MENÜ

Uluslararası Bakalorya

Uluslararası Bakalorya ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Uluslararası Bakalorya haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 135 Uluslararası Bakalorya haberi bulunmuştur.

Uluslararası Bakalorya Haberleri

Uluslararası Bakalorya: Lider üniversite için seçilen zorlu yol

Uluslararası Bakalorya: Lider üniversite için seçilen zorlu yol

Dünyada 5 bin okulda, yaklaşık 1.5 milyon öğrenci Uluslararası Bakalorya (IB) eğitimi alıyor. Düşünme, yazma ve okumayı öne çıkaran, Harvard ve Stanford gibi üniversitelerin kapısını açan programda Türkiye’den 69 okul var. IB Genel Direktörü Dr. Siva Kumari, “IB’yi tercih edenler zorlu bir yola giriyor” uyarısında bulunuyor.

30.04.2019Eğitim
Etiyopyalı Ebtisam Yılın Kızı’ seçildi

Etiyopyalı Ebtisam 'Yılın Kızı’ seçildi

Microsoft İsveç’te, Bilgi Teknolojileri (BT) ‘Yılın Kızı’ ödülünü 21 yaşındaki Etiyopyalı öğrenci Ebtisam Mohammedsalih’e layık gördü.

25.03.2019Avrupa
Uluslararası okullar 6 yılda yüzde 40 büyüdü

Uluslararası okullar 6 yılda yüzde 40 büyüdü

İngiltere merkezli eğitim araştırmaları kuruluşu ISC Research’ün, ‘Uluslararası Okullardan Üniversiteye’ raporuna göre, ilköğretim ve ortaöğretim düzeyinde eğitim veren uluslararası okullardaki öğrenci sayısı 2023’te 7 milyona ulaşacak.

24.01.2019Eğitim
İstanbul Bilgi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ege Yazgandan tercih dönemi yol haritası

İstanbul Bilgi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ege Yazgan'dan tercih dönemi yol haritası

ÖSYM tarafından yurt genelinde uygulanan Yükseköğretim Kurumları Sınavı’nın sonuçları 31 Temmuz 2018’de açıklanacak. Sonuçların açıklanmasının ardından ise tercihler 7-14 Ağustos tarihleri arasında yapılacak. Biz de tercih dönemi üniversite adaylarını yalnız bırakmayalım dedik ve aklımıza takılan sorularla ilgili Türkiye’nin önde gelen vakıf üniversitelerinden Bilgi Üniversitesi rektörü Prof. Dr. Ege Yazgan ile söyleştik. Uluslararası girişimcilikten inovasyona kadar birçok detayı barındıran bu söyleşinin, hayata attığınız bu görkemli adımda size yol göstermesini umuyoruz.

27.07.2018Kampüs
Lise için yükselen trend: Yurtdışı

Lise için yükselen trend: Yurtdışı

Yurtdışında eğitim denildiğinde çoğumuzun aklına yükseköğretim geliyor. Ancak aileler, çocuklarını lise hatta ilkokul işin bile başka ülkelere gönderebiliyor. Türkiye’de ailelere danışmanlık sağlayan kuruluşlar, son yıllarda ortaöğretim düzeyinde de yurtdışına ilginin arttığını belirtiyor. Peki, hangi ülkeler bu alanda ön plana çıkıyor? Başvuru için neler isteniyor? Sizin için Kanada, ABD, İngiltere ve İsviçre’yi araştırdık.

24.06.2018Eğitim
TEVİTÖL’deki değişim Twitter’da... #TEVITOLiyidir

TEVİTÖL’deki değişim Twitter’da... #TEVITOLiyidir

Üstün yetenekli çocukların eğitiminde öncü kurum olan TEVİTÖL’de, IB ve yabancı dil hazırlık sınıflarının kaldırılması eleştirilere neden oldu. Aralarında eğitimcilerin de bulunduğu kullanıcılar #TEVITOLiyidir hashtag’i ile bir an önce bu karardan vazgeçilmesi gerektiğini belirttiler.

11.04.2018Eğitim
TEVİTÖL’de IB ve İngilizce hazırlık gitti, sınava hazırlık geldi

TEVİTÖL’de IB ve İngilizce hazırlık gitti, sınava hazırlık geldi

Türkiye’de üstün yetenekli çocukların eğitiminde öncü kurum olan 25 yıllık okul TEVİTÖL’de büyük değişikliklere imza atılıyor.  IB ve yabancı dil hazırlık sınıfları kaldırılıyor. Bunların yerine okulda 12’nci sınıfta ‘sınav odaklı eğitim’e geçileceği açıklanırken,  IB’nin öğrencileri Türk ve dünya üniversitelerine girişte ‘arada bıraktığı’, hazırlık sınıflarının da ‘akademik kesintiye uğrattığı’  belirtilerek değişiklikler savunuldu. Ayrıca, yeni modele hazırlık için bu yıl okula yeni öğrenci alınmayacak.

10.04.2018Eğitim
25 yıllık TEVİTÖLde köklü değişim

25 yıllık TEVİTÖL'de köklü değişim

Türkiye’de üstün zekâlı ve özel yetenekli çocuklar için gereken özel eğitimi, lise düzeyinde karma ve yatılı olarak veren tek kurum olan Türkiye Eğitim Vakfı İnanç Türkeş Özel Lisesi’nde (TEVİTÖL) köklü değişikliğe gidildiği ortaya çıktı.

5.04.2018Eğitim
Özel okullar öğretmen arıyor

Özel okullar öğretmen arıyor

Türkiye’de eğitim kurumlarında yaklaşık 1 milyon öğretmen çalışıyor. İstihdam edilen öğretmenlerin 124 bini özel okullarda çalışıyor. Özel okulların her yıl yeni yatırımlar yaparak kampüs sayılarını arttırması öğretmenlerin sayısını da yükseltiyor. Gelecek eğitim döneminde özel okullarda 10 bin civarında daha öğretmenin istihdam edilmesi planlanıyor. Diğer taraftan Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz da şubatta 25 bin öğretmen atanacağını açıkladı.

Bu burslar sizi cezbedecek

Bu burslar sizi cezbedecek

Tercih dönemi geldi, çattı. LYS’den geçerli not alan adayları, şimdi üniversite seçimi bekliyor. Vakıf üniversitelerini tercih edecek adaylar için önemli kriterlerden biri de, burs. Bazı yükseköğretim kurumları, adayları ‘özel’ burslarıyla etkiliyor. Bu zorlu dönemde sizlere rehberlik etmesi için bu fırsatları araştırdık.

24.07.2017Eğitim
Lise eğitiminde yurtdışı da bir seçenek

Lise eğitiminde yurtdışı da bir seçenek

Artık yurtdışında eğitim deyince akla sadece yükseköğretim gelmiyor. Dünyada özellikle lise düzeyinde de binlerce öğrenci eğitim için yurtdışını tercih ediyor. Başta İngiltere olmak üzere ABD, Kanada ve İsviçre’ye ortaöğretim düzeyinde eğitim almak için gidiyor. İsviçre birden çok sistem seçeneği; Kanada sunduğu demokratik ve kaliteli eğitim atmosferi; ABD okul çeşitliliği ve İngiltere ise köklü okullarıyla ön plana çıkıyor.

21.04.2017Eğitim
Liseye Almanya’dan akreditasyon

Liseye Almanya’dan akreditasyon

İstanbul’da özel bir okul Almanya Dışişleri Bakanlığı tarafından, Alman Lisesi ve İstanbul Erkek Lisesi’nden sonra özel statüye tabi tutularak akredite edildi. Akreditasyon 5 Nisan’da Almanya Federal Cumhuriyeti’nin İstanbul Başkonsolosluğunda atılan imzalarla yürürlüğe girdi. Yeni akreditasyonla Almanya’dan gelecek 6 öğretmen 2017-2018 eğitim öğretim yılında okulda göreve başlayacak, ayrıca maddi destekle fiziki altyapıya katkı sağlanacak.

12.04.2017Eğitim
“Gelecek için insan yetiştireceğiz”

“Gelecek için insan yetiştireceğiz”

Özel okullar, Türkiye’de eğitime destek sunan önemli kurumlar. Sayıları da her geçen gün artıyor. 8 bin 18 özel okulda, 1 milyon 153 bin öğrenci eğitim alıyor. Bunların arasına bir yenisi daha eklendi. “Çocukların zihinlerine bir ide vermeyi” hedefleyen okul, gelecek için insan yetiştirmeye odaklanacak.

7.03.2017Eğitim
Türk öğrenciler dünya üniversitelerinde

Türk öğrenciler dünya üniversitelerinde

Türkiye’deki bir özel okulun 16 öğrencisi dünyada ilk 500’de yer alan üniversitelere kabul edildi.

14.09.2016Eğitim
Üsküdar Üniversitesi, 3 öğrenciden 2’sine burs veriyor

Üsküdar Üniversitesi, 3 öğrenciden 2’sine burs veriyor

Davranış bilimleri ve sağlık alanında uzman ve donanımlı personel yetiştirmeyi hedefleyen Üsküdar Üniversitesi’nde her 3 öğrenciden 2’si burslu eğitim görüyor. Öğrenciler, %10 ile %100 arasında değişen burs olanaklarından yararlanabiliyor.

21.07.2016Kampüs
Kanıtıyla gel, yüzde yüz bursla dön

Kanıtıyla gel, yüzde yüz bursla dön!

Sanatçı ya da sporcu olduğunu gösteren yüzde 100 bursu alıyor. Ayrıca sanatçı ve sporculuğunu kanıtlayan, yarışmalarda dereceye girenlere ayda 1000 TL’ye kadar nakit burs da var.

11.07.2016Kampüs
YÖKten yurtdışı denklikte baraj düzenlemesi

YÖK'ten yurtdışı denklikte "baraj" düzenlemesi

Yükseköğretim Kurulu (YÖK), öğrencilerin yurtdışındaki üniversitelere ÖSYM'nin yaptığı YGS ve LYS'ye veya muadil sınavlara girmeden başvurabilmeleri için koyduğu dünya sıralamalarındaki ilk 500'e girme barajını, bine çıkardı.

2.07.2016Eğitim
Koleje uluslararası bakalorya yetkisi

Koleje uluslararası bakalorya yetkisi

Türkiye’de bir eğitim kurumu öğrencilerine dünya üniversitelerinin kapılarını açan ‘Uluslararası Bakalorya Programı’ uygulamaya hak kazandı.

27.05.2016Eğitim
XV. Geleneksel Eğitim Sempozyumu Sonuç Bildirgesi: Uygulamalı eğitim yaratıcılığı arttırıyor

XV. Geleneksel Eğitim Sempozyumu Sonuç Bildirgesi: Uygulamalı eğitim yaratıcılığı arttırıyor

Türkiye Özel Okullar Derneği XV. Geleneksel Eğitim Sempozyumu Sonuç Bildirgesi yayımlandı. Bildiride, öğrencilere ilgi alanlarını çeşitlendirebilecekleri ve daha katılımcı olabilecekleri ortamlar sağlanması, eğitimcilerin mesleki gelişimlerini sürdürmelerinin önemli olduğu ve bunun sürekli desteklenmesi gerektiği sonucuna varıldı. Ayrıca, her çocuğun kendi potansiyelini geliştirebilmesi için okulların sadece bilişsel becerilere ağırlık vermemesi, sanat, müzik ve atletik becerileri de önemsemesi gerektiği vurgulandı.

1.02.2016Eğitim
YÖK’ten yurtdışında öğrenim için uyarı

YÖK’ten yurtdışında öğrenim için uyarı

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) yurtdışında öğrenim görmek isteyen öğrencilere yönelik bir duyuru yayınladı. Açıklamada, bazı dünya üniversiteleri sıralamaları dışındaki yükseköğretim kurumlarında eğitim almak isteyenlerin denklik başvurularının bireysel değerlendirilmesi için taşıması gereken şartlar belirtildi.

16.01.2016Eğitim
TERAKKİ Tuzla/Tepeören’de

TERAKKİ Tuzla/Tepeören’de

Neden Terakki? Neden 138 yıllık birikim?

20.08.2015Advertorial
2015-2016 Özel Üniversite ücretleri ne kadar Özel Üniversite burs olanakları neler

2015-2016 Özel Üniversite ücretleri ne kadar? Özel Üniversite burs olanakları neler?

Özel üniversite aylık ve yıllık dönem ücretleri ne kadar? Yeni kayıt yaptıranlar Özel Üniversitelere ne kadar ücret ödemek zorundalar? Tüm Üniversitelerin fiyatları için haberi okuyun.

4.08.2015Gündem
Yurtdışında öğrenim için bunlara dikkat

Yurtdışında öğrenim için bunlara dikkat

Yükseköğretim Genel Kurulu (YÖK), CWTS Leiden Ranking Academic Ranking, Shanghai ve URAP tarafından yapılan dünya üniversite sıralamalarında ilk 500 içerisine giren üniversiteler dışında, yurtdışındaki tanınan yükseköğretim kurumlarında eğitim almak isteyenlerin taşıması gereken şartları ve hazırlanması gereken belgeleri açıkladı.

29.06.2015Eğitim
Terakki Tuzla / Tepeören’de

Terakki Tuzla / Tepeören’de

TERAKKİ 138 yıllık deneyimiyle, eğitim yaklaşımıyla, seçkin ve deneyimli öğretmenleriyle, öğrencilerini özgüvenli, sorumluluğunu bilen, öğrenmeyi öğrenmiş bireyler olarak hayata hazırlar.

2.06.2015Advertorial
İstanbul İl Milli Eğitim Müdürü Yıldız: Türkiye genelindeki okullar arasında kalite farkı büyük

İstanbul İl Milli Eğitim Müdürü Yıldız: "Türkiye genelindeki okullar arasında kalite farkı büyük"

İstanbul İl Milli Eğitim Müdürü Muammer Yıldız, İstanbul başta olmak üzere Türkiye genelindeki okullar arasında kalite farkının ‘uçurum’ denecek kadar büyük olduğunu belirterek, “Devlet olarak görevimizin, bütün çocuklarımızın aynı seviyede eğitim alabilmeleri için fırsat eşitliği yaratmak olduğunu da biliyoruz” diye konuştu.

16.04.2015Eğitim
Prof.Dr. Erhan Erkut: Zekiler değil, değişen kazanıyor

Prof.Dr. Erhan Erkut: Zekiler değil, değişen kazanıyor

Üniversitelilerle, daha doğrusu gençlerle iletişimi müthiş. Seminerlerinde onlarla iletişiminde duvarları kaldırıyor. Adeta onlardan biri. Nasihat vermiyor, rehber gibi hareket ediyor. Ama hem gençleri, hem de ailelerini etkiliyor. Eğitim gezileri yapıyor, çok okuyor, her okuduğunu paylaşıyor. MEF Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Erhan Erkut ile gençlerin donanımları ve kariyer planları ile ilgili konuştuk:

3.01.2015Eğitim
İELEV Özel Lisesi açıldı

İELEV Özel Lisesi açıldı

İELEV (İstanbul Erkek Liseliler Eğitim Vakfı) Eğitim Kurumları, özel lisesini açtı. Okuldan mezun olacak öğrenciler Almanya’da Avusturya’da ve İsviçre’deki üniversitelerde ücretsiz okuma imkanı elde edecek. Aynı zamanda Türkiye’deki vakıf üniversitelerinden burs alabilecek.

10.09.2014Eğitim
Üsküdar Amerikan’a IB yetkisi

Üsküdar Amerikan’a IB yetkisi

116 ülkede üniversiteye sınavsız geçiş hakkı sağlayan Uluslararası Bakalorya Programı (IB) yetkisi, Türkiye’den bir okula daha verildi.

2.08.2014Eğitim
Şehrin merkezindeki eğitim Kadir Has Üniversitesi

Şehrin merkezindeki eğitim Kadir Has Üniversitesi

Dünya üniversiteleriyle işbirliği ve çift diploma isteyenler Kadir Has’ta buluşuyor.

28.06.2014Eğitim
Lise öğrencilerine uluslararası diploma programı

Lise öğrencilerine uluslararası diploma programı

Uluslararası Okullar Birliği (CIS - Council Of International Schools) üyesi olan Feyziye Mektepleri Vakfı Işık Okulları, Ayazağa ve Erenköy kampüslerinde lise öğrencilerine Uluslararası Bakalorya Diploma Programı (IB-International Baccalaureta Diploma Programme) verecek.

24.03.2014Eğitim

Yazar Sonuçları

İzmir’e eğitim göçü de başladı

Temelleri 1878’de Maria West’in küçük bir okul açmasıyla atılan Özel İzmir Amerikan Koleji, bugün 21. yüzyılın gençlerini yetiştirmek için mücadele ediyor. Okulun müdürü Didem Erpulat, İstanbul’dan Antalya’ya birçok kentten öğrenci çektiklerini belirterek, “İzmir eğitimde de önemli bir durak haline geldi” dedi.

26.04.2018

Yeni kampüs yok ama...

Öğrenci merkezli bir anlayışla 20 yıl önce sektöre adım atan ve bu alanda rol model olma misyonuyla hareket eden Işıkkent Eğitim Kampüsü, tek noktada anaokulundan lise sona kadar kesintisiz eğitim imkanı sunuyor. Kurum, yeni kampüsler açmak yerine eğitim kalitesini artıracak yatırımlara odaklandı.

7.12.2017

Önemi kadar gündem olmayan bir sorunumuz; Özel gereksinimli çocukların eğitimi…

Yeni eğitim öğretim yılına girdiğimiz şu günlerde tartışılan birçok konu var. Fakat ben bugün sizinle tartışılmayan bir konuyu paylaşmak istiyorum.

24.09.2017