MENÜ
Arşiv

Uluslararası Yazarlar Birliği

Uluslararası Yazarlar Birliği ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Uluslararası Yazarlar Birliği haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 714 Uluslararası Yazarlar Birliği haberi bulunmuştur.

Uluslararası Yazarlar Birliği Haberleri

Türkiyeden PENe soruşturma

Türkiye'den PEN'e soruşturma

Piyanist Fazıl Say'ın yargılanmasını eleştiren Dünya Yazarlar Birliği'ne (PEN), ifade özgürlüğüne kısıtlama getiren TCK'nın 301'inci maddesinden soruşturma açıldı. PEN, Fazıl Say'ın yargılanmasını kınamış, "Dünya kamuoyu Türkiye'deki faşist gelişmeler karşısında alarma geçmiş durumdadır" ifadesini kullanmıştı.

11.1.2013Gündem
Türkiye yanlış yöne kayıyor

Türkiye yanlış yöne kayıyor

Dünyanın en eski insan hakları örgütü olan ve ifade özgürlüğü hakkını korumak üzere yazarlarca 1921’de Londra’da kurulan PEN International, tutuklu gazeteciler için Türkiye’ye çıkarma yaptı.

16.11.2012Gündem
Biz bittik çocuklarımıza mı sıra geldi

Biz bittik çocuklarımıza mı sıra geldi

ODATV davasının sanığı Soner Yalçın, TÜBİTAK bilirkişilerinin kendilerini hâkim ve savcı yerine koyduklarını, zorlama raporlarla mahkemeyi etkilemeye çalıştıklarını savundu.

16.11.2012Gündem
Gül: Bu gelişmeler beni derinden üzüyor

Gül: 'Bu gelişmeler beni derinden üzüyor'

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Türkiye’deki gazeteci ve yazarların tutuklu olmasından en çok üzüntü duyan kişinin kendisi olduğunu, bu durumun Türkiye’nin ilerlemesine gölge düşürdüğünü söyledi.

14.11.2012Gündem
Uluslararası Altın Fonu olur mu

Uluslararası Altın Fonu olur mu?

Erdoğan’ın IMF’nin para birimi değişsin önerisi tartışılıyor.

9.11.2012Ekonomi
İstanbul Kitap Fuarı, bu yıl çocuklar için

İstanbul Kitap Fuarı, bu yıl çocuklar için

31'inci Uluslararası İstanbul Kitap Fuarı, 600 yayınevi ve sivil toplum kuruluşu, 40 ülkeden yayınevleri, telif ajansları ve konuk yazarların katılımıyla 17 Kasım'da açılacak.

18.10.2012Gündem
Kitap

Kitap

1.9.2012Kelebek
8 ay sonra özgür

8 ay sonra özgür

KCK soruşturması kapsamında açılan205 sanıklı davada, 1 Kasım 2011’den bu yana tutuklu bulunan Prof. Dr. Büşra Ersanlı ile 15 sanık dün 3’üncü Yargı Paketi’ndeki düzenleme kapsamında tahliye edildi. Ersanlı, Silivri Cezaevi'nden ayrıldı.

13.7.2012Gündem
Romanları 33 dile çevrilen yazar Camilla Lackberg: İsveç sanıldığı kadar huzurlu bir yer değil

Romanları 33 dile çevrilen yazar Camilla Lackberg: İsveç sanıldığı kadar huzurlu bir yer değil

Son dönem İsveç polisiye edebiyatının parlayan yıldızlarından biri Camilla Lackberg.

23.6.2012Kelebek
Rusya’dan Çankaya’ya teşekkür

Rusya’dan Çankaya’ya teşekkür

ADİGEY Cumhuriyeti ressamı Teuçej Kat’ın eserlerinin Türkiye’de sergilenmesini sağlayan Çankaya Belediye Başkanı Bülent Tanık’a teşekkür belgesi verildi.

22.6.2012Ankara
Kardeş ülkelerle dil köprüsü

Kardeş ülkelerle dil köprüsü

Türk dünyası ülkelerden gelen bir grup öğrenci, Gazi Üniversitesi Türkçe Öğretim Merkezi’ndeki Türkçe kursunu başarıyla tamamlayarak sertifikalarını aldı.

25.5.2012Ankara
PEN ödülünü çocukları aldı

PEN ödülünü çocukları aldı

Yayıncı Ragıp Zarakolu, ABD’deki en büyük insan hakları örgütü İnsan Hakları İzleme Komitesi’nin kurucularından olan yazar Jeri Laber adına Dünya Yazarlar Birliği PEN tarafından verilen Jeri Laber Uluslararası Yayınlama Özgürlüğü Ödülü’nü aldı.

4.5.2012Gündem
Kitapla buluşma

Kitapla buluşma

TÜYAP İzmir Kitap Fuarı dün 17’nci kez kapılarını açtı. Kitapseverlerin ilgi odağı olan fuar, 22 Nisan’a kadar açık kalacak.

14.4.2012Ege
Aydın Doğan ödülü Selim İleriye verildi

Aydın Doğan ödülü Selim İleri'ye verildi

Bu yıl ‘öykü’ dalında verilen Aydın Doğan Ödülü’nün sahibi, Türk edebiyatına yaptığı katkılar nedeniyle yazar Selim İleri oldu.

11.4.2012Kelebek
PEN, İrlandalı O’Connor’ın

PEN, İrlandalı O’Connor’ın

Uluslararası PEN Yazarlar Birliği’nin İrlanda merkezinin bu yılki ödülü, ülke edebiyatına katkılarından dolayı romancı Joseph O’Connor’a verildi.

11.2.2012Gündem
Füle: Endişeyle takip ediyoruz

Füle: Endişeyle takip ediyoruz

Avrupa Komisyonu’nun Genişlemeden Sorumlu Üyesi Stefan Füle, Avrupa Gazeteciler Federasyonu (EFJ) Başkanı Arne König’e gönderdiği mektupta, Türkiye’nin basın ve ifade özgürlüğüyle ilgili tutumunu yakından ve endişeyle takip ettiklerini bildirdi.

3.2.2012Gündem
Başbakan, İl Başkanları Toplantısında konuştu

Başbakan, İl Başkanları Toplantısı'nda konuştu

AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, “Biz, Avrupa'nın kimi ülkelerinde son yarım yüzyılda yaşanan bazı acı hadiseleri sineye çektik. Ancak bugün şunu herkes bilsin ki Türkiye eski Türkiye değildir. Türkiye, Avrupa'da sinsice yükselen ırkçılık, yabancı düşmanlığı ve İslamofobia karşısında susacak, tepkisiz kalacak, boynunu bükecek bir ülke değildir. Avrupalı dostlarımızı buradan samimiyetle uyarıyorum; Fransa'da ortaya çıkan tablo, Avrupa'daki sinsi tehlikenin ciddi bir tezahürüdür” dedi.

1.2.2012Gündem
Uçan Süpürge 15. yaşını kutlayacak

Uçan Süpürge 15. yaşını kutlayacak

Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali önümüzdeki baharda Ankara’da 15. yaşını kutlayacak. 15. yılını temaya dönüştüren festival, 10-17 Mayıs 2012 tarihleri arasında “15’inde Olmak” başlığı altında seyircilerine sürprizlerle dolu, karnaval gibi bir program hazırlıyor.

8.1.2012Ankara
Fotoğraf çektirenler aranıyor

Fotoğraf çektirenler aranıyor

SALT, Foto Galatasaray sergisi kapsamında, ‘Fotoğraf Etiketleme Günleri’ düzenleyecek.

1.1.2012Gündem
Almanya’da ‘AB’siz yola devam’ ibresi yükseliyor

Almanya’da ‘AB’siz yola devam’ ibresi yükseliyor

Alman hallkının yaşanan borç krizi ve kaos nedeniyle Arupa Birliği’ne ve Euro’ya duyduğu güven azaldı. Almanların yüzde 46’sı AB’siz daha iyi olacaklarına inanırken, yüzde 51’i Euro’nun geleceğini olumsuz görüyor. Yüzde 75’i ise kendisini Avrupalı’dan çok Alman görüyor.

11.12.2011Ekonomi
Edebiyat dünyasının kalbi Konak’ta attı

Edebiyat dünyasının kalbi Konak’ta attı

KIBRIS-Balkanlar-Avrasya Türk Edebiyatları Kurumu’nun (KIBATEK) bu yıl 28’incisini düzenlediği Uluslararası Edebiyat Şöleni, İzmir’de yapıldı.

5.12.2011Ege
Kitap bayramı başlıyor

Kitap bayramı başlıyor

TÜYAP Tüm Fuarcılık Yapım A.Ş. tarafından Türkiye Yazarlar Birliği ile ortaklaşa düzenlenen, 30’uncu Uluslararası İstanbul Kitap Fuarı, 600 yayınevinin katılımıyla bugün başlıyor.

11.11.2011Gündem
Kılıçdaroğlundan tutuklu vekillere ziyaret

Kılıçdaroğlu'ndan tutuklu vekillere ziyaret

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, tutuklu milletvekilleri Mehmet Haberal ve Mustafa Balbay'ı Silivri cezaevinde ziyaret etti. “İktidara muhalif olmanın bedeli 21’inci yüzyıl Türkiye’sinde Silivri’de toplama kampında olmaktır” diyen Kılıçdaroğlu, arama yapılıp yapılmadığıyla ilgili soruya ise, “Neyimizi arayacaklar. Üzerimizde bir kalem var. Biliyorsunuz kalem en büyük suç ama” diye yanıt verdi. Kılıçdaroğlu AİHM'e sahte belge gönderildiğini ifade etti.

9.11.2011Gündem
Frankfurtta Türkiye ilgi odağı oldu

Frankfurt'ta Türkiye ilgi odağı oldu

Frankfurt Kitap Fuarı'na zengin bir programla katılan Türkiye, yaklaşık 3 bin kitapla ilgi odağı oldu.

13.10.2011Gündem
Yayın dünyası Frankfurt’ta buluşuyor

Yayın dünyası Frankfurt’ta buluşuyor

Dünyanın en büyük kitap fuarı ve yayıncılık sektörünün en büyük uluslararası buluşma noktası niteliği taşıyan Uluslararası 63. Frankfurt Kitap Fuarı bu akşam düzenlenecek resmi bir törenle kapılarını açacak.

11.10.2011Gündem
Başbakan Erdoğan Adıyamanda konuştu

Başbakan Erdoğan Adıyaman'da konuştu

BAŞBAKAN Recep Tayyip Erdoğan, partisinin Adıyaman mitinginde CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile BDP’yi eleştirdi. Başbakan Erdoğan, Kılıçdaroğlu’nun Mavi Marmara gemisine yönelik baskın ile ilgili sözlerini eleştirip, "Kılıçdaroğlu İsrail’e sempatik görünmeye çalışıyor. İsrail de bu göz kırpmayı karşılıksız bırakmayıp, uluslararası medyadan CHP’ye oy verilmesi yönündeki çağrı ile destek verdi" dedi.

7.6.2011Gündem
Kültürrazzi

Kültürrazzi

28.5.2011Gündem
Taraftar yazarların taraftara etkisi

Taraftar yazarların taraftara etkisi

“HOLİGAN davranışları artırmada medyanın da önemli bir payı mevcuttur. Taraftar yazarlar da taraftarları taraf gözüyle olumsuz etkilemektedirler.”

17.4.2011OkurTemsilcisi
Sıradışı belediye başkanından Selanik önerileri

Sıradışı belediye başkanından Selanik önerileri

Yunanistan’da milliyetçiliğin en güçlü olduğu şehirlerden Selanik’in artık küpeli, dövmeli, Anadolu Koleji mezunu, partisiz komünist ve açık sözlü bir belediye başkanı var. 70’ine yaklaşırken şarapçılığı bırakıp politikaya atılan Yannis Boutaris, kilisenin sert muhalefetine karşın sürpriz yapıp, doğduğu şehrin yönetimini üstlendi. Selanik’in geçmişiyle barışması, Osmanlı’daki çok kültürlü kimliğini tekrar ortaya çıkarması, Yahudilerini ve Müslümanlarını hatırlaması gerektiğini savunuyor. Özellikle Türkler ve İsraillilerin atalarının şehrini ziyaret etmeleri için kampanya yürütüyor. Gelecek ay THY, direkt Selanik uçuşlarına başladığında Selanik’in restoranlarında, mağazalarında biletini gösteren herkese indirim uygulanması için şimdiden hazırlık yapıyor. Boutaris, Hürriyet Seyahat’e Selanik’in en sevdiği 10 mekanı anlattı.

10.4.2011Seyahat
Dünya basınından manşetler - 18 Şubat

Dünya basınından manşetler - 18 Şubat

Dünya basınında öne çıkan haberler:

18.2.2011Dünya
Dünya basınından manşetler - 18 Şubat

Dünya basınından manşetler - 18 Şubat

Dünya basınında öne çıkan haberler:

18.2.2011Gündem
Soydaş şairler Türkçe öğrenecek

Soydaş şairler Türkçe öğrenecek

ULUSLARARASI Türk Kültürü Teşkilatı (TÜRKSOY), Türkiye Mühendisler ve Mimarlar Birliği (TMMB) ile Türk Dünyası Yazarlar ve Şairler Vakfınca (TÜRKSAV) “Türk Dünyası Şairleri Türkiye Türkçesi Öğreniyor” projesi hayata geçirilecek.

12.2.2011Ankara
Pınar Seleke 3’üncü beraat

Pınar Selek'e 3’üncü beraat

Yargıtay 9’uncu Ceza Dairesi’nin “ceza verilmesi” yönünde bozduğu Mısır Çarşısı patlaması davasında İstanbul 12. Ağır Ceza Mahkemesi sosyolog Pınar Selek ile Abdülmecit Öztürk hakkında daha önce iki kez verdiği “Beraat” kararında direndi.

9.2.2011Gündem
İşte ‘Demokratik Özerklik taslağı tam metni

İşte ‘Demokratik Özerklik' taslağı tam metni

DEMOKRATİK Toplum Kongresi (DTK)’nın hafta sonu Diyarbakır’da 2 günlük çalıştayda yazar, akademisyenler ve siyasetçilerle tartıştığı, ‘Demokratik Özerk Kürdistan Modeli’ taslağında, “Demokratik özerklik, Kürt halkının artık mevcut durumda varlığını tehdit eden bu yönetim altında statüsüz bir halk olarak yaşamak istemediğinin ifadesi olmaktadır” açıklamasına yer verildi.

20.12.2010Gündem
Kitap Fuarı için geri sayım

Kitap Fuarı için geri sayım

TÜYAP Tüm Fuarcılık Yapım A.Ş. ve Türkiye Yayıncılar Birliği iş birliğiyle bu yıl 29'uncusu düzenlenen “İstanbul Kitap Fuarı”, 30 Ekim'de TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezinde başlayacak.

13.10.2010Gündem
Türkiye Newsweekin kapağında

Türkiye Newsweek'in kapağında

Washington Yakın Doğu Politikaları Enstitüsü araştırmacılarından Soner Çağatay ve David Pollock, Newsweek için kaleme aldıkları makalelerinde Türkiye'nin gidişatıyla ilgili çarpıcı kehanetlerde bulundu.

3.8.2010Gündem
Türkiye 40ların Avrupası gibi

Türkiye 40'ların Avrupası gibi

Newsweek'te yayımlanan analizde bugünkü Türkiye ile 1940'ların komünist Avrupası arasında paralellikler kuruldu.

3.8.2010Gündem
Türkiye: Ne modern, ne liberal, ne de Batılı

Türkiye: Ne modern, ne liberal, ne de Batılı

Washington Yakın Doğu Politikaları Enstitüsü araştırmacılarından Soner Çağatay ve David Pollock, Newsweek için kaleme aldıkları makalelerinde Türkiye'nin gidişatıyla ilgili çarpıcı kehanetlerde bulundu.

2.8.2010Gündem
Yükselişin beraberinde gelen risk

Yükselişin beraberinde gelen risk

Financial Times'ın iki Türkiye temsilcisi Delphine Strauss ve David Gardner, kaleme aldıkları tam sayfa analizde Türkiye'nin bölgesinde yükselen bir güç olduğunu, ancak Batıya sırtını dönmesinin söz konusu olmadığının altını çizdi.

21.7.2010Gündem
Türkiyenin yükselişi riskleri beraberinde getiriyor

Türkiye'nin yükselişi riskleri beraberinde getiriyor

Financial Times'ın iki Türkiye temsilcisi Delphine Strauss ve David Gardner, kaleme aldıkları tam sayfa analizde Türkiye'nin bölgesinde yükselen bir güç olduğunu, ancak Batıya sırtını dönmesinin söz konusu olmadığının altını çizdi.

21.7.2010Gündem
Washington, Türkiyeye fazla taviz vermemeli

Washington, Türkiye'ye fazla taviz vermemeli

ABD'nin eski Türkiye büyükelçisi Morton Abromowitz ve Carnegie Uluslararası Barış Vakfı'nın Türkiye uzmanı Henri Barkey ortak kaleme aldıkları makalelerinde Washington'a Türkiye'ye gereğinden fazla taviz vermeme çağrısı yaptı.

18.6.2010Gündem

Yazar Sonuçları

Tanpınar Festivali bugün başlıyor

İTEF (İstanbul Tanpınar Edebiyat Festivali) bugün başlayacak ve 06 Ekim 2012 akşamına kadar devam edecek.

30.9.2012

Diyarbakır Kitap Fuarı bugün 12.00’de açılıyor

TÜYAP ve Türkiye Yayıncılar Birliği işbirliği ile düzenlenen Diyarbakır Kitap Fuarı bugün açılıyor ve 27 Mart akşamına kadar sürüyor.

21.5.2012

Fıstıkî yeşil (karşı) devrim

KİMİ İslamcı ulemâ, üdebâ ve muharrirâna bakarsanız cumhuriyetin laiklik illeti(!) Batı’nın zorlamasıyla Cumhuriyet’e yamanmıştır.

19.11.2011

En büyük sorun yersizlik

BUGÜN Dünya Tiyatro Günü.

Tiyatro dünyasının, çok yönlü ustası Ali Poyrazoğlu yazdı bu yılki bildiriyi.

26.3.2011

Bilmelisiniz ki en sevdiğim belediye başkanı Melih Gökçek’tir

Durun, başlığa bakıp da hemen yol haritamı değiştirdiğimi filan düşünmeyin. Bu başlık, Tanrı’ya sık sık sunduğum bir dileğimi sizinle paylaşmak isteğimden doğdu. Dileğimse öyle büyük bir şey değil. Okuyunca, sanırım birçoğunuz benimle aynı duyguları paylaşacaksınız. En azından yüzde 63’ünüz...

22.1.2011

68 kuşağını iyi tanıyor musunuz

MHP Lideri Bahçeli son öğrenci eylemlerini 68 dönemine benzetti. 68 kuşağı üzerine bugüne kadar pek çok kitap, makale yazıldı; belgeseller, diziler, filmler çekildi. Ama bir konunun üzerinde nedense pek durulmadı. Bu nedenle 68 kuşağı sanki hep eksik anlatılmış gibi geliyor bana. Mahir Çayan, Deniz Gezmiş, Sinan Cemgil, İbrahim Kaypakkaya ve nicelerini gerçekten tanıdığınızı mı düşünüyorsunuz? Gelin onların pek bilinmeyen yönlerini yazayım, kararı siz verin...

11.12.2010

Türk standı belli bir düzeyi tutturdu

HER Uluslararası Frankfurt Kitap Fuarı’nda ilk baktığım yer elbette Türk standıdır.

6.10.2010