MENÜ

Uluslararası Yazarlar Birliği

Uluslararası Yazarlar Birliği ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Uluslararası Yazarlar Birliği haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 726 Uluslararası Yazarlar Birliği haberi bulunmuştur.

Uluslararası Yazarlar Birliği Haberleri

Kürtçe kitaba beraat

Kürtçe kitaba beraat

4.04.2001Gündem
Kürtçe öğrenim için Türkiye’yi örnek al

Kürtçe öğrenim için Türkiye’yi örnek al

Bir zamanlar ‘‘İnsan haklarını ihlal ediyor’’ diye Türkiye'yi her fırsatta eleştiren Uluslararası Yazarlar Birliği (PEN), Ankara'nın AB'ye uyum çerçevesinde attığı adımları şimdi örnek göstermeye başladı.

20.09.2002Gündem
Bush özür dilesin

Bush özür dilesin

20.10.2002Gündem
Bush özür dilesin

Bush özür dilesin

Uluslararası Yazarlar Birliği (PEN), ABD Başkanı Bush'tan ABD'nin sakıncalı bularak ülkeye almadığı ve havaalanından geri çevirdiği Gazeteci Yazar Haluk Gerger'den özür dilemesini istedi.

20.10.2002Dünya
Gazeteci örgütlerinden Medyaya seçim eleştirisi

Gazeteci örgütlerinden Medya'ya seçim eleştirisi

Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS),Türkiye Yazarlar Sendikası (TYS), İletişim Araştırmaları Derneği (İLAD) ve Uluslararası Yazarlar Birliği (PEN) Türkiye Birimi'nce yapılan ortak yazılı açıklamada, 3 Kasım seçiminde medyanın, "üstlenmesi gereken sorumluluk ve yükümlülüğü taşıyamadığı" savunuldu.

26.11.2002Gündem
Fikret Başkayanın davasına uluslararası izleme

Fikret Başkaya'nın davasına uluslararası izleme

Yazdıkları yazılar nedeniyle yargılanan Fikret Başkaya ve yayıncı Ragıp Zarakolu’na uluslararası sivil toplum örgütlerinden destek geldi.

25.02.2005Gündem
Ceza alırsa eski TCK uygulanacak

Ceza alırsa eski TCK uygulanacak

Yazar Orhan Pamuk’un, ‘1 milyon Ermeni, 30 bin Kürt öldürüldü’ sözleri üzerine açılan davada, eski-yeni TCK tartışması çıktı. Hukukçular, Pamuk’un suçlandığı ‘Türklüğe hakaret’ suçuna yeni TCK’nin 3, eskisinin 1 yıl hapis öngördüğünü belirttiler. Bu durumda, Pamuk hakkında mahkûmiyet çıksa bile daha lehte görünen eski TCK uygulanacak.

1.09.2005Gündem
Yazar Kışanakın 3 yıl hapsi istendi

Yazar Kışanak'ın 3 yıl hapsi istendi

Yazar Zülküf Kışanak'ın, “Bin yılların mirası nasıl yakıldı-Yitik Köyler” adlı kitabında “Türkiye Cumhuriyeti'ni tahkir ve tezyif ettiği” gerekçesiyle 3 yıla kadar hapsi istendi.

18.10.2005Gündem
Gazeteciler Ermeni konferansı nedeniyle yargılanıyor

Gazeteciler Ermeni konferansı nedeniyle yargılanıyor

“İmparatorluğun Çöküş Döneminde Osmanlı Ermenileri: Bilimsel Sorumluluk ve Demokrasi Sorunları” konulu konferansı erteleyen mahkemenin kararına ilişkin yazıları nedeniyle haklarında dava açılan gazeteciler Hasan Kaya Cemal, Mehmet İsmet Berkan, Mehmet Murat Kadri Belge, Haluk Şahin ve Erol Katırcıoğlu, ilk duruşmaya çıktı.

7.02.2006Gündem
Bu kez salonda arbede

Bu kez salonda arbede

“İmparatorluğun Çöküş Döneminde Osmanlı Ermenileri: Bilimsel Sorumluluk ve Demokrasi Sorunları” konulu konferansı erteleyen mahkemenin kararına ilişkin yazıları nedeniyle haklarında dava açılan gazeteciler Hasan Kaya Cemal, Mehmet İsmet Berkan, Mehmet Murat Kadri Belge, Haluk Şahin ve Erol Katırcıoğlu'nun katıldığı ilk duruşmada arbede çıktı.

7.02.2006Gündem
PEN: İnanılmaz ve anlaşılmaz

PEN: İnanılmaz ve anlaşılmaz

Uluslararası Yazarlar Birliği’nden (PEN) Eugene Schoulgin, Ermeni konferansını erteleme kararını eleştiren 5 gazetecinin yargılanması için, ‘İnanılmaz, böyle bir davanın açılmasını anlayamıyorum’ dedi.

7.02.2006Gündem
PEN’den Duygu Asena adına ödül

PEN’den Duygu Asena adına ödül

Uluslararası Yazarlar Birliği (PEN) Türkiye, gazeteci-yazar Duygu Asena adına bir ödül koymaya karar verdi.

19.04.2006Gündem
Yazar Elif Şafaka jet beraat

Yazar Elif Şafak'a jet beraat

Baba ve Piç adlı son romanında "Türklüğü alenen aşağılamak" suçundan TCK’nın 301’inci Maddesi’ne göre hakkında dava açılan yazar Elif Şafak, ilk duruşmada beraat etti.

20.09.2006Gündem
Hrant Dinkin madalyasını eşi Rakel aldı

Hrant Dink'in madalyasını eşi Rakel aldı

Agos gazetesi ve öldürülen Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink'e layık görülen “Hermann-Kesten Madalyası” adlı ödül, Dink'in eşi Rakel Dink'e verildi.

16.11.2007Gündem
Boykot hakkında konuşmam

Boykot hakkında konuşmam

MYANMAR’daki ifade özgürlüğü taleplerini desteklemek için New York’ta düzenlenen etkinliğe katılan Nobel edebiyat ödüllü yazar Orhan Pamuk’a program sonunda Ergenekon soruşturması ile Başbakan Erdoğan’ın medyaya yönelik ambargo çağrısı hakkında görüşleri soruldu.

24.09.2008Gündem
Türk sosyologa anlamlı ödül

Türk sosyologa anlamlı ödül

Sosyolog Pınar Selek, Uluslararası Yazarlar Birliği (PEN) Türkiye’nin, gazeteci-yazar Duygu Asena adına her yıl verdiği "Duygu Asena Ödülü”nü aldı.

22.02.2010Kelebek
Ferhat Tunça beraat

Ferhat Tunç'a beraat

SİİRT’in Eruh İlçesi’nde geçen yıl katıldığı festivalde yaptığı konuşma nedeniyle hakkında 15 yıla kadar hapis cezası istemiyle yargılanan türkücü Ferhat Tunç, beraat etti. Tunç’un beratini talep eden savcı, konuşmasını sanatçı hassasiyeti olarak değerlendirdi.

4.11.2010Gündem
Mahkeme tekrar beraat dedi

Mahkeme tekrar beraat dedi

Mısır Çarşısı’nda meydana gelen patlamayla ilgili aldığı beraat kararı Yargıtay 9. Ceza Dairesi tarafından bozulan ve bu karar Yargıtay Ceza Genel Kurulu tarafından onaylanan Sosyolog Pınar Selek’in de aralarında bulunduğu 5 sanığın yeniden yargılanmasına bugün başlandı. Savcı, Yargıtay'ın kararına uyularak yeniden yargılama talep etti. Mahkeme ise beraat kararında direnme kararı vererek davayı 22 Haziran tarihine erteledi.

9.02.2011Gündem
Ağaoğlu Uludağ’da otel satın aldı

Ağaoğlu Uludağ’da otel satın aldı

İş adamı Ali Ağaoğlu, Uludağ 2. Gelişim Bölgesi’nde bulunan Kartanesi Hoteli satın aldı.

10.02.2011Ekonomi
İstanbuldaki “KCK” davası başladı

İstanbul'daki “KCK” davası başladı

PKK terör örgütünün şehir yapılanması KCK'ya yönelik yürütülen soruşturma kapsamında, aralarında Prof. Dr. Büşra Ersanlı ve Belge Yayınları yetkilisi Ragıp Zarakolu'nun da bulunduğu 140'ı tutuklu 205 sanık hakkında açılan davanın görülmesine başlandı.

2.07.2012Gündem
Soruyu bil, kitabı kazan

Soruyu bil, kitabı kazan!

"Hurriyet.com.tr Hediye Kitap Günleri" devam ediyor. Bu yarışma ile 20 şanslı hurriyet.com.tr okuyucusu bizden Nazılı Eray'ın "Bir Rüya Gibi Hatırlıyorum Seni" kitabını kazanacak.

15.06.2013Gündem
PENden Gezi Parkı mektubu: Kaygılıyız

PEN'den Gezi Parkı mektubu: Kaygılıyız

Uluslararası Yazarlar Birliği'nin kurucu merkezi English PEN, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a Gezi Parkı eylemleri sırasında yaşanan hak ihlalleri konusundaki kaygılarını ileten bir mektup kaleme aldı.

24.06.2013Gündem
Orhan Pamuk Guardian’a konuştu: Durum korkunç

Orhan Pamuk Guardian’a konuştu: Durum korkunç

İngiliz The Guardian gazetesi, uluslararası yazarlar birliği PEN International’ın Twitter’ın ardından YouTube’un da yasaklanmasını kınadığı açık mektubun imzacıları arasındaki Nobel ödüllü yazar Orhan Pamuk’un görüşlerine yer verdi.

28.03.2014Dünya
PEN’den Twitter ve YouTube mektubu

PEN’den Twitter ve YouTube mektubu

Uluslararası yazarlar birliği PEN International, Türkiye’de Twitter ve YouTube yasağıyla giderek büyüyen ifade özgürlüğüne yönelik kısıtlamaları yayınladığı açık mektupla eleştirdi.

28.03.2014Dünya
Soruyu bil kitabı kazan

Soruyu bil kitabı kazan

"Hurriyet.com.tr Hediye Kitap Günleri" devam ediyor. Bu yarışma ile 20 şanslı hurriyet.com.tr okuyucusu bizden, Nazlı Eray’ın 'Aydaki Adam Tanpınar' romanını kazanacak.

23.08.2014Keyif
ABD’den ilk tezkere tepkisi

ABD’den ilk 'tezkere' tepkisi

ABD Yönetimi, TBMM’de kabul edilen Suriye ve Irak tezkeresi için “Memnuniyet duyuyoruz” dedi. Washington, önümüzdeki hafta da Türkiye’nin IŞİD’e karşı mücadeleye sağlayacağı askeri katkıyı görüşmek için Amerikan Dışişleri’nin IŞİD Koordinatörlerini Ankara’ya gönderiyor. Konu, İncirlik Üssü.

3.10.2014Dünya
PEN Amerika’ya borcumu ödüyorum

PEN Amerika’ya borcumu ödüyorum

Orhan Pamuk, PEN Amerika’ya destek için başlatılan kampanyaya katılarak ‘Kar’ romanının Amerika’daki ilk baskısının içine iki desen çizerek bağışladı.

27.11.2014Keyif
Pamuk’un ‘Kar’ına 13 bin dolar

Pamuk’un ‘Kar’ına 13 bin dolar

ULUSLARARASI Yazarlar Birliği’nin (PEN) Amerika bölümüne gelir sağlamak için Christie’s müzayede evi tarafından önceki gün düzenlenen ve büyük kısmı Amerikalı yazar, şair ve sanatçılara ait olmak üzere imzalı, resimli, derkenarlı birinci baskı kitap müzayedesine 72 yapıt katıldı.

3.12.2014Keyif
Pamuk’un ‘Kar’ına 13 bin dolar

Pamuk’un ‘Kar’ına 13 bin dolar

Nobel ödüllü yazar Orhan Pamuk’un ABD’de en çok sevilen romanı ‘Kar’ın Amerika’daki ilk baskısı Christie’s’in düzenlediği müzayedede 13 bin dolara alıcı buldu.

7.12.2014Keyif
Uluslararası örgütlerden Türkiyeye çağrı

Uluslararası örgütlerden Türkiye'ye çağrı

Amerikan haber kanalı Vice News için çalışan ve Diyarbakır’da 27 Ağustos Perşembe günü polisler tarafından gözaltına alınan ikisi gazeteci, dört kişinin salıverilmesi için uluslararası sivil toplum kuruluşları Türkiye’ye çağrıda bulundu.

31.08.2015Dünya

Yazar Sonuçları

Orhan Pamuk’un hapse girmesini istiyorum !

Bu yazıyı lütfen bir tahrik unsuru olarak almayın. Ancak, Türkiye’nin çağdışı bir anlayıştan ve bu anlayışın dayandığı bir yasadan kurtulması için Orhan Pamuk’un hapse girmesi gerekiyor. Ne yazık ki bizler, başımıza büyük bir sorun çıkmadan durumun vahametini göremiyoruz.Bundan dolayı, bu garipliklerden kurtulmanın tek yolu kendimizi iyice zora sokmak(!)

17.10.2005

Onu-bunu azarlama; önce dinle, sonra düşün

Aklıma en son gelecek şeylerden biri uluslararası siyasetin önemli şahsiyetlerinden biri haline gelmiş olan Türkiye Başbakanı Tayyip Erdoğan’ın dünyaca ünlü Amerikalı yazar Paul Auster ile kıraathane ağzıyla polemiğe tutuşması olabilirdi.

3.02.2012

Örtülü ödenekte rekor artış

CHP Milletvekili Hurşit Güneş, geçen gün örtülü ödeneğin kullanılması ile ilgili ilginç rakamlar açıkladı.

14.11.2012

Koalisyon pazarlığının perde arkası-2

IŞİD karşıtı koalisyon oluşurken ne gibi pazarlıklar yapılıyor? Önceki yazımda bazı soruları cevaplamaya çalışmıştım. O günden bu yana ise sorular daha da arttı. Serbest bırakılan rehineler ve Suriyeli Kürtlere sınırların açılmasıyla birlikte.

22.09.2014

Türkiye-ABD buluşmasının tek yolu

“ÇANAK çömlek dükkânı kuralı” diye bir deyiş var ABD’de. Yani: Çanak çömlek satan bir dükkânda bir ürünü kırarsanız, onu satın almak zorundasınız. Buna “Kırarsan senindir” de diyorlar kısaca.

29.11.2014

Ankara kulisleri: ABD ile pazarlık tıkandı

TÜRKİYE ile ABD arasındaki koalisyon pazarlıkları tıkanmış durumda.

9.01.2015

Operasyon Hakkında Her şey

İlk kez IŞİD Türkiye topraklarına ateş açtı. İlk kez Türkiye içinde PKK IŞİD’e saldırdı.

24.07.2015

Operasyonun bilinmeyenleri

Türkiye ve ABD’nin IŞİD’e karşı vardığı mutabakat, tam bir muammaya dönüşmüş durumda.

3.08.2015

IŞİD’i geriletmek ‘3 yıl alır’ diyoruz

IŞİD’e Karşı Küresel Koalisyon’da ABD Başkanlık Temsilcisi’nin Yardımcısı olan Brett McGurk, resmi temaslar için bulunduğu Ankara’da Skype üzerinden Hürriyet’e röportaj verdi. McGurk’un önemli bazı mesajları şöyle:-Türkiye’nin IŞİD’e (DAEŞ) karşı çok az sayıda, PKK’ya karşı çok sayıda operasyon yaptığı algısı var. Oysa askeri düzenlemeler sürdüğü için DAEŞ operasyonu henüz başlamadı.- İncirlik’in açılması oyunu değiştirdi. İncirlik’ten Suriye’ye uçmak 15 dakika sürüyor. Körfez’den, Bahreyn’den uçmak ise 3 saat. Bu önemli bir fark…- Geçtiğimiz yaz üç yıllık bir harekat planı çıkarmıştık. Örgütü geriletmenin 3 yıl alacağını düşünüyoruz.

14.08.2015

İncirlik Mutabakatının Şifreleri

Türkiye ve ABD’nin imzaladığı “İncirlik mutabakatı”nın detayları artık iyice belirginleşti.

17.08.2015