MENÜ

Uluslararası Enerji Ajansı

Uluslararası Enerji Ajansı ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Uluslararası Enerji Ajansı haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 1.647 Uluslararası Enerji Ajansı haberi bulunmuştur.

Uluslararası Enerji Ajansı Haberleri

Yakında 2 Amerika 2 Avrupa olacak

Yakında 2 Amerika 2 Avrupa olacak

Uluslararası Enerji Ajansı Başkanı Fatih Birol, dünya enerji haritasında büyük değişimler yaşanacağını belirterek, 20 yıl içinde Çin’in piyasaya bir Amerika, Hindistan’ın ise bir Avrupa ekleyeceğini söyledi. Enerji piyasalarında 2 Amerika, 2 Avrupa tüm dengeleri değiştirecek…

15.12.2017Ekonomi
Elektrikli araçların sayısında büyük artış

Elektrikli araçların sayısında büyük artış

Uluslararası Enerji Ajansı (IEA) Başkanı Fatih Birol, elektrikli arabalarla ilgili önemli açıklamalar yaptı. Bugün dünyadaki elektrikli araba sayısının 2 milyon olduğunu söyleyen Birol, bu sayının 2040’lara kadar 300 milyona çıkmasını beklediklerini söyledi.

15.12.2017Ekonomi
Gezegendeki en ucuz elektrik

Gezegendeki en ucuz elektrik!

Dünyadaki en ucuz elektrik şu an güneş enerjisi! Meksika'da yapılan en son ihalelerde, 1.77 ¢/kWh’lik teklif ile yeni bir rekor kırıldı…

20.11.2017Ekonomi
Brent petrolde yükseliş

Brent petrolde yükseliş

Brent petrolün varil fiyatı, haftanın ilk işlem gününde 62,61 dolardan işlem görüyor.

20.11.2017Ekonomi
Gelecekte öncelik yenilenebilir enerji ve gazın

Gelecekte öncelik yenilenebilir enerji ve gazın

ULUSLARARASI Enerji Ajansı (IEA), Dünya Enerji Görünümü (WEO) 2017 raporunu yayınladı.

14.11.2017Ekonomi
İklim yatırımına 23 trilyon $

İklim yatırımına 23 trilyon $

IMF Başkanı’nın hiçbir adım atılmadığı takdirde dünyanın ‘yanacağı’ uyarısında bulunduğu iklim değişikliği, dünyada iş yapma biçimlerini de değiştiriyor. Raporlara göre sadece gelişen piyasalarda 23 trilyon dolarlık iklim dostu yatırım potansiyeli bulunuyor.

26.10.2017 Ekonomi
Güneş 2016’da en hızlı büyüyen enerji kaynağı oldu

Güneş 2016’da en hızlı büyüyen enerji kaynağı oldu

Güneş 2016’da en hızlı büyüyen enerji kaynağı oldu

23.10.2017Merkez
Arz kısıntısında OPECin uyum oranı yüzde 86

Arz kısıntısı'nda OPEC'in uyum oranı yüzde 86

IEA Başkanı Birol, global arz kısıntı anlaşmasına OPEC'e üye ülkelerin uyum oranının yüzde 86 olduğunu ifade etti.

18.10.2017Ekonomi
Kamyonlardan pek ‘elektrik’ alamadık

Kamyonlardan pek ‘elektrik’ alamadık!

Uluslararası Enerji Ajansı Başkanı Fatih Birol, global otomobil sektörünün geleceğini elektrikli araçların şekillendireceğini belirterek, “Ama atlanan çok önemli bir nokta var. Bugün toplam petrol talebinin yüzde 40’ı otomobillerden geliyorsa diğer yüzde 40’ı da kamyonlardan. Sadece Asya’daki kamyonlar petrolün 3’te 1’ini tüketiyor. Bu yüzden elektrikte asıl öncelik zehir saçan bu kamyonlara verilmeli” dedi.

15.10.2017Ekonomi
Paris itirazı

Paris itirazı

ENERJİ ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, 2017 rakamlarına göre Türkiye’nin kişi başına düşen sera gazı salımının yaklaşık 6 ton karbondioksit eşdeğeri olduğunu, bu rakamın ABD’de 16.2, Almanya’da 8.9, Rusya’da 11.2, OECD ortalamasında ise 9.5 ton seviyelerine çıktığını belirterek, “2015 Paris İklim Zirvesi’nde ortaya çıkan, Türkiye’nin daha önce atıf yapılan özel statüsünün ortadan kalkması ve gelişmekte olan bir ülke olmasına rağmen, gelişmiş ülkeler arasında sayılması sonucu, bizim açımızdan kabul edilebilir değildir. Türkiye’nin dünyanın kirletilmesindeki sorumluluğuna bakıldığında bu daha net ortaya çıkacaktır. Zira Türkiye, dünyayı en az kirleten ülkeler arasında yer alırken, en fazla kirletenler ile aynı kategoride, aynı külfete tabi tutulmaktadır” dedi.

13.10.2017Ekonomi
Güneş enerjisinde inanılmaz rakam

Güneş enerjisinde inanılmaz rakam!

ULUSLARARASI Enerji Ajansı (IEA) Başkanı Fatih Birol, güneş enerjisiyle ilgili çok önemli bir açıklamada bulundu. Birol, 2017’den 2020’ye kadar güneş enerjisi maliyetlerinin yarı yarıya ineceğini öngördüklerini açıkladı. Yani güneş enerjisi kısa süre içinde çok daha ucuz hale geliyor…

13.10.2017Ekonomi
Yenilenebilir enerji 2022de yüzde 43 artacak

Yenilenebilir enerji 2022'de yüzde 43 artacak

Uluslararası Enerji Ajansı, dünyada yenilenebilir enerji kapasitesinin 2022 yılında yüzde 43 artacağını açıkladı.

5.10.2017Ekonomi
Fransız devinden tarihi adım

Fransız devinden tarihi adım

Elektrikli otomobillerle ilgili yol haritasını açıklayan markalara bu kez de Renault eklendi. Renault-Nissan ortaklığı, 2022 yılına kadar sıfır emisyonlu ve elektrikle çalışan 12 modeli piyasaya süreceğini duyurdu.

15.9.2017Ekonomi
Ülkeler sıraya girdi O otomobiller yasaklanıyor

Ülkeler sıraya girdi! O otomobiller yasaklanıyor

Dünyanın en büyük ekonomileri arasında yer alan Çin, Hindistan, Fransa, İngiltere ve Norveç gibi ülkeler, farklı tarihlerde benzinli ve dizel araçlara yasak getirmeye hazırlanıyor.

12.9.2017Ekonomi
Hamallıktan enerjinin zirvesine

Hamallıktan enerjinin zirvesine

Dünyanın enerjisini yöneten Fatih Birol aynı zamanda koyu bir Galatasaraylı. Üniversite sonrası eğitim için gittiği Viyana’da sebze halinde hamallık yaparak çalışma hayatına başlayan Birol, 22 yıldır çalıştığı Uluslarararası Enerji Ajansı’nın siyasetten gelmeyen ilk ve tek başkanı.

8.9.2017Ekonomi
Yeşil petrol

Yeşil petrol

Bir yandan elektrikli otomobillerin yükselişi, diğer yandan petrol fiyatlarında ve yenilenebilir enerji maliyetlerinde düşüş derken, birçok petrol şirketi son yıllarda rüzgâr ve güneş enerjisi gibi alanlara yönelmeye başladı. Büyük petrol ve gaz şirketlerinin şu andan 2035 yılına kadar yenilenebilir projelere milyarlar harcayabileceği öngörülüyor.

15.8.2017Ekonomi
Petrol talebindeki güçlü artış piyasayı dengeliyor

Petrol talebindeki güçlü artış piyasayı dengeliyor

Uluslararası Enerji Ajansı (IEA), küresel petrol talebinin bu yıl beklenenden daha hızlı büyüyeceğini ve bunun da Kuzey Amerika'da artan üretim ve OPEC üyelerinin üretim kısıtlamasına uymamalarıyla oluşan fazlanın giderilmesine yardımcı olacağını açıkladı.

11.8.2017Ekonomi
Rüzgarda dünyayı YEKA’ladık

Rüzgarda dünyayı YEKA’ladık

Uluslararası Enerji Ajansı Başkanı Fatih Birol, ilk rüzgar YEKA (Yenilenebilir Enerji Kaynak Alanları) ihalesinden çıkan sonucun, Türkiye’yi ucuz rüzgar enerjisi için dünyada başlıca yerlerden biri haline getirdiğini söyleyerek, “Türkiye bu fiyatla dünyadaki en iyi fiyata sahip 5 ülkenin biri oldu; Fas, Peru, Meksika ve Mısır’la birlikte. Türkiye’den rüzgar teknolojisi ihraç etmek de artık mümkün olacak” dedi.

4.8.2017Ekonomi
Kuzey Amerika’dan yeni enerji ittifakı

Kuzey Amerika’dan yeni enerji ittifakı

KAYA gazı devrimiyle birlikte dünya petrol ve gaz piyasalarında hızla güçlenen ABD, yeni bir stratejiye hazırlanıyor.

26.7.2017Ekonomi
Irak ve İran çarpılacak

Irak ve İran çarpılacak

Dünya petrol devleri ilk kez elektrikli araçları ciddi tehdit olarak görüp tüm hedeflerini ve planlarını revize etmeye başladı. Çünkü yapılan uluslararası araştırmalar 2040 yılından itibaren elektrikli araçların günlük petrol talebini 8 milyon varilden fazla düşüreceğini ortaya koyuyor. Bu da İran ve Irak’ın toplam üretiminin üzerinde bir rakam.

16.7.2017Ekonomi
Petrolü stoklayacak yer yok

"Petrolü stoklayacak yer yok"

IEA İcra Direktörü Birol, piyasada arz fazlası petrol bulunduğunu, hatta bu petrolü stoklayacak yer olmadığını söyledi.

12.7.2017Ekonomi
40 milyar dolarlık imza yolda

40 milyar dolarlık imza yolda

Türkiye Varlık Fonu Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Bostan, dünyanın en büyük varlık fonlarından biriyle yeni nesil petrokimya tesisi içeren bir endüstri bölgesi kurmak üzere anlaşma imzalamak üzere olduklarını açıkladı.

11.7.2017Ekonomi
Faturamıza ABD desteği

Faturamıza ABD desteği

Uluslararası Enerji Ajansı Başkanı Fatih Birol, ‘Dünya Petrol Kongresi öncesi verdiği mesajda ABD’nin bugün itibarıyla dünyada hem petrol hem gazda bir numara haline geldiğine işaret ederek, “ABD’nin doğalgaz üretiminin artması bizim vatandaşın daha ucuz gaz kullanmasını sağlayacak” dedi.

9.7.2017Ekonomi
Enerjide dijitalleşme vites büyütüyor

Enerjide dijitalleşme vites büyütüyor

ENERJİNİN dijitalleşmesi hız kazanıyor. Araştırmalara göre, enerji santrallerinin teknolojik gelişmelere paralel olarak dijitalleşmesi, santrallerin verimliliklerini de artırıyor. Aralık 2016’da enerji santrallerine dair küresel bir araştırmaya göre; kömür gücüyle çalışan enerji santrallerindeki karbondioksit emisyonu küresel olarak yüzde 10 civarında düşürülebiliyor. Bu oran, ABD’deki otomobillerin yüzde 95’inin trafikten çekilmesi ile düşürülecek karbondioksit emisyonu ile aynı oranı sağlıyor. Bu yüzden enerji santrallerinin dijitalleşme ve yazılımın gücüyle hem daha çevreci, hem de çok daha verimli olması, artan enerji ihtiyacını karşılamak için ciddi bir etki yapması mümkün. Türkiye’nin de artan enerji ihtiyacı, enerji üretimi için daha verimli yöntemleri artık daha zorunlu hale getiriyor.

3.7.2017Dijital Sanayi
Elektrikli araç sayısı 2 milyona ulaştı

Elektrikli araç sayısı 2 milyona ulaştı

Dünyada elektrikli araç sayısı 2016'da bir önceki yıla göre yüzde 60 artarak 2 milyona yükseldi.

8.6.2017Ekonomi
Hidroelektrik Santrallerde Dijital Dalga

Hidroelektrik Santrallerde Dijital Dalga

YENİLENEBİLİR enerji dünyada yükselişini sürdürürken, hidrolik enerji dünya çapında kullanılan en yaygın yenilenebilir enerji kaynağı olmaya devam ediyor.

23.5.2017Dijital Sanayi
Amerikan petrolündeki üretim artacak

"Amerikan petrolündeki üretim artacak"

Uluslararası Enerji Ajansı İcra Direktörü Birol: "Dünyada petrol fiyatları yükselince Amerikan petrolündeki üretim artacak. Bu da petrol fiyatları üzerine aşağı doğru baskı getirecek" açıklamasında bulundu.

4.5.2017Ekonomi
Güneş ve rüzgarı ihraç edebilirsiniz

Güneş ve rüzgarı ihraç edebilirsiniz

Uluslararası Enerji Ajansı İcra Direktörü Fatih Birol, güneş ve rüzgârda yerli teknolojinin gelişmesini sağlayacak YEKA süreci ile Türkiye’nin yenilenebilir enerji teknolojilerini bölgesine ihraç eden bir ülke olabileceğine dikkat çekti.

30.4.2017Ekonomi
Erdoğan ,Uluslararası Enerji Ajansı Direktörü Birolu kabul etti

Erdoğan ,Uluslararası Enerji Ajansı Direktörü Birol'u kabul etti

Erdoğan ,Uluslararası Enerji Ajansı Direktörü Birol'u kabul etti

29.4.2017İstanbul
Hedefimiz ortak

Hedefimiz ortak

ABD Enerji Bakanı Rick Perry, Türkiye’nin önemli bir enerji transfer ülkesi olduğunu belirterek, “ABD, Türkiye ile birçok alanda işbirliği yapmaktan gurur duyuyor. İyi ticaret ortağıyız, NATO müttefikiyiz ve daha da önemlisi dostuz. Önümüzdeki yıllarda eminim ki enerji sektöründe ilişkilerimizi daha da geliştirebiliriz” dedi.

27.4.2017Ekonomi
OPECe rağmen ilk çeyrekte yükseldi

"OPEC"e rağmen ilk çeyrekte yükseldi

Uluslararası Enerji Ajansı (IEA), küresel petrol stoklarının OPEC'in üretim kısıtlamalarına rağmen ilk çeyrekte yükseldiğini bildirdi.

14.4.2017Ekonomi
Putin protestolarla ilgili çok sert konuştu

Putin protestolarla ilgili çok sert konuştu!

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, geçtiğimiz günlerde Rusya genelinde düzenlenen yolsuzluk karşıtı protestoların seçim malzemesi olarak kullanıldığını savunarak, “Hukuk dışına çıkan herkes Rusya kanunları doğrultusunda cezalandırılmalıdır.” dedi.

30.3.2017Dünya
Uludağ Ekonomi Zirvesi başladı (4)

Uludağ Ekonomi Zirvesi başladı (4)

Uludağ Ekonomi Zirvesi başladı (4)

24.3.2017Bursa
3. Berlin Enerji Dönüşüm Diyaloğu Konferansı başladı

3. Berlin Enerji Dönüşüm Diyaloğu Konferansı başladı

Almanya Ekonomi ve Enerji Bakanı Brigitte Zypries, hükümetlerin enerji alanında yatırım için zemin hazırlaması gerektiğini belirterek, "Politika yapıcılar olarak hükümetler, enerji politikalarında gerekli yatırımları ve yenilikleri tetiklemek için doğru çerçeveyi sağlamalı." dedi.

21.3.2017Ekonomi
Güneş ve rüzgarda 10 bin MW hedefi

Güneş ve rüzgarda 10 bin MW hedefi

ENERJİ ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, Türkiye’nin hedefinin gelecek 10 yılda güneş ve rüzgar kaynaklı yenilenebilir enerji projelerinde en az 10 bin megavatlık kapasite olduğunu söyledi.

20.3.2017Dijital Sanayi
Bu ayın ilk haftalık kazancına yöneldi

Bu ayın ilk haftalık kazancına yöneldi

Petrol, ABD'de petrol stoklarının düşmesinin ardından bu ayın ilk haftalık kazancına yöneldi.

17.3.2017Ekonomi
Fiyatları sert yükseliş bekliyor

"Fiyatları sert yükseliş bekliyor"

Uluslararası Enerji Ajansı İcra Direktörü Dr. Birol: "Eğer önemli sayıda petrol projeleri hayata geçirilmezse, petrol fiyatlarının 2020'den başlayarak sert bir şekilde yükselmesi riskiyle karşı karşıyayız" açıklamasında bulundu.

7.3.2017Ekonomi

Küresel petrol talebi artacak

Uluslararası Enerji Ajansı raporuna göre, küresel petrol talebi 2022'de günlük 103,8 milyon varil olacak. 2016-2022 döneminde küresel petrol arzına günlük 5,6 milyon varil eklenecek.

7.3.2017Ekonomi
Dünyanın en büyük enerji konferansı başlıyor

Dünyanın en büyük enerji konferansı başlıyor

Dünyanın en büyük enerji konferanslarından IHS CERAWeek 2017, ABD’nin Teksas eyaletinin Houston kentinde bugün başlıyor.

6.3.2017Ekonomi
Doç. Dr. Sevil Acar: “Enerji sorununun çözümü enerji kaynağı tercihlerine bağlı

Doç. Dr. Sevil Acar: “Enerji sorununun çözümü enerji kaynağı tercihlerine bağlı"

Doç. Dr. Sevil Acar: “Enerji sorununun çözümü enerji kaynağı tercihlerine bağlı"

1.3.2017İstanbul
Trump döneminde bu emtia ürünlerine dikkat

Trump döneminde bu emtia ürünlerine dikkat!

ABD Başkanı’nın endüstriyel metal fiyatlarında yılbaşından bu yana hissedilen etkisi uzmanlara göre sürecek. Trump’ın enerji, imalat ve finans düzenlemeleri özellikle altın, petrol, tarımsal emtia ve alüminyumda belirleyici olacak.

16.2.2017Ekonomi
ABD, stratejik petrol stoklarını satıyor

ABD, stratejik petrol stoklarını satıyor

ABD Enerji Bakanlığınca, ülkenin stratejik petrol stoklarının bir kısmının, söz konusu sistemin altyapı modernizasyon harcamalarında kullanılmak üzere satışına başlandığı duyuruldu.

27.1.2017Ekonomi
Rüzgar ve güneş enerjisinde sevindirici gelişme

Rüzgar ve güneş enerjisinde sevindirici gelişme

GERİDE bıraktığımız 2016 yılının en mutlu haberlerinden biri, tüm dünyada temiz enerji maliyetlerinin azalması oldu.

20.1.2017Dijital Sanayi
5 trilyon dolarlık dev ekosistem

5 trilyon dolarlık dev ekosistem

ENERJİ ekosistemi bir yandan eşi benzeri görülmemiş değişimden geçerken, diğer yandan hızlı büyümesini sürdürüyor.

18.1.2017Dijital Sanayi
Çinli liderden Trumpa ilk gol

Çinli liderden Trump'a ilk gol

Davos’ta 3 gün sürecek Dünya Ekonomik Forumu’nun (DEF) açılışına Çinli lider Şi Cinping damgasını vurdu. “Duyarlı ve Sorumlu Lider” temasına sahip DEF’in çağrısına Trump’tan ziyade Cinping’in cevap vermesi Çin’in ilk golü attığı yorumlarını da beraberinde getirdi. Cinping, katılımcılardan tam not alan konuşmasında, “Küresel ekonomide dalgalarla boğuştuk ama okyanusta yüzmeyi öğrendik” dedi.

17.1.2017Ekonomi
2017 yılında dünya ekonomisinde bizi neler bekliyor

2017 yılında dünya ekonomisinde bizi neler bekliyor?

İSVİÇRE’nin Davos kentinde dün başlayan Dünya Ekonomi Forumu’na (DEF) gelip küresel ekonomiyle ilgili tahminleri es geçmek mümkün mü?

17.1.2017Ekonomi
Kömürde daha temiz teknolojiler artık mümkün

Kömürde daha temiz teknolojiler artık mümkün

KÖMÜR, tüm tartışmalara rağmen halen dünyada bir numaralı elektrik üretimi kaynağı olmayı sürdürüyor.

11.1.2017Dijital Sanayi
Makine Mühendislerinden de elektrik kesintileriyle ilgili uyarı ve öneriler

Makine Mühendislerinden de elektrik kesintileriyle ilgili uyarı ve öneriler

Makine Mühendislerinden de elektrik kesintileriyle ilgili uyarı ve öneriler

4.1.2017İstanbul

Yazar Sonuçları

Trump’la tırmanan İran gerilimi, Zarrab ve Türkiye

Dikkatlerimiz davanın bir Amerikan kumpasıyla Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’a dokunup dokunmayacağına odaklandığı için (artık casusluk şüphesiyle mal varlığına el konulan) Reza Zarrab’ın İran bağlantısını unutmuş görünüyoruz.

3.12.2017

Çinli liderden Trump’a ilk gol

Davos’ta 3 gün sürecek Dünya Ekonomik Forumu’nun (DEF) açılışına Çinli lider Xi Jinping damgasını vurdu. “Duyarlı ve Sorumlu Lider” temasına sahip DEF’in çağrısına Trump’tan ziyade Jinping’in cevap vermesi Çin’in ilk golü attığı yorumlarını da beraberinde getirdi. Jinping katılımcılardan tam not alan konuşmasında, “Küresel ekonomide dalgalarla boğuştuk ama okyanusta yüzmeyi öğrendik” dedi.

18.1.2017