MENÜ

Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu

Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu ile ilgili tüm haberleri, son dakika Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Bugün Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu haberlerinde son durum nedir? İşte tüm flaş gelişmeler...

Toplam 1.594 Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu haberi bulunmuştur.

Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu Haberleri

İran yüzde 4,5 zenginleştirilmiş uranyum üretimine 9 Kasımda başlayacak

İran yüzde 4,5 zenginleştirilmiş uranyum üretimine 9 Kasım'da başlayacak

İran Atom Enerjisi Kurumu Sözcüsü Behruz Kemalvendi, Kum kentindeki Fordo Nükleer Tesisi'nde yüzde 4,5 zenginleştirilmiş uranyum üretimine 9 Kasım'da başlayacaklarını söyledi.

7.11.2019Dünya
AB: İran nükleer anlaşma taahhütlerine uymalı

AB: İran nükleer anlaşma taahhütlerine uymalı

Tahran yönetiminin geçen çarşamba nükleer araştırma ve geliştirmeye dair taahhütlerini askıya almasına AB’den tepki geldi. AB Komisyonu, gelişmeyi büyük endişeyle karşıladıklarını bildirdi.

7.09.2019Dünya
İran, Basra Körfezinde İngiltereye ait petrol tankerini durdurmaya çalıştı

'İran, Basra Körfezi'nde İngiltere'ye ait petrol tankerini durdurmaya çalıştı'

ABD'li yetkililer, İran Devrim Muhafızları'ndan olduğu düşünülen İranlı görevlilerin, Hürmüz Boğazı'nın kuzeyinde ilerleyen İngiltere'ye ait petrol tankerine yanaşarak durdurmak istediğini, bölgede bulunan İngiliz savaş gemisinin uyarısı üzerine geri çekildiklerini söyledi.

11.07.2019Dünya
İran uranyumda o limiti dün aştı

İran uranyumda o limiti dün aştı

İran Dışişleri Bakan Yardımcısı Abbas Arakçi, “(Nükleer anlaşmada) taahhüt ettiğimiz zenginleştirme oranı ve miktarına riayet etmeyeceğimizi ilan ediyoruz” dedi.

8.07.2019Dünya
İran o limiti aştı

İran o limiti aştı

ABD’nin İran ile imzalanan nükleer anlaşmadan çekilmesi ve ülkeye sert yaptırımlar getirmesinin ardından İran’dan anlaşma konusundaki en sert hamle geldi. İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif, İran’ın 2015 yılındaki nükleer anlaşmada belirtilen zenginleştirilmiş uranyum stoku eşiğini aştığını duyurdu.

2.07.2019Dünya
Son dakika... İran duyurdu: Uranyum seviyesi geçildi

Son dakika... İran duyurdu: Uranyum seviyesi geçildi

İran yönetimi, zenginleştirilmiş uranyum limitini nükleer anlaşmada belirtilen 300 kilogram stok limitinin üstüne çıkardığını duyurdu.

1.07.2019Dünya
Baradeyden Mısıra insan hakları eleştirisi

Baradey'den Mısır'a insan hakları eleştirisi

Mısır'ın eski Cumhurbaşkanı Yardımcısı Muhammed el-Baradey, ülkesindeki insan hakları ihlallerine tepki gösterdi.

31.01.2019Dünya
İran anlaşmanın çöküşüne hazırlık yapıyor

İran anlaşmanın çöküşüne hazırlık yapıyor

İran, ABD'nin çekildiği nükleer anlaşmanın tamamen çöküşüne karşı teknik açıdan hazırlık yapıyor. İran Nükleer Programı Başkanı Salihi, nükleer silah geliştirme niyetinde olmadıklarını açıkladı.

7.06.2018Dünya
ABD’nin anlaşmadan çekilmesi üzerine Tahran’dan ilk nükleer hamle

ABD’nin anlaşmadan çekilmesi üzerine Tahran’dan ilk nükleer hamle

İran, Trump yönetiminin geçen ay nükleer anlaşmadan çıkma kararına ilk kritik yanıtı verdi. Tahran, dün Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu’na uranyum zenginleştirme kapasitesini arttırma planlarını bildirdi. İsrail Başbakanı bu adıma sert tepki gösterdi.

5.06.2018Dünya
Bu bir felakettir

'Bu bir felakettir'

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Filistin’de 62 kişinin öldürüldüğü olaylar için “Bu bir felakettir. Bunun iki sorumlusu var: Sayın Trump ve Netanyahu” dedi. Erdoğan İngiltere temasları sırasında Bloomberg TV’ye verdiği mülakatta “Bu bölgede bir an önce barışı temin edelim, huzurlu bir dünyaya hep birlikte katkıda bulunalım” çağrısı yaptı.

15.05.2018Dünya
İngiltere: Anlaşmayı bozmayın

İngiltere: Anlaşmayı bozmayın

ABD Başkanı Donald Trump’ın İran ile nükleer anlaşmanın iyileştirilmesi için verdiği 12 Mayıs tarihi yaklaşırken uzlaşmaya taraf olan Batılı ülkelerin Washington’a yönelik baskısı sürüyor.

7.05.2018Dünya
Almanya İsrailin suçlamasına yanıt verdi: İranın anlaşmayı ihlaline dair kanıt yok

Almanya İsrail'in suçlamasına yanıt verdi: 'İran'ın anlaşmayı ihlaline dair kanıt yok'

Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas, İran'ın nükleer anlaşmaya aykırı davrandığına dair ipucu bulunmadığını söyledi. İsrail Başbakanı Netanyahu, İran'ı gizlice nükleer silahı geliştirmeye çalışmakla suçlamıştı.

3.05.2018Dünya

İran ile nükleer silah anlaşması çökebilir mi?

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, ülkesinin gizli servisi tarafından ele geçirildiğini söylediği gizli dosyaları canlı yayınlanan bir sunumla kamuoyuna açıkladı ve 'İran yalan söyledi' dedi.

1.05.2018Dünya
Ve İsrail itiraf etti... Biz vurduk

Ve İsrail itiraf etti... 'Biz vurduk'

Suriye'de 11 yıl önce henüz kuruluş aşamasındayken vurulan nükleer reaktör saldırısı aydınlandı. İsrail ordusu video ve fotoğrafları yayımlayarak saldırıyı kendilerinin düzenlediğini itiraf etti.

21.03.2018Dünya
Tahran rest çekti

Tahran rest çekti

ABD Başkanı Donald Trump’ın İran’la nükleer anlaşmayı 4 ay daha uzatmasıyla birlikte bu süre sonunda talep ettiği değişiklikler olmazsa anlaşmadan çekileceğini açıklamasına Tahran çok sert tepki gösterdi. İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif, “Anlaşma yeniden müzakere edilemez. Hiçbir değişikliği kabul etmeyeceğiz” dedi.

13.01.2018Dünya
AB Trumpa meydan okudu

AB Trump'a meydan okudu

Başkan Trump’ın bugün Tahran ile nükleer anlaşmanın kaderiyle ilgili karar vermesi beklenirken dün AB kanadı İran Dışişleri Bakanı Zarif ile yaptığı toplantının ardından Washington’a ‘İmzana sadık kal’ çağrısında bulundu.

11.01.2018Dünya
AB, Trump’a meydan okudu

AB, Trump’a meydan okudu

ABD Başkanı Donald Trump’ın, İran’a karşı tavrını iyiden iyiye sertleştirdiği ve nükleer anlaşma konusunda karar aşamasında olduğu bir dönemde Brüksel’de önemli bir buluşma gerçekleşti. AB Dışişleri ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini, Almanya Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel, Fransa Dışişleri Bakanı Jean-Yves Le Drian ve İngiltere Dışişleri Bakanı Boris Johnson, İran Dışişleri Bakanı Cevat Zarif ile bir araya geldi. Toplantıdan ABD’ye, “Anlaşmanın alternatifi yok, imzana sadık kal” mesajı gönderildi.

11.01.2018Dünya
BM Güvenlik Konseyi acil Kuzey Koreyi görüşecek

BM Güvenlik Konseyi "acil" Kuzey Kore'yi görüşecek

BM Güvenlik Konseyi (BMGK), yapılan "acil toplantı" çağrısının ardından bugün Kuzey Kore'nin en son yaptığı kıtalar arası balistik füze uyumlu hidrojen bombası denemesini görüşecek.

3.09.2017Dünya
37 yıl sonra gelen dev sipariş

37 yıl sonra gelen dev sipariş

İRAN ambargoların kalkması sonrası dünyanın en büyük yolcu ve savaş uçağı üreticilerinden biri olan Boeing şirketi ile 37 yıl sonra 100 yolcu uçağı için anlaşma imzaladı.

19.06.2016Ekonomi
İrandan Boeinge dev sipariş

İran'dan Boeing'e dev sipariş

İsveç’in Dagen Nyheter gazetesinin bildirdiğine göre İran dünyanın en büyük yolcu ve savaş uçağı üreticilerinden biri olan Boeing şirketi ile 100 yolcu uçağı için anlaşma imzaladı.

19.06.2016Ekonomi
Kuzey Kore, Yongbyonu tekrar faaliyete geçirdi

Kuzey Kore, Yongbyon'u tekrar faaliyete geçirdi

Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı, Kuzey Kore'nin büyük bir olasılıkla Yongbyon'daki nükleer tesisini yeniden çalıştırmaya başladığını bildirdi.

7.06.2016Dünya
Petrol fiyatları ne olur Petrol fiyatlarında son durum

Petrol fiyatları ne olur? Petrol fiyatlarında son durum

Petrol fiyatları ne olur? Petrol fiyatlarında son durum nedir? Petrol fiyatlarındaki son düşüşlerden sonra petroldeki gelişmeler ve detaylar haberimizde.

20.01.2016Ekonomi
İran nükleer reaktörü sökerek çimentoyla doldurdu

İran nükleer reaktörü sökerek çimentoyla doldurdu

İran yönetiminin, Arak ağır su reaktörünü sökerek çimentoyla doldurduğu açıklandı.

11.01.2016Dünya
Bir yanda sevinç, bir yanda endişe

Bir yanda sevinç, bir yanda endişe

Nükleer anlaşma İran’da sevinçle karşılandı. Bununla beraber maddeler üzerindeki tartışmalar sürüyor. ABD’li yetkililer anlaşmanın özde İran’ın nükleer silah geliştirme olanağını 15 yıl ertelediğini belirtiyor. Anlaşmayı eleştirenlerin başında İsrail geliyor. İsrail basını Tahran’ın nükleer güç olmasını engelleyici bir saldırı için yıl sonuna kadar süre olduğunu yazarak “Ya çabuk saldır ya da hiç yapma” dedi.

16.07.2015Dünya
İran ve Batılı devletler nükleer müzakerelerde anlaştı

İran ve Batılı devletler nükleer müzakerelerde anlaştı

İran ile Batılı devletler arasında Avusturya’nın başkenti Viyana’da gerçekleştirilen nükleer müzakerelerde anlaşma sağlandı. Türk Dışişleri, "Anlaşmanın güven verici bir anlayışla kesintisiz biçimde ve tam olarak uygulanmasının bölge barış, güvenlik ve istikrarı bakımından da hayati önem taşıdığını bu bağlamda vurgulamakta yarar görüyoruz" açıklaması yaptı. 11’inci Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ise anlaşmayı, "Soğuk Savaş'ın sona ermesinden bu yana diplomasinin elde ettiği en büyük zaferlerden birisi" olarak değerlendirdi.

14.07.2015Dünya
Nükleerde kritik eşik aşıldı iddiası

Nükleerde kritik eşik aşıldı iddiası

BİRLEŞMİŞ Milletler Güvenlik Konseyi’nin beş daimi üyesi ve Almanya’nın oluşturduğu P5+1 ülkelerinin Tahran yönetimi ile yürüttüğü nükleer müzakerelerde, İran’ın şüpheli santrallerin denetim amacıyla girişini sağlayacak bir sistem oluşturulduğu iddia edildi.

29.06.2015Dünya
Ukraynadaki nükleer santralde korkutan kaza

Ukrayna'daki nükleer santralde korkutan kaza

Ukrayna'nın güneydoğusundaki Zaporizhye nükleer santralinde bir kaza meydana geldiği açıklandı. Kamuoyundan 5 gün boyunca saklanan kaza, ülkenin yarısında elektrik kesintisi yaşanınca ortaya çıktı.

3.12.2014Dünya
Metsamor nükleer santrali 12 yıl daha açık kalacak

Metsamor nükleer santrali 12 yıl daha açık kalacak

Ermenistan’ın Türkiye sınırına 16 kilometre uzaklıktaki Metsamor nükleer santralinin işletim süresinin 2026 yılına kadar uzatılmasına karar verildi.

19.11.2014Dünya
Halep’i dondurma formülü

Halep’i dondurma formülü

Suriye’de ordu Halep’in neredeyse yarısını elinde tutan muhalifleri kuşatma hamlesini sürdürürken BM’den çatışmaları dondurma önerisi geldi. Devlet Başkanı Esad öneriye yeşil ışık yaktı. BM, Cenevre sürecinden sonuç çıkmaması nedeniyle yerel ateşkeslerle çözümü deniyor.

10.11.2014Dünya
Yıldız: Türkiye İsraili veto hakkından vazgeçmedi

Yıldız: Türkiye İsrail'i veto hakkından vazgeçmedi

ENERJİ ve Tabi Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Cumhurbaşkanı adayı Prof. Dr. Ekmeleddin İhsanoğlu’nun Türkiye’nin Uluslararası Atom Enerji Ajansı’nda İsrail’i veto hakkından vazgeçtiğine dair iddialarının gerçeği yansıtmadığını belirterek, "Bu bilgileri kendisine verenlerin tekrar tekrar teyitten geçirmesi gerekiyor" dedi.

20.07.2014Gündem
İran rahat bir nefes aldı

İran rahat bir nefes aldı

5+1 ile İran arasında yapılan anlaşma önceki gün itibariye devreye girdi. Anlaşma kapsamında İran’a uygulanan uluslararası yaptırımların gevşemesi, İran’ı etkilediği gibi Türkiye, Hindistan, Çin gibi İran’la enerji ticareti yoğun olan ülkeleri de etkileyecek.

21.01.2014Ekonomi
Nükleer programı böyle mühürlediler

Nükleer programı böyle mühürlediler

NÜKLEER programı nedeniyle uluslararası yaptırımların ağırlaştığı ve ılımlı Hasan Ruhani’nin cumhurbaşkanı seçildiği bir dönemde Batı ile “ön anlaşma” yapan İran dün düğmeye bastı.

20.01.2014Dünya
İran Natanzdaki santrifüjleri kapattı

İran Natanz'daki santrifüjleri 'kapattı'

Birleşmiş Milletler'e bağlı Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu yetkilileri, Tahran yönetiminin uranyum zenginleştirme faaliyetlerinde vadettiği sınırlamaları yerine getirmeye başladığını açıkladı.

20.01.2014Dünya
ABD eski Savunma Bakanı Gatesten Türkiye anıları

ABD eski Savunma Bakanı Gates'ten Türkiye anıları

ABD eski Savunma Bakanı Robert Gates'in ABD Başkanı Barack Obama ve yakın ekibine sert eleştiriler yönelttiği, Amerikan kamuoyunda geniş yankı uyandıran kitabında Türkiye'yle ilgili ayrıntılar da yer alıyor.

15.01.2014Gündem
ABD eski Savunma Bakanı Gatesten Türkiye anıları

ABD eski Savunma Bakanı Gates'ten Türkiye anıları

ABD eski Savunma Bakanı Robert Gates'in ABD Başkanı Barack Obama ve yakın ekibine sert eleştiriler yönelttiği, Amerikan kamuoyunda geniş yankı uyandıran kitabında Türkiye'yle ilgili ayrıntılar da yer alıyor.

15.01.2014Dünya
İranlı başmüzakereci: Batıyla gizli bir anlaşma yaptık

İranlı başmüzakereci: Batı'yla gizli bir anlaşma yaptık

İran ile P5+1 ülkeleri arasında hafta sonu üzerinde uzlaşılan ve İran'ın nükleer programının 20 Ocak'tan itibaren askıya alınmasını öngören anlaşmanın bir kısmının kamuoyuna açıklanmadığı iddia edildi.

14.01.2014Dünya
İran’la nükleer anlaşma tamam

İran’la nükleer anlaşma tamam

AVRUPA Birliği Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton, İran’la nükleer anlaşmanın 20 Ocak’tan itibaren yürürlüğe gireceğini açıkladı.

12.01.2014Dünya
İranın nükleer tesisi denetleniyor

İran'ın nükleer tesisi denetleniyor

İran'a gelen Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu (UAEK) denetçileri, Tahran'ın Batı ile sorun yaşadığı bir nükleer tesisinde denetimlerde bulundu.

8.12.2013Dünya
Radyoaktif madde taşıyan kamyon çalındı

Radyoaktif madde taşıyan kamyon çalındı

Meksika'da radyoaktif madde taşıyan bir kamyonun çalındığı açıklandı.

4.12.2013Dünya
İsrail’den bile gizlemişler

İsrail’den bile gizlemişler

İran’ın 5+1 ülkeleriyle nükleer programı üzerine imzaladığı anlaşmanın yankıları sürüyor. Tarihi anlaşmayla ilgili son ayrıntılar şöyle:

25.11.2013Dünya
Kerry: İran konusunda henüz anlaşma yok

Kerry: İran konusunda henüz anlaşma yok

İran Dışişleri Bakanı Muhammed Zarif, dün Cenevre'de yapılan görüşmelerde çok büyük bir ilerleme kaydedildiğini ve bugün bir anlaşmanın taslağının hazırlanması için çalışmalara başlayacaklarını söyledi. Cenevre'ye giden ABD Dışişleri Bakanı John Kerry ise müzakereler konusunda halen kapanması gereken farklılıklar bulunduğuna işaret ederek, "Bulunduğumuz nokta itibarıyla henüz bir anlaşma yok" dedi.

8.11.2013Gündem
İran uranyum üretimini geçici olarak durdurdu

İran uranyum üretimini geçici olarak durdurdu

İran, stoklarında yeterince yakıt bulunduğu gerekçesiyle, yüzde 20 saflık derecesindeki uranyum üretimini geçici olarak durdurdu.

24.10.2013Gündem
Fukuşimada tehlikenin seviyesi yükseltildi

Fukuşima'da tehlikenin seviyesi yükseltildi

Japonya'da nükleer denetim kurumundan bugün yapılan açıklamada 2011 yılındaki büyük depremin ardından oluşan tsunamide hasar gören Fukuşima Daiçi Nükleer Santrali'ndeki zehirli su sızıntısının yarattığı tehlike seviyesi 3'e çıkarıldı.

28.08.2013Gündem

Yazar Sonuçları

Nükleer sorular

SOMA’yı yaşadık. Ayrıca Başbakan’ın üç yıl önce nükleer enerjiyi “Riski olmayan hiçbir yatırım yoktur. Yani evinize tüpgaz da koymamak gerekir” diye savunduğunu düşünecek olursanız...

28.06.2014

Erdoğan en çok kimlere kızıyor? (1): Cümle ‘Ey...’ diye başlayınca dikkat

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, son dönemde yaptığı konuşmalarda Suriye’deki içsavaş ve özellikle de Mısır’daki darbe karşısında sergilenen tepkisizlik nedeniyle uluslararası camiaya bir hayli tepkili.

29.08.2013

Kaybeden o kadar çok ki

NAİFLİK mi, saflık mı, yoksa ikiyüzlülük ve kendini kurtarma çabası mı?

19.08.2013