MENÜ

Uganda

Uganda ile ilgili tüm haberleri, son dakika Uganda haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Bugün Uganda haberlerinde son durum nedir? İşte tüm flaş gelişmeler...

Toplam 1.991 Uganda haberi bulunmuştur.

Uganda Haberleri

ABden kahveye 8,7 milyar avro

AB'den kahveye 8,7 milyar avro

Avrupa Birliği üyesi 28 ülke, 2017 yılında 8,7 milyar avroluk kahve ithal etti.

1.10.2018Dünya
ABden kahveye 8,7 milyar avro

AB'den kahveye 8,7 milyar avro

Avrupa Birliği (AB) üyesi 28 ülke, 2017 yılında 8,7 milyar avroluk kahve ithal etti.

1.10.2018Ekonomi
Kritik başkentlere yeni isimler

Kritik başkentlere yeni isimler

CUMHURBAŞKANLIĞI Hükümet Sistemi’ne geçilmesiyle birlikte devletteki yeni yapılanma kapsamında merakla beklenen yeni büyükelçiler kararnamesi belli oldu.

13.09.2018Gündem
Güney Sudanda yıllardır süren iç savaş sona erdi

Güney Sudan'da yıllardır süren iç savaş sona erdi

Güney Sudanlı taraflar, aylardır süren yeni barış müzakereleri kapsamında nihai barış anlaşmasını imzaladı.

13.09.2018Dünya
Dünyanın yüzde 27,5’i hareket etmiyor

Dünyanın yüzde 27,5’i hareket etmiyor

168 ülke baz alınarak hazırlanan rapora göre dünya üzerindeki yetişkin bireylerin yüzde 27,5’inin yeterince hareket etmediği anlaşılırken, Türkiye’de bu oranın kadınlarda ve erkeklerde farklı seyrettiği ortaya çıktı.

7.09.2018Ekonomi
Hayaller için denklik kuyruğu

Hayaller için denklik kuyruğu

Yabancı öğrencilerin üniversitede eğitime başlamak için lise denklik işlemlerini tamamlaması gerekiyor.

3.09.2018Eğitim
Sosyal Girişimleriyle Dikkat Çeken Scott Harrison Kimdir

Sosyal Girişimleriyle Dikkat Çeken Scott Harrison Kimdir?

Temiz su günümüzün en önemli problemleri arasında yer alıyor. Scott Harrison'un hikayesi de burada başlıyor...

1.09.2018Ekonomi
Twitter Lite artık 21 ülkede kullanılabilir durumda

Twitter Lite artık 21 ülkede kullanılabilir durumda

Son zamanlarda bazı büyük oyun ve sosyal medya şirketleri, kullanım verilerini düşürmek için ve telefon alanı yetersiz olanlara kolaylık sağlamak için uygulamalarının "Lite" versiyonunu yapıyor. Popüler uygulama Twitter'da Lite versiyonunu geçtiğimiz yıl kullanıma sunmuştu.

14.08.2018Teknoloji
Fuhuş operasyonundaki kadınlar HIV çıktı

Fuhuş operasyonundaki kadınlar HIV çıktı

MANİSA’nın Salihli ilçesinde, düzenlenen fuhuş operasyonunda gözaltına alınan ve sevk edildikleri hastanede HIV virüsüne rastlanan Uganda ve Ukrayna uyruklu iki kadın, sınır dışı edildi. Aynı operasyonda kadınları fuhşa zorladıkları iddiasıyla gözaltına alınan 3 şüpheli ise serbest bırakıldı.

8.08.2018Gündem
Alman taraftarlardan Mesut Özile destek

Alman taraftarlardan Mesut Özil'e destek

Alman futbolseverler, Türk kökenli Alman futbolcu Mesut Özil'in ırkçı saldırılar nedeniyle Almanya Milli Futbol Takımı'nı bırakmasından büyük üzüntü duyuyor.

24.07.2018Futbol
Ekvatoral İklim Nedir

Ekvatoral İklim Nedir?

Dünya üzerinde bilinen sekiz iklimden biri olan ekvatoral iklim sıcak iklim kuşakları arasında yer alır. Bitki örtüsü gür orman olan Ekvatoral iklim Okyanus Adaları'nda, Amazon Havzası'nda ve Kongo Havzası'nda görülmektedir. Ekvatoral iklim nedir, nerelerde görülür ve özellikleri nelerdir..

23.07.2018Gündem
Türkiye’de gebelik  doğal bir süreç değil, hastalık gibi algılanıyor

Türkiye’de gebelik doğal bir süreç değil, hastalık gibi algılanıyor

Kadın hastalıkları ve doğum uzmanı Op. Dr. Banu Çiftçi, ‘Hamilelik ve Doğum’ adlı yeni kitabında anne adaylarına gebelik sürecinde A’dan Z’ye rehberlik ediyor. Çiftçi’nin amacı doğum sürecinde bilgi kirliliğinden kaynaklanan endişe ve kaygıları gidermek. Dünyanın birçok ülkesinde gönüllü olarak doktorluk yapan Çiftçi’ye göre Türkiye’de endişesiz geçen bir gebelik süreci neredeyse yok.

Ekvatoral iklim nedir, ekvatoral iklimin özellikleri neler

Ekvatoral iklim nedir, ekvatoral iklimin özellikleri neler?

Bilgi yarışmalarında sık sık geçen ekvatoral iklimin anlamı ve özellikleri merak ediliyor. Bitki örtüsü gür orman olan Ekvatoral iklim, Dünya’da Okyanus Adaları'nda, Amazon Havzası'nda ve Kongo Havzası'nda görülüyor. Peki, ekvatoral iklim tam olarak nedir, ekvatoral iklimin özellikleri neler?

5.07.2018Gündem
Ugandalı ikiz kız kardeşler İstanbulda dehşeti yaşadı

Ugandalı ikiz kız kardeşler İstanbul'da dehşeti yaşadı

Uganda uyruklu 31 yaşındaki Violet Nantaba’nın öldürülmesi ve ikiz kız kardeşi Beatrice Babiry’nin cinsel ve fiziksel saldırıya maruz kalmasına ilişkin dava karara bağlandı. Mahkeme, Azeri sanıklar Sunay Hasanov ve Kenan Rafiyev hakkında Violet Nantaba’yı öldürmek ve öldürmeye azmettirme suçlarından ayrı ayrı müebbet hapis cezasına çarptırdı. Sanık Kenan Rafiyev’e ayrıca Beatrice karşı, "Nitelikli cinsel istismar" "Geceleyin nitelikli yağma" suçundan 20 yıl hapis cezası verilirken; Sunay Hasanov’a muşta taşımaktan da 5 ay hapis cezası verildi.

4.07.2018Gündem
Doğum günlerinde Afrika’daki bir çift gözü sağlığına kavuşturuyorlar

Doğum günlerinde Afrika’daki bir çift gözü sağlığına kavuşturuyorlar

Turkcell, Afrika’da yaşanan sağlık sorunlarına dikkat çekmek amacıyla bir projeye imza atıyor. Doğum günlerinde, çalışanları adına Afrika’daki bir hastanın katarakt ameliyatına destek olan Turkcell, bir yılda 365 hastanın hayata gözlerini açmasını sağlayacak.

2.07.2018Teknoloji
Ne çabuk unuttunuz yoksulluk günlerini

Ne çabuk unuttunuz yoksulluk günlerini

Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği’nin (UNHCR) verilerine göre, 2017 yılında savaş, iç sürtüşme, dışlama, şiddet ve baskı nedeniyle dünya genelinde 68.5 milyon insan yaşadıkları yerleri terk etmek zorunda kaldı.

23.06.2018Avrupa
Dünyada 68 milyon kişi yerinden edildi

Dünyada 68 milyon kişi yerinden edildi

Birleşmiş Milletler dünya çapında zorla yerlerinden edilen insanların sayısının 2017 yılı sonunda rekor seviyeye çıkarak 68,5 milyona ulaştığını açıkladı. Türkiye en çok sığınmacı alan ülkelerden biri.

19.06.2018Dünya
Cannes Lions 2018 See It Be It Katılımcılarını Açıkladı

Cannes Lions 2018 See It Be It Katılımcılarını Açıkladı

Cannes Lions bu seneki See It Be It programındaki katılım sayısını 5 kişi arttırdığını ve sayının 20 katılımcıya yükseldiğini açıkladı. 5. Yılındaki girişim, endüstride ayrımcılık gibi zorluklarla karşılaşan ve kendi bölgeleri ve tüm endüstrideki değişime yön verecek kadınlar için yüksek profilli liderlere, yönetici koçlarına ulaşabilecekleri ve endüstrinin üst düzey yöneticilerinden mentörlük fırsatına sahip olacakları bir platform oluşturma iç görüsünü taşıyor.

5.06.2018Ekonomi
Engelli haklarını yılmadan savunacağım

Engelli haklarını yılmadan savunacağım

Adana’da Gençlik ve Rehabilitasyon Merkezi (GENÇMER) projesini hayata geçirmeye çalışan Genç Engelliler Gençlik ve Spor Kulübü Kurucusu eski milli sporcu Celal Karadoğan, yaşadığı zorlukları ve daha fazlasını Spor Arena’ya anlattı...

5.06.2018Diğer
Gerekirse Adanadan Ankaraya yürürüm

"Gerekirse Adana'dan Ankara'ya yürürüm"

Türkiye’de engelli bireylerin hakları ve yaşamları konusundaki gidişatı pozitif anlamda tamamen değiştirebilecek kalitedeki bir gençlik merkezi projesini, Adana’da hayata geçirmeye çalışan Genç Engelliler Gençlik ve Spor Kulübü Başkanı eski milli sporcu Celal Karadoğan, projenin hayata geçirilmesi sürecinde yaşadığı zorlukları ve daha fazlasını Spor Arena’ya anlattı...

4.06.2018Futbol
Whatsapp kullanan artık vergisini verecek

Whatsapp kullanan artık vergisini verecek!

Uganda Parlamentosu, sosyal medya kullananların vergi ödemesini öngören bir yasa geçirdi.

1.06.2018Teknoloji
Kameni, İstanbuldaki Afrika Kupasına sponsor oldu

Kameni, İstanbul'daki Afrika Kupası'na sponsor oldu

İstanbul’da yaşayan Afrikalıların katıldığı ve bu yıl 14’sü düzenlenen İstanbul Afrika Uluslar Kupası tüm hızıyla sürüyor. Turnuvada gelecek hafta sonu çeyrek finaller yapılacak.

21.05.2018Futbol
Uluslararası Telefon Çağrıları için Ülke Kodları

Uluslararası Telefon Çağrıları için Ülke Kodları

Uluslararası telefon kodlarını kullanarak yurt dışında herhangi bir ülkeye arama yapabilirsiniz. İşte ülke kodları...

7.05.2018Teknoloji
Kenyalıların röntgenini çekecek

Kenyalıların röntgenini çekecek

KAYI Medikal, Afrika macerasını Kenya ile sürdürüyor. Sağlık sektöründe ilk yurtdışı yatırımını Kenya’da gerçekleştiren Kayı Medikal, Nairobi ve Nyeri şehirlerindeki iki hastanede yer alan iki ayrı radyoloji merkezine, bu yıl içinde yine Nairobi’de bir radyoterapi merkezi ile yenisini ekledi.

6.05.2018Ekonomi
Sukhoi Su-30 uçağının özellikleri nelerdir

Sukhoi Su-30 uçağının özellikleri nelerdir?

Sukhoi Su-30 uçağı, Rus Hava Kuvvetleri içerisinde önemli bir yere sahiptir. 1996 yılında hizmete giren Sukhoi Su-30 uçağı, avcı uçağı olarak tanımlanmaktadır. Dünyada Hindistan, Çin ve Rusya Hava Kuvvetlerinde kullanılan bu uçak, 2 kişilik mürettebat kapasitesine sahiptir. İşte, Sukhoi Su-30 uçağının özellikleri ve detaylı bilgiler

3.05.2018Gündem
Uganda oral seksi yasaklıyor

Uganda oral seksi yasaklıyor

Uganda Cumhurbaşkanı Yoweri Musevni, ülkede oral seksi yasaklamak için kanuni düzenleme yapmak istediklerini duyurdu.

18.04.2018Dünya
193 ülke gören gezginden tavsiyeler

193 ülke gören gezginden tavsiyeler

62 yaşındaki Barcelonalı Jorge Sanchez 193 ülkeye ve çok sayıda bölgeye giden biri. En çok gezenler listesinde ikinci sırada yer alan gezgin dünyanı gezmek isteyenler içinde birçok tavsiye veriyor. İşte o tavsiyeler...

13.04.2018Seyahat
Batarya tüketimi kobalt fiyatını artırdı

Batarya tüketimi kobalt fiyatını artırdı

Elektrikli arabalar ve akıllı telefonlar başta olmak üzere birçok teknoloji ürününün bataryalarında kullanılan kobaltın fiyatı artıyor. Şubat 2016'da 21 bin 750 dolar olan madenin ton başına fiyatı, 22 Mart itibarıyla 95 bin 250 dolara ulaştı.

25.03.2018Teknoloji
Irk ayrımından en çok kadınlar etkileniyor

Irk ayrımından en çok kadınlar etkileniyor

21 Mart Irk Ayrımıyla Mücadele Günü çerçevesinde Frankfurt’ta düzenlenen panelde, göçmen ve mülteci kadınların ayrımcılığın yanı sıra şiddet ve tacizle büyük sorunlarının olduğuna dikkat çekildi.

20.03.2018Avrupa
19 soruda Uber’le devriâlem

19 soruda Uber’le devriâlem

Sarı taksi mi Uber mi? Bu soruyu sadece Türkiye değil bütün dünya soruyor. Verilen cevaplardan biri, yılda 4 milyar seyahat… Bir diğeri de onlarca dava ve protesto gösterisi… Geçen hafta İstanbullu taksiciler Uber’i haksız rekabet yaratmakla, sosyal medya kullanıcıları ise taksicileri keyfi davranmak ve özensiz çalışmakla suçladı. Dananın kuyruğunun kopacağı noktaya adım adım yaklaşıyoruz. Uber kurulduğu günden beri hızla koşuyor ama nereye koşuyor?

17.03.2018Hürriyet Pazar
Hostes uçaktan atladı

Hostes uçaktan atladı

Emirates Havayolları'nın Dubai-Entebbe seferini yapan Boeing 777 tipi yolcu uçağının hostesi, uçak Uganda'daki Entebbe Havalimanı'na inince acil çıkış kapısını açarak atladı.

17.03.2018Dünya
100 ülkede yayında Heyecan arttı gelir yükseldi

100 ülkede yayında! Heyecan arttı gelir yükseldi

Son yılların en heyecanlı Süper Lig maçları oynanırken, taraftarlar da stadyumları dolduruyor. Kulüplerin kombine ve loca gelirleri dışında sadece bilet hasılatı geçen yıla göre 25 hafta sonunda yüzde 42 oranında arttı. 18 takım bu sürede 2.9 milyon liralık bilet satışı gerçekleştirdi. Stadyumlardaki ortalama seyirci sayısı da 13 bini geçti.

15.03.2018Ekonomi

Yazar Sonuçları

Pazar testi, haydi buyurun!

Sevgili dostlar, sizlere yedi sorulu bir pazar testi hazırladım. Yaz günü kafanız rahat olsun, pazar pazar fazla zorlanmadan çözün diye de doğru şıkları hep (e) olarak belirledim. Haydi kolay gelsin!

8.07.2018

Dünya Mülteciler Günü

Dünya geçen hafta “Mülteciler Gününü” kutladı. 20 Haziran Dünya Mülteciler Günü’ydü. Ancak birçok ülkede mültecilere (sığınmacılara) yönelik tepkiler artıyor. Mülteci konusu birçok ülkede iç politikada tartışmalara ve çekişmelere yol açıyor. Geçen hafta Trump Yönetimi’nin uygulamaya koyduğu bazı kararlar sığınmacılar konusunun ABD’de tekrar gündemin ön planına gelmesine ve tartışılmasına neden oldu.

25.06.2018

Gerçek olamayacak kadar güzel altı nokta

Dünyada öyle noktalar var ki her yıl milyonlarca turistin akınına uğramıyor belki ama popülerliği sahip olduğu ayrıcalıklı doğadan geliyor. Benzerine az rastlanır coğrafyası ile her zaman gidilmeyen ama bir kez gidildiğinde de ömür boyu unutulmayacak yerler… Sadece fotoğraflarına baktığınızda bile kendinizi, “gerçek olamayacak kadar güzel” diye düşünürken bulacağınız 6 harika rotayı tanımaya ne dersiniz?

14.05.2018

Faruk Eczacıbaşı Fırat Üniversitesi’nde dijital devrimi anlattı: Öğrenciler sordu “Doğu’da neden sanayi yatırımı yok”

ECZACIBAŞI Holding Başkan Yardımcısı ve Türkiye Bilişim Vakfı Başkanı Faruk Eczacıbaşı, internet sonrası yaşanan hızlı değişimi ele aldığı “Daha Yeni Başlıyor” kitabını gençlerle paylaşmak için kolları sıvamış durumda.

17.04.2018

Dünya Su Günü ve Düşündürdükleri.....

22 Mart, 1993 yılından bu yana Dünya Su Günü olarak kutlanıyor. Birleşmiş Milletler Genel Kurulu, küresel su kaynaklarının sürdürülebilir kullanımının sağlanmasına dikkat çekmek ve uluslararası toplumu bu konuda bilinçlendirmek amacıyla 1993 yılında 22 Mart’ı Dünya Su Günü olarak ilan etti.

28.03.2018

Komedi bunun neresinde?

‘Stalin’in Ölümü’, Rus politikacının hayatını kaybetmesiyle kartların yeniden dağıtılacağı iktidar düzeninde yer kapmak için harekete geçen parti üyelerinin mücadelesini anlatan bir komedi. Armando Iannucci’nin yönettiği film, Sovyetler Birliği’nin siyasi tarihine ve komünist sisteme son derece alaylı, karikatürize ve aşağılayıcı bir tavırla yaklaşıyor.

16.03.2018

Ali Baba’nın bir çiftliği var!

Çiftliğinde dolandırıcılar, yalancılar, sahtekarlar, tokatçılar, üçkağıtçılar var. Hepsi de ‘para, paraa!’ diye bağırıyorlar.

13.03.2018