MENÜ

Uluslararası Yazarlar Birliği

Uluslararası Yazarlar Birliği ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Uluslararası Yazarlar Birliği haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 726 Uluslararası Yazarlar Birliği haberi bulunmuştur.

Uluslararası Yazarlar Birliği Haberleri

İnce Memed ölür mü

İnce Memed ölür mü

“O iyi insanlar, o güzel atlara bindiler çekip gittiler” diye yazmıştı Demirciler Çarşısı Cinayeti’nin ilk cümlesinde. Bu toprakların vicdanı, kaderine boyun eğmiş köylüsünün de, başkaldırmış eşkıyasının da dili, akan nehirlerinin çağıltısı, rengârenk bitki örtüsünün şairi o kocaman yürekli Yaşar Kemal de çekip giden o iyi insanların arasına karıştı. Ve bizim içimizde büyük bir boşluk bıraktı.

28.02.2015Gündem
Sonunda Karacaoğlan gibi oldu...

Sonunda Karacaoğlan gibi oldu...

Türk romanının büyük ustası Yaşar Kemal, Çukurovalı Aşık Ali'nin kendisi için söylediği "Sen bu yaşta böyleysen ileride Karacaoğlan gibi olursun" kehanetini adeta yaşamıyla gerçekleştirdi. Büyük yazar, 71 yıllık yazın hayatına, 26 roman, 11 deneme, 9 röportaj, 2 öykü, 1 şiir alanında eser sığdırdı. Yazar, Fransa'nın "Grand Officier dans l'Ordre National de la Légion d'Honneur Nişanı"nın da aralarında bulunduğu 38 ödül kazandı.

28.02.2015Keyif
Bodrumda 8 ayrı dilde Nazım anıldı

Bodrum'da 8 ayrı dilde Nazım anıldı

TÜRK ve Dünya şiirinin usta kalemi Nazım Hikmet, doğumunun 113'üncü yıldönümünde Muğla'nın Bodrum İlçesi'nde düzenlenen programla anıldı. Farklı ülkelerden sanatçılar, etkinlikte sekiz ayrı dilde Nazım Hikmet şiirleri okudu. Ünlü müzisyen Şeşen, söz ve bestesi kendisine ait 'Nazım Hikmet Memleket' adlı şarkının sözlerini okudu.

18.01.2015Ege

En az 50 bin kişiyi bekliyor

Kütüphaneler ve Yayımlar Genel Müdürü Hamdi Turşucu, Türkiye'de 2001'de 12 bin olan yayınlanan kitap başlığı sayısının 2013'te 47 bin 352'ye, geçen yıl da 50 bin 752'ye ulaştığını söyledi.

13.01.2015Keyif
Çukurova 8. Kitap Fuarı açıldı

Çukurova 8. Kitap Fuarı açıldı

- Kütüphaneler ve Yayımlar Genel Müdürü Turşucu: - "Türkiye'de yayınlanan kitap başlığı sayısı 2001 yılında 12 bin civarındayken 2013'te 47 bin 352'ye, 2014'te ise elimizdeki kesin olmayan rakamlara göre 50 bin 752'ye ulaştı" - Türkiye Yayıncılar Birliği 2. Başkanı Aral: "Türkiye'de bugün kişi başına düşen kitap sayısı yaklaşık 7,3'tür. Bu önemli bir rakamdır. Bu anlamda dünya sıralamasında ilk 15'in içindeyiz"

13.01.2015Adana
Oppermanndan PEGIDAya tepki

Oppermann'dan PEGIDA'ya tepki

Almanya'da, SPD Meclis Grup Başkanı Oppermann, PEGIDA hareketine tepki göstererek, "Göçmenler olmasa birçok PEGIDA göstericisi çoktan işini kaybetmiş olurdu" dedi.

5.01.2015Avrupa
Faizde başarılı  olamadım

Faizde başarılı olamadım

CUMHURBAŞKANI Recep Tayyip Erdoğan, “En fazla parayı kim kazanıyor? Finans. Faiz, ABD ve Avrupa’da yüzde 1, Japonya’da eksi. Bizde 13, 14, 15’e çıkıyor. Tek kelimeyle bu zulümdür. Başarısız olduğum konulardan bir tanesi de budur” dedi.

21.12.2014Ekonomi
Yayıncı yakalatıyor, mahkeme serbest bırakıyor

Yayıncı yakalatıyor, mahkeme serbest bırakıyor

Yayınevlerinin büyük umutlarla destek verdiği 'korsan yayınlarla mücadelede' önemli mesafeler katedildi. Ancak korsan yayın basım ve satımına getirilen hapis cezası ‘Hükmün ertelenmesi’ maddesi devreye girerek adeta korsanlar ödüllendiriliyor.

21.12.2014Ekonomi
New York Timestan çok sert makale

New York Times'tan çok sert makale

Amerikan New York Times gazetesi, bugünkü editoryal yazısında Türkiye'deki 14 Aralık operasyonu ve son dönemde yaşananlara ilişkin eleştirel bir yazı yayımladı.

19.12.2014Dünya
Akdeniz sempozyumu sona erdi

Akdeniz sempozyumu sona erdi

İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen "Uluslararası Akdeniz Tarihi, Kültürü ve Siyaseti Sempozyumu" sona erdi.

30.11.2014Ege
Kaşgarlı Mahmut Hikaye Yarışması Tataristan Etabı Ödül Töreni

Kaşgarlı Mahmut Hikaye Yarışması Tataristan Etabı Ödül Töreni

- Eskişehir Valisi Tuna: "Türk dili ve edebiyatına büyük hizmetler sunan ecdadımızı, bu tür faaliyetlerle anmak ve birbirinden değerli insanları bu tür yarışmalarla yeniden yaşatmak bizim görevimizdir" - AYB Genel Başkanı Ömeroğlu: "Türk dünyası ülkeleri arasında düzenlenen ortak faaliyetler, kardeşlik bağlarımızı daha da güçlendirmektedir"

21.11.2014Eskişehir
3. Uluslararası Kaşgarlı Mahmut Hikaye Yarışması Türkiye Etabı Ödül Töreni

3. Uluslararası Kaşgarlı Mahmut Hikaye Yarışması Türkiye Etabı Ödül Töreni

- Eskişehir Valisi Tuna: "Türkler dünyaya muhabbetle hükmederken, gönül memleketine sultan olmayı başarmıştır" - "Bu yarışmanın diğer bir önemi, Türk dünyasının ortak ilk ve tek edebi yarışması olmasından ileri gelir. Kültürel etkileşime sağladığı katkı ile yarışmanın, Türk dünyası iş birliği sürecine ivme kazandıracağına inanıyoruz"

14.11.2014Eskişehir
İsmail Gaspıralı Bey Gazetecilik ve İnsan Hakları Ödül Töreni

"İsmail Gaspıralı Bey Gazetecilik ve İnsan Hakları Ödül Töreni"

- Anadolu Ajansı Kerkük Muhabiri Kasapoğlu, "yılın ajans muhabiri" ödülüne layık görüldü

1.11.2014Bartın
Cumhuriyetin 91’inci yılında  91 sembol kadın

Cumhuriyetin 91’inci yılında 91 sembol kadın

Türkiye Cumhuriyeti bugün 91’inci yaşını kutluyor. Bu kutlu günde tarihte iz bırakan ‘Cumhuriyet kadınları’nı hatırlıyoruz. Sanatta, sporda, siyasette hep öncü oldular. Kimi bilimde çığır açtı, kimi söylediği şarkıyla gönlümüzde taht kurdu. Ülkemizi ileriye taşıdılar. İşte Cumhuriyet’in sembolü 91 kadın...

29.10.2014Hayat
Altın Portakalın jüri başkanı Yılmaz Erdoğan

Altın Portakal'ın jüri başkanı Yılmaz Erdoğan

51. Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali'nin jürisi belli oldu. Festivalin jüri başkanlığını Kürt sorunu çözüm sürecinde 'akil insan' olarak görev yapan Yılmaz Erdoğan üstlenecek.

29.08.2014Keyif
Başbakan Vizyon Belgesini açıkladı

Başbakan 'Vizyon Belgesi'ni açıkladı

Cumhurbaşkanı adayı Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Haliç Kongre Merkezi’nde “Cumhurbaşkanlığı Vizyon Belgesini'' açıkladı. Başbakan, konuşmasına başlamadan önce elindeki tablet bilgisayardan konuşmasının son halini kontrol etti.

11.07.2014Gündem
Uluslararası Öğrenciler Ofisi açılacak

Uluslararası Öğrenciler Ofisi açılacak

Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar (YTB) Başkanı Kudret Bülbül, "YÖK Başkanımızla protokol imzaladık. Önümüzdeki günlerde, YTB Uluslararası Öğrenciler Ofisi kuracağız" dedi.

23.06.2014Eğitim
En büyük hayalim makam aracımın yerli olması

'En büyük hayalim makam aracımın yerli olması'

Türkiye’nin genç beyinlerin bir araya getiren Genç Türkiye Zirvesi, ikinci kez gerçekleşti. Zirvede konuşan Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci Türkiye’nin 2023 hedeflerine ulaşabilmesinin en temel unsurların Ar-Ge, İnovasyon ve markalaşma olduğuna dikkat çekerken "En büyük hayalim makam aracımın yerli otomobil olması" diye konuştu.

29.05.2014Ekonomi
Başbakan Erdoğan Afyonkarahisarda konuştu

Başbakan Erdoğan Afyonkarahisar'da konuştu

AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye Baralor Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu'na yönelik, "Danıştayın Başkanı 25 dakika konuşuyor, ev sahibi. Bu beyefendi, orada bir saat konuşma yapıyor ve Danıştayın kuruluş yıl dönümünde konuyla ilgili değil tamamıyla baştan aşağıya bir siyasi konuşma yapmak suretiyle orada kendine göre bir tatmin. Çıkar cübbeni sen de birilerinin yaptığı gibi. Söylüyoruz, siyaseti çok seviyorsan çık bu siyaset meydanına orada kendini ispat et" dedi.

10.05.2014Gündem
Ricciardoneden önemli açıklamalar

Ricciardone'den önemli açıklamalar

Amerika Birleşik Devletleri’nin Ankara Büyükelçisi Francis J. Ricciardone ile bu röportaj için yerel seçimlerinden önce sözleştik.

6.04.2014Gündem
Türk Dili Konuşan Ülkeler Yazarlar Birliği kuruldu

Türk Dili Konuşan Ülkeler Yazarlar Birliği kuruldu

Eskişehir'de gerçekleştirilen "VI. Türk Dünyası Edebiyat Dergileri Kongresi"nde gerçekleştirilen protokolle, Türk Dili Konuşan Ülkeler Yazarlar Birliği kuruldu.

18.02.2014Gündem
‘Sevgi Günü’nde öyküler buluşacak

‘Sevgi Günü’nde öyküler buluşacak

Uluslararası Ankara Öykü Günleri Derneği, baharı “14 Şubat Dünya Öykü Günü” projesiyle karşılayacak.

12.02.2014Ankara
Umut Oran: 10 gün önce arabama saldırdılar

Umut Oran: 10 gün önce arabama saldırdılar

CHP Genel Başkan Yardımcısı Umut Oran, düzenlediği basın toplantısında önemli iddialarda bulundu. Oran çok büyük baskı altında yasama faaliyetlerini sürdürdüklerine dikkat çekerek, "10 gün önce arabama saldırıda bulunuldu, camı kırıldı, içinde sadece benim evrak çantalarım alındı. Ben bunu hiç dikkate alamadım. Usulen polise verdik ama ben hiç dikkate almadım. Bizim sonuçta ne verilmeyecek hesabımız var, ne de kimseden korkumuz var. Ama olaylara böyle baktığım zaman, burada bir baskı var. Benim büyükşehir belediye başkan adayımın ofisi kurşunlanıyor, il başkanımın, milletvekillerimin evine hırsız giriyor. O zaman demek ki biz izleniyoruz, takip ediliyoruz. Her konuda baskı ve tehdide maruz bırakılıyoruz” dedi.

3.02.2014Gündem
Orhan Kemal adının üniversiteye verilmesi istendi

Orhan Kemal adının üniversiteye verilmesi istendi

Orhan Kemal’in oğlu, Adana Bilim ve Teknoloji Üniversitesi’ne (BTÜ) babasının adının verilmesini istedi.

14.01.2014Eğitim
Başbakana Gülen cemaatinden sulh mektubu

Başbakan'a Gülen cemaatinden sulh mektubu

Başbakan Erdoğan, Dolmabahçe'de gazeteci ve yazarlarla buluştu. Toplantının bir bölümü basına kapalıydı. Toplantıya katılanlar çıkışta görüşmeyle ilgili açıklama yaptı. Gazeteci Fikret Bila, "Başbakan isim vermedi ama Gülen ya da cemaatin üst düzey bir isminden kendisine yakın tarihli, ıslak imzalı, uzlaşı içeren bir mektup gelmiş'' dedi. Başbakan'ın açıkladığı bir diğer konu da Ergenekon ve Balyoz sanıklarına yeniden yargılama yolunun açılmasıyla ilgili olarak Adalet Bakanlığı'na talimat vermesiydi.

4.01.2014Gündem
Marmaray’ı Yüksek Hızlı Treni hazmedemiyorlar

Marmaray’ı Yüksek Hızlı Treni hazmedemiyorlar

BAŞBAKAN Tayyip Erdoğan, Dolmabahçe’deki Başbakanlık Çalışma Ofisi’nde dün akşam Libya Başbakanı Ali Zeydan ve beraberindeki heyetle yaklaşık 3 saat görüştü. Başbakan Erdoğan, ortak basın toplantısında Türkiye’nin birliğine ve beraberliğine tahammül edemeyenler olduğunu belirterek şöyle konuştu:

3.01.2014Gündem
Gazeteciler ve Yazarlar Vakfından 17 Aralık açıklaması

Gazeteciler ve Yazarlar Vakfı'ndan '17 Aralık' açıklaması

Cemaate yakınlığıyla bilinen Gazeteciler ve Yazarlar Vakfı, 17 Aralık'ta başlayan yolsuzluk ve rüşvet operasyonunun arkasında Gülen cemaati olduğuna ilişkin iddialara yazılı bir açıklamayla yanıt verdi.

30.12.2013Gündem
Başbakan Erdoğandan önemli açıklamalar

Başbakan Erdoğan'dan önemli açıklamalar

Başkent kulislerinde Başbakan Erdoğan'ın grup toplantısında Bülent Arınç'ın geçen hafta yaptığı çıkışa yanıt vermedi. Başbakan Erdoğan grup toplantısından önce Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev'e verilen devlet nişanı töreni için Çankaya Köşkü'ndeydi. Başbakan Köşk'ten TBMM'ye geçerken Arınç'ın AK Parti grup salonuna gelmediği görüldü. Erdoğan, AK Parti’nin sorunlarını kendi içinde konuşarak çözdüğünü ve bundan sonra da öyle yapılacağını söylerken ‘Her bir arkadaşımın bu mesuliyetle hareket edeceğine, düşmanı sevindirmeyeceğine yürekten inanıyorum’ dedi. Öte yandan Erdoğan CHP'ye Sarıgül eleştirisinde bulundu ve "Bir taraftan yolsuzluk dosyasıyla ihraç edeceksin, sonra da cankurtaran simidi gibi ona yapışacaksın." dedi.

12.11.2013Gündem
Hayatını değiştiren konçertoyu çalacak

Hayatını değiştiren konçertoyu çalacak

Özgür Aydın, Brahms’ın 1’inci Piyano Konçertosu’nu, kendisine şöhret yolunu açan Almanya’daki ARD yarışmasında seslendirmişti. Aynı eseri 16 yıl sonra İstanbul’da, İş Sanat’ın sezon açılış konserinde BİFO’yla çalacak.

1.11.2013Kelebek
ABden Türkiyeye zehir zemberek İlerleme Raporu

AB'den Türkiye'ye zehir zemberek İlerleme Raporu

Avrupa Birliği Komisyonu’nun her yıl Türkiye’deki bir yıllık gelişmeleri değerlendirdiği ‘İlerleme Raporu’ bu yıl yine kırık notlar ve sert eleştirilerle dolu.

27.09.2013Avrupa
ABden Türkiyeye zehir zemberek İlerleme Raporu

AB'den Türkiye'ye zehir zemberek İlerleme Raporu

Avrupa Birliği Komisyonu’nun her yıl Türkiye’deki bir yıllık gelişmeleri değerlendirdiği ‘İlerleme Raporu’ bu yıl yine kırık notlar ve sert eleştirilerle dolu. Gezi Parkı protestolarına geniş yer ayrılan İlerleme Raporu bayrama denk gelmesi nedeniyle Türkiye'nin itiraz etmesine rağmen 16 Ekim'de açıklanacak.

26.09.2013Gündem
Obama ile Suriye konuştum

Obama ile Suriye konuştum

Cumhurbaşkanı Gül, BM Genel Kurulu için bulunduğu New York’ta gazetecilerle bir sohbette buluştu ve önemli mesajlar verdi. Yemekte ABD Başkanı Obama ile baş masada oturan Gül, Suriye’yi anlatırken “Sen uzaktasın, biz oradayız” dediğini aktardı.

26.09.2013Gündem
Hacker’lara ‘güvenlik’ daveti geldi

Hacker’lara ‘güvenlik’ daveti geldi

Dünyanın en büyük teknoloji firmaları hacker’lara yarışmalar düzenlenleyerek yakın ilişki kurma yolunda ilerlerken, Türkiye’de de güvenlik sektörü hacker’larla bir araya gelmeye hazırlanıyor.

17.09.2013Ekonomi
Soruyu bil, kitabı kazan

Soruyu bil, kitabı kazan!

"Hurriyet.com.tr Hediye Kitap Günleri" devam ediyor. Bu yarışma ile 20 şanslı hurriyet.com.tr okuyucusu bizden Susana Fortes'in "Robert Capa’yı Beklerken" kitabını kazanacak.

30.08.2013Gündem
Okulda insanlık öğrenmedim

Okulda insanlık öğrenmedim

İsveç’te nasıl konuşulması gerektiğini; yanlış, kaba davranan insanları kalplerini kırmadan nasıl doğru yola getirebileceğinizi öğretirler.

18.08.2013Gündem
Cemaatten iddialara cevap

Cemaatten iddialara cevap

Fethullah Gülen cemaatine yakınlığı ile bilinen Gazeteciler ve Yazarlar Vakfı son günlerde bazı basın yayın organlarında ifade edilen iddialara uzun bir açıklamayla cevap verdi.

13.08.2013Gündem
Kitapta Çin yılı

Kitapta Çin yılı

Bu yıl kitap dünyası bir Çin akınıyla karşılaşacak. Çinli yazarlar, yayıncılar, hatta ünlü kaligraflar kasımdaki TÜYAP Uluslararası İstanbul Kitap Fuarı’nda kendilerini gösterecek. Biz de fuar öncesi Çin’e gidip bu dev ülkenin edebiyat dünyasının nabzını tuttuk

26.07.2013Kelebek
Seyahat 10. Yıl ödülleri

Seyahat 10. Yıl ödülleri

İşte 10. yılını kutlayan Hürriyet Seyahat'te ödül kazananlar.

3.07.2013Seyahat
SEYAHAT 10. YIL

SEYAHAT 10. YIL

Seyahat İlavesi 10 yıldır, yazarlarıyla, okurlarıyla dünyayı geziyor.

28.06.2013Advertorial

Yazar Sonuçları

Öğretmenleri kim koruyacak!?

HABER başlıkları dehşet verici, “öğrenci velisi tarafından öldürülen öğretmen”, “öğrenci yakınları öğretmene saldırdı”, “veli öğretmenin burnunu kırdı”, “öğretmene zayıf verdin dayağı”, “cep telefonunu isteyen öğretmenini darp etti”...

24.12.2014

Milli iradeye ‘Hadi git işine’ dediler!

DÖRT bakan ile ilgili yolsuzluk ve rüşvet soruşturmasını yürütecek komisyonun üç kişilik bir grubu, İstanbul’da, Reza Zarrab, onun adamı Abdullah Habbani ve Muammer Güler’in oğlu Barış Güler’i “tanık olarak” ifade vermeye çağırdı.

26.10.2014

Ardahan Üniversitesi’nde çok önemli konferans

ARDAHAN ÜNİVERSİTESİ’nde 13-16 Ekim 2014 arasında düzenlenen konferanslar dizisi gerek dil gerek dünya kültürü açısından çok önemliydi.

21.10.2014

Uluslararası Frankfurt Kitap Fuarı bu akşam törenle açılıyor

BU yıl Uluslararası Frankfurt Kitap Fuarı 66 yaşında.

7.10.2014

İslamcılarda servet tutkunluğu

“SERVET sahibi olmak insanlığın tutkularından biridir. Her toplumda servet tutkunları vardır” diyen Ankara’dan Nurullah Aydın, “İslamcılarda servet tutkunluğu” konusunda ilginç bir çalışma yapmış... Diyor ki:

30.01.2014

‘Yolsuzluk’tan kaçarken ‘Ergenekon’a tutulmak’

Ergenekon ve Balyoz’a uygulanacak ‘iade-i muhakeme’nin, KCK için de yapılacağının mesajı, İmralı ve Kandil’e ulaşmış gibi.

6.01.2014

Apollinaire aklanmalıdır

TÜRKİYE’DE kitap yargılamanın ulaştığı utandırıcı boyutların, şaşırtıcı öyküsünden söz edeceğim. Ki aslında hepiniz biliyorsunuz!

28.11.2013

Kürt sorunu nasıl çözülmez!

Toplumsal-tarihsel herhangi bir sorunumuz yok demekle yok olmuyor.

19.11.2013

Özel yargı alanları yaratılıyor

YARGIÇLAR Sendikası Başkanı ve Çankırı Hâkimi Ömer Faruk Eminağaoğlu’na İstanbul Çağlayan Adliyesi’nde ÇHD’li avukatların eylemine katıldığı ve slogan attığı gerekçesiyle soruşturma başlatıldığını biliyor musunuz?Peki buna kim tepki gösteriyor?

17.11.2013