MENÜ

Türkiye Katılım Bankaları Birliği

Türkiye Katılım Bankaları Birliği ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Türkiye Katılım Bankaları Birliği haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 291 Türkiye Katılım Bankaları Birliği haberi bulunmuştur.

Türkiye Katılım Bankaları Birliği Haberleri

İstanbul Finans Merkezi Eylem Planı Çalıştayı tamamlandı

İstanbul Finans Merkezi Eylem Planı Çalıştayı tamamlandı

Cumhurbaşkanlığı Finans Ofisi Başkanı Prof. Dr. Göksel Aşan, İstanbul Finans Merkezi (İFM) kapsamında iki alan üzerine yoğunlaştıklarını belirterek, "Bunlardan biri Fintek, diğeri de İslami Finans tarafı. İstanbul Finans Merkezi projesi kapsamında bu iki eksene ağırlık vereceğiz." açıklamasını yaptı.

13.06.2019Ekonomi
BDDK Başkanı: Bütün bankalar TL’ye sahip çıkmalı

BDDK Başkanı: Bütün bankalar TL’ye sahip çıkmalı

BDDK Başkanı Mehmet Ali Akben "Ülkemizde son dönemde döviz kurları üzerinden spekülasyonlar yapılıyor, döviz hareketliliği konusunda saldırılara maruz kaldık. TL'nin ülkemizin parası olduğu bilincini, sektörümüzün, bütün bankalarımızın, TL'ye sahip çıkarak göstermesi gerek. Bilhassa mevduat alanında, dolarizasyondan TL'ye geçiş konusunda gayretli çalışma bekliyoruz" dedi.

17.05.2019Ekonomi
Katılım bankalarının kârı 2018de 2 milyar TLyi aştı

Katılım bankalarının kârı 2018'de 2 milyar TL'yi aştı

Katılım bankalarının net kârı 2018'de bir önceki yıla göre yüzde 32,4 artarak 2 milyar 97 milyon lira oldu. Söz konusu dönemde katılım bankalarının aktif büyüklüğü 46,7 milyar lira artışla 206 milyar 653 milyon liraya ulaştı.

7.04.2019Ekonomi
Bankada parası olanlar dikkat Süre sona eriyor

Bankada parası olanlar dikkat! Süre sona eriyor

Banka hesabında parası olup 10 yıl boyunca hesapta hareket yapmayanların mevduatları zamanaşımına uğrayacak.

18.02.2019Ekonomi
Türkiye Katılım Bankaları Birliğinden Diyanet Vakfına bağış

Türkiye Katılım Bankaları Birliği'nden Diyanet Vakfına bağış

Türkiye Katılım Bankaları Birliği (TKBB), Türkiye Diyanet Vakfına (TDV) yüksek öğrenim öğrenci yurdu olarak kullanılmak üzere gayrimenkul bağışı gerçekleştirdi.

28.12.2018Ekonomi
Türkiye Sermaye Piyasaları Kongresi, 13-14 Kasımda

Türkiye Sermaye Piyasaları Kongresi, 13-14 Kasım'da

Türkiye Sermaye Piyasaları Birliği (TSPB), Türkiye Sermaye Piyasaları Kongresi’nin üçüncüsünü 13-14 Kasım'da düzenleyecek.

6.10.2018Ekonomi
Katılım bankalarının kârı ilk yarıda 1 milyar lirayı aştı

Katılım bankalarının kârı ilk yarıda 1 milyar lirayı aştı

Katılım bankalarının net kârı bu yılın ilk yarısında 2017'nin aynı dönemine göre yüzde 50,1 artarak 1 milyar 154 milyon lira oldu

28.08.2018Ekonomi
Borsa İstanbulda Taahhütlü İşlemler Pazarı faaliyete geçti

Borsa İstanbul'da Taahhütlü İşlemler Pazarı faaliyete geçti

Borsa İstanbul'da kira sertifikalarının işlem gördüğü Taahhütlü İşlemler Pazarı, bugün itibarıyla faaliyete geçti.

2.08.2018Ekonomi
Katılım bankalarının karı ilk çeyrekte 514 milyon lirayı aştı

Katılım bankalarının karı ilk çeyrekte 514 milyon lirayı aştı

Katılım bankalarının net karı bu yılın ilk 3 ayında 2017'nin aynı dönemine göre yüzde 56,1 artarak 514,4 milyon liraya, aktif büyüklüğü de yüzde 4,3 yükselişle 166,9 milyar liraya çıktı. Katılım bankaları içinde ilk çeyrekte en fazla net karı 203 milyon 88 bin TL ile Kuveyt Türk elde etti.

15.06.2018Ekonomi
Enflasyonist baskı azalıyor

Enflasyonist baskı azalıyor

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, aşırı ısınma endişelerinin geride kaldığını, cari açığın daha makul düzeylere düşeceği, enflasyonist baskıların azalacağı bir döneme girildiğini belirterek, “Tüm göstergeler buna işaret ediyor” dedi.

9.05.2018Ekonomi
‘Piyasadaki iniş çıkışlar kalıcı değil’

‘Piyasadaki iniş çıkışlar kalıcı değil’

Başbakan Yardımcısı Şimşek, piyasadaki iniş çıkışların kalıcı olmadığını bildiklerini ama dalga boylarını sınırlandırmak için kurumların gereken tepkiyi verdiğini söyledi

9.05.2018Ekonomi
Ev yaparken doktor çağrılmaz

Ev yaparken doktor çağrılmaz

Türkiye İş Bankası ile Türkiye Sınai Kalkınma Bankası Yönetim Kurulu Başkanlıklarını yürüten Ersin Özince, ticari bankaların bir ay vadeyle mevduat toplarken konut, baraj, köprü kredisi vermemeleri gerektiğini belirterek, “Bir inşaat yapacağınız zaman doktor çağırır mısınız? Altyapı inşaatı yapacağınız zaman önce kalkınma bankacısını çağırırsınız” dedi.

4.05.2018Ekonomi
Kıdemli bankacıdan çok çarpıcı açıklamalar

Kıdemli bankacıdan çok çarpıcı açıklamalar

TÜRKİYE İş Bankası ile Türkiye Sınai Kalkınma Bankası Yönetim Kurulu Başkanlıklarını yürüten Ersin Özince, kendisini “kıdemli emekli bankacı” olarak tanımlayarak sektöre önemli uyarılarda bulundu. Ticari bankaların konut, baraj, köprü kredisi vermemeleri gerektiğini belirten Özince, böyle bir konut finansman modelinin çökeceği öngörüsünde bulundu.

4.05.2018Ekonomi
Bankacılık sektörünün kalbi Ankara’da atacak

Bankacılık sektörünün kalbi Ankara’da atacak

Türkiye’de ilk kez bankacılarla akademisyenler kongrede buluşacak. 4-5 Mayıs tarihlerinde Ankara’da yapılacak kongrenin açılışını İş Bankası Yönetim Kurulu Başkanı Ersin Özince ile Türkiye Katılım Bankaları Birliği Başkanı ve Albaraka Türk Genel Müdürü Melikşah Utku yapacak.

3.05.2018Ekonomi
Girişimciye ‘katılım’ desteği

Girişimciye ‘katılım’ desteği

Finans pazarındaki payını yüzde 15’lere çıkarmaya hazırlanan katılım bankalarının yeni hedefi girişimciler. Kredi vermek yerine mal ve hizmet alımına aracılık ediyorlar, farklı ortaklık modelleri ile de girişimcilere destek oluyorlar.

18.04.2018Ekonomi
Katılım bankalarından dijitalleşme hamlesi

Katılım bankalarından dijitalleşme hamlesi

Dijital bankacılığı kullananların sayısı 30 milyonu geçince katılım bankaları, ‘Rekabette biz de varız’ diyerek atağa kalktı. Kimi katılım bankaları Ar-Ge merkezi kuruyor, kimileri de videolu görüşme ile self servis işlemlerinin bir arada gerçekleştirildiği dijital şubelere yatırım yapıyor.

8.03.2018Ekonomi
TMSFden zaman aşımı uyarısı

TMSF'den "zaman aşımı" uyarısı

Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF), bankalar nezdindeki mevduat, katılım fonu, emanet ve alacaklardan hak sahibi olanlarla ilgili zaman aşımı uyarısında bulundu.

12.02.2018Ekonomi
Yüksek faize bir tepki de katılımcılardan

Yüksek faize bir tepki de katılımcılardan

Yüksek faizden katılım bankaları da nasibini aldı. İş modeli reel ekonomiye dayalı olmasından dolayı yüksek faizden etkilendiklerini söyleyen katılım bankaları yöneticileri, “Biz, yüzde 8 kâr payı dağıtıyoruz, bankalar yüzde 18 mevduat faizi öneriyor” diyor.

20.09.2017Ekonomi
Türk devinden yeni banka geliyor

Türk devinden yeni banka geliyor

TKBB Genel Sekreteri Akyüz, PTT`nin katılım bankası kurmak istediğine dair duyumlar aldıklarını söyledi.

18.09.2017Ekonomi
Para politikasında sıkı duruş sürecek

Para politikasında sıkı duruş sürecek

MERKEZ Bankası Başkanı Murat Çetinkaya, Merkez Bankası’nın, fiyat istikrarı temel amacı doğrultusunda elindeki bütün araçları kullanmaya devam edeceğini belirterek, “Enflasyon görünümünde belirgin bir iyileşme sağlanana kadar para politikasındaki sıkı duruş sürdürülecektir” dedi.

17.07.2017Ekonomi
MÜSİADın yeni yol haritası

MÜSİAD'ın yeni yol haritası

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği'nin (MÜSİAD) yeni Genel Başkanı Abdurrahman Kaan, MÜSİAD olarak yatırım, ticaret ve ihracat seferberliği ilan ettiklerini belirterek, "Türkiye’nin atılım yapması ve daha müreffeh yarınlara sahip olması için hem bir STK hem de bir iş adamları derneği olarak elimizi taşın altına koymaya her zaman hazırız." dedi.

12.07.2017Ekonomi
Banka senedi sadece yabancıya

Banka senedi sadece yabancıya

BAŞBAKAN Yardımcısı Nurettin Canikli, geçen haftalarda gündeme gelen ve “oluşan hassasiyet nedeniyle” vazgeçtikleri banka senedi projesinin, sadece döviz cinsi olarak yurtdışında ihraç edileceğini söyledi.

25.05.2017Ekonomi
BDDKdan kredi kartlarıyla ilgili önemli açıklama

BDDK'dan kredi kartlarıyla ilgili önemli açıklama

Bankacılık Düzenleme Denetleme Kurulu, kredi kartlarının internete kapatılmasının söz konusu olmadığını ve tüm kredi kartlarının internete açık olduğunu duyurdu.

15.03.2017Ekonomi
Megabankta sona yaklaşılıyor

Megabank'ta sona yaklaşılıyor

Türkiye Katılım Bankaları Birliği (TKBB) Genel Sekreteri Osman Akyüz, Megabank'ın kuruluş sermayesinin 1 milyar dolar olacağını belirterek, "Ortaklık dağılımı henüz belli değil. Takvimde bayağı ileri aşamaya gelindi." dedi.

7.11.2016Ekonomi
Türkiye Katılım Bankaları Birliği Başkanlığına Melikşah Utku atandı

Türkiye Katılım Bankaları Birliği Başkanlığı'na Melikşah Utku atandı

Türkiye Katılım Bankaları Birliği (TKBB) Başkanlığı görevine Melikşah Utku atandı.

24.10.2016Ekonomi
Albarakada bayrak değişimi

Albaraka'da bayrak değişimi

Türkiye’nin ilk katılım bankası Albaraka üst yönetiminde bayrak değişimi yaşandı. Yaklaşık yedi yıldan bu yana genel müdürlük görevini sürdüren Dr. Fahrettin Yahşi, yerini Melikşah Utku’ya devretti.

20.10.2016Ekonomi
Düşük faiz için kritik toplantı bugün

'Düşük faiz' için kritik toplantı bugün

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) Başkanı Mehmet Ali Akben, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın konut alımlarında faiz oranlarının yıllık 9'a doğru çekilmesi yönündeki çağrısına ilişkin, "Bireysel tarafta, konut tarafında, şirketlerin kredilerle desteklenmesini, faizler konusunda aşağı doğru bir yönün olmasını bekliyoruz. Bunları da bugün konuşup değerlendireceğiz." dedi.

5.08.2016Ekonomi
İslam Bank  rekabeti

İslam Bank rekabeti

Faizsiz finansa kaynak yaratacak Mega İslam Bank daha kurulmadan Endonezya ile Türkiye arasında yoğun rekabete neden oldu. Bankanın merkezinin İstanbul mu, Cakarta mı olmasına karar verilemeyince şimdilik iki banka kurulması formülü üzerinde duruluyor. Nihai karar önümüzdeki hafta Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek’in de gideceği Cakarta’da verilecek.

11.05.2016Ekonomi
Çelik: Katılım bankaları için güzel gelişmeler olacak

Çelik: 'Katılım bankaları için güzel gelişmeler olacak'

Türkiye Katılım Bankaları Birliği (TKBB) Yönetim Kurulu Başkanı Osman Çelik, "Faizsiz sisteme yönelik yeni ürünlerimizle ve Strateji Belgemizde yer alan eylemlerimizin zamanında gerçekleştirilmesi ile önümüzdeki yılların katılım bankaları için çok daha güzel gelişmelere tanık olacağına inanıyorum" dedi.

11.05.2016Ekonomi
Şimşek: Megabank bu yıl içinde kurulabilir

Şimşek: 'Megabank bu yıl içinde kurulabilir'

Ekonomiden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, Megabank'ın kurulmasına ilişkin, "Daha kurulmadı. Bu heyetler çalışmalarını tamamlar tamamlamaz, bu sene içerisinde de kurulabilir. Ama bu çalışmaların tamamlanması lazım" dedi.

11.05.2016Ekonomi
Bank Asya ile ilgili yeni açıklama

Bank Asya ile ilgili yeni açıklama

TMSF Başkanı Şakir Ercan Gül, Bank Asya’nın 29 Mayıs’taki süre sonuna kadar satışını deneyeceklerini, diğer halde tasfiye edeceklerini açıkladı. Herhangi bir teklif olup olmadığına yönelik, "Teklif yok, şu an yok" dedi.

11.05.2016Ekonomi
Hedef küresel katılım

Hedef küresel katılım

İSTANBUL Finans Merkezi (İFM) projesi kapsamında bir süredir global finans oyuncularının dikkatini çekmeye çalışan Türkiye, ciddi kültürel ve coğrafi avantajlara sahip olduğu 2 trilyon dolarlık İslami finansın da küresel merkezi olmayı hedefliyor.

10.05.2016Ekonomi
10’da 1 fiyatına mahkeme

10’da 1 fiyatına mahkeme

İstanbul Tahkim Merkezi (ISTAC), ticari uyuşmazlıklarda mahkemelere göre daha hızlı ve daha uygun maliyetle alternatif çözüm üretme hedefiyle faaliyetlerine resmen başladı. ISTAC Başkanı Ziya Akıncı, “Hem hızlı hem de daha uygun fiyatla taraflara çözüm sunuyoruz. Fiyatlarımız mahkemenin maliyetinin 10’da biri kadar. Hakemlerin aldığı kararlar nihai ve temyiz yolu yok” dedi.

8.02.2016Ekonomi
HSBC çıkıyor Krallık giriyor

HSBC çıkıyor Krallık giriyor

İngiltere merkezli HSBC’nin Türkiye pazarından çıkma kararının aksine İngiliz hükümeti ‘Finansal Hizmetlerde Türkiye-Birleşik Krallık Ortaklığı Projesi’ni başlattı. Projede özellikle İslami finans, sigorta ve varlık yönetiminde işbirliğinin arttırılmasına odaklanılacak.

20.12.2015Ekonomi
Megabank için çalışmalar yoğunlaştı

Megabank için çalışmalar yoğunlaştı

Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Türkiye, Endonezya ve İslam Kalkınma Bankası'nın üçlü olarak geliştireceği ve dünyadaki tüm katılım bankalarının merkez bankası olarak faaliyet göstermesini istedikleri "Megabank"ın kurulması için çalışmaları yoğunlaştırdıklarını belirterek, Türkiye'nin bu bankaya 300 milyon dolar sermaye koymaya hazır olduğunu söyledi.

20.05.2015Ekonomi
BDDK Başkanı Akben: Bank Asya belgeleri tamamlanmadı

BDDK Başkanı Akben: Bank Asya belgeleri tamamlanmadı

BDDK Başkanı Mehmet Ali Akben “Banka Asya’dan kuruma gönderilmesi gereken belgelerin hepsi henüz tamamlanmadı” dedi.

20.05.2015Ekonomi

Yazar Sonuçları

Taksit var faiz yok

Katılım bankalarının kullandırdığı kredi kartı sayısı 2.5 milyonu, banka kartı sayısı ise 6.5 milyonu geçti. Kartlara faiz uygulanmıyor, asgari ödeme yapılamıyor, sadece işlem sırasında taksitlendirme imkânı tanınıyor. Borç zamanında ödenmezse gecikme cezası olarak kâr payı alınıyor.

22.11.2017