MENÜ

Türk Dil Kurumu

Türk Dil Kurumu ile ilgili tüm haberleri, son dakika Türk Dil Kurumu haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Bugün Türk Dil Kurumu haberlerinde son durum nedir? İşte tüm flaş gelişmeler...

Toplam 4.437 Türk Dil Kurumu haberi bulunmuştur.

Türk Dil Kurumu Haberleri

TDKden Doğru Türkçe Açıklaması

TDK'den "Doğru Türkçe" Açıklaması

Türk Dil Kurumu (TDK) Başkanı Prof. Dr. Gürer Gülsevin, Türkçenin doğru kullanımıyla ilgili farkındalığın yükseltilmesi gerektiğini vurgulayarak, özellikle şirket, dükkan tabelalarında yabancı isimlerin kullanılmasıyla ilgili çeşitli yaptırımların uygulanabileceğini söyledi.

8.08.2018Haber
TDK Başkanından çok tartışılacak öneri...  Fazla vergi alınabilir

TDK Başkanı'ndan çok tartışılacak öneri... 'Fazla vergi alınabilir'

Türk Dil Kurumu (TDK) Başkanı Prof. Dr. Gürer Gülsevin, Türkçenin doğru kullanımıyla ilgili farkındalığın yükseltilmesi gerektiğini vurgulayarak, özellikle şirket, dükkan tabelalarında yabancı isimlerin kullanılmasıyla ilgili çeşitli yaptırımların uygulanabileceğini söyledi.

8.08.2018Gündem
‘Dünyanın 7 Doğal Harikası’ndan biri: Halong Bay

‘Dünyanın 7 Doğal Harikası’ndan biri: Halong Bay

Farklı hikâyelerin anlatıldığı, destanların yazıldığı, direnişin sembolü olan olağanüstü başka bir diyardayız bu sefer. Efsane kelimesinin anlam bulduğu ‘Dünyanın 7 Doğal Harikası’ndan biri olan Halong Bay… Kimdir bu destanı yazanlar? Tabii ki Vietnamlılar. Ufacık tefecik, okuma yazma oranı düşük bir millet nasıl olur da böyle bir destan yazabilir? Burada ilginç şeyler yaşadık. Halong Bay tahmin ettiğimizden de çok daha güzeldi. İşte size Halong Bay gezi rehberi…

8.08.2018Seyahat
TDKdan yeni uygulama

TDK'dan yeni uygulama

Türk Dil Kurumunun (TDK) yayınları artık kendi e-mağazası üzerinden temin edilebilecek.

7.08.2018Gündem
‘Salâh Birsel gidince evdeki lunaparkım gitmiş gibi oldu’

‘Salâh Birsel gidince evdeki lunaparkım gitmiş gibi oldu’

Sinema, müzik, resim ve edebiyat alanında hiç durmaksızın eserler üreten Mehmet Güreli, yönetmenliğini yaptığı ikinci uzun metraj filmi ‘Dört Köşeli Üçgen’le izleyici karşısına çıkıyor. Yazar Salâh Birsel’in romanından uyarlanan ve senaryosunu Görkem Yeltan’ın kaleme aldığı, başrolünü Mustafa Dinç’in üstlendiği film, bir ‘gözlemci’nin hikâyesine odaklanıyor. Mehmet Güreli’yle sinemaya olan bakışını, aynı zamanda dayısı olan Salâh Birsel’le olan ilişkisini konuştuk.

26.07.2018Kitap Sanat
Badi parmak nedir Badi parmağı hangisi

Badi parmak nedir? Badi parmağı hangisi?

Ezginin Günlüğü grubunun popüler şarkılarından Düşler Sokağı’nın sözlerinde geçen badi parmak teriminin anlamı merak konusu olmaya devam ediyor. Peki, TDK’ya göre badi parmak nedir, hangi parmağı niteliyor? İşte, detaylar!

4.07.2018Gündem
Snapdragon Wear 2500 Platformu tanıtıldı

Snapdragon Wear 2500 Platformu tanıtıldı!

Qualcomm, bugün Mobile World Congress Şanghay etkinliğinde özellikle 4G bağlantılı çocuk saatlerine yönelik ilk platformunu tanıttı.

27.06.2018Teknoloji
TDKya yeni başkan

TDK'ya yeni başkan

TDK Başkanı Prof. Dr. Mustafa Sinan Kaçalin görevinden alındı, yerine Ege Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Gürer Gülsevin görevlendirildi

26.06.2018Gündem
Karneler sadece birer karinedir

Karneler sadece birer karinedir!

Yaklaşık 18 milyon öğrenci 8 Haziran Cuma günü karne alarak yaz tatiline çıkacak. Kiminin notları iyi, kiminin ise beklenenin biraz altında olacak. Velilerin unutmaması gereken şey ise, karneler çocuklarımıza doğru rehberlik yapabilmek için bize onların beceri ve nitelikleri konusunda ipucu veren birer ‘Karine’dir. Asıl önemli olan çocuğunuz ve ona duyduğunuz sevgidir.

4.06.2018Eğitim
Vatanım Sensin dizisi bu hafta yayınlanan son bölümüyle nefes kesti Yeni bölüm fragmanı yayınlandı mı

Vatanım Sensin dizisi bu hafta yayınlanan son bölümüyle nefes kesti! Yeni bölüm fragmanı yayınlandı mı?

Vatanım Sensin dizisi bu hafta ekranlara gelen son bölümüyle izleyicilerine yine nefes kesen dakikalar yaşattı. Ekranlarda yayınlanmaya başladığı günden itibaren gerek konusu gerekse oyuncu kadrosuyla dikkat çeken dizi Vatanım Sensin'de heyecan doruktaydı. Dizinin bu hafta yayınlanan son bölümünde Yunan ordusu İzmir'de patlayan bombalarla sarsıldı. Artık Cevdet ve ailesi için bir ölüm kalım savaşı başladı. Son bölümün bitmesinin ardından diziseverler yeni bölüm fragmanını merak etmeye başladılar. Peki, Vatanım Sensin dizisinin yeni bölüm fragmanı yayınlandı mı?

31.05.2018Televizyon
İbra etmek ne demek İbra nedir

İbra etmek ne demek? İbra nedir?

İbra etmek sözcüğü, Türkçe'ye Arapça'dan giriş yapmıştır. Hukuki anlamda bir anlam ortaya çıkaran ibra etmek sözcüğü, zaman zaman gündem konuları içerisinde 'İbra edildi', 'İbra etti' ifadeleriyle gündemde yer almaktadır. Peki, tam anlamıyla Türk Dil Kurumu'nda yer alan bilgilere göre ibra etmek ne demektir? İşte, merak edilen kelime hakkında açıklamalar

13.05.2018Gündem
Memorandum nedir Memorandum kelimesinin anlamı ne

Memorandum nedir? Memorandum kelimesinin anlamı ne?

Memorandum kelimesinin anlamı son günlerde merak konusu oldu. Memorandum kelimesinin ne anlama geldiğini ve kökenini merak eden vatandaşlar, memorandum kelimesinin TDK anlamını sorguluyor. Peki, memorandum nedir? memorandum ne demek?

8.05.2018Gündem
YSK Başkanı: Kimsenin mükerrer kaydı yok’

YSK Başkanı: Kimsenin mükerrer kaydı yok’

YSK Başkanı Sadi Güven 24 Haziran seçimleri ile ilgili iddialar için “Türkiye seçim kütüklerinde hiçbir vatandaşımızın mükerrer kaydı yok” dedi.

2.05.2018Gündem
Argo kelimelerle ilgili flaş karar

Argo kelimelerle ilgili flaş karar

Ankara Bölge İdare Mahkemesi 12. İdari Dava Dairesi, "oynak", "kötü yola düşmek", "yollu" gibi kelimelerin argo anlamlarının Türk Dil Kurumu (TDK) sözlüğünden kaldırılmasına ilişkin idare mahkemesi kararının yürütmesini durdurdu.

28.04.2018Gündem
Müspet nedir Müspet kelimesinin anlamı ne

Müspet nedir? Müspet kelimesinin anlamı ne?

Müspet kelimesinin anlamı son günlerde merak konusu oldu. Müspet kelimesinin ne anlama geldiğini ve kökenini merak eden vatandaşlar, müspet kelimesinin TDK anlamını sorguluyor. Peki, müspet nedir? Müspet ne demek?

27.04.2018Gündem
Başbakan Yıldırımdan bedelli askerlik ve öğrenci affı açıklaması

Başbakan Yıldırım'dan bedelli askerlik ve öğrenci affı açıklaması

Başbakan Binali Yıldırım, İzmir’de televizyonların ortak canlı yayınında kendisine sorulan bedelli askerlik ve öğrenci affı sorularını cevapladı. Yıldırım, her iki konuya da bakış açılarının müsbet olduğunu belirtti.

27.04.2018Gündem
Şair Cemal Safi, son yolculuğuna uğurlandı

Şair Cemal Safi, son yolculuğuna uğurlandı

Türk edebiyatının önemli isimlerinden şair Cemal Safi, siyaset ve sanat dünyasından isimlerin katılımıyla son yolculuğuna uğurlandı.

20.04.2018Gündem
Lafügüzaf nedir ne demektir

Lafügüzaf nedir ne demektir?

Lafügüzaf, son günlerde kökeni ve anlamı ile araştırılan sözcükler arasında önemli bir yer tutuyor. Zaman zaman cümle içerisinde kullanılabilen Lafügüzaf kelimesi, Türk Dil Kurumu'nun yayımladığı sözlüğün içerisinde de yer almaktadır. Peki, dilimize doğudan geçen Lafügüzaf nedir ve ne anlama gelmektedir? İşte, merak edilen sözcük hakkında detaylı bilgiler

14.04.2018Gündem
Selahattin Hilav ile Kınalıada sefası

Selahattin Hilav ile Kınalıada sefası

Hürriyet Yayınları’nda birlikte çalıştığımız Adnan Semih Yazıcıoğlu bizi sık sık hafta sonlarında Kınalıada’daki evinde ağırlardı. Selahattin Hilav’la gittiğimiz bu davetlerde bize zaman zaman ünlü grafiker İhap Hulusi de katılırdı.

12.04.2018Kitap Sanat
Son Yolcu’nun Adı Ülkü Tamer’di

Son Yolcu’nun Adı Ülkü Tamer’di

Şairin ölümü de şiirin ölümü gibidir elbet. İkinci Yeni’nin son şairi Ülkü Tamer hayata gözlerini yumdu. Ülkü Tamer çocuktu, Antep'ti, Anadolu'ydu. Ülkü Tamer bir kültür adamıydı, bir toplumcuydu...

3.04.2018Kitap Sanat
Muvazzaf ne demek Muvazzafın anlamı nedir

Muvazzaf ne demek? Muvazzafın anlamı nedir?

Muvazzaf kelimesi, birçok vatandaşın merak ettiği konu oldu. Askeri okullara başvuru esnasında sık sık karşılaşılan muvazzaf söylemi, vatandaşların da sorguladığı konu oldu. Peki, muvazzaf ne demek ve ne anlama geliyor? İşte, vatandaşların merakkla araştırdığı bu kelime hakkında detaylı bilgiler

3.04.2018Gündem
İçine çektiği şiirdi

İçine çektiği şiirdi

Türk edebiyatının büyük ustalarından Ülkü Tamer dün Bodrum’da düzenlenen cenaze töreniyle sonsuzluğa uğurlandı. ‘İçime Çektiğim Hava Değil Gökyüzüdür’ diyen Tamer, İkinci Yeni akımının son temsilcilerindendi.

2.04.2018Kitap Sanat
Son dakika...  Ülkü Tamer 81 yaşında hayatını kaybetti.

Son dakika... Ülkü Tamer 81 yaşında hayatını kaybetti.

Şair, gazeteci, oyuncu ve çevirmen Ülkü Tamer, 81 yaşında Bodrum ilçesinde hayatını kaybetti. Acı haberi senarist ve şair Barış Pirhasan Twitter'dan duyurdu. Pirhasan, "Ülkü Tamer'i kaybettik... Şu anda düşünmek, konuşmak, yazmak gelmiyor içimden..." mesajını paylaştı.

1.04.2018Kitap Sanat
Bir Mucize Olsunun yayın tarihi belli oldu | Bir Mucize Olsun dizisinin oyuncu kadrosu ve konusu

Bir Mucize Olsun'un yayın tarihi belli oldu | Bir Mucize Olsun dizisinin oyuncu kadrosu ve konusu

FOX ekranlarında izleyici ile buluşacak olan ve bir süredir tanıtımları yayınlanan Bir Mucize Olsun dizisinin yayın tarihi belli oldu. Oyuncu kadrosu ve sürükleyici hikayesiyle dikkatleri üzerine çeken Bir Mucize Olsun'un ne zaman başlayacağını, oyuncu kadrosunu ve hikayesini merak eden vatandaşlar araştırma yapmaya başladı. Peki, Bir Mucize Olsun ne zaman başlayacak? Bir Mucize Olsun'un oyuncuları kimler? Bir Mucize Olsun'un konusu ne?

29.03.2018Televizyon
MEB’den ders kitaplarının incelenmesinde 4 kriter

MEB’den ders kitaplarının incelenmesinde 4 kriter

MEB tarafından ders kitapları, eğitim araçları ve bunlara ait elektronik içeriklerin incelenmesinde izlenecek yolu içeren kılavuzu yayınladı. Kılavuzda incelemede dikkat edilecek 4 kritere yer verildi. Bunlar, anayasa ve mevzuata uygunluk, bilimsel yeterlilik, eğitim ve öğretim programının kapsamıyla kazanımlarını karşılayacak kapasitede olması, görsellerle içerik tasarımının öğrenmeyi destekleyecek şekilde planlanması ve öğrencinin gelişim özelliklerine uygun olması şeklinde sıralandı.

29.03.2018Eğitim
TDK’dan çıkıyor: ‘Oynak’ ‘taze’ ‘müsait’ ‘yollu’

TDK’dan çıkıyor: ‘Oynak’ ‘taze’ ‘müsait’ ‘yollu’

Ankara 6. İdare Mahkemesi, ‘oynak’, ‘taze’, ‘müsait’, ‘yollu’ gibi kelimelerin argo anlamlarının kadını aşağıladığı, küçük düşürdüğü gerekçesiyle Türk Dil Kurumu (TDK) sözlüğünden çıkarılmasına karar verdi.

25.02.2018Gündem
Devlet devre dışı

Devlet devre dışı

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson’la görüşmesine ilişkin “Dışişleri Bakanlığı’ndan bir tek görevli yoktu. Devlet devre dışı. Tutanak var mı bilmiyoruz” dedi. Kılıçdaroğlu, dün CHP Meclis Grubu’nda şunları söyledi:

20.02.2018Gündem
Liselilere ‘Türkçeyi Doğru ve Güzel Kullanma’ ödülü

Liselilere ‘Türkçeyi Doğru ve Güzel Kullanma’ ödülü

Kırıkkale Fen Lisesi öğrencilerinden Eylül Yaren Kuku ve Kübra Altınok, ‘Türkçeyi Doğru ve Güzel Kullanma Makale ve Deneme Yarışması’nda ödül kazandı.

15.02.2018Eğitim
Tık avcılığı ve galeriler

Tık avcılığı ve galeriler

OKURLAR, internet haberlerinde en çok “tık avcılığı” yapan aldatıcı başlıklar ve uzayıp giden foto galerilerden yakınıyor.

29.01.2018OkurTemsilcisi

Yazar Sonuçları

‘Dünyanın 7 Doğal Harikası’ndan biri: Halong Bay

Farklı hikâyelerin anlatıldığı, destanların yazıldığı, direnişin sembolü olan olağanüstü başka bir diyardayız bu sefer. Efsane kelimesinin anlam bulduğu ‘Dünyanın 7 Doğal Harikası’ndan biri olan Halong Bay… Kimdir bu destanı yazanlar? Tabii ki Vietnamlılar. Ufacık tefecik, okuma yazma oranı düşük bir millet nasıl olur da böyle bir destan yazabilir? Burada ilginç şeyler yaşadık. Halong Bay tahmin ettiğimizden de çok daha güzeldi. İşte size Halong Bay gezi rehberi…

6.08.2018

Gecekondusunu tuvale çevirdi

Türk Dil Kurumu, ‘engel’ kelimesinin anlamını, “Bir şeyin gerçekleşmesini önleyen sebep” olarak tanımlıyor.

25.06.2018

Evde okumayan kıraathanede okur mu?

SEÇİM dönemleri siyasetçilerin vaat dönemleridir.

8.06.2018

Siyasetin dili pabuç kadar!

Kimse kimseden lafını sakınmıyor. Biri bir şey dedi mi, saat geçmeden ağzının payını aldığı gibi, havada ters saltoyla bir smaç daha çakıyor. Kavgada söylenmeyecek laflar havada uçuşuyor. Siyasetimizin hem dili pabuç kadar, hem de ağzı fena bozuk!

29.05.2018

Bugün 13. Cuma

GEÇMİŞTEN GÜNÜMÜZE

13.04.2018

Ronaldo Elbistanlı Gülbay için de gökyüzündeydi

Ronaldo’nun nefis golü, Kızılay’da bir balona atmaya çalıştığı röveşata ile haberlere konu olan, ardından Elbistan Belediyespor’a geçen Gülbay’ı akıllara getirdi.

4.04.2018

Yanyana

Biliyorum Türk Dil Kurumu’na (TDK) göre yanyana yan yana diye yazılır. Tıpkı diğer ikilemeler gibi. Ama Nilüfer Tiyatro Festivali’nin açılışında da TDK’dan birleşik yazılması istendi. Düşününce kelimenin anlamı açısından ayrı yazmak gerçekten ne tuhaf değil mi?

2.04.2018

Üçüzler, kültür, sanat, çevre

Toplumun seviyesini belirleyen üç başlık bunlar.Kültür, sanat, çevre…

29.03.2018

Atatürk’ü ve cumhuriyet felsefesini anlamak

Atatürk üzerine yapılan/yapılacak tartışmalarda, onun yaptıklarının arkasındaki felsefeyi anlamak gerekir. Dünden bugüne değişen dünyayı, Türkiye’yi anlamak için bilimsel, nesnel yazılara bugün her zamankinden fazla ihtiyacımız var.

9.03.2018

Atasözü

Türk Dil Kurumu; Uzun deneme ve gözlemlere dayanılarak söylenmiş ve halka mal olmuş, öğüt verici nitelikte söz, eski kuşakların denemelerinden kalma yol gösterici, akıl verici yargı ve öğüt, anonim özellik taşıyan, atalardan kaldığı kabul edilen ve toplumun yüzyıllar boyunca geçirdiği gözlem ve denemelerden, ortak düşünce, tutum ve davranışlarıyla dünya görüşünden oluşan, genel kural niteliğindeki kısa, özlü, kalıplaşmış söz, şeklinde tanımlamaktadır, atasözünü.

5.03.2018

Gazeteciliğin yeni bir tanıma ihtiyacı var mı?

Fikret Bilâ, Sedat Ergin, Ertuğrul Özkök ve Murat Yetkin, özellikle ABD'de meselenin hararetle tartışıldığı bugünlerde gazeteciliği aşağıda aktardığım gibi tanımladı. Peki sizce gazetecilik nedir? Bana yazabilirsiniz ekizilkaya@hurriyet.com.tr

30.01.2018

Gelin fotoğraftaki tek eksiği bulalım

- KONUNUN gerektirdiği ciddiyet... Tamam.

21.01.2018