MENÜ

Uber Dava

Uber Dava ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Uber Dava haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 82 Uber Dava haberi bulunmuştur.

Uber Dava Haberleri

Sarı Uber’e talep 4 bini geçti

Sarı Uber’e talep 4 bini geçti

Taksicilerin aylarca protesto ettiği Uber, minibüsle hizmet verdiği XL faaliyetlerine son vermesiyle kıymete bindi. Uber’e kayıtlı taksi sürücüsü 4 bini geçti.

5.06.2019Ekonomi
Uber için bilirkişi kararını verdi: Haksız rekabet oluştu

Uber için bilirkişi kararını verdi: Haksız rekabet oluştu

Türkiye'de faaliyetine sadece ticari taksilere hizmet vererek devam eden Uber'e karşı açılan davada bilirkişi heyeti raporunu mahkemeye sundu. Rapora göre Uber'in haksız rekabet koşulları oluşturduğu yer aldı.

3.09.2019Ekonomi
Uber’den ‘XL’ telafisi istiyorlar

Uber’den ‘XL’ telafisi istiyorlar

UBER XL uygulamasının kaldırılmasının ardından işsiz kalan araç sahipleri ve şoförler Uber’den zararlarının telafisini istedi.

6.08.2019Ekonomi
Lyft ve Uberden büyük karar Sürücü alımı durduruldu

Lyft ve Uber'den büyük karar! Sürücü alımı durduruldu

Popüler mobil ulaşım uygulamalarından Uber ve Lyft, New York'ta sürücü alımını durdurdu.

1.05.2019Teknoloji
UBER aracında yaşadıkları ile olay olmuştu 1 milyon lira tazminat istedi...

UBER aracında yaşadıkları ile olay olmuştu! 1 milyon lira tazminat istedi...

İstanbul İstinye'den geçen yıl Atatürk Havalimanı'na gitmek için UBER'den araç çağıran Birgül Erkli, yolculuk sırasında ücret anlaşmazlığı nedeniyle tartıştığı UBER şoförü Mikail Üzer ile UBER'e 1 milyon liralık manevi tazminat davası açtı.

16.04.2019Gündem
Uber, Careem’i aldı, taksiciler şoka girdi

Uber, Careem’i aldı, taksiciler şoka girdi!

Türkiye’de mahkemeye verilen Uber’in Orta Doğulu Careem’i alması sonrasında İstanbul’da bulunan taksiciler Careem kullanmaktan vazgeçti. Birleşik Taksi Şoförleri Derneği Başkanı Hüseyin Duman satın almaya ilişkin olarak 'Şoka girdik' dedi.

27.03.2019Ekonomi
Taksi plakası fiyatları sert yükseldi, sert düştü

Taksi plakası fiyatları sert yükseldi, sert düştü!

Ticari taksi plaka satış fiyatları Uber davasının sonuçlanacağına ilişkin beklentiyle yükseltildi. Ancak mahkemenin ertelenmesiyle birlikte fiyatlarda sert düşüş yaşandı. 1.3 milyon liraya satılan plakalar yaklaşık 1.7 milyon liraya kadar yükselmişti. Bir gündeki fiyat farkı 150 bin lirayı buldu.

21.03.2019Ekonomi
Uber Davası ertelendi

Uber Davası ertelendi

Uber'e karşı açılan dava bilirkişi raporunun henüz mahkemeye gelmemesi nedeniyle 3 Temmuz 2019 tarihine ertelendi.

20.03.2019Ekonomi
Uber Davası ertelendi

Uber Davası ertelendi

UBER'in yasal olmadığı iddiasıyla açılan davada yeniden bilirkişi heyeti seçildi ve dava raporun hazırlanması için ertelendi.

21.02.2019Ekonomi
Belçika’dan Uber kararı

Belçika’dan Uber kararı

Brüksel'de mahkeme, Uber'in başkentte yasaklanması gerektiğine hükmetti.

3.01.2019Dünya
UBER davası için taksiciler adliye önünde toplandı

UBER davası için taksiciler adliye önünde toplandı

UBER'e erişimin engellemesi ve haksız rekabetin tespiti için açılan davaya İstanbul 10. Asliye Ticaret Mahkemesi'nde devam edilecek. Dava öncesi çok sayıda taksici Çağlayan'daki İstanbul Adalet Sarayı önünde toplandı. İSTANBUL Otomobilciler Esnaf Odası ile Birleşik Taksiciler Derneği'nin internet uygulaması üzerinden hizmet veren UBER'e erişimin engellenmesi için açtığı dava, bilirkişi raporunun henüz ulaşmaması gerekçesiyle Kasım ayına ertelenmişti.

7.11.2018Haber
UBER Davasında bilirkişiye ceza kararı

UBER Davası'nda bilirkişiye ceza kararı

UBER’e erişimin engellemesi ve haksız rekabetin tespiti için açılan davaya İstanbul 10. Asliye Ticaret Mahkemesi’nde devam edildi.

7.11.2018Gündem
Uber aracılığıyla korsana para cezası

Uber aracılığıyla korsana para cezası

Danimarka’da Yüksek Mahkeme, özel otomobil sahiplerinin mobil uygulama aracılığıyla taksicilik yapmasına imkan sağlayan Uber uygulaması aracılığıyla kazanç elde ettiği belirlenen 4 sürücüye verilen toplam 700 bin kron para cezasını onadı.

14.09.2018Avrupa
Türkiye bu olayı konuşmuştu UBER şoförü hakkında flaş karar

Türkiye bu olayı konuşmuştu! UBER şoförü hakkında flaş karar

Geçtiğimiz aylarda İstanbul Sarıyer’den Atatürk Havalimanı'na gitmek için Uber aracıyla seyahat eden Birgül E.’nin şoför tarafından kolundan fırlatılarak tekmelenerek darp edilmesi iddiasıyla ilgili Küçükçekmece Cumhuriyet Başsavcılığı’nca yürütülen soruşturma tamamlandı. Şüpheli Uber şoförü Mikail Ü. hakkında ‘Yaralama’, ‘Tehdit’ ve ‘Hakaret’ suçları kapsamında dava açıldı.

10.09.2018Gündem
Londrada taksi sürücüleri Ubere toplu dava açabilir

Londra'da taksi sürücüleri Uber'e toplu dava açabilir

Londra'da taksi sürücüleri, Londra'da faaliyetleri sürdürmek için geçici lisans alan Uber'e karşı toplu dava açmayı değerlendiriyorlar.

24.07.2018Teknoloji
Taksici - UBER kavgasında ilk karar çıktı

Taksici - UBER kavgasında ilk karar çıktı

UBER sürücüleri ile taksiciler arasında yaşanan kavgalar nedeni ile açılan 20’ye yakın davada ilk karar çıktı. Mahkeme önceki gün verdiği kararda, UBER sürücüsüne bıçak çekerek yolunu kesen taksiciye 10 ay hapis cezası verdi.

13.06.2018Ekonomi
Ubere erişimin engellenmesi davası

Uber'e erişimin engellenmesi davası

İstanbul Otomobilciler Esnaf Odası ile Birleşik Taksiciler Derneği'nin UBER'e erişimin engellemesi ve haksız rekabetin tespiti için ayrı ayrı açtıkları davanın görülmesine devam edilecek. Dava öncesinde İstanbul Otomobilciler Esnaf Odası üyeleri Çağlayan'daki istanbul Adalet Sarayı önünde bir araya geldi.

4.06.2018Haber
Uber’e tedbir kararını 3 hakim değerlendirecek

Uber’e tedbir kararını 3 hakim değerlendirecek

İstanbul 10. Asliye Ticaret Mahkemesi bu gün karar beklenen son duruşmada üçlü hakim heyeti olarak Uber uygulamasına tedbir konulmasına ilişkin talebi değerlendireceklerini belirtti. İstanbul Adliyesi önünde bir grup taksiciyle kararı bekleyen İstanbul Taksiciler Esnaf Odası Başkanı Eyüp Aksu ise “Bundan böyle taksici esnafı olarak bakış açımızı değiştirerek İstanbul halkına daha kaliteli araçlarla kaliteli hizmet vermek zorundayız” dedi.

4.06.2018Ekonomi
Bedelli askerlik ve yerli otomobil konusunda Cumhurbaşkanı Erdoğandan flaş açıklamalar

Bedelli askerlik ve yerli otomobil konusunda Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan flaş açıklamalar

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, NTV ve Star televizyonlarının ortak yayınında soruları yanıtladı. Merak edilen konular arasında yer alan bedelli askerlik ve yerli otomobil hakkında da açıklamalarda bulunan Erdoğan, erken seçim kararının nasıl alındığı hakkında da bilgi verdi. İşte Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın konuşmasından satır başları..

1.06.2018Gündem
Tartışıldı... 5 ayda 4 binden 10 bine çıktı

Tartışıldı... 5 ayda 4 binden 10 bine çıktı

UBER - taksi erginliği sürerken, önceki gün UBER’e karşı taksiciler lehinde bir adım atıldı. Peki yeni düzenleme UBER’i bitirir mi? Eski İstanbul Taksiciler Esnaf Odası Başkanı Yahya Uğur, “UBER aracı sayısı her geçen gün artıyor. Şu anda 10 bine ulaştı. Ceza düzenlemesi güzel bir adım ama sıkı denetim yapılmazsa anlamı yok'' dedi. UBER sürücülerinin üye olduğu Ulaşım ve Turizm Hizmetleri Derneği’nin başkanı Ersin Kula ise ''Toplam 4 bin UBER aracı vardı. Şu anda İstanbul’daki UBER aracı sayısı 10 bin 100 civarında. Şoför sayısı da 15 bin. UBER, yeni araçlara randevu verecek zaman bulamıyor. Günde ortalama 150-200 araç UBER’e giriyor'' diye konuştu.

31.05.2018Gündem
Uber Viyanadaki faaliyetlerini geçici olarak durdurdu

Uber Viyana'daki faaliyetlerini geçici olarak durdurdu 

Avusturya'nın başkenti Viyana'da bir ticaret mahkemesinin, Uber firması hakkında, rekabete aykırı davranarak ticaret yasasını ihlal ettiği gerekçesiyle ihtiyati tedbir kararı alması sonrası şirket, faaliyetlerini geçici olarak durdurma kararı aldı.

25.04.2018Dünya
Avrupa Adalet Divanından Uber kararı

Avrupa Adalet Divanı'ndan "Uber" kararı

Avrupa Adalet Divanı, Fransa'daki yasal mercilerinin Uber'in yerel yöneticilerine yönelik ceza davası açma yetkisi bulunduğuna karar verdi.

10.04.2018Teknoloji
Uber kavgasına karşı yerli ve milli taksi

Uber kavgasına karşı yerli ve 'milli' taksi

Taksicilerin ‘yasadışı taşımacılık yapıldığı’ gerekçesiyle büyük tepki gösterdiği ‘Uber’ kavgasına çare aranıyor. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın belediye başkanlığı döneminde Ulaştırma Daire Başkanı olan, TBMM Ulaştırma Komisyonu sözcüsü Mustafa Ilıcalı’nın teklifi tek merkezden yönetilecek bir Taksi A.Ş. Önerisini kısa sürede Meclis’e de sunacak olan Ilıcalı, ayrıntıları ilk kez Hürriyet ile paylaştı.

8.04.2018Gündem
Reina’daki o ABD’li İstanbul’a döndü

Reina’daki o ABD’li İstanbul’a döndü

2017 yılbaşı gecesi İstanbul’daki Reina kulübünde düzenlenen 39 kişinin öldüğü terör saldırısında yaralanan ve ‘ikinci tetikçi’, ‘CIA ajanı’ denilen Amerikalı Jake Raak (36) geçen hafta İstanbul’a döndü, taksiyle Silivri’deki duruşmaya gitti. ABD’ye dönüşünde Hürriyet’e konuşan Raak duruşmada ‘CIA için mi çalışıyorsun’ diye sorulduğunu kendisinin de saldırganın yüzüne 'O silah olmadan sen bir hiçsin' diye bağırdığını söyledi.

2.04.2018Dünya
19 soruda Uber’le devriâlem

19 soruda Uber’le devriâlem

Sarı taksi mi Uber mi? Bu soruyu sadece Türkiye değil bütün dünya soruyor. Verilen cevaplardan biri, yılda 4 milyar seyahat… Bir diğeri de onlarca dava ve protesto gösterisi… Geçen hafta İstanbullu taksiciler Uber’i haksız rekabet yaratmakla, sosyal medya kullanıcıları ise taksicileri keyfi davranmak ve özensiz çalışmakla suçladı. Dananın kuyruğunun kopacağı noktaya adım adım yaklaşıyoruz. Uber kurulduğu günden beri hızla koşuyor ama nereye koşuyor?

17.03.2018Hürriyet Pazar
Türkiye harekete geçti, Uruguaydan istiyor

Türkiye harekete geçti, Uruguay'dan istiyor

Adalet Bakanı Gül, Uruguay'a kaçan Çiftlik Bank'ın kurucusu Mehmet Aydın ile ilgili flaş açıklamalar yaptı. Aydın'ın Türkiye'ye iade edilmesi için çalışma yapıldığını belirten Bakan Gül, "İlgili kişinin Türkiye'ye iade konusunda da ne gibi imkan varsa savcılarımız gerekli takibatı yapıyorlar" dedi. Bakan hükümetin gündeminde kesinlikle af konusunun bulunmadığını da söyledi. Öte yandan Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın da Çiftlik Bank ile ilgili 18 Ocak tarihinde suç duyurusunda bulunduğu açıklandı.

17.03.2018Gündem
Taksicilerin Uber isyanı

Taksicilerin Uber isyanı

BİRLEŞİK Taksiciler Derneği’nin Uber’e açtığı dava öncesinde 200 taksici İstanbul Adalet Sarayı önünde bir araya geldi. Taksiciler Uber’i protesto ederek yolları kapattı.

12.03.2018Ekonomi
‘Sağı solu yakıp yıkmak istemiyoruz diyen taksicilere tepki var

‘Sağı solu yakıp yıkmak istemiyoruz' diyen taksicilere tepki var

Uber’e açtıkları davanın ertelenmesinin ardından adliye önünde bir basın açıklaması daha yapan İstanbul Taksiciler Esnaf Odası Başkanı Eyüp Aksu, "Avrupa’daki taksiciler gibi sağı solu yakıp yıkmak istemiyoruz" dedi. Aksu'nun bu açıklaması sosyal medyada tepkiye yol açtı.

12.03.2018Gündem
Taksiciler adliyeye akın etti

Taksiciler adliyeye akın etti

Dünyanın birçok yerinde internet üzerinden taksi hizmeti veren Uber'e İstanbul Taksiciler Esnaf Odası’nın açtığı dava öncesinde Taksiciler Esnaf Odası üyesi onlarca taksici sabah saatlerinde Çağlayan’da bulunan İstanbul Adalet Sarayı önüne geldi.Uber araçları protesto eden taksiciler “Emek hırsızlığı yapılıyor” dedi.Esnaf Odası Başkanı Eyüp Aksu ise “10 Asliye Ticaret Mahkemesi’nde davamız var. Uber araçların trafikten çıkarılmasını talep ettik. Bunlar emek hırsızı. Bugün ikinci duruşma görülecek. Olumlu sonuçlar bekliyoruz” diye konuştu. Fırat Alkaç

12.03.2018Haber
Taksiciler adliyeye akın etti...

Taksiciler adliyeye akın etti...

Uber-taksici geriliminde yeni perde...

12.03.2018Gündem
Taksici-Uberci savaşı büyüyor

Taksici-Uber'ci savaşı büyüyor

Amerika merkezli ulaşım şirketi UBER’de çalışan sürücüler İstanbul’da peş peşe saldırıya uğramaya başladı. Üstelik saldırganlar sadece şoförlere değil müşterilere de zorbalık yapıyor. Üsküdar’a önceki gün müşteri çağrısıyla giden UBER sürücüsü Alihan G. hastanelik edildi. Bahtiyar Poslu ise yine müşteri çağrısıyla gittiği Otogar’da 12 kişinin linç girişiminden son anda kurtuldu. Peş peşe gelen saldırılardan sonra platform kuran UBER’ciler saldırıların taksiciler tarafından yapıldığı konusunda hemfikir.

8.03.2018Gündem
Uberin kurucusu bir gecede milyarder oldu

Uber'in kurucusu bir gecede milyarder oldu!

Uber'in kurucularından Travis Kalanick, akıllı telefonlar üzerinden ulaştırma hizmeti veren şirketinin büyük hissesinin satılması üzerine resmen milyarder oluyor.

19.01.2018Teknoloji

Yazar Sonuçları

'Dava arkadaşları'nı bir bir yiyen kara tren

Netflix’e yeni konulan “Troçki” filmi, karlar içinde ilerleyen bir tren görüntüsüyle başlıyor.

10.02.2019

Muhafazakâr sanatçılar bu çağrıya yanıt vermeli

Fazıl Say diyor ki, “Eskiden büyükelçiler konserlerime gelmezdi. Şimdi geliyorlar. Ben bu örgütlerden, hocalardan çok çektim... Hadi gelin yeni bir dönemi başlatalım...”

31.07.2018

Facebook'a 'Bilgilerim çalındı' diyorsun, gelen cevap: ¯\_(ツ)_/¯

50 milyon Facebook kullanıcısının kişisel verilerinin çalındığı ortaya çıktı. Ve Facebook yine ciddi bir krize, gayriciddi bir tepki gösterdi. Böyle giderse Mark Zuckerberg'in günleri sayılı olabilir.

20.03.2018