MENÜ

Uluslararası Yazarlar Birliği

Uluslararası Yazarlar Birliği ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Uluslararası Yazarlar Birliği haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 713 Uluslararası Yazarlar Birliği haberi bulunmuştur.

Uluslararası Yazarlar Birliği Haberleri

Can Dündar Ayşe Armana konuştu

Can Dündar Ayşe Arman'a konuştu

Can Dündar çıktı, herkes çok sevindi. En çok da, ‘hukuk kazandı’ diye... Ha, özgürlük ve hukuk mücadelesi bu ülkede daha çoook sürecek ama Anayasa Mahkemesi’nin kararı bir dönüm noktası oldu. Can Dündar’la oturduk -içeriyi, dışarıyı- uzun uzun konuştuk... Sorularıma verdiği samimi yanıtlar için Can’a çok teşekkür ederim.

6.3.2016Magazin
Başbakan Davutoğlu: Tek tek elimizde Rusyanın attığı her bombanın nereye düştüğünün bilgisi var

Başbakan Davutoğlu: Tek tek elimizde Rusya'nın attığı her bombanın nereye düştüğünün bilgisi var

AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu, "Türkiye, Suriye'de iç karışıklıkların başladığı Mart 2011'den itibaren dil, din, ırk ayrımı gözetmeden tüm mağdurlara, mazlumlara kapısını, gönlünü, sofrasını, yüreğini açmıştır. Bu gönül zenginliği dolayısıyla milletimizle gurur duyuyoruz" dedi. Uluslararası toplumun, ABD ve Rus yönetimlerinin samimi davranması gerektiğini belirten Davutoğlu, ''Tek tek elimizde Rusya'nın attığı her bombanın nereye düştüğünün bilgisi var. 6 bini aşkın sortinin yüzde 90'ı sivillere ve ılımlı muhalefete atıldı, sadece yüzde 10'u DEAŞ'a. Her bir bombanın düştüğü yerin bilgisi elimizde ve bunu ABD de Birleşmiş Milletler de bütün uluslararası toplum da biliyor. Artık bu gidişe bir 'dur' demenin vakti gelmiştir'' ifadelerini kullandı.

9.2.2016Gündem
25 yazardan Türkiye mektubu

25 yazardan Türkiye mektubu

İNGİLTERE’de önde gelen 25 yazar, Başbakan David Cameron’a bir mektup göndererek, Türkiye’de basın özgürlüğüne yönelik kaygıları önümüzdeki hafta Londra’da görüşeceği Başbakan Ahmet Davutoğlu’na iletmesini istedi.

15.1.2016Dünya
Mersin’in İlk Kitap Fuarı 28 Kasım’da Açılıyor

Mersin’in İlk Kitap Fuarı 28 Kasım’da Açılıyor

MERSİN’İN İLK KİTAP FUARI 28-KASIM-6 ARALIK 2015 TARİHLERİ ARASINDA AÇILIYOR. CNR FUARCILIK TARAFINDAN DÜZENLENECEK ‘KİTAP FUARI’NIN TANITIMINI, CNR HOLDİNG CEO'SU SALTUĞ KABİL (SOLDA), CNR HOLDİNG PAZARLAMA GRUP BAŞKANI REHA TARTICI (ORTADA) VE CNR HOLDİNG POZİTİF FUARCILIK GENEL MÜDÜRÜ ERCÜMENT YILDIZERLER YAPTI.

16.11.2015Mersin
Genç Yazarın Büyük Başarısı

Genç Yazarın Büyük Başarısı

Avrupa Birliği’nin fonladığı, 10 ülkenin katılımıyla 2013-2015 yılları arasında gerçekleşen ‘Literature Live’, Türkçe adıyla ‘Yaşayan Edebiyat’ projesine gelen teklif üzerine Türkiye’yi temsil etmek için katılan 22 yaşındaki Samsunlu yazar Burak Yavuzyiğit, proje içerisindeki 60 yazar içinde en genci olarak Türkiye’ye büyük gurur yaşattı.

12.11.2015Samsun
Taslak sert

Taslak sert

AB İlerleme Raporu’na ilişkin ilk taslak çalışmasında sert tespitler dikkat çekti. Özellikle yolsuzluk ve yargının durumu konularında eleştiriler yer alıyor. Raporun nihai halinde ilk taslak çalışmasında yer alan bazı unsurların yer almasına kesin gözüyle bakılıyor.

31.10.2015Dünya
Dünyaca ünlü gazeteciler Türkiyede basın özgürlüğü için ayağa kalktı

Dünyaca ünlü gazeteciler Türkiye'de basın özgürlüğü için ayağa kalktı

Türkiye’de son dönemde basına yönelik baskılara uluslararası basın temsilcileri ve dünyaca ünlü gazetecilerden tepki geldi. 120’nin üzerinde ülkede 35 bini aşkın yayıncıyı temsil eden Dünya Gazeteler ve Haber Yayımcıları Birliği (WAN- IFRA) ve Dünya Editörler Forumu’nun (WEF) yanı sıra en köklü basın özgürlüğü örgütlerinden Uluslararası Basın Enstitüsü (IPI) ile Uluslararası Yazarlar Birliği (PEN), dünyaca ünlü 52 gazetecinin imzasıyla birlikte Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’a mektup yazdı.

30.10.2015Dünya
2023’ün Türkiye’si Erzurum’da Masaya Yatırıldı

2023’ün Türkiye’si Erzurum’da Masaya Yatırıldı

2023'ÜN TÜRKİYE'Sİ ERZURUM'DA MASAYA YATIRILDI

28.10.2015Erzurum
Dr. Mucize mi

Dr. Mucize mi?

Biorezonans uzmanı bir doktorla yapılan söyleşi, 19 Ekim’de Ege ekinin manşetindeydi. Hem de “Dr. Mucize” başlığıyla. Spotlarda da bu doktorun alerji, fıtık gibi hastalıkları tedavi ettiği hatta kız kardeşi ve annesinin tedavisine yardımcı olduğu belirtiliyordu. İnanılması zor bir mucize tablosu çizilmişti.

26.10.2015OkurTemsilcisi
Şair Karakoçun ismi Kahramanmaraşta okula verildi

Şair Karakoç'un ismi Kahramanmaraş'ta okula verildi

Türk edebiyatında "Dede Korkut" ve "Beyaz Kartal" olarak anılan 85 yaşındaki şair Bahaettin Karakoç'un ismi, Kahramanmaraş'ta bir ilkokula verildi. Vali Mustafa Hakan Güvençer ve İl Milli Eğitim Müdürü Mehmet Emin Akkurt, Onikişubat ilçesi Binevler Mahallesi'nde yaşayan şair Karakoç'u evinde ziyaret etti.

6.10.2015Gündem
TÜYAP Kitap Fuarı 7 Kasımda

TÜYAP Kitap Fuarı 7 Kasım'da

Kitapseverlerin heyecanla beklediği TÜYAP Kitap Fuarı ne zaman? Türkiye Yayıncılar Birliği işbirliğiyle gerçekleştirilen TÜYAP Kitap Fuarı, bu sene 7 Kasım'da kapılarını açacak.

7.9.2015Keyif
Köşe Yazarlarından ARÜ’ye Övgü

Köşe Yazarlarından ARÜ’ye Övgü

YAZARLARDAN ARDAHAN ÜNİVERSİTESİNE ÖVGÜ

7.9.2015Ardahan
Vice News gazetecilerin tutuklanmasını kınadı

Vice News gazetecilerin tutuklanmasını kınadı

Çatışma bölgelerinden yaptığı haber ve videolarla tüm dünyada bilinen ABD merkezli haber sitesi Vice News, Türkiye muhabiri Jake Hanrahan ve ekibinin tutuklanmasını kınadı.

31.8.2015Dünya
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğandan 30 Ağustos resepsiyonunda büyük sürpriz

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'dan 30 Ağustos resepsiyonunda büyük sürpriz

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan, 30 Ağustos Zafer Bayramı ve Türk Silahlı Kuvvetleri Günü dolayısıyla ilk kez Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda bir resepsiyon verdi. Erdoğan, resepsiyonda yurt içi ve yurt dışında görev yapan Silahlı Kuvvetler mensuplarıyla görüntülü telefon bağlantısı gerçekleştirdi. Gazetecilerin sorularını da yanıtlayan Erdoğan, 'Seçim güvenliği noktasında hükümetimiz, silahlı kuvvetleri olsun, İçişleri Bakanlığı olsun, her şeyiyle, bütün tedbirlerini almak suretiyle en az hasarla atlatacağına inanıyorum. İnşallah seçim güvenliği içerisinde öyle zannediyorum ki 7 Haziran'da yaşananlar, 1 Kasım'da yaşanmayacaktır' dedi.

31.8.2015Gündem
AK Parti Milletvekili Aydemir: “Cumhurbaşkanımıza Minnettarız”

AK Parti Milletvekili Aydemir: “Cumhurbaşkanımıza Minnettarız”

MİLLETVEKİLİ İBRAHİM AYDEMİR

5.8.2015Erzurum
Prof. Dr. Alaeddin Asna yaşamını yitirdi

Prof. Dr. Alaeddin Asna yaşamını yitirdi

İletişimci, halkla ilişkiler duayeni, gazeteci, radyocu ve akademisyen Prof. Dr. Alaeddin Asna, 75 yaşında hayatını kaybetti.

4.8.2015Gündem
Yazlık Yaylası’nda “Barış Ve Kardeşlik” Vurgusu

Yazlık Yaylası’nda “Barış Ve Kardeşlik” Vurgusu

KONYA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ YEREL YÖNETİMLER KOORDİNASYON DAİRE BAŞKANI MUSTAFA YAZLIK ÜLKE ÜZERİNDE KÖTÜ EMELLERİ OLANLARIN YİNE HAREKETE GEÇTİĞİNİ SÖYLEDİ.

3.8.2015Konya
Dündar’dan Yabancı Öğrencilere Diploma

Dündar’dan Yabancı Öğrencilere Diploma

YURTDIŞI TÜRKLER VE AKRABA TOPLULUKLARI İLE TÜRKİYE YAZARLAR BİRLİĞİ’NİN OSMANGAZİ BELEDİYESİ’NİN DESTEĞİ İLE DÜZENLEDİĞİ AKADEMİK VE MESLEKİ EĞİTİM PROGRAMINI TAMAMLAYAN ÖĞRENCİLER, SEYYİD USÜL KÜLTÜR MERKEZİ’NDE DÜZENLENEN TÖRENLE DİPLOMALARINI ALDI.

15.6.2015Bursa
Durbilmez’e Bir Ödül De Yozgat’tan

Durbilmez’e Bir Ödül De Yozgat’tan

YOZGAT SÜRMELİ FOLKLOR KÜLTÜR VE SANAT DERNEĞİ, YOZGAT FOLKLORUYLA İLGİLİ ÇALIŞMALARINDAN DOLAYI ERÜ EDEBİYAT FAKÜLTESİ ÖĞRETİM ÜYESİ DOÇ. DR. BAYRAM DURBİLMEZ’İ ÖDÜLLENDİRDİ.

28.5.2015Kayseri
Durbilmez’e Bir Ödül De Yozgat’tan

Durbilmez’e Bir Ödül De Yozgat’tan

TANINMIŞ BİLİM VE SANAT ADAMLARINDAN DOÇ. DR. BAYRAM DURBİLMEZ’E BİR ÖDÜL DE YOZGATLI HEMŞEHİRLERİ TARAFINDAN VERİLDİ. YOZGAT SÜRMELİ FOLKLOR KÜLTÜR VE SANAT DERNEĞİ, YOZGAT FOLKLORUYLA İLGİLİ ÇALIŞMALARINDAN DOLAYI ERÜ EDEBİYAT FAKÜLTESİ ÖĞRETİM ÜYESİ DOÇ. DR. BAYRAM DURBİLMEZ’İ ÖDÜLLENDİRDİ.

28.5.2015Kayseri
Ahmet Demirel’in İsmi Kütüphanede Yaşayacak

Ahmet Demirel’in İsmi Kütüphanede Yaşayacak

TÜRK OCAKLARI SALİHLİ ŞUBESİ BÜNYESİNDE AHMET DEMİREL KÜTÜPHANESİ DÜZENLENEN TÖRENLE AÇILDI.

3.5.2015Manisa
Kılıçdaroğlu canlı yayında soruları cevapladı

Kılıçdaroğlu canlı yayında soruları cevapladı

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu NTV canlı yayınında soruları cevapladı. Kılıçdaroğlu, "kaynak" eleştirilerine, "79 yılda harcanan paradan çok daha büyük bir para son 12 yılda harcandı. Harcanan fazla para 1 trilyon 900 milyar dolar. 79 hükümetten daha fazla para harcadılar. Bütün vatandaşlarım, elini vicdanlarına koyup şu sorunun yanıtı versinler. 12 yılda ne yapıldı?" cevabını verdi. CHP Lideri, Atilla sertel'in adaylığının düşmesiyle ilgili olarak "Ön seçime girdi, başarılı oldu. İyi bir gazeteci, sizin meslektaşınız. Şikayet edenleri araştırıyorum. Onlar bizim partiliyse kesinlikle partide kalmayacaklar" dedi.

20.4.2015Gündem
CHPnin seçim bildirgesi

CHP'nin seçim bildirgesi

İşte CHP'nin 2015 Seçim Bildirgesi.

19.4.2015Gündem
Kültür Bakanı Ömer Çelikin Üstün Akmene açtığı dava ile ilgili TEB ve P.E.Nden açıklama

Kültür Bakanı Ömer Çelik'in Üstün Akmen'e açtığı dava ile ilgili TEB ve P.E.N'den açıklama

Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik’in bir köşe yazısında “hakaret ettiği” gerekçesiyle sahne sanatları eleştirmeni Üstün Akmen’e açtığı 50 bin TL'lik ikinci dava ile ilgili TEB (Tiyatro Eleştirmenleri Birliği) ve P.E.N Yazarlar Birliği'nden ortak bir basın açıklaması yayınlandı.

17.4.2015Keyif
İstiklal Marşını En Güzel O Okudu

İstiklal Marşını En Güzel O Okudu

MELİKGAZİ BELEDİYESİ, İL MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ, TÜRKİYE YAZARLAR BİRLİĞİ KAYSERİ ŞUBESİ TARAFINDAN ORTAKLAŞA DÜZENLENEN ‘İSTİKLAL MARŞINI GÜZEL OKUMA YARIŞMASI’NDA DERECEYE GİRENLERE ÖDÜLLERİ VERİLDİ. YARIŞMADA BİRİNCİ OLAN ÖĞRENCİYE 2500, İKİNCİYE 2000, ÜÇÜNCÜYE İSE 1500 TL ÖDÜL VERİLİRKEN KATILAN DİĞER ÖĞRENCİLERE DE SAFAHAT KİTABI HEDİYE EDİLDİ.

12.3.2015Kayseri
Çayda Çıra Film Festivali İstişare Toplantısı Yapıldı

Çayda Çıra Film Festivali İstişare Toplantısı Yapıldı

ELAZIĞ'DA 12-16 MAYIS 2015 TARİHLERİ ARASINDA BU YIL 8.'Sİ DÜZENLENECEK OLAN ULUSLARARASI ÇAYDA ÇIRA FİLM FESTİVALİ’NİN GENİŞ KATILIMLI İSTİŞARE TOPLANTISI ELAZIĞ TİCARET VE SANAYİ ODASI’NIN EV SAHİPLİĞİNDE YAPILDI.

12.3.2015Elazığ
Tebrik Ziyaretleri Sürüyor

Tebrik Ziyaretleri Sürüyor

BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI MUSTAFA ÇELİK, GEÇTİĞİMİZ GÜNLERDE OLDUĞU GİBİ BU ÇARŞAMBA GÜNÜNÜ DE TEBRİK ZİYARETLERİNE AYIRDI.

11.3.2015Kayseri
İnce Memed ölür mü

İnce Memed ölür mü

“O iyi insanlar, o güzel atlara bindiler çekip gittiler” diye yazmıştı Demirciler Çarşısı Cinayeti’nin ilk cümlesinde. Bu toprakların vicdanı, kaderine boyun eğmiş köylüsünün de, başkaldırmış eşkıyasının da dili, akan nehirlerinin çağıltısı, rengârenk bitki örtüsünün şairi o kocaman yürekli Yaşar Kemal de çekip giden o iyi insanların arasına karıştı. Ve bizim içimizde büyük bir boşluk bıraktı.

28.2.2015Gündem
Sonunda Karacaoğlan gibi oldu...

Sonunda Karacaoğlan gibi oldu...

Türk romanının büyük ustası Yaşar Kemal, Çukurovalı Aşık Ali'nin kendisi için söylediği "Sen bu yaşta böyleysen ileride Karacaoğlan gibi olursun" kehanetini adeta yaşamıyla gerçekleştirdi. Büyük yazar, 71 yıllık yazın hayatına, 26 roman, 11 deneme, 9 röportaj, 2 öykü, 1 şiir alanında eser sığdırdı. Yazar, Fransa'nın "Grand Officier dans l'Ordre National de la Légion d'Honneur Nişanı"nın da aralarında bulunduğu 38 ödül kazandı.

28.2.2015Keyif
Bodrumda 8 ayrı dilde Nazım anıldı

Bodrum'da 8 ayrı dilde Nazım anıldı

TÜRK ve Dünya şiirinin usta kalemi Nazım Hikmet, doğumunun 113'üncü yıldönümünde Muğla'nın Bodrum İlçesi'nde düzenlenen programla anıldı. Farklı ülkelerden sanatçılar, etkinlikte sekiz ayrı dilde Nazım Hikmet şiirleri okudu. Ünlü müzisyen Şeşen, söz ve bestesi kendisine ait 'Nazım Hikmet Memleket' adlı şarkının sözlerini okudu.

18.1.2015Ege
En az 50 bin kişiyi bekliyor

En az 50 bin kişiyi bekliyor

Kütüphaneler ve Yayımlar Genel Müdürü Hamdi Turşucu, Türkiye'de 2001'de 12 bin olan yayınlanan kitap başlığı sayısının 2013'te 47 bin 352'ye, geçen yıl da 50 bin 752'ye ulaştığını söyledi.

13.1.2015Keyif
Çukurova 8. Kitap Fuarı açıldı

Çukurova 8. Kitap Fuarı açıldı

- Kütüphaneler ve Yayımlar Genel Müdürü Turşucu: - "Türkiye'de yayınlanan kitap başlığı sayısı 2001 yılında 12 bin civarındayken 2013'te 47 bin 352'ye, 2014'te ise elimizdeki kesin olmayan rakamlara göre 50 bin 752'ye ulaştı" - Türkiye Yayıncılar Birliği 2. Başkanı Aral: "Türkiye'de bugün kişi başına düşen kitap sayısı yaklaşık 7,3'tür. Bu önemli bir rakamdır. Bu anlamda dünya sıralamasında ilk 15'in içindeyiz"

13.1.2015Adana
Oppermanndan PEGIDAya tepki

Oppermann'dan PEGIDA'ya tepki

Almanya'da, SPD Meclis Grup Başkanı Oppermann, PEGIDA hareketine tepki göstererek, "Göçmenler olmasa birçok PEGIDA göstericisi çoktan işini kaybetmiş olurdu" dedi.

5.1.2015Avrupa
Faizde başarılı olamadım

Faizde başarılı olamadım

CUMHURBAŞKANI Recep Tayyip Erdoğan, “En fazla parayı kim kazanıyor? Finans. Faiz, ABD ve Avrupa’da yüzde 1, Japonya’da eksi. Bizde 13, 14, 15’e çıkıyor. Tek kelimeyle bu zulümdür. Başarısız olduğum konulardan bir tanesi de budur” dedi.

21.12.2014Ekonomi
Yayıncı yakalatıyor, mahkeme serbest bırakıyor

Yayıncı yakalatıyor, mahkeme serbest bırakıyor

Yayınevlerinin büyük umutlarla destek verdiği 'korsan yayınlarla mücadelede' önemli mesafeler katedildi. Ancak korsan yayın basım ve satımına getirilen hapis cezası ‘Hükmün ertelenmesi’ maddesi devreye girerek adeta korsanlar ödüllendiriliyor.

21.12.2014Ekonomi
New York Timestan çok sert makale

New York Times'tan çok sert makale

Amerikan New York Times gazetesi, bugünkü editoryal yazısında Türkiye'deki 14 Aralık operasyonu ve son dönemde yaşananlara ilişkin eleştirel bir yazı yayımladı.

19.12.2014Dünya
Akdeniz sempozyumu sona erdi

Akdeniz sempozyumu sona erdi

İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen "Uluslararası Akdeniz Tarihi, Kültürü ve Siyaseti Sempozyumu" sona erdi.

30.11.2014Ege

Yazar Sonuçları

Seni gömüyorlar ama sen içeride yeşeriyorsun

Hürriyetine kavuşan Can Dündar, Hürriyet’e konuştu

5.3.2016

Eş ve iş

BAŞBAKAN Davutoğlu uzun süredir ahlaki yozlaşmaya karşı uyarılarda bulunuyor.

25.1.2016

Dr.Mucize mi?

Biorezonans uzmanı bir doktorla yapılan söyleşi, 19 Ekim'de Ege ekinin manşetindeydi. Hem de "Dr.Mucize" başlığıyla. Spotlarda da bu doktorun alerji, fıtık gibi hastalıkları tedavi ettiği hatta kızkardeşi ve annesinin tedavisine yardımcı olduğu belirtiliyordu. İnanılması zor bir mucize tablosu çizilmişti.

26.10.2015

Siyasi maliyet ve ‘Medine Sözleşmesi’

MEDİNE’de kabileler arasındaki ihtilaflara son vermek amacıyla yapılan, ‘Medine Sözleşmesi’ adı verilen ve Hz. Peygamber’in talimatı ile gerçekleşen anlaşma, İslam tarihinde önemli bir belgeyi oluşturur.

10.3.2015

Öğretmenleri kim koruyacak!?

HABER başlıkları dehşet verici, “öğrenci velisi tarafından öldürülen öğretmen”, “öğrenci yakınları öğretmene saldırdı”, “veli öğretmenin burnunu kırdı”, “öğretmene zayıf verdin dayağı”, “cep telefonunu isteyen öğretmenini darp etti”...

24.12.2014