MENÜ

Türkiye Psikiyatri Derneği

Türkiye Psikiyatri Derneği ile ilgili tüm haberleri, son dakika Türkiye Psikiyatri Derneği haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Bugün Türkiye Psikiyatri Derneği haberlerinde son durum nedir? İşte tüm flaş gelişmeler...

Toplam 475 Türkiye Psikiyatri Derneği haberi bulunmuştur.

Türkiye Psikiyatri Derneği Haberleri

Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi için basın toplantısı düzenlendi

Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi için basın toplantısı düzenlendi

Bakırköy'de bulunan ruh ve sinir hastalıkları hastanesi ile ilgili bugün İstanbul Tabip Odası'nda basın toplantısı düzenlendi. Birçok oda ve derneğin katıldığı toplantıda konu ile ilgili 'Ranta ve talana izin vermeyeceğiz' denildi. Sağlık Bakanı geçtiğimiz günlerde konu ile ilgili açıklama yapmış ve gazetecilere kamu özel işbirliği ile bir hastane kurulacağını söylemişti.

29.08.2015Sağlık
Patlayan bombalar, ihbarlar... Bu korkuyla nasıl baş ederiz

Patlayan bombalar, ihbarlar... Bu korkuyla nasıl baş ederiz

Patlayan bombalar, bulunan şüpheli paketler, ihbarlar, yayın organları ve sosyal medya aracılığıyla yayılan polis uyarıları, ciddi korku ve kaygıya yol açıyor. Mevcut ortamı değiştirmek belki zor ama bu durumla başetmek için bireysel bazı önlemler alabilirsiniz.

30.07.2015Sağlık
Hastanede bıçaklanan güvenlik görevlisine beyaz kod uygulanmadı

Hastanede bıçaklanan güvenlik görevlisine 'beyaz kod' uygulanmadı

Antalya Eğitim Araştırma Hastanesi Psikiyatri Polikliniği'nde çalışan ve bir hasta yakını tarafından bıçaklanan güvenlik personeli, sağlık çalışanı kabul edilmediği için olay "sağlık çalışanına şiddet" kapsamında değerlendirilmedi ve şiddete uğrayan sağlık çalışanların için kullanılan Beyaz Kod uygulaması kullanılmadı. Güvenlik görevlisi, hastane personeli olarak da kabul edilmediği için hastane hukuki sürece dâhil olmadı.

27.06.2015Sağlık
Sağlık Bakanlığı artık vazgeçmeli

'Sağlık Bakanlığı artık vazgeçmeli'

Geçtiğimiz günlerde Sağlık Bakanlığı, aile hekimlerine bir yazı göndererek psikiyatri hastalarının kimlik adres ve tanı bilgilerini istemişti. Bunun üzerine Türk Tabipleri Birliği ve 3 farklı dernek daha bir araya gelerek açıklama yaptı. Dernekler, "Hekimlerin doğru teşhis koyabilmesi için hastanın hekime güvenmesi, herhangi bir çekince hissetmeden, korkmadan, yaşadıklarını, gördüklerini paylaşması gerekir." şeklinde açıklama yaptı.

6.06.2015Sağlık
Psikiyatrik veri kavgası

Psikiyatrik veri kavgası

İlçe Toplum Sağlığı merkezlerine bir yazı gönderen Sağlık Bakanlığı, psikiyatri hastalarının kimlik, adres ve tanı bilgilerini istedi. Tabipler Birliği ise talebe karşı çıktı: Bu bilgilerin elden ele dolaşımı tehlikeli!

28.05.2015Sağlık
1 yılda 5 bin kişi

1 yılda 5 bin kişi

GEÇEN yıl 13 Mayıs’ta Soma Kömür İşletmeleri AŞ’nin Eynez Ocağı’nda meydana gelen faciada 301 aile ve onların yakınlarının evlerine ateş düştü.

8.05.2015Ekonomi
Somada depresyon tedavisi gören işçilerin işe alınmamasına ikinci tepki

Soma'da depresyon tedavisi gören işçilerin işe alınmamasına ikinci tepki

Soma'da depresyon ilaçları kullanan işçilerin, işe alınmaması üzerine İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürü Kasım Özer, "Özel sektörün işine karışamayız" dedi. Türkiye Psikiyatri Derneği'nden Doç. Dr. Burhanettin Kaya ise "Özel sektörü denetlemek devletin işidir." diyerek açıklamaya tepki gösterdi.

16.04.2015Sağlık
Türkiye Psikiyatri Derneği Somalı madencilere destek çıktı

Türkiye Psikiyatri Derneği Somalı madencilere destek çıktı

Soma'da geçtiğimiz yıl yitirdiğimiz 301 madencinin ardından acılar dinmedi. Kurtulan ve madende arkadaşlarını yitiren birçok işçi de olay sonrası ruhsal travma ve depresyon yaşamaya başladı. Bu durum Soma'da yaşanan facianın hala farklı boyutlarıyla devam ettiğini ortaya koydu.

15.04.2015Sağlık
30 Mart Dünya Bipolar Günü Türkiyede kutlanacak

30 Mart Dünya Bipolar Günü Türkiye'de kutlanacak

Bipolar bozukluk yani diğer adıyla manik depresif hastalığı. Dünyada yıllardır kutlanan "30 Mart Dünya Bipolar Günü", Türkiye'de ilk kez çeşitli etkinliklerle kutlanacak ve hastalar için forumlar düzenlenecek.

28.03.2015Sağlık
Kadınlar devletten dayak yiyorsa ben de yapabilirim

'Kadınlar devletten dayak yiyorsa ben de yapabilirim'

Geçtiğimiz hafta Özgecan Aslan'ın tecavüz girişiminin ardından hunharca katledilmesi herkesi yasa boğdu. Kadınlar günlerdir sokakta olayları protesto ediyor. Tüm bunlar olurken üzücü olaylar da yaşanmaya ve hatırlanmaya devam ediyor.

1.03.2015Sağlık
Türk Psikiyatri Derneğinden kadına şiddet açıklaması

Türk Psikiyatri Derneği'nden kadına şiddet açıklaması

Özgecan Aslan'ın Mersin'in Tarsus ilçesinde tecavüz girişiminin ardından hunharca öldürülerek cesedinin yakılmasına bir tepki de Türkiye Psikiyatri Derneği'nden geldi.

17.02.2015Sağlık
Kızılayın o sorusu tepkiye neden oldu

Kızılayın o sorusu tepkiye neden oldu

TÜRKİYE Psikiyatri Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Şahut Duran, Kızılay'ın kan bağışçı öncesi yaptığı formda yer alan 'Bugüne kadar hiç erkek erkeğe cinsel ilişkide bulundunuz mu?' sorusunun fişlemeye yol açtığını iddia etti. Kan yoluyla bulaşan hastalıkların insan yapısıyla ilgili değil, kurduğu cinsel ilişkinin şekliyle alakalı olduğunu söyleyen Duran, sorunun düzeltilmesini ve kişiye güvenli bir ilişki yapıp yapmadığı sorusunun yöneltilmesini istedi.

6.02.2015Ege
Kızılay o soruyu ‘yanlış’ soruyor

Kızılay o soruyu ‘yanlış’ soruyor!

Türkiye Psikiyatri Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Şahut Duran, Kızılay'ın gönüllü kan bağışçılarına doldurduğu Kan Bağışçısı Sorgulama Formu’nda yer alan “Hiç erkek erkeğe cinsel ilişkide bulundunuz mu?” sorusunu tartışmaya açtı.

6.02.2015Gündem
Kızılayın o sorusu fişlemeye yol açıyor tepkisi

Kızılay'ın o sorusu fişlemeye yol açıyor tepkisi

TÜRKİYE Psikiyatri Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Şahut Duran, Kızılay’ın kan bağışçı öncesi yaptığı formda yer alan ’Bugüne kadar hiç erkek erkeğe cinsel ilişkide bulundunuz mu?’ sorusunun fişlemeye yol açtığını iddia etti. Kan yoluyla bulaşan hastalıkların insan yapısıyla ilgili değil, kurduğu cinsel ilişkinin şekliyle alakalı olduğunu söyleyen Duran, sorunun düzeltilmesini ve kişiye güvenli bir ilişki yapıp yapmadığı sorusunun yöneltilmesini istedi.

5.02.2015Gündem
Hastanelerde din adamı projesini iptal etmeye davet ediyoruz

'Hastanelerde din adamı projesini iptal etmeye davet ediyoruz'

Hastanelerde din görevlisi, sülük ve hacamatın tedavi olarak kullanılması gibi tartışılan uygulamalara doktorlar da tepki gösterdi. Türk Tabipleri Birliği ve Türkiye Psikiyatri Derneği, dün ortak bir basın toplantısı düzenleyerek bu uygulamaların, sağlık hizmetlerini "Ortaçağ karanlığına" çektiğini söyledi.

21.01.2015Sağlık
Türkiye Psikiyatri Derneğinden savaş mağdurları için açıklama

Türkiye Psikiyatri Derneği'nden savaş mağdurları için açıklama

Kuşaktan kuşağa geçen ruhsal travmalar, insan ruhunda onulmaz yaralar, ani kayıplar, şiddet, tecavüz ve daha birçok problem... Savaş mağdurlarının hayatları, savaştan kurtulmuş olsalar bile çok zor. Türkiye Psikiyatri Derneği de ülkemizde resmi kayıtlara göre sayıları 1 milyonu aşan mültecilerin sağlık durumlarıyla ilgili bir rapor hazırladı ve yapılması gerekenlere dikkat çekti.

2.01.2015Sağlık
İntihar haberlerine son

İntihar haberlerine son

İNTİHAR haberlerinden bir türlü kurtulamıyoruz. Hürriyet’in Bursa ekinde 15 Aralık’ta “Salih 3 hastaya hayat verecek” başlığıyla bir intihar haberi verilmişti.

28.12.2014Okur Temsilcisi
TPD şizofreni hastalarının damgalanmasına karşı açıklama yaptı

TPD şizofreni hastalarının damgalanmasına karşı açıklama yaptı

Geçtiğimiz günlerde eşini öldüren bir doktorun şizofreni hastası olması üzerine, yerel bir gazetede yer alan bir haberde şizofreni hastalarını hedef gösteren imalarda bulunulması Türkiye Psikiyatri Derneği'nin tepkisini çekti. Dernek adına açıklama yapan uzmanlar "Şizofreni Hastaları tehlike arz eden ve sürekli aramızda yaşayan insanlardır. Bunlar canlı bomba gibi aramızda dolaşıyor” biçiminde açıklama yapılmasının, bir insan hakları ihlali olduğunu belirterek, "Hele de bunun bir ruh sağlığı çalışanı tarafından yapılması, tüm şizofreni hastalarının damgalanmasına ve dışlanmasına neden olan bir insan hakları ihlalidir, suçtur." dedi. Dernek adına Prof. Dr. Haldun Soygür, Doç. Dr. Mehmet Yumru ve Prof. Dr. Gökhan Malkoç tarafından yapılan yazılı açıklamada şu sözlere yer verildi;

18.12.2014Sağlık
Kadını hizaya sokan zihniyet

'Kadını hizaya sokan zihniyet'

Türkiye’de son 10 yılda kadına şiddet, taciz ve tecavüz 14 kat arttı. Son 4 yılda işlenen kadın cinayeti sayısı 800’den fazla. Ne yazık ki kat edilmesi gereken çok yol olmasına rağmen, cinayetler, şiddet, tecavüz, taciz gittikçe artıyor. Bugün ’25 Kasım Dünya Kadına Yönelik Şiddeti Önleme Günü.’

27.11.2014Sağlık
Çatışmaları izleyen gazeteciler de travma mağduru

'Çatışmaları izleyen gazeteciler de travma mağduru'

Kobani'de (Ayn el Arap) terör örgütü IŞİD ve peşmergeler arasında 2 aydan fazla süren çatışmaları izleyen basın mensuplarının gelecekte stres bozukluğuyla karşılaşma riski bulunuyor.

25.11.2014Sağlık
Taciz,istismar, şiddet...

Taciz,istismar, şiddet...

Bir hastalık değil yalnızca bir durum... Ancak ergenlik çağından itibaren taciz, istismar, şiddet, aile baskısına maruz kalıyorlar. Türkiye Pskiriyati derneği,Türk Tabipler Birliği, Cinsel Eğitim ve Tedavi Araştırma Derneği (CETAD) nefret suçu mağduru trans bireyleri anma günü nedeniyle ortak bir basın açıklaması yaptı. İşte açıklamanın tam metni...

23.11.2014Sağlık
Somadaki faciadan etkilenen kişi sayısı: 11 bin

Soma'daki faciadan etkilenen kişi sayısı: 11 bin

Soma'da 301 madencinin hayatını kaybetmesinin üzerinden tam 6 ay geçti. Günlerce ağladığımız, tüm Türkiye'yi yasa boğan olaydan sonra herkes hayatına geri döndü. Ama madencilerin aileleri, evlatları, hayat arkadaşları, madende arkadaşlarını kaybeden işçiler, arama kurtarma çalışmalarına katılanlar ve hatta onlara psikolojik destek veren psikiyatri hekimlerinin bile yaraları hala kanıyor.

19.11.2014Sağlık
Hesabı verilmemiş travmalar ülkesiyiz

'Hesabı verilmemiş travmalar ülkesiyiz'

Belki de son 2 yıldır Türkiye çok zor günler geçiriyor. Soma'da maden kazası, sınırlarda hareketlilik, dünyada ve komşu ülkelerimizde yaşanan savaşlar, ihmal sonucu hayatını kaybeden işçiler... Bütün bunlar topluma ruhsal travma yaşatıyor. Travma yaşayan insanlar depresyona giriyor, hayattan umudunu kesiyor, çökkünlük, bıkkınlık, hayata karşı isteksizlik yaşıyor ve daha önemlisi eşitliğe, adalete olan inancı kaybediyor. İnancı kaybolan birey şiddete eğilimli hale geliyor. Ölenlerin, hayatını kaybedenlerin ardından kullanılan "dil" ise ayrı bir önem taşıyor. Çünkü açıklamalarda gerekli özen gösterilmezse bu insanların acısını artırıyor.

31.10.2014Sağlık
Somada faciadan sonra yardım kazası

Soma'da faciadan sonra yardım kazası

Boğaziçi Üniversitesi'nin Soma raporu 301 işçinin öldüğü maden faciası sonra kentte yaşanan travmayı gözler önüne serdi.Yakını ölen ailelere yapılan yardım ve tazminatlarla yaşanan 'ani zenginlik' karşısında, ilçedeki diğer ailelerin koşullarında hiçbir değişiklik olmaması uçurum yaratmış. Raporda taraflar arasında öfke ve gerginliğin ortaya çıktığı vurgulanıyor. Babasını kaybetmiş ve hediyeye boğulmuş çocuklarlar diğer çocukların arasındaki arkadaşlık zedelenmiş. Bazı çocuklar ''Keşke benim de babam ölseydi de hediye alsaydım'' diyor.

25.10.2014Gündem
Paran mı var derdin var doğru değil

'Paran mı var derdin var' doğru değil

17 Ekim Dünya Yoksullukla Mücadele Günü... Eğitim, ulaşım, sağlık ve birçok ihtiyacın karşılanamıyor olması yoksulluğun en temel göstergesidir. Türkiye'deki istatistikler ise üzücü. Çünkü en zengin kesimin geliri, en yoksul kesimin gelirinin 8 katı. Bu da ülke içinde fırsat ve gelir adaletsizliğinin boyutunu gösteriyor. Türkiye Psikiyatri Derneği de 17 Ekim Dünya Yoksullukla Mücadele Günü için bir açıklama yayınlayarak önemli noktalara ve yoksulluğun ruh sağlığı üzerindeki etkilerine dikkat çeken bir açıklama yaptı. TPD adına Dr. Neşe Direk'in yaptığı açıklamada şu sözlere yer verildi:

16.10.2014Sağlık
TPD: Ruh sağlığı yasası şart

TPD: Ruh sağlığı yasası şart!

Türkiye'de 500 bin şizofreni hastası var. En büyük sorunları hastalıkları öğrenildiğinde toplumsal olarak "damgalanma." En az yüzde 50'si ise düzgün bir biçimde tedavi göremiyor. Türkiye Psikiyatri Derneği 10 Ekim Dünya Ruh Sağlığı Günü'nde şizofreniye dikkat çekti. Dernek adına yapılan yazılı açıklamada Türkiye Psikiyatri Derneği'nden Prof. Dr. Ayşe Esen Danacı ve Şizofreni Dernekleri Federasyonu'ndan Doç. Dr. Haldun Soygür hastalıkla ilgili şu noktalara dikkat çekti:

11.10.2014Sağlık
Her yıl 3 bin kişi silahla ölüyor

Her yıl 3 bin kişi silahla ölüyor

Türkiye'de her 100 kişi başına düşen silah sayısı 12.5. Bir evde ateşli silah bulunması da ölüm riskini 12 kat artırıyor. Aile içi şiddet ve eş öldürmeyle sonuçlanan olayların da yüzde 40'ında silah kullanılıyor. Bireysel Silahsızlanma Günü'nde Türkiye Psikiyatri Derneği Genel Sekreteri Doç. Dr. Mehmet Yumru, dernek adına yaptığı açıklamada çarpıcı istatistiklere yer verdi:

28.09.2014Sağlık
Türkiyede 2 saat 40 dakikada bir kişi intihar ediyor

Türkiye'de 2 saat 40 dakikada bir kişi intihar ediyor

TÜRKİYE Psikiyatri Derneği Örgütlenme Sekreteri Şahut Duran, Türkiye’de her 2 saat 40 dakikada bir kişinin intihar ettiğini ve intihar edenlerin yüzde 34’nün 15 - 29 yaş grubunda olduğunu açıkladı.

10.09.2014Gündem
Şehitlik tartışması

Şehitlik tartışması

İstanbul’daki asansör kazasında ölen işçilerle ilgili olarak ‘şehitlik’ nitelemesi yapılması tepki çekti. CHP İstanbul Milletvekili, eski müftü İhsan Özkes, ‘şehitlik’ nitelemesini sorumluluktan kaçma, dini ve ölümleri istismar etme olarak niteledi. MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural da “Şehitlik bile kullanılıyor” dedi.

8.09.2014Gündem
Asabımız 3 kat bozuk

Asabımız 3 kat bozuk

Sağlık Bakanlığı, Türkiye’nin “psikolojik rahatsızlık” haritasını çıkardı. Bakanlık verilerine göre, psikolojik rahatsızlık nedeniyle sağlık kuruluşlarına başvuranların sayısı son 5 yılda 3 kat arttı.

18.08.2014Sağlık
GATA profesörü şizofreniyi “cin”e bağladı

GATA profesörü şizofreniyi “cin”e bağladı

GÜLHANE Askeri Tıp Akademisi’nde (GATA) görev yapan Prof. M. Kemal Irmak’ın uluslararası hakemli dergi Journal of Religion and Health’ın Haziran sayısında yayınladığı “Şizofreni ya da Cin çarpması” başlıklı makale, bilim dünyasında şaşkınlıkla karşılandı.

7.06.2014Sağlık
Profesör, şizofreniyi cine bağladı

Profesör, şizofreniyi cine bağladı

GÜLHANE Askeri Tıp Akademisi’nde (GATA) görev yapan Prof. M. Kemal Irmak, uluslararası hakemli dergi Journal of Religion and Health’ın haziran sayısında çıkan “Şizofreni ya da Cin çarpması” isimli makalesinde beyne yerleşmiş cinlerin şizofreni belirtileri oluşturabileceğini söyledi.

7.06.2014Gündem
Ülkenin terapiye ihtiyacı var

Ülkenin terapiye ihtiyacı var

MANİSA Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Hastanesi psikiyatri uzmanları doktorlar Hira Selma Kalkan ve Şahut Duran, Soma'daki maden faciasının ardından tüm ülkenin psikolojik terapiye ihtiyacı olduğunu söyledi.

21.05.2014Ege
Terapi notları davalık oldu

Terapi notları davalık oldu

Özel bir klinikte çalışan psikiyatristin, hastasına ait tuttuğu terapi notlarını saklaması üzerine işveren tarafından hakkında dava açıldı. Türkiye Psikiyatri Derneği davaya tepki gösterirken, çok özel olan hasta-doktor ilişkisine ait olan bu notların başka bir doktor tarafından dahi görülmemesi gerektiğini savundu.

21.05.2014Gündem
Çalışan güvenliği devletin asli sorumluluğudur

'Çalışan güvenliği devletin asli sorumluluğudur'

Soma'da yaşanan kazanın ardından birçok meslek örgütü yazılı açıklama yaparak kazaya isyan etti. Türk Psikiyatri Derneği de Soma'da yaşanan facianın ardından yazılı açıklama yaparak tepkilerini dile getirdi ve ruh sağlığı için yapılması gerekenleri anlattı. Yapılan açıklamada şu sözlere yer verildi:

14.05.2014Gündem
Van Goghun doğum gününde kutlanacak

Van Gogh'un doğum gününde kutlanacak

Bu yıl ilk defa 30 Mart'ta tüm dünyada Dünya Bipolar Günü kutlanacak. Halk arasında manik depresif olarak bilinen, iki uçlu duygu durum bozukluğu olan bipolar bozukluk hastalığı için farkındalık yaratılması amaçlanıyor. En ünlü bipolar hastası Vincent Van Gogh'un doğum günü olan 30 Mart, kutlama günü olarak seçildi. Türkiye Psikiyatri Derneği de konuyla ilgili açıklama yaparak, Dünya Bipolar Günü'nde farkındalık yaratmayı amaçladıklarını belirtti.

28.03.2014Kelebek
O raporu artık aile hekimleri verecek

O raporu artık aile hekimleri verecek

Sağlık Bakanlığı, bundan böyle akli meleke (hukuki işlem yapabilme) raporunu aile hekimlerinin de verebileceğini açıkladı. Müsteşar Nihat Tosun imzası ile dün yayınlanan genelgede şöyle denildi:

18.03.2014Gündem
Çocuklar öldürülmesi yasları tutulabilsin

'Çocuklar öldürülmesi yasları tutulabilsin'

Berkin Elvan'ın 269 günlük sürecin ardından hayatını kaybetmesi üzerine tüm Türkiye'de yüzbinlerce insan Berkin için sokaklara döküldü. Türkiye Psikiyatri Derneği de yazılı bir açıklama yaparak insanların yas tutma sürecine hassas davranılması gerektiğini söyledi. Yapılan yazılı açıklamada toplumda adalet, temel güven duygusu, yas tutmak ve yas tutana saygı duymak gibi duyguların oluşması gerektiğine dikkat çekilerek şu sözlere yer verildi:

12.03.2014Kelebek
Türk Psikiyatri Derneğinden 8 Mart açıklaması

Türk Psikiyatri Derneği'nden 8 Mart açıklaması

Türkiye Psikiyatri Derneği 8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedeniyle bir basın açıklaması yaparak eşitsizliğe dikkat çekti, şiddeti eleştirdi. Yapılan yazılı açıklamada cinsiyet eşitliğinin ekonomik açıdan da güçlenmeyi sağlayacağı belirtildi. TPD'nin açıklamasında şu sözlere yer verildi:

8.03.2014Kelebek
Eşcinselliği tedavi eden ilaç isyanı

'Eşcinselliği tedavi eden ilaç' isyanı

Bir internet sitesinde satışı yapılan ve sözde homoseksüelliği iyileştirdiği iddia edilen ilaç büyük tartışma yarattı. Türkiye Psikiyatri Derneği bu ilacın satışına itiraz ederken en çok da "iyileştiriliyor" söylemine isyan edildi.

27.12.2013Gündem
Şiddete uğrayan hekimlere yaralarına kırıklarına

'Şiddete uğrayan hekimlere yaralarına kırıklarına'

Türkiye Psikiyatri Derneği, 10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü dolayısıyla yazılı bir açıklama yaparak, İnsan Hakları Günü'nü değerlendirdi. Hekimlerin sorunlarına ve dünyada insan haklarına değinilen yazılı açıklamada Türkiye Psikiyatri Derneği Merkez Yönetim Kurulu adına Prof. Dr. Tamer Aker, şu sözlere yer verdi:

9.12.2013Gündem

Yazar Sonuçları

Sebebi ağır stres ve mizaç özellikleri

Sevgili okurlar Bu hafta konumuz panik atak ve tedavisi.

23.01.2015

Çözümü eşinizle birlikte arayın

Sağlık Bakanlığı’nın hazırladığı genelgeyle “psikolojik danışmanlık” ve “psikolojik destek” veren özel Psikolojik Danışma Merkezleri’ne “kapatılmaları” yönünde gönderdiği tebligat, psikologları ve psikolojik danışmanları ayağa kaldırdı. Türkiye Psikiyatri Derneği’nin ruh sağlığı alanının denetim altına alınması için hazırladığı ve Sağlık Bakanlığı’na gönderdiği raporla başlayan süreç sonunda Sağlık Bakanlığı’nın yayınladığı genelgeye göre, psikologların ve psikolojik danışmanların özel...

21.07.2014

Ölümü nasıl anlatacağını bilememek, işte bütün mesele bu

Çok sayıda gönüllü psikoloğa ihtiyaç var. Bugün gönüllü arkadaşlarım Soma'daki maden faciasında hayatını kaybeden ailelere taziyede bulundular. İzmir ve Manisa' nın köylerini ziyaret ettiler. Ziyaretin sonunda pek çok konuda yardıma ihtiyaç olduğunu ancak en çok uzman desteğine ihtiyaç olduğunu söylediler. Pek çok çocuk babasının öldüğünü bilmiyor. Ben buradan psikolog arkadaşlardan yardım talep ediyorum.

17.05.2014