MENÜ

Türkiye Psikiyatri Derneği

Türkiye Psikiyatri Derneği ile ilgili tüm haberleri, son dakika Türkiye Psikiyatri Derneği haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Bugün Türkiye Psikiyatri Derneği haberlerinde son durum nedir? İşte tüm flaş gelişmeler...

Toplam 474 Türkiye Psikiyatri Derneği haberi bulunmuştur.

Türkiye Psikiyatri Derneği Haberleri

300 çeşit terapi yöntemi var

300 çeşit terapi yöntemi var

Son trend, Terapiye gitmek. Depresyonda mısın, panik atak mı geçiriyorsun, ayrılık acısı mı yaşıyorsun ya da aşk acısından kurtulmak mı istiyorsun, çalıyorsun bir psikiyatrın kapısını, oturuyorsun, haftada bir, başlıyorsun anlatmaya. Ne var ki psikoterapi derin ve engin bir mevzu. Zira, dünya genelinde 300'e yakın terapi türü var!

19.01.2002Kelebek
En az 1.5-2 milyon bunalımlı var

En az 1.5-2 milyon bunalımlı var

Türkiye Psikiyatri Derneği 2. Başkanı Doç. Dr. Mustafa Sercan, bir topluma hastalıkların getirdiği ekonomik yükün yüzde 12.3'sini ruh hastalıklarının oluşturduğunu belirterek, ''Buna karşın, Türkiye dahil ülkelerin yüzde 40'ının ruh sağlığı politikası yok'' dedi.

10.10.2002Gündem
Çocuklarınıza yaşadıklarını anlattırın

Çocuklarınıza yaşadıklarını anlattırın

Depremi yeni yaşamış ve etkilerini hálá yakıcı bir şekilde üzerinde hissedenler ve depremi yaşamaktan korkanlar... Türkiye bu sınıfa giren insanlarla dolu. Uzmanlar, yaşananlar karşısında insanın kendini çaresiz hissedebileceğini, bunun doğal olduğunu söylüyor.

31.05.2003Kelebek
Travma ile başa çıkma yolları

Travma ile başa çıkma yolları

Uzmanlar, insan eliyle yapılan saldırılara doğrudan maruz kalanların üçte birinde travmaya bağlı ruhsal sorun riski saptandığını bildirdi.

21.11.2003Gündem
Terörü  çocuklardan gizlemeyin

"Terörü çocuklardan gizlemeyin"

Psikologlar, çocukları terör gibi olağandışı durumlardan kaynaklanan ruhsal travmalardan korumak için, olayların gizlenmemesi gerektiğini söyledi.

2.12.2003Gündem
Türkiye’de ruh sağlığında kara tablo

Türkiye’de ruh sağlığında kara tablo

Uzmanlar, Türkiye'de insanların eskiden kaçındığı psikiyatri alanına, kültürel gelişme ve tedavi imkanlarının artmasıyla birlikte ilginin arttığını söyledi. Paranoid şizofren-ARŞİV

19.05.2005Gündem
Gençler Mafya özentisi

Gençler Mafya özentisi

Türk Eğitim-Sen'in anketinden düşündüren sonuçlar çıktı. Gençlerin yüzde 21'i en çok mafya dizilerini izliyor.

25.03.2006Gündem
Cinsel isteksizlik önemsenmiyor

Cinsel isteksizlik önemsenmiyor

Doç. Dr. Cem İncesu, Türk toplumunda kadınların en yaygın cinsel sorununun "cinsel isteksizlik" olduğunu ama kadınların bunu önemsemediğini vurguladı.

Türkiye Psikiyatri Derneğinden uyarı

Türkiye Psikiyatri Derneği'nden uyarı

Türkiye Psikiyatri Derneği, bazı özel merkezlerde yüksek ücret talep edilerek yaptırılması önerilen tedavi amaçlı TMU (Transkraniyal Manyetik Uyarım) uygulamalarının henüz deneysel nitelikte olduğunu, hastalardan bu yöntem için ücret talep edilmesinin “tıbbi ve ahlaki olmadığını” bildirdi.

16.12.2006Gündem
Ruh Sağlığı Yasası Hemen Şimdi

Ruh Sağlığı Yasası Hemen Şimdi!

Türk Tabipleri Birliği’yle birlikte 18 meslek, uzmanlık, hasta yakını derneği bir araya gelip Ruh Sağlığı Platformu’nu oluşturdu. Grup, "Ruh Sağlığı Yasası-Hemen Şimdi" kampanyasını başlattı. Türkiye Psikiyatri Derneği’nin 2002’den bu yana defalarca sunduğu yasa taslağı Sağlık Bakanlığı’nda bekliyor.

23.12.2006Kelebek
Zehirlenen çocukların sayısı artıyor

Zehirlenen çocukların sayısı artıyor

Eczanelerde reçetesiz olarak da satılan, anne ve babaların bilinçsizce kullanıp evde ortalıkta bıraktığı sakinleştirici etkisi olan antidepresif ilaçlar, çocuklarda ölüme davetiye çıkartıyor.

8.01.2007Kelebek
Kadınlar yatak odasında 1-0 önde

Kadınlar yatak odasında 1-0 önde

Cinsel Eğitim Tedavi ve Araştırma Derneği’nin (CETAD) kadın cinselliği konulu toplantısı Swissotel’de yapıldı.

27.02.2007Kelebek
Kadınlar yatakta önde

Kadınlar yatakta önde!

Cinsel Eğitim Tedavi ve Araştırma Derneği'nin (CETAD) kadın cinselliği konulu toplantısında neler konuşuldu?

1.03.2007Cinsellik
Kalıcı ruh sağlığı politikası istiyoruz

"Kalıcı ruh sağlığı politikası istiyoruz"

Toplumsal ruh sağlığının bozulmasını engellemek için koruyucu önlemlere ağırlık verilmesi gerekiyor.

Ruh Sağlığı Yasa Taslağı Meclise takıldı

Ruh Sağlığı Yasa Taslağı Meclis'e takıldı

Milletvekillerine mektup yazan Ruh Sağlığı Platformu, hükümetin hâlâ gündeme getirmediği Ruh Sağlığı Yasası'nın bir an önce çıkmasını istiyor.

Antidepresanlar güvenle kullanılıyor

"Antidepresanlar güvenle kullanılıyor"

Antidepresanların etkisinin bulunmadığına ilişkin iddialara Türkiye Psikiyatri Derneği karşı çıktı. Dernek depresyonun tedavisinde kullanılan antidepresanların yaklaşık 50 yıldır ruh sağlığı alanında hizmet veren hekimler tarafından güvenle kullanıldığını belirtti.

7.03.2008Sağlık
Her 40 saniyede bir hayata küsüyorlar

Her 40 saniyede bir hayata küsüyorlar

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) verilerine göre, her 40 saniyede bir intihar, her 3 saniyede ise bir intihar girişiminde bulunuluyor.

9.09.2008Gündem
Her gün üç bin kişi hayata küsüyor

Her gün üç bin kişi hayata küsüyor

Son yıllarda gerek intiharların, gerekse intihar girişimlerinin birçok ülkede özellikle genç nüfus arasında tırmanma eğiliminde olduğu görülmektedir…

7.10.2008Sağlık
Kadınlar depresyona daha yatkın

Kadınlar depresyona daha yatkın

Türkiye Psikiyatri Derneği Merkez Yönetim Kurulu Üyesi Doç. Dr. Burhanettin Kaya, saplantı, panik, titizlik bozuklukları ile depresyonun kadınlarda daha sık görüldüğünü belirterek, “Kadınların biyolojik yapılarının dışında toplumsal baskıya daha çok maruz kalmalarından dolayı depresyona yatkınlıkları daha yüksek” dedi.

10.10.2008Kelebek
Ruh sağlığı siyasi öncelik olmalı

Ruh sağlığı siyasi öncelik olmalı

Bu yıl ki tema: "Ruh sağlığının tüm dünyada, tüm ülkelerde, toplumun tüm kesimlerinde öncelikli hale gelmesi."

10 Ekim Dünya Ruh Sağlığı günü

10 Ekim Dünya Ruh Sağlığı günü

Türkiye Psikiyatri Derneği Genel Başkanı Dr. Şeref Özer, “Dünyada ruhsal rahatsızlığı olan 500 milyon kişi bulunuyor. Bu, her yıl 7 kişiden birinin tedavi gerektirecek derecede ruhsal sorunu olduğu anlamına geliyor. Her dört kişiden biri ise yaşamının bir döneminde ruhsal hastalıklardan etkileniyor” dedi.

15.10.2008Kelebek
İntihar oranı yüzde 60 arttı

İntihar oranı yüzde 60 arttı

Dünyada ruhsal rahatsızlığı/hastalığı olan yaklaşık 500 milyon kişi yaşıyor. Bu, her yedi kişiden birinin tedavi gerektirecek derecede ruhsal sorunu olduğu anlamına geliyor.

23.10.2008Kelebek
4 çocuktan biri cinsel istismar mağduru

4 çocuktan biri cinsel istismar mağduru

Mor Çatı Kadın Sığınağı Vakfı, son günlerde sık sık gündeme gelen Hüseyin Üzmez olayı ve benzer olaylarla ilgili bir basın toplantısı düzenledi.

8.11.2008Gündem
Raporu veren doktorlara soruşturma

Raporu veren doktorlara soruşturma

Türk Tabipleri Birliği’nin (TTB) çağrısıyla bir araya gelen 5 uzmanlık derneği, Vakit Gazetesi Yazarı Hüseyin Üzmez’in cinsel istismar davasına ilişkin Adli Tıp Kurumu 6. İhtisas Kurulu’nun verdiği raporu kanuna aykırı bularak, tıbbi ve hukuki açıdan kabul edilemeyeceği sonucuna vardı.

10.11.2008Gündem
Ruh Sağlığı Yasası çıkarılmalı

Ruh Sağlığı Yasası çıkarılmalı

Halen ruh hastalarının hastaneye yatırılmasıyla ilgili bir yasal düzenleme yok. Ülkemizde bu yasanın hazırlanması için hem birikim hem de gerekli alt yapı var.

Türk kadınının yarısı en az bir kez şiddete maruz kalıyor

Türk kadınının yarısı en az bir kez şiddete maruz kalıyor

Bugün, "Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Dayanışma Günü." Dominik Cumhuriyeti’nde Mirabel Kardeşler’in 25 Kasım’da tecavüz edilerek öldürülmelerinin yıldönümü, BM tarafından 1999’dan bu yana bu isimle anılıyor.

24.11.2008Gündem
3 Aralık Dünya Engelliler Günü

3 Aralık Dünya Engelliler Günü

Türkiye Psikiyatri Derneği basın açıklaması 1992 yilinda Birlesmis Milletlerin karari ile 3 Aralik "Uluslararasi Engelliler Günü" olarak kabul edilmis; bu karar, 1993 yili Mart ayında Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Komisyonunun 1993/29 sayılı bildirisi ile 3 Aralik Gününün tüm dünyada engellilerin topluma kazandırılması ve haklarının "tam ve diger insanlara esit ölçüde" saglanmasi amaci için çalisilmasi gereken bir gün olarak tüm dünyaya duyurulmustur. O zamandan beri 3 Aralık Uluslararasi Engelliler Günü olarak tanınmaktadir.

Ekonomik kriz ruh sağlığını tehdit ediyor

Ekonomik kriz ruh sağlığını tehdit ediyor

Türkiye Psikiyatri Derneği Dış İlişkiler Sekreteri Uzman Dr. Halis Ulaş, dünya genelinde yaşanan ekonomik krizin, ruh sağlığını tehdit ettiğini belirterek, “İşini kaybedenlerde, çalışan bireylere göre 2 kat daha fazla depresyon gözlenmektedir” dedi.

15.12.2008Gündem

Yazar Sonuçları

Bizi kim delirtti

BEN şimdi bugün size hiçbir şey yazmayacağım. Okuduğumuz haberlere şöyle bir bakacağız. Bütün bunların bir günün haberleri olduğunu belirtmeme ayrıca gerek yoktur sanırım.

19.05.2005

AYŞE:Hastanın beyin kimyasının bozulduğunu hangi testlerle anlıyorsunuz? DOKTOR:Test yapamıyoruz. Araştırmalar var, ona göre ilaç yazıyoruz...

Evet, hoş geldiniz! Konumuz yine antidepresanlar. İki hafta önce söz psikologlardaydı. Şimdi psikiyatristlerde. Konuğum Türkiye Psikiyatri Derneği Genel Başkanı Dr. Şeref Özer. Önemli bir konuda, son derece samimi konuştu, kendisine teşekkür ediyorum.

2.05.2008