MENÜ

Türk Kadın Asker

Türk Kadın Asker ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Türk Kadın Asker haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 2.194 Türk Kadın Asker haberi bulunmuştur.

Türk Kadın Asker Haberleri

Talat Halman Çeviri Ödülü Ülker İnce’ye

Talat Halman Çeviri Ödülü Ülker İnce’ye

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından dördüncüsü düzenlenen Talât Sait Halman Çeviri Ödülü’nün Alberto Manguel’in ‘Dönüş’ adlı novellasını İngilizce aslından Türkçeye çeviren Ülker İnce’ye verilmesi kararlaştırıldı. Mark Z. Danielewski’nin çetrefilli, bol oyunlu romanı ‘Yapraklar Evi’ni Türkçeye çeviren Gökhan Sarı’ya da jüri özel ödülü verildi. meye karar verdi. Jürinin bir defaya mahsus vermeyi kararlaştırdığı Ahmet Cemal İlk Çeviri Ödülü’nün sahipleri ise Sevcan Şahin ve Sinan Ceylan oldu.

8.01.2019Kitap Sanat
Fahrelnissa Zeid kimdir İşte Fahrelnissa Zeidin hayatı

Fahrelnissa Zeid kimdir? İşte Fahrelnissa Zeid'in hayatı

Fahrelnissa Zeid kimdir sorusunun yanıtı, Dünyanın en büyük arama motoru olan Google'ın sürpriz doodle'ı sonrasında birçok kişi tarafından sorgulanmaya başladı. Halikarnas Balıkçısı'nın kız kardeşi olarak da bilinen Fahrelnissa Zeid'in hayatı hakkında bilgiler araştırılmaya başladı. Peki, Fahrelnissa Zeid kimdir? İşte hayatı hakkında bilinmeyenler.

6.01.2019Gündem
İzmirde heyecan dolu dakikalar

İzmir'de heyecan dolu dakikalar

İzmir Yeni Foça Jandarma Komando Teröristle Mücadele Harekatı Okul Komutanlığında, Teröristle Mücadele Harekatı (TMH) kursunu bitirerek mezun olan bin 636 astsubay, terörle mücadele görevine başladı.

28.12.2018Gündem
FETÖ operasyonunda inanılmaz detaylar Firari kadınlara kayıt dışı doğum

FETÖ operasyonunda inanılmaz detaylar! Firari kadınlara kayıt dışı doğum

FETÖ'nün kapatılan Gülhane Askeri Tıp Akademisi (GATA) yapılanmasına ilişkin 24'ü doktor olmak üzere 30 şüpheli hakkında gözaltı kararı verildi. Şüphelilerin yakalanması için İstanbul merkezli 5 ilde operasyon başlatıldı. Şüpheli doktorların, Bylock kullanıcısı olduğu belirtilen firari kadınlara kayıt dışı doğum yaptırdığı belirlendi.

25.12.2018Gündem
Türkleri ‘bizimkiler’ katletti

Türkleri ‘bizimkiler’ katletti

Kıbrıs Rum siyasetinde ilk kez bir parti, ana muhalefetteki AKEL, 1974 Kıbrıs Barış Harekâtı sırasında Rumların Türk sivilleri katlederek toplu mezarlara gömdüğünü kabul etti ve KKTC’deki şehitler haftasında katliamları resmen kınadı.

23.12.2018Dünya
Güney Kore’nin hayat kolaylaştıran şifreleri

Güney Kore’nin hayat kolaylaştıran şifreleri

Ülkeye ilk defa 1950’de savaş için gittik. Artık iki halkın birbirini daha yakından tanıması için gitme zamanı. Küçük de olsa bu dost ülkede keşfedecek ve sizi heyecanlandıracak çok yer var .

18.11.2018Seyahat
Süleyman Seba, MİT’te Komünizmle Mücadele Şubesi’nin önemli bir memuruydu

Süleyman Seba, MİT’te Komünizmle Mücadele Şubesi’nin önemli bir memuruydu

Gazeteci Murat Yetkin, ‘Meraklısı İçin Entrikalar’dan sonra, ‘Meraklısı İçin Casuslar Kitabı’nı yazdı. Beşiktaş’ın efsanevi başkanı Süleyman Seba’nın MİT’teki yöneticiliğine ilişkin ilginç detaylara yer veren Yetkin’in kitabında, ‘dünyanın en eski ikinci mesleği’ dediği casusluğun Romeo’su da var, gazeteci kimliğiyle Trablusgarp’a operasyon yapan Atatürk de…

17.11.2018Hürriyet Cumartesi
Milliyetçiliğe yüklendi

Milliyetçiliğe yüklendi

Birinci Dünya Savaşı’nın sona erişinin Paris’teki yüzüncü yıldönümü törenine yaklaşık 70 ülke lideri katıldı. Fransa Cumhurbaşkanı Macron, Meçhul Asker Anıtı’ndaki konuşmasında ‘milliyetçiliği’ reddederek bunun vatanseverliğin tam zıddı olduğunu söyledi. Fransız liderin konuşması, ABD Başkanı Trump’ın “Ben bir milliyetçiyim ve bundan gurur duyuyorum” sözlerine yanıt olarak nitelendi.

12.11.2018Dünya
Bedelli askerlikte son durum: 4. Celp dönemi tarihi ve yerleri duyurusu ne zaman yapılacak

Bedelli askerlikte son durum: 4. Celp dönemi tarihi ve yerleri duyurusu ne zaman yapılacak?

Bedelli askerlikte son duyurulara kilitlenen binlerce vatandaş, 4. celp dönemi tarihi ve yerleri için araştırmalarına devam ediyor. Türkiye genelinde yaklaşık 800 bin kişinin başvuruda bulunduğu bedelli askerlik için celp tarihleri hakkında bilgi edinmek isteyen vatandaşlar, Milli Savunma Bakanlığı'nın yapacağı açıklamayı bekliyor. İşte, konuyla ilgili son gelişmeler ve bedelli askerlik yapacaklara yönelik gerçekleştirilecek 'Kadına şiddet' semineri hakkında bazı bilgiler

5.11.2018Gündem
Millî Mücadele’nin kadın kahramanları kimlerdir

Millî Mücadele’nin kadın kahramanları kimlerdir?

Türk milleti için dönüm noktası olan Milli Mücadele dönemi, kadın-erkek, genç-yaşlı demeden bir milletin topyekün siper olduğu, tarihimize altın harflerle yazılmış önemli bir savaştır. Yurdumuzu işgal eden düşman birliklerine karşı mücadele edenler arasında en önemli unsurlardan biri de Türk kadınları olmuştur. Türk kadınlarının cesurca verdiği mücadele, yıllar geçse de ders kitapları aracılığıyla genç nesillere aktarılmaya devam ediliyor. Bu yıl da ders kitaplarında öğrencilere araştırma konusu olarak verilen Milli Mücadele'nin kadın kahramanları ve onlar hakkında önemli bilgiler

30.10.2018Gündem
29 Ekim şiirlerinde kısa ve anlamlı seçenekler... En güzel 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı şiirleri

29 Ekim şiirlerinde kısa ve anlamlı seçenekler... En güzel 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı şiirleri

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı şiirleri, ortaöğretim öğrencilerinin düzenleyeceği etkinliklerde önemli bir yer tutacak. Okullarda ve gösteri alanlarında düzenlenecek olan programların vazgeçilmezleri arasında 29 Ekim şiirleri yer alacak. İşte, Cumhuriyetin kuruluşunun 95. yıl dönümünde gerçekleştirilecek olan kutlamalarda kullanılabilecek kısa ve uzun seçenekleriyle 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı şiirleri

24.10.2018Gündem
Kahraman Türk kadını Badeleli Hatice 99 yıl sonra ilk kez mezarı başında anıldı

Kahraman Türk kadını Badeleli Hatice 99 yıl sonra ilk kez mezarı başında anıldı

ARDAHAN'ın Posof İlçesinde Kurtuluş Savaşı’nın kadın kahramanlarından olan Badeleli Hatice, 99 yıl sonra ilk kez mezarı başında anıldı. Posof Cumhuriyet Savcısı Emre Gezer, Milli Mücadele döneminde Posof’u ve Hatice Hanım’ın şehit düşme öyküsünü anlattı.

19.10.2018Gündem
Kösedağ savaşının sonuçları ne oldu Kösedağ nerede

Kösedağ savaşının sonuçları ne oldu? Kösedağ nerede?

Kösedağ savaşı birçok izleyici tarafından büyük bir merakla araştırılan ve sorgulanan konular arasında yer almaya başladı. Kösedağ Muharebesi olarak bilinen tarihi olay hakkında araştırma yapan vatandaşlar, Kösedağ savaşının sonuçlarını merak ediyor. Peki, Kösedağ savaşının sonuçları ne oldu? Kösedağ nerede?

17.10.2018Televizyon
Af teklifiyle ilgili son haberler

Af teklifiyle ilgili son haberler

MHP, 19 Mayıs 2018 tarihine kadarki suçlara ilişkin 5 yıl şartlı indirim öngören kanun teklifini TBMM Başkanlığına sundu. Gözler şimdi kanun teklifi ile ilgili yapılacak Meclis görüşmelerinde. Affın kapsamı ve detayları hakkında bilgi almak isteyen vatandaşlar, bir yandan da afla ilgili basında çıkan son haberleri takip etmek istiyor. İşte, afla ilgili son haberler ve gelişmeler...

11.10.2018Gündem
Tas içinde büyük vurgun İlginç görüntüler ortaya çıktı…

Tas içinde büyük vurgun! İlginç görüntüler ortaya çıktı…

Bartın'da jandarmanın operasyonu ile sahte altınlarla kandırdıkları kişilerden 644 bin 500 lira alan şebekenin 7 üyesi yakalandı. 7 kişiden birinin ise Bartın Deftardarlığı'nda memur olduğu öğrenildi. Şüphelilerin cep telefonundan çıkan görüntüler ise dikkat çekti. Şüphelilerin görüntülerde, sahte reşat altınlarını bir tasa yada çuval içine koyup göstermeleri mağdurları nasıl kandırdıklarını da ortaya çıkarmış oldu.

3.10.2018Gündem
Söz dizisinin Nisanı Mine Çayıroğlu kimdir Kaç yaşındadır Nerelidir

Söz dizisinin Nisan'ı Mine Çayıroğlu kimdir? Kaç yaşındadır? Nerelidir?

Söz dizisinde Nisan karakterine can verecek olan Mine Çayıroğlu, yeni bölümlerde izleyicilerin karşısına çıkmaya hazırlanıyor. Daha çok küçük yaştayken Çalıkuşu romanının televizyona uyarlanmış halinde Munise karakterini canlandıran Mine Çayıroğlu, Haluk Bilginer'den oyunculuk eğitimi almıştır. Peki, Söz dizisinin Nisan'ı Mine Çayıroğlu kimdir? İşte, o isim hakkında bazı bilgiler

1.10.2018Televizyon
Süleyman Astsubay kimdir Süleyman Dilbirliğinin gerçek hikayesi

Süleyman Astsubay kimdir? Süleyman Dilbirliği'nin gerçek hikayesi

Süleyman Astsubay ya da sivil adıyla Süleyman Dilbirliği, Kore'de karşılaştığı ve sahiplendiği 5 yaşındaki kız çocuğunu Türkiye'ye getirmek istemesi ve bu uğurda yaşadığı manevi hissiyatlarıyla Türkiye'nin uzun süre konuştuğu isimler arasında yer aldı. İşte, Süleyman Astsubay'ın Ayla filmine konu olan hikayesi ve detaylı bilgiler

25.09.2018Televizyon
TEKNOFEST İstanbulun ilk günkü etkinlikleri tamamlandı

TEKNOFEST İstanbul'un ilk günkü etkinlikleri tamamlandı

Türkiye Teknoloji Takımı (T3) Vakfı ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından organize edilen TEKNOFEST İstanbul Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali'nin ilk günkü etkinlikleri tamamlandı.

21.09.2018Teknoloji
Keşke Hiç Büyümeseydik oyuncuları kimdir Tüm karakterler

Keşke Hiç Büyümeseydik oyuncuları kimdir? Tüm karakterler

Keşke Hiç Büyümeseydik dizisi oyuncuları ile maziyi ekran başına taşıyor. 90'lı yılların yaşamını izleyicilerle buluşturacak olan Keşke Hiç Büyümeseydik, oyuncuları ile merak konusu oldu. Birbirinden önemli isimleri kadrosunda barındıran dizi, çağımız teknolojilerinin hayatımıza bu denli girmeden önceki halini konu ediniyor. İşte, Keşke Hiç Büyümeseydik oyuncu kadrosu ve konusu hakkında detaylar

16.09.2018Televizyon
Kıbrıs üzerinden Yunanistana kaçacaklardı. Son anda yakalandılar

Kıbrıs üzerinden Yunanistan'a kaçacaklardı. Son anda yakalandılar

Türkiye'de FETÖ'den arandığı tespit edilen yaklaşık 45 kişi Kıbrıs üzerinden Yunanistan'a kaçmak üzereyken dün gece KKTC polisinin aldığı ihbar üzerine yakalandı. Polisin geniş güvenlik önlemleri altında yaptığı operasyonla yakalanan FETÖ firarileri sabah saatlerinde Girne Kaza Mahkemesine çıkarıldı.

28.07.2018Gündem
Mehmet Akif Ersoy İstiklal Marşını ne zaman ve nerede yazdı

Mehmet Akif Ersoy İstiklal Marşı'nı ne zaman ve nerede yazdı?

Vatan şairi Mehmet Akif Ersoy'un kalem aldığı İstiklal Marşı, KPSS’deki sorulardan biri oldu. Peki, Mehmet Akif Ersoy İstiklal Marşı’nı ne zaman ve nerede yazdı? İşte, İstiklal Marşı’nın tarihi!

22.07.2018Gündem
15 Temmuz Şehitler Köprüsünde tarihi anlar

15 Temmuz Şehitler Köprüsü'nde tarihi anlar

İstanbul'da yüz binlerce vatandaş, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişiminde hayatını kaybeden şehitleri anmak için 15 Temmuz Şehitler Köprüsü'nde tek yürek oldu.

15.07.2018Gündem
Cumhurbaşkanı Erdoğan yıllardır tartışılan konuyu yorumladı: Hiçbir manisi yok

Cumhurbaşkanı Erdoğan yıllardır tartışılan konuyu yorumladı: Hiçbir manisi yok

CUMHURBAŞKANI Tayyip Erdoğan, Genelkurmay Başkanlığı’nın yeni dönemde Milli Savunma Bakanlığı’na bağlanabileceğini belirterek, “hiçbir manisi yok” dedi. Akar’ı bakan olarak açıklarken aynı anda komutanları da atadıklarını belirterek, “Çünkü Silahlı Kuvvetler boşluk kabul etmez” diyen Erdoğan, “Finans sektörü ile hem pratikte hem de teorikte geçmişi var” dediği Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın da işi çok daha seri derleyip toparlayacağına inandığını söyledi. Erdoğan, yeni bakanlar için de, “Bu arkadaşlarımız dünyayı iyi tanıyorlar, dünya ile entegre olmakta bir sıkıntıları yok. En büyük özellikleri dürüstlükleridir, ehliyet ve liyakatleridir” dedi.

11.07.2018Gündem
Komando okulundan 55 yıl sonra bir ilk

Komando okulundan 55 yıl sonra bir ilk

İzmir'in Foça ilçesinde bulunan Jandarma Komando Okulu ve Eğitim Merkezi Komutanlığında 43 haftalık eğitimlerini tamamlayan aralarında yabancı ülke askerlerinin de olduğu 8'i kadın 419 subay adayı, komando temel kursunu başarıyla tamamladı.

29.06.2018Gündem
Kösedağ neresi Kösedağ savaşının sonuçları nelerdir

Kösedağ neresi? Kösedağ savaşının sonuçları nelerdir?

Kösedağ, Türk tarihi için büyük önem arz eden bir konuma sahiptir. Türkiye'nin doğu bölgesinde yer alan ve 3 bin 433 metrelik yükseliğe sahip bir dağ olan Kösedağ, tarih boyunca birçok gelişmeye tanıklık etmiştir. Birçok uygarlığın yerleşim veya savaş noktası olan Kösedağ, kritik öneme sahiptir. Peki, Kösedağ nerede yer alıyor? İşte, merak edilen bu mevki hakkında detaylı bilgiler

6.06.2018Televizyon
ABDli komutandan Türkiyeye övgü

ABD'li komutandan Türkiye'ye övgü

ABD’nin Afganistan Kuvvetleri Komutanı John Nicholson, Türkiye’nin Afgan polis kuvvetlerini eğitmek üzere güçlü bir polis eğitim takımı getirerek, başta Kabil’de olmak üzere Afganistan’da polis eğitimine katkı sağladığını söyledi.

30.05.2018Dünya
İYİ Parti’de eski MHP’li ağırlığı

İYİ Parti’de eski MHP’li ağırlığı

İYİ Parti’nin milletvekilliği aday listesinde ağırlıklı olarak eski MHP kökenli isimler yer aldı. Başkanlık Divanı’nın tamamını seçilebilir yerlerden aday gösterildi. MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin eski özel kalem müdürü Ömer Karakaş da listede. Partinin altı milletvekilinden Koçdemir, Halaçoğlu ve Okutan listede yok.

21.05.2018Gündem

Yazar Sonuçları

Bamsı Beyrek’le 'Aquaman'i izledik

Bir “Diriliş Ertuğrul” oyuncusu ile İstinye Park’ta sinemaya gidilince neler oluyormuş, bizzat tanık oldum.

27.12.2018

115 kiloydum, 44 kilo verdim

Dünya çapında bir fotoğrafçımız var…Mert Alaş.Yıllardır adını duyarım.Bir de ortağı vardır Marcus.Bunlar bir efsanedir, en meşhur dergilerin kapaklarında imzası vardır, dünyadaki bütün celebrity’leri onlar çeker, üstelik onlarla kankadırlar, İbiza’ya giderler, onu yaparlar, bunu yaparlar…Biz de ağzımız açık izleriz.Ben hep merak ederdim, bu Mert Alaş, nasıl Mert Alaş oldu diye.Onunla ilgili okuduğum hiçbir röportajda bu soruların cevabını öğrenemedim, sormamışlar çünkü. Dayanamadım, ben sordum…Şahaneeeee bir adam çıktı. Bomba. Dünya zekisi bir şey. Acayip hızlı. Zehir, zehir. Eğlenceli, esprili… Bayıldım. Kimse boşuna bir şey olmuyormuş. Yarın da önemli bir ödül alıyor. Bütün kalbimle onu kutluyorum. Tabii ki bir sayfaya sığamıyorum, devamı artık salıya…

9.12.2018

Mutsuz çocuklar, mutsuz yetişkinler olur

İş Sanat’ın sevilen oyun serisi ‘Evvel Zaman Dışından Masallar’ bu kez Yekta Kopan’ın ‘Orman Lokantası’ adlı oyunuyla sahnede. 2018’in son oyunu yarın sahnelenecek. Biz de bu vesileyle oyunun yazarı Yekta Kopan ve anlatıcısı Sevinç Erbulak’la bir araya geldik, hem oyunu, hem masalları hem de çocukların dünyasını konuştuk.

8.12.2018

Uğursuz şafak

1. Dünya Savaşı’nın getirdiği iktisadi yıkım yeni günah keçileri arayan Alman Nazizmi gibi rejimlerin ortaya çıkmasına neden oldu. Siyasi söylem intikam sloganı etrafında şekillendi. Kitleler ayaklanmıştı. Bu ayaklanma, Macar Ayaklanması (Bela Kun Hükümeti), İtalya’da Mussolini’nin Roma yürüyüşü, Avusturya’da Halk Cephesi ve Milli Cephe arasındaki iç savaş ve diktatorya nihayet İspanyol İç Savaşı’nı yarattı.

10.11.2018

Ne bu şiddet bu celal?

ŞU şahane ülkede ne kadar kızgın, ne kadar şiddete meyilli insanlar haline geldik farkında mısınız?

6.11.2018

Brunson bırakılmazsa ABD’nin hayal kırıklığı büyük olacak

25 Temmuz 2018 günü İzmir’de rahip Andrew Brunson’ın duruşması vardı.

28.09.2018

Stratejik ortaklık tuzak mıdır?

“BÜYÜK Taarruz ile 30 Ağustos’ta zafere ulaşılmıştır.

28.08.2018

Otogarda dramla doğan bir Kediler Günü şirketi

BUGÜN anlatacağım harika başarı hikâyesi Kediler Günü’nde atılmış bir tweet’le başladı.

22.08.2018

İşte şort olayının olay yeri raporu

İSTANBUL Emniyet Müdürü Mustafa Çalışkan aradı.

15.08.2018

O kantine gelseydim dayak yiyecektim, işte o yüzden görmedin beni

BUGÜN yazılarıma şahsi ama eğlenceli bir konuyla başlıyorum.

4.08.2018

'İhtiyar’ da darbeyle karşı karşıyaydı

İhtiyar padişah ilk defa darbeci bir fırkayla karşı karşıyaydı. Osmanlı İmparatorluğu’nda 17. asırdan beri darbe yapan çoktu. Hatta Fatih Sultan Mehmed’in birinci defa tahttan inişi, Yavuz Sultan Selim’in babası II. Bayezid’i tahttan inmeye zorlaması gibi olaylar da bu darbe geleneğinin içinde yer alır ve yeniçerilere dayanır.

14.07.2018

-Bir yere çekip gideceğim Hatice! -Nereye Ömer?

O, 15 Temmuz gecesi Özel Kuvvetler’i ele geçirmeye çalışan komutanı vurarak tüm planı bozdu. Gazeteci Hande Fırat, darbe gecesi cesaretiyle tanıdığımız, 42 yaşında şehit verdiğimiz Astsubay Ömer Halisdemir’in vefatından kısa süre sonra evini ziyaret edip eşiyle konuşmuştu. Milli direnişin kahramanlarından Halisdemir’i, ‘Demokrasi Kahramanları’ kitabında yer alan bu etkileyici yazıyla ve minnetle anıyoruz.

14.07.2018