MENÜ

Türkiye Psikiyatri Derneği

Türkiye Psikiyatri Derneği ile ilgili tüm haberleri, son dakika Türkiye Psikiyatri Derneği haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Bugün Türkiye Psikiyatri Derneği haberlerinde son durum nedir? İşte tüm flaş gelişmeler...

Toplam 474 Türkiye Psikiyatri Derneği haberi bulunmuştur.

Türkiye Psikiyatri Derneği Haberleri

Kafayı mı yiyiyoruz kafayı mı buluyoruz

Kafayı mı yiyiyoruz kafayı mı buluyoruz

Türkiye’de antidepresan ve antipsikotik ilaç kullanımında kelimenin gerçek anlamıyla bir patlama yaşanıyor.

14.09.2009Kelebek
10 yıl önceki depremin etkileri sürüyor

10 yıl önceki depremin etkileri sürüyor

Türkiye Psikiyatri Derneği Merkez Yürütme Kurulu Üyesi Dr. Halis Ulaş, 10 yıl önce yaşanan büyük Körfez Depremi'nin ruhsal etkilerinin bir çok insanda hâlâ devam ettiğini söyledi.

24.08.2009Kelebek
Rengini söyle, kim olduğunu söyleyeyim

Rengini söyle, kim olduğunu söyleyeyim

Kişilerin renk tercihlerinin, ruhsal durumları hakkında ipucu verebildiği bildirildi.

30.07.2009Gündem
İşsizlere tıbbi destek verilecek

İşsizlere tıbbi destek verilecek

Türkiye Psikiyatri Derneği Genel Başkanı Dr. Şeref Özer, işsizlere ruhsal destek vermek amacıyla bir proje başlattıklarını açıkladı.

28.07.2009Kelebek
Dr. Şeref Özer: ‘Kriz şiddeti arttırdı’

Dr. Şeref Özer: ‘Kriz şiddeti arttırdı’

TÜRKİYE Psikiyatri Derneği Genel Başkanı Dr. Şeref Özer, ekonomik krizin şiddet olaylarını artırdığını belirterek, “Bireylerin birbirlerini dövmesi, insanların sokakta kavgalaşması gibi şiddet tüm boyutlarıyla artmış durumda. Bunun nedenlerinden biri ekonomik krizdir” dedi.

19.06.2009Gündem
Krize ruhsal destek projesi

Krize ruhsal destek projesi

Bursa'da ekonomik krizden etkilenenler için ‘Krize ruhsal destek projesi' hazırlandı.

11.06.2009Gündem
Uygun dozda kaygı sınavda başarıyı artırıyor

'Uygun dozda kaygı' sınavda başarıyı artırıyor

Bilimsel çalışmaların sınavla ilgili hiç kaygılanmayanların ve aşırı kaygılananların başarı düzeyi düşerken, uygun dozda kaygının başarıyı arttırdığını ortaya koyduğu belirtildi.

6.06.2009Gündem
Üç ilde işsizlere sosyal destek

Üç ilde işsizlere sosyal destek

Türkiye Psikiyatri Derneği(TPD) yaşanan, teğet geçtiği sanılan ama on ikiden vurduğu her geçen gün daha da anlaşılan krizin yarattığı etkileri göstermek, bu konuya yöneticilerin, ilgili tüm kurum ve kuruluşların ve kamuoyunun dikkatini çekmek amacıyla "Krize Ruhsal Destek" sloganıyla iki günlük bir sosyal sorumluluk projesini yaşama geçirecek.

24.04.2009Gündem
Bahar yorgunluğu tüketiyor

Bahar yorgunluğu tüketiyor

“Bahar yorgunluğu” adıyla bilinen mevsimsel ve geçici depresyonun, fark edilip gerekli önlemler alınmadığı takdirde, ağır rahatsızlıklara neden olabilen “Tükenmişlik sendromu”nu tetiklediği bildirildi.

20.04.2009Gündem
Psikiyatristlerden tarikat uyarısı

Psikiyatristlerden tarikat uyarısı

TÜRKİYE Psikiyatri Derneği (TPD) Yönetim Kurulu üyesi, Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Psikiyatri Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç.Dr. Burhanettin Kaya, ekonomik krizin toplumu dinsel özellikli tarikatlara yöneltebileceği uyarısında bulundu.

17.04.2009Gündem
Psikiyatristlerden acil çağrı

Psikiyatristlerden acil çağrı

İşsizlik rekor düzeyde arttı. İşsizlik arttıkça, hayat şartları zorlaştıkça insanların ruhsal problemleri artmaya başladı. Aileler dağılmaya, sinirler gerilmeye başladı. Peki ne yapmalı, nasıl bir yol izlemeli.

16.04.2009Gündem
Sigarayı bu yolla bırakın

Sigarayı bu yolla bırakın

Sigarayı bıraktırmada, sınırlı sayıda sigara taşınması ve izmaritlerin biriktirilmesi gibi yaklaşımların kullanıldığı, tiksindirme ve gevşeme teknikleri ile bireysel ya da grup terapilerinin uygulandığı psikososyal tedavinin, sigarayı bırakmada başarıyı artırdığı belirtildi.

11.02.2009Gündem
Yarın Dünya sigarayı boykot günü

Yarın "Dünya sigarayı boykot günü"

“Depresyon, anksiyete bozuklukları gibi ruhsal sorunların sigara bağımlıları arasında görülme sıklığının toplum genelinde göre daha yüksek”, “sigara içme oranlarının, şizofreni hastalarında yüzde 90, bipolar bozukluk hastalarında yüzde 70, başka psikiyatrik bozukluğu olanlarda ise yüzde 45-70 arasında olduğu” bildirildi.

8.02.2009Gündem
Bugün 4 Şubat Dünya Kanser Günü

Bugün 4 Şubat Dünya Kanser Günü

Türkıye Psikiyatri Derneği 4 Şubat Dünya Kanser Günü'yle ilgili basın açıklaması yaptı.

5.02.2009Gündem
Kanser hastaları depresyona yatkın

Kanser hastaları depresyona yatkın

Türkiye Psikiyatri Derneği Genel Başkanı Dr. Şeref Özer, her geçen gün görülme sıklığı artan kanserin, hastalar üzerinde psikolojik etkisinin ağır ruhsal problemlere yol açabileceğini belirterek, “Kanser hastalarının yüzde 47'sinde değişik düzeyde ruhsal bozukluklar görülmektedir. Depresyonun kanser hastalarında görülme oranı yüzde 5-60 arasındadır. Hastaların yüzde 19'unda travma sonrası stres bozukluğu saptanmıştır” dedi.

4.02.2009Kelebek
Kriz ruh sağlığınızı da bozmasın

Kriz ruh sağlığınızı da bozmasın!

Türkiye Psikiyatri Derneği, gündemin çarpıcı iki maddesinin ruhsal etkilerini değerlendirmek üzere bir basın toplantısı gerçekleştirdi. Toplantıda savaşın ruhsal etkileri, ekonomik krizin getirdiği ruhsal problemlerin yanı sıra son yıllarda iş hayatında sıklıkla karşımıza çıkan "mobbing" kavramı da ele alındı.

26.01.2009Kelebek
Savaş en çok çocukları vuruyor

Savaş en çok çocukları vuruyor

Türkiye Psikiyatri Derneği Genel Başkanı Dr. Şeref Özer, UNICEF'in verilerine göre, 2002-2006 yılları arasında 42 ülkede 1.5 milyondan fazla çocuğun savaşı gördüğünü belirterek, savaşın yeni kuşakların kişiliği üzerinde kalıcı olumsuz değişikliklere neden olabileceğini bildirdi.

8.01.2009Gündem
Ekonomik kriz ruh sağlığını tehdit ediyor

Ekonomik kriz ruh sağlığını tehdit ediyor

Türkiye Psikiyatri Derneği Dış İlişkiler Sekreteri Uzman Dr. Halis Ulaş, dünya genelinde yaşanan ekonomik krizin, ruh sağlığını tehdit ettiğini belirterek, “İşini kaybedenlerde, çalışan bireylere göre 2 kat daha fazla depresyon gözlenmektedir” dedi.

15.12.2008Gündem
3 Aralık Dünya Engelliler Günü

3 Aralık Dünya Engelliler Günü

Türkiye Psikiyatri Derneği basın açıklaması 1992 yilinda Birlesmis Milletlerin karari ile 3 Aralik "Uluslararasi Engelliler Günü" olarak kabul edilmis; bu karar, 1993 yili Mart ayında Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Komisyonunun 1993/29 sayılı bildirisi ile 3 Aralik Gününün tüm dünyada engellilerin topluma kazandırılması ve haklarının "tam ve diger insanlara esit ölçüde" saglanmasi amaci için çalisilmasi gereken bir gün olarak tüm dünyaya duyurulmustur. O zamandan beri 3 Aralık Uluslararasi Engelliler Günü olarak tanınmaktadir.

Türk kadınının yarısı en az bir kez şiddete maruz kalıyor

Türk kadınının yarısı en az bir kez şiddete maruz kalıyor

Bugün, "Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Dayanışma Günü." Dominik Cumhuriyeti’nde Mirabel Kardeşler’in 25 Kasım’da tecavüz edilerek öldürülmelerinin yıldönümü, BM tarafından 1999’dan bu yana bu isimle anılıyor.

24.11.2008Gündem
Ruh Sağlığı Yasası çıkarılmalı

Ruh Sağlığı Yasası çıkarılmalı

Halen ruh hastalarının hastaneye yatırılmasıyla ilgili bir yasal düzenleme yok. Ülkemizde bu yasanın hazırlanması için hem birikim hem de gerekli alt yapı var.

Raporu veren doktorlara soruşturma

Raporu veren doktorlara soruşturma

Türk Tabipleri Birliği’nin (TTB) çağrısıyla bir araya gelen 5 uzmanlık derneği, Vakit Gazetesi Yazarı Hüseyin Üzmez’in cinsel istismar davasına ilişkin Adli Tıp Kurumu 6. İhtisas Kurulu’nun verdiği raporu kanuna aykırı bularak, tıbbi ve hukuki açıdan kabul edilemeyeceği sonucuna vardı.

10.11.2008Gündem
4 çocuktan biri cinsel istismar mağduru

4 çocuktan biri cinsel istismar mağduru

Mor Çatı Kadın Sığınağı Vakfı, son günlerde sık sık gündeme gelen Hüseyin Üzmez olayı ve benzer olaylarla ilgili bir basın toplantısı düzenledi.

8.11.2008Gündem
İntihar oranı yüzde 60 arttı

İntihar oranı yüzde 60 arttı

Dünyada ruhsal rahatsızlığı/hastalığı olan yaklaşık 500 milyon kişi yaşıyor. Bu, her yedi kişiden birinin tedavi gerektirecek derecede ruhsal sorunu olduğu anlamına geliyor.

23.10.2008Kelebek
10 Ekim Dünya Ruh Sağlığı günü

10 Ekim Dünya Ruh Sağlığı günü

Türkiye Psikiyatri Derneği Genel Başkanı Dr. Şeref Özer, “Dünyada ruhsal rahatsızlığı olan 500 milyon kişi bulunuyor. Bu, her yıl 7 kişiden birinin tedavi gerektirecek derecede ruhsal sorunu olduğu anlamına geliyor. Her dört kişiden biri ise yaşamının bir döneminde ruhsal hastalıklardan etkileniyor” dedi.

15.10.2008Kelebek
Ruh sağlığı siyasi öncelik olmalı

Ruh sağlığı siyasi öncelik olmalı

Bu yıl ki tema: "Ruh sağlığının tüm dünyada, tüm ülkelerde, toplumun tüm kesimlerinde öncelikli hale gelmesi."

Kadınlar depresyona daha yatkın

Kadınlar depresyona daha yatkın

Türkiye Psikiyatri Derneği Merkez Yönetim Kurulu Üyesi Doç. Dr. Burhanettin Kaya, saplantı, panik, titizlik bozuklukları ile depresyonun kadınlarda daha sık görüldüğünü belirterek, “Kadınların biyolojik yapılarının dışında toplumsal baskıya daha çok maruz kalmalarından dolayı depresyona yatkınlıkları daha yüksek” dedi.

10.10.2008Kelebek
Her gün üç bin kişi hayata küsüyor

Her gün üç bin kişi hayata küsüyor

Son yıllarda gerek intiharların, gerekse intihar girişimlerinin birçok ülkede özellikle genç nüfus arasında tırmanma eğiliminde olduğu görülmektedir…

7.10.2008Sağlık
Her 40 saniyede bir hayata küsüyorlar

Her 40 saniyede bir hayata küsüyorlar

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) verilerine göre, her 40 saniyede bir intihar, her 3 saniyede ise bir intihar girişiminde bulunuluyor.

9.09.2008Gündem
Antidepresanlar güvenle kullanılıyor

"Antidepresanlar güvenle kullanılıyor"

Antidepresanların etkisinin bulunmadığına ilişkin iddialara Türkiye Psikiyatri Derneği karşı çıktı. Dernek depresyonun tedavisinde kullanılan antidepresanların yaklaşık 50 yıldır ruh sağlığı alanında hizmet veren hekimler tarafından güvenle kullanıldığını belirtti.

7.03.2008Sağlık
Ruh Sağlığı Yasa Taslağı Meclise takıldı

Ruh Sağlığı Yasa Taslağı Meclis'e takıldı

Milletvekillerine mektup yazan Ruh Sağlığı Platformu, hükümetin hâlâ gündeme getirmediği Ruh Sağlığı Yasası'nın bir an önce çıkmasını istiyor.

Kalıcı ruh sağlığı politikası istiyoruz

"Kalıcı ruh sağlığı politikası istiyoruz"

Toplumsal ruh sağlığının bozulmasını engellemek için koruyucu önlemlere ağırlık verilmesi gerekiyor.

Kadınlar yatakta önde

Kadınlar yatakta önde!

Cinsel Eğitim Tedavi ve Araştırma Derneği'nin (CETAD) kadın cinselliği konulu toplantısında neler konuşuldu?

1.03.2007Cinsellik
Kadınlar yatak odasında 1-0 önde

Kadınlar yatak odasında 1-0 önde

Cinsel Eğitim Tedavi ve Araştırma Derneği’nin (CETAD) kadın cinselliği konulu toplantısı Swissotel’de yapıldı.

27.02.2007Kelebek
Zehirlenen çocukların sayısı artıyor

Zehirlenen çocukların sayısı artıyor

Eczanelerde reçetesiz olarak da satılan, anne ve babaların bilinçsizce kullanıp evde ortalıkta bıraktığı sakinleştirici etkisi olan antidepresif ilaçlar, çocuklarda ölüme davetiye çıkartıyor.

8.01.2007Kelebek
Ruh Sağlığı Yasası Hemen Şimdi

Ruh Sağlığı Yasası Hemen Şimdi!

Türk Tabipleri Birliği’yle birlikte 18 meslek, uzmanlık, hasta yakını derneği bir araya gelip Ruh Sağlığı Platformu’nu oluşturdu. Grup, "Ruh Sağlığı Yasası-Hemen Şimdi" kampanyasını başlattı. Türkiye Psikiyatri Derneği’nin 2002’den bu yana defalarca sunduğu yasa taslağı Sağlık Bakanlığı’nda bekliyor.

23.12.2006Kelebek
Türkiye Psikiyatri Derneğinden uyarı

Türkiye Psikiyatri Derneği'nden uyarı

Türkiye Psikiyatri Derneği, bazı özel merkezlerde yüksek ücret talep edilerek yaptırılması önerilen tedavi amaçlı TMU (Transkraniyal Manyetik Uyarım) uygulamalarının henüz deneysel nitelikte olduğunu, hastalardan bu yöntem için ücret talep edilmesinin “tıbbi ve ahlaki olmadığını” bildirdi.

16.12.2006Gündem
Cinsel isteksizlik önemsenmiyor

Cinsel isteksizlik önemsenmiyor

Doç. Dr. Cem İncesu, Türk toplumunda kadınların en yaygın cinsel sorununun "cinsel isteksizlik" olduğunu ama kadınların bunu önemsemediğini vurguladı.

Gençler Mafya özentisi

Gençler Mafya özentisi

Türk Eğitim-Sen'in anketinden düşündüren sonuçlar çıktı. Gençlerin yüzde 21'i en çok mafya dizilerini izliyor.

25.03.2006Gündem
Türkiye’de ruh sağlığında kara tablo

Türkiye’de ruh sağlığında kara tablo

Uzmanlar, Türkiye'de insanların eskiden kaçındığı psikiyatri alanına, kültürel gelişme ve tedavi imkanlarının artmasıyla birlikte ilginin arttığını söyledi. Paranoid şizofren-ARŞİV

19.05.2005Gündem

Yazar Sonuçları

AYŞE:Hastanın beyin kimyasının bozulduğunu hangi testlerle anlıyorsunuz? DOKTOR:Test yapamıyoruz. Araştırmalar var, ona göre ilaç yazıyoruz...

Evet, hoş geldiniz! Konumuz yine antidepresanlar. İki hafta önce söz psikologlardaydı. Şimdi psikiyatristlerde. Konuğum Türkiye Psikiyatri Derneği Genel Başkanı Dr. Şeref Özer. Önemli bir konuda, son derece samimi konuştu, kendisine teşekkür ediyorum.

2.05.2008

Bizi kim delirtti

BEN şimdi bugün size hiçbir şey yazmayacağım. Okuduğumuz haberlere şöyle bir bakacağız. Bütün bunların bir günün haberleri olduğunu belirtmeme ayrıca gerek yoktur sanırım.

19.05.2005