MENÜ

Türk Dil Kurumu

Türk Dil Kurumu ile ilgili tüm haberleri, son dakika Türk Dil Kurumu haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Bugün Türk Dil Kurumu haberlerinde son durum nedir? İşte tüm flaş gelişmeler...

Toplam 4.438 Türk Dil Kurumu haberi bulunmuştur.

Türk Dil Kurumu Haberleri

Yediğimiz gıdaların yüzde 40’ında pestisit var

Yediğimiz gıdaların yüzde 40’ında pestisit var

Pestisit kullanımı dünyada ve ülkemizde giderek artıyor. Yapılan araştırmalara göre Türkiye’de endüstriyel tarımda 1 armuda 18.3 kez, 1 elmaya 11.3 kez, 1 şeftaliyeyse 10 kez pestisit uygulanıyor yani zehir atılıyor. 88 kurum ve inisiyatif bir araya geldi; amaç, tarımda zehir kullanımını ortadan kaldırarak ‘Zehirsiz Sofralar’ kurmak.

MEB’den öğretmenlere ödüllü öykü yarışması

MEB’den öğretmenlere ödüllü öykü yarışması

MEB Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürlüğü, öğretmenler arası kısa öykü yarışması düzenliyor. Teması ‘Anadolu’ olarak belirlenen ‘Hasan Ali Yücel Edebiyat Ödülleri 2019 Öğretmenler Arası Kısa Öykü Yarışması’nın başvuru tarihi 8 Ağustos -30 Eylül. Birinciye 10 bin TL para ödülü verilecek yarışmanın sonuçları, 24 Kasım haftasında açıklanacak.

7.08.2019Eğitim
Lojistik nedir

Lojistik nedir?

Üniversite tercih süreciyle birlikte bazı alanlar ön plana çıktı, bunlardan biri de lojistik oldu. Osmanlı'da lojistik hizmetleri derbendcilik, köprücülük, gemicilik, meremmetçilik adlarıyla başlamıştı. Lojistik, 1950’lerden sonra iş hayatına uyum sağlamıştır. Dünya çapında tedarik, taşıma ve malzeme ihtiyacının artması bunun başlıca sebebidir. Peki, lojistik tam olarak nedir?

18.07.2019Gündem
Cahit Külebi vefat yıl dönümünde şiirleriyle anılıyor

Cahit Külebi vefat yıl dönümünde şiirleriyle anılıyor

Türk edebiyatının önemli ismi, Cahit Külebi, vefatının 22 yılının ardından yıl dönümünde şiirleri ile anılıyor. Peki, Cahit Külebi kimdir? İşte, 'Şiirinden ozanlık akan şair' Cahit Külebi'nin hayatına ilişkin ayrıntılar...

20.06.2019Gündem
Kuver nedir Kuver ücreti ne demektir

Kuver nedir? Kuver ücreti ne demektir?

Kuver, birçok restoranın menüsünde yer alması dolayısıyla vatandaşların da araştırdığı konular arasında yer aldı. Genellikle menülerde kuver ücreti olarak tabir edilen bu ibare, sipariş edilen menülere ek olarak tahsis edilen ücreti ifade etmektedir. Peki, kuver nedir ve ne anlama gelir? İşte, kuver ücreti hakkında merak edilen bazı detaylar

20.04.2019Gündem
Tek isteği ‘normal’ olmaktı

Tek isteği ‘normal’ olmaktı

Alberto Moravia’nın başyapıtı olarak değerlendirilen ‘Düzen Adamı’ bize normal diye dayatılanları ve konformistleşmemizin nedenlerini kavramamıza yardımcı olacak usta işi bir roman.

4.04.2019Kitap Sanat
CHP Ankara Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Mansur Yavaş kimdir

CHP Ankara Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Mansur Yavaş kimdir?

CHP ve İYİ Parti, 31 Mart Yerel Seçimleri için Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı adayı olarak Mansur Yavaş’ı gösterdi. Hem Ankara’daki hem de yurt genelindeki seçmenler Mansur Yavaş’ın biyografisini internet üzerinden araştırıyor. Peki, CHP Ankara Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Mansur Yavaş kimdir?

26.03.2019Gündem
İbra etmek ne demek İşte TDKya göre ibra kelimesinin anlamı

İbra etmek ne demek? İşte TDK'ya göre ibra kelimesinin anlamı

Galatasaray'da Mustafa Cengiz ve yönetimi, ikinci dönemi mali yönden ibra edilirken, yönetsel yönden ibra edilmedi. Bu gelişmenin ardından 'İbra etmek ne demek?' ve 'ibra nedir?' sorularına internetten yanıt aranmaya başlandı. İşte, konuya ilişkin TDK'nın yanıtı...

23.03.2019Gündem
Liselilerden interaktif yazım kılavuzu

Liselilerden interaktif yazım kılavuzu

İzmir’de lise öğrencileri, TDK yazım kılavuzuna göre sözcüklerin doğru yazımını gösteren dijital öğretim materyali geliştirdi. Akıllı tahta, telefon, tablet ve bilgisayarlarda kullanılabilen uygulama sayesinde Türk dili ve edebiyatı dersinde öğrencilerin başarı oranları yüzde 40’tan yüzde 70’e yükseldi.

19.03.2019Eğitim
Türk Dili Tetkik Cemiyeti adıyla bilinen TDKnın görev alanı nedir

Türk Dili Tetkik Cemiyeti adıyla bilinen TDK'nın görev alanı nedir?

Türk dili üzerinde çalışmalar yapmak ve Türk dilinin güncel sorunlarıyla ilgilenerek çözümler bulmak için kurulan Türk Dili Tetkik Cemiyeti, daha sonra Türk Dil Kurumu adını almıştır. İşte, TDK'nın misyon ve vizyonu hakkında merak edilen bazı detaylar

1.03.2019Gündem
Çukurova Ödülü Nedim Gürsele

Çukurova Ödülü Nedim Gürsel'e

Uluslararası Çukurova Sanat Günleri kapsamında verilen “Çukurova Ödülü”ne bu yıl eserleri çok sayıda yabancı dile çevrilen yazar Nedim Gürsel'e takdim edilecek.

12.02.2019Kitap Sanat
Son dakika: Çelikten önemli açıklama: Kaşıkçı cinayetinde...

Son dakika: Çelik'ten önemli açıklama: 'Kaşıkçı cinayetinde...'

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, AK Parti MYK toplantısı sonrasında açıklamalarda bulundu. İstanbul'da düşen askeri helikoptere ilişkin "Çok üzücü bir kaza. İlk gelen bilgiler acil iniş yaparken helikopterin düştüğü şeklinde. Gerekli soruşturma başlatıldı, çok yönlü araştırılıyor." diyen Çelik, Cemal Kaşıkçı cinayeti ilişkin, "Halen talep ettiğimiz iş birliğiyle yeterli bir şekilde karşı karşıya değiliz." ifadelerini kullandı.

11.02.2019Gündem
Tanzim satış nedir İBB tanzim satış noktaları nerede yer alıyor

Tanzim satış nedir? İBB tanzim satış noktaları nerede yer alıyor?

Sebze meyve fiyatlarındaki artışı önlemek amacıyla hayata geçirilen tanzim satış başladı. Ankara ve İstanbul’un pek çok yerinde tanzim satış noktaları belirlendi ve duyuruldu. Peki, tanzim satış tam olarak nedir? Nerelerde tanzim satış yapılıyor?

11.02.2019Ekonomi
İş Bankası tartışması: AK Parti’de farklı görüşler

İş Bankası tartışması: AK Parti’de farklı görüşler

Anayasa ve miras hukuku engel... Ekonomide olumsuz algı yaratır... Seçim öncesi gündemde tutulmayacak

8.02.2019Gündem
Manifesto ne demek

Manifesto ne demek?

Gündemdeki haberlerin ardından ’manifesto’ kelimesinin anlamı merak konusu oldu. Hem siyaset hem de sanat dalında kullanılan bir terim olan manifestonun; Sürrealizm Manifestosu, Somut Şiir Manifestosu, Yenibütün Şiir Manifestosu gibi örnekleri var. Peki, manifesto tam olarak nedir?

31.01.2019Gündem
Nezihe Meriç anısına ‘Korsan Çıkmazı’ sahnede

Nezihe Meriç anısına ‘Korsan Çıkmazı’ sahnede

Yazar Nezihe Meriç’in Korsan Çıkmaz’ı eseri ölümünün 10’uncu yılında sahneye taşınıyor. Rint Tiyatro’nun Meriç’i anmak için sahneleyeceği oyunun ilk gösterimi 1 Şubat’ta ikincikat’ta izlenebilecek.

28.01.2019Kitap Sanat
Cemal Safi kimdir Cemal Safinin biyografisi

Cemal Safi kimdir? Cemal Safi'nin biyografisi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Samsun’da yaptığı konuşmada Cemal Safi’ye ait ‘Gelin Birlik Olalım’ şiirini okudu. 17 Nisan 2018 tarihinde hayatını kaybeden Cemal Safi’nin hayatı yeniden merak konusu oldu. Peki, Cemal Safi kimdir?

19.01.2019Gündem
15 tatil ne zaman bitecek Sömestr tatili kaç gün sürecek

15 tatil ne zaman bitecek? Sömestr tatili kaç gün sürecek?

18 Ocak Cuma günü başlayacak olan 15 tatil, kaç gün süreceğiyle merak konusu olmaya devam ediyor. Milyonlarca öğrencinin yarıyıl tatiline başlayacağı cuma günü itibariyle 15 tatil başlayacak ve toplam 16 gün sürecek. Okulların açılacağı ve tatilin biteceği gün ise 3 Şubat tarihi olacak. Peki, 15 tatil ne zaman bitecek? İşte, o konu hakkında bazı bilgiler

16.01.2019Gündem
Kallavi nedir Kallavi nasıl yapılır

Kallavi nedir? Kallavi nasıl yapılır?

Kallavi kelimesinin anlamı Türk Dil Kurumu Sözlüğü’nde "Vezir ve sadrazamların giydikleri bir tür kavuk" ve "Çok iri, kocaman" diye geçiyor. Aynı zamanda şık ve göz doyuran yemeklerin bulunduğu zengin sofralar için de kullanılan bir sıfat. Ancak kallavi aynı zamanda Edirne mutfağına ait bir kurabiyenin de ismi. İçinde un, tuz ve yağ olmayan bu kurabiyeyi siz de evinizde yapabilirsiniz. Bunun için ihtiyacınız olan malzemeler ve kallavi kurabiyenin yapılışı hemen aşağıda…

15 tatil ne zaman başlayacak İşte sömestr tatili tarihi

15 tatil ne zaman başlayacak? İşte sömestr tatili tarihi

15 tatil ne zaman başlayacak sorusunun yanıtı, milyonlarca öğrenci tarafından merakla sorgulanan konular arasında yer almaya devam ediyor. Ocak ayına girilmesiyle birlikte 15 tatil tarihi için internet üzerinden aramalar hızlandı. Peki, 15 tatil ne zaman başlayacak? İşte sömestr tatili tarihi.

13.01.2019Gündem
Vuslat ne demek

Vuslat ne demek?

Vuslat kelimesinin anlamı bir dizi projesiyle yeniden gündeme geldi. Arapça kökenli olan vuslat kelimesine özellikle edebi eserlerde rastlanmaktadır. Peki, vuslat ne demek?

13.01.2019Gündem
15 tatil ne zaman başlayacak Karnelerin alınacağı sömestir için son viraja girildi

15 tatil ne zaman başlayacak? Karnelerin alınacağı sömestir için son viraja girildi

Yaklaşık dört aydır yorucu ve yoğun bir tempoda eğitim hayatına devam eden öğrenciler, biraz olsun dinlenme imkanı bulacakları 15 tatilin başlayacağı tarihe odaklandı. Öğrencilerin yanı sıra aileleri de tatil ve diğer planlamaları için 15 tatil ya da bir diğer ifadeyle sömestir tatili için tarih araştırması yapıyor. Peki, 15 tatil ne zaman başlayacak? Karneler ne zaman verilecek?

12.01.2019Gündem
Liselerde Türkçe dil becerileri geliştirilecek

Liselerde Türkçe dil becerileri geliştirilecek

MEB ile Türkiye Dil ve Edebiyat Derneği arasındaki iş birliği kapsamında, lise öğrencilerinin Türkçeyi doğru, güzel ve etkili kullanmasına, milli ve manevi değerleri özümsemesine katkı sağlanması amacıyla yarışmalar düzenlenecek.

10.01.2019Eğitim
Cemal Süreya ölüm yıl dönümünde anılıyor... İşte Cemal Süreya’nın sözleri

Cemal Süreya ölüm yıl dönümünde anılıyor... İşte Cemal Süreya’nın sözleri

Bugün, İkinci Yeni akımının en tanınan ve en sevilen isimlerinden Cemal Süreya’nın ölüm yıl dönümü. Cemal Süreya, 9 Ocak 1990 tarihinde 59 yaşındayken şeker komasından hayatını kaybetmişti. İşte, vefatının üzerinden 29 yıl geçmesine rağmen gönüllerde taht kurmaya devam eden Cemal Süreya’nın hayatı ve sözlerinden bazıları...

9.01.2019Gündem
Kariyer kelimesi bizim dilimize hangi dilden geçmiştir

Kariyer kelimesi bizim dilimize hangi dilden geçmiştir?

Kariyer kelimesi, Türkçe'ye farklı dillerden girmiş sözcükler arasında yer almaktadır. Fransızca ve İtalyanca'da karşılığı bulunan kariyer kelimesi, yük arabası, güzergah gibi anlamlar taşımaktadır. Peki, kariyer kelimesi dilimiz Türkçe'ye hangi dilden geçmiştir? İşte, o konu hakkında bazı bilgiler

6.01.2019Gündem
Şehla ne demek Şaşı ve şehla arasındaki fark

Şehla ne demek? Şaşı ve şehla arasındaki fark

Halk arasında kullanılan bazı terimler zaman zaman birbiriyle karıştırılabiliyor, şehla ve şaşı gibi. Şaşılık, çocukluk çağı hastalıkları içerisinde en sık görülen göz kusurlarından biri. Peki, şaşılık ve şehla aynı şey mi? Şehla ne demek?

20.12.2018Gündem
Bugün Dünya Mühendisler Günü | Dünya Mühendisler Günü mesajları

Bugün Dünya Mühendisler Günü | Dünya Mühendisler Günü mesajları

5 Aralık Dünya Mühendisler Günü her yıl olduğu gibi bu yıl da kutlanıyor. Elektrik, inşaat, kimya makine, bilgisayar ve endüstri gibi pek çok farklı alanda mühendislik yapan kişiler, bu özel günde hatırlanmaya devam ediyor. Bu kapsamda çeşitli etkinlikler düzenleniyor ve tebrik mesajları yayınlanıyor.

5.12.2018Gündem
İhdas nedir İhdas etmek ne demek

İhdas nedir? İhdas etmek ne demek?

İhdas kelimesi son günlerde birçok vatandaş tarafından araştırılmaya başlandı. Cümle içerisinde sık sık kullanılması ve resmi evraklarda yer bulması dolayısıyla merak konusu olan ihdas, internet üzerinden sorgulanmaya başlandı. Peki, ihdas nedir ve ihdas etmek ne demektir? İşte, o kelime hakkında TDK bilgileri

13.11.2018Gündem

Yazar Sonuçları

Robınson gerçekti ama...

Bir adam sahiden de bir adada tek başına yıllarca yaşadı. Ama adı Robinson Crusoe değildi.

10.08.2019

Skandal karar! -1-

DEVLETİMİZİN kuruluşunda Anayasa Mahkemesi diye bir kuruma sahip değildik. 1960 İhtilali’nden sonra yapılan 61 Anayasası ile bu kurumla tanıştık. Senato da bu anayasa ile getirilmişti ancak yine bir darbe sonucu yapılan 82 Anayasası ile bu kurum kaldırıldı.

7.08.2019

Sami Karaören’e saygılarla…

Cumhuriyet gazetesinin ve Türk Dil Kurumu’nun temel taşlarından biri olan Sami Karaören için hazırlanan kitap ‘Güzel Günlerimiz Oldu’, beni yıllar öncesine götürdü.

3.08.2019

Bildiğin en güzel yanlışının aslında hayatının en doğru şeyi olma gerçeği…

Günaydın hepinize arkamızda bir güneş tutulmasını daha bırakmış bulunuyoruz. Bir gözümüzü açtığımızda bakacağız ki yeni yıla giriyoruz. Ben 2020 yılı için ajandayı hazırlamaya başladım bile.

4.07.2019

Şu meseleyi artık çözelim

Bazen bir sohbet esnasında karşınızdaki bir kelimeyi yanlış telaffuz eder.

2.07.2019

Cebinizde taşıyacağınız bir sözlük

GÜNLÜK gazetede çalışanlar zamanla yarışırlar, özellikle muhabir arkadaşlar her yerden her durumda haberi yetiştirmekle yükümlüdürler.

24.05.2019

Diline sahip ol

Peygamberimizin ashabından Ukbe b. Âmir el-Cühenî çok güzel konuşur, sözleri ile dinleyenleri derinden etkilerdi. Bir gün Hz. Peygambere sordu: “Ey Allah’ın Rasûlü, kurtuluşun yolu nedir?” Dostunu tanıyan Allah Rasûlü, ona özel olsa da asırlar boyunca inananların kulağında çınlayacak bir cevap verdi: “Diline sahip ol!”

21.05.2019

Peki ya 20 Mayıs ?

19 Mayıs’ta söylediklerini,20 Mayıs’ta unutunlar var ya,onlara kızmayın !Defterden silmeyin...Üstünü çizmeyin.Küsmeyin.Görmezden gelmeyin;Yok saymayın...Öyle yaparsanız; (onları) unutturursunuz...

20.05.2019

Kitap fuarlarından notlar

HEMEN hemen bütün kitap fuarlarını geziyorum.

9.04.2019

“Kapak” üstüne bir yazı...

YAZININ başlığına aslında tam karar veremedim, “Acaba” dedim, “-tencere üstüne bir yazı- desem, daha mı iyi?” Sonra, (sebebini aşağıda açıklayacağım) “yok -kapak olsun-” dedi, iç sesim. Aslında, “tencerenin siyasetimizdeki çarpıcı ağırlığı hakkında” farkındalığım artınca, bir köşe yazısı yazmaya karar vermemle başladı her şey.

6.04.2019

Ustaların dünyasında

Bir türün iyi, güzel türlerinden yapılan seçmelerin hem okura hem yeni bir yazara faydalı olacağı kanısındayım. ‘Güzel Yazılar-Röportajlar’ bu konuda çok iyi bir kaynak kitap.

15.12.2018

Sanat Engel Tanımaz

“Engel” kelimesi için Türk Dil Kurumu “Bir şeyin gerçekleşmesini önleyen sebep, mâni, mahzur, müşkül, pürüz, mânia, handikap” tanımını yapıyor. Bu doğru ama eksik bir tanım; zira engeller bazılarımızın bir şeyleri gerçekleştirmesini önlemek için yetersiz kalabiliyor. Hayatın her alanında o kadar çok örnek insan var ki bu engelleri alt edebilen… Hatta bu engellerinin zenginleştirdiği sanatlarını icra edenleri görünce söylenecek tek bir şey kalıyor: “Sanat Engel Tanımaz”…

2.12.2018

Amerika'da gece yarısı Türkiye'de sabah vakti

Çarşambayı perşembeye bağlayan gece...Biz Avrupa’da uyurken Amerika Birleşik Devletleri’nde ilginç bir gelişme oldu...

17.11.2018

Sözlüklerden Türkçeyi öğrenmek

BAZI yazar tanıdıklarımın dil dağarcıklarını zenginleştirmek için uyguladıkları bir yöntem vardır.

16.11.2018

Aşkımıza bir ömür yetmez

Murat Yıldırım ile 2 yıl önce nikah masasına oturduğu Faslı oyuncu Iman Elbani, bu evliliğe ömür biçenleri yanılttı. Üçüncü yıllarına ilk günkü gibi âşık giren, “Aşkımıza bir ömür yetmez” diyen çiftin arasındaki güçlü bağ ünlü markaların da gözünden kaçmadı. Yıldırım ve Elbani, geçtiğimiz günlerde bir reklam filmi için kamera karşısındaydı. Ünlü çiftle buluştum, hem o sürpriz işbirliğini hem de iki kültürü buluşturan etkileyici aşk hikayelerini dinledim.

10.11.2018