MENÜ

Türk Yoğun Bakım Derneği

Türk Yoğun Bakım Derneği ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Türk Yoğun Bakım Derneği haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 340 Türk Yoğun Bakım Derneği haberi bulunmuştur.

Türk Yoğun Bakım Derneği Haberleri

Dünyada her 3 saniyede bir kişi Sepsisten ölüyor

Dünyada her 3 saniyede bir kişi Sepsis'ten ölüyor

Türk Yoğun Bakım Derneği 13 Eylül Dünya Sepsis Günü nedeniyle, hızla artan sepsis oranlarına dikkat çekmek için; Türk Hastane İnfeksiyonları ve Kontrolü Derneği, Türk Klinik Mikrobiyoloji ve İnfeksiyon Hastalıkları Derneği, Türk Mikrobiyoloji Cemiyeti, Türk İç Hastalıkları Uzmanlık Derneği, Klinik Mikrobiyoloji Uzmanlık Derneği ile ortak bir deklarasyona imza attı.

12.09.2018Sağlık
10 yıldır komada olan genç doktor yoğun bakımdan çıktı

10 yıldır komada olan genç doktor yoğun bakımdan çıktı

ERKAN Aydın, 14 yıl önce İzmir'deki evinde Tıpta Uzmanlık Sınavı'na (TUS) hazırlanırken aniden rahatsızlandı. Boynunda şiddetli bir ağrı hisseden ve o dönemde 24 yaşında olan genç doktor alt katta yaşayan anne babasının yanına gitti. Ailesi, 20 dakika içinde Erkan Aydın'ı hastaneye yetiştirdi ancak hastane kapısına geldiklerinde kalbi durmuştu. Milyonda 1 görülen transvers miyelit hastalığına yakalanan ve o günden itibaren boyundan aşağısını hareket ettiremeyen Erkan, 2 Kasım 2004'te girdiği Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Yoğun Bakım Kliniğinden 10 yıl sonra çıkabildi. 4 yıldır da evinde suni solunum cihazına bağlı olarak tedavisi süren genç doktor Türk Yoğun Bakım Derneği Kongresi'nde meslektaşlarına ilk kez selam gönderdi ve "Herkese çok teşekkür ederim" dedi. Baba, Behçet Aydın ise yaşadıkları uzun tedavi süresince biriken duygularını şöyle özetledi: "Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi'nin tabelasını bile görsem saygı duruşunda bulunurum." Haber: Buse ÖZEL

20.04.2018Haber
Genç doktor 10 yıl yoğun bakımdan çıktı

Genç doktor 10 yıl yoğun bakımdan çıktı!

ERKAN Aydın, 14 yıl önce İzmir’deki evinde Tıpta Uzmanlık Sınavı’na (TUS) hazırlanırken aniden rahatsızlandı. Boynunda şiddetli bir ağrı hisseden ve o dönemde 24 yaşında olan genç doktor alt katta yaşayan anne babasının yanına gitti. Ailesi, 20 dakika içinde Erkan Aydın’ı hastaneye yetiştirdi ancak hastane kapısına geldiklerinde kalbi durmuştu. Milyonda 1 görülen transvers miyelit hastalığına yakalanan ve o günden itibaren boyundan aşağısını hareket ettiremeyen Erkan, 2 Kasım 2004’te girdiği Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Yoğun Bakım Kliniğinden 10 yıl sonra çıkabildi. 4 yıldır da evinde suni solunum cihazına bağlı olarak tedavisi süren genç doktor Türk Yoğun Bakım Derneği Kongresi’nde meslektaşlarına ilk kez selam gönderdi ve "Herkese çok teşekkür ederim" dedi. Baba, Behçet Aydın ise yaşadıkları uzun tedavi süresince biriken duygularını şöyle özetledi: "Ege Üniversitesi Tıp Fakültesinin tabelasını bile görsem saygı duruşunda bulunurum."

20.04.2018Gündem
Yoğun bakım servisinde yoğunluk alarmı

Yoğun bakım servisinde yoğunluk alarmı

Sağlık Bakanlığı verilerine göre, her 100 yoğun bakım yatağından 35’i uygun kullanılmıyor. Bu yataklardaki hastaların yüzde 20’si kendilerine uygun olmayan yoğun bakım seviyesinde tutuluyor. Türk Yoğun Bakım Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Mehmet Uyar “Yoğun bakımda akılcı kullanım şart” diyor.

3.01.2018Gündem
Sağlıkçılara eğitim

Sağlıkçılara eğitim

18.09.2017Yozgat
SDÜde Sepsis eğitimi

SDÜ'de Sepsis eğitimi

17.09.2017Isparta
Sessiz katil sepsis

Sessiz katil 'sepsis'

14.09.2017Antalya
Uluslararası Organ Bağışı Afiş Yarışmasında ikincilik Türkiyenin

Uluslararası Organ Bağışı Afiş Yarışması'nda ikincilik Türkiye'nin

Türkiye Organ Nakli Vakfı (TONV), Dumlupınar Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Görsel İletişim Tasarımı Bölümü, İstanbul Medeniyet Üniversitesi Sanat, Tasarım ve Mimarlık Fakültesi Görsel İletişim Tasarımı Bölümü, Organ Nakli Koordinatörleri Derneği ve Karaciğer Nakli Derneği tarafından düzenlenen afiş yarışması sonuçlandı. Yarışmanın ikincisi Türkiye'den Sevilay Can oldu.

8.09.2017Dünya
Her yıl 8 milyon kişi bu hastalıktan ölüyor

Her yıl 8 milyon kişi bu hastalıktan ölüyor

Çağın en önemli hastalıkları arasında gösterilen fakat çok bilinmeyen sepsisten her yıl dünyada yaklaşık 8 milyon kişinin hayatını kaybettiği belirtildi.

11.09.2015Avrupa
Sepsis kalp krizinden sık görülüyor

Sepsis kalp krizinden sık görülüyor

Türk Yoğun Bakım Derneği Başkanı Prof. Dr. Necmettin Ünal, vücudun enfeksiyona karşı geliştirdiği kontrolsüz yanıt ile kendi doku ve organlarına zarar vermesiyle ortaya çıkan sepsisin, dünyada kalp krizi, meme, akciğer ve prostat kanserinden daha çok kişinin ölmesine neden olduğunu belirtti.

10.09.2015Sağlık
Her 3 kişiden biri onun yüzünden ölüyor

Her 3 kişiden biri onun yüzünden ölüyor!

Global Sepsis Alliance – GSA(Küresel Sepsis Birliği) tarafından 93 ülkede yürütülen sepsis farkındalığını artırmaya yönelik çalışmalar, Türkiye’de de T.C. Sağlık Bakanlığı’nın desteği ve katılımı ile Türk Yoğun Bakım Derneği tarafından sürdürülüyor. Sepsis, ölüme en çok neden olan sağlık problemi olarak Dünya Sağlık Örgütü (WHO) ve Birleşmiş Milletler’in de gündeminde yer alıyor. Bu yıl yirmincisi gerçekleştirilen ‘Uluslararası Yoğun Bakım Sempozyumu’, Dünya Yoğun Bakım Dernekleri Federasyonu, Avrupa Yoğun Bakım Derneği ve Global Sepsis Alliance - GSA gibi dünyanın yoğun bakımla ilgili önemli otoritelerini bir araya getirdi.

9.05.2015Sağlık
Termal turizmin başkentine yoğun ilgi

Termal turizmin başkentine yoğun ilgi

Türkiye'nin termal merkezlerinden Afyonkarahisar, özellikle kış sezonunda yurt içi ve yurt dışından çok sayıda turist çekiyor.

25.11.2018Ekonomi
Bu gidişle hapı yutacağız

Bu gidişle hapı yutacağız

- Hatalı antibiyotik kullanımı, dirençli bakteriler yani ‘süper mikroplar’ı çoktan yarattı bile. Sadece Avrupa ülkelerinde her yıl yaklaşık 33 bin, tüm dünyada da 700 bin kişi bu süper mikropların yol açtığı enfeksiyonlardan yaşamını kaybediyor. Sorun bu hızla büyürse 2050 yılından itibaren her yıl toplam 10 milyon kişinin dirençli bakteri enfeksiyonları nedeniyle öleceği hesaplanıyor. Bu tabloya ‘antibiyotik kıyameti’ de deniyor.

18.11.2018Gündem
Sabırsız bebekler’ için koştular

'Sabırsız bebekler’ için koştular

Erken doğan bebeklerin hayatta kalmanın ötesinde sağlıkla yaşamaları, ilerleyen hayatlarında sağlık sorunlarıyla mücadele etmek zorunda kalmamaları için gelişmiş yenidoğan yoğun bakım hizmeti almaları taburculuk sonrası yakından takip edilmeleri de hayati önem taşıyor. Hekimler, sağlık alanında çalışanlar hep birlikte İstanbul Maratonu’nda yarışa ‘erken’ başlayarak tüm dünyada 17 Kasım’da kutlanan ‘Prematüre Günü’ne dikkat çekip ‘sabırsız bebekler’ için koştular.

12.11.2018Gündem
Akciğer kanserinin maliyeti 8.8 milyar TL

Akciğer kanserinin maliyeti 8.8 milyar TL!

Akciğer kanserinin Türkiye'deki ekonomik yükünü ortaya koyan Türkiye'de Akciğer Kanseri Raporu açıklandı. Rapor, akciğer kanserinin Türkiye'deki toplam ekonomik yükünün yaklaşık 8,8 milyar TL olduğunu ortaya koydu.

12.11.2018Gündem
Herkes merak ediyordu: O atlar bu yüzden ölmüş

Herkes merak ediyordu: O atlar bu yüzden ölmüş!

Şanlıurfa'da son bir ayda değerleri 20 bin ila 1 milyon lira arasında değişen 30'a yakın yarış atı 'Batı Nil' virüsü nedeniyle öldü. Hilvan, Siverek, Viranşehir'in de aralarında bulunduğu ilçeler ve köylerde bulunan at çiftliklerinde virüs kapıp hasta olan atlara ekipler müdahale ediyor. Suruç Tarım ve Orman İlçe Müdürlüğü ekipleri, safkan Arap yarış atlarının yetiştirildiği en önemli yerlerin başında gelen bölgede, söz konusu hastalığı yaydığı belirtilen sivrisineklere karşı yoğun ilaçlama işlemi yürütüyor.

27.10.2018Ekonomi
Son dakika... Ünlü fotoğrafçı Ara Güler hayatını kaybetti

Son dakika... Ünlü fotoğrafçı Ara Güler hayatını kaybetti

İstanbul fotoğraflarıyla hafızalara kazınan, dünyaca ünlü birçok kişiyi fotoğraflayan efsanevi foto muhabiri Ara Güler, dün gece tedavi gördüğü hastanede 90 yaşında yaşama veda etti. Güler'in cenaze törenine ilişkin bilgilerin daha sonra paylaşılacağı açıklandı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ara Güler'in vefatı nedeniyle ailesine telefonla taziyelerini iletti.

17.10.2018Gündem
Ameliyatta acil durum

Ameliyatta acil durum

Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’nde ‘hayati’ olanlar dışındaki ameliyatlar malzemesizlik nedeniyle durduruldu. Çocuk ve yetişkin 10 cerrahi bölüm başkanlığına giden yazıda, ‘hayati öneme haiz işlemler’ dışındakilerin ertelenmesi istendi. Halen benzer sorunu yaşayan, hizmetlerini yavaşlatan pek çok üniversite, kamu ve özel hastane var.

9.10.2018Gündem
Varank: Sanayicilerimiz için Dijital Dönüşüm Merkezleri kuruyoruz

Varank: Sanayicilerimiz için Dijital Dönüşüm Merkezleri kuruyoruz

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, "Sanayicilerimiz için Dijital Dönüşüm Merkezleri kuruyoruz. Ankara ve Bursa'da model fabrikalarımızı kasım ayında hizmete açıyoruz." dedi.

18.09.2018Teknoloji
Alzheimer hastalığı nedir Nasıl anlaşılır

Alzheimer hastalığı nedir? Nasıl anlaşılır?

Genellikle 65 yaşın üzerindekilerde görülen alzheimer hastalığı, günlük yaşamsal aktivitelerde azalma ve bilişsel yeteneklerde bozulma gibi semptomlarla kendisini belli etmektedir. Peki, alzheimer hastalığı tam olarak nedir? Nasıl anlaşılır?

30.07.2018Gündem

Yazar Sonuçları

Bilgi yoksa açsınız

PROJESİ, patenti, tasarımı, makalesi, üretimi olmayan, bilgi edinmeden fikir yürüten, 300 kelimeyle düşünüp/konuşup/yazan, bilimden, kültürden, sanattan, şiirden, tiyatrodan kaçan, TV’lerden bazı zırvaları izleyerek kültürlü olacağını sanan, topçu-popçu peşinde koşan, her yıl salak telefonunu değiştiren, kitaba elini sürmeyen, sadece fast food zehirlerini tüketerek şişen, elini ayağını nereye koyacağını bilemeyen abullabut toraman kitlesi her geçen gün artıyor...

21.11.2018