki:

29.07.2019

OMM’un mimarı Kengo Kuma “İnsanlar Türkiye’yi Ayasofya’dan farklı binalarla düşünsünler”

Annemin de modaya uyup geçenlerde ziyaret ettiği, turizmin yükselen yıldızı Eskişehir’in ününe ün katacak Odunpazarı Modern Müze’yi kısaca OMM’u açılışından önce gezdik.

30.06.2019

Bursa’nın UNESCO sevdası

Bursa’nın 2000 yılında başlayan ve 2014 yılına kadar süren 14 yıllık Dünya Mirası Listesi’ne girme hayali, UNESCO’nun 2014 yılındaki kararıyla gerçek oldu.

29.06.2019

Antik çağların tekstil markası Laodikeia küllerinden nasıl doğdu?

TÜRSAB Kültür Turizmi İhtisas Komitesi Başkanı, Fest Travel Yönetim Kurulu Başkanı Faruk Pekin, bir süreden beri Kültür Turizmi Sohbetleri düzenliyor.

2.06.2019