MENÜ

Türkiye Psikiyatri Derneği

Türkiye Psikiyatri Derneği ile ilgili tüm haberleri, son dakika Türkiye Psikiyatri Derneği haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Bugün Türkiye Psikiyatri Derneği haberlerinde son durum nedir? İşte tüm flaş gelişmeler...

Toplam 477 Türkiye Psikiyatri Derneği haberi bulunmuştur.

Türkiye Psikiyatri Derneği Haberleri

Kızılayın o sorusu fişlemeye yol açıyor tepkisi

Kızılay'ın o sorusu fişlemeye yol açıyor tepkisi

TÜRKİYE Psikiyatri Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Şahut Duran, Kızılay’ın kan bağışçı öncesi yaptığı formda yer alan ’Bugüne kadar hiç erkek erkeğe cinsel ilişkide bulundunuz mu?’ sorusunun fişlemeye yol açtığını iddia etti. Kan yoluyla bulaşan hastalıkların insan yapısıyla ilgili değil, kurduğu cinsel ilişkinin şekliyle alakalı olduğunu söyleyen Duran, sorunun düzeltilmesini ve kişiye güvenli bir ilişki yapıp yapmadığı sorusunun yöneltilmesini istedi.

5.02.2015Gündem
Kızılay o soruyu ‘yanlış’ soruyor

Kızılay o soruyu ‘yanlış’ soruyor!

Türkiye Psikiyatri Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Şahut Duran, Kızılay'ın gönüllü kan bağışçılarına doldurduğu Kan Bağışçısı Sorgulama Formu’nda yer alan “Hiç erkek erkeğe cinsel ilişkide bulundunuz mu?” sorusunu tartışmaya açtı.

6.02.2015Gündem
Kızılayın o sorusu tepkiye neden oldu

Kızılayın o sorusu tepkiye neden oldu

TÜRKİYE Psikiyatri Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Şahut Duran, Kızılay'ın kan bağışçı öncesi yaptığı formda yer alan 'Bugüne kadar hiç erkek erkeğe cinsel ilişkide bulundunuz mu?' sorusunun fişlemeye yol açtığını iddia etti. Kan yoluyla bulaşan hastalıkların insan yapısıyla ilgili değil, kurduğu cinsel ilişkinin şekliyle alakalı olduğunu söyleyen Duran, sorunun düzeltilmesini ve kişiye güvenli bir ilişki yapıp yapmadığı sorusunun yöneltilmesini istedi.

6.02.2015Ege
Türk Psikiyatri Derneğinden kadına şiddet açıklaması

Türk Psikiyatri Derneği'nden kadına şiddet açıklaması

Özgecan Aslan'ın Mersin'in Tarsus ilçesinde tecavüz girişiminin ardından hunharca öldürülerek cesedinin yakılmasına bir tepki de Türkiye Psikiyatri Derneği'nden geldi.

17.02.2015Sağlık
Kadınlar devletten dayak yiyorsa ben de yapabilirim

'Kadınlar devletten dayak yiyorsa ben de yapabilirim'

Geçtiğimiz hafta Özgecan Aslan'ın tecavüz girişiminin ardından hunharca katledilmesi herkesi yasa boğdu. Kadınlar günlerdir sokakta olayları protesto ediyor. Tüm bunlar olurken üzücü olaylar da yaşanmaya ve hatırlanmaya devam ediyor.

1.03.2015Sağlık
30 Mart Dünya Bipolar Günü Türkiyede kutlanacak

30 Mart Dünya Bipolar Günü Türkiye'de kutlanacak

Bipolar bozukluk yani diğer adıyla manik depresif hastalığı. Dünyada yıllardır kutlanan "30 Mart Dünya Bipolar Günü", Türkiye'de ilk kez çeşitli etkinliklerle kutlanacak ve hastalar için forumlar düzenlenecek.

28.03.2015Sağlık
Türkiye Psikiyatri Derneği Somalı madencilere destek çıktı

Türkiye Psikiyatri Derneği Somalı madencilere destek çıktı

Soma'da geçtiğimiz yıl yitirdiğimiz 301 madencinin ardından acılar dinmedi. Kurtulan ve madende arkadaşlarını yitiren birçok işçi de olay sonrası ruhsal travma ve depresyon yaşamaya başladı. Bu durum Soma'da yaşanan facianın hala farklı boyutlarıyla devam ettiğini ortaya koydu.

15.04.2015Sağlık
Somada depresyon tedavisi gören işçilerin işe alınmamasına ikinci tepki

Soma'da depresyon tedavisi gören işçilerin işe alınmamasına ikinci tepki

Soma'da depresyon ilaçları kullanan işçilerin, işe alınmaması üzerine İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürü Kasım Özer, "Özel sektörün işine karışamayız" dedi. Türkiye Psikiyatri Derneği'nden Doç. Dr. Burhanettin Kaya ise "Özel sektörü denetlemek devletin işidir." diyerek açıklamaya tepki gösterdi.

16.04.2015Sağlık
1 yılda 5 bin kişi

1 yılda 5 bin kişi

GEÇEN yıl 13 Mayıs’ta Soma Kömür İşletmeleri AŞ’nin Eynez Ocağı’nda meydana gelen faciada 301 aile ve onların yakınlarının evlerine ateş düştü.

8.05.2015Ekonomi
Psikiyatrik veri kavgası

Psikiyatrik veri kavgası

İlçe Toplum Sağlığı merkezlerine bir yazı gönderen Sağlık Bakanlığı, psikiyatri hastalarının kimlik, adres ve tanı bilgilerini istedi. Tabipler Birliği ise talebe karşı çıktı: Bu bilgilerin elden ele dolaşımı tehlikeli!

28.05.2015Sağlık
Sağlık Bakanlığı artık vazgeçmeli

'Sağlık Bakanlığı artık vazgeçmeli'

Geçtiğimiz günlerde Sağlık Bakanlığı, aile hekimlerine bir yazı göndererek psikiyatri hastalarının kimlik adres ve tanı bilgilerini istemişti. Bunun üzerine Türk Tabipleri Birliği ve 3 farklı dernek daha bir araya gelerek açıklama yaptı. Dernekler, "Hekimlerin doğru teşhis koyabilmesi için hastanın hekime güvenmesi, herhangi bir çekince hissetmeden, korkmadan, yaşadıklarını, gördüklerini paylaşması gerekir." şeklinde açıklama yaptı.

6.06.2015Sağlık
Hastanede bıçaklanan güvenlik görevlisine beyaz kod uygulanmadı

Hastanede bıçaklanan güvenlik görevlisine 'beyaz kod' uygulanmadı

Antalya Eğitim Araştırma Hastanesi Psikiyatri Polikliniği'nde çalışan ve bir hasta yakını tarafından bıçaklanan güvenlik personeli, sağlık çalışanı kabul edilmediği için olay "sağlık çalışanına şiddet" kapsamında değerlendirilmedi ve şiddete uğrayan sağlık çalışanların için kullanılan Beyaz Kod uygulaması kullanılmadı. Güvenlik görevlisi, hastane personeli olarak da kabul edilmediği için hastane hukuki sürece dâhil olmadı.

27.06.2015Sağlık
Patlayan bombalar, ihbarlar... Bu korkuyla nasıl baş ederiz

Patlayan bombalar, ihbarlar... Bu korkuyla nasıl baş ederiz

Patlayan bombalar, bulunan şüpheli paketler, ihbarlar, yayın organları ve sosyal medya aracılığıyla yayılan polis uyarıları, ciddi korku ve kaygıya yol açıyor. Mevcut ortamı değiştirmek belki zor ama bu durumla başetmek için bireysel bazı önlemler alabilirsiniz.

30.07.2015Sağlık
Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi için basın toplantısı düzenlendi

Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi için basın toplantısı düzenlendi

Bakırköy'de bulunan ruh ve sinir hastalıkları hastanesi ile ilgili bugün İstanbul Tabip Odası'nda basın toplantısı düzenlendi. Birçok oda ve derneğin katıldığı toplantıda konu ile ilgili 'Ranta ve talana izin vermeyeceğiz' denildi. Sağlık Bakanı geçtiğimiz günlerde konu ile ilgili açıklama yapmış ve gazetecilere kamu özel işbirliği ile bir hastane kurulacağını söylemişti.

29.08.2015Sağlık
Türkiyede intihar oranı yüzde 50 artış gösterdi

Türkiye'de intihar oranı yüzde 50 artış gösterdi

Türkiye Psikiyatri Derneği (TPD), 2014 yılında yayımlanan Dünya Sağlık Örgütü intiharı önleme raporuna göre dünyada her yıl 800 bin üzerinde kişinin intihar ederek yaşamına son verdiğini bildirdi.

10.09.2015Sağlık
Türkiye Psikiyatri Derneğinden ruh sağlığı günü açıklaması

Türkiye Psikiyatri Derneği'nden ruh sağlığı günü açıklaması

Türkiye Psikiyatri Derneği (TPD) Dünya Ruh Sağlığı Günü'nde hasta haklarına dikkat çekti ve Sağlık Bakanlığı tarafından çıkarılan hasta hakları yönetmeliğini eleştirdi. TPD, bu yönetmeliğin uzmanların görüşü alınmadan yapıldığını vurguladı. Dernek adına uzman Dr. Burcu Rahşan Erim'in yaptığı yazılı açıklamada şu sözlere yer verildi:

12.10.2015Sağlık
Türkiye Psikiyatri Derneğinden ruh sağlığı günü açıklaması

Türkiye Psikiyatri Derneği'nden ruh sağlığı günü açıklaması

Türkiye Psikiyatri Derneği (TPD) Dünya Ruh Sağlığı Günü'nde hasta haklarına dikkat çekti ve Sağlık Bakanlığı tarafından çıkarılan hasta hakları yönetmeliğini eleştirdi. TPD, bu yönetmeliğin uzmanların görüşü alınmadan yapıldığını vurguladı. Dernek adına uzman Dr. Burcu Rahşan Erim'in yaptığı yazılı açıklamada şu sözlere yer verildi:

12.10.2015Sağlık
Seçim sonucunun 3 ruh hali;Kazanan, Kaybeden, Terk Eden

Seçim sonucunun 3 ruh hali;
Kazanan, Kaybeden, Terk Eden

Türkiye 5 ay arayla seçime gitti. Türkiye'nin yarısı bir partiye oy verirken, diğer yarısı başka partilere oy verdi. Bu da haliyle ülkeyi kazananlar ve kaybedenler ruh haliyle ikiye böldü. Üstüne bir de şair Yılmaz Odabaşı gibi 'Ülkeyi terk edeceğim' diyenler çıktı. Peki, bu seçim sonuçlarının yarattığı sevinç, üzüntü ve terk etme duygusu ne kadar sürer? Kaybedenler, kazananlar ve ülkeyi terk etmek isteyenler için, Türkiye Psikiyatri Derneği Medya Koordinatörü psikiyatrist Doç. Dr. Burhanettin Kaya ve Türkiye Psikiyatri Derneği Onur Kurulu üyesi Doç. Dr. Haldun Soygür ile konuştuk.

4.11.2015Sağlık
Cinsellik tabu olmamalı ama bu doğru yöntem değil

Cinsellik tabu olmamalı ama bu doğru yöntem değil

14 yaşında genç bir erkek çocuğu. Babası bir arkadaşına para teklif ediyor ve oğluyla, yetişkin bir kadının cinsel ilişki kurması sağlanıyor. Bu durum ne yazık ki toplumda çok yaygın, kültürel bir alışkanlık olarak yıllardır sürdürülüyor. Ancak bu sefer farklı bir şey oluyor ve baba hakkında bir soruşturma başlatılıyor. Adli tıp çocuğun cinsel ilişkiden dolayı ruh sağlığının bozulmadığına hükmediyor. Peki, bu gelenek aslında ne kadar doğru ve çocuğun algısında nelere yol açıyor? Türkiye Psikiyatri Derneği Kadın Ruh Sağlığı Çalışma Birimi'nden psikiyatri uzmanı Prof. Dr. Şahika Yüksel ve Türkiye Psikiyatri Derneği Medya Koordinatörü Doç. Dr. Burhanettin Kaya değerlendirdi.

4.11.2015Sağlık
Fransa halkı için tek çare dayanışma

Fransa halkı için tek çare 'dayanışma'

Bu yılın Ocak ayında Fransız mizah dergisi Charlie Hebdo'ya büyük bir baskın yaşayan ve 11 yazar, çizer ve çalışanını kaybeden Fransa bu kez de terör saldırısına hedef oldu. Eş zamanlı olarak, Fransa'nın başkenti Paris'e düzenlenen saldırılarda onlarca insan hayatını kaybetti.

14.11.2015Sağlık
33 dernekten Çocukları hapsetmeyin çağrısı

33 dernekten 'Çocukları hapsetmeyin' çağrısı

Adalet Bakanlığı'ndan daha önce alınan verilere göre 2016 yılı içerisinde Diyarbakır, Hatay ve Tarsus olmak üzere 3, daha sonraki yıllarda ise Kayseri ve Tekirdağ'da 2 Çocuk ve Gençlik Kapalı Ceza İnfaz Kurumu açılacağı öğrenilmişti. Bu bilgiler ışığında bir araya gelen 33 dernek, vakıf ve meslek odası çocukların hapsedilmemesi gerektiğini, bunun çocukların yararına olmayacağını ve yetersiz hizmetler olduğunu belirten bir açıklamaya imza attı.

17.11.2015Kelebek
51. Ulusal Psikiyatri Kongresi düzenlendi

51. Ulusal Psikiyatri Kongresi düzenlendi

Türkiye Psikiyatri Derneği (TPD) medya koordinatörü Doç. Dr. Burhanettin Kaya uyarıyor, "Savaş ve göçün etkileri kuşaktan kuşağa aktarılarak üçüncü, dördüncü kuşaktaki insanları bile ruhsal hastalıklara yatkın hale getiriyor."

27.11.2015Sağlık
Gazetecilerin tutuklanması travma nedeni

"Gazetecilerin tutuklanması travma nedeni"

Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar ve gazetenin Ankara Temsilcisi Erdem Gül’ün tutuklanmasına bir tepki de Türkiye Psikiyatri Derneği'nden geldi. TPD üyeleri yaptıkları ortak açıklamada "Basın özgürlüğü, bireylerin özgür bir ortamda, baskı altında hissetmeden yaşama haklarından biridir. Basın özgürlüğü olmayan bir ülkenin ruhu yaralıdır." dedi.

28.11.2015Kelebek
İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi için TPDden açıklama

İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi için TPD'den açıklama

"Bu ve yakın coğrafyada o kadar çok acı yaşanıyor ki biz bir şeyler yapmaya çalışırken her gün yeni acılar ekleniyor." Türkiye Psikiyatri Derneği bir açıklama yaparak 10 Aralık İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi'nin kabul edilişinin yıl dönümü dolayısıyla eşitliğe ve insan haklarına vurgu yaptı. Dernek yazılı bir açıklama ile bildirgenin başında yer alan "İnsanlık ailesinin bütün üyeleri için eşit, adil ve devredilmez hakların tanınmasının, dünyada özgürlüğün, adaletin ve barışın temeli olduğu, eğer hakları korunamıyor ise herkesin zulüm ve baskıya karşı son çare olarak direnme hakkına başvurmak zorunda kalabileceği" bölümünden bahsedilen açıklamada şu sözlere yer verildi,

10.12.2015Sağlık
O saatte orada ne işi varmış demek yeniden tecavüz etmektir

'O saatte orada ne işi varmış demek yeniden tecavüz etmektir'

Şiddet, taciz ve tecavüz 10 yılda yüzde 1400 kat artarken saldırganı koruyan, tecavüze uğrayan, psikolojik travma yaşayan, intihara kadar sürükleyen ağır depresyon yaşayan, mağdur olan kadınlar için ise "Orada ne işi vardı", "Kuyruk salladı" gibi kadını aşağılayan söylemler de arttı.

27.01.2016Sağlık
Şiddeti kınamak sağlık çalışanlarının ödevidir

'Şiddeti kınamak sağlık çalışanlarının ödevidir'

Kamu Hastaneleri Kurumu Genel Sekreterliği tarafından Erenköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi’nde görev yapan 24 doktora devlet memuru oldukları halde basın açıklaması yaptıkları ve açıklamaya katıldıkları gerekçesiyle disiplin soruşturması açıldı.

30.01.2016Sağlık
TPDden Kadınlar Günü açıklaması: Ruhsal, fiziksel, cinsel şiddet var

TPD'den Kadınlar Günü açıklaması: Ruhsal, fiziksel, cinsel şiddet var!

8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla bir mesaj yayınlayan Türkiye Psikiyatri Derneği, öncelikle kadınların "şiddetten bağımsız" anılamıyor olmasını eleştirdi ve çarpıcı tespitlerle bir mesaj yayınladı. TPD, yayınladığı açıklamada şu sözlere yer verdi:

8.03.2016Sağlık
Pedofilinin temelinde istismar yatıyor

'Pedofilinin temelinde istismar yatıyor'

Türkiye Psikiyatri Derneği Yönetim Kurulu Üyesi ve Manisa Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Hastanesi Psikiyatri Uzmanı Şahut Duran, bilimsel çalışmalardan çıkan sonuçlara göre; çocuklara yönelik cinsel dürtüleri olan ve taciz, tecavüz olaylarına karışan kişilerin çoğunluğunun, çocukluğunda cinsel istismara maruz kaldığını söyledi.

31.03.2016Gündem
Genital sakatlanma göçle küresel sorun

Genital sakatlanma göçle küresel sorun

Genital sakatlanma yani halk arasında bilinen adıyla kadın sünneti uzmanlara göre göçle küresel sorun haline geldi. Dünya Sağlık Örgütü, batı ülkelerinin haberdar olmadığı ve uygulamadığı "kadın sünnetine" karşı hazırlıksız olduğunu açıkladı. DSÖ Üreme Sağlığı Bölümü koordinatörlerinden Lale Say: "Genital sakatlanma Türkiye'de uygulanmıyor, 5-10 yıl öncesine kadar adını bile duymamıştık ama mülteci popülasyonu nedeniyle Türkiye'de de önem kazanan bir halk sağlığı sorunu olmaya başladı. Türkiye'de çalışan bir hekim, ebe ya da hemşire belki de bunun genital sakatlanma olduğunun farkında bile değil ve bu duruma hazırlıksız."

17.05.2016Sağlık
Ölümlere alışmamak gerekiyor

'Ölümlere alışmamak gerekiyor'

"Kalabalık yerlere gitmeyelim", "Sevdiklerimiz güvende mi?", "Başımıza bir şey gelir mi?" Bu cümleler son yıllarda kendi içimizde en sık kurduğumuz, günlük yaşantımızın ayrılmaz birer parçası haline gelen endişelerin yansıması oldu. Türkiye son 1 yılda belki hiç olmadığı kadar büyük terör saldırılarına ard arda maruz kaldı. Birçok insan fiziksel olarak etkilenmenin yanı sıra ruhsal olarak büyük yara aldı. Terör olaylarının tekrarlanması ise insanların "güvende olduğu" duygusunu zedeledi. Türkiye Psikiyatri Derneği Ruhsal Travma ve Afet Psikiyatrisi Çalışma Birimi üyesi Doç. Dr. Burhanettin Kaya, "Bu tür terörist eylemlere izin vermeyecek bir güvenlik ağının kurulması devletlerin asli sorumluluğudur. Aksi takdirde bu örselenmiş bir topluma yol açar." diyor.

1.07.2016Sağlık
Cinsel saldırıyı hastalık gibi görmek tehlikesine izin vermektir

'Cinsel saldırıyı hastalık gibi görmek tehlikesine izin vermektir'

Cinsel saldırıda bulunanlara yönelik "kimyasal hadım" tartıpşmalarının ardından Adalet Bakanlığı tarafından oluşturulan “Cinsel Dokunulmazlığa Karşı Suçlardan Hükümlü Olanlara Uygulanacak Tedavi ve Diğer Yükümlülükler Hakkında Yönetmelik”  26 Temmuz 2016 tarihinde Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

8.08.2016Sağlık
Terör ve şiddet ruhlarımızı yaralıyor

Terör ve şiddet ruhlarımızı yaralıyor

Son birkaç yıldır ve özellikle de 15 Temmuz darbe girişiminin ardından farklı terör örgütlerinin saldırılarıyla art arda sarsılan Türkiye’de insanlar ciddi bir depresyon ve travmaya da maruz kalıyor. Uzman doktorlar, ruhsal açıdan bu süreci en kolay biçimde nasıl atlatabileceğimizi anlattılar. Depresyon konulu yazı dizisi yarın ve perşembe Hürriyet Gazetesi'nde devam edecek.

16.01.2017Gündem
Ne olursa olsun hayata devam

Ne olursa olsun hayata devam

Psikiyatrlar terörü, ‘insan eliyle yaratılan travmatik olaylar’ olarak görüyor. Ve insan eliyle oluşturulan travmalar, psikolojik açıdan insanı en örseleyen tip. Ancak uzmanların önerisi, günlük hayata devam edilmesi.

17.01.2017Gündem

Yazar Sonuçları

Sebebi ağır stres ve mizaç özellikleri

Sevgili okurlar Bu hafta konumuz panik atak ve tedavisi.

23.01.2015

Bugün ruhunuz pek solgun, hayırdır?

Ruh sağlığı yasası çıksa sizce nasıl bir şey olurdu? Şu “farkındalık” seminerlerine ağlamak için mi gidiliyor? Nefes terapisinden sonra neler hissetmiştim? İlişkilerde ruhsal dalgalanmaların sebebi herkesin “arıza” olması mı? Ruhunuzu doyuracak pazar yazısına buyrun...

10.10.2015

Darbe alan toplum kendisini nasıl iyileştirebilir?

Son günlerde hepimiz birer senarist olduk. Kaygı, endişe, panik, hepsi tavan. Ruhumuz, duygularımız da darbe aldı. Toplumun davranış şeklini Davranış Bilimleri Uzmanı-Yazar Aşkım Kapışmak’a, darbe alan ruh halimiziyse Psikiyatr Başak Tokatlıoğlu’na sordum.

22.07.2016