MENÜ

Ülkü Tamer

Ülkü Tamer ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Ülkü Tamer haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 481 Ülkü Tamer haberi bulunmuştur.

Ülkü Tamer Haberleri

Gaziantepte şiir festivali

Gaziantep'te şiir festivali

Gaziantep'te 2-4 Kasım tarihleri arasında uluslararası şiir festivali yapılacak. 'İmgelerin Mozaiği' temalı festivale sekiz ülkeden 12 şair katılacak.

29.10.2018Kitap Sanat
Türk tiyatrosunun efsane çifti: Gülriz Sururi ve Engin Cezzar

Türk tiyatrosunun efsane çifti: Gülriz Sururi ve Engin Cezzar

Tiyatromuzun tarihinde önemli bir yeri olan Gülriz Sururi ve Engin Cezzar çiftini pek çok oyunda seyrettim, aramızda bir dostluk da oluşmuştu. Şimdi bu iki ismin Türk tiyatrosundaki yerini daha da unutulmaz kılacak bir ödül var...

9.08.2018Kitap Sanat
Hep Beraber Veliefendide bir gün

Hep Beraber Veliefendi'de bir gün

Spor yazarı Kenan Başaran kaleme aldı...

4.07.2018Spor Arena
Uçup gitmeyen sözler

Uçup gitmeyen sözler

Türk edebiyatının ustalarını bir araya getiren ‘Yazı Kalır’, Doğan Hızlan’ın radyo ve televizyon söyleşilerinden oluşuyor. Ustaların sözleri uçup gitmesin, edebiyat tarihindeki yerini alsın diye hazırlanan, belgesel niteliği taşıyan bir kitap.

21.06.2018Kitap Sanat
Onlar ‘gölge’ değil birer kahraman

Onlar ‘gölge’ değil birer kahraman

Zülfü Livaneli’nin yeni kitabı ‘Gölgeler’de edebiyat tarihimizin önemli isimlerinin müstearları bir araya gelip uzun bir öykü anlatıyorlar. Artık gölgeler diyarında olan isimler İstanbul’u yanlarına alıp şehre kâh hüzünlü kâh keyifli bir saygı duruşunda bulunuyorlar.

14.06.2018Kitap Sanat
Edebiyatın büyük ismine veda

Edebiyatın büyük ismine veda

Amerikan edebiyatının önde gelen isimlerinden, dünyaca ünlü yazar Philip Roth 85 yaşında hayata veda etti.

23.05.2018Kitap Sanat
Yeniden Shakespeare

Yeniden Shakespeare

Doğan Kitap’ın ‘Shakespeare Yeniden’ dizisinden, Jo Nesbo imzalı ‘Macbeth’i okuyorum. Olaylar günümüzde geçiyor, farklı bir polisiye okumak isteyenler için...

10.05.2018Kitap Sanat
Ülkü Tamer şiiri bir sevinç savunusudur

Ülkü Tamer şiiri bir sevinç savunusudur

Ülkü Tamer ‘özgürleştirici’ tutumuyla ‘İkinci Yeni’nin de yenisi’ bir şair sayılır. Şiirini yazıp serüveniyle hiç ilgilenmeyen tek büyük şairdir belki şiirimizde. Şairleri çok etkileyen şairlerin başında gelir.

6.04.2018Kitap Sanat
Son Yolcu’nun Adı Ülkü Tamer’di

Son Yolcu’nun Adı Ülkü Tamer’di

Şairin ölümü de şiirin ölümü gibidir elbet. İkinci Yeni’nin son şairi Ülkü Tamer hayata gözlerini yumdu. Ülkü Tamer çocuktu, Antep'ti, Anadolu'ydu. Ülkü Tamer bir kültür adamıydı, bir toplumcuydu...

3.04.2018Kitap Sanat
İçine çektiği şiirdi

İçine çektiği şiirdi

Türk edebiyatının büyük ustalarından Ülkü Tamer dün Bodrum’da düzenlenen cenaze töreniyle sonsuzluğa uğurlandı. ‘İçime Çektiğim Hava Değil Gökyüzüdür’ diyen Tamer, İkinci Yeni akımının son temsilcilerindendi.

2.04.2018Kitap Sanat
Şair Ülkü Tamer son yolculuğuna uğurlandı: 24 yıllık hayat arkadaşımı kaybettim

Şair Ülkü Tamer son yolculuğuna uğurlandı: '24 yıllık hayat arkadaşımı kaybettim'

Bodrum'daki evinde, bir süredir tedavi gördüğü akciğer kanserinden yaşamını yitiren 81 yaşındaki ünlü şair, yazar, çevirmen ve oyuncu Ülkü Tamer’in cenazesi, gözyaşları içinde son yolculuğuna uğurlandı. Tamer’in Bodrum’daki cenaze töreni, sanat ve edebiyat dünyasından çok sayıda ismi bir araya getirdi. Eşi Neslihan Tamer, 24 yıllık hayat arkadaşını kaybettiğini söyleyerek 'Çok iyi bir şairdir, gençler yetiştirdi. Onun güzel yüreğine hayrandım. Hayvanları çok severdi, kedisi onun ardından hala yastığında yatıyor' dedi.

2.04.2018Gündem
Son dakika...  Ülkü Tamer 81 yaşında hayatını kaybetti.

Son dakika... Ülkü Tamer 81 yaşında hayatını kaybetti.

Şair, gazeteci, oyuncu ve çevirmen Ülkü Tamer, 81 yaşında Bodrum ilçesinde hayatını kaybetti. Acı haberi senarist ve şair Barış Pirhasan Twitter'dan duyurdu. Pirhasan, "Ülkü Tamer'i kaybettik... Şu anda düşünmek, konuşmak, yazmak gelmiyor içimden..." mesajını paylaştı.

1.04.2018
Sabahattin Ali’nin şiiri

Sabahattin Ali’nin şiiri

Sabahattin Ali’nin şiirleri Ahmet Kaya’dan Zülfi Livaneli ve Sezen Aksu’ya birçok gözde sanatçı tarafından bestelenip seslendirilmiştir. Türk şiir ortamı fark etmemiştir ama şiiri tekrar geri dönmektedir. Bu durum, onun, romancılığına ilişkin kamusal ilginin ortaya çıkmasından önceki evreye tekabül eder.

23.03.2018Kitap Sanat
‘Öykünün şarap gibi olması gerekir’

‘Öykünün şarap gibi olması gerekir’

‘Kasırga/ The Hurricane’ adlı öyküsüyle Amerika’nın önde gelen edebiyat dergilerinden Glimmer Train’in açtığı yarışmada 1500 öykü arasından üçüncülük ödülünü kazanan Oğuz Dinç, “Öykünün bir kelime fazla ya da eksik olmaması gerekiyor. Bir öykü yıllarca dinlendikten sonra oturuyor” diyor.

16.03.2018Kitap Sanat
Anadolu Rockın babası Cem Karaca ölüm yıl dönümünde anılıyor

Anadolu Rock'ın babası Cem Karaca ölüm yıl dönümünde anılıyor

Cem Karaca, ölüm yıl dönümünde büyük bir özlem ve saygıyla anılıyor. 2004 yılında kaybettiğimiz Türk müziğinin efsane ismi Cem Karaca, şarkıları ve sözleriyle anılıyor, sosyal medya hesaplarında usta sanatçının fotoğrafları paylaşılıyor. Peki Cem Karaca kimdir, onu ne kadar tanıyoruz?

8.02.2018Magazin
‘Dalgalar’ın çevresinde...

‘Dalgalar’ın çevresinde...

Ben ‘Dalgalar’ı çok severim. Gerçi ilk okumalarımda epey zorlanmıştım. Bir roman elli kez okunur mu diyeceksiniz, hele günümüz hayhuyunda, bu hız ve telaş çağında... Şimdi, şu an ‘Dalgalar’ı yeniden okumaya başlıyorum!

21.09.2017Kitap Sanat
Okumanın ve okutmanın ustası

Okumanın ve okutmanın ustası

Cemal Süreya’nın kendisini layık gördüğü ‘lord’ unvanından ‘kültür sanatın cumhurbaşkanı’na onlarca sıfat sayabiliriz Doğan Hızlan için. Yıllardır çalıştığı Hürriyet’teki günlük kültür-sanat yazılarından haftalık/aylık dergilerdeki ‘oylumlu’ makalelere okuruna ‘hata yaptırmayan’ bir kılavuz o. 80’inci yaşını kutladığı şu günlerde art arda çıkan dört kitabı vesilesiyle ‘Doğan Hızlan dili ve edebiyatı’na buyurun...

13.07.2017Kitap Sanat
‘Gizli Çekmece’deki bohemler

‘Gizli Çekmece’deki bohemler

Ankara-İstanbul arasında bir yaşam... Gazetecilik, televizyonculuk ve nihayetinde edebiyat dünyasına bırakılan kocaman bir imza. Geçen yıl kaybettiğimiz şair-yazar-gazeteci ve eleştirmen Ahmet Oktay’ın ‘Gizli Çekmecesi’nde eski günlerin bohem hayatı var. Ya da kendi deyişiyle ‘paranın tanrı olmadığı yılların...’

3.03.2017Hayat

Yazar Sonuçları

Popüler dergilerin içeriği

POPÜLER kültür dergilerinin işleviyle eksikliğine daha önceleri de değinmiştim. Birçok yazarı, şairi daha geniş bir okur kitlesine ulaştırdığı iddia edilebilir. Rakamlarla bunu ispatlayamasalar da diyelim ki bu doğru olsun.

15.01.2019

Bu bayramda zamana çelme takmak ister misiniz?

BUGÜN için aklımda yine siyaset ve dış politika yazmak vardı.

17.08.2018

Hangi genel yayın yönetmeni bana takma isimle yazdırdı

HAFTA başında Zülfü Livaneli’nin, ünlü yazarların takma isimleri üzerine kurulu yeni kitabı “Gölgeler”i okudum.

6.07.2018

Yazarlarla okurlar İzmir’de buluşacak

23 yıldır İzmir, kitap dünyasının başkentliğini üstleniyor. TÜYAP ve Türkiye Yayıncılar İşbirliği ile düzenlenen 23. İzmir Kitap Fuarı, 14-22 Nisan tarihleri arasında her zamanki yerinde, Uluslararası İzmir Fuar Alanı’nda (Kültürpark) kapılarını açıyor.

12.04.2018

‘Sihirbazların rüyasıdır şiir’

“Çiftçinin oğlu büyüyünce çiftçi olur,

2.04.2018

Bugün bu kadarcık bir yazı işte bu kadarcık

HAYAT alınan ilk nefesle başlayıp, verilen son nefesle biten bir süreçse eğer...

2.04.2018

50 kuşağından bir yıldız daha kaydı

BENİM de dahil olduğum ‘1950 kuşağı’ndan bir büyük şair daha sonsuzluğa uğurlandı.

2.04.2018

Aşık olunacak erkeğin özellikleri

1980’lerin ilk yılları... Üç kadın denizin karşısında oturuyorlar.

12.09.2017

Tabiatın sonbaharı sanatın ilkbaharıdır

YAZIN  bitmesine hayıflananlara hayret ederim. Benim gibi sonbaharı sevenler onları anlayamaz. Onların da beni anlayamayacağı gibi.

9.09.2017

Ayvalık kültür sanatla şenlenecek

DÜN Ayvalık Kültür Sanat Günleri başladı.

21.08.2017

Uçak kazasında öldü bilimkurgu kütüphanesinde yaşıyor: Özgen Berkol Doğan

İNSANA huzur veren bir yer. Türkiye’nin ilk bilimkurgu kütüphanesi. Binanın mimarisi de, içindeki minik sergi de görülmeye değer. Uçak kazasında kaybettiğimiz değerli bir gencin, değerli bir bilim adamının anısına açılmış burası.

9.08.2017

Gaziantep denince...

OKURLARIM bilir, şehirleri yazarlarla anarım.

4.05.2017

Şiirler, hırsızlıklar, büyük ayıplar

SORU şu: “Şair mısra çalar mı?”

18.03.2017

Yedi derste bu karanlık yılı atlatma kılavuzu

ORTADOĞU’yu çok iyi bilen bir dostum bir zamanlar bana şunu söylemişti:

31.12.2016

Edebiyat taşrada yapılır

Turgut Çeviker’in yayına hazırladığı ‘Nedret Gürcan’a Edebiyatçı Mektupları’ kitabında okuyacağınız mektuplar, edebiyatçılar üzerine bilmediğiniz birçok noktayı içeriyor. Bir dönemin edebiyat dünyasını, kişisel dostlukları, şehirlerarası edebiyat trafiğini bütün ayrıntısıyla öğreneceksiniz.

16.12.2016