MENÜ

Umut Vakfı

Umut Vakfı ile ilgili tüm haberleri, son dakika Umut Vakfı haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Bugün Umut Vakfı haberlerinde son durum nedir? İşte tüm flaş gelişmeler...

Toplam 2.430 Umut Vakfı haberi bulunmuştur.

Umut Vakfı Haberleri

Toplumsal ruh halimiz; Güvensiz,  tepkili, içedönük

Toplumsal ruh halimiz; Güvensiz, tepkili, içedönük

Oran da büyük, tehlike de... Araştırma şirketi Konda’nın çalışması, şiddetin köklerine indi. En çarpıcı sonuç: Toplumun yüzde 91’i insanların birbirine daha az güvendiğini düşünüyor!

26.05.2019Hürriyet Pazar
İçişleri Bakanı Süleyman Soylu yaklaşık 2 yıllık bilançoyu açıkladı: ‘Havadan’ 35 ölüm 10’u çocuk

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu yaklaşık 2 yıllık bilançoyu açıkladı: ‘Havadan’ 35 ölüm 10’u çocuk

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya Türkiye’deki bireysel silahlanma ve ruhsatsız silah sayıları ile ilgili soru önergesi yöneltti.

9.05.2019Gündem
Öğrencilerden kanserli çocuklar için Turna Kuşu farkındalığı

Öğrencilerden kanserli çocuklar için 'Turna Kuşu' farkındalığı

Özel bir okul, öğrencilerinin sosyal sorumluluklarının farkındalığını artırma amacı ile bu yıl 2018-2019 eğitim öğretim döneminin ikinci yarıyılında Sadako Sasaki’nin umut dolu öyküsünden esinlenerek bir sosyal sorumluluk kampanyası başlattı.

13.04.2019Gündem
‘Kumaştan Hayaller’ Birleşmiş Milletler’de

‘Kumaştan Hayaller’ Birleşmiş Milletler’de

Defacto tarafından hayata geçirilen sosyal sorumluluk projesi Kumaştan Hayaller, Birleşmiş Milletler’de tanıtıldı.

19.03.2019Ekonomi
Çok çok acı durduramıyoruz

Çok çok acı durduramıyoruz

Umut Vakfı’nın ‘Yıllık Kadın Cinayetleri’ raporuna göre 2018 yılında 477 kadın cinayete kurban gitti, 232 kadın ise yaralandı. Son 4 yılda 338’i silahla olmak üzere 1760 kadın öldürüldü.

7.03.2019Gündem
Oğullarının başucunda

Oğullarının başucunda

Umut Vakfı Kurucu Başkanı, Dedeman Holding eski Yönetim Kurulu Başkanvekili Nazire Dedeman’ın cenazesi, oğullarının da yattığı Cebeci’deki aile mezarlığına defnedildi.

8.02.2019Gündem
Ankara’ya uğurladılar

Ankara’ya uğurladılar

GEÇİRDİĞİ kalp ameliyatı sonrasında yaşamını yitiren Umut Vakfı Kurucu Başkanı, eski Dedeman Holding Yönetim Kurulu Başkanvekili, 3DE3 Yönetim Kurulu Başkanı ve bireysel silahlanmaya karşı verilen mücadelenin öncülerinden Nazire Dedeman Çağatay (70), dün son yolculuğuna uğurlandı.

7.02.2019Gündem
2’si ölen, 1’i öldürülen oğullarının yanında... Acıları bitti

2’si ölen, 1’i öldürülen oğullarının yanında... Acıları bitti

70 yıllık ömründe 3 evlat acısı yaşayan, kurduğu Umut Vakfı ile bireysel silahsızlanma için mücadele eden iş kadını Nazire Dedeman Çağatay, önceki gün geçirdiği kalp ameliyatının ardından hayata veda etti. Özben Önal, annesiyle ameliyattan önce çekildiği bir fotoğrafı “Kalbim, ruhum, yüreğim, canım, gözüm, her şeyim” mesajıyla paylaşmıştı. İşte müthiş bir yaşam öyküsü:

6.02.2019Gündem
Nazire Dedeman Çağatay yaşamını yitirdi

Nazire Dedeman Çağatay yaşamını yitirdi

UMUT Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Nazire Dedeman Çağatay yaşamını yitirdi.

5.02.2019Gündem
Silahlı şiddette ürküten artış

Silahlı şiddette ürküten artış

Bireysel silahlanmaya karşı mücadele yürüten ‘Umut Vakfı’nın basındaki haberlere dayanarak hazırladığı rapora göre silahlı şiddet olayları son dört yılda yüzde 69 arttı. Marmara en çok suç işlenen bölge, İstanbul ise en olaylı il...

15.01.2019Eğitim
Mermide ‘Hayırlı olsun’ indirimine tepki: Düzenleme geri çekilsin

Mermide ‘Hayırlı olsun’ indirimine tepki: Düzenleme geri çekilsin

MAKİNE Kimya Endüstrisi Kurumu’nun (MKEK) sivil kullanıma sunduğu mermilerde indirime gitmesi ve bunu “Hayırlı olsun” mesajıyla duyurması tepki çekti.

9.01.2019Gündem
Pes etmek yok

Pes etmek yok

- “Buraya gelene hoş geldin denmez. Çünkü kimse hoş gelmez onkoloji kliniğine. Çocuklarımız için güçlü olmak zorundayız biz. Birbirimize ‘Pes etmek yok’ diyoruz...” Kanser tedavisi gören çocuklarıyla aynı hastane odasını paylaşan, sadece kendi çocuklarının değil servisteki diğer çocukların da yardımına koşan, kader birliğini dayanışmaya çeviren güçlü annelerin sözleri bunlar. - Annelerin en büyük destekçisi ise oğlu Çınar’ı yaklaşık üç yıl önce kaybeden Burcu Özkan. Yaşadığı zor günlerden sonra Kanser Çocuğumdan Uzak Dur Derneği’ni (KAÇOD) kuran Özkan, hastanede kalan anne ve çocuklar için kıyafetten temizlik ürünlerine kadar yardımlarda bulunuyor. Özkan, “Anneler bana ‘Sen ayaktaysan biz de ayaktayız’ diyor. Birbirimize güç vererek ayakta duruyoruz” diye konuşuyor.

16.12.2018Gündem
Silah varsa düğün yok

Silah varsa düğün yok

Düğün, nişan, asker uğurlaması gibi eğlenceleri kana bulayan silahlı kutlamaların önüne geçilmesi amacıyla İçişleri Bakanlığı valiliklere genelge gönderdi. Buna göre düğün veya nişan sahipleri, organizasyonlar öncesinde silah kullanılmayacağına dair taahhütname verecek.

26.10.2018Gündem
Atılan her kurşun bana değiyor

Atılan her kurşun bana değiyor

İzmir Bornova’da ailesiyle evlerinin terasında yeni yıl kutlamalarını izlerken öldürüldü 11 yaşındaki Arif Dallı. Aradan 5.5 yıl geçti. İzmir Emniyeti, o merminin çıktığı silahın ve katilin peşine düştü. Bugüne kadar 1300 kişinin ifadesi alındı, onlarca ev arandı, 186 tabanca kriminal sorgudan geçirildi. Emniyet yetkilileri Dallı’nın katilini bulana kadar dosyayı kapatmayacaklarını söylüyor. Dallı ailesi o günden beri adalet bekliyor. Baba Şerafettin Dallı, “Mahallemde hâlâ her gün silah atılıyor. Bunların her attığı kurşun bana değiyor sanki...” derken, anne Yıldız Dallı da daha Arif’in acısı dinmeden geçen günlerde parkta yine havaya ateş açan bir magandayla karşılaştıklarını söylüyor. İstekleri bu acıyı yaşayan diğer ailelerle aynı: “Silahlanmayı engelleyin, bu acıları durdurun...”

22.09.2018Gündem
Damlaya damlaya 665 bin TL bağış toplandı

Damlaya damlaya 665 bin TL bağış toplandı

2014 yılında e-ticaret alışverişlerinde küsüratların bağışlanmasını sağlama amacıyla yola çıkan Yuvarla sayesinde toplamda 665 bin TL bağış toplandı.

21.08.2018Ekonomi
Öğrencilerden müzik ve dans gösterisi

Öğrencilerden müzik ve dans gösterisi

Kolej öğrencileri düzenledikleri müzik ve dans gecesinde, bir sosyal sorumluluk projesine de imza atarak kanserli çocuklar için destekte bulundu.

14.06.2018Eğitim
İlkokul öğrencileri ‘göç’ü araştırdı

İlkokul öğrencileri ‘göç’ü araştırdı

İlkokul dördüncü sınıf öğrencileri yaptıkları etkinlikle ‘göç’ konusuna dikkat çekti. Öğrenciler göç ile ilgili yaptıkları araştırmaların sonuçlarını okulda düzenledikleri bir sunumla katılımcılara aktardılar.

1.06.2018Eğitim
Minik kalplere el uzattılar

Minik kalplere el uzattılar!

'BİR EL DE SEN UZAT PROJESİ' için 72 yemek yazarı ve şef “En Favori Tarifler” kitabında buluştu.

9.04.2018Hayat
Türkiyede olaysız tek şehir...

Türkiye'de olaysız tek şehir...

2017 yılında 3 bin 494 bireysel silahlı olay yaşanırken 3 bin 529 kişi yaralandı, 2 bin 187 kişi yaşamını yitirdi. Rakamlar 2017 yılındaki silahlı olay sayısının bir önceki yıla göre yüzde 28, son üç yıla bakıldığında ise yaklaşık yüzde 61 arttığını gösterdi.

25.01.2018Gündem
Umut Vakfı: 3 yılda yüzde 61 artış

Umut Vakfı: 3 yılda yüzde 61 artış

Bireysel silahlanmaya karşı mücadele veren Umut Vakfı, Türkiye’nin “Silahlı Şiddet Haritası”nı çıkardı.

22.01.2018Gündem
Kanserli çocuklar için tatlı bir umut

Kanserli çocuklar için tatlı bir umut

KANSERLİ Çocuklara Umut Vakfı (Kaçuv) kanserli çocuklara ve yakınlarına yeni bir ev almak için etkinlik düzenledi.

27.12.2017Keyif
Tatlı destek

Tatlı destek

Kanserli Çocuklara Umut Vakfı (KAÇUV), 2. Aile Evi Projesi’ne destek amacıyla Aqua Florya’da özel bir etkinlik düzenledi.

26.12.2017Magazin
400 liseli dünya sorunlarına çözüm aradı

400 liseli dünya sorunlarına çözüm aradı

Birleşmiş Milletler’in alt kuruluşlarından biri olan Lahey Uluslararası Model Birleşmiş Milletler’e (THIMUN) bağlı düzenlenen Türkiye Uluslararası Birleşmiş Milletler Konferansı, İstanbul’da bir okulda gerçekleşti. Konferansa katılan 400 öğrenci, dünya sorunlarına çözüm aradı ve yasa tasarıları hazırladı.

11.12.2017Eğitim
Murat Dalkılıç ve Giselle Tavilson kanserli çocuklar için sahnede

Murat Dalkılıç ve Giselle Tavilson kanserli çocuklar için sahnede

Tüm geliri Kanserli Çocuklara Umut Vakfı (KAÇUV)’ a verilecek olan yılbaşı partisinde Murat Dalkılıç, keman virtüözü Giselle Tavilson, Amerikalı şarkıcı Jimmie Wilson ve DJ Hakan Kabil sahne alacak.

11.12.2017Magazin
Liseli gençler kadına şiddete dur diyor

Liseli gençler kadına şiddete "dur" diyor

Sosyal yaşamın en önemli sorunlarından biri olan kadına şiddete karşı her geçen gün yeni bir kampanya başlatılıyor. Bunlardan birine de Açı Lisesi'nin öğrencisi olan gençler imza attı. Yaşları 15 ile 17 arasında değişen 20 genç, bu konuda bir fark yaratmak için yola çıktı.

8.12.2017Keyif

Yazar Sonuçları

Güvende hissediyor muyuz?

Hayvanlar işkence görüyor, öldürülüyor...

29.05.2019

'İsa'nın Kilisesi'nde ilk Cuma ezanını dinlerken

Elli Müslüman’ın camilerde katledildiği kasabanın adı “Christchurch”...

23.03.2019

Çocukluk çağı kanserinin farkında mıyız?

Dünya genelinde yılda 300 bin, Türkiye’de ise yaklaşık 3.500 çocuk ilk teşhis konularak, kansere karşı büyük bir mücadeleye başlıyor. Bu zannedildiği kadar kolay bir mücadele değil! Küçük bedenler büyük bir yükün altına giriyor, vücudundaki düşmanla savaşıyor.

16.02.2019

Nazire Hanım’ın anısına

HİÇ tanışmadığım ama mücadelesini saygıyla, hayranlıkla takip ettiğim çok kıymetli birini, Nazire Dedeman Çağatay’ı kaybettik.

7.02.2019

Mermine kurban Türkiye

BİREYSEL silahlanmaya karşı mücadele yürüten Umut Vakfı, “Türkiye’nin Silahlı Şiddet Haritası ve 2018 Raporu”nu yayınladı.

15.01.2019

Önce ‘şerif’i aramak lazım!

Salı gecesi, İsveç-Danimarka ortak yapımı “Köprü” dizisini izlerken dikkatimi çekti

7.09.2018

Silah patlamasına sağır kesilen toplum

TEMEL kuruluş amacı bireysel silahlanmanın tehlikelerine karşı toplumsal bilinci arttırmak olan Umut Vakfı’nın web sayfasına düşülmüş bir not:

29.08.2018

Silahlanmaya 1 milyon kere hayır

Gülben Ergen, 6 ay önce kızı öldürülen, bu sebeple geçtiğimiz ay silahlanmaya karşı imza kampanyası başlatan Nihat Palandöken ve Umut Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi Psikiyatr Ayhan Akcan’la bir araya geldi. Ergen, silahlanmayla ilgili yürütülen çalışmaları ve kampanyanın detaylarını konuştu.

24.04.2018

Kadının durumu 2018

MALUM dün Dünya Kadınlar Günü’ydü. O nedenle takip ettiğimiz uluslararası haber ajanslarından dünyada kadının durumuyla ilgili haberler peşi sıra düşerken birçok haber sitesinde de bu konuyla ilgili makaleler öne çıktı.

8.03.2018

Silah varsa patlar!

ABD’de bu yıl, yani daha iki ay bile olmadan tam 18 okulda ölümle sonuçlanan silahlı saldırı oldu.

17.02.2018

Haftalık özet

Önce Engin Altay’a selam.

23.12.2017

Sağım solum önüm arkam şiddet

2017’nin başından bu yana en az 364 kadın öldürüldü. Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu’nun verilerine göre, 2011’de 121 kadın öldürülürken 16 yılda kadın cinayetlerinin oranı yüzde 200’den fazla arttı.

15.12.2017

Neşeli Oda’dan yine şahane hareket!

24 duyarlı arkadaş ya da iyilik meleklerinin omuz omuza vererek kurduğu şahane bir yapıdan söz açmak istiyorum.

7.12.2017

Silah almak, ekmek almak gibi kolay ve ucuz

Gülben Ergen bu hafta, pompalı tüfekle öldürülen 17 yaşındaki Helin Palandöken’in babası Nihat Palandöken ile buluştu. Her geçen gün artan kadına karşı şiddeti önlemek için neler yapılması gerektiğini, Helin’in davasının mahkeme sürecini ve ailenin mücadelesini konuştu.

5.12.2017