MENÜ

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti ile ilgili tüm haberleri, son dakika Türkiye Gazeteciler Cemiyeti haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Bugün Türkiye Gazeteciler Cemiyeti haberlerinde son durum nedir? İşte tüm flaş gelişmeler...

Toplam 5.339 Türkiye Gazeteciler Cemiyeti haberi bulunmuştur.

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Haberleri

Gazeteci Oğuz Güvene 3 yıl 1 ay hapis cezası

Gazeteci Oğuz Güven'e 3 yıl 1 ay hapis cezası

Cumhuriyet Gazetesi internet Genel Yayın Yönetmeni gazeteci Oğuz Güven 3 yıl 1 ay 2 hapis cezasına çarptırıldı.

21.11.2017Gündem
Trafik kazası haberlerinde kamu yararı esas alınmalı

Trafik kazası haberlerinde kamu yararı esas alınmalı

Hürriyet Gazetesi Okur Temsilcisi Faruk Bildirici, medya ve polis işbirliğinin trafik kazalarını azaltacağını belirterek, “Medya ve polis olarak eminim trafik kazalarının azalması yolunda epey yol alacağız” dedi.

16.11.2017Gündem
Hapisteki yazarlar için adalet çağrısı

Hapisteki yazarlar için adalet çağrısı

ULUSLARARASI PEN’in hapisteki yazarların durumuna dikkat çekmek için belirlediği ‘15 Kasım Hapisteki Yazarlar Günü’nde PEN Türkiye Merkezi, Türkiye Yazarlar Sendikası, Türkiye Yayıncılar Birliği, Türkiye Gazeteciler Cemiyeti ve Türkiye Gazeteciler Sendikası ortak basın toplantısı düzenledi.

15.11.2017Kitap Sanat
TGC Burhan Felek Ödülleri sahiplerini buldu

TGC Burhan Felek Ödülleri sahiplerini buldu

TÜRKİYE Gazeteciler Cemiyeti (TGC) Burhan Felek Basın Hizmet Ödülleri’ne layık görülen 10 gazeteci dün törenle ödüllerini aldı.

7.11.2017Gündem
Cumhuriyet davasında savcı talebini açıkladı

Cumhuriyet davasında savcı talebini açıkladı

Cumhuriyet davasında savcı, gazeteci Ahmet Şık, Akın Atalay, Murat Sabuncu, Emre İper ve Ahmet Kemal Aydoğdu'nun tutukluluk hallerinin devamını istedi.

31.10.2017Gündem
Güreli anıldı

Güreli anıldı

TÜRKİYE Gazeteciler Cemiyeti’nin 6. Başkanı, Basın Şeref Kartı sahibi gazeteci Nail Güreli dün, ölümünün birinci yılında TGC Burhan Felek Konferans Salonu’nda düzenlenen toplantıyla anıldı.

26.10.2017Gündem
Gazeteciler terörist değildir

Gazeteciler terörist değildir

TÜRKİYE Gazeteciler Cemiyeti (TGC) Başkanı Turgay Olcayto, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın Bloomberg Küresel İş Forumu’nda yaptığı konuşmasında gazetecilere yönelik sözlerinin “talihsiz, üzüntü verici ve kabul edilemez olduğunu” söyledi.

21.09.2017Gündem
Murat Güloğlu kimdir Kanal D ile Günaydın programıyla geri döndü

Murat Güloğlu kimdir? Kanal D ile Günaydın programıyla geri döndü

Murat Güloğlu yepyeni projesiyle geri döndü. Kendine has sunumuyla dikkatleri üzerine çeken Murat Güloğlu, Mutlu Ulusoy ile birlikte Kanal D ile Günaydın programını sunacak. Peki ‘Evinizin Oğlu Murat Güloğlu sloganıyla’ ismini geniş kitlelere duyuran Murat Güloğlu kimdir, kaç yaşında?

10.09.2017Televizyon
Adalet Kurultayı’nın tutuklu gazeteci raporu:  171 gazeteci cezaevinde

Adalet Kurultayı’nın tutuklu gazeteci raporu: 171 gazeteci cezaevinde

ÇANAKKALE’deki Adalet Kurultayı’nda düzenlenen ‘Tutuklu Gazeteciler ve Kapatılan Basın Yayın Kuruluşları Çalıştayı’nın sonuç raporunda, Türkiye’de 171 gazetecinin tutuklu olduğu, 181 basın yayın kuruluşunun kapatıldığı belirtildi. Raporda, “gazetecilerin yazıları, eleştirileri nedeniyle tutuklanmasına son verilmesi; cezaevlerinde tek tip kıyafet uygulamasından vazgeçilmesi” çağrısı yapıldı.

4.09.2017Gündem
TGCden tutuklu gazetecilere ziyaret

TGC'den tutuklu gazetecilere ziyaret

TÜRKİYE Gazeteciler Cemiyeti yöneticileri, bayram öncesi Silivri Cezaevi’nde kalan altı tutuklu gazeteci ile görüşerek dayanışma ziyaretlerini sürdürdü.

25.08.2017Gündem
Gazeteci miyiz, yargıç mı

Gazeteci miyiz, yargıç mı?

MAHKEMELERDE sanıklara tek tip elbise giydirme tartışmasında hukukçuların en önemli itiraz gerekçesi, bu uygulamanın sanıkların tümünün baştan suçlu ilan edilmesi anlamına geleceği kaygısı.

20.08.2017OkurTemsilcisi
Tarihe hasar: Bilirkişi ‘yanlış’ dedi, mahkeme yürütmeyi yine durdurdu

Tarihe hasar: Bilirkişi ‘yanlış’ dedi, mahkeme yürütmeyi yine durdurdu

Hürriyet'in manşetten duyurduğu ‘‘Osmanlıya beton’’ haberinin ardından açılan davada bilirkişi külliyeye zarar verildiğini tespit etti. 450 senelik Mimar Sinan yapısı olan Atik Valide Külliyesi’nin duvarına beton döküp yurt inşaa ediliyordu. Tarihi duvara strafor koyup korumaya çalışanlar için bilirkişi, ‘‘Tarihi külliye yapısı araya strafor konularak birleştirilmiş durumda olduğu’’ tespiti yapıldı. Bilirkişi ayrıca ‘‘Kültür varlığının hemen bitişiğinde inşa edilen yurt binasının siluet, gabari, malzeme gibi konularda uygun bir mimari anlayışının olmadığı’’ sonucuna vardı. Mahkeme bilirkişi raporuna uyarak ‘yürütmeyi durdurma’ kararı verdi.

3.08.2017Gündem
Ahmet Cemal vefat etti: Edebiyatın ‘nitelikli’ diliydi

Ahmet Cemal vefat etti: Edebiyatın ‘nitelikli’ diliydi

Türk edebiyatının önde gelen çevirmen ve yazarlarından Ahmet Cemal vefat etti. Dünya edebiyatının pek çok önemli ismini dilimize kazandıran Cemal 75 yaşındaydı.

1.08.2017Kitap Sanat
2017 Türkiye’sindeki bir mahkeme salonundan, geleceğe bırakılan resimler...

2017 Türkiye’sindeki bir mahkeme salonundan, geleceğe bırakılan resimler...

17 gazete çalışanı Çağlayan Adalet Sarayı’nda hâkim karşısındaydı bu hafta. Suçlama FETÖ’ye ve diğer terör örgütlerine yardımcı olmak; suçlanan, laik-Atatürkçü çizgisiyle bilinen Cumhuriyet gazetesiydi. Türk basın tarihine geçen bu davayı, duruşma salonunda, dört gün izledik. İnsani ayrıntılara yoğunlaştık. Salonda fotoğraf çekmek, görüntü almak yasaktı. Ama resim çizmenin önünde engel yoktu. Karikatürist Musa Kart’la dayanışmaya gelen çizer ekibi, unutulmaz bir işe imza attı. Altı çizer, ellerinde palet ve kalemleriyle dönüşümlü olarak resimlediler davayı. Eserlerini bizimle paylaştılar. İşte o tarihi davadan manzaralar…

29.07.2017Hürriyet Pazar
Uluslararası gazetecilerden Cumhuriyet tepkisi

Uluslararası gazetecilerden Cumhuriyet tepkisi

Uluslararası meslek örgütleri ve insan hakları savunucuları, Cumhuriyet davasından çıkan, 7 tahliye ve 5 tutukluluk devamı yönündeki ara karara tepki gösterdi.

29.07.2017Dünya
FETÖ’yü yazdım inandıramadım

"FETÖ’yü yazdım inandıramadım"

Cumhuriyet gazetesi davasında ifade veren tutuksuz sanıklar suçlamaları reddederken Hikmet Çetinkaya da “İlk önemli haberlerimden biri Fetullah Gülen ile ilgilidir. Askeri okullarda sahte sağlık raporlarıyla örgütlendiklerine kimseyi inandıramadık. Gülen sürekli hakkımda şikâyet dilekçeleri verdi, dava açtı” dedi.

27.07.2017Gündem
Cumhuriyet davasında 2. gün...

Cumhuriyet davasında 2. gün...

'FETÖ/PDY, DHKP-C ve PKK/KCK terör örgütlerine üye olmamakla birlikte, örgüt adına suç işlemek’le suçlanan 11’i tutuklu 17 Cumhuriyet gazetesi çalışanı 9 ay sonra dün ilk kez Gazeteciler ve Basın Bayramı’nda hâkim karşısına çıkarak savunma yapmıştı. Davanın 2. duruşması bugün başladı.

25.07.2017Gündem
TGCden Cumhuriyet davası açıklaması

TGC'den Cumhuriyet davası açıklaması

TÜRKİYE Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu üyeleri Cumhuriyet Davası’nı izliyor. TGC Başkanı Turgay Olcayto açıklama yaptı.

24.07.2017Gündem

Yazar Sonuçları

Tutuklu gazeteciler demokratik itibar getirmez

İstanbul 27’inci Ağır Ceza Mahkemesi bugün, 31 Ekim’de Cumhuriyet gazetesi davasına bakmaya devam edecek.

30.10.2017

Küfürname yazmadım

GEÇEN ayın ikinci yarısında Türkiye İhracatçılar Meclisi’nin (TİM) New York’taki Türk Ticaret Merkezi açılışında Adalet Bakanı Abdulhamit Gül ile karşılaşınca tutuklu gazetecileri ziyaret konusunu açtım:

8.10.2017

Mikro kredi tetikledi Karaman-Almanya ‘nikâh hattı’ kurdu

CITIBANK’ın “Mikro Girişimci Ödülleri”nin jüri toplantısındayız.

1.10.2017

Gazeteciler ve siyasetçiler hapisteyken adil devlet

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ABD’yi eleştirirken, Önemli olan büyük ülke olmak değil, adil devlet olmak” dedi ya, katılmamak mümkün değil. Tabii bu sözü gazeteci meslektaşlarımızın tahliyesini umutla beklerken desteklemenin nasıl olacağını sorarsanız, adaletin bizdeki durumuna da aynı açıdan bakmamız gerekecek; buyurun beraber bakalım.

10.09.2017

Ya kanal ya İstanbul

CHP İstanbul Milletvekili Yrd. Doç. Dr. Gülay Yedekçi, 2011 yılında ‘Çılgın Proje’ adıyla açıklanan Kanal İstanbul’un güzergâh ve kesitlerinin belirlenmesi için etüt proje sözleşmesinin imzalandığının açıklanması üzerine “Bu bir felaket senaryosudur” dedi.

4.09.2017

Çanakkale manifestosu: ‘Bu düzen değişecektir’

ADALET Kurultayı’nın son günüdeki ‘Devlette Adalet’ paneli kurultay sürecine damgasını vurdu.

29.08.2017

Eşikteki Kriz: Almanya ile gerilimin çok ötesinde

Almanya Başbakanı Angela Merkel’in son hamlesine kadar olan biteni Almanya’da 24 Eylül’de yapılacak seçimlerle izah etmek daha mümkündü; artık pek değil. Almanya ile tırmanan gerilim, Türkiye’nin eşiğinde durduğu ve yaklaşmakta olan bir krize işaret ediyor.

20.08.2017

17 Ağustos depreminin 18. sene-i devriyesi

17 AĞUSTOS depreminin sene-i devriyesinde, yaşanan acıların gerçekliği dışında, ‘eski hamam eski tas’ düzeni devam ediyor. Bu kadar sene sonra kayıpların kimlikleri, sahipsizlerin mezarları açılarak, DNA testi ile tespit edilmeye çalışılıyor.

16.08.2017

Gazeteci arkadaşlarımın bırakılacağını umuyorum  

Önce Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’a u “Sadece ikisinin basın kartı var” bilgisini kim verdiyse, onun ne Erdoğan’a, ne de Türkiye’ye iyilik yaptığını söylemek zorundayım.

26.07.2017